k1933 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, ‘I, enz. Mo. 18307 Dinodag 30 Mei 1933 72« Jaargang I BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN i Dit bladverschijnt dagelijks behalve opZon enFeestdagen /een .ADEN twijk Door smart gelouterd OOI ME (OHIAM t DUuIÏ vul, vUU IVILIv/Arv, 11/Azlö 1 IwJuV/IT 1.Ivlv/vVIvlvlvluV'll x x IINSDAG in - TEL. 2745. 1 maakte in plaats FEUILLETON. (Wordt vervolgd). tar en bij arkt 31 nt Uw afzet- i tegen hooge iranden ontstaan brandende siga- devies, nietwaar de lan- verlangt, meer, veel want ze was een vrouw m VRIJDAG. VEELÏ WOENSDAG, je publiciteit Het Hongarije van na den oorlog. Waarom en hoe Hongarije naar herziening van het Verdrag van Trianon streeft. en Redactie Telef. magnduN itigo kuil tjes kwamen weer te voorschijn en ik heb behoefte je te vragen ik heb altijd die behoefte gehad, sinds je me op dien sneeuw- dag kwam opzoeken wat» «al er met Lost- withens gebeuren, als jij er niet meer bent" Je hebt hard gewerkt om het aan, de heide tq ontrukken, maar waarom? Er zal geen zoon zijn om je op te volgen en het zal weer opnieuw onvruchtbare grond worden. Wat zal er van Manor House worden, gih«r ze onbarmhartig voort er zijn daar altijd Lomaxen geweest, ja altijd, denk ik en flinke, gruoto zoons hebben er krachtige, groote’ vaders opgevdlgd en den naam in stand gehouden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad yer kwartaal ƒ2.99, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uür. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring): j—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ9.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.55, elke regel meer Advertentiin in het Zaterdagnummer 2fi bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK: 1—4 regels f225, elke regel meer ƒ0.50. Op ‘ie /oorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelincon bij contract tot zeer gereduceerdem prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Aan net veiblag van den president van de Neaeiianasche Bank, onueenen wij het vol gende: De wereldtoestand vertoonde over het. af- geloopen boekjaar - 1 April—51 Maart 1933 een aanmerkelijke?! aciiUu’uitgang. Het aantal werkloozen steeg naar schattang van 25.5 millioen tot meer dan 30 millioen ter wijl de wereldhandel daalde tot 1/3 van het overeenkomstig» cijfer van 1929, terwijl de dalende beweging zich nog steeds voortzet. De prijzen zijn in 1932 verder gedaald: het indexcijfer der groothandelprijjzen vertoon de vermindeiing, welke zich voor het mee- rendeel der landen beweegt tusschen 5 pet. en 15 pet. De omvang van den wereldhandel is nog niet ten einde en schrompelde in de eerste maanden van dit jaar verder ineen. Oek op monetair gebied was de ontwikke ling hoogst onbevredigend en de depreciatie der van het goud losgeraakte valuta’s had verderen voortgang. De pieeident betreurt het loslaten van den gouden standaard in Zujd-Afrika, het laud met de belangrijkste goudproductie en wijst verder op den em- sligen schok, dien de wereld kreeg toen de regeering der Vereenigde Staten op 20 April 1933 besloot, den gouden standaard te ver laten. Dit besluit, genomen aan den voor avond van de besprekingen over de Econo mische Wereldconferentie, stelt de verwar ring, waaraan de wereld ten prooi is, aan een uiterst schel licht. Van. een internationaal monetair systeem kan niet langer sprake zijn. Door de waar destijging van het goud is dê' productie van het edele metaal opnieuw toegenomen en bedroeg rond 1220 millioen gulden. Het bij de circulatiebanken en regeeringsorganen met uitzondering van liet Engelsche i Equalisation Fund, waaromtrent geen ge- gevens bekend iijn - geconcentreerde goud steeg met omstreeks 1450 millioen gulden tot rond 29.600 millioen gulden tegen 19.130 millioen in 1913. De conferentie te Lausanne, die de Duitr sdhe reparatie-betalingen geregeld heeft, heeft onmiddellijk een ontspanning in de internationale economische situatie ten ge volge gehad, doordat het vertrouwen eenigs- zins terugkeerde. De effectenkoer sen vet- toonden een opmerkelijke stijging, de uit gifte van binnenlandsche langloopende lee- ningen kon tot aanzienlijke bedragen hervat worden. De buitenlandsche handel gaf eeni- ge verbetering te zien, van een aantui goe deren steeg de wereldmarktprijs, enz. De president geeft dan ook als zijn mea ning te kennen, dat uit de zoo even ge schetst» resultaten von? Lausanne de con clusie valt te trekken dat slechts verster king van de internationale betrekkingen op politiek-economisch monetair financieel ge bied, tot herstel kan leiden, en dat bij ge breke daarvan de individueele landen voort schrijden op den weg naar verarming en uitputting. Als bewijs wordt gewezen op ',f' ontwikkeling van de Nederlandsche hi delsbalans. Beliep in 1929 de waarde onzer invoer nog 2752,3 millioen gulden tegen een waarde onzer uitvoer van 1989,4 millioen, in 1932 waren deze cijfers teruggeloopen tot 1299,4 millioen en 846,1 millioen. Hieruit blijkt dat de door het buitenland genomen afweermaatregelen, hoezeer zij ook onze produotie en onzen afzet geschaad hebben, per saldo voor dat buitenland geen voordeel doch nadeel hebben opgeleverd. spreken is verraad, en op zijn zachtst uit gedrukt dwaasheid, want Losttwithcns is langzamerhand voor mij vrouw en kinderen geworden. Vriendelijk als Greta was, vol onschuldig vertrouwen in het geluk en kopiende din gen van het leven, bezat zij uit zichzelf een groote wereldwijsheid en krachtig hield ze vol, wanneer er sprake was van het wel zijn van haar vrienden. Luister, zei ze, hem met haar wijd ge opende blauwe oogen vastberaden aankij kend, ze hield van je, nietwaar? En wan neer mannen praten van vrouwenliefde, werkelijke liefde bedoel ik„ dan schijnen ze te denken, dat het dezelfde vurige, jaloer- sche hartstócht is, als die hen bezielt. Als ze je heeft liefgehad en ze je nu ziet, denk je dan, dat ze gelukkig zou zijn, als ze je het leven eenzaam en troosteloos zag door- wo ratelen? Je denkt, dat ze een ander zou haten, die zich tusschen jelui gesteld had? Ja, dat is zoo de manier, waarop mannen denken. Maar zij zou het niet doen als ze zag, dat een ander aan jou het geluk'schonk dat zijzelf je niet langer kan geven. O, ge loof toch, dat ik het weet! Het is slechts slechten economischen toestand in. Honga rije toe. In nietrOfficieele kringen echter en hier toe wil ook de Revisione-Liga, een organi satie, waarbij ongeveer twee millioen Hon garen zouden zijn aangesloten en die naar de herziening van het Verdrag van Trianon streeft, worden gerekend, hoewel vele auto riteiten leidende functies) in de Liga heb ben, zal men geen genoegen nemen met bij voorbeeld een economisch^ Donaufederatie, waardoor de economische gevolgen van het Verdrag van Trianon worden teniet gedaan. Men wil en gelooft ook aan een gerech tigheid Gods, aan een wederopstanding van Hongarije. Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank. De wereldtoestand over het afgeloopen boekjaar. De aanstaande weieiaconleienlie. Krachtige positie van den guluen. auu ue aanstaande Economische' en Fr uanueeie Wereldconferentie woixil uau een uitvoerige bespreking gewijd, wauju*j net doel der besprekingen worut iieiienu, waar bij de president het» groote beiang ,vua in ternationale o vereen komsten in uu» aecst van het tusschen Nederland, Beigi» en Luxemburg gesloten tractaaü van uuvhy, naar voren brengt. Wat de weder juvoenng van een internationaal monetair aysiutm betreft, verklaart de Commissie eenstemmig dat slechts terugkeer tot den ynjen gouden standaard in aanmerking kan komen. Met betrekking tob dé stabiliseering der van het goud losgeraakte valuta zullen de Jauuen, welke den gouden standaard verliezen, neb ben te beslissen of zij bereid zijn ae conse quenties te aanvaarden van den terug* w tot» een internationaal systeem. De president van de Nederlandsche Bank, Mr. L. J. A. Trip, verwerpt de poiniex om door geldpolitieke maatregelen egu noogei prijsniveau te forceeren en spreekt als zijn meening uit, dat de wereld goed zul doen, zich te onthouden van monetaire kunstmid delen. Slechts een verbetering en verster king van de internationale betrekkingen tr. het in orde brengen door elk land vin zijn eigen huishouding, zal een herstel kunnen bewerkstelligen. Het zijn deze middelen, welk» ook Neder land in sterke mate en vóór alles behoeft Nederland kan evenmin als eenig ander land uit eigen kraqlit een beslisaenden in vloed ten goed» oefenen op de wereldJuin- delspolitiek, maar wèl knW’^«t“ Wfe7rer?.i'jas - getuigen dat het slechts poorligedwongeii is overgegaan, anderzijds zijn volle medewer king schenken en krachtige aandrang otle nen om de noodige verbetering te verkrij gen. Al kan de aanstaande wereldconferentie veql goeds tot stand brengen, een belang rijke verbetering in Nederland kan niet ver wacht worden, indieo ons land zou voort gaan, op den huidige» voet t<e leven. Geen land kan op den duur een levensstandaard handhaven, welke verre ligt boven hot peil vam de inkomsten, welke zijn productie apparaat afweipt. Landbouw, nijverheid, handel, scheepvaart enz. werkt ten deele met geringe of geen winsten, ten deele met verlies. Ook wanneer de internationale be- tiekkingen binnenkort een verbetering zou den mogen vertoonqp, dan nog zou Neder land een lager levenspeil moeten aanvaar den en zullen de productie- en exploit at i<e kosten over de geheel» linie een aanmerke lijke vermindering moeten ondergaan. Wat die Nederlandsche Bank zelve betreft kan in de eerste plaats met voldoening ge tuigd worden dat haar positie verder ver sterkt werd. Haar goudvoorraad steeg van f 883.110.454 op 31 Maart 1932 tot f 949.069 251.— op 31 Maart j.l Hdar direct opeischbare verplichtingen stegen van f 1.171.588.407 tot 1 184.574.474 met als resultaat een stijging van het gouddekkings- peroentage van 75,38 pet. tot 80,12 pet. De aredietgeving voor het binnenland was bij uitstek gering, hetgeen wijst op een verdere toeneming van de liquiditeit van het Neder landsche bank- en bedrijfsleven. Dut de po sitie van den gulden krachtig is, kan voor Uvijfel niet vatbaar worden geacht, hetgeen voornamelijk aan twee omstandigheden is toe te schrijven, n.l. de vermindering van het nadeelig saldo der hand elsbalans en het jouw geluk, dat ze meer dan je liefde t <lie werkelijk liefhad. Toch zou ’t verraad zijn, antwoordde Griff stijfhoofdig. Je leven is verraad, want het is min der dan het had kunnen zijn. Zie, ik ben oen andere getrouwde vrouw, en r*y; zoo tot je spreken de meisjesachtigé door HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland beiwerkt door Wesselink—-van Ross urn. Nadruk verboden. Verkrijgen, wat kan er verkregen wor- ^n, wanneer je het beste mist, wat God je ha<l kunnen geven? Waar'ia de winst, als een HWMch geen eigen haard heeft? Maar dio bezit ik zeker wel, viel hij in et een lach, waaruit haar opgewektheid 'tenklonk. - O. ja, maar niet zoo, als ik bedoel met en vrouw tegenover je aan den haard en BUITENLANDSCH NIEUWS. ZWITSERLAND. De wet tot salarisverlaging der staats ambtenaren met lOO.OUU stemmen meerderheid verworpen. Voor het» eerst sinds December 1931-heeft Zondag weer een referendum over een wet onder het geheele Zwitsertehe volk plaats gevonden. Evenals IJ jaar geleden hebben bij deze stemming de regéering en het par lement weer een geducht» nederlaag moe ten lijden. Zoo werd bij de laatste stemming de wet van Schulthess over de ouderdoms- verzekering door het volk verworpen, en ditmaal werd Musy’s wetitot verlaging der salarissen der staatsambtenaren gedurende IJ jaar met 7J pct. het gjaditoffer van de békende verwerpende tendenz van het lefe- referendum-aanvraag togen de wet t^ verza- tegen 409.000 stemmen verworden. Ongeveer 78 pct. van alle stemgerechtigden hebben aan de stemming deelgenomen. De uitslag was door de regeering wel voorzien, daar de socialisten erin geslaagd waren reeds 400.000 onderteekeningen op de refemdum-aanvraag tegen, de wet te verzar melen, terwijl ook van de burgerlijke kie zers veel tegenstand te verwachten was. Zeer velen, die in kantonalen, gemeente lijken of particulieren dienst waren stem den ook tegen, de wet, omdat zij vreesden dat een salarisverlaging der ambtenaren het begin zou zijn van een loonsverlaging ook voor henzelf. Het geld zal thans op andere wijze ge vonden moeten worden, vermoedelijk door een buitengewone crisisbelasting. OOSTENRIJK. Gezant te Berlijn naar Weenen ontboden. Nieuwe invoerbeperkingen tegen Duitschland en verscherping der oude overwogen. De „Neue Freie Presse” verneemt, dat de Oostenrijksche gezant te Berlijn, inge nieur Tauschitz, door de regeering naar Weenen is ontboden en daar reeds Zondag avond wordt verwacht. Dinsdag wordt een ministerraad gehou den,,, die zich zal bezighouden met den toe stand, ontstaan door de visumverordening der Duitsch» regeering. Naar verluidt zal men ten opzichte van reizen uit Oostenrijk naar Duitschland op dezelfde wijze optreden, wat evenwel niet veel gewicht in de schaal zou leggen. Verder wordt evenwel het denkbeeld van vergaande invoerbeperkingen tegenover Duitschland overwogen, waarbij een scher per uitvoering der -bestaande verboden, als ook uitvaardiging van nieuiwe verboden, die speciaal tegen Duitsche goederen gericht zouden zijn, ter sprake zouden komen. De eerste dagen zouden dergelijke maat regelen echter nog niet zijn te wachten. het met tegenzin toe. Wie was deze vrouw, nog een meisje, in spijt van haar waardig heid als getrouwde vrouw, die ze bij tijden toonde; wie was ze, dat ze in de weinige oogenblikken, dat Ze aa2??en hadden gekeu veld bij een hmdestroompje,, het vertrou wen bij hem weggevaagd had; het vertrou wen, dat een jnensch het beste leeft alleen met de natuur? Greta, zei hij plotseling harts toch telijk, terwijl hij haar als vroeger bij haar naam noemde. Greta, je moet dwaas zijn, zulke gedachtea' bij me terug te roepen. Kun je dan nief begrijpen, dat zelfs al zou ik het willen, luik een leven voor mij een onmo- gelijkhetl zou zijn? Niet in 't minst verslagen glimlachte ze tegen hem en vertoonde de kuiltjes in haar wangen, uie haar echtgenoot altijd geneigd was als valstrikken te beschouwen. Neen, dat kan ik nïët inzien, ant woordde ze vlug, maar ik zie weJ, dat de behoefte aan liefde in Je gegroeid is. Je bent ziek geweest en nu weer in eens ge zond. geworden Stil, schreeuwde hijzij ligt daarginds hij wees naar Marshcotes en zoo te en de beschikbare waterkracht voor het op wekken van electrieiteit met 95 pet. De nieuwe grenzen van Hongarije zijn geen natuurlijke grenzen meer, belangrijke spoorwegknooppunten vallen juist buiten de grens en de économische band van mülioe- nen vroegere inwoners van Hongarije met hen, die thans nog in Hongarije wonen, is verbroken. De grootste haat hebben de Hongaren tegen de Tscheohen,. die volgens hen hun eigen land verraden hebben. Even groot is wellicht de haat tegen Roemenië, dat zich ten koste van Hongarije verrijkt heeft, minder fel staat men tegenover Ols- tenrijk en voor vele Hongaren* is de ooriugtf- winat van Joegoslavië teti op zekere hoogte aanvaardbaar omdat zij beseffen dat tegen over dit land bij het uitbreken van den oor log onrecht is geschied en, in Servië groote verwoestingen zijn aangericht. De haat tegen Tsohecho-Slowakije spruit vooral voort uit het feit, dat de grens van dit land langs de Donau loopt, waardoor Boedapest binnen het bereik van de Tsche- ehische kanonnen ligt. De Hongaren zijn er van overtuigd, dat hun onrecht aangedaan is. Stefan Tisza, de Hongaarsche minister-president, heeft tot het laatste oogenblik te Weenen geprotes teerd tegen de stappen, die tot 4en oorlog hebben geleid en vraagt men moet daarom Hongarije het grootste verlies uit den oorlog lijden? De grootste grief tegen de samenstellers van het Verdrag van Trianon is, dat niet zooals was beloofd heti zelfbestemmings- recht der volken is toegepast. Want de be volking van de van Hongarije afgesneden gebieden heeft geen gelegenheid gehad zich uit te spreken. Ware dit wel het geval ge weest, dan zou de groot» meerderheid zich naar Hongaarsche overtuiging voor Hongarije hebben uitgesproken. Hoe ziet men tenslotte in Hongarije het resultaat van den vrede? „Het. resultaat is, dat op een der wat de uationaliteitenkwestie betreft moeilijkste punten van Europa een veel slechteren toe stand dan de oude is geschapen. Oostenrijk werd ontbonden, omdat in Europa geen staat geduld kon worden, die over vele na ties een tyrannie uitoefende. En in de plaats van ééh Oostenrijk maakte men een uit Tschechen, Moiaviëra, Sloiwaken. Polen, Hangaren, Duitschers en Kleinrussen be staand. .Tsjech-Slowakijemaakte men één uit Roemenen, Hongaren, Duitschers, Ser viërs, Bulgaren, urken, Tataren en Zigeu ners bestaand Roemenië; maakte men één uit Serviërs,. Hongaren, Boaniërs, Kroaten, Slowenen, Turken, Montienegrijnen, Wenden, Roemenen, Albaniérs, Italianen en Zinza- ren bestaand Joego-Slavië. Dat bëteekent: men maakte in plaats van één Oostenrijk drie.” In officieele kringen te Boedapest de perschef van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken verzekerde het ons met nadruk acht men de economische gevolgen van het Verdrag van Trianon het ergst. Tot dus ver is het nog niet gelukt ondanks het feit, dat herhaalde pogingen daartoe zijn aange wend, met de aangrenzende staten (Oosten rijk, Joego-Slavië, Roemenië en Tschecho- Slowakije) handelsverdragen te sluiten en hieraan schrijft men in de eerste plaats den kinderen, die met elkaar stoeien; iwaar al tijd een tafel is, die omvergegooid kan wor den of een hekje waar een schalksch hoofd- je tegen aan kan stooten, met tranen en kusjes en groote tevredenheid. U behoeft met mij niet te twisten, mijnheer Lomax, ik weet,, welke goede dingen er in het leven zijn M zijn weinig in' aantal, maar lede ren prijs waard om ze te verkrijgen. Weer voelde Griff een oud verlangen in zich opkomen. Het was begrayen onder de koude, doode aarde, meende hij sinds den dag, waarop de predikant den lijkdienst gehouden had voor zijn vrouw; en nu had één woord van een gelukkige vrouw een vrouw zoo vol teederheid en dankbaarheid, dat ze behoefte voelde anderen in haar rijkdommen te laten deelen het verlangen uit zijn slaap wak ker geschud: het. leek wel, of een of ander welriekend kruid, rosemarijn óf lavendel uit de onvruchtbare aarde van het kerkhof te voorschijn kwam. Het iwas waar, dat het leven van een man waardeloos was, tenzij het reden van bestaan kreeg door vtouw en kinderen- en de heilige, teedere huiselijke banden. Het was waar; en toah gaf Griff Boedapest, Mei 1933. (Van een specialen V D.-verslaggever). De geheele wereld lijdt onder do econo mische gevolgen van den oorlog, die Van 1914 tot 191Q bijna alle naties van Europa en ook vele landen in andere werelddeelen heeft medegesleept. Bind» November 1918 rusten de oorlogswapens, sinds Juni 1919 is tusschen de oorlogvoerenden officieel vrede gesloten, doch fel woedt sindsdien de eco nomisch© oorlog, die behalve de vroegere belligerenten ook de neutrale staten uit den wereldoorlog teistert. Vooral de landen, die op den uitvoer van land- en tuinbouwproducten zijn aangewe zen zooals ook Nederland ondervinden den invloed van dezen econoinisdien oorlóg. die tot uiting komt in verhoogde invoer rechten, invoerverboden contingenteerin- gen, deviezenverordeningen, enz. In Hon garije, eveneens voor een groot deel een land, dat zijn welvaart moet putten uit de opbrengst van land- en tuinbouw,, is de economische toestand naar ons bij een studiereis naar dit land is gebleken zeer slechti. De levensstandaard in het land der Magyaren is belangrijk lager dan in Neder land, hetgeen blijkt zoowel uit de loonen en salarissen, welke worden betaald, als uit de levensomstandigheden^ in het algemeen. De best betaalde arbeiders ontvangen niet meer dan ongeveer f 25. - per week, de meeaten veel minder, trambestuurders en dergelijke beambten ten hoogste honderd pengo (ongeveer f 40 per maand, tenwijl de intellectueel lieroepen naar verhouding over het algemeeft even sledht gesalarieerd worden Wij spraken een onderwijzeres, die het brengt tbt 90 pengo per maand en col- lega’s-joumalisten, die genoegen moeten nemen met 160 tot» 200 pengo per maand. Het is juist, dat het leven er voor onze begrippen veel goedkooper is, doch alles staal dan ook op wel lager peil. Van mo dernen woningbouw, zooals wij die in onze steden en zelfs op het platteland kennen, is geen fprake. Het normale type woningen voor arbeiders en beambten, bestaat uit slechte één kamer en een keuken en vele duizenden arbeiders in de hoofdstad van Hongarije wonen in wat, wij barakken zou den noemen en grootenfleels zelfs tijdens den grootsten woningnood voor bewoning ongeschikt zouden verklaren. Het is onder kiez» omstandigheden, die door de economisoht crisis., welke de ge heele wereld teistert, nog zijn verergerd, dat het Hongaarsche volk en de Hongaarsche jeugd vooral wordt doordrongen van de noodzakelijkheid en rechtvaardigheid van een herziening van het Vredesverdrag van Trianon, het dictaat, dat naar d» opvattin gen in Hongarije, het grootste onrecht ter wereld is, dat ooit een volk is aangedaan. Kor* samengevat zijn de voornaamste grieven tegen het Verdrag van Trianon, dat Hongarije yolgens de bepalingen van dit verdrag werd verkleind van 325.000 K.M.2 tot 93.000 K.M.2 dat 64 pet. der bevolking onder andere heerschappij kwam en dat daardoor de economische eenheid, die Hon garije voor den oorlog vormde, werd ver- nietigd. Hongarije behield van de 22081 K M. spoorfwegen na den oorlog 8.364 K-M van de 15.222.000 kadastraal joch bosch 1-525.000 kadastraal joch bosch, de ijzererts productie verminderde met ongeveer 85 pet. Toen men den wijsgeer Socrates vroeg, waarom hij niet scheidde van zijn boos aardige vrouw Xantippe, antwoordde hij: ,>Door haar binnenshuis te dulden leer ik a^t onrecht verdragen, dat mij anderen buitenshuis aandoen.”

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1