i 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 72* Jaargang HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon en Feestdagen 6 Door smart gelouterd door g>. 18291Woensdag IQ Mei 198» 'iffiGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, u YUL/U, UVMUU11A Ljll, DUOttUVI, UUVUDl^rtn, linzioi 1VUV41 i, - Amerika. FEUILLETON. <4 HOOFDSTUK XII. Het spookhuis. I de« ongewoon lange toespraak N !G I 5 Ned Q'Bracken Clough sliep als een kind den geheelen nacht door tot de winterzon door de wolken brak. Grill daarentegen was met het aanhreken van den dag opgestaan ent na een bezoek aan Joshua in den koestal gebracht te hebben om zich te overtuigen, dat devroode het goed maakte, spoedde hij zich langs 't veen naar Lostwithens. Het schijnt, dat mijnheer Lomax al weg is. zei Ned. toen boer Koyd binnen kwam en hem uit zijn slaap wekte. Mijnheer Lomax is een man met een paar handen aan zijn lijf, en hij vindt er altijd iwerk voor, net ais wij. wanneer we t maar zoeken. Maak een beetje voort-. Ned; ’t is al bijna tien uur. Lieve deugd, jij bent in staat om te slapen, als de wereld MacDonald waarschuwt tegen illusies Debatten in het Britsche Lagerhuis over de internationale kwesties. De oorlogsschulden. Dr. Schacht te Washington. De Fransche schuld aan 4en Je onpas. /1U«. Moe van Het debat. In het debat zeide Lansbury, dat hy geen zier wyzer was geworden, dan Donderdag en dat de verklaring van den premier zoo mogelyk nog nietszeggender was dan toen. Spr. wachtte nog steeds op het eerste con crete voorstel of een definitieve mededeeling van wat de regeering op de economische wereldconferentie zou voorstellen. Dat we moeten trachten naar een oplos sing van het schuldenprobleem, weten we al jaren, maar spr. heeft niet één woord vernomen hoe de regeering zich die oplos sing voorstelt of welken gedachtengang of richtsnoer ze tenminste daarbij zal volgen. MacDonald meende dat men zyn denk beeld dat de quaestie van de óorlogsschul- den door een groep mannen moest worden onderzocht, niet als een formeele verkla ring moest uitleggen. Gegeven het feit dat de vertegenwoordi gers van zestig naties ,met inbegrip van de naties, die bij de oorlogsschulden betrokken zijn» zich te Londen zullen bevinden, had hij zich veroorloofd het denkbeeld te opperen dat de vrije uren de gelegenheid zouden kunnen bieden om het probleem der oorlogs schulden te onderzoeken. Men moet door overeenstemming komen tot een politiek die een verhooging van de groot-handelsprjjzen zal veroorloven en een stabilisatie van de waarde van het geld. Dit is een andere quaestie verbonden aan de economische conferentie welke de regeerin- gen van Groot-Brittannië en de Ver. Staten zeer interesseert en waaraan zij het groot ste belang hechten. Motie van vertrouwen in de re geering. Ten ..slotte heeft het Lagerhuis met 241 tegen 39 stemmen de resolutie van Lansbury \erworpen, waarin voorgesteld wordt de be groeting van buitenlandsche zaken met 100 pd. st. te verminderen. Deze stemming komt neer op een goedkeuring van de bui tenlandsche politiek der regeering en vormt het besluit van het debat over de economi sche conferentie. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad W kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. Duitschland in breeden kring onrust ver wekt, aldus dr. Siebert, dat de uitnoodiging voor de „Verein für das Deutschtum im Auslande” door de landsregeering van Ka- rinthië is ingetrBkken. Duitschland heeft geen reden zich op te dringen. Het is voor de Ryksregeering en voor de Duitsche landsregeeringen onverdraaglijk, dat uitin gen van leden van de Oostenryksche rjjks- cn landenregeeringen geschied zijn, waarop het nationaal-socialisme in Duitschland als een doelbeweging, die het geheele volk om vat, moet afzien om daar op in te gaan. In het Britsche Lagerhuis heeft MacDo nald gisteren opnieuw over zijn verblijf »n de Ver. Staten gesproken; hy wees er daarbij op dat de kwestie der oorlogsschulden moet worden opgelost, wil de Economische Con ferentie een succes worden. De gewenschte oplossing moet bovendien van blyvenden aard zijn. Wy hebben, zoo zeide dé Minister, sinds Donderdag nog verder van gedachten gewisseld over het Amerikaansche voorstel tot een wapenstilstand in den tarieven oorlog en wy gelooven dat wij in dit voor stel kunnen treden onder zekere voorwaar- oen en waarborgen. t Wanneer de ontwapeningsconferentie op een of andere wyze tot een behoorlijk re sultaat zou komen dap is de regeering der Ver. Staten bereid om deel te nemen aan de sluiting van consultatieve verdragen ten behoeve van den vrede en de bescherming van de Europeesche .naties onderling en tegen elkaar. Deze verklaring zal te Was hington afgelegd worden, zoodra te Genève op de voornaamste punten overeenstem ir.ing is bereikt". MacDonald wees er nog eens met nadruk op, dat zyn besprekingen met Roosevelt slechts een gedachtenwisseling zyn geweest. Ik hoop, aldus de Britsche premier, dat n.emand in dit Huis zich illusies zal maken betreffende de moeilijke dagen, welke ons te wachten staan. In de kwestie der schulden heeft MacDo nald Roosevelt op de hoogte gesteld, zoodat oe samenwerking tusschen de beide regee- i ngen in Genève zoo volkomen mogelyk zal kunnen zyn, zonder daarby te leiden tot een verbinding of een vastomlijnd verdrag. Hjj verheugt zich er voorts over, dat de Amerikaansche regeering bereid is ingeval de Ontwapeningsconferentie tot een bevre digend einde zal komen, er toe zal bijdragen de veiligheid in Europa te verhoogen. MacDonald besprak vervolgen de kwestie der schulden en verklaarde, dat volledige overeenstemming bestaat over het feit, dat de Economische Wereldconferentie geen succes zal kunnen hebben, zoolang de schul- denmoeilijkheden niet zullen zijn opgelost. De onderhandelingen moeten gelijktijdig worden gevoerd en het na te streven doel Is ten permanente regeling der oorlogsschul den. in zake het douanebestand verklaarde de premier, dat hij er zoo juist van op de hoogte is gesteld, dat een verdere gedach tenwisseling met de Amerikaansche regee- nn& heeft plaats gevonden. De overeen komst voor een direct douanebestand be helst, dat Engeland de thans loopende pn- derhandelingen niet zal voortzetten. Niets wordt zoo vaak onherroepelijk verzuimd als een gelegenheid, welke zich dagelijks voordoet. Volgens berichten uit Washington lever den de besprekingen tusschen Dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank met President Roosevelt, tot nog toe overeen stemming op over de principieele beschou wingen inzake de vragen van de algemeene vermindering van de bewapeningsuitgaven en het uit den weg ruimen van de belem meringen voor den handel in het interna tionale economische verkeer. Ook andere vraagstukken, zooals het verband tusschen buitenlandsche schulden op korten termyn en verzacht doon de gedachte aan zijn vlug ge, bruine haasjes, die hem even dierbaar waren als het vee afin Joshua Royd. begroef Ned zijn krommen., snavelalchtigeu neus, zijn schalksche oogen met de di elite jum pers in zijn glas rum met «water. Ik kan ervan meepraten als het over hazen gaat, zei hij als om zich te veront schuldigen. Zoo’n mensch ben ik nu een maal. Ja, viel Joshua droogjes in. en zoo zal je nog zijn, als je oud en grijs bent, want je kunt jezelf met veranderen. Ik ge loof je, jongen, als je me vertelt van je peterseüie. het. is het «enige wat je ooit ge plant hebt, naar ik heb hooren zeggen. Op mijn woord Ned, lachte Lomax, wat zal er van je |>oerderij worden, als jij je schuil houdt? Wat er van “worden zal’ echode Ned. Ze zal kalm aan voortsokkelen, zooals ze altijd doet Ze plaagt een man nooit, zoo als een vrouw dat doeft. De boerderij kam er alleen maar beter -op worden, zonder Afred! Peter, zijn knecht, vertelt me lederen nïarktdag. dat» zijn geest kracht groote beproef vingen ondergaat, wan neer zijnmeester het in zijn hoofd haalt ze mee te bestoren. Ik geloof je, riep Ned met volkomen instemming Ik kam een beetje oogsten, als ieder ander man n Ling Crag, maar dat T»etracht ik heel u -Iden. JoshuaDie koe mag nu jouw mto erkorene zijn, maar ik zeg. je plaagt er j e zelf maar veel te veel mee! Joshua hield da open deur in de hand, jnaar bleef staan 1 oor een laatste *woord. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) l6 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda èn den bezorgkring» L—5 regels 1.55, elke regel meer 1.80. Advertentikn in het Zaterdagnummer 21 tifjalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiln de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ie /oorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde*) pi ij s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Wy zyn ervan overtuigd, dat ook in Oos- j tenryk het Duitsche volk uit eigen kracht 1 den rechten weg zal vinden. De „zuivering” in het land. De vele verboden boeken. De Duitische studenten, die een grooten ijver aan den dag leggen om alles, wat een on-Duitschen geest ademt, uit het derde njk te verwijderen, zijn dezer dagen door de Berlijnsche straten gereden met vracht auto's. die swatiskavlaggetjes droegen, ten einde tal van boeken die op de zwarte lijst staan, te verzamelen. De honderden boe ken, die op deze wijze bijeen zijn gebracht, zullen op middeleeuwsche wijze a.s. Vrij dag op een openbaar plein worden ver brand. Het eerste bezoek der studenten heeft het instituut für Sexualwissenschaft, waarvan dr. Magnus Hirschfeld de leider is. gegolden. Bij deze gelegenheid js den studenten een groote buit, in den vorm van boeken ei» bescheiden, in handen gevallen. Inmiddels is aan zevenhonderd lees bibliotheken een lijst gezonden van boeken. tegen welker handhaving de studenten be zwaren hebben. Op het gebied van de schoone letteren - en dan noemen we nog maar een gedeelte de werken van Arthur Schnitz ler, Heinrich en Klaus Mann. Stefan en Ar nold Zweig, Alfred Döblin. Albert Ehren- stein. Lion Feuchtwanger, Glaser, Emil Ludwig, Erich Maria Remarque, Ernst Tol ler, den Franschman Barbusse, den Russi- schen humorist Sosjtsjenko enz. op de zwar- to lijst geplaatst. Van andere auteurs als Jakob Wassennann en den Amerikaanschen socialist Upton Sinclair is slechts een deel hunner boeken verboden. Wat de boeken over politiek en staats wetenschappen betreft, is bepaald, dat de geschriften over het socialisme, die niet uit de pen van Marxistische sdinjvers zijn gevloeid of die uit den tijd voor het Mar xisme dateeren, moeten worden gespaard. Dat de boeken van Bebel, Bernstein, Kautsky Liebknecht en Karl Marx op den index staan, behoeft nauwelijks betoog. Wanneer wij verder de lijst der „uitge- stootenen raadplegen, ontmoeten wij de namen van Fülop-Miller (..Lenin und Gandhi”), Oppenheimer (..Die soziale Fra- ge”). Gertrud Woker uit Bern („Deh kom- mende Gift-und Brandkrieg”) en den jurist Wehberg. die zich in Genève heeft geves tigd. Rusland is vertegenwoordigd door twee namen, die tot de politieke actualiteit ba- Zou ik terug mogen gaan? mompelde hij. Natuurlijk, zei Ned O'Bracken Clough slaperig wakker iwordend. Binnen een paar weken kan men terug gaan. De oude Squire hoe zei u het ook weer is een duivel in 't najagen, maar vlug in het vergeten. J eruggaan, natuurlijk zullen we teruggaan, als de wachttijd voorbij is. Ned viel weer in slaap en de ander be- scüouwdê hem met ernstig onderzoekende oogen. Als de wachttijd voorbij is. herhaalde hij wel Ned, je bent, voor zoover' ik weet, nooit een profeet geweest, inaar mogelijk ben je het dezen nacht! en de problemen van het vergrooteiT van den uitvoer en het vragencomplex van de invoercontingenten, werden uitvoerig be sproken, maar er werden geen besluiten ge nomen. Dr. Schacht en dr. Luther hadden, na een noenmaal op de Duitsche ambassade, een lange niet-officieele bespreking met senator Borah. Algemeen wordt aangenomen, dat Schacht zijn besprekingen te Washington morgen beëindigd zal hebben en dan naar New- York reizen zal, vanwaar hij dan Zaterdag niet het s.s. „Europa" naar Duitschland zal terugkeeren. Reuter meldt nog uit Washington, dat de minister van buitenlandsche zaken Huil in de persconferentie van gisteren over on rustwekkende berichten uit Londen en Pa- rys verklaarde dat de regeering van de Ver. Staten vanzelfsprekend bêreid is, te alien tyde met Engeland en de andere de- biteurlanden formeele onderhandelingen oxer een nieuwe regeling van de oorlogs schulden aan te knoopen. Dat kon echter niet op de economische wereldconferentie in Londen gebeuren, omdat daar andere vraag- 1 stukken, zoowel met de debiteurlanden als met de andere staten, die geen debiteuren zyn, te bespreken waren en het vraagstuk van de oorlogsschulden niet op de agenda van deze conferentie stond. Wat het door James Warburg ontworpen pian over de fundeering van de Fransche schuld betreft, dit is te beschouwen als een particulier werk van Wartburg, waarmee de regeering zich niet vereenzelvigt. Nu Duitschland, België, Italië en Japan zich ton volle achter het Amerikaansche plan I over een douanebestand hadden geplaatst 1 zjjn en Engeland blijkbaar bereid is dit plan cedeelte onder bepaalde voorwaarden aan te nemen, is het to hopen dat ook Frankrijk tot dit plan toetreedt in een vorm die aan de status quo practisch niets verandert en overeenkomstig den geest van de voorgeno men economische wereldconferentie is. HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door J F. Wessel ink—van Kossum. S3 Nadruk verboden. Dat kan ik, jongen, zei Joshua rustig, maar ik heb ook met ze geleefd en ze goed Ktoegeslagen en liefgehad. En dat maakt **0 heel verschil. Nu. zoo is 't bij mij met een haas, en 01 is niemand, die zeggen kan, dat ik ze Ule* heli lielgehad en gadegeslagen ook, ^lng Ned O'Bracken Clough voort. Wat is nu Wn mooier gezicht dan een kaal veld wat heide er op en hazen, die de peter- Se,e er af eten, die je juist» geplant hebt te lokken. Neen. Josliua, je behoeft hieta van je dieren te vertellenik zeg om iV ,ne niets van je dieren te vertellenik zeg Je. wanneer ik ooit droomen dat gebeurt niet zoo heel dikwijls, dan zie ik nooit iets «nders dan het kale veld en mets dan hazen 100 bruin als een dor heuveltje, en dan ,(*i]nt de maan zoo zilverachtag mooi op ^n kopjes, als ze die heen en weer schud- om den wind te ruiken. Fazanten zijn I genoeg en korhanen komen ook niet maar bij God, ik houd van een hooren. Stalin en Loenatsjaxski. De Neue Zürcher Zeitung maakt de opmerking, dat, gezien de accuratesse, waarmee de geheeld lijst is bewerkt, men er zich over moet verbazen, dat vafl- Radhenau maar één ge schrift („Der neue Staat”) de toets der critiek niet heeft kunnen doorstaan. Een verdere lijst heeft betrekking op de „belehrende” literatuur, waarbij de alge^ meene instructie geldt, dat alle pacifisti sche en défaitistische literatuur moet wor den opgeruimd, overeenkomstig de beginse len voor de belletnstische werken (zoo wordt zelfs Bertha Von Suttiver’s roman „Die Waffen nieder” niet meer geduld). Grondslagen van het onderwijs. Een rede van dr. Frick. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat de ministers van onderwijs uit alle Duit sche landen gisteren ondei leiding van den minister van binnenlandse!»© zaken dr. Frick te Berlijn bijeen zijn gekomen. In ien lange redevoering gaf dr. Frick de richt lijnen voor het toekomstige Duitsche onder wijs aan. Zijn betoog culmineerde in de be wering, dat d eschool do gemcenschapsge- duohte moest bevorderen en niet enkel de ontwikkeling van het individu. De school moet in dienst staan van volk en vader land. Volk en vaderland moeten dan ook de voornaamste gebieden van, onderwijs zijn De jeugd moet zulk een sterk nationaal gevoel worden meegegeven, dat gevaar van ontduitsching niet meer kan bestaan. Het Duitsche schrift moet den voorrang hebben boven het Latijusclie. De geschie denis is natuurlijk een vak van het grootote belang; vooral zal ook de wereldoorlog, de vernedering van het Duitsche volk doorliet V rel es verdrag, de ineenstorting van de lib. inarx. levensbeschouwing, en het doorko men van de nat. soc. vnjheidagedachte daarbij punten van betoekenis zijn. Dit beteekent het buitensluiten van alle btroomingen welke gevaar kunnen opleve- ren voor de nat. soc opvoedingstaak. Volledig succes kan van dit alles eerst verwacht worden als het leerplan, en het docentencorps volgens deze inzichten gewij zigd zijn. Het ia onze taak, aldus dr. Frick, voor de toekomst een terugvallen in de fouten van het verleden onmogelijk to maken. D«* minister keerde zich tegen het liberalisme en het individualisme, welke onbekwaam zijn gebleken de norfn van de Duitsche op voeding te vormen. ENGELAND. Rosenbergs’ bezoek aan Londen. Reuter bericht uit Londen, dat de chef van de afdeeling buitenlandsche politiek der N.S.D.A.P., Rosenberg, gistermiddag op de Duitsche ambassade een onderhoud van meer dan een uur heeft gehad met den per manenten onderstaatssecretaris van buiten- kmdsche zaken, sir Robert Vansittart. Een lie van het personeel van de Duitsche am bassade verklaarde dat er nog geen defini tieve afspraken waren gemaakt, dat Rosen berg Engelsche politici zou ontmoeten. «ergaat op den dag des oordeels. Gesteld, dat ik dat. deed, zei de ander, terwijl hij armen en beenen geducht uit strekte. als <1© wpreld moet vergaan, Joshua, wel, dan zou ze vergaan en Ned O'Bracken Clough zou dat met kunnen verhinderen, al beproefde hij het. Nu. hij zou 't. niet probeeren, dat is zeker. zult behoefte hebben aan een ont bijt, mijn jongen? voegde de boer er bij. die zeer stipt was op het punt van gastvrij heid. Ik geloof, dat ik beter deed om tot twaalf uur door te slapen, zei Ned aarze lend. dan is het etenstijd. Joshua, en het zou je een inaai uitsparen. Je deed beter den weg naar Wyecollar op te zoeken. Niemand behalve jij zou kun nen slapen, na *t gevaar, dat jij geloopen hebt. Ned. Bewaar me, na zoo’n kleinigheid kan ik best slapendat is het behoud voor mijn gezondheid. Nu je spreekt van ontbijten, treloof ik toch, dat ik heelema.il hol ben Sprak je niet van een paar sneedjes brood Maak er ter willen van den goeden ouden tijd, drie van Farmer Royd haalde de ham naar be neden, sneed er drie flinke plakken van af en deed, ze in een pan. Hij glimlachte, ter wijl hij dit deed en glimlachte, toen hij het bruine brood en den trekpot neerzette, want het was net iets voor Ned om met Vor stelijke vrijmoedigheid alles om te blazen en de rest als een grapje to beschouwen, juist als de wind doet. (Wordt vervolgd). fiOlIDSCHE courant: BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Krant te Innsbruck verboden. Naar het W. B. meldt, is de „Neueste Zeitung" to Innsbruck verboden, wegens een inleidend artikel tot een interview met den Beierschen minister-president dr. Siebert in Bad Schachen. In dit interview verklaarde de Beiersche premier, dat het cnbegrypelyk was, dat men onder anderen feitelyken grondslag, op gezag van uitingen van temperamentvolle, maar onvoorzichtige lieden, van regeeringszyde kan verklaren, dat Duitschland zich wil bemoeien met de binnenlandsche verhoudingen van Oosten rijk. De Beiersche regeering, noch de Rykp- regeering droegen ook maar de minste ken nis van Pütsch-plannen. Het heeft in Jij zult wel meer van liefjes afweten dan ik, jongen, zei hij, zij komen en gaan, maar koeien zijn trouwer. Er kwam iets over Lomax iets onvoei- haars als een voorbode van ongeluk. De schertsende verwijzing van den boer haar Ned's minnarijen scheen in het geheel geen scherts, maar een soort van tragische ironie onbewust maar profetisch. Toen schudde hij met kracht de onrust van zich ai en dacht alleen aan het nieuws, dat Ned hem had gebracht. De oude Squire was te LosU withena gekomen en had ongetwijfeld zijn nicht herkend. De Squire had in gunstiger omstandigheden al geen kalme natuur, wat voor uitwerking zou het op zijn gast» heb ben, naar ziel en lichaam, als Koger Dane- hohne aan zijn woede den vrijen teugel had gelaten, gelijk zijn gewoonte was. Ned O'Bracken Clough was na een laat- aten slok rum in den grooten stoel in slaap gevallen, maar Griff zat nog steeds naast den schoorsteen en blies dikke rookwolken uit. En verlangend als hij .was naar het verliaal van de vreemde vrouw was hij er zich ’t meest van bewust, dat Lostwithens, eens een schuilplaats voor zwervers en ver dwaalden, 't zij vogels, dieren of menschen, nv. niet langer een toevlucht was. Hij was de wereld uitgevlucht en de wereld had hem weer terug gevonden, en diep onder alle andere gevoelens wist hij, ofschoon hij het zich niet wilde bekennen, dat zijn hart klopte voor de dingen van vroeger. Vriend schap, liefde, haat, snelle afwisseling van vloeken en galanterieën, zoo was zijn leven geweest en het leefde weer voor hem gedu rende dit uur van nadenken bij den haard.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1