GIOOÏE CONFECTIE OPIUINIXG ideroeffljfls (TOGEN ag Mo. 18315 72* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit bladverschijnt dagelijks behalve opZon enFeestdagen -HEI I CONFECTIE OPRUIMING De Duitsche transferbetalingen. Baiiïmann NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, 'Door-smart gelouterd door Vri|dag 9 Juni 1933 BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. IJIW AG 10 JUNI Het Comité jeidheid tie Verkoop k contant Onze prijzen zijn BUITENLANDSCH NIEUWS. bloed versterken. FEUILLETON. f 21—, Den Haag. I (Wordt vervolgd.) tezwaren 'achtigheid (baarheid oosheid etachtigheid eene Zwakte neer het de’aan- c. Goed drukwerk 3t moet worden ste branden ontstaan oor brandende siga- Uw devies, nietwaar zaak lachten, zooals LKKERIJ KMAN ZOON. GOUDA. frisch rood? Zijn uwe jrmoeid, zoodat u alles maakt daardoor uw oedarmoede en zenuw- aangroeiende deviezenvoorraden over verschillende soorten schulden. ZATERDAG IO JUNI begint onze let Hoogeland” onder de i bMWrtsMli van kracht. rknjgba.r ui alle Apotheken in vanal Fl. 1.- per bu». verbintenis zijn gerezen. Onda zwaren is hij echter vastbeslB Edelmira te huwen. Voorts verzekerde hij dat l heidstoestand niets meer te we tieeren. Allen erkennen >der voorbehoud als een tend voedsel. M. Khrilit: mderbaarlijk sterkende Sanatogen valt niet te MANTELS, kt ANTELCOST LI MES, COMPLETS JAPONNEN HOEDEN, BLOUSES, ROKKEN, BLAZERS, REGENMANTELS en KINDERKLEEDING Een of lïcieele verklaring. Op 1 Juli voorloopige staking van de toewijzing der deviezen voor alle betalingen uit hoofde van schulden voor Juli 1931. De StilJhalteschulden Zijn hiervan uitgezonderd. De Duitsche schuldenaren moeten de betalingen in marken voortzetten. en I. B. tot een bespreking te Lon- hoopt dat het spoedig zal zijn. Hij betoogde nadrukkelijk dat hij geen inbreuk wil ma ken op de etikette van het oude Spaansche hol en gaf toe dat er van beide zijden, zoo wel van die zijner ouders als van die der moeder van het meisje, bezwaren tegen de tiks deze be lten Senorita ag tot dag wordt e klachten gezond met GOUDA Uitsluitend ons bekende betere genre, thans voor ABNORMAAL LAGE PRIJZEN I Schuldeischers op langen termijn de B. f den uitgenoodigd. In overleg met de Rijksbank komen de Stillhalte-crediteuren reeds 13 Juni tot een bespreking te Londen bijeen..De Rijksbank heeft de crediteuren op langen termijij en de B. I. B. te Bazel verzocht, eveneens de vol gende week tot een bespreking te Londen te vergaderen. De Rijksbank zal bij die ge legenheid alles doen wat in haar vermogen is, bij te dragen tot een oplossing van de sedert lang gevreesde en thans ingetreden transfercrisis. Zij zal daarbij uitgaan van de beide principes, die de besprekingen met de crediteuren te Berlijn als resultaat heb ben opgeleverd, n.1.: 1. dat de goud- en deviezen.reserves van de Rijksbank weder moeten worden vergroot ter handhaving van haar functie als valuta-instituut; 2. dat aan den goederenhandel van Duitschland geen financieele beperkingen worden in den weg gelegd ,daar'anders de belangrijkste bron van deviezen zou opdro gen. Op dezen grond moeten ook alle persbe richten met het grootste scepticisme worden opgenomen, die spreken van tegenmaatre gelen van buitenlandsche kringen, zooals b.v. inbeslagnemingen, gedwongen clearing enz. Want het gaat hier niet om een of andere willekeurige daad, maar om de be handeling van feiten, aan welker ontstaan de Rijksbank geen, deel heeft. Zijn er andere uitwegen en die kunnen worden gevonden langs den weg van reconstructie der inter nationale economie dan is de Rijksbank evenals de Duitsche regeering bereid, daar aan met alle krachten mede te werken. ng tot deze werkelijk- rat te zeggen en wilde ook niet zwijgen tegenover dit treurspel, waaraan deze oude man zoo moedig en waardig het hoofd bood, ’t Pijnlijkst van al zouden de troostende, verzachtende woor den van de veenbewoners aandoen, die Jos hua meestal een weinig uit de hoogte be handeld had. Hester was zonder predikant getrouwd; O. menige jonge vrouw niet brutale oogen koti hetzelfde zeggen, terwijl ze nog niet in de schaduw kon staan van zulk een rein, oprecht meisje als de dochter van Joshua. Het was kenmerkend voor Griff dat hij, toen de eerste ontsteltenis voorbij was, .geen tijd verloor om woorden van deelneming te spreken maar ijverig ging zoeke’A naar een middel om Royd voor schande" te behoeden. Het stond niet aan hem een ander te ver- oordeelen; hij zei niet tot zichzelf, zooals menig awakker mensch zich zou haasten te doen, dat hij, hoe de omstandigheden, ook mochten zijn, nooit in dergelijke moeilijk heden zou zijn gekomen. Slechts één ding kon hij doen, daar hij wist, wie de man iwas ;hij kon naar Ned O’Bradken Clough gaan en trachten hem tot betere gedachten te brengen. Ik zou den man graag willen opzoe ken, ging Joshua voort, want ik geloof, dat ik me gelukkiger zou kunnen voelen, als ik hem dood geslagen had. Men beschouwt mij altijd als een vriéndelijk mensch, en ik weet ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wawr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad f 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. :ond, itark en opgewekt Wat iuiiendan anderen doei aal het en. Want Sanatogen voedt de im en Mnuwen met phosphor Kerkend voedsel. ENGELAND. De tocht van de Mollisons mislukt. Het echtpaar Jim en Amy Mollison heeft we meldden het reeds, bij den start voor hun vlucht over den Atlantischen Oceaan niet moeilijkheden te kampen gehad, waar door het vertrek niet heeft kunnen plaats hebben. Hun eerste etappe zou zijn New-York en vandaar wilden zij zonder tusschenlanding naar Bagdad vliegen en een recordvlucht maken. Om 5.30 gistermorgen vond de start plaats op het vliegveld Croydon. Het vlieg tuig, dat zwaar met benzine belast was, liep ongeveer honderd meter over het terrein, doch raakte toen tengevolge van een on effenheid op den bodem met den neus den grond en viel weer terug. De machine werd vrij ernstig beschadigd, doch de inzittende vliegers bleven ongedeerd. Men neemt aan, dat het voor de Mollisons niet mogelijk zal zijn binnenkort een tweede poging te ondernemen. Het onderstel fen de beide onderste draagvlakken van het vlieg- ttfn gezond- inschen over laat. Hij loopt een beetje kreupel, zoo er- ‘scheiden Met ingang van 1 Juli a.s. zal de Duit sche Rijksbank voorloopig de toewijzing van deviezen voor alle betalingen, die be trekking hebben op die verplichtingen, wel ke by de bankcrisis op 15 Juli 1931 beston den, stopzetten. Hiervan uitgezonderd zyn de vorderingen, die onder de thans geldende overeenkomst van stilstand vallen. Dit besluit is genomen nadat ook de ver tegenwoordigers der buitenlandsche schuld- eischers op korten en langen termijn in de bijeenkomst met de Rijksbank de vorige week hebben erkend, dat bij een verdere da ling van de goud- en deviezenreserves het functionneeren der Rijksbank als centrale bank wordt geschaad en dat het daarom wenschelyk is, deze reserve geleidelijk te lerhoogen.’ Om volkomen duidelijk te maken, dat het bij de voorloopige onderbreking der transfer een zuiver volkseconomische kwestie betreft de Rijksbank heeft n.l. niet genoeg vreemde betalingsmiddelen te harer beschik king en niet een staking van betaling van particuliere schulden, heeft de Ryks- rogeering een wet uitgevaardigd, volgens welke de Duitsche debiteuren verplicht zijn, bun betalingen in Ryksmarken te verrich ten. De betaalde bedragen aan R.M. worden beheerd in een speciale conversiek^s, totdat weer genoeg buitenlandsche betaalmiddelen beschikbaar zijn, om de achterstallige tiansfers te doen plaats hebben. Met deze aflossing geeft de Rijksregee- ring duidelijk te kennen, dat zij de veilig heid aantast en dat de Duitschers den. vasten wil hebben, hun aangegane verplichtingen te voldoen. Dit standpunt van Duitschland is des te meer te waardeeren, daar in tal rijke andere landen niet alleen transfer-, maar ook betalingsmoeilijkheden aan de orde van den dag zyn, terwyl in Duitsch land met zeer enkele uitzonderingen aan de verplichtingen is voldaan. Renten en amor tisaties zyn voldaan in een tyd, waarin de geheele wereld en vooral Duitschland zyn getroffen door een weergalooze depressie. In talrijke andere landen moesten betalin gen van renten op ter aflossing worden ge- staakt of in accoord worden toegestemd- De vertegenwoordigers der crediteuren van Duitschlandop korten en langen ter mijn hebben zich bereid verklaard, ook ver der met de Rijksbank in nauwe verstand houding te blijven en met haar te overwe gen, wat kan worden gedaan tot verbete ring van den thans ingetreden toestand. Daarby is ook van belang de quaestie van een verdeeling der hopenlijk spoedig weer De bange schrikt vóór, de laffe in het gevaar, de moedige na dit te hebben doorstaan. belangrijk overzicht over FRANKRIJK. Het huwelijk van den Prins van Asturië. Zal worden doorgezet ondanks verzet der ouders. Een medewerker van de „Daily Telegraph-’ 1 heeft te Lausanne een onderhoud gehad met den prins van Asturië, den oudsten zoon van ex-koning Alfonso van Spanje. De prins bevestigde het bericht van zijn huwelijk met Mej. San Pedro Ocejo. Hij ver klaarde ronduit dat hij verliefd was, maar niet te weten wanneer hij zal trouwen. Hy kende hy zelf, maar hiervan gevoelt hy zich best. De aankondiging van het huwelijk voor het stadhuis van Lausanne is intusschen weggenomen, omdat zij aanleiding gaf tot een te groote belangstelling der toeristen. Eigenaardig jubileum van een aartsbisdom- Het aartsbisdom Pardérborn kon op den tweeden Pinksterdag een eigenaardig jubi leum vjereil. Het was toen n.l. 800 jaar ge leden, dat paus Innocentius II den toen- maligen bisschop Bernhard I van Paderborn een bizondere onderscheiding, het rationale, verleende. Voor zoover bekend, zijn be halve de aartsbisschop van Paderborn nog slechts drie bisschoppen, n.l. die van Eich- statt, die van Krakau en die van Toul— Nancy, dig het recht hebben het rationale 1 te dragen. Wat den oorsprong van het ratao- nale is, is op het oogenblik nog niet geheel opgehelderd. Men neemt aan. dat bij de verleeningo van het rationale in de middel eeuwen de herinnering aan het borstschild van den oud-testainentischen hooigepriester een belangrijke rol heeft gespeeld. Dit borstbeeld wordt n.l. in de Vulgaat met rar tionale aangeduid. Een ‘toeval is het, dat juist in dit jubileumjaar den ’tegenwoordi- gen aartsbisschop van Paderborn het pal lium werd verleend. ZWITSERLAND. Nicole uitgesloten als lid van den Nationalen Raad. Voor deze en de volgende zitting. Naar aanleiding van het proces tegen den socialistischen leider te Genève Léon Nicole, die veroordeeld is tot zes maanden gevange nisstraf, werd volgens een V. D.-bericht in den Nationalen Raad door de burgerlijke fracties een voorstel ingediend, om het reglement van orde aan te vullen door een bepaling, waardoor een lid, dat lijn gelofte had geschonden uitgesloten zou kunnen wor den. Met 113 burgerlijke tegen 45 socialisti sche stemmen werd het voorstel aangeno men. De burgerlijke fracties geven als hun meening te kennen, dat Nicole door zyn op treden op 8 November j.l. te Genève zyn gelofte als afgevaardigde had geschonden- Een voorstel om hem voor de rest van deze en voor de geheele volgende zitting van het bijwonen der beraadslagingen van den Na tionalen Raad uit te sluiten, werd met 112 burgerlijke tegen 50 socialistische en coïfl- -munistische stemmen aangenomen. Ongeveer tegelijkertijd werd door den Je mag vandaag niets anders doen dan kijken, hoe ik werk, Joshua, viel de wider in. Als ik je aanzie, dan vind ik, dat Hestor gelijk leeft, en dat je het beste in waart. Wanneer ik mijn bed moet houden, de boer, terwijl even een glimlachje j 0Ver zijn gelaat gleed, wanneer ik mijn bed houden, dan zal men er mij heen - ®°eten dragen, want ik zal het nooit uit mezelf <kx>n niet voor het dakwerk klaar maat u«* --- u 1 liever doodgaan dan nog langer te leven HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J P- Wesselink—van Rossum. 77 (Nadruk verbodenl Maar op 't oogenblik dat hij sprak, wan kelde de oud® man, en hij was blijde even tegen zijn bezoeker te kunnen leunen. Het is niets, herhaalde hij nu een °ogenblik wachtens om op adem te komen. Er is heelemaal geen reden voor je, mijn heer Lomax, om hier te blijven, heelemaal geen reden, en ik heb zooveel niet te doen', *Heen maar een, half mud aardappelen te pooien en om twaalf uur de beesten melken voorzitter van den Nationalen Raad een telegram van Nicole ontvangen, waarin deze om ontheffing vroeg van de verplich ting om deze en de volgende zitting bij te wonen. niet behoeven te zeggen, waarom ik mij schaam en oud voel en mijn hart gebroken is. Griff’s ergste vermoedens waren nog on schuldig in verhoüdinj heid. Hij wist niet, .wt ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) J--5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 6.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 28 tt btyslag op den prijs. Liefdadigheide-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK: 1—4 regels 2.25, elks regel meer 0.50. Op ie voorpagina 50 hooger. Gjwone advertentie en ingezonden mededeelingon b« contract tot zeer gereduceerde^ Mi Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek- isandelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Is de dokter er geweest? Wat, dokter Reddhiough? Neen, nog niet en hij kan voor mijn part weg blijven, ’t Zijn geen doktersdrankjes, die een ziekte als de mijne zullen genezen. Griff keek hem scherp aan en zag in het gerimpelde, oude gezicht een uitdrukking, die even nieuw voor hem was als de ver drietige trek op Hester’s gelaat. Er stond heel wat zorg op te lezen, en achter die zorg stak iets kwellende, en het was zeker, dat lichaamspijn het gevolg en niet de oor zaak van Joshua’s ziekte waren. Spoedig waren ze echter aan het werk, want Doyd wilde ook meehelpen bij het aardappelen poten, al was het alleen maar om Griff de potertjes aan te geven, terwijl deze langs de zandige voren liep. Toen ze dit gedaan hadden, was er van alles te doen op de boerderij allerlei kleinigheden, die ieder hoekje van een werkdag in de Hoog landen weten aan te vullen. Het was eerst toen zij naar binnen gingen en met een pijpje en een kop thee met rum, rustig gin gen zitten, dat de geestkracht van den boer gebroken was. Ik word oud, zei hij bedaard, nadat hij zioh met een zucht in een langen stoel had uitgestrekt. Wel. dat worden we allemaal, Joshua; maar, man, je bent flink genoeg, om nog menig jaartje bezig te kunnen zijn. Nu niet meer Ik had eens gedacht en ik dacht het nog op den laatsten Sabbat. dat ik graag zou willen leven om de kinde- ren van mijn dochter te zien opgroeien, woorden gezegd, jongen r.n ais ik je maar nu wensch ik dat niet meer. Ik zou dat ik den man wil opzoeken, die haar tuig zyn gebroken, de propeller is verbogen en de motoren zyn van hun plaatsen weg gerukt. Een later bericht meldt, dat de reparatie een maand zal duren en dat Mollison heeft gezegd, dat zij het dan opnieuw zullen pro- beeren. VEREENIGDE STATEN. Zoon van Roosevelt gaat scheiden. Elliot Roosevelt, een zoon van den presi dent, gaat scheiden. Dit bericht wordt door mrs. Roosevelt, de echtgenoote van den president, bevestigd. De reden van echt scheiding is gebrek aan goede verstandhou ding. Het huwelijk is Januari 1932 gesloten en er is een kind uit^geboren. De grillen van het weer. Vele hitteslachtoffers. De Amerikaansche Oostkust van New- York tot Canada is door onweersstormen van buitengewone hevigheid geteisterd. Vier personen werden door den bliksem ge dood. Te New-York zelf en in het midden westen der Vereenigde Staten heerscht een hevige hittegolf. Vyf en dertig personen z^jn in de afge- loopen vier dagen tengevolge van de hitte overleden. Tegelijkertyd heerscht, naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, in Brazilië een ongewone koude. <lat ik van alles houd, wat vier ledematen heelt, en ik heb niemand eenige kwaad ge daan, voor zoover ik weet, ik heb zelfs nooit iemand geslagen behalve eens, toen ik een vlegelachtigen kerel uit Ling Crag een paard zag mishandelen, dat hij bijna dood had laten werken ik smeet hem dwars over de lage brug, die over de beek van Wynyates ligt en hij viel met zijn hoofd op een steen en zes weker, lang hing hij tus- schen leven en dood. Toen kon 't me niets schelen, dataelïde gevoel heb ik nu ook, kerel, ’t Is een afgrijselijk ding om iemand te dooden, maar ik kan het nu zoo niet voelen. Als ik Hester er maar toe kon krij gen om te spreken maar zoodra ik haar wil dwingen het mij te zeggen, klemt zij haar lippen etijf dicht en dat op een wijze, die ik maar al te goed van haar ken. Dit was een geheel nieuwe Joshua Royd, die daar zoo kalm sprak over een daad van geweld, die vreemd aan zijn natuur was. Maar de trekken in zyn gelaat walen vast beraden en zijn oogen -waren hard, toen hij zijn voornemen mededeelde en Griff wist, dat hij woord zou houden. Het is ’t beste af te wachten, of de zaken nog een keer willen nemen, zei de Jongere man. Hoe zou dat kunnen? Ziet u, mijnheer Lomax, ik zou hem geen haar op zijn hoofd krenken, als hij haar nu nog wilde trou wen maar denkt u, dat d^ schande er niet zou zijn? Men kan de praatjes van de buren smoren, maar wat een mannenhart voelt, dat voelt het. en niets is in staat dat te keeTen. Mil kSCIIE mrant.,,, door den dat is een ziekte, waarvoor noch dokter Reddhiough, noch een ander genezing kan vinden. Ze rookten een oogenblik m vreedzame stilte en de boer scheen, terwijl hij in het houtvuur staarde, met zichzlf te beraadsla gen. Ten slotte keek hij op en zijn oogen zochten nu niet, langer een uitvlucht. Mijnheer Lomax, zei hij. het is nooit mijn gewoonte geweest een leugen te ver tellen, zelfs niet als de waarheid zeggen me veel kost. Ruim zestig jaar ben ik gewoon de dingen bij hun naam te noemen, en het is nu te laat om van tactiek te veranderen. Nu dan, ik heb iets op mijn hart ietej dat me beletten zal ooit weer blijde te zijn, als de zon schijnt op de brokkelige groeven. Weer keerden Grif’s gedachten terug naar dP gestalte, die tegen den Tend 8teen leun de en hij stond op en ging naar het raam, zoodat boer Royd zijn geschiedenis gemak kelijk zou kunnen vertellen. Royd wilde daar echter niets van weten. Ga weer zitten, zei hij ruw en hij wees met den steel van zijn pijp naar den groe ten stoel tegenover hem. De geschiedenis zal in alle bijzonderheden bekend worden over de geheel6 heide van Ling Crag en Marshcotes en hoe eerder ik «en eerlijk man die alles weet, in het gelaat zal hebben te zien, des te beter zal het voor me zijn. Hij wachtte, tot Griff gezeten was toen hijgd6 hij even naar adem en ging moedig voort. 't Betreft Hester en het is in een paar woorden gezegd, jongen. En als ik je zeg. r zon der predikant trouwde, dan zal ik je wel iondj

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1