INIELW lERGAMBAl nieuwerki Il*, 18381 Dit bladvers Door sm< Oe Glazen. Waarom moet gij advertentie* lezen? door MELIS STOKE. Frankri ontwa groote „zuivering” i.. wordt in van zulke zal komen. Deze vier films zyn: der een blik of een woord voor Jane, het FE VI (Nadruk verboden). HOOFT Paden ui hy eerst nadere bijzonderheden bekend ge- MARONIER, de Fransche renner in actie, op de Rotterdamsche Wielerbaan. neenigheid in he tot stand kornet I uer een duk oi een wooru voor jane, ncu j meisje, die aardappelen stond te schillen i vulde hy dé kan piet water en ging weer i naar zyn kamer. voorstanders van een zuiverin de overhand behouden. Waarom niet? Er is iemand om U te spreken, zeide Jane. Hij zegt, dat hij goed nieuws voor U heeft. Het is Mr. Gordon. Gordon? Goed nieuws? O, ja natuur lijk! Dus Gordon had hem niet in den steek gelaten! Maar... Ik ben niet dood, fluisterde Smith en toch móet ik dood ztfh... Waarom bèn ik niet dood Jane...? Bevreesd keek het meisje hem aan en liep naar de deur. Ruslands oudste kathedraal wordt Godloozenmuseum. Uit Moskou wordt gemeld: De oude ka thedraal Oespenski Lobor in het Kremlin te Moskou, die beschouwd wordt als de oudste Russische kerk, is thans geheel gerstau- -leerd. Voor de restauratie had de Sovjet- regeering een bedrag van 2 millioen roebel beschikbaar gesteld. Als alle werkzaamhe den gereed zyn, zal in de voormalige ka thedraal een Godloozen-Museum worden in gericht. HALLIWE1 Voor Neder! J. P Wessel het pakje. Het in de eene hand houdende, stak hy met de andere hand een 1 aan en hield deze bij het gryze poeder. Het brandde met een bleeke, blauwe vlam. Als gefascineerd staarde hy ernaar. Neen, hy had zich niet vergist. Het poe der in het pakje was een der vlug-werkend- ste doodelijkst* vergiften, bekend aan de moderne wetenschap. En hy had er genoeg van gebruikt om wel een dozyn menschen te dooden... Mr. Smith... pardon meneer, ik... Met een ruk keerde hy zich om. Wel? zei hjj. U, U weet wel... al die glazen... Wel meneer, ’s morgens met stof afnemen heb ik een der glazen omgegooid. Ik durfde het U niet te zeggen en vulde het weer met water... ik hoop dat U niet... O, meneer Smith... wat scheelt U...? Daar is-ie weer flauw gevallen. 63 ik ben toch zei zij, alles schijn cl ik nooit een and Lijkt I. u ni vroeg Griff, terwy 1 Maakt, me t d* ze en daarmee staan Terugkomende, strompelde hy de don kere trappen op en wierp zich, uitgeput in een stoel. Plotseling leunde hy voorover, een glinstering in zyn oogen. Op een plank juist ter hoogte van zyn hoofd stond een ijj glazen, welke hij dikwijls gebruikt had by proefnemingen. Zes glazen! Even later trad. Smith de keuken in. In ayn hand had hy een wit-emaille kan. Zon- Hy zette de glazen op tafel. Hy vulde elk glas tot aan den rand met water. Dan haalde hy uit een kast een klein pakje, een grys poeder bevattende. En onder e'en zacht gemompel deed hy een kleine hoeveelheid van dat poeder in een der glazen. Zyn oogen sluitende, begon hy de glazen heen en weer te zetten, totdat hy ze zoo had verwisseld, dat hy geen idee had ik welk glas hy het gif gedaan had. Zes glazen; eiken avond zou hy den in houd van een der glazen opdrinken, totdat. Dien nacht dronk hij den inhoud van het eerste glas. Den tweeden nacht van het tweede. Nog 4 glazen waren er over... Op den avond van den vijfden nacht, hevig bevende, ledigde hy het vyfde glas. Niets ABONNEMENT! •r kwartaal 2.90 Franco per post p Abonnementen w Dy onze agenten ei Onze bureaux zij latere. 2745. Postn 14.000, de andere ongeveer 2200 M3, gas bevatten. De groote wordt bemand door den natuurkundige Cosyns en den ingenieur De Bruyn, beide Belgen. Piccard zelf gaat met den Belgischen ballonvaarder in den klei- hen ballon, die ongeveer op 10 K.M. hoogte losgekoppeld zal worden. Ditmaal zal Pic card dus niet de stratosfeer-vlucht in den eigenlijken zin van het woord meemaken. Terwy 1 de groote ballon opstijgt naar de stratosfeer, verricht Prof. Piccard aanvul lende waarnemingen in den kleinen ballon, om daarna te landen. Tot zyn besluit, om van twee samengekoppelde ballons gebruik te maken, is hij gekomen op grond van zijn etvaring, dat één enkele ballon zoo snel naar de stratosfeer opstygt, dat er in de lager gelegen luchtlagen geen tyd is om de noodige waarnemingen te doen. De klei nere ballon dient dus, om aanvankelijk het opstygen van den grooteren te vertragen. Voor deze derde vlucht zal gestart wor den vanuit een nader te bepalen punt in België. De onderneming wordt gefinancierd door wetenschappelijke vereenigingen in België. Men zal zich herinneren dat Piccard bij zijn eerste vlucht vergezeld werd door zy ntoenmaligen Duitschen assistent Dr. Kipfer en by zyn tweede vlucht in. Augus tus 1932 door Cosyns. Er werd resp. ge- start vanuit Augsburg en Zürich. (Nadruk verboden). brengt. En zoo is zy tegelijkertijd een soort testimonium. Walmeer de vraag gesteld wordt waarom ge advertenties moet lezen, dan kan die niet alleen beantwoord worden met de mede deeling dat iemand er geld voor over heeft De Soc-dem. Popul dat Paul Boncour vai ring opdracht heeft nève onder bepaalde jelsche ontwapenings Deze voorwaarden le. dat direct woi organisatie van een i ningscontrole 2e. dat de schiedt. Indien een accoord komt, aldus genoemd lijk zich van nu af op het gebied van b' zee en in de lucht s 1 dus op een beperkini wapening neerkomt, der verzoeken, dat e gesteld voor de orga tionale controle, len ren, dat, wanneer to is, zij het verbod vs aanvaarden, en dat, gtkondigd, Frankry! als de andere landen temationaliseering v over te gaan. Volgens de „Popu. ryb houding op de tie tot een scherpen komen. De minister ken, Paul Boncour, ben verdedigd, om ningsplan te steu dat een Internationa commissie in het le pen. De minister voor hetzelfde gevoelen minister van Marine tegen met kracht h de meerderheid der hebben gehad. Het minister-president t Daladier zijn gejukt le te vinden en wf Fransche regeering Boncour in begin Ontwapeningsplan voorwaarde dat, te: nale bewapenings-c< gevormd en ten twe in etappen zal gesc Indien onder dezi stemming zou won iqk bereid zijn de nemen, allen nieuw luchtmacht in te p< Nooit raakt gij als gij aan den di stem van uw gewi NIEMAND ZAL EEN SUCCESVOL AD VERTEERDER WORDEN. INDIEN HIJ NIET HET GELD, DAT IN ADVERTEN TIES WORDT GESTOKEN, ALS EEN BE LEGGING BESCHOUWT. ’HET 18 NIET LOGISCH HET GELD, DAT MEN VOOR DOELTREFFEND, ZAAKKUNDIG AD- VERTEEREN BESTEEDT ZUIVER ALS ONKOSTEN TE BESCHOUWEN. HET 18 EVENZEER EEN BELEGGING ALS FA BRIEKEN OF MACHINES DIT ZIJN. een was spaarduitjes waren zoo goed als op. Het was tyd er een einde aan te maken. Maar... had hij den moed daartoe? Hy greep zyn hoed en rende het huis uit, de straat op, zyn hoofd vol wilde gedach ten. door JOHN DEE. Smith lachte wild, verfrommelde den brief tot een bal en slingerde hem in het vuur. Gordon had sympathiek geschreven, natuurlijk, maar die vage belofte, misschien tegen het einde van de maand iets voor hem te hebben... Smith had tientallen van zulke beloften, maar geen werk. Zyn oogen zwierven door de kleine rom melige kamer. Potten, glazen, kolven en andere instrumenten lieten zien dat de be woner dezer kamer een chemicus was. Weer lachte Smith een wilden lach. Wel ke kans was er, in deze harde tijden, voor onbekend chemicus? Reeds twee jaar hy zonder betrekking, zyn bescheiden ’Iet UCVCUUB, 1VU1JUS „y MW T^XMV 61— gebeurde, uitgezonderd, dat hy zich onbe- TOONEEL. Nieuw Tooneelgezelschap gevormd. Hoofdzakelijk uit leden van Het Schouwtooneel. Naar wij vernemen, heeft zich te Amster dam een nieuw tooneelgezelschap gevormd, dat in het komende seizoen zal optreden onder den naam van „Nieuw Schouwtoo- neel” en dat hoofdaakeJijk zal zijn samen gesteld uit de leden van de N.V. „Het Schouwtooneel”, die inmiddels heeft opge- houden te bestaan. Aan dit gezelschap zijn reeds verbonden: de dames Jacqueline Royaards, Dogi Ru- gani en Jetty van Dijk-Riecker en de hee- ren Ko v. Dijk, Lau Ezerman, Frits Bouw meester, Jacques. Snoek en Sani de Vries, terwijl onderhandelingen gaande ïjjn met andere artisten. De artistieke leiders zijn: Ko van Dijk en Knts Bouwmeester. Zakelijk leider Jac ques Snoek. Administrateur Frans Wert- wijn. Het voorloopig adres van het „Nieuw Scliouwtooneel” is: Amsterdam, Baarsjes weg 174, Telefoon 81294. lente won 1 veldofscho wnter er een van waarbij de '*rn8tochtslinie te belemmert. niet mogelij] Z"1 geleek in ’''de heuvelen. <ifchts meer gr Duitsche concessies aan het Britsche plan. Het plan aanvaard als basis voor de conventie. in de hoofdconunissie der ontwapenings conferentie, welke gisteren te Genève is ge houden, heeft de Duitsche vertegenwoordi ger Nadolny medegedeeld, dat de Duitsche Regeering voortaan bereid is het ontwerp- conventie van MacDonald niet slechts als grondslag van discussie, doch ook als grond slag van de te sluiten ontwapeningsconven- tie te aanvaarden, en dat de Duitsche regee ring voor zoover daarop amendementen zou den worden voorgesteld daarby met deze nieuwe houding rekening zal houden. Uit deze verklaring blykt dat de Duitsche re geering tot concessies en tot wijziging van het tot dusver ingenomen standpunt be reid is. In de tweede plaats is de Duitsche regee ring thans bereid er in toe te stemmen dat de sterk bewapende staten nog gedurende een precies te bepalen aantal jaren, b.v. tien, aanvalswapenen zouden mogen bezitten, zonder dat Duitschlandhe/ bezit van die wapensoorten thans ooK*voor zichzelf zou opeischen. Dit is natuurlyk een zeer belangrijke concessie, waarby wy echter nog moeten afwachten wat precies die wapensoorten zyn, waarvoor Duitschland voorloopig geen toepassing van het beginsel der qualitatieve rechtsgelijkheid Zal verlangen. Van Duitsche zijde gaf men nader te ver staan dat niet alle wapenen, die Duitschland by het verdrag van Versailles verboden zyn, in dezen zin als aanvalswapenen door Duitschland beschouwd worden. Onder deze wapensoorten bevinden zich ook eenige, die in Duitschlands oogen een verdedigend ka rakter hebben, en het recht om deze te be zitten zal Duitschland voor zichzelf blijven opeischen, indien ook de andere mogendhe den van deze verdedigingswapenen geen af stand zouden willen doen. RUSLAND Een nieuwe zuivering. De Russische medewerker van het Han- dtlsblad schryft: 1 Juni begint eeh groote „zuivering” i.. de bolsjewistische partij. Het eerst zal zij in de belangrijkste plaatsen des rijks door gevoerd worden; te Moskou, Petersburg, Charkow enz. Daartia zullen dé overige groote steden volgen, vervolgens komen de kleinere steden aan de beurt en ten slotte het platteland. In het geheel zal de zuive ring zes maanden duren. De zuivering zal geleid worden door een centrale commissie, die vele plaatselijke commissies onder zich zal hebben. Aan het hoofd van elke com missie zullen agenten van Stalin staan, ter wijl de leden uit betrouwbare partijgangers van den dictator gerecruteerd zullen wor den. De zuivering moet de partij 800.000—1.000.000 leden bevrijden. Het zal d« tweede zuivering van afmetingen en beteekenis zyn sinds de bolsjewistische party het bewind in handen heeft. De eerste groote zuivering heeft in 1921'22 plaats gevonden. Toen werden 50% (300.000 van de 600.000) der leden ge royeerd. De overige zuiveringen waren van minder beteekenis; het aantal geroyeerden bedroeg in den regel slechts 10%. Het besluit tot het houden van een groo te zuivering werd reeds in December 1932 genomen. Dat besluit van het centraal- comité van de regeerende partij heeft be grijpelijkerwijs veel onrust gewekt. Er ontstond een sterke beweging tegen de zui vering en de leiding moest zwichten. De vereeniging van oude bolsjewiki waarvan het lidmaatschap veel voordeelen mee brengt, heeft 7 Januari bekend gemaakt, dat gedurende de zuivering geen nieuwe leden aangenomen worden. 12 April trok de vereeniging dat besluit in en maakte be kend, dat de toelating tot de vereeniging opnieuw opengesteld was. Het bestuur was overtuigd, dat Stalin van het houden van de voorgenomen zuivering definitief heeft afgezien. Het heeft zich echter vergist. De stryd voor en tegen de zuivering duurde met felheid voort. Tenslotte hebben de a j «tieren gehouden kabi De Ufa-productie. De Ufa maakt bekend dat in hare ateliers een groot aantal amusementsfilms in voor bereiding is, terwjjl ee nviertal groote films r®eds gereed is, of nog deze maand gereed zal komen. Deze vier films zyn: „Ein Lied für dich”, met Jan Kiepura en Jenny Jugo (regie Joe May), „Amor an der —x f en WoJf Albach—Retty, „Saison in Kaire”, met Re- nate Müller en Willy Fritsch (regie Rein hold Schünzel), en „Stern von Valencia”, met Liane Haid en Ossi Oswalds (regie 1 Alfred Zeisler). Op het werkprogramma staan; „Ein ge- De man die, in zyn studeerkamer ge zeten, de nieuwstijdingen en artikelen van zyn courant van A tot Z leest en de adver- tentiën overslaat, streelt zich ydeliyk met de hoop dat hy weet „wat er in de wereld te koop is”. Hy is als iemand die door een straat loopt zonder links of rechts te kyken naar... de uitstallingen van de winkels. Zulke menschen zyn niet wereldwys. Ze zyn studeerkamergeleerden. Zooals aan weerszijden van den verkeers weg de winkeletalages een beeld geven van alles wat verkrijgbaar is voor ons gemak en genot, voor onze voeding, leering en be schaving, zoo vertoonen ons de advertenties de mogelijkheden die we ons door arbeid kunnen verschaffen. De advertenties zyn de winkeletalages cue, ter weerszijden, den weg verlevendigen w aarlangs zich het leven en de wereld voort bewegen. Want gelyk de winkeluitstallingen de moderne straat stoffeeren, zooals we ons de stad niet kunnen voorstellen zonder re clameborden en lichtreclames, zoo zou de courant, ondanks de ryke schakeering van haar redactioneelen inhoud, doodsch zyn zonder de advertenties. Men kan nu eenmaal in deze wereld niet volstaan met het kennisnemen van de be richten omtrent tarievènoorlog en economi sche restrictie, zonder dat men de realisti sche illustratie aan den achterkant van de tekstpagina daarby in beschouwing neemt. De advertenties zijn de boodschappen van der handel waarin de practijk van de eco nomie tot uitdrukking komt. In landen waarin men zich niet zooveel te voet door de winkelstraten beweegt als ten onzent, b.v. in onze overzeesche gewes ten, daar nemen de advertenties in de couranten zelfs een deel van de etalage-mo- gelykheden over. Iedereen die Indische couranten gelezen heeft herinnert zich de mededeelingen van de winkeliers omtrent het aankomen van deze of gene versche zen ding uit Europa. Wanneer de kooper niet langs de uitstal lingen gaat dan moeten de uitstallingen langs zijn oog defileeren op de pagina’s van dc courant die hem wordt thuisbezorgd. Dit is een overbrenging van den afstand van verkooper tot afnemer, ten koste van den eerste en voor het gemak van den laatste. Dit criterium nu mag in het algemeen aangelegd worden voor de reclame. En het feit dat de verkooper geld beschikbaar heeft om by advertentie zijn publiek te bezoeken, duidt er reeds op dat zyn aanbieding van waarde is. Vanwaar immers komt het geld dat een verkooper kan uitleggen voor zyn reclame? Van eerdere koopers zyner artikelen im mers. Elke advertentie is in wezen een te- vredenheidsbetuiging van afnemers, want indien die zich niet in voldoende mate bij den verkooper hadden aangemeld zou hem het geld niet zyn toegevloeid dat hij weer kan besteden voor het oproepen van nieuwe klanten middels advertenties. In dien rin duidt dus een groote en regelmatige adver- tentie-campagnp er op, dat de verkooper een populair en beproefd product aan de markt Leine”, met Magda Schneider MET TWEE BALLONS NAAR DE STRATOSFEER. De nieuwe plannen van Prof. Piccard, door Dr. H. WESTERMAN. Professor Piccard, de wereldberoemde Plots gooide Smith de dekens van zich af Belgische geleerde, is weer te Brussel te en sprong op den vloer. Misschien... mis- ruggekeerd na een rondreis langs de voor- schien had hy zich vergist... naamste steden der Vereenigde Staten, Hy rukte de kastdeur open en greep naar waar hy lezingen heeft gehouden. Nu heeft W «airip Wat in KanH K^idende, hy eerst nadere bijzonderheden bekend ge- lucifer F maakt omtrent zyn plannen voor den a.s. er. Het zomer. Wanneer de omstandigheden het veroorloven, zal hij dan een derde vlucht naar de stratosfeer organiseeren en wel met behulp van twee aaneengekoppelde ballons. Met de voorbereidingen houdt men zich reeds bezig. De eene ballon zal ongeveer «PORT IN W«D»TRIJD1W WIELRENNEN. De Intenutioule Slayerwcdelrijden op de Rotterdamsche Wielerbaan. Kunnen Storm en Wüdachut in den atrijd tegen de atartende buitenlan. dera onze kleuren met auccea verdr. digen? haaglyk voelde. Soms draaide de kamer voor zyn oogen... De zesde nacht kwam, en... het zesde glas. Het stond binnen zyn bereik. Plots, met een wilden lach greep hij het en ledig de het in één teug... De kamer draaide in het rond. Zijn keel brandde. Hy strompelde door de kamer, al kuchend... Hy werd wakker met een verschrikkelijke hoofdpijn. Hy lag in bed. Jane, de meid, bukte zich over hem. Hy staarde haar aan. U waart flauw gevallen, zeide zy. Smith bevochtigde zich de lippen. Zij brandden gelyk vuur. Hy was dus niet dood. ties zyn tyding te brengen. Hoofdzaak is dat andere menschen hem daartoe in de ge legenheid hebben gesteld. En aldus volgt ge, door op een advertentie in te gaan, fei- telyk het spoor van voorgangers. Er is echter nog een andere reden waar om ge uw courant niet terzijde moet leggen zonder de advertenties gelezen te hebben. De courant immers is een vriend die U op ae hoogte houdt Ze brengt U echter nog in anderen zin op de hoogte. Ze is een soort bagbaan met minimum tarief die U op een hoogte brengt waarop ge met een enkelen blik een gansch panorama kunt overschou- ven. Ge ziet in de advertenties de economische wereld wyd voor U uitliggen. Alle afstan den zyn overbrugd. Terreinen van productie die mylenver uiteen liggen ziet ge in hun verband en met een enkelen blik alle tege lijk. Ge ziet de pryzen voor Uw voeding en huisvesting, Uw kleeding en gerief, en dat alles in zoo groote verscheidenheid als een landschap dat ge overschouwt van de hoog ste top en by het klaarste uitzicht. Men zou wel dwaas zijn, om indien men xoor enkele centen de hoogte kon bereiken vanwaar het uitzicht ver en vry is, des ondanks jn de laagvlakte dolend en ver moeid rond te gaan. Ge zoudt daar verdwa len en niet meer weten waar ge heen moest gaan. Men zou wel dwaas zijn om in de steden en het land, en door de gansche wereld te blijven ronddolen op zoek naar de adressen der producenten, wanneer men in een courant, voor enkele centen geplukt, dat gansche panorama in vogelvlucht aan zyn voeten kan vinden. Daarom moet men de advertenties in zyn courant lezen. Ze zyn het economisch pa norama voor Uw leven van eiken dag. En ze doen U „op de hoogte” blijven van hetgeen er in de wereld „al zoo allemaal te koop is”. gehad om U langs den weg der adverten- wisser Herr Gran”, met Hans Albers,, Al- -- u-5fcrt Bassermann en Hermann Speel mans (regie Gerhard Lamprecht), ,Jnebe muss verstanden seinmet R$se Barsony en Georg Alexander (regie Hans Steinhoff), „Walzerkrieg”, met Renate Muller en Willy Fritsch (regie Ludwig Berger), „Die scho nen Tage von Aranjuez", met Brigitte Helm en Gustaf Grundgens (regie Johannes Meyer), en voorts een aantal films „Flftch- telinge”, „Florian Geyer” „Abel mit der Mundharmonika en nog een half dozyn andere, waarvan de rolbezetting wel bekend is, doch nog aan verandering onderhevig. Films van de Metro Goldwyn Mayer. Dezer dagen publiceerde de Metro Gold wyn Mayer een lyst van de films, waarvan geaurende het seizoen 1933/34 de première in Ne'derland zal plaats vinden. Hieronder vermelden wy een aantal daar van. Daar is eerst „Raspoetin en de keizerin”, v aarïn de beide broers Lionel en John Bar rymore voor het eerst samenspelen met hun zuster Ethel. Ethel Barrymore neemt reeds een plaats in onder de Amerikaansche tooneelspelers en reeds vele malen ontving zy aanbiedin gen van filmmaatschappijen. De film Ras poetin en de keizerin toont ons het begin van de Russische revolutie, waarby ver schillende bekende personen uit dat tijd perk worden uitgebeeld. Ethel Barrymore speelt de rol van de keizerin, Lionel is de monnik en John de jonge prins Paul. K— De tweede film in het nieuwe seizoen is „Tarzan and his mate”, een vervolg op de dit jaar vertoonde film Tarzan, waarin de hoofdrollen eveneens vervuld worden door Johnny Weissmuller en Maureen O’Sullivan. *De regie is weer in handen van W. S. van Dyke, die eenigen tyd geleden teruggeko men is van zyn expeditie naar de Noorde lijke Ijszee, waar hy opnemingen voor een Eskimo-film maakte. ■Clark Gable zullen wy zien in „The white sister” De witte non). Zyn tegenspeelster is Helen Hayes, wier eerste film De ■'Mis stap van Madelon Glaudet het bewys lever de van een zeer by zonder talent. Victor Fleming voert over deze film de regie. Verder zal men Clark Gable zien in „Red I Dust” Tropenstormen) eveneens onder regie van Victor Fleming, dat zich afspeelt op de rubberplantages in Achter-Indië. De laatste film van Greta Garbo voor haar vertrek uit Hollywood zal nu spoedig in Nederland vertoond worden. Deze is ge baseerd op een tooneelstuk van Pirandello, „As you desire me” en wordt in Nederland gegeven onder den titel „Het raadsel van het verleden”. Greta Garbo speelt hierin satnen met Erich von Stroheim, Melvyn Douglas- en onzen jongen landgenoot Roland Vamo. Georg Fitzmaurice regisseerde. Twee films worden vertoond met Ramon Novarro in de hoofdrollen. Behalve in Raé^oetin zullen wy John Bar rymore zien in „Reunion in Vienna” onder regie van Sidney Franklin, waarin hy sa- menspeelt met de jonge Engelsche actrice Diana Wynyard. Deze laatste vervult de hoofdrol in een pacifistische film „Men must fight” onder regie van Edgar Selwyn. Ook met Lionel Bairymore wordt nog een tweede film vertoond. Deze film is getiteld „Washington masquerade” (Hoog spel). Robert Montgomery speelt de hoofdrol in „Hellbelow”, een drama aan boord van een onderzeeër, met Madge Evans en Walter Huston onder regie van Jack Conway en in „Faithless” (Weeldekind) met de be kende actrice Talulah Bankhead. Harry Beaumont was met de regie belast. Van dezen zelfden regisseur wordt nog een film vertoond met Helen Twelvetrees en Robert Young, getiteld „Unashamed” (De onge schreven wet). Een viertal groote komische films wordt aangekondigd, waarvan twee met in de hoofdrollen Buster Keaton en Jimmy Du rante: „Speak Easily” en „What!no beer”. Edward Sedgwick voerde over deze beide films de regie- Waar de Directie der Rotterdamsche Wie lerbaan bij den eersten intern, stayerwed- strijd de verdediging onzer kleuren had overgelaten aan onzen Hollan-dsehen kam pioen Schlebaum en onzen ex-kampioen Blekemblen die weliswaar weinig succes hadden, heeft ?ij gemeend nu den Rotter- damsehen jongen. Wildschut, een der flink ste opkomende stayers en harden vechter dezen keer deze kans te moeten geven. Wildschut traint reeds weer sinds lang ach ter den motor en zal nu bij zijn eersten start op zijn eigen Rotterdamschen baan zeker laten zien wat hij vermag tiegen Möl- ler, den kampioen van Duitschland, en Ma- ronnier. den befaamden Franschen renner. Als tweede vertegenwoordiger van ons land verschijnt er een interessante figuur aan den start, die vroeger op de banen te Amsterdam en Rijswijk een reeks van suc cessen wist te boeken n.l. de Hagenaar Storm. Storm is ook reeds sinds het begin van dit jaar met een speciale training be gonnen en zijn succes op de Groningsche liaan, waar hij het baanrecord wist te ver beteren, bewijst, dat hij volkomen in vorm is. Indien Storm zijn succes-serie nu tracht voort te zetten, kan men zeggen, dat ons lAnd prima vertegenwoordigd wordt in dezen wedstrijd. ,De wedstrijd, die gaat over 80 K.M. 3 manche» van resp. 20 en 30 K M., wordt anngevuld door een sprint en klassement- race voor onze beste amateurs, waarbij o.a. B. Leene, Vreeswijk. Spijker, Verheyen aan den start zullen komen. Wij maken er nogmaals op attent, dat de entreeprijzen sinds den eersten wedstrijd aanzienlijk zijn verlaagd en dat er voor een goede en geriefelijke verbinding van en naar de baan is gezorgd. Filmnliuws. De U.F.A. en de Joden. Joodsche sterren uit de filmateliers wer pen, is niet lastig, maar ze terughalen wan neer blijkt, dat men zonder hen geen goede films meer maken kan, wel. Onder degenen op wier medewerking men zich in Duitsch land verder niet meer gesteld verklaarde, behoorden volgens Het Vaderland o.a. ook enkele Hongaren. Of die reeds allen weer teruggeroepen zijn, weet ik niet, maar wèl vernam ik thans uit Boedapest, dat Szöhe Suakal,, de „Blonde Baard die in werke lijkheid Eugen Gérö heet, en die jood is, uit Berlijn van den nationaal-socialistischen leider van het filmwezen het verzoek kreeg onmiddellijk naar Berlijn terug te keeren onder de verzekering, dat hem door nie-„ mand eenige last zou aangedaan worden, dh dat hij er ongestoord verder zou kunnen werken. Srakal, dia ook in het privé leven een groot grappenmaker as. antwoordde, dat hij een dergeh’ke garantie van een mindere grootheid niet voor voldoende achtte, en dat Hitler maar tens moest beginnen met zelf dit verzoek met dit vrijgeleide te stu ren. De groote successter Barczony. eveneens een Honguai^che en jodin, mag inmiddels al Duitschland niet verlatenOok haar heeft inen medegedeeld, dat ze haar con tract moet uitdienen en dat men voor haar veiligheid in»taat. En de groote joodsch-Hongaarsche regis seur Ponfiuer kreeg al eveneens de meest verlokkelijke aanbieding om terug tg kee ren.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 6