Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex OPENT 8 MEI a.s. P. G. SCHARLEMAN Jr. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN |0. 18288 Zaterdag 8 Mel 1833 BAD. EN ZWEMINRICHTING EERSTE BLAD „ELFHOEVEN” Brieven uit de Hofstad. Modelwasscherij 72* Jaargang StfuwprkrSJ’ JES0»., BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, fjIElJ WEKKERK, OUDERKERK, -OUDEWATER," REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Door smart gelouterd door X. Ditblad verschijnt dagelijks behalveop Zon-en Feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen. G. L, VAN TOOMBERGEN. F? SJ 2DEN BURG {EDEN zal de CASSA GEOPEND zijn voor het nemen van ITEN. VANAF abonnEmb 20 handen strekken naar den leegen boom. Wanneer we dat begrijpen, dan zullen we de wondere kracht, Wbarmee de beloften en verwachtingen van den bloesemtijd ons aan gorden, gebruiken tot het aanvatten van het werk, dat het leven ona te doen geeft. K. 1 de aarde bedrogen. I Griff zette zich weer gemakkelijk neer en I trok rustig aan zijn pijp. Hij beschouwde I het gelaat van <|en boer met de Verheven heid en ‘de zekerheid van zijn waarachtig evangelie, zooals die slechts een landman eigen wordt. Daar waren groote kractyeh groot in hun eenvoud sluimerend ge bleven in Joshua Royd. Hij sprak nooit over dingen, die buiten zijn gezichtskring lagen, hij deed niet, of hij begrip had van hovenaardsche dingen, maar wanneer er over den landbouw van Ling Crag Moor gesproken werd, dan sprak hij met een ze kere ernstige ■meerderheid mee. Ik ben nog steeds benieuwd,.- ging hij voort, hoe lang u nog tg Lostwithens zult blijven, mijnheer Lomax. Ik wil me heele- maal niet in andermans zaken ‘indringen, maar het schijnt me toe, dat u een geheim met u rond draagt, te groot zelfs voor uiw groot lichaam, anders zou u niet zoo een zaam leven als u doet. Neen man, neen, je hebt geen reden om zoo boos te kijken. Ik liob laatst een heelen tijd aan je vader ge dacht en mij dunkt, dat je net zoudt kun nen worden als hij, wanneer je tot je vroe- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.-90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. MCLXXVI. De verkiezingen. Zou er wel een land zijn waar de verkie zing voor de Volksvertegenwoordiging zoo tam en taai, naargeestig saai verloopt als ons land Wie wel eens in een ander land zoo’n dag heeft meegemaakt, stond er ver bouwereerd over de drukte, overal in alle wijken, bij alle bureaux. Hier te lande gaat zoo’n dag haast ongemerkt voorbij. Zelfs de onvermijdelijke borden bij den ingang der bureaux, waarpp nog even de laatste maal de aandacht <ftf*Ttlézers wordt gevraagd, ontbreken in den Haag zelfs. Er zijn wijken waar geen propagandist of gtrooibiljetbezorger een voet zet omdat het toch nutteloos is. Op de stembureaux heerscht een rust als in een kerk. Geregeld loopen de stem-lusti- gen af en aan, maar stemming is er bij die stemming niet. Wel komt men goed en gewillig op ter stembus. Ruim 96% van de Haagsche kiezers is opgekomen; er bleven er maar tienduizend weg. Het aantal ongel dige stemmen bedroeg dertien duizend. Ver moedelijk zijn dit voor het grootste deel menschen, die zonder stemplicht thuis ge bleven waren. Rekent men van'flié tiendui zend thuisblijvers af alle zieken, alle inmid dels overleden personen, alle, die verhuisd zijn en alle die inderdaad dien dag afwezig zijn, dan zal er niet veel meer, overschieten van opzettelijke „dienstweigeraars. Ongetwijfeld bevordert de stemplicht wel, De boeken-week. Of de boekenweek! zal helpen? Men heeft in ons kleine land nooit gerealiseerd de moeilijkheid dat altijd slechts een beperkt alzetgebied voor Hollandsche boeken be slaat en dat dus alles op alles dient gezet te worden om de prijzen zoo laag mogelijk te houden. De wijze van uitvoering moet zich daarbij aanpassen maar daar wil men niet aan. De uitvoering is maar al te dik wijls veel te kostbaar en stelt den aankoop buiten het bereik van zeer velen. Verder is het voortdurend onbeperkt aan de markt brengen van nieuwe boeken door de uit gevers eer een strop dan een voordeel voor de boekhandelaren. Het schrikt eer af dan dat het aanlokt tot koopen. Hoeveel duizen den misschien wel tienduizenden boeken en boekjes over de herdenking van Prins Wil lem I liggen er thans onverkocht in de ma gazijnen? Die risico drukt op alle uitgeverij. HAGENAAR. HOLLANDSCHE FIJNE KLEINE MAATJESHARING 3 voor 10 cent idem zeer fijne, geheel schoon, zonder graat 6 cent per stuk Onze SCHOTSCHE KOELHUIS MAATJESHARING, malsch, vet en niet zout, geheel schoon, zonder graat, voor fijnproevers 9 cent per stuk ‘Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG 75 TELEFOON 3202. Eiken Zondag van 4 tot 8 uur geopend. Ball, riep hij ongeduldig, de kou heeft me al lang lui gemaakt, Joshua! Ik heb mijn leven gekozen en beter is er niet. Waarom zou ik dan terug gaan? Joshua Royd antwoordde niet, maar er lag een wereld van gedachten in den vas ten blik, dien hij op Griff sloeg,, wiens blik nu strak op de turven gericht was. Eens zal hij terugkeeren. was zijn ge dachte. De stilte, die nu volgde, werd op ruwe wijze verbroken, «want de deur vloog open en Ned O’Bracken Clough, trad binnen, zijn grootèn mond wijd open van het lachen, ondanks zijn hijgenden adem. Zonder uit leg of verontschuldiging viel hij op een stoel neer, lachte weer en vroeg om nam en water. Ik ben even droog van binnen als nat van buiten, Joshua’ schreeuwde hij, en dat zegt wat. Wel, mijnheer Lomax, ik had nooit gedacht u hier te zullen- vinden, of schoon ik wist, dat u niet te lostwithens waart. Inderdaad? zei Griff met, een vrien dlijken knikhoe kon je dat weten? Wacht, tot ik een paar gl Men gedron- Laat eens een proefwasch behandelen bij Fa. J. H. VAN STRAATEN dat er beter gestemd d.w.z. opgekomen wordt. De vergeetachtigen hebben nu* een prikkel en de tragen haasten zich iets meer. Eenig bezwaar aan deze plicht bestaat er met en het is ten slotte beter dat zooveel mogelyk kiezers deel nemen nu eenmaal ieder kiezer is. Het oude stelsel van kiezers- ophalen is gelukkig uit en daarom is die plicht tot opkomen niet kwaad. Principieele bezwaren zyn „gezocht” te achten. Overigens valt voor den Haag van den uitslag niet veel te zeggen. Het algemeene verschijnsel van opschuiving naar uiterst links en uiterst rechts valt ook hier waar te nemen nogal in sterke mate naar links. De gemeenteraad heeft de wijziging der Winkelsluitingsverordening ten aanzien van Scheveningen niet aanvaard. Verruiming van de uren is dus niet toegestaan. Weder om een fout te meer tegenover de badplaats, waarvan het belang aan de politiek wordt opgeofferd. We behoeven er niet over uit te wijden maar alleen betreuren, dat het tot van de badplaats in handen ligt van politie ke menschen, die nooit veel verder kijken dan hun eigen politiek belang. Het eindje zal in deze de last wel dragen. Schevenin gen zal dieper wegzinken en Holland zal door andere landen wel de beste klanten worden afgesnoept. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ225, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 heoger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. MM (01 KAM. quetten van wit en rose. De overdadigheid der bloeseming brengt ons in de war. We meenen, dat er zooveel te veel is, dat we er verkwistend mee kunnen zijn, dat we geen zorg behoeven te hebban en onze oogen en harten te gast kunnen1 laten gaan aan de weelde van kleuren, als zou altyd het leven zoo ryk en kleurig en bloesemend blyven. We weten geen weg met den rijkdom van beloften en verwachtingen en nemen niet de moeite ze behoedzaam op te nemen en te kweeken „tot de vrucht en de plant die voor het leven gedijt. Eens zal het anders wor den. Van den ryken overvloed van jbloese- mende beloften vallen er honderdjbllen af door den storm en de nachtvorsten, die nooit uitblyven en ontwikkelen andere honderden zich nimmer tot vrucht. En het kan gebeu ren, dat we in den herfst van ons leven bij de boomen, die met hun overweldigende bloesempracht zoo’n ryken overvloed beloof den te vergeefs naar een enkelen vrucht zoeken. Eigen schuld? Gedeeltelijk ongetwijfeld. Zeker, de stormen en de nachtvorsten van het leven vernietigen zoo talloos velen der schoonste bloesems. En we staan zoo tel kens machteloos bij een boom, waarvan één nachtvorst alle verwachtingen heeft bevro ren. Maar we vergeten toch ook, dat bloe- semtjjd bevruchtings- en bemestingstijd is. Het is niet tot lust voor onze schoonheids- begeerige oogen en harten, alleen dat het leven dien wonderen rijkdom van bloesems uitdrijft en zich kleedt in den bruidstooi der belofte. Van dien kleurigen overvloed moe ten de vruchten groeien én rijpen. En voor dien groei en dieft wasdom moeten pok wij zorgen. De lente en de jeugd zijn niet de tijd der belofte alleen. Zij zijn ook de tijd der voorbereiding. Wee, wie dat vergfeet! We doen het zoo gemakkelyk. Het lev^n is toch ook zoo wonder mooi. Waarom kunnen we niet genieten zonder aan de toekomst te denken Maar het eind draagt de last, on herroepelijk. Bloesemtijd is voorbereidings tijd. Nu in de lente moeten de bloesems zich tot vruchten zetten. Doen ze dat niet, dan kan dat in den zbmer niet meer verholpen worden. In onze jeugd, wanneer we onze handen en zinnen en harten vol beloften hebben, moeten we beginnen met aan de vèrwezenlyking dier beloften te werken, moeten we den moeizamen arbeid aanvan gen tot het verkrijgen van de vrucht van ons Jeven, Wie dat verzuimt, kan slechts zeldén den verloren tijd weer inhalen, om- j dat alleen in dezen bloesemtijd de verwach tingen nog zoo sterk en ongerept in ons leven, dat we met de zekerheid van het gunstig resultaat voor oogen, onverzwakt door mogelijke tegenslagen, al onze kracht kunnen blijven inzetten voor den onafge broken arbeid. En daarom zal wie dezen bloesemtijd misbruikt en niet ook gebruikt als tijd van voorbereiding en begin van den levensarbeid, aan het eind van zyn leven veelal in bitter zelfverwijt tevergeefs de Losse bladen uit het Dagboek oan een Gouwenaar. „Wij doen niet aan politiek. Maar wij zijn toegankelijk voor Schaden freude, dat is zooveel leuker." Donderdag 4 Mei. De uitslag der verkiezingen is naar ieders wensch. Dat klinkt vreemd, maar toch is het zoo, want wie ik ook spreek, allen zeggen dat zii het precies zoo heb ben voorspeld, jat het hun niet bijzonder meevalt, maar toch ook niet tegenvalt en dat de patyij, die zij stemden, zich kranig gehouden heeft en dat zij dat van haar ook niet anders baddert verwacht. Maar als ik schrijf dat de uitslag der verkiezin gen naar ieders wensch is, nfoct men dat toch „cum grano satis", nie» al te letter lijk, opvatten; want er zjjn zoo van die kleine verschillen, ik bedoel in het uiten van tevredenheid, die toch opvallend zijn, althans voor mij, Buitelaar. ik, die onge twijfeld een scherp psycholoog ben. Daar heb je b.v. stemplichtige Dalle- bakker Barend, mijn buurman, wiens huisgezin, tellend mede eenige dochters, die hoewel niet gehuwd, de wettige leef- tijd, ik bedoel die van 25 jaar, sedert lang passeerden, de AJ?. beginselen is toegedaan. De tevredenheid nu van Balie - bakker Barend lijkt mij oprechter dan die van p.g. Koperwiek jacobus, die, dat is bekend genoeg, lidmaat is van de O S P. De dag volgend op den 26en April dacht ik den strijdlustigen, begaafden propa gandist in een neerslachtige stemming aan \te treffen. Wie beschrijft mijne ver bazing, toen ik hem, die mij den vorigen dag, zooals een ieder zich herinneren zal, grovelijk had beleedigd, brutaal glim lachend mijn kantoor zag binnentreden En die, toen ik hem verwonderd vroeg „of zijn partij misschien toch eeh zetel...”, minzaam verklaarde: „dat de partij zich kranig gehouden had; dat het aantal stemmen in Gouda opvallend groot was; en dak men in het bijzonder „van de toekomsr het beste mocht ho pen. De vreugde echter van Longavita Lucas is verbijsterend. Was hij niet fascist? Zeker hij was een overtuigd zwarthemd, maar sedert die partij niet een bevredi gend aantal stemmen verwierf, sedert ook de Bond tot Nat. Herstel een Kamerzetel bezette, is hij plotseling de beginselen der laatste groep toegedaan en verzekert zijn vrienden ontroerd, dat de Oud-Op- perbevelhebber een kranig soldaat is en dat hij, Longavita, hem meermalen de hand schudde. Toch zijn er eenige groepen,» die een zetelverlies boekten Maar mijn R. K.' vrienden verklaren „dat als het stelsel d'Hondf was toegepast, zij een zetel had den veróverd Mijn liberale vrienden wijzen mij op de toename van hun totaa\- aantal kiezers. Mijn S. D. vrienden ver klaren „dat hun partij ongeschokt staal te midden van de woedende branding”. Mijn V. D. vrienden... Maar genoeg Drie revolutionairen meer rukten de par lementaire kinderkamer binnen, zegt dat niet voldoende? Ach Mooyekindt Kees, jij, die niet lezen en schrijven kunt, ik begin het bijna te gelooven, ddt jij, in je volstrekte onwetendheid, deze lieden gestemd hebt! tt ken heb en ik zal 't u vertellen. Bij den hemel! dat was op het kantje af, zooals Thomas o’Denby zei, toen hij de punt van i zijn neus met zijn scheermes afsneed. Farmer Royd. eren weinig bewogen als altijd, mengde een nieuw glas voor Ned. Hij kon de ongebondenheid van den jongen niet goedkeuren, noch vond hij dit binnen dringen op een tijd, waarin zooveel angst hem gekweld had, erg prettig maar nie mand kon de levendige innemendheid, die van Ned uitging, weerstaan. (Wordt vervolgd). ger leven terugkeerde. Griff’s gelaat klaarde even spoedig weer op als ’t betrokken was. Farmer Roydi was vol liefde voor de familie van zijn vader en vervuld van den wensch hem weer op zijn oude plaats te zien, ’t Was, alsof ’n vriend uit lang begraven jaren tot hem sprak. Je hebt gelijk, Joshua, antwoordde hij ernstigik heb' reden om te leven zooals ik doe. Voor ik dat verzaak, moeten er nog een bunder of zes tot ^vruchtbaar land gemaakt worden. Veen afgraven en het land vruchtbaar maken behoort toti de beate dingen, maar vriend, z^ hebben je noodig op Marshcotes, dat zeg ik je. Griff raakte wel eenigszins fh de war, maar er trilde ondanks dat todh iets warms in hem. Toen werd hij voor een oogenblik aangegrepen door een onstuimig verlangen om terug te koeren, in de zoo bekend^ ka mers te zittente midden van de bevolking van Marshcotes rond te loopen, niet opge heven hoofd en eeni vriéndelijk schertsend woord op de lippen voor ieder, man, vrouw of kind, die hij zou tegenkomen. Het ver langen ging echter weer voorbij. Bloesemtijd. Het is de tijd, dat overal rondom ons het leven in lenteb/oei staat. Sprookjesachtig mooi is het inz’t land der bloeiende boom gaarden en overal waar de vruchtboomen hun kleurig, omsluierde takken uitbreiden tot reusachtige bouquetten van wit en rose. En in onze tuinen kleuren tusschen het pas ontloken teerè groen de bloesems van hees ters en vruchtboomen het geheel tot enorme bloemenzuilen, rondom en tusschen onze huizen opgestoken al? om het feest van de jonge lente te vieren. Het is de tyd ook, waarin in ons hart de jonge bloesems open breken van nieuwe verlangens eir verwach tingen en onze levens doorgeuren met een wondere, dronkenmakende geur. Dit is de taligheid van het leven. Om ons en in ons bloeit het leven in zyn teerste verrukkingen uit. Het is een weelde rige overvloed van kleurige beloften. Het schijnt de aanstaande verwerkelijking van wat de mensch zich aan schoons droomde. Het is de belofte van het leven. Het is de jeugd in haar ryksten tooi. Het zyn de bruidsdagen van het leven, waarin het ver langen leeft en de armen strekt naar de wondere visioenen van ongekend geluk. Wat al verwachtingen bloeien er ift die bloesemende boomen? Wat een beloften ook van ryke vrucht! Nu weten we niet anders dan dat het leven kleurig en ryk en schoon is. En iedere windezucht draagt ons ’n geur aan van bloesemende verwachtingen. Maar niet ieders belofte wordt vervuld. Straks strijkt de ijskoude hand van een nachtvorst over de jonge bloesems. En het leven ver stijft in den jongen bloei en verdord en ver kleurd hangen de teere bloempjes, zoo pas tot leven gewekt, aan de grauwe takken. Lentestormen steken op en schudden de bloesemende takken met een reuze kracht, dat de jonge bloesems breken in den feilen wind en overal hun mooie teere blaadjes doelloos rondstrooien over den grond. Daar om misschien is deze bloesemweelde zoo wonder heerlijk, omdat zij nog de onge schonden belofte inhoudt. We hebben nog de uitkomst niet gezien en weten niet, hoe weinjg deze bloesems zich tot vruchten zetten zullen. Ja, we denken nog niet aan 1 de vrucht. We zyn nog dronken van de schoonheid der bloesemende weelde. En we gelooven, dat het alleen om die schoonheid ie, dat het leven zoo’n overweldigenden rijk dom van bloesems uitdryft. Oogenlust is het en zinnenlust en hartenlust, anders niet. En de overvloed doet ons duizelen. Baldadig schudden we aan de ryk bloesemende boo ten. Wat geeft het, of honderden bloesems afvallen? Andere honderden blijven over. En we zien het verlies niet eens. Nog even vol als voorheen staan de reusachtige bou- Bewaart elkaar voor hartzeer; 7 is nog m^tr een korte tijd, dat gij samen zijl, feIjilleton. HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland .bewerkt door J- 1’ Wesselink—van Rossum (Nadruk verboden 1 D® oude man klopte kalm met den steel van zijn pjjp op de leuning van den stoel om op die Wijze van zijn instemming te blijken. Ja. de aaide is een goede kameraad *an ons> aei hij, ze houdt ons krachtig, als *o nog leven en ze bedekt, ons vriendschap- P*hjk wanneer we eenmaal dood zijn. Ner- 8®n« kan men veiliger op vertrouwen dan op de aardeze is even eerlijk als een zon- estraal, wat je er ook inzet ploeg, zaad ^lee geeft ze je weer, waar men heen, ziet, telkens bemerkt men, hoe de «ne mensch den anderen tradht voor te ®gen maar nimmer is er iemand door

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1