JAIH goudsche courant Reclame Week ZATERDAG 6 MEI 1933 TWEEDE BLAD Overspannen 50 cent 28 cental J.C. den Boer Wz. V fZh STR° moet U thans gekleed gaan - wanneer U tenminste met de nieuwe mode mee wilt doen - hetgeen U ook gemakkelijk kunt, indien U profiteert van ONZE MEI-AANBIEDING! Kindermantels! De toestand onzer Zuivelindustrie tot 13 Mei rREDIKBEITRTEN. DE GOUDSCHE STOOMBLEEKERIJ MIJHHAROT's GROENENDAAL 13, Telef. 2012. Jongedames - Mantel van leuke Zomerstof, m. doorgestikte garn. open of gesloten te dragen. In div. tinten WWWI [Zuiver wollen Mar Iquisette, geheel opI Maroc., open of ge-I sloten te dragen, m. [cravatte-shawl. Voor Prima wollen Kam', garen Heerenstof, ge. heel op Maroc.. met ingezette banen.Grijs Fant., Zwart/Wit enz. Mantelcostuum van Fantasiestof Diag.,j geheel op zijde, met Craquelé gilet. Licht en donker-Grijs Fant Chique Bouclé Frotté Mantel, geheel op zij. de, met moderne pe lerine en poefmouw. Rood, Bleu en Beige, Het Mantelcostuum is modern 1 En daarom vindt U natuurlijk bij C A een ongekend rijke collectie der nieuwste model, jen, zoowel van prima Kam- garen Heerenstof als in Uni en Fancy,' tegen de ongeë- venaqrd-Iage C A A prijzen I Een bezoek aan de C. Z. C. De Crisis Zuivel-Centrale exporteert boter naar Engeland. Dezer dagen na het uitspreken van de radiorede van den regeeringscommissaris, de heer L. Büokinann - vervoegde het Utrechtsoli Dagblad zich aan het bureau der Criais Zuivel Central© om zoo mogelijk omtrent sommige punten nog ietwat nadere bijzonderheden te vernemen. Welwillend als altijd, werd de redactie ook nu weer te woc Waar de heer Büokmann in zijn rede voornamelijk uiteen heeft gazet waarom het z.i- noodzakelijk is dat van regeerings- irege onze veestapel met 200.000 koeien moet worden verminderd, ten einde zoo tot een flinke productiebeperking te komen, wilde dg vertegenwoordiger van het blad gaarne eens hooren een meer categorische uiteen- letting van den toestand zooals die op het moment is, en vroeg allereerst: hoe staat het momenteel met onze kaas? Kaas. Op het oogenblik, zoo werd geantwoord, zijn de kaasprijzen betrekkelijk goed. Wan neer we 't nu en ook in 't vervolg hebben over ..goed", dan wordt daar natuurlijk mee bedoeld naar verhouding tot de om- Btandigheden. waarin we thans verkeeren en de prijzen waaraan we den laats ten tijd gewend zijn. Dat het. zoo bezien, met de Jtaasprijzen nog al gaat is zeker voor een groot deel daaraan toe te schrijven, dat Duitschland oms een aanvankelijk contin gent heeft toegestaan van 2 millioen kg. kaas met een invoerrecht van 20 M. Vóór de pas gevoerde onderhandelingen moest alle kaas in Duitachland worden in gevoerd met 60 M invoerrechten. Gevolg van die verlaging van invoerrechten is ge weest. dat vrijwel alle voorraden zijn op gekocht. Daoidoor hebben we het merk waardig verschijnsel gezien, dat al onze hooikaas ia .weggegaan tegen een prijs, die De thans voor onze levering naar Duitachland tot stand gekomen regeling is dat als basis genomen het gemiddelde van onze levering in de jaren 1931—32 thans zal zijn verschuldigd voor 60 pet. van dit kwantum een invoer recht van 20 M. voor 30 pet. van dit kwantum een in voerrecht van 50 M. voor de overige 20 pet. een invoerrecht van 60 M. Wanneer we daarbij tevens in aanmer king nemen de verminderde koopkracht in Duitachland, dan is het natuurlijk zeer de vraag of we er wel op mogen rekenen de volle kwantum te kunnen afleveren. Gelukkig is het daarom, dat zooals men weet in de fabrieken hier de kaasproductie vrijwillig met 1/3 wordt beperkt. Had de boer meermalen reden om over de houding der fabrieken niet erg tevre den !e zijn, thans dient met waardeering te worden geconstateerd dat door deze vrij willige beperking de fabrikant niet alleen en ook niet in de eerste plaats eigen belan gen dient, doch ook die der kaasbereiders op de boerderijen, door te maken dab de productie beduidend minder is dan nor maal. Wat de export van fabriekakaa» be treft. zij opgemerkt dat vooral de 40+ Uoudsehe meer veld wint. Boter. Ten opzichte van de boter valV. althans op liet oogenblik. onz© positie niet tegen. Het is ook de heer Bückmann wees daar reed» op in zijn rede dit jaar nog niet noodig geweest boter in koelhuizen hier op be slaan. Om de botermarkt zoo goed mogelijk ruim te houden, is de Crisis Zuivel Centrale thans zelf bezig boter uit te voeren naar Engeland. De boter wordt daar voor zoover ze met direct kan worden afgenomen tijde lijk opgeslagen in koelhuizen; om van daar uit dan naar behoefte te kunnen worden geleverd. De vrije handel wordt daarmee niet ge- ec-haad. integendeel. Vooraf toch heeft men zich er van overtuigd, dat nieb gelevetu wordt aan hen die door den vrijen handel worden bediend. De boter wordt du» uitsluitend geleverd aan afnemers, die voordien nog geen Hol- landsche boter kochten of verkochten. Het ^oordeel van deze maatregel is, dat wanneer in Engeland tot contingenteering van boter mocht worden overgegaan, wat volgen» sommigen inderdaad het voorna- men moet zijn, dan is het voor de hand lig gend, dat het ook voor den handel van be lang'is, dat thans onze export naar Enge land zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De prijs waartegen de boter door de C. Z C. wordt afgenomen is Leeuwarder com missie 1 ct. heffing. ZooalB men dus ziet, is deze prijs iets boven heb minimum. Over de resultaten valt natuurlijk nog niets te zeggen, daar pas deze week met de export is begonnen. De opzet van d© C.Z.C. is zooveel moge lijk (zij heb dan ook met beperking) de be staande handelsrelaties aanhouden en zoo het eenigBzins kan, er nog nieuwe relatiee bij winnen. Op die wijz© door onze botervoorraden ie niet alleen beter, maar voor ok voordie ediger dan het mengpercentage van boter in de margarine te verhoogen Melk- en melkproducten. Van geoondenseerde melk is op 't oogen blik d© afzet kwantitatief buitengewoon goed, hoewel de prijzen laag zijn. Toch is vergeleken bij de prijzen van andere pro ducten, de prijs van gecondenseerde melk niet voordeelig. Met de afzet van melkpoeder loopt het vrij aardig, daar bij de lage prijzen de poe der vrij vlot van de hand is te doen. Wat ten slotte de melk betreft met be hulp van allerlei kunstmiddelen tracht men den prijs daarvan voor afbraak zooveel mo- gelijk te behoeden. De zuivelwaarde is ech ter zoo laag, daf dit slechts met moeite be reikbaar is. Voor een groot deel van Zuid-Holland, een belangrijk deel van Utrecht en ook voor Walcheren heeft men nu een wettelijke regeling. Zondag 7 Mei. GOUDA. Beni. Kerk. 10$ u. v.m. Ds. H. Oramer. Vrijz. Hervormden (8oc. „4© Réunie") 10$ u. v.m. Ds. W. de Voogd v. d. Straten, Ned. Herv. pred. te Haastrecht. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon 10 Mei 12 uur Huwelijksinzegening. Gerei. Kerk. Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5$ u. a.m. Da. J. p 0. ten Brink. 8 Mei 7$ u. n.m. Ds. R. Kok Van Vee- nendaal. Qeref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5$ u. n.m. Leesdienst. •hr. Geref. Gemeente, Gouwe 139, 10 u v.m- en 6 u. n.m. Da» Croes. V«r. Oalvijn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 6$ u. n.m. Da. Lekkerker- ker te Oldenbroek. 10 Mei 7$ u. n.m. Dq beer W. v. Leeu wen G.O. te Schoonrewoerd. \rije Evang. Gemeente, Zeugstraat 38, 10 u. m. en 6 u. n.m. Ds. H. 0. L^ep. 11 Mei 8 u. n.m. Ds. H. C. Leep. Bijbel lezing en Bidstond. Vrije Geref. Gemeente, 10 u. v.m. en 6-30 n®- Leesdienst. 11 Mei 7$ u. n.m. Ds. Grisnigt van Wad- diaxveen. BOSKOOP Herv Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. ha. Jaooba. Kerk. 10 u. v.m. Ds. H. J. Mispel- blom Beyer. w GOUDERAK Herv Ken-k, 9$ u. v.m. De heer de ■l°°g G.O. te Krimpen a. d. IJssel. 8 u n.m Ds. Gunning van Schoonhoven HAASTRECHT Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. de Voogd v. d. Straatan. Leref. Kerk, 9$ u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Ertfiïian v MOORDRECHT. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W de Graaf te Naaldwijk Doopen. v STOLWIJK Ned Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kani* ^angeiiaatiegebouw, 9$ u. v.m. en 6$ u. Ds A. v Willigen te Rijssen. WIELRENNEN. PR. GROLMS. De actieve directeur der Rotterdamsche en Rijswyksche Wielerbaan, in carricatuur. Rotterdamsche Wielerban». De groote koppelwedatrijden van tua. Zondag. Voor de groote internationle koppelwed strijd over 100 K.M. Zondagmiddag 2 uur op de Kraliogsche baan, waarin de reeds gemelde groote koppelB o.a. Schön—Busohen- hagen, Braepenninx—KI. van Nek Sr. en vele anderen aan den start komen wordt groote belangstelling verwacht, te meer waar op verzoek de entreeprijzen aanzien lijk zijn verlaagd. Er is voorts door overleg van de Directie met de Directie der Roti. Train een verkeersregeling tot stand geko- BINRENLAND. Dr. H. Colijn onderhandelt met vijf partijen. Tegen Dinsdagavond haar denkbeel den verzocht over het regeeringspro- gram. Naar wij vernemen heeft dr. H. Colijn ingevolge de hem verleend© opdracht tot vorming van een parlementair kabinet, zich gewend tot de roomsoh-katholieke, de anti- revolutionaare, de ehr.-historische, de libe rale en de vrijz.-democratische fracties der Tweede Kamer, met liet verzoek zoo rngoe- lijk Dinsdagavond haar opvatting te ken nen te geven over een door hem ontworpen Politiek in den omroep. Minister Keymer heeft een beslis- De minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, heeft aan de Tweede Kamer ter inzage verstrekt een brief tier zake van de door hem genomen beslissing ten opzichte van de politiek in den radio-omroep. De stukken w.o. ook het advies van den Kadao-raad, zijn ter vertrouwelijke inzage ter griffie nedergelegd. Gen. Snijders bedankt. Voor zijn benoeming als Tweede Kamerlid. Behalve van Jhr. Beelaerta van Blokland waarvan reeds melding werd gemaakt, is thans ook van generaal Snijders bij het Centraal Stembureau bericht ontvangen, dat) hij voor zijn benoeming bedankt. Oe weten schappelijke controle gouda van Mevr. Dr. Ir, H. J. de Wijs op ons bedrijf, is voor U een waarborg voor de onberispelijke behandeling van Uw wasch. m Afhalen en bezorgen In enkele dagen zonder V. extra kosten. „De Joodeche Invalide" wordt eigenares van de Diamantclub „Concordia". Aan het Weesperplein te Amsterdam zal een monumentaal gebouw ver rijzen. De Joodfcohe Invalide, de vereeniging, die in een klein aantal jaren in Nederland een geweldige, doch welverdiende populariteit heeft verworven, heeft vandaag haar vele vrienden in den lande een nieuwe verras sing bezorgd. FRAMBOZEN FRAMBOZEN EN BESSEN AARDBEIEN KERSEN ABRIKOZEN GEMBER Na langdurige onderhandelingen is de vereeniging eigenares geworden van de Dia mantclub Concordia. Dit gebouw is gelegen tussohen het Centraal Gesticht van de Joodsche Invalide aan de Nieuwe Achter gracht en het tierrem aan het Weesperplein, hetwelk de vereemging van de Gemeente heeft aangekocht. Het uankoopen van Con cordia voor de groote uitbreiding, waarmede nog dit jaar zal worden begonnen, is voor de vereeniging van zeer groote beteekems. Om een goed geheel te krijgen zal het noo dig zijn, dat Concordia wordt afgebroken, waardoor een prachtig monumentaal ge bouw aan het Weesperplein en d© Nieuw- Achtergraclit' zal kunnen verrijzen. Als architecten voor de nieuwbouw zijn aangewezen, de heeren Staal en Oesterman. De aankoop van Concordia van welk ge bouw heden de J. I.-vlag wappert, betee- kent een nieuwe mijlpaal in de geschied©- nis van de Joodsch© Invalide. Het bestuur van de Joodsche InAlide heeft, het spreekt vanzelf, tot den koop besloten in het vertrouwen, dat haar duizenden vrienden in den lande liet zullen helpen mogelijk maken straks aan het Weesper plein te Amsterdam het. mooie gebouw van de Joodsche Invalide tot stand te brengen. Een voorloopig schema voor het nieuiwe gebouw is ontworpen. Binnenkort zullen de plannen bekend gemaakt worden, en nog dit jaar zal er worden gebouwd. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij verder naar de betreffende advertentie in dit nummer. Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZCIUWTABLETTta Buisje 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. men van en naar de wielerbaan, die aan alle redelijke wenschen voldoet». De Rij bwijkscWielerbaan. Zondag 14 Mei rijdt Blekemolen op de Rijswijksche baan in de oude succesvolle combinatie met Kaser. Ook komen aan den start du kampioen Schlebaum, de Duitscher Metze. de Belg Bevoit. die achter Joseph Paillard zal rijden, terwijf als vijfde ook een rijder van groote reputeti© zal komen. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Mei 1983. Spreekuur Wethouder Koemans. De Wethouder van Sociale Aangelegen heden is verhinderd Maandag 8 Mei 1933, speekuur t© houden. Een automarkt. Een verzoek aan Burgemeester en Wet houders hm over te gaan tot oprichting van een automarkt. Naar wy vernemen heeft de commissie van het marktbedrijf tot B. en W. een ver zoek gericht om tot oprichting van een automarkt in Gouda over te gaan. Door het. toenemend autoverkeer is de vraag naar tweedehands auto's steeds grooter gewor den, zoodat bedoelde commissie van mee ning is, dat door het oprichten van een der gelijke markt in een steeds grooter worden de behoefte zal worden voorzien. Op deze markt zullen ook bakfietsen, motorry wielen e. d. kunnen worden aange- De ervaring in andere plaatsen heeft ge leerd dat een automarkt in den namiddag moet worden opengesteld, omdat de handel in deze artikelen eerst tegen den avond "èen Het is zelfs zoo, dat de 's avonds 10 uur duurt. De commissie wilde daarom B. en W. by even- tueele instelling van een automarkt advi- seeren de markt 's middags 3 uur te doen Een groote vraag blyft echter open op welken dag deze markt zal moeten plaats vinden. De Donderdag is de tot heden ge houden officieele marktdag; of echter de marktbezoekera van buiten voor het bezoe ken van een automarkt na 's middags 3 uur in de stad zullen blijven, is een vraag waar op de commissie nog niet met een volledig ja kan antwoorden. Bovengenoemde com missie heeft echter ook de gedachte bespro ken om op Zaterdagmiddag gelijk met de Zaterdagavondmarkt de automarkt te doen plaatsvinden. Er waren leden die van de gedachte uitgingen dat de Zaterdagmiddag zich voor' vele bedryfshoofden en zaken- ter leent dan de Donderdag om zich bedrijf los te maken. Deze leden dat door de Zaterdagavondmarkt meer publiek van de omliggende gemeenten naar Gouda zal komen. Daar de commissie met het verzoek aan B. en W. om de instelling van bedoelde markt te bevorderen, gaarne nog een advies zou geven waardoor het welslagen van de markt mogelijk is, verzoekt zy belangheb benden, handelaars zoowel als hoofden van bedrijven, particulieren enz., kortom allen, die de automarkt denken te bezoeken, den Directeur van het Marktbedryf den heer J. P. Anemaet, waaggebouw Markt, voor Woensdag a.s. te willen berichten welke dag naar hiin meening de geschikate is om een automarkt in Gouda 'te doen houden. Ré unie-B» oseoop. Die oder Keine. Gitta Alpar, een van de meest populaire sterren van den laatsten tijd, viert deze week hare triomfen in het Réunie-theater aam den Oosthaven, pie oder Keine, waarin zij, uitmuntend bijgestaan door de vlotte Max Hansen, de hoofdrol vervult, is een film in het vroolijke, bekende operette- PER 2 PONDS POT PER 1 PONDS POT genre. Michael en Wenzeslana dingen bei den naar de troon van de zonnige Marana. Beiden vertoeven incognito in Berlijn, en beiden zyn smoorlijk verliefd op de wereld beroemde diva Eva Petri. Als Wenzeslana op slinksche wijze de langbegeerde troon weet te bemachtigen .verovert Michael on- dertusschen de bekoorlijke Eva* Samen varen zy naar Marana om aan de kronings feesten deel te nemen. Als het volk echter Michael ziet, is plotseling gansch Marana er van overtuigd, dat niemand anders dan 14j scepter over Marana behoort te zwaaien. En zoo gebeurt het Het is een buitenge woon vlotte speelfilm, waarbij iedereen zich kostelijk amuseert. Ook het voorprogramma is uitstekend verzorgd. Wij zien daarin o.a. de oergeestige Szöke Szakal in „Eén dag "directeur". Deze hopeloos-onhandige lobbes is werkelijk komisch. Voorts ontbreekt na tuurlijk niet het City movietone nieuws, ter wijl wy bovendien nog worden vergast op een optreden van de wereldberoemde dan seres Le Argentina. De Stedelijke Zweminrichting. Op 15 Mei geopend. Naar wy vernemen zal de Stedelijke Zweminrichting aan de Houtmansgracht op 15 Mei a.s. weder geopend worden. Thalia-Theater. De firma Adam en Eva. Hoofdfilm en bijprogramma betwisten elkaar deze week de eerst© plaats. Het Hol- landsch en buitenlandsch nieuws is zeer in teressant. De screensong met Betty Boop, is zoowel in beeld als in klanken bijzonder geestig, terwijl een dolkomische twee-acter van het begn tot het einde doet schater lachen. De hoofdfilm is „De firma Adam en Eva" (Trouble im Paradise). De medespelenden zyn bekende sterren, o.m. Herbert Mar shall, Miriam Hopkins, Kay Francis en Charlie Ruggles. Ernst Lubitsch is de regisseur, die deze comedie, bewerkt naar het tooneelstuk „De eerlyke vinder", maakte tot een film vo! geest, humor en origineel© vondsten, een spel vol liefde en list in kleurrijke afwisse ling. Herhert Marshall speelt de rol van gentleman-dief, die tenslotte voor de moei lijke keuze tusschen twee charmante vrou wen wordt gesteld. Hy verbreekt zyn com pagnonschap met Eva en verdwijnt met honderdduizend francs, een paarlencollier en zyn partnerin. Hoe hij echter compagnon werd van de ryk© weduwe van de parfum fabrikant Colet, laat zich niet navertellen, daar iedere scène, het kleinste onderdeel zelfs, een onmisbare schakef is van een lange keten van fjjne humor en tintelende geest. Een film is het, die met het bijpro gramma, een avond van volmaakt amuse ment brengt Nutsspaarbank. Overzicht over de maand April. Gedurende de maand April zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen: Inleg in 9459 posten 272.441,09 Bijgeschreven rente 52.63 Terughet in 1784 posten 273.493,72 174.484,08 Meer ingelegd dan terugbet. 98.009,64 Aan het, einde der maand Maart was ten name der inleggers ingeschreven 2.860.433,89% zoodat hun tegoed ultimo April bedroeg 2.958.443,53% In den loop der maand April zyn 77 nieu we boekjes afgegeven, 35 oude boekjes op nieuw in gebruik gesteld en 91 boekjes ge heel afbetaald, zoodat aan het einde det maand April 10.548 boekjes in omloop waren. De inschrijving voor de Neutrale School. Weer «en U.LX).-school. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie va de Neu trale Schooivereenigrag, betreffende de aan gifte van nieuwe leerlingen. Met ingang van 1 September wordt ook de Ulo-school van genoemde vereeniging weer heropend, zoodat er dan zyn een Frö belschool, een lagere en een Ulo-school. De Neutrale School vormt in de eerste plaats een opleidingsschool voor de leerlingen, die naderhand een H.B.S. of Gymnasium willen bezoeken, terwijl de Ulo-school opleidt voor het Ulo-Diploma (A en B). Waar de leerlingen in kleine klassen zijn ondergebracht, biedt dit het groote voor deel, dat ze veel meer tot hun recht kunnen Ifaaen dan in grooter verband. De minder begaafde leerlingen kunnen steeds worden geholpen en in geval van ziekte kunnen ze gemakkelijk worden bijgehouden of bijge werkt. Voor hen, die instemmen met het doel van de vereeniging behoeft het ex^ra schoolgeld geen beletsel te zyn, daar hiervan vrij stelling kan worden verleend. Aan de lagere school is een gratis cursus in 't Fransch verbonden, die reeds aanvangt in de 5e klasse. Ten einde aan de wenschen van de ouders van leerlingen uit buitengemeenten tege moet te komen, beBtaat er op school gele genheid, tusschen de middaguren „over te blijven". Waar tenslotte de Neutrale School is ont trokken aan het gezag van een Gemeente bestuur met voortdurend wisselende, vaak door de politiek beheerschte inzichten in zake onderwijs en opvoeding en waar zij behoortaan ©en groep van hoofdzakelijk gelijkgezinde ouders, die hun kinderen gaarne zien opgevoed in een sfeer, die ook in het gezin heerscht en durven we deze school met een gerust hart warm aan bevelen. N.V. D© Goudsdie Machinale Garenspiiuierij. Door de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. De Goudsche Machi nale Garenspinnerij is met ingang van 1 Mei 1933 op zyn verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer M. A. J. Kortenoever als Directeur dier N.V. De hierdoor ont stane vacature zal niet worden vervuld, zoodat vanaf 1 Mei de heer F. H. Sixma, sedert 1930 Directeur van de Garenspinnerij, alleen dg Directie dezer vennootschap voert* waarbij hy tegelijkertijd als eenig Directeur van de N.V. de Goudsche Stoombleekerjj in functie blijft. De heer J. C. Wildschut, chef der admi nistratie van de Goudsche Machinale Garen spinnerij, is benoemd tot procuratiehouder van de Garenspinnery en van de Goudsche Stoombleekerij. Ver. t. Vrijz. Hervormden. In de godsdienstoefening op a.s. Zondag half elf uur te houden in de groote zaal der ,*Réunie", Oosthaven vanwege de Ver. van Vry'z. Hervormden zal voorgaan Ds. W. de Voogd v. d. Straaten te Haastrecht. Ds. de Voogd geeft reeds gedurende 2 jaar alhier voor de Ver. van Vrijz. Hervormden godsdienstonderwijs op verschillende scho ten en in de Réunie. Men verzoekt ons onder de aandacht te brengen dat het niet juist is dat het bestuur besprekingen voert met een godsdienst-

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 3