BoftC 1.990- HET STOFFENHUIS GEBR. SPAAS II baljo scheermesjes i mm mmm wrwTrnjÊrt Officieele proeven met de nieuwe CHEVROLET "STANDARD" 6^ wijzen een gemiddeld benzineverbruik uit van u.6 L. per 100 K. M. OP DEIS BUITENWEG SLECHTS' 108 LITER-j Eogros: BALT. A. DE JONG Kan dit Iets voor U zijn G. H. Schuttelaar fü K Fa VAN ZEVENHOVEN DE JONG r Goudsche Fruithandel Een Regentendagboek uit de 18e eeuw. Accountantskantoor^ W. T. J. Abbema Belasting- en Bezuinigings adviezen Veilige en Economische Damrubriek. ■i Voor de officieele proef werd de volgende route gekozen i GOUDA MARKT 16 SBËwn Eet goed Brood Eet het Beste H. Brouwer de Koning G. J. v. WERD N.V. Ansterd. Nuiiachinehandil v.h. A. LEWENSTEIN VRUCHTEN IN BLIK De N V. Houthandel v.h. Firma 1 en G. ALBLAS XXXV. „12 September 17(17 Extra Oniülaris ..Magistraat (buitengewone zitting van „de magistraat) „Comparitie gehouden voor de volle „bank tussehen de Practizyna van Bur- „germeesteren ter eenre en de Curateu- ,«n van Cattenburg ter andere zijde „Geeonvenieerd (Geschikt) Zooals in de vorige artikelen is mede gedeeld, waren de burgemeesters reeds be- gcmnen een deel van de goederen van Mr van Cattenburch te verkoopen, ten einde de Jtud voor de door diens schuld geleden ver- Bezon schadeloos te stellen. De curatoren hadden zich daartegen verzet en twee pro- cessen waren daaruit voortgevloeid. Nadat do „prnctiziins" van de burgemeesters en de curatoren voor ,4e volle bank" (de ma- gistraat) waren verschenen, was echter een schikking tot stand gekomen. „16 September Magistraat «request van Mr B Jongkint en Hou ttuin als curateuren om approbatie „(goedkeuring) op 't Sluyten van de „Comparitie by Schepenen op den 12 „dezer gehouden „geapprobeert (goedgekeurd). Op de voor dien tijd kenmerkende Jachtige manier verzochten de curat aan de magistraat om te verklaren, dat de schikkingspoging van den 12en September was afgeloopen. Kt was natuurlijk over bodig, wartt aangezien er reeds een schik king tot étand was gekomen, was uit den aard der zaak van pogingen daartoe ook geen sprake meer. De magistraat legde dan eek de gevraagde verklaring zonder eenig af. „request van Mr B Jongkint en ,4i0«tam als curateuren ,y(5hristiaan de Koning insinuatie ge- ,Jiaah (had gedagvaard) „Versoeke tegens de supplianten te „mogen procedeeren „gtesteld in handen van Costerman en „Sdvwyn om binnen 14 dagen te berig- Voer de ciytetoren van Mr. van Cattenburch waa ér zoveel aanleiding tot het schrijven van rekapten, dat zij er op den 15en Sep tember zelfs met twee tegelijk kwamen. Nu relcwe*teerden zij weer naar aanleiding van het£eit, dat zy door Christiaan de Koning mrtn „geïnsinueerd (gedagvaard)". Die dagvaarding hing weer samen met den ver koop van het huis van Mr. van Cattenburch door den deurwaarder Severjjn op last van Cogterman. De Koning deelde in die dag vaarding mede, dat hij tegelijk met zijn verzoek aan „den gerechte van Gouda" tot „eurateele" van Mr. van Cattenburch, aan het Hof van Holland had verzocht om Hen drik Severyn te verbieden de opbrengst van het verkochte huis aan Costerman af t^ dragen in „integendeel Severijn te gelasten de gemelde penningen te brengen in Con signatie (bewaring) onder den gerechte der Stad Gouda. Het Hof had daarop nog geen „fülaele (uiteindelijke)" beslissing genomen, maar had de „surcheance" bevolen, dat wil céggen, het had bepaald dat Severijn de „penningen" nog niet aan Costerman mocht afgeven. De Koning wenschte nu, dat de „ourateuren" vast zouden beginnen met het nemen van maatregelen om te verhinderen, dat Severijn er later toe zou overgaan om dié gelden toch aan Costerman ter hand te stellen. Die mogelijkheid was niet uitge sloten, want indien het Hof zich ten slotte onbevoegd verklaarde om van de zaak ken- nia te nemen, kon niemand Severijn belet ten aldus te handelen. Vandaar, dat de curatoren door de Koning werden gedag vaard om „ter aller spoedigsten ten opsigte van de Voorszegde Penningen te zullen Vi- gileeren (waken), en sodanige middelen te cmployeeren (ter hand te nemen) als Sy in hunne Voorszegde qualiteyten (hoedanig heden) volgens hunne Indispensable (nood zakelijke) pligt zullen Vermeenen te be boeren, mitsgaders het intrest (belang) der gesamentlyke Crediteuren zal vereischen". Die dagvaarding had blijkbaar op de cu ratoren den door de Koning gewenschten indruk gemaakt, want zij verzochten nu „Sodanige procedures te entameeren (zoo danige maatregelen te nemen), als zy oor- deelen Sullen te behooren ten eynde te be letten, dat de gemelde penningen door Severyn aan den voornoemden Costerman werden „geextradeert (overgegeven)" en voorts te „effectueeren (bewerken)" dat «leze penningen onder hen in consignatie (bewaring) werden gebragt of wel in Cas (gaval) van nalatigheid van dien af te wag- ten sodanige procedures (maatregelen) als de Voornoemde de Koning in dat geval tegèn hen Supplianten (verzoekers) in tyde in Wyle soude mogen goedvinden te enta meeren (nemen)". De curatoren besloten hun rekest met de beleefdheidsfrase, dat zij „niet gaarne tot een van die beyde Saaken ouden 'overgaan, sonder alvorens tot de tene óf andere te hebben geobtineert spe ciale authorisatie (speciale machtiging te 'teb,ben vorkregen)". De Wfapiströat nam niet dadelijk een be- liasirigi maar stelde rekest en copie van de dagvaarding in handen van Costerman en Severijn om daarop binnen 14 dagen te berichten. „regtdag dempto Boon „öm te vonnisse J v d Bent, de zelve „geeonfineert voor 6 jaar in 't tugthuys „en met handen kost te winnen en voorts „syn leven lang gebannen „Hajlliu, 'Hoeve en 'Griffioen geweest „voor Burgermeesteren om't tugthuys te „versoeken geapcordeert (toegestaan) „Vfctvolgens gepronuntieert (uitge sproken) voor Scheepenen Van de Week Op het eerste verhoor van Jacob van der Ben van der Hoeve spreekt als recht geaard Gouwenaar van van der Bent was nog een tweede gevolgd. De heeren van de vierschaar wenschten namelijk te weten, wie de „baezen" waren, bij wie hij had ge werkt; zy wilden blijkbaar nog nadere in lichtingen over hem inwinnen. Van der Ben had daarop verklaard, dat hij gewerkt had bij ,^e Oude van Breemen op het Jaegpad op de cingel by Frans Patterman, by Adriaen IJsselsteyn, de Weduwe Bruynvis by Pieter Vis by Ary de Jongh, by Myndert van Dyk en by Oosterlingh". De „heeren van den gerechte" hadden hem verder ge vraagd, „hoe lang hy om een duit ging". Uit het antwoord „van het Voorjaar off" waren ook geen voor van der Ben ongun stige gevolgtrekkingen af te leiden. Ver volgens waren hem een tweetal vragen ge steld omtrent „de Tuindieven en de Tuin- dieveryen". Dat was blijkbaar de alles be- heerschende kwestie. Zoodra de justitie iemand in handen kreeg, informeerde zij steeds en passant of de gevangene iets om trent de diefstallen in de tuinen van de Goudsche overheidspersonen kon vertellen. Na de speciale vraag over die diefstallen, volgde neg een vraag over de misdrijven in het algemeen, aldus gesteld: „Of hy ge vangene aen de Justitie niet kon ontdecken eenige andere euveldaden binnen deze Stad of Jurisdictie (rechtsgebied) van dien ge- pleegt". Zijn antwoord daarop staat in het infownatieboek als volgt vermeld: „Segt hy gevangene dat hy op donderdag agt daegen des Snagts om half 12 uuren op- aen het pontje by de brug ge- naemt het Rabat buyten de Potterspoort, van het Jaegpad aff heeft horen aen kom men een Schuit, dat die gekomen zynde by gemelde Brug ophielt, dat hy de Persoonen daer by present heeft gewaerschouwdt dat Sy er niet overkonden vermits er een Look- brug lag, dat die Personen onder Swaare vloeken zyde ik zal er wel overkomen, en vervolgens 't paard hebben uyt gespannen, en op de Lookbrug gelyd synde met de Poo- ten door de planken is gevallen en Sy ver volgens de andere planken er off hebben genomen en het paatf int water hebben laeten vallen, dat Sy hetzelve hebben opge- haeld by het verlaet ïn de schuit en het met het pontje hebben overgebragt en nog een Los paerd met hetselve pontje en alsdoen met haar drien op de schais zyn gaen sitten in de wagter straat en de Corte akkeren syn ingereden, dat een van de Persoonen genaemt is Dirk Pappie, wonende «en de Goudse Sluys". Wat „euveldaden" eigenlijk waren, daar van had van der Ben blijkbaar niet het juiste begrip. Maar aangezien hij van mee ning was, dat hij verplicht was om de hee ren wat mede te deelen, vertelde hij maar een gebeurtenis, die grooten indruk op hem had gemaakt. Duidelijk bleek, dat van der Ben zyn best had gedaan om wat te verdienen, want op z\jn zeven en zestigste jaar had hy 's avonds om „half 12 uuren" nog opgepast „aen het pontje by de brug ge naemt het Rabat". Die Drug heet tegen woordig de „roode brug", maar wordt nog altijd door een deel van de bevolking rabat- brug genoemd. Die laatste naam was aan de brug gegeven, omdat er vroeger een „rabat", 4,1. een sluis voor lag. Met misdrijf had dit heele verhaal niets te maken; men krijgt veeleer den indruk, dat de „drien op de schais" in een dronke mansstemming waren. Daarop wijst ook de naam „Pappie". Ook nu nog wordt hier ter stede in bepaalde kringen het misbruik maken van sterken drank aangeduid met de uitdrukking „pappen en nathouden". De „wagter straat" was genoemd naar een herberg „De Wagter". Later is die naam door bet spraakgebruik omgezet in Wachtelstraat, geheel op dezelfde wijze als waarop sommige menschen inplaats van kurk „kulk" De eisch van den baljuw was, dat van der Ben „zou worden gebannen uyt de Lande van Holland en Westvriesland, mitsgaders Zeeland en Uttecht, zonder ooit daar wee der inne te kómen op poene (straffe) van Publicq (in het openbaar) te werden ge- geeselt" en dat hij in de kosten zou worden veroordeeld. Het vonnis viel echter anders uit; Van der Ben werd „voor Ses agter eenvolgende Ja ren in het Tugthuys deser Stad geeonfineert (opgesloten) om met Syn handen de Kost te winnen". Bovendien moest hij ook de ktosten betalen. Van der Hoeve vermeldt ten onrechte „voorts syn leven lang gebannen". Dat is onjuist. Aan de gevangenisstraf, die in het drie en zeventigste levensjaar van van der Ben zou eindigen, was geen verbanning ge koppeld. Misschien rekenden de heeren er op, dat hy in dïen tusschentyd wel dood ïou gaan. f f r\v -*** „16 September regtdag present alle jongkint en houtam contra Heeren „Burgermeesters „Intervenierde (tussehen beiden ko- mende) versoeke1 condemnatie (veroor deling) op 't gesloote verbaal (schrif- „telyk verslag van de gesloten overeen komst) geacordeert (toegestaan) Die „condemnatie" was weer een sterk voorbeeld van het bureaucratische gedoe in de Hollandsche steden. Op 12 September 1767 was tussehen de curatoren en deur waarder Pelt, die voor de burgemeesters op trad, ten overstaan, van de „volle bank" een schikking tot stantó gekomen, den 15 Sep tember 'daaraanvolgende was door het zelfde college, dat- die „vojle bank" had uit- Lid Naderl. Instituut van Accountants. GOUDA: Crabethstraat 61. (Spreekuur: Donderdag 1012 uur en volgens afspraak.) VOORBURG Van Woudestraat 16 Telef. 720866. gemaakt die schikking goedgekeurd en nu, op 16 September moest weer een lager col lege die goedgekeurde schikking door een „vonnis" vastleggen. Zoo bleef het werk aan den winkel. By de behandeling voor de vier schaar deed zich bovendien nog een merk waardigheid voor. Op 12 en 15 September waren curatoren en Thomas Pelt de twee partyen geweest. Nu, op 16 September, kwa men de burgemeesters zelf op de proppen; zy „intervenieerden (kwamen tusschen- beide) en plaatsten zich naast Thomas Pelt. Het „vonnis" op de schikking vermeldde dan ook als de eene party de burgemeesters met Thomas Pelt. „In de Saak van La Loo en Bergeon „versoeke vonnisse „Cattenburg gecondemneert veroor deeld) met de costes daarin gevallen. Nadat La Lau en Bergeon de „provisie tot namptissement" hadden verkregen, wa ren zy met het eigenlyke proces tegen Mr. van Cattenburch doorgegaan. Dit proces hadden zy nu ook gewonnen; Mr. van Cat tenburch was, zooals dit in dezen tyd nog in een dergelyk geval gebeurt, veroordeeld om de kosten van zyn tegenpartij te be talen. „24 September vroedschap „rapport omtrent de vreugde bedry- „ving van Syn Doorlugtige Hoogheyd „trouw, goedgevonden niets te doen. De zeventienjarige'stadhouder Willein V zou branen korten tyd in het huwelyk tre den. Hêt stadsbestuur was het echter nog met zichzelf itfet eens geweest, of er offi- I ciëele feestelijkheden zouden plaats hebben of niet. Nadat men echter vernomen had, dat er in de andere sted«n niets bijzonders zou gebeuren, werd „goedgevonden niets te doen". „Cattenburg afstand gedaan hebbende „van't weesmeesterschap „ommevraag gedaan synde heeft nie-' „mand het selve willen aannemen. Aan het baantje van weesceester iets anders dan regent van het weeshuis waren blijkbaar geen inkomsten verbonden. „29 September Magistraat „Berigt van Costerman en Bode Se- „veryn, affgeslagen het versoek van „Surateuren. Zooals boven is medegedeeld, had de ma gistraat het rekest van de curatoren met de „copie dagvaarding aiïnex^ in handen ge rateld van den belanghebbende Costerman en I diens deurwaarder Severyn om binnen 14 I dagen daarop te berichten. Dit „berigt" was ;nu binnen gekomen. Het klonk als een klok. De notaris en procureur Cornelia Brack, jdie voor Costerman en Severyn optrad, be- ^on met te vertellen, dat hem niet beleend was „eenige wet, welke requireert (eischt), dat Curateuren gestelt in een insolventen Boedel van (door) de Magistraat, Authori satie (machtiging) of qualificatie (mach tiging) nodig hebben tot het voeren van Proceduren, dat contrarie (in tegendeel) Sodanige Curateuren selfs (zelf) moeten ondersoeken en weeten, wat het Intrest (be lang) van den Boedel of der Crediteurs vor dert". Een lesje dus voor de curatoren. Verder zei Brack, dat al die rekesten maar onnoo- dige kosten veroorzaakten ten laste van den boedel en ten nadeele van de crediteuren. Na deze inleiding volgde dan een ellenlang rechtsgeleerd betoog, dat eindigde met de conclusie, dat het rekest van de curatoren moest worden afgewezen. Brack drong dan ook de afwijzing aan en verzocht de cura toren te veroordeelen in de kosten „te be talen uyt hunne privé beurse". Brack had gedeeltelijk succès; het rekest van de curatoren werd afgewezen. Nu zou op grond van dat vonnis voor de hand liggen, dat als straks het Hof van Holland den eisch van Christiaan de Koning afwees of de „surchëance" ophief, bode Severyn de „penningen" aan Costerman zou moeten afdragen. Dat voelden de curatoren ook. Vandaar, dat zy er dadelijk weer met een nieuw rekest by waren. „7 October Regtdag „request van de Curateuren in de Boe- „del van Cattenburg versoeke Ipterine- „ment (bekrachtiging) Contra den Bode „Severyn „Comparitie geordonneert (verschy- „ning bevolen) tegens Saturdag ten 10 „uure voor de Bank In dat rekest vroegen Mr. Jongkint en deurwaarder Houtam langs indirecten weg hun officiëele erkenning als curatoren; zij eischten namelijk, dat aan bode Severyn zou worden „gginterdiceert (verboden)" de opbrengst vaw/cle verkochte roerende goe deren van Mr. van Cattenburch aan Corne lls Costerman over te geven. Zy wenschten, dat die gelden tot aan de verdeeling onder de schuldeischers in hi „en Plemper „Memorie curateuren gevende kennisse „dat Schout en geregte van Grypskerke „Swarigheid maken om dezelve Curateu „ren te respecteeren (hen 4n hun hoe danigheid van curatoren te erkennen), „versoeke de Sterke hand in dese zaak „advis ingenomen en zig daarmede ge „confirmeert (en zich daarnaar gedra gen) Mr. vanCattenburch had als „Heere van Grypskerke" daar ter plaatse verschillende goederen, die de curatoren in het faillis sement wilden laten vallen. Zy stuitten daarbij echter op sterken tegenstand van den „schout en geregte". Dat was te be grypen. „Schout en geregte" waren in de meeste heerlijkheden niet meer dan zet- iiazeii van den Heer. Indien Mr. van Catten burch slechts een wenk gaf, dan werd die wenk als een bevel opgevolgd. De curatoren lieten zich van hun kant ook weer niet tegenwerken en vroegen de hulp van den sterkey arm. Uit de moeilijkheden, die de curatoren ondervonden, is duidelijk te zien, hoe zwak de band was tussehen de verschillende dee len van de Republiek. Nu, in het tegenwoor dige Nederland, zal een curator in een fail lissement binnen de landspalen nooit meer dergelijke bezwaren ontmoeten; overal wordt zyn bevoegdheid erkend. Wil hij ech ter zijn Hollandsche bevoegdheid ook in Frankrijk erkend zien, bijvoorbeeld in het geval, dat de man, waarover hy curator is, in dat land goederen heeft, dan moet hij eerst tal van bezwaren overwinnen. Boven dien blijft de mogelijkheid ook nog, dat de Fransche overheid hem in het geheel niet ten aanzien van die goederen als curator wil worden gesteld of c den worden geco geconsigneerd (in bewaring ge bracht). De vierschaar besliste nog niet op dat verzoek en riep partijen tegen den volgen den Zaterdag op om voor haar te ver schijnen. „10 October Magistraat demptis Boon Naar onzen huidigen maatstaf, werd een Goudsch faillissement in de achttiende eeuw in Grypskerke op dergelijke wyze „geres pecteerd" als tegenwoordig een Hollandsch faillissement in Frankrijk. Grypskerke lag voor een Gouwenaar in het jaar 1767 min of meer-in het buitenland. „Comparitie gehouden (Partyen zijn „verschenen) in Scheepen kamer en ge- „pleyt door Steenland en van Selderen „over interdictie (verbod), in Statu en „advis. De advocaten van de curatoren en die van Costerman en Severyn hadden hun stand punt uiteengezet. Een beslissing werd nog niet genomen; schepenen lieten de zaak voorloopig, zooals zij was, en zouden zich, alvorens recht te doen, eerst nog eens be raden. „13 October De Curateur houtam ver- „soek een dag te bepaalen tot de verkoop „van't huys van Cattenburg vastgesteld „28 October 1767. Niettegenstaande de voortdurende pro cessen, zetten de curatoren de afwikkeling van den boedel, voor zoover deze zich in hun handen bevond, rustig voort. Deurwaarder Houtam verzocht nu een zeer belangrijk vermogensbestanddeel, het woonhuis van Mr. van Cattenburch, te verkoopen. Daar kwam het verzoek eigenlijk op neer, want zonder dat er van overheidswege een dag bepaald was, kon de verkooping niet plaats hebben. „14 October Extraordinaris magistraat „Burgermeesteren geven kennis dat in „nabuurige Steeden vreugde werd be dreven over de trouw van Syn H Heyd „off men insgelyks niet zoude resol- „veeren (besluiten) alhier te doen ge- „approbeert (goedgekeurd) De magistraat kwam door dit besluit terug op haar beslissing van 24 September. Het sprak ook wel vanzelf, dat wanneer andere Hollandsche steden gingen feest vieren, Gouda niet kon en mocht achter blijven. Vandaar dat het oude besluit maar werd ingetrokken. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. belegging van Uw Kas- en Spaargelden. Spaarbank 3.24 Giro-, Stortings-) 2.52 en Ophaaldienst) rente van dag tot dag GOUWE 2 - GOUDA. GEMEENTE SPORT SN WEDSTRIJDER. VOETBAL. Programma voor Zondag 28 Md. Kampioenschap van Nederland. K. N. V. B. GroningenVelocitas—Feijenoord. IJmuiclenStormvogelsP.S V. t Afdeeling II. Promotiecompetitie 3e klasse. Rotterdam: The R. Hope—Schevemngen. 4e klasse C. Beslissingwedstryd Gouda SchoonhovenD.D.C terr. G SA Promotiecompetitie reserve 2e klasse. Gouda: Gouda 2D.FC. 2. Reserve 2e klasse A. Vlaardingen: Fortuna 2—H.-D.V.S. 2. Promotiecompetitie reserve 8e ldasse. Den Haag: VJ.O.S. 2-Alpfeen 2. Hoek van Holland: H. v. H. Soheveningea g. Afdeeling IV. Prwaotieoompetitie 2e ldasse. Middelburg: Middelbuyg—Hero Afdeeling V. Promotiecompetitie 2e klasse. Muntendam Muntendam—F. V.C. t G. V. B. Ie klasse. Moordrecht 2—Bosk. Boys 1. 3e klasse A. Nieuwerkerk 2—Bosk. Boys 3. Kampioenschap 2e klasse. Bosk Boys 2—Waddinxveen 2. 2.30 uur. Kampioenschap 3e klasse Moercapelle 2- Schoonhoven 3. Gouda 5—Goudeiak 3. Junorestournooi Ü.N.A. Aan het juniorestoumooi, dat O.N.A. op de Pinksterdagen organiseert, nemen deel Laakkwartier,Steeds Volharden, Bodegra- van, Gouda, G S.V. en O.N.A, met twee elftallen en S.V.V., 't Noorden,, Olympia en Excelsior met één elftal, totaal dus 16 ploegen. ATHLETIEK. De eerste competitiedag van de G.A.K. In verband met de Pinksterdagen wordt de eerste oompetitiedag van den Goudschen Athletiek-Kring, welke vastgesteld was op 3 en 4 Juni, uitgesteld vermoedelijk tot 10 en 11 Juni aanstaande. WIELRENNEN. De Rjjswykscke Wielerbaan. 25 uur's koppelwedstrijd Den Haag. De Directie der N.V. tot Expl. van Sport parken, die zooals bekend de wielerbanen te Rijswijk en Rotterdam exploiteert, deelt ons zoo jpist mede. dat er van Zaterdag op Zondag, 22 op 23 Juli, op de Rijswijksche wielerbaan voor den eersten keer een 25 uur's koppelwedstrijd volgens Zesdaagsohe reglement zal worden verreden Deze wedstrijd begint Zaterdag 's avoiös om 10 uur en eindigt Zondagavond om 11 uur. neutjralisatie van dezen wedstrijd is, precies alt) bij een Zesdaagsohe v&n Zondag ochtend 6j uur tot 's middags 1 uur, echter met dien [verstande, dat steeds een der ren ners van leen koppel in de baan moet blij ven. Voor hét. begin Van dezen 25 uur's wed strijd wajirvoor het startschot dus klokslag 10 uur zil worden gelost, wordt nog een stayerwedstrijd achter motoren gehouden. Het publiek kan deze 25 uut's wedstrijd volgen inl drie étappes n.l. Zaterdagnacht, Zondagmiddag en Zondagavond, waarbij Zoiidag-mïddag de prijzen populair gehou den zullen worden. ROEIEN. Roeiwedatrqden op het Noordzeekanaal. De jaarljjksche studenten roeiwedatrij den. Triton wint het hoofdnummer. Der traditie getrouw zijn op Hemelvaarts dag op h«t Noord zeek anaal de jaarlijksche ludentenroei wedstrijden gehouden. En overeenkomstig diezelfde traditie ontbrak de regen, die meestal als spelbreker pleegt op te treden levenmin. Het hemelwater gutste den gehee)en dag bij stroomen neer en het was geen [pretje op het open wedstrijdter rein of op[ het water te zijn. Ondanksj de miserabele weersgesteldheid heerschte 6p het officieele gedeelte <bj feest vreugde \4n ieder jaar. Daar «werden de ploegen luide aangemoedigd, daar werd ge- daar klonk de vroolijke wedstrijden is Njord er wed het De Leidena. dan vier nui In het hoofdnui zij een niet al te best figuur. dreigd zegevierde" Nereus, van wie groote ver waoh tingen waren gekoesterd, heeft heel hard moeten vechten om op de tweede plaats te eindigen. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Secretaris de la Rejjlaan 14, lokaal der club. Markt 49. Psobleem No. 887. Zwart schyven op: 8/14, 17/20. Wit schyven op: 25, 29/84, 87, 89/41, 48, 44, 46, 49. Probleem No. 888. Zwart schijven op: 6, 8, 9, 16, 18, dam 12. Wit schyven op: 11, 24, 27, 31, 88, 87/89. Oplossing van Probleem No. 888. Wit apeelt: 26-86, 26-14, 28—22, 47—41, 50-44, 36—80, 80S 17, 16 988, 21:1. Oplossing van 1 Wdt speelt 40 28, 47-48, 87! (6. Ne. 1 82:21, f HAARLEM APELDOORN AMERSFOORT TRECHT ARNHEM Om het zeer geringe benzineverbruik der nieuwe Chevrolet "Standard" Six officieel te doert constateeren, zochten wij de heeren J. van Wijngaarden, deurwaarder te Haarlem Th van Swieten, hoofdredacteur van het weekblad "De Auto", üd van het Nederlandsch Instituut van Automobiel- en Motor-experts, en Ingenieur J. van Wamelen, technisch redacteur van voornoemd blad. aan, zich hiervan te overtuigen door een proefrit met een "Standard" Coach. De route Haarlem- Arnhem en terug werd door genoemde heeren hiervoor aangewezen Dat deze proef in teder opzicht zeer geslaagd ge noemd mag worden, getuigen de volgende officieele cijfers Route Arnhem-Haarlem, direct via Apeldoqrn Amersfoort en Amsterdam. 139.2 K.M. in precks 3 uur. Gemiddelde snelheid 46.4 K.M. Benzine- t verbruik 10.8 L. por 100 K.M. Haarlem-Arnhem, met inbegrip van bijna 1 uui kruisen in de stMtea van Amsterdam en Utrecht 136.5 K.M. in 3 uur 9 min. Gemiddelde snelheid 43.3 K.M. Benaimevorbruik 12.5 L. per 100 K.M. Geheele parcours. 275.7 K.M. met een gemid delde snelheid van 44.8 K.M. Gemiddeld verbruik 11.6 L. per 100 K.M. Deze officieele proefneming bewijst, dat het volle vertrouwen, hetwelk wi) in de nieuwe Chevrolet "Standard' Six stellen, volkomen is gerechtvaardigd. Het benzineverbruik doet zich m een nog gunstiger daglicht zien. wanneer wij rekening houden met de noodzakelijkerwijze zeer opgevoerde rijsnelheid op den open weg ten einde de opzettelijke vertraging in Amsterdam en Utrecht in te halen Vergelijk deze resultaten eens met de gedragingen van welken anderen wagen ook in een overeenkom stige categorie, waarvan men maximale préstaties, doch minimaal benzineverbruik verlangt. Of liever nog, bezoek onze garage voor een persoonlijke kennis making met de nieuwe "Standard" Six. Er staat een wagen gereed om met U aan het stuur het benzineverbruik opnieuw aan den tand te voelen, zonder eenige verplichting van Uw kant natuurlijk Laat ons U ook eens inlichten over onz? moderne service-faciliteiten en het termijnbetalingssysteem der G. M. A. C. Haarlem - Arnhem via Amsterdam en Utrecht, en terug naar Haarlem via Apeldoorn, Amersfoort en Amsterdam. De voor deze proef gebruikte wagen was alleszins een normaal serie-model. Gereden werd op gewone benzine en onder norlnale condities, wat betreft aard der wegen, intensiteit van het verkeer en rijsnelheid (op den heenweg werd in het centrum van Amsterdam 33 minuten en in de binnenstad van Utrecht 25 minuten gebruist). En wat meer zegt, de experts stelden vóór het vertrek vast, dat de afttelling van den motor op geenerlei wijze was «geknepen" ten koste van een snelle en regelmatige acceleratie of met opoffering, anders zins, van welke ook der schitterende rijkwalitefcen der Chevrolet. PRY ZEN VAN AF F O B. ROTTERDAM UITSLUITEND GENERAL Officieele Vertegenwoordigster 1 n Tal. 3352 Spoorstraat OOUDA •1813 ct. 29 30 MOUSSELINE 2j MATTING, zeer geschikt voor Kinderjurken ZIJDEN LINNEN WOL MOUSSELINE, 80 c.M. breed de nieuwste dessins 6048 TUXO, zeer modern TOBRALCO CREPE GEORGETTE, 90 cjlü'breed',' pracht deans'.' CREPE DE CHINE, 90 c.M. breed, in 20 tinten FLAMISOL, 90 c.M. breed KENT U ONZE PRIMA FIJNE ZIJDEN KOUSEN?' ZOO NIET neemt U eens 'n proef, wij hebben ze in de prijzen 1.50—1.35—1.05—98—68—58 ct. Stadhuis-Gouda zijn vlijmscherp. 45 CENT PER PAKJE VAN 10 STUKS. Overal verkrijgbaar. OOSTHAVEN 29 GOUDA. DRUIVEN öfjera aaiibmw -•«□tosbn BANANEN TOMATEN NIEUWE VIJGEN STUDENTENHAVER DOFFE KASTANJES VRUCHTEN IN GLAS EN BLHC Diverse soorten NOTEN Kir ril r.i, J™»WEN Diverse soorten NOTEN 1.,. Firma TIENDEWEO 27 - Waal. TBLEF. 3316 ZANDKOEKJES WEENER DESSERT BOTERPUNTJES HALVE MAANTJES VANILLE SPRITS DIKKE SPRITS enz. 18 cent per ons GEBR. KAMPHUIZEN N.V. Wordt overal in de stad aan huis bezorgd. Meermalen bekroond op Vak wedstrijden. Beleefd aanbevelend, SPIERINGSTRAAT 153. Goed nieuws voor Heeren Rookers! Wij geven U 11 Sigaren voor 1 kwartje en 7 Sigaren met 1 ons Crisistabak voor 1 kwartje. Voor kwaliteit wordt geheel ingestaan. Alleen bij R. VEERMAN Turfmarkt 5^. VROUWESTEEG 14 GRAAF v. BLOISSTRAAT f Terrazzo Vloeren en GranitoGootsteenen Kleiweg 88 Gouda AARDBEIEN ABRIKOZEN APPELMOES ANANAS ANANAS GEMENGD FRUIT GELE PRUIMEN KWETSEN KERSEN met pit zonder pit PERZIKEN PEREN REINE CLAUDES ROODE BESSEN KERSEN zonder pit 50, half blik 38 35 28 60—30 blik 18 80, half blik 45 40 30 65, half blik 38 42 40—35—32 60—45 52 25 per flaoon 75 ets. EXTRA AANBIEDING voor 30 ets. een half blik KERSEN met pit 30 zonder een groot blik REINE CLAUDES 40 ets. VOOR GOED EN GOEDKOOP NAAR VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Inlichtingenbladen, Tarieven en Voorwaarden en inlichtingen omtrent het FONDS VOOR LIJKVER BRANDING op schriftel^ke aanvrage kosteloos 24 verkrijgbaar bij de afd.-secretaresse. Gouwe 73, Gouda te WADDINXVEEN leveren voor GOUDA uit de OPSLAGPLAATS ELUWEELEN SINGEL 34 AL HET VOORKOMEND TIMMERFiOUT EN TRIPLEX tegen scherp concurreerer<de pryzen. :f Tevens gelegenheid tot MACHINAAL BEWERlKEN. N- VERDOUW TELEF 2861

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2