skast eomg ex iouda 1933 Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 P G. SCHARLEMAN Jr. NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ™££EN,W0UDE’ BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, qjlEUWERKERK, OUDERKERK, "OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. R0. 18184 Ditblad verschijnt dagelijks behalveop Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD Door smart gelouterd Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. Brieven uit de Hofstad. DE GESTOOMDE MAKREELEN zijn nu fijn en vet. LANGE TIENDEWEG 78 Telef. 3202. Zaterdag 13 Mei 183373« Jaargang M Pro). UUili LUNS. M elk gebied Rotterdam NPLATEN nteressante FEITLLETON i zien!!!!!! e prjjzenü (Wordt vervolgd.) en bij t 31. „In den ban de naakte kin, De baard, die geeft het leven zin." >or een goede wer Consump- rens een sieraad er groote keuze Winkeliers in ren, Zuivelpro- nz. Vervaardi- abriek. Scherp rijzen. wielrenner. door HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—van Rossum. (Nadruk verboden’ op tafel en Wilde en smeet de beke't. en zijn handen krijgen kon, 'ten, en daarna holde iets duivelachtigs in baal uit het i. Het geeft wedstrijden een titanen „De verschijnselen van de mode zijn als zoovele uitingen, die een periode vergezellen èn karakteri- seeren." kon, wikkelde haar kind goed in, nam het in de armen en ging recht toe recht aan het veen in. Dat was dagen geleden, toen die ontzettende sneeuwbui viel en een kleine jongen, die haar de hoogte op had Zien loopen, bijna onkenbaar in de sneeuw vlokken, rende vol angst naar zijn moeder en schreeuwde, dat hij een spook gezien had Ze moet nu wel gestorven zijn, de arme vrouw, zij en het jongske. en ik denk, dat het haar niet spijten zal uit haar ellen de verlost te zijn. Dit nummer bestaat uit twee Haden. MCLXXVII. De Haagsche Kunstkring. Een enkele maal valt een journalist wel het voorrecht ten deel, dat hij ergens wordt toegeiaten, waar voor ieder ander buiten staander de deur altijd gesloten blijft.’ Hij is dan middelaar tusschen publiek en het geen daar achter die deuren geschiedt. Hij kan er van vertellen, zoodat het niet noodig is zelf te gaan kijken. Zoo viel ons verleden week het genoegen te beurt een kijkje te mogen nemen in het nieuwe clubhuis van de Haagsche Schets- club, terwjjl de daar beoefende kunst, het model-teekenen werd beoefend. Deze club bestaat reeds dertig jaar en heeft ten doel zoowel beroepsschilders als hun, die naast hun eigen beroep zich aangetrokken gevoe len tot de edele teeken- en schilderkunst, de gelegenheid te verschaffen zich te blijven oefenen in het zoo moeilijke maar tevens zoo leerzame, zoo noodzakeljjke ajls interes sante teekenen naar het levend model. Tweeërlei wordt praktisch daarbij tevens bereikt. In de eerste plaatt de efficiency. Het is vr(j kostbaar voor een schilder om zelf modellen te laten poseeren en door coö peratie worden die kosten zeer gering. In de tweede plaats is er een geregelde gele genheid, want twee avonden per week ’s zomers één avond is de club geopend. Ontegenzeggelyk heeft het collectief teeke nen iets animeerends; het brengt ook weer eens gelijk gestemde geesten by elkaar. Deze club huisde vroeger in een oud lo kaal, dat veel bezwaren had. Thans is er een nieuw gevonden. Op een afgelegen bin nenplaats, achter één der eerste straten van den Haag ligt het. De padvinders hebben er hun asyl gehad; zy hebben het tot den laatsten draad uitgewoond. Toen kon de Schetsclub het huren en de rappe handen der clubleden zelf hebben de cavalje her schapen in een keurig, koket home voor de kunst. Aan de lichtgetinte wanden hangt een keur-collectie van werk der leden, mits gaders diverse teekeningen en foto’s die herinneringen aan episodes van het club- leven bevatten. Zonneklaar licht heerscht in de zaal. Op een podium zit of staat of ligt het model en in een hal ven cirkel, twee, drie ryen achter elkaar staan of zitten de tee- kenaars en teekenaarsters. Uit het duister van het binnenplaatjes ZIE ETALAGE. Verwacht Dinsdag de eerste NIEUWE- en GROENE HARING. Heden nog zeer fijne KOELHUISHARING in voorraad. hij het wat al te bont maakte. Ik hoorde het verhaal van een knecht uit Rushfell- House-Hall John, den psalmdichter zoo- a)s we hem noemen, omdat hij zooveel psal men zingt om den ouden menschen pleizier te doen en hij vertelde me, dat hij juist de gang door liep, toen er een rumoer van stemmen uit de kamer rechts weerklonk hij stond stil om te luisteren en hij meende te hooren, dat ze de weduwe van Wilde Harry verweten, dat zij haar man van de trappen gesmeten had. De weduwe van haar eigen zoon en dan zóó tot haar te spreken Ik ben een rmwe vent, maar het stuit me tegen de borst, dat ze aooiets kon den doen. Ned zag ineens het tafereel te Lostwithens voor zich'en de vrouw, die men naar een schuilplaats had gegeven, ’t Leek, of hij de stukken van een leek aart in handen had en onbewust bezig was ze in elkaar t« passen En toen? vroeg hij. O, toen liet ze haar drift van de Dane- holme’s den vrijen teugel en vertelde ze hun meer waarheden dan ze ooit in him leven gehoord hebben en daarna,, toen er niemand in de buurt was, die haar zien Laat aena een proefwasch behandelen bij Modelwasscherij Fa. J. H. VAN STRAATEN ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.99, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per port per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad /8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Pertrekeniag 484M. Vrijdag 13 Mei. Mijn oom, de oprechte Kwalijkman, de vader van mijn nee] jodocïis, thans domi cilie houdende te Waddinxveen omtrent, (een bloedverwant, wiens karakter, het zij zeer in vertrouwen medegedeeld, ni(j [tegenstaatbezat een raaien, langen baard, die hij verzorgde zoowel des mor gens als des avonds en die welig neder- goljde over zijne mannelijke borst; een haarsieraad, waarop de eenvoudige, inaar eerlijke schrijnwerker niet weinig trotsch was. Als kind had ik een groot ontzag voor dezen Jorschen man, wiens gelaat even- I eens ontlijst van ruige, bruine lokken, zeker menige volwassene en zooveel te meer een baardeloos knaapje, angst zou hebben aangejaagd, als mei in aai Wat oleeke gelaat een beminnelijk oogenpaar, o] het ucht-blauw of gfijs mocht heeten, aal weet ik met reclkt meer, het mede schepsel vriendelijk had tegengeblonken. Het is moeilijk een beschaving te geven van dat haarsieraad. Wij menschen kun nen slechts iets uit het verleden gestalte geven, als wij, dat ding, die zaak, kun nen vergelijken met iets dat nog temidden van ons leeft en dat in zijne eigenschap pen verwantschap vertoont met datgene, waarmede wij het willen vergelijken. Hoe wil ik nu, die de kinhaartjes sedert jaren zorgvuldig wegmaai, het doet hier wer kelijk mets ter zake of ik dat zelf doe, of dat een kapper, een coiffeur, een barbier, hoe noem je zoo iemand in het Neder- landsch, dat doet, dien baard beschrij ven Hoe wil ik, die noch in de kring van mijne vrienden, nauwelijks in de kring van mijne ,stadgenooten, iemand ken in het bezit van zoo een sieraad, ik herzeg, hoe wil ik zóó iets typisch beschrijven Toch'iets ‘is er in mij dat deze baard en de periode waarin deze baard groeide, en met deze baard zooveel andere baar den in mijne herinnering levendig houdt. Dat iets, dat is het verlangen naar die periode, die beleekende den gelukkigsten tijd van mijn leven; een tijd, toen ik de kinderschoenen ontwassen, ontwaakte tot den mannelijken leeftijdWaarom zou ik het mijne dagboekbladen verbloemen. Ik was verliefd in die periode, en de donzige haartjes, die mijne kin omgroei den, ik was er trotsch op en wilde dat weten ookEn daarom koester ik een oprechte sympathie voor die flinke jon gens uit Waddinxveen, die ddür ruiterlijk voor uit komen voor hunne jeugdr liefde en die tot hunne dubieuze kpzen: kwamen tot organisatie, tot samenwerking. Door samenwerking ontstond verdeeling 'an arbeid. Deze verdeeling van arbeid ont leedde ten slotte het productieproces in een zeker aantal eenvoudige handgrepen, waar door de weg werd geëffend voor het ge bruik van machines en het verveelvuldigen ’’an het resultaat van den menscheljjken arbeid. Deze vorm van organisatie In dienst van het streven naar welvaart is een zegen voor de menschheid geweest. Wij klagen wel over overproductie en ever het werkloos maken der arbeiders door het gebruik van machi nes, maar zouden raar opkijken, wanneer De grootste vijand van het recht is het voorrecht. dt machine weer uit de productie verdween en in onze zoo talrjjk geworden behoeften door handwerk moest worden voorzien. Er is intusschen ook een andere wflze, waarop de organisatie zich in dienst stelt van het streven naar welvaart. Zy betreft de verdeeling van het maatschappelijk in komen. De oud-liberale leer stelde zich op het standpunt, dat deze vorm van organisatie uit den booze was. Ieder moest genoegen nemen met wat de maatschappij door mid del van de vrije concurrentie hem of haar als belooning voor de aan de maatschappij bewezen diensten toekende. Tegen dit be ginsel der vrye concurrentie is men later in opstand gekomen. Men gaf aan haar de schuld van de ellende, waarin de arbeiders bevolking in de eerste helft der 19e eeuw verkeerde. Organisatie der arbeiders zou daarin verbetering brengen. Het loon zou niet langer bepaald worden door de vrye concurrentie, maar door de machtsverhou dingen tusschen werkgevers en werknemers. Nu zullen wy’niet zeggen, dat door de organisatie der arbeiders geen misstanden zijn weggenomen. Men heeft, loen men een maal den smaak van de organisatie beet had, het daarbij echter niet gelaten. Met het gevolg, dat een toestand is ontstaan, waarby de sterk georganiseerde groepen de minder sterk* georgaaiiherde varr het-resul- taat van hun arbeid berooven, dikwijls met behulp van overheid en volksvertegenwoor diging. En hieraan is voor een groot deel toe te schrijven de ellende, waarin over haast de geheele wereld de boerenstand is komen te verkeeren. De Amerikaansche boeren, waarvan hier boven sprake is, zien flit blijkbaar zeer goed in. Mocht de boerenstand er in slagen zich nationaal en internationaal even sterk te organiseeren als sommige groepen van in- dustrieele arbeiders, dan zou dit ongetwij feld eene groote verandering teweeg bren gen. Zelfs indien de boeren niet verder gin gen dan een belooning voor hun arbeid te eischen die in eene redelijke verhouding staat tot de belooning van andere soorten van arbeid, dan zou toch de levensstandaard in de steden belangrijk moeten dalen. Het zou dan blijken, dat de vooruitgang in dezen na veel. Vandaar dat de menschen al spoedig i den oorlog grootendeels verkregen is door het tekort doen der landbouwende bevol king. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat de boeren in dezelfde fout vervallen als waarin verschillende groepen van arbeiders zijn vervallen en hunne macht gaan gebrui ken, om meer te krijgen dan hun toekomt. En zjj staan in dit opzicht sterk, daar zy over de levensmiddelen beschikken. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de groepen, die thans den lof der organisatie zingen, er dan geheel anders over gingen denken. Hoe dit echter ook zij, wat men daar in Amerika doet is merkwaarig en waarschuwend tevens. en stierf daar op de wijze, als ik je straks verteld heb. De landjonker had al zijn onstuimigheid verlorenhij keek strak naar den hoek van de kamer, alsof hij nog eens het drama van dien vreeeelijken nacht zag Wij bestierven het allen haast van schrik, hoe ruw en roekeloos we anders ook waren, ging hij voort Wilde Harry, die het eene oogenblik zijn zieJ inzette en ’t volgend moment met. verpletterden schedel aan onze voeten lag. Ik zeg je jongens, geen van ons was nuchter, toen hij naar buiten liep, maar toen hij gevallen was. was er geen dronken man meer onder ons 't Leek wel een oor deel en langen tijd daarna heb ik zoo sober en eenvoudig geleefd als Gabriël Hirst, uw overdreven predikant van Ling Crag, Ned. En toen die lange tdjd voorbij was? viel de grijze kerel bij dén haard in, toen deed je ‘t in galop, geloof ik, dm den ver loren tijd in te halen. Weer ging er een schaterlach op, ditmaal niet alleen onderbroken door den wind, maar door een bliksemstraal en een flinken donderslag Het onweer, eerst zwak en vèr achter de heuvels in de verte, was Wyecol- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring i 1—5 regels, 1.55. elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 S> byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van dên prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 heoger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen werden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. lar genaderd onder het verhaal van den jonker, maar niemand had het tot nu toe opgemerkt.. Lieve hemel! Dat komt van ’t onhei lige spotten en mijn geweten is nu ook juist niet zoo heelemaal gerust, meende de man, die reeds sinds lang had voorgesteld op te breken Wel, dan zullen we over prettiger din gen praten, zei Ned O’Bracken Clough, op- gefrischt door een tweede glas rum. ‘t Is al zoo lang geleden, dat ik bij jullie sreweest ben, vrienden, en ik heb be hoefte om jullie te hooren. De vrouw van Wilde Harry ging naar de <oude lui, «ei je, op Rushfell House- En ’t ging daar ver keerd met haar, als ik goed begrepen heb? Aha, zei dé jonker, terwijl hij naar de muur ging, alsof hij een steunpunt zocht. Wat er precies gebeurd is, kan ik je niet vertellen, maar dienstmeisjes moeten ge praat hebben en ook de knechte en zoo kwam het uit. dat Ze haar slechter behan delden dan een hond Dag in, dag uit was het ’t zelfde, voor alles werd zij uitge- maakt tot zij ten laatste wegvluchtte, zoo- als zij vroeger van Wilde Harry deed, als De kwade zijde der organisatie. Dezer dagen kon men in de bladen lezen, dat op een boerencongres in de Vereenigde Staten is besloten tot eene nationale bperen- staking. Deze zal hierin bestaan, dat de boeren met hun producten van de markten in de steden wegblyven, teneinde uaardoor een prysstjjging van hun waren te kunnen afdwingen. De N. Rott. Crt. bericht, dat dit besluit werd genomen met algemeene stemmen en onder een daverende geestdrift van de aan wezige afgevaardigden. De leider van het congres kreeg speciale volmachten voor het leiden van de staking, die zal voortduren zoolang het bestuur geen ander parool uit geeft. Het is de bedoeling, dat de boeren in alle deelen van het land zullen weigeren ook maar iets van hun producten te verkoopen of eenig ding wat niet strikt noodig is, te koopen, ten einde aan be toonen, dat de welvaart der Vereenigde Skaten gebaseerd is op de mogelijkheid voor de boeren om hun producten met winst te verkoopen. De strtDAg aal gevoerd worden onder.de--leus: „Koopt niets, verkoopt niets, blijft thuis.” Tot zoover het bericht uit Amerika. Wy kunnen de juistheid ervan uit den aard der zaak niet beoordeelen. Maar juist of onjuist, is het toch merkwaardig genoeg om er even by stil te staan. Men kan wel zeggen, dat onze tyd staat in het teeken der organisatie, speciaal ook als middel om tot grootere welvaart te komen. B(j de beoordeeling van de waarde en de rechtvaardigheid van het gebruik van dit middel moet echter wel worden onder scheiden tusschen tweeëerlei streven naar welvaart. Eensdeels bestaat dit streven uit een slryd van de menschheid tegen de natuur, uit den drang, om met zoo weinig mogelijk moeite de natuurkrachten datgene te doen voortbrengen, waaraan de menschheid be hoefte heeft. De eenling kan in dezen niet ,1 plotseling overgaande in dit licht-zaaltje, kwam een gevoel van kunst-bekoring tot ons. Er heerschte een gespannen stilte; aller aandacht was bij het werk gespannen. Een twintig-tal heeren, oud en jong, een tiental dames, alle jong, was Aier aan den arbeid. Wat een spanning op aller gelaat, een keurveld van studie voor hem, die de fysionomie als object heeft. Er wordt telkens een half uur gewerkt en dan een kwartier gerust. Stipt op tyd gaat het. In de pauze heerscht een gezellige drukte van praten, lachen, debatteeren en... theedrinken. Merkwaardig was hoe onmid- deliyk na hervatting allen weer in die felle spanning van hun werk waren. Er wordt hier veel geleerd en menig bekend schilder zal zich de studie-uren in deze club altyd dankbaar herinneren, leder werkt hier naar eigen lust en de beide bestuursleden Bodaan en Witjes zorgen dat de gelegenheid daar toe zoo gunstig mogelyk is. Wy kunnen niet zeggen: ga ook eens ky- 1 ken, want het is te begrypen dat dit ontoe laatbaar is; accepteert u dan van hem wien het voorrecht te beurt viel binnen deze ge- wy’de muren te mogen treden, deze korte beschrijving èn de verzekering, dat hier e^n goed en mooi werk wordt verricht ten bate van de schilderkunst en ten gerieve van hen die deze kunst als een deel in hun leven hartelijk genegen zyn. Nu wy toch in deze sfeer zyn, stippen wy even het feit aan dat H. M, de Koningin als -werkend lid van Pulchri Studio deel neemt aan de tentoonstelling van werk der leden. Het Koninklijk stuk heeft iets aparts in deze expositie; het geeft een niet-alle- daagsch onderwerp, n.l. een maan-belicht hoekje in een Zwitsersch hoog-landschap. Er zit iets van oud-Fransche romantiek, van Watleau byvoorbeeld in. De kleur js mys tiek en teer; de visie haast iets melancho lisch. Wy zyn zoo licht geneigd in werk als dit de ziel van den maker weerspiegeld te ach ten en wij laten het op ons inwerken om te ervaren welken indruk het op ons achter laat. Te meer doen wy dit nu dit schilder stuk uit handen van een vorstin komt om trent wier individueele gevoelens wy uiter aard niet veel weten. Daarom zegt dit stuk ons meer omdat we er dieper in willen doordringen. Het is een rede tot verheuging dat H. M. zich zoo nauw bij de schilders aansluit. Het voorbeeld, dat zy geeft moge ook Haar regeeringspersonen tot navolging dwingen. Nog altijd is Kunst stiefkind bij regeerings- bemoeiïng, al staat het woord in de titu latuur van één der ministers. De bureau cratie kan zich zelf nog niet overwinnen om bereid te zyn de kunst ter wille te zyn. HAGENAAR. (lOIBSEHE COURANT. 56 Twee zessen rolden forry sprong op “Hes wat Jiij in de brandende blokken, en daarna holde "ij de kamer uit met iets duivelachtigs in ’•ijn gezicht en wij vlogen allen naar de f^ur. om te zien wat er gebeuren zou. Wé het eerder dan we wenschten, want z'jn vrouw kwam hem halverwege de trap ^ömoet met haar kind op den arm en ®dde Harry rende naar boven met iete *ö0°rddariigB in zijn oogen; hij trachtte het V|®tje te grijpen en viel plotseling achter- öv*, hij brak zijn nek onder aan de ttap

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1