GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1933 TWEEDE BLAD aai En dank zij de ongeëven- aard-lage C A prijzen is het voor elke beurs, zelfs de meest-bescheidene, ook ge makkelijk mogelijk, er zich de komende dagen vóór Pink ster nog een aan te schaffen! Roosavelt maakt schoon schip. *SS&»w! Prima Wol Georgette Diagonaal, geheel op Maroc., m. moderne Behouder-pelerines Zwart. Marine, Bruin ouclé Rayé Mantel, geheel op zijde, met aparte pelerine, era vate-shawl en corso ge. Bleu, Rood. Beige Mantel costuum, geheel op zi)de, m. leuke knoop gara. en zijden shawl Bleu en Rood. slecht» Prima Laken Prima Eng stof (vischgraat-de» ■in), geheel op zijde Grij»- en Beige-Fant., tot de grootste maten twee-rij model, met moderne, mat-nikke lenknoopen In Bleu, Rood, Bruin, slechts ÜMSTEÖOAM ROTTERDAM DEN HAAG UTRl'CMT ^AAm..EM- LEIDEN .CRONINGEN-UEEUWAiaDEN GNEEM ARNHEM -ZWOLL E ENSCHEDE DORDRECHT NI JMEGEN EINDHOVEN DEN BOSCH TILBURG Opzienbarende onthullingen in de Morgan-affaire. Frankrijk en het Viermogendhedenpact De nieuwe president van Amerika, Roose velt, heeft van den beginne af aan een grooten ijver aan den dag gelegd om een einde te maken aan tal van onbehoorlijke toestanden in de Vereenigde Staten en de consequentie van zijn streven is onder meer geweest, dat thans door een commissie uit den Amerikaanschen senaat ook wordt na gegaan, of de transacties van het wereld beroemde bankiershuis Morgan wel steeds door den beugel konden. De uitkomsten van het ingestelde onder zoek beginnen hoe langer hoe meer een op zienbarend karakter te dragen, daar de fei ten thans uitwijzen, dat vele tientallen Amerikanen, die een vooraanstaande positie innemen en die zelfs meer dan een lande lijke vermaardheid bezitten, relaties met oe firma Morgan hebben onderhouden, ten aanzien waarvan ernstige twijfel is gerezen, of zij wel zuiver waren. Bedoelde kopstuk ken zijn door het onderzoek plotseling in opspraak gebracht, omdat zij groote som men van de firma Morgan hebben geleend of aaildeelen hebben ontvangen beneaen den marktprijs. Sommige dier aandeelen werden aan de betrokkenen zelfs verschaft tegen de helft van den prijs. Reeds nu wor den tal van namen openlijk genoemd. Ko lonel Lindbergh, de vermaarde Oceaanvlie ger, generaal Dawes, wiens naam verbon den is aan het bekende Dawesplan, Norman Davis, de bizondere gevolmachtigde der Vereenigde Staten naar de Europeesche conferenties, Charles Adams, die tijdens het bewind van Hoover minister van ma rine was, Whitney, de voorzitter van de beurs te New-York, Newton Baker, minis ter van oorlog in den tijd, toen Wilson A merikaansch staatspresident was, gene raai Pershing, Owen Young en niet te vergeten Woodin, die thans secretaris van de Amerikaansche schatkist is. In verband met het feit, 3at ook laatst genoemde betrokken is bij hetgeen men reeds een „ongehoord schandaal" is gaan noemen, gaan er in Amerika reeds vele stemmen op', die erop aandringen, dat Woo din ten spoedigste aan den dijk zal wor den gezet. Ook de bekende senator Borah schijnt zich in dezen geest te hebben uit gelaten. Enkelen dergenen, die thans door de ont hullingen zoo plotseling worden gecompro mitteerd, hebben, toen zij ondervraagd wer den naar hun betrekkingen met het huis- Morgan, de juistheid móeten toegeven van de bewering, dat zij bedragen van de Mor gan's hebben geleend, maar de meesten hunner stellen het voor, dat zy slechts op correcte wijze handelszaken hebben geslo ten. Op een afstand en in het tegenwoordige stadium van het onderzoek is natuurlijk moeilijk met zekerheid uit te maken, of de relaties der betrokkenen met het bankiers huis inderdaad onberispelijk waren, maar de voorloopige indruk is niettemin, dat aan de betrekkingen een verdachte kant zit. Met spanning ziet men dan ook de verdere resultaten van het onderzoek der senaatscommissie, dat stellig bij kan dra gen tot zuivering der zeden in Amerika, tegemoet. De politieke en diplomatieke oppositie tegen het Viermogendhedenpact schijnt, volgens de corr. van het Handelsblad, te Parys te luwen. Officieus wordt verklaard, dat de vrees, welke is geuit dat Frankrijk door de drie overige mogendheden zou kun nen worden gedrongen tot nieuwe conces sies, welke voor zijn kleine bondgenooten gevaarlijk zijn, ongegrond is. Men moet in tegendeel vertrouwen hebben in Frankrijk, dat iets dergelijks niet zal doen en dat, dank zij het pact, veeleer de overige drie zal kun nen afhouden van iets dergelijks. Minister-president Daladier heeft den Poolschen ambassadeur ontvangen en hem zijn argumenten uiteengezet, met het ver zoek ze aan Warschau over te brengen. De ambassadeur gaf de verzekering dat Polen niet het minste verzet aan den dag zal leg gen als het pact de vrijheid van beweging van Frankrijk niet vermindert. Herriot, die gisteren nog een nadrukke lijk artikel tegen het pact heeft gepubli ceerd, was heden toeschietelijker in een bijeenkomst der radicale Kamergroep. Hij verklaarde dat hij de onderhandelingen zon der vooringenomenheid volgt. De meerder heid der groep schijnt in deze aangelegen heid veeleer aan Daladiers zijde dan aan die van Herriot te staan. Zij nam een resolutie aan, waarin wordt gezegd dat zij nieuwe bij zonderheden zal afwachten alvorens haar standpunt te bepalen, ofschoon de aanhan gers van Herriot een onmiddellijke afwijzing zouden verlangen. BUITENLANDSCH NIEUWS. S ITALIë. De PauB buiten het Vaticaan. Donderdagochtend is in de St. Jansbasi- lielr in aanwezigheid van den paus de plech tige pontificale dienst gehouden met de Ca- pelia Papale. De paus verliet om 8 uur 's ochtends de Vaticaansche Stad om zich naar de St. Jansbasiliek te begeven. Het cortege bestond uit 6 rijtuigen. Onder de talrijke bekende persoonlijkheden op de of- flcieele tribune bevonden zich ex-koning Alfons met 2 dochters, De Valera, president van den Ierschen Vrijstaat, het diplomatie ke corps bij het Vaticaan. De deuren der basiliek werden bewaakt door pauselijke gendarmen en Zwitsers; sedert 1870 was dit de eerste maal dat de bevolking van Rome deze schilderachtige uniformen weer zag. Op het groote plein voor de basiliek wa ren vele duizenden samengestroomd, die geen plaats meer in de kerk konden vinden. Voor hen werden twee missen in de open lucht gelezen, waarbij o.a. de seminaristen van het Collegio Germanicum assisteerden. Na de plechtigheid verscheen om 12 uur 15 paus Pius op een draagbaren troonzetel, omgeven door de kardinalen en zijn hof stoet, in de buitenste loggia van de basiliek, vanwaar hij de menigte zegende. Een uur later keerde de pans per auto mar het Vaticaan terug, dat hü thans voor de vierde maal sedert het sluiten van de Lateraan-verdragen heeft verlaten. ENGELAND. Een npoowegongeluk te Wimbledon. 6 dooden en 40 gewonden. Donderdagmiddag is tusachen Wimble don en Raynes Park een trein van Londen "aar Alton ontspoord en aangereden door een voorbügaanden electrischen trein, welke den zijwand van een der wagons uiteenreet. He trein was een stoomtrein vol reizigers, heeds dadelijk bleken er tai van slacht offers te zijn en men seinde onmiddellijk waarschuwingen naar de ziekenhuizen om bedden in gereedheid te houden en ambulan- ees te zenden. De gewonden werden neer gelegd op den berm van den spoorweg, waar de doktoren en de verpleegsters, die met de ambulances meegekomen waren, hun de eerste hulp verleenden. Er bleken al dade lijk vier dooden te zijn en tenminste veertig gewonden. Later zijn nog twee gewonden gestorven. Het ongeluk gebeurde juist op een plaats, waar de hoofdlijn en een zijlij» naast elkaar loopen en behalve de geheels hoofdlijn werd ook een van de beide sporen van de zijlijn versperd, waardoor het trein- verkear aanzienlijk ontredderd werd. Onder de slachtoffers zijn een bejaard echtpaar en een jongetje van negen jaar. DENEMARKEN. Amerikaansche vrouwelijke gezant gearriveerd. Met kinderen en kleinkinderen. Be nieuwe Amerikaansche gezant, mevr. Bryan Owen, is te Kopenhagen aangekomen J gezelschap van haar drie kinderen, drie «Wnkinderen en haar drie secretaressen. Een harer secretaressen is Miss Helen ke Doherty, de erfgename van den Ame rikaanschen oliekoning van dien naam. In een interview met Reuter verklaarde mevrouw Owen, dat zij een voorstandster was van het afbreken der tarief-muren. VEREENIGDE STATEN. De goudclausule in Amerika. Op verzoek van President Roosevelt io een wetsontwerp ingediend tot nietigverkla ring van de goudclausule voor alle openbare en particuliere verplichtingen in de Vei. Staten. Dit ontwerp zal tot gevolg hebben, dat het goud definitief als basis van het Ameri kaansche geldwezen wordt verlaten. OOSTENRIJK. Communistische partij verboden. Wegens illegale en gevaarlijke actie. De ministerraad heeft met het oog op de den-laatsten tijd herhaaldelijk geconstateer de illegale en voor den staat gevaarlijke actie der communistische partij, deze party voor Oostenrijk verboden. BINNENLAND Ned. gedelegeerden naar de Int. Econ. Conferentie. Onder leiding van Oolijn. Naai- het Corr. Bureau meldt, zul de Ne- derliuideche delegatie naar de internationale economische conferentie te Londen ouder leiding staan van onzen nieuwen minister president Dr. H. Colijn. De Telegraaf weet te melden dat tot de delegatie ook behooren de president van de Noderlandsche Bank, Mr. L. J. A. Trip en de heer F. H. Fentenar van Vlissingen. De heer Fenteuer van Vlissingen. die is aangezoohk om in de plaats van Dr. Oolijn op te treden ais president van het te Wee- een te hoüdem congres van1 de Int. van Koophandel, zal zicli na geven, ook in deze kwaliteit. Naar lagere loonen. De toestand der Amsterdamse!» gemeen- te-Einanciën is, aldus de N. R. Crt., zeer ongunstig, voornamelijk doordat Maatschap pelijke Steun veel meer vraagt don geraamd was, tenwijl Q-a. ook de opbrengst der be drijven is tegengevallen. In verband hier mede achten B. en W. het noodzakelijk een verlaging van de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel aanhangig te maken. De meerderheid vsn het college van B. en W. is hier in elk geval voor. Nederlandsehe Aannemersbond. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandseiien Aannemersbond wordt gehouden op Woensdag 28 en Don derdag 29 Juni a-s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Het hoofdbestuur van den Bond wordt officieel ontvangen door het gemeentebe stuur op Dinsdag 27 Juni des n.m. 5 uur. Uitvoer Melkproducten. Wet treedt op 1 Juni in werking. In het „Staatsblad" is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij wordt bepaald, dat de wet van 19 December 1930 tot regeling van room met ingang van 1 Jmi 1933 in wer- king zal tredefti. Be ontluiking en bloei van boomen en heesters in het voorjaar van 1933. Mededeeling van de plantkundige afdeeliug der Ncd. Phaenologi- sche Vereeniging. De ervaring van een lange reek phaenolo- gische waarnemingen heeft geleerd, dat een periode van, flinke koude in den winter sti- muleerend werkt op de ontwikkeling der knoppen in het voorjaar. Ook in den afge- loopen winter heeft de koude in de tweede helft van Januari zulk een invloed gehad. Vóór dien tyd was het vrij zacht, maar daardoor alleen waren de vroegste planten, hazelaar en sneeuwklokje, niet by zonder vervroegd. Na de vorstperiode begonnen de knoppen in Februari te zwellen, maar eerst in de tweede helft van Maart was de temperatuur zoodanig, dat de ontluiking werkelijk snel ler dan gewoonlyk begon te verloopen. April was tot den 12den vry warm, zoodat de bloei van kersen en peren een kleine week eerder viel dan in een gemiddeld jaar. Door dat de bloei ook byzonder ryk was, maakte hy nog meer den indruk van vroegtydigheid dan in werkelijkheid het geval was. Ook de ontluiking van de kastanje was vroeg: 7 April tegen 13 April normaal. Op dit zachte weer volgde een periode van guur weer met nachtvorsten van 14 tot 23 April. De bloeiénde boomen hadden veel te lijden en de ontwikkeling van de rest kwam tot stilstand. Doordat van 24 April af opnieuw mild voorjaarsweer heerschte, ging de ontluiking daarna weer met groote snelheid verder. De beuk, die in het alge meen nogal kalendervast is, was op 28 April slechts twee dagen te laat, de eik op 1 Mei een dag te vroeg. Voordat deze warme pe riode op 6 Mei een einde nam, kwamen nog eenige boomen en heesters vervroegd in bloei. Sering op 3 Mei (normaal 7 Mei), de kastanje op 5 Mei (normaal 9 Mei) en de lijsterbes op 6 Mei (normaal 13 Mei). Van 6 tot 18 Mei was het weer heel koel (twee weken met de „ysheiligen" in het midden). Daardoor kwam de gouden regen vyf dagen na de lijsterbes in bloei, tegen twee dagen in een gemiddeld jaar. Dit koele tydperk had intusschen ook een gevolg, dat meer gewaardeerd is dan de koude als zoo danig en wel den bijzonder langdurigen bloei van vele van onze fraaie sierboomen en heesters: de bloeiende kastanjes en serin gen bleven weken lang frisch eniook het groen van de boomen behield de maagdelyke tint van de lente. In andere jaren is dit voorjaarsbeeld veel vlugger verdwenen. Over het geheel genomen was het voor jaar van 1983 iets te vroeg, als resultaat van de warme tijdperken van begin April en van eind April tot begin Mei, tegengewerkt door de koele perioden in het midden van elk dezer beide maanden. De phaenoIogiscKe gegevens zyn verstrekt door Dr. H. Bos te Wageningen, die de ge middelde data heeft berekend uit zyn waar nemingen in het 25-jari,g tydvak 1894—1918. Vracht verdeeling binnenscheepvaart. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van den 5den Mei 1933, houdende tydelyke maatregelen ter bevordering van een zoo veel mogelyk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. De wet is op 24 Mei in werking getreden. Uiterlijk vóór - Januari 1938 zal een wets ontwerp tot intrekking dezer wet by de Staten-Generaal worden aanhangig ge- Naar beperking vat» den rundveestapel. Commissie van voorbereiding gevormd. Naar het Ned. Correspondentiebureau meldt is een commissie van voorbereiding gevormd inzake te treffen maatregelen tot de beperking van den rundveestapel. In de commissie zullen zitting nemen eeftige leden van de Crisis-Zuivel-Centrale en van de Crisis-Varkens-Centrale. Als voorzitter zal optreden de heer R. Tromp van Holst. Ontslagaanvragen bij de K.L.M. ingetrokken. De vliegtuigbestuurdeca bij de K. L. M hebben bun ontslagaanvragen ingetrokken, op grond van een toezegging van de Direc tie dat de grieven en -verlangens der pilo ten ernstig en welwillend onder de oogen zullen worden gezien. Nieuwe waterschout te Rotterdam. Bij Kon. besluit is met 1 Juli tot waterschout te Rotterdam, de heer A H Sirks. onder verleening van gelijktijdig eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie en commissaris van Rijkspolitie al daar. De Tweede Kamer zal Dinsdagnamiddag sche interpellatie. D0 Tweede Kamer zal Dinsdagnamiddag ,m één uur in openbare vergadering bijeen komen. Aan de orde is dan do mededeeling van een Koninklijk besluit waarbij mr. J. R. H. van Sehaik op zijn verzoek wegens benoe ming tot minister van Justitie eervol wordt ontheven van zijn functie van voorzitter der De waarnemende voorzitter zal voorstel len om in deze vergadering over te gaan tot het opmaken van de nominatie voor het Behandeling van het verzoek van lieer D. Wijnkoop om verlof tot het richten van vragen aan de regeering inzake de wijze waarop do Surinamer De Kom van af zijn vertrek uit Nederland in het eind van het vorig jaar door en namens de regeering hier on in Suriname is behandeld, benevens over hetgeen er bij zijn komst in Suriname is geschied, over rijn gevangenneming en rijn gevangenfiouden, over de wijze waarop zijn vrouw en zijn gezin ingevolge de maatrege len der Regeering worden behandeld, over de ongeregeldheden die 'n verband met een en ander zich in Paramaribo op 7 Febr. j.l. hebben voorgedaan, en over het verslag van den Gouverneur van Suriname ter zake. GEMENGDE BERICHTEN. „De Tribune" failliet. Bij de arrondissementsrechtbank te Am sterdam is Woensdag het faillissement aan gevraagd) van de drukkerij „Atlantade inrichting, waar „De Tribune" wordt ge drukt. Naar Vooruit verneemt zal over deze aanvraag op Vrijdag 2 Juni door de recht bank worden beslist. 60d Drogisten Zedelooze huwelijken. Om ongestoord te werken, in echt- De Haagsche politie en in diet bijzonder de zedenpolitie, in samenwerking met den Vreemdelingendienst, heeft Woensdag inge grepen in een misstand, welke bestond en Den Haag in het buitenland een minder goeden naam bezorgde. Het was bij de autoriteiten reeds gerui- nien tijd bekend, dat er in Den Haag een levendige „handel in echtgenooten" werd gedreven. Verschillende dames van verdach- 1e zeden, die reeds meermalen door de po litie over de grens waren geleid, werden na korteren of langeren t-ijd toch weer in Den Haag aangetroffen. Er waren zelfs gevallen dat vroufwen, meerendeels vani Fransche nationaliteit, uit Nederland werden geleid en na eenigen tijd weer. in Den Haag vertoefden. Wanneer de politie deze vrouwen aan hield, en naar het Hoofdbureau bracht, bleek dat de mogelijkheid om haar weer over de grens te zetten uitgesloten was, aange zien zij de Nederlandsohe nationaliteit ble ken verkregen te hebben. De vrouwen toon den dan op het Hoofdbureau niet zonder trots een trouwboekje, waaruit bleek, dat zij ten gevolge van een geeloten huwelijk met een Nederlander onze nationaliteit hadden verkregen ten dientengevolge het recht hadden hier te verblijven. Een voortgezet onderzoek wees uit, dat er mannen waren, die tegen een bepaald bedrag bereid gevonden werden met de be trokken dames een huwelijk aan te gaan, dat vaak op een of andere kleine plaats in one land werd geeloten en jwell huwelijk zoo spoedig mogelijk weer door een schei ding werd gevolgd. Zoo ontstond er in Den Haag een groote groep van vrouwen, die langs dezen weg onze-nationaliteit veTkregen en die een be- loep uitoefenden, in verband waarmede zij anders ongetwijfeld door de zedenpolitie zouden rijn uitgeleid. Er bevonden zich vrouwen onder van elke nationaliteit. Vaak waren zij de Nederland sehe taal in het geheel niet machtig. Zoo waren er zelfs gevallen, dat de betrokken vrouwen alleen het woordje „ja", dat zij bij het sluiten van een huwelijk niet kon den missen, konden zeggen. De politie staat hier voor een moeilijk ge- \al, want een strafbaar feit is in vele ge- vaillen bezwaarlijk aan te toonen. Er zijn echter enkele gevallen, waarbij minderjari ge meibjes betrokken zijn en door de politie wordt thans getracht voor deze feiten zoo veel mogelijk materiaal te de hoop, de mannen, die zich in echtgenooten' ielen >r „handel adelijk j.l. kwamen twee Italian< aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag nan in gezelschap van een minder jarig Fransch meisje. De politie, die van ten en ander kennis had gekregen, was het station aanwezig en nam de mannen mede naar het Hoofdbureau, .waar zij voor- loopig in politiebewaring werden gesteld. Voor het meisje werd intuaschen een ver trouwd adres gezocht, waar zij voorioopig ondórdak zal vinden. Nadrukkelijk werd van de zijde van de politie verzekerd, dat het aantal gevallen, waarbij sprake is van ,,verleide meisjes", slechts klein is. Bijna altijd ging het'om vrouwen van verdaohte zeden aan een mid del te helpen om in den Haag haar berot te kunnen blijven uitoefenen. Men zal zich afvragen, voor wie deze wijze van doen het voordecligst was, voor de vrouw, den echtgenoot of den tussohen- Aanvanbelijk moet het plan zijn uitge gaan van de verdachte vrouwen. Het is een bekend verschijnsel, dat buitenlandsohen in deze wereld een bijzondere bekoring schijnen te hebben. Over het algemeen vin den zekere typen in het buitenland een kar bestaan dan op eigen bodem. Dat geldt zelfs voor Parijs. Parisiennes vooral willi graag in andeire landen werken, maar haar wordt dat vrijwel .onmogelijk gemaakt door de rechtsregelen, die internationaal ten op zichte van buitenlanders bestaan. Er is dus maar één uitlweg: NedeilaadSche worden. Aanvankelijk is dus van deze vrouwen vraag uitgegaan naar een Nederlander, die zich voor geld wilde leenen tot ee"n huwe lijk dat dan zoo spoedig mogelijk door echt scheiding zou worden gevolgd. De vrouw behoudt dan immers de nieuwe nationali teit. Sóms schijnt ook geprobeerd te zijn, een argeloozen Nederlander een buitenland- Losse bladen uit het Dagboek oan een Gouwenaar. Menschenkind, bedenke wohl Dein ürgster F eind ist Alkohol; Doch in der Bibel steht geséhrieben: Du solist auch deine Feinde lieben. Vrijdag 26 Mei Een afschaffer ben ik niet; een alco holist evenmin. Ik wil mij echter scherper, ja principieeler, uitdrukken. Ik ben een tegenstander van principieel afschaffen, zooals ik een tegenstander van degenen ben, die om principieele redenen, welke dikwijls zeer iteekhoudehd schijnenmaar toch als bedriegelijk moeten worden ge kenmerkt, het gebruik van spiritualiën aanprijzen, daarbij wijzend op de geeste lijke meerwaarde, welke zij persé aan den consument dier alcoholhoudende dranken - willen toekennen. Neen, zoover wil ik niet gaan, hoewel ik steeds ondervond dat zij, wier reuk en smaakorganen de gave misten onmiddellijk kwaliteit, supe rioriteit, excellentie reclame spreekt nu eenmaal niet van: slecHj, matig, goed te onderscheiden, dat de intelligentie diergenen naar de maat hunner waar deering moet worden gemeten. Geheel onjuist ook zou het zijn te con- cludeeren, <tik.de grootste consumenten de grootste intelligentie zouden moéten bezitten. De intelligente consument im mers, wiens waardeering in het bijzonder v. uitgaat naar Roode Portwijn een merk waarin ik overigens gespecialiseerd ben zal het zich tot doel stellen een hoeveelheid van deze drank te genieten, welke zijn lichamelijke en geestelijke ge zondheid bevordert en welke hem tn staat stelt regelmatig het gebruik dier hoeveel heid te continueeren. Het drankmisbruik echter, waarofider ik niet in de laatste plaats versta het mis bruik om wille der conventie, op verjaar-, treur -en jubeldagen, en hét misbruik van degenen, wier geestelijke standing niet in vereenstemming is met de edele kwali teit van de te consumeeren drankvindt in mij een geharnasten tegenstander. De handelaar in wijnen en gedistilleerd moet den moed bezitten dezulken het verlangde te weigeren, ofschoon er gevallen van drankmisbruik bekend zijn, waarin de prestaties dier drankmisbruikers tot on gekende hoogten werden opgevoerd. De Schoone Kunsten bewijzen dit laatste in het bijzonder. Evenwel, de afschaffer, die dit alles heeft overwogen en die om hoogere mo tieven dit is geworden, moet een edel en sympathiek mensch genoemd worden, en als hij zijne beginselen met mate en voor zichtigheid in de praktijk brengt, kan hij voor degenen, die voor zichzelve be schermd dienen te worden, een nuttig lid van de gemeenschap zijn. Maar zij zullen hen nimmer kunnen overtuigen van een dwaling, welke in het oog springend is, de dwaling, dat het gebruik van zooge naamde sterke drank principieel uit den booze zou zijn. Ten slotte, de simpele bloemkorven en blauwe vanen, welke onze straten en onze singqls, ja zelfs de spieringgracht versieren, beschouw ik als een groet ge bracht aan de Meimaand en ik zal niet achterblijven op mijne wijze mede dat salutii te brengen. sche vrouw aan te smeren, maar dat is na tuurlijk niet zoo gemakkelijk. Intusschen moet het voor de agenten ver leidelijk zijn geweest om één stap verder te gaan en te trachten onschuldige bultenland- schen, onder voorspiegeling van een goed huwelijk, naar het buitenland te lokken, ze daar over te geven aan zedelooze practijken. Men schijnt na te gaan, of dit/ wellicht het geval is met het minderjarig meisje, dat Woensdag aangehouden is. Zij wekt n.l. den indruk van niets te weten. Thans gaat men te Parijs na, hoe zij daar bekend staat. Intusschen hebben in den Haag reeds meerdere arrestaties plaats gehad. Hoe dokters een eeuw geleden over baden oordeelden. Toen de lord mayor van Londen in 1872 den magistraat om goedkeuring voor de kosten van het plaatsen van een badkuip verzocht, werd op zijn verzoek afwijzend beschikt en heb werd met die volgende op merkingen teruggestuurd: „T<5t nog toe is er nog nooit aanmerking gemaakt op het ontbreken van een badgelegenheid. Wan neer de tegenwoordige burgemeester en zijn familie een bad willen nemen, moeten zij zich die gelegenheid maar op eigen kosten Pas toen lord John Russel„ als eerste Lon- denaar. zijn eigen bad had, was er aan te denken,dat ook de burgemeester zoo'n wasohgelegenheid kreeg. Dat eerste bad verwekte groote belang stelling. Van heinde .en ver kwamen men- schen om het te bezichtigen. Onder hen bevond zich oolc een Amerikaan, Adam Thompson genaamd, die zich dadelijk een dergelijk bad in zijn huis te Cincinnati liet inrichten. Een lachwekkend commentaar daarbij vormt het oordeel der dokters uit.diem tijd, die verklaarden dat „wanneer deze weelde van het baden zich verder zou verbreiden, dat niets anders tengevolge uou hebben dan veelvuldige ziektegevallen rheumatiek. - koorts en longontsteking".

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 3