7.990. Week-end schoenen Hoogenbosch PUROL S3LBERT HEIJN TWEE SERIES-TWEE PRIJSKLASSEN MAAR EENZELFDE KWALITEIT. Ope/kewonc/ Schoenhandel De Goudsche Fruithandel ZOMERTIJD één uur vooruit De nieuwe mode 1933 H. T. Arends - Gouda Eet goed Brood II Eet het Beste IK VIND ZR VERRUKKELIJK Een Regentendagbeek uit ®fl8e eeuw. Veilige en Economische Accountantskantoor W. T. J. Abbema Belasting- en IBezuinigings adviezen KasMlaels voor de Jeugd. Fa VAN ZEVENHOVEN DE JONG In groote keuze voor radig vanaf f 2.95 MARKT (2 H. Brouwer de Koning Ui Jtittert Niiiiiehinihaodil v.h. A. LEWENSTEIN XXXIII. „3 July 1767 „Rapport van de Staat der Boeken van „de verponding van J Cattenburg De „verponding" was een belasting, die door de Staten van Holland en West-Fries land werd geheven van de steden en dorpen binnen hun gewest gelegen. Elke stad en elk dorp was voor een bepaald bedrag in die belasting aangeslagen. Als grondslagen voor den aanslag dienden het totaal van de vermogens van de inwoners, de welvaart van de betrokken plaats, de schuldenlast en het bevolkingscijfer. Dit laatste werd vóór hervorming afgeleid uit het aantal com municanten en daarna uit het aantal haard steden. Het vaststellen van de aanslagen neette naar de toenmalige rekenmunt, het l>ohd, „verponding". Telkens na een aantal jaren moest op grond vun de gewijzigde omstandigheden een nieuwe „verponding" plaats hebben. De steden en dorpen moesten de aan de Staten op .te brengen gelden weer van hun inwoners trachten te halen en stelden daar voor afzonderlijke ontvangers van de ver pondingen aan. Zooals uit het bovenstaande is gebleken, kregen die belastingen denzelfden naam als de Vaststelling van de aanslagen. Verpon ding had dus twee beteekenissen, het vast stellen van den aanslag en de op die aan slagen gebaseerde belastingen. In Gouda inde een afzonderlijk ontvanger van de verpondingen die belasting. Hij moest zorgen, dat het door de Staten ge vorderde bedrag binnenkwam en maakte in verband daarmee een kohier, waarbij hij rekening hield met inkomen en vermogen van de Goudsche ingezetenen. De opbrengst vaq de „verponding" droeg hy weer af aan dtn „thesaurier-ontfanger". De positie van' dtzen laatste ishet best te vergelijken met die Tan den tegenwoordigen gemeente ontvanger. De vroegere „thesaurier-ont- fangar" was een soort opper-ontvanger van Goud», aan wien de lagere ontvangers en de collecteurs van de accijnzen hun gelden afdrofgen. Geheel op een lijn te stellen met den tegenwoordigen gemeente-ontvanger is de „thesaurier-ontfanger" niet. Zijn functie was van minder beteekenis, omdat er naast de stadskas nog een belangrijke burgemees- terskas bestond, die door de heeren burge meesters zelfstandig werd behéerd. De „thesaurier-ontfanger" droeg ieder jaar in het laatst van de maand April aan d$n „ontfanger generaal over de verpondin gen" de by hem door den ontvanger van de verpondfngen gestorte gelden af, met aftrek van de verschenen renten, die de stad Gouda van Holland en West-Friesland had te vorderen. Uit het feit, dat deze belasting ten be hoeve van Hólland en West-Friesland door de steden werd geïnd, is te zien hoe belangrijk de positie van een Hóllandsche stad was en hoe „het gemeene land" bij die steden ach terstond. De stad inde toen de belasting ten behoeve van Holland, terwijl nu de Staat der Nederlanden die werkzaamheden doet ten behoeve van de gemeenten. Toen was de stad nummer een en kwam daarna „het gemeene land", nu is het precies omgekeerd. Duidelijk is ook in de tegenwoordige wyze van innen van de belastingen de toenemen de centralisatie te zien. Mr. van Cattenburch was behalve lid van de vroedschap ook ontvanger van de ver ponding en weesmeester. Toen nu door de te* en hem gevoerde processen zijn slechte financieele toestand van algemeene bekend heid was geworden, achtte de stedelijke regeering zich genoodzaakt eens een onder zoek naar zyn ontvangerskas in te stellen. Het rapport van het gehouden onderzoek werd echter niet, zooals van der Hoeve ver meldt .op den 3en Juli 1767, maar eerst op den 27en Juli daaraanvolgende aan de vroedschap ter kennis gebracht. Waarschijn lijk wist van der Hoeve echter reeds op dien 3en Juli de resultaten van dat onderzoek, zoodat hy daarover ten onrechte reeds •p dien datum, by zyn verslag van de vroedschapszitting, melding maakte. „6 July Savonts te 7 uuren is een „Schrikkelyke Brand geweest op de „Gouwe in de Minnebroederskerk, die „gaheelyk is afgebrant sonder verder „gevolgen. „Savonts Magistraat dempto de Moor „van Immerzeel „ordre gesteld op de Brand, wakers en „Brandspuyten De verbrande kerk was omstreeks 1636 gesticht door Gregorius Simpernel, den eersten pater minderbroeder, die zich na de verdrijvinife^varwie orde uit Gouda in 1572, hier ter ttftedp had gevestigd. Tusschen Gouda en de orde hadden'vanaf het begin van de 15e eeuw tot het jaar' 1572 nauwe banden bestaan. De hervorming van de arde, de zoogenaamde observatie, was in de Noordelijke Nederlanden in Gouda mett, groote instemming van de plaatselijke over heid 'begonnen, en pater Brugman, wiens naam eh faam nu nog voortleven, had in hep Goudsche klooster gewoond. Dit klooster stond aan de tegenwoordige Vyverstraat ae-Uer het kasteel; de Minderbroedersteeg, de verbinding met de Haven, is er naar gon mirid. Gregorius Simpernel had de verbroken ba i icn-tusschen Goutla en de orde opnieuw aa geknoopt en binnen veertien jaren een ge neen te om zich verzameld, die in staat wss om een eigen kerkgebouw te stichten. Or.der zijn opvolgers was de „statie" tot steeds grooteren bloei gekomen. Dat bleek ter. duidelijkste na den brand, want kerk en ,>astorie verrezen dadsijjk opnieuw, maar nu 1 eel aanzienlijker. Die nieuwe kerk, de tweede dus na de hernieuwde vestiging van de minderbroeders, heeft tot vóór een der tigtal jaren bestaan. Toen is zjj vervangen door de tegenwoordige kerk, die gebouwd is onder de architectuur van wylen den heer C. P. W. Dessing. De tweede kerk, de voorgangster van deze, had in den loop van de jaren reeds grootere veranderingen ondergaan. Van een oude inwoonster van Gouda vernam ik, dat vóór ongeveer zeventig jaar van een plein vóór de kerk geen sprake was. Onmiddellijk •kan de Gouwe bevonden zich toen twee hooge groene deuren. Door die deuren kwam men in een portaal met straatsteenen be- plaveid. Vandaar leidde een gang naar een tweede portaal. Liep men dat portaal uit, dan kwam men in de kerk. Rechts en links van iat portaal waren trappen, die naar gaanderijen leidden, beBtemd voor de man- Die gaanderijen zyn blijven bestaan tot dat de kerk door een nieuwe is vervangen; de ingang is evenwel nog gedurende het be staan van de oude kerk geheel en al ver anderd. Omstreeks 1879 is de kerk \an een sierlijken voorgevel met toren en uurwerk voorzien. Toren en uurwerk zijn, zooals uit het bovenstaande blykt, omstreeks 1903 mèt de kerk afgebroken. Van der Hoeve vermeldt in zyn dagboek, dat er 's avonds magistraat werd gehouden en „ordre gesteld op de Brand, wakers en Brandspuyten". in het „Kamerboek" staat echter van deze vergadering niets vermeld. Waarschijnlijk zyn de heeren op het stad huis geweest en hebben daar bevelen ge geven, terwijl de kerk bezig was af te bran den. De slechte tóestand van de brandblusch- middelen was een van de oorzaken geweest, waardoor kerk en pastorie „geheelyk" wa ren afgebrand. En toch waren de brand- bluschmiddelen nog zes dagen vóór den brand, op den 30en Juni „by de Generaele (algemeene) Brandschouw" geïnspecteerd. Die inspectie zal echter wel,min of meer met den langen arm hebben plaats gehad. Nu evenwel, na den brand, hadden de burgemeesters de zaak ter hand genomen. In de magistraatszitting van den 14en Juli d.a.v. deelden zy dan ook mede, ,jdat haar Edel Groot Achtbare (de burgemeesters), geconsideert (in aanmerking nemende), dat men in een Saek van So veel gewigt geen precautien (voorzorgsmaatregelen) genoeg kan gebruyken tot voorkoming en affwee- ring van diergelyke sorgelyke onheylen.^ dien volgens ordre hadden gesteld, dat tegen den 23e deser alle de vier Brand spuyte souden gebragt werden op de Stads Timmerwerf! om door een bequaem Brand- spuytmaker van Amsterdam ten dien eynde ontboden te werden geexamineerd (nage zien) en door de respectieve geaffecteerden (bjj die spuiten behoorende fcasten) ten overstaan van dit College andermael te werden geprobeerd". Als dit alles dan was gebeurd, zouden de Burgemeesters met nieuwe voorstellen komen, niet alleen ten aanzien van de reparaties aan de spuiten, maar „als mede welke precautien (voor zorgsmaatregelen) men bequaemelyk' nae de constitutie (rekening houdende met den bouw van de stad) nader zoude kunnen in 't werk stellen". Na deze mededeelingen werden de „Hee ren Burgermeesteren" door de heeren van de Magistraat bedankt „voor derzelver aengewende zorge en genomen moeyte in desen" en werden alle door hen genomen maatregelen goedgekeurd. Vervolgens werd „geresolveert (besloten) dat het Collegie (de Magistraat) ter behoorlyker tyd ge convoceerd (opgeroepen) zynde, op den 23e aenstaende op de Stads Timmerwerf! sal adsisteeren by de voorszegde te doene exa- minatie (onderzoek)". De baljuw, de vier burgemeesters en de zeven schepenen zouden dus op den 23en Juli 1767, vergezeld van den pensionaris of een secretaris, den toestand van de brand- bluschmiddelen op de meest ernstige wyze onder de oogen zien en de middelen beramen voor de verbetering van de brandweer. Van nu af kon men verwachten, dat hier ter stede nooit meer een brand van groote afmetingen zou kunnen voorkomen. „7 July is het Hollandse Synode ge- „opent. Van der Hoeve vermeldt dit feit alleen daarom in zyn dagboek, omdat de synode in 1767 in Gouda bijeenkwam. De vergaderin gen vonden plaats in de St. Janskerk. In het „Stads Register" vindt men een nauw keurige opsomming van hetgeen de stad daarvoor ter beschikking stelde, zooals tafels, tafelkleeden, stoelen, inkt, veeren pennen, voorzittershamers en zeer groote hoeveelheden schrijfpapier. Een groote woordenvloed stond te wachten en deze moest door het papier worden verzwolgen. „8 July regtd&g dempto (afwezig) „Boon „Costerman eysser Contra Mr J C van „Cattenburg om de provisie te bepleiten, „geaccordeert en bepleyt Costerman, de tweede groote schuld- eischer van Mr. van Cattenburch, had „pro visie tot namptissement" gevraagd. Op den len Juli was hem by tusschenvonnis tegen den 8en daaraanvolgende een dag voor plei dooi toegestaan. Dit pleidooi had nu plaats gevonden. J)e vierschaar nam evenwel op dat pleidooi nog geen beslissing en besloot zich daaromtrent te beraden; zy hield de zaak „in advis". „Schepenen in advis (beraad) „La Lau en Bergeon eyssers contra kattenburg in rau actie (eerste instan tie) en dag Tegelyk met Costerman waren ook La Lau en Bergeon ter terechtzitting versche nen. Zy verzochten aan de vierschaar een dag te bepalen, waarop Mr. van Cattenburch moest antwoorden op straffe van anders het proces te verliezen. Tegenwoordig bestaat dit gebruik nog. Wanneer in een proces de eene party maar steeds niet antwoordt, hetzij, omdat hij de procedure wil rekken, hetzij om andere redenen, dan wordt hij door zyn tegenpartij nog steeds ,op deze wyze gesommeerd, of zooals de vakterm luidt „peremptoir" gesteld. La Lau en Bergeon kregen echter op 8 Juli nog geen „dag". „14 July Magistraat dempto Jong- „kint „request van de regenten van't tugt- „huis veraoeke om een reglement voor „de Proveniers, Commissoriaal Burger meester de Mbor, Tyssen en Plemper. Het tuchthuis was, zooals reeds vroeger is medegedeeld, tegelijkertijd een soort pension voor menschen met smalle beurzen. De regenten verzochten nu een reglement voor die kostgangers, of zooals men hen toen met een mooier woord noemde „proveniers". Naar aanleiding van hun rekest werd een commissie ingesteld. „15 July regtdag dempto Noortberg „Jan van Veen gedaagde van wegens „d Heer Officier om de boete van 10 gl „wegens uytdaaging van Syn vader ge- „condemneerd (veroordeeld) Die „uytdaaging" was geen uitdaging tot een duel; Jan van Veen had zijn vader uit gescholden en werd deswege gestraft. „Geertruy van duyn gedaagde, uts (als „boven) 3 gl met goed op de straet ge- „staan op Sondag gecondemneert (ver- Geertrui kreeg drje gulden boete, omdat zij in strijd met de keur op Zondag op den openbaren weg haar waren te koop had aan geboden. „uts (als boven) over 't Schelden van „Caatje Mare Boete 5 gl gecondemneert „Laloo en Bergon eyssers contra Mr „J C van Cattenburg gedaagde om te „dienen van Productie „geordonneert (bevolen) om te ant woorden Eerst nu werd Mr. van Cattenburch „pe remptoir" gesteld. „C Costerman eysser contra J C van „Cattenburch om uytspraak. Gecondem- „neert by provisie op te leggen en don- bosten gesurcheerd (opgeschort) tot 't „uyteinde toe Ook in de tweede procedure werd van Cattenburch veroordeeld om de gelden „by provisie op te leggen" (voorloopig te be talen). Over de vraag, wie van de beide partijen de onkosten van het proces zou betalen, be sliste de vierschaar nog niet. Zy schortte haar meening daaromtrent op, totdat over het eigenlijke proces, dat nu te wachten stond, zou zijn beslist. Ook hierin is tot op dezen tyd niets ver anderd. Wanneer tegenwoordig de rechtbank een tusschenvonnis of een voorloopig von nis geeft, dan houdt zy haar beslissing over de kostenbetaling tot aan het eindvonnis „Bailliu geeft kennis dat Syn Ed is „overgegeeven Copie (afschrift) van d „acte van Sureté de Corps (vrijgeleide) „op den persoon van Mr J C van Catten- „burch Mr. van Cattenburch was den elfden Juni uit de stad gevlucht en wist of kon ver moeden, dat hy by zijn terugkeer onmid dellijk zou worden gegijzeld of gevangen gezet. Hy wilde echter „orde" op zyn zaken stellen. Om nu zeker te zyn, dat hy niet van zyn vrijheid zou worden beroofd, had hy zich een vrijgeleide weten te verschaf fen. Hiervan had hij den baljuw afschrift doen toekomen, om te verhinderen, dat „s Heeren dienaren" hem anders zouden op- grypen. De baljuw gaf op zijn beurt hier- belegging van Uw Kas- en Spaargelden. Spaarbank 3.24 PlPTinrirKrTF I Stortings-) 2.52 (r&ALKENTL j en ophaaldienst) rente van dag tot dag GOUWE 2 - GOUDA. kennis aan de leden van de vier- „27 July vroedschap „Rapport van de Zaak van Cattenburg „omtrent de verponding, komende te kort 973519voor zoo ver men nu weet, „Burgermeesteren versoeken geautho-' „riseerd van (gemachtid te worden door) „de vroedschap hoe en op wat" manier „de zaken te dirigeeren (regelen) „gesteld in handen van Heeren Bur- „germeesteren „request gepresenteert aan Heeren „Burgermeesteren door Cattenburg om „Syn demissie (ontslag) als ontfanger „van de verponding, gestelt in handen „van de Magistraat. Lid Nederl. Instituut van Accountants. GOUDA: Crabethstraat «1. (Spreekuur: Donderdag 10—12 uur en volgens afspraak.) VOORBURG Van Woudestraat 16 Telef. 720866. De burgemeesters deelden nu officieel mede, „dat de Heer Ontfanger der Verpon dingen Mr. Johan Carel van Cattenburch, Heere van Grypskerke en Poppendamme, niettegenstaande de iteratieve (herhaalde) aanmaningen en waarschuwingen aan hem zo door den Heer Thesaurier Ontfanger, en door den Raad Pensionaris als door hun Edel Groot Achtbare zelfs van tyd tot tyd nalatig en in gebreeke synde gebleven, de penningen van Syn ontvang behoorlyk te verantwoorden, eyndeiyk op den 11e Juny by missive (sefhryven) zyn onvermogen aan Heeren Burgemeesteren te kennen had ge geven en wyders zig niet ontsien deese Stad voor een tyd te abandonneeren (verlaten), tot dat hy op den lOen July had geobtineert (verkregen) Brieven van Sureté de Corps (vrijgeleide), wanneer (waarop) hy weder om was geretourneerd (teruggekeerd)". Hy was, zoo zeiden de Burgemeesters ver der, heel naïef, ,,niet te min by Continuatie (voortduring) in gebreke gebleven eenige Furnissementen (stortingen) ter Thesaurie (ten kantore van den thesaurier-ontvanger) te doen, en dat middelerwijl een provisio neel vonnis van namptissement by Heeren Scheepenen tegen denselve Mr Johan Carel van Cattenburch geweesen reeds was be gonnen ter Executie (ten uitvoer) gelegt te worden". Uit deze laatste mededeeling bleek, dat La Lau en Bergeon reeds bezig waren om de goederen van Mr. van Cattenburch te ver- koopen, teneinde zichzelf de betaling te verschaffen van de hun „by provisie" toe gekende gelden. Daarmee is tevens ver klaard, waarom Mr. van Cattenburch een „sureté de corps" had gevraagd; hij wilde de executie tegenhouden en zien te redden, wat er nog te redden viel. De burgemeesters berichtten vertier, „dat de Stad van den gemelden Ontfanger der Verpondingen te pretendeeren (vorderen) had een Somme van 9735,,19„2 salvo justo ealculo (onder voorbehoud Wan een juiste berekening) en dat haar EJ: Groot. Achtb: gemeend hadden deeze zaak als nu te moeten brengen in den schoot van deese vroedschap". Zy verzochten ten slotte, „ver mits het te gezien stond (te verwachten was) dat men middelen er. rechten zoude moeten by de hand nemen, wilde men het agterwesen (tekort) consequeeren (in han den kry^en)" om volkomen zelfstandig te mogen optreden, teneinde het nadeel voor de stad tot een minimum te beperken. De burgemeesters verwachtten elk oogen- blik het faillissement van Mr. van Catten burch. Zy waren evenwel niet van plan de stad als een doodgewone schuldeischer te laten optreden, maar wilden de goederen van Mr. van Cattenburch ten bate van Gouda verkoopen, teneinde het kastekort te dekken, zonder daarby met de andere schuldeischers rekening te houden. Nptuurlyk zou daaruit dan weer een proces met die schuldeischer.? volgen. Om nu daarby evenwel geen be zwaren van de zijde van de vroedschap te ondervinden, lieten de burgemeesteren zich by voorbaat de vrije hand geven. Wat de Goudsche burgemeesters wilden, was het stellen van macht boven recht. Zy hadden het gevoel, dat de stad een groot aantal streepjes voor had. Een dergelijke opvatting is zelfs tegen woordig nog niet geheel verdwenen. Vooral bij kleine dorpen krijgt men soms nog den indruk, dat de autoriteiten zich niet om het recht bekommeren, maar moeilijkheden trachten te regelen door het gewicht van hun autoriteit in de schaal te leggen. „22 Augustus Extra ordinaris buiten gewone) Magistraat demptis (afwezig) „Moor, Noortberg, Boon en Tyssen „request gepresenteert door Mr. B. „Jongkint en Hou tam Curateurs in den „insolventen (faillieten) Boedel van Mr „J C van Cattenburg, versoek dat de „Bode Pelt mag stil sitten met de Exe cutie (openbare verkoop) van de Boedel „affgeslagen Mr. van Cattenburch w als te verwachten was, failliet gegaan. De burgemeesters hadden zich daar niet aan gestoord en bode Pelt opgedragen om zyn boedel te verkoopen. De curatoren, die de belangen van de overige schuldeischers be hartigden, vonden terecht, dat deze werden tekort gedaan en wendden zich per rekest tot de Magistraat met het verzoek, dat dit college den bode Pelt zou gelasten de ver dere toebereidselen tot den openbaren ver koop te staken. De Magistraat tiad echter niet in dat verzoek. Dat was ook niet te verwonderen, waar in deze zitting één bur gemeester en drie schepenen afwezig waren. Van de zeven aanwezigen waren al dadelijk de drie burgemeesters tegen het rekest en het was voldoende, dat één schepen hen bij- ▼ergcet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zette», want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht a uur slaat rekent me», dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dm set Zondagavond Uw Mokken viel om het rekest te doen afwyzen. Het geen dan ook gebeurde. „Missive (schrijven) van ds Metake, „bedank voor de gunstige approbatie „(goedkeuring van de Magistraat op zyn p) en neemt het selve aan 1 voor notificatie (kennis geving). Zooals later zal blijken, had de Magistraat met Ds. Metske het paard van Troje bin nengehaald. „25 Augustus Extra Ordinaris Itegt- „dag demptis Noortberg Boon en Teys- „sen „reqtiest Uts (als boven) versoeke In- „terdictie (verbod)"tegens Bode Pelt „Comparitie geordonneert (verschfl- „ning van party en bevolen) op dingsdag „den 25e dezer tegen 10 Uure. Drie dagen nadat de curatoren by de Ma gistraat slib hadden gevangen, verschenen zy met hetzelfde rekest by de vierschaar. Zij hadden waarschijnlijk intusschen hun voelhorens uitgestoken en er zich van over tuigd, dat zij bij de vierscraar meer succès zouden hebben. De vierschaar nam evenwel niet dadelijk een beslissing, maar wensehte ook eeret (jlfficiëel het standpunt van de burgemees ters te vernemen. Alles bij elkaar was het toch een gekke boel. Het hoogste rechtscollege wees het rekest af, terwijl daarna het lagere college het geschil ging berechten. „25 Augustus Comparitie gehouden in „Scheepenskamer demptis Boon en Teys- „sen „Advocaten van Zeideren en Schop- „man de zaak bepleit „Scheepenen houden de zaak in advis „(beraad) en goedgevonden de zaak te „stellen in handen van Brouwer en Ne- „derburg. Nadat de advocaten aan het woord waren geweest, wisten de heeren van de vierschaar niet, wie zy gelijk zouden geven, de burge meesters of de curatoren. Zij besloten dan ook om het advies van de advocaten Brou wer en Nederburg in te winnen. In onzen tyd zou zooiets niet kunnen voorkomen; de rechter moet de zaak door eigen bril be kijken. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. neteldoek. °2. mol, olm. 3. Zalk, kalk, talk, balk. 4. Stavoren. De prijs viel by loting ten deel aan PIET SIPS, Park 6, Gouda. Nieuwe raadsels. 1. Verborgen insecten. Hy kwam Otto les geven. Wacht maar, we spreken elkaar wel nader. Ik wist niet, dat Jacob ijverzuchtig was. Komt Tante Cato rechtstreeks uit Parijs? _r_ 2. Welke appels kun je niet eten? 3. Met g als eindletter ben ik een deel van een klee dings tuk, met i een vogel, met m sta ik op de markt en met n ben ik in elke keuken te vinden. 4. Mijn geheel wordt met 7 letters geschre ven en noemt een plaats in Overijssel. Een- 4, 7, 5 is een viervoetig dier. 4, 7,1, 4, 7, 1, 5, 3 iB een vrucht, maar wordt meestal als sla gegeten. Een 1,2,3,4 is een buitenlandsche munt. 4, 3, 7, 1 is niet recht Een 6, 7, 3 heeft ai heel weinig waarde. Een 3, 7, 5, 4 is een vogel. Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 81, Gouda. PRY ZEN VANAF F.O.B. ROTTERDAM De 5-persoons Standard Coach De Standard Business Coupé Z>e Master Coach prijs - de "Standard" Coach kost slechts Fl. 1.990.en nog grooter bedrijfszuinigheid dan de om haar economie beroemde "Master" Che vrolet. Rijd eens zelf een dier aan trekkelijke Chevrolet-módeïlen, "Standard" of "Master" Zie waar door onze service op zoo'n hoog peil staat. U weet toch, dat ge Uw Chevrolet kunt koopen op de gunstige betalingsvoorwaarden der G.M.A.C. de "Master" vindt U de moderne lijn en de duurzame hout-staal con-, structie van het Fisher-koetswerk, veiligheidsglas in de voorruit plus het comfort van Fisher's tochtvrije ventilatie. Voorts een geruischlooze transmissie en een bij uitstek krach- tigen en soepelen zescylinder-motor. De "Standard" onderscheidt zich door haar zeer lagen aanschaffings- Thans - twee verschillende zescylin- der Chevrolet-typen "Standard" en "Master" - 10 smaakvolle zescy- linder-modellen. Prijzen voor ieders beurs. Maar eenzelfde hooge intrin sieke. waarde over de geheele linie Dat is wat Chevrolet tot den meest verkochten wagen ter wereld heeft gemaakt. Zoowel in de "Standard" als in De Master Sedan de luxe De 2 -persoons Master Roadster Officieele Vertegenwoordigster GOUDA Spoorstraat De 2-persoons Master Convertible Coupi VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Inllchtlngenbladen, Tarieven en Voorwaarden en ■inlichtingen omtrent het FONDS VOOR LIJXVBR- BRANDING op schriftelijke «anvreje kosteloos 24 verkrijgbaar bij de afd.-secretaresse. Gouwe 73, Goud» om nieren in te leggen DROGIST WIJDSTRAAT 31 Goed nieuws voor Heeren Rookers! Wij geven U 11 Sigaren voor 1 kwartje en 7 Sigaren met 1 on» Criaiatabak voor 1 kwartje. Voor kwaliteit wordt gefceel ingestaan. Alleen by R. VEERMAN Turfmarkt 56. CRABETHSTRAAT 59 TELEFOON 2718 Bijhouden nu Controleeren van .Adminiatratiëa. Belastingzaken Wordt overal in de stad aan huis bezorgd. Meermalen bekroond op Vak wedstrijden. Beleefd aanbevelend, SPIERINGSTRAAT 153. BLAUWE DRUIVEN BANANEN VERSCHE AARDBMBN TOMATEN AALBESSEN NIEUWE VUGHN TAFELPEREN - STUDENTENHAVER TAFELAPPELEN BOPPE KASTANJES SINAASAPPELEN VRUCHTEN IN QjUEHN BLIK CITROENEN Diverse aoortem NOTEN Firma Wad. <k. Matvnld. LANGE TIElfoEWEO 27 TELEF3316 VROUWESTEEG 14 GRAAF v. BLOISSTRAAT 68 Terrazz» Vloorsn en Granite Gootateenen U moet ze beslist ook eens proeven Heerlijk croquant en buiten gewoon fijn van smaak Een ware tractatie En de prijs? U weet nèfQens kunt U beter terecht dan bH ALBERT HEIJN, In 't bijzonder voor Biscuits'Zoo lekkeren goed koop kocht U ze nog ninjmer. ZAANSCHE MOLEN BISCUITS Voedzaam on licht verteerbaar U kant er Uw ontbijt mode doen. Per blik van 3 pond°-68 BRUSSELSCHE KERMIS Per blik Jan 3 pond f,1.0» GEMENGDE BISCUITS Per blik' van 3 pond (een rijke aorieering) f 1.2S Kleiweg 88 Goud» Aanbevelend, Eigen fobrlakan van U.cultv Kaak, tank... Choc- Suik.rw.rkan ana, TELEF. 2696. VEST 95

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2