I REGENMANTELS enorms verscheidenheid ook FALCON Groote Opruiming Vierentwintig Reuzenvogels vliegen over zee. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN O. 18317 Maandag 18 Juni 1933 7F* Jaargang fete... Bdlilmann BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, r?222ZZ2, Z2’2222222._22, 222— 22222Z22222, 22222222222272 "~22- NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, -K--- Di tbladverschijnt dagelijks behalve opZon enFeestdagen Door smart gelouterd door De leiding van den Katholieken Gezellen- Het groote katholieke gezellencongres te lyk naar huis terug te keeren. een gronden, bracht de leiding van den Gezel- ter spontaan wjjderd. Laat in den avond ondernamen de FEUILLETON. o ÜOUSA De Beiersche politie deelt nog mede, dat de Beiersche regeering de eerst \erboden betooging onder zekere voorwaar- zoodat het grootste gedeelte der deelnemers hoogleeraar in de geschiedenis aan de uni- in nnnht op Maandag versiteit van Chicago en schrijver van de politiek-geschiedkiuidige werken, tot am- veivolk zal nooit leeren zijn natte kleeren uit te trekken, en nu ondervind hij daar de gevolgen van. Het hart is aangedaanhij zou nog jaren kunnen leven, wanneer hij wilde oppassen en over niets tobt. Dat is het juist, zei Griff met iets van Royd’s ongeduld over den raad, maar wat moet er aan gedaan worsen. om hem niet te laten tobben? O., je weet er meer van dan ik. Wat hapert er aan? Dat mag ik je niet vertellen. Maar ik zal trachten het uit den weg te ruimen. ala ik kan. Zie je( Beddhiough, ik houd erg veel van den ouden man is er soms iets iets wat voor geld te verkrijgen isje be grijpt me wel, om hem wat gemak te geven. Niets. Ik houd zelf ook veel van Jos hua. want hij is de beste uit een goed ge slacht. die ik ooit ontmoet heb en dat wil iets zeggen: want ik heb mijn veenvolkje al van Kindsbeen af gekend en sinds dien tijd leerde ik het steeds beter kennen. Als geld hem iets baten kon, dan zou ikzelf mijn hand in den zak steken, en mijn vrouw daarvoor een (week op me laten brom men. maar het zit hem dieper dan zijn lichaam dat zou zich spoedig weer her stellen, als de zorgen voorbij waren. Het zal gebeuren, zei Griff bedaard. Beddhiough keek op: hij hield van de zelfbewuste zekerheid van den man, dien hij slechts gekend had als een woest rijder en een geduchte vechtersbaas. Je ziet Lomax, de goede gemeente hier noemt me knap, zei hij na een poosje. Nu toen ik begon, wist ik maar een heel klein beetje van het dokteren, en al hetgeen ik nu weet, heb ik in de practijk geleerd) duivels prettig voor mijn eerste patiënten, hè? maar in het begin ondekte ik één geheim. Zorgen, tobberijen, dat zijn de grondslagen van de ziekten van het halve menschdom; snijd de tobberijen er uit en het ongemak zal zichzelf heelen, tenzij het al heel hardnekkig is. Ik heb verdriet in Josua’s gelaat gelezen, zoodra ik hem aan zag. Griff zette zijn paard in korten draf en ze hielden hun paarden niet in, vdor ze het steile gedeelte van het pad bereikten, dat op den hoofdweg uitkomt; en toen keerde hun gesprek naar de oude tijden terug, deze zelfde oude tijden, die iedere toevallige ont moeting bij Griff weer als vanzelf boven riep, als om hem te toonen, dat de ge meenzaamheid met het veen, die geboren was uit de vertrouwelijkheid van de vaders en de gemeenzaamheid hunner vaders, niet verbroken kan worden door welk ernstig besluit ook om alleen te wonen. Van Wye- collar tot Cranshaw, van Bouldsworth tot het einde van het dorp Marshcotes, waren zijn vezelen doorvlochten met die van de veenlanders. Zij kenden hem en de overleve ringen van zijn geslacht; hij kende hun ge schiedenissen, had hun avondmaal gedeeld, was losbandig met hen geweest, en ‘vandaag toen hij luisterde naar de opgewektheid, waarmede Beddhiough wist te praten t toen werd hij zich ineens bewust, dat hij even goed zijn hart kon uitrukken, als nog lan ger te pogen zijn eenzaamheid in het leven te koesteren. Vage gedachten aan Greta en haar raad, scherper oxnlijnde gedachten aan ontvangen berichten de nationaal-socialis- ten aanvallend optraden. De Beiersche politie heeft daarop ter- stond maatregelen getroffen om de rust te herstellen. De voor Zondag vastgestelde betoogingen, I waaronder <(e pontificale Hoogmis, zijn af- 1 gezegd, en de extra-treinen die de deelne- 1 mers van buiten naar hun woonsteden zou- Het is nog niet zoo lang geleden, dat Italië de Zuidelijke route eens trachtte te volgen! Deze vlucht kostte offers, maar., leverde ervaringen op, die een succes bij een volgende poging een groove kans geven. Ditmaal wordt de Noordelijke route gevolgd, die indertijd door Gronau als de beste en de veiligste wordt aangegeven. Italiaansche kruisers zullen langs de ge- heele route worden verdeeld. Verschillende landen kunnen zeggen, dat zij wanneer deze vlucht slaagt, en dat is bij deze zorg vuldige voorbereidingen niet anders te ver wachten! een aandeel in hetesucces heb ben te boeken. Zoo heeft Duitschland b.v. het meerendeel der Eadiopeiltoestellen ge leverd, alsmede enkele radio-apparaten, terwijl zelfs enkele Duitsche technici deze toestellen bedienen. Een lid van de Duit sche weerbewakrngsdienst te Hamburg is ais weerkundig adviseur op een,der kruisers ingedeeld. Na de vlucht HomeOrtabelloRijndal Amsterdam zal het eskader de eerste grootê rust in Londonderry houden! Daar liggen 10.000 Gallon brandstof* gereefd. Enkele pantserkruisers van de Engelsche vloot zul len‘een veiligen start verzekeren en het bij Kno'clsr'he radiostation zal Hierbij komen de ruim 60 monteurs en helpers, die aan de vlucht deelnemen. Ook van hen kent Balbo iederen man persoonlijk en weet hij hun kunnen op waarde te schat- ten! Ook zij zijn uitverkorenen uit een heele schaar vrijwilligers, die zich reeds een jaar geleden aanmeldden. En ieder van hen, evenals de piloten, heb ben hun volle vertrouwen en'wat zwaar der weegt hun leven, gesteld in handen van den hoofdleider van den tocht, generaal Italo Balbo, die reeds lang den Duce heeft gemeld, dat zijn eskader startklaar is Circa 110 levens, eigendom van Vaderland, van Vrouw en kinderen, heeft de lucht- j aartminister voor zijn verantwoording ge nomen en circa 110 mannen zijn bereid hem zonder eenig voorbehoud te volgen en zijn bevelen zonder de minste aarzeling op te volgen! ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ6.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringt 15 regels 1.55, elke regel meer S.80. Advertentiin in ‘het Zaterdagnummer 2fl beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGBK: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer f0.6l. Op <ie voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingcn bjj contract tot zeer gereduceerde* prijs- Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boek handelaren, 'Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. D» laatste voorbereidingen voor de Italiaansche eskadervlucht over den Atlantiachen Oceaan (Door onzenfcorresp. te Rome). Vierentwintig Italiaansche vliegbooten van de nieuwste en grootste constructie zyn klaar voor den start twee dozijn reuzen vogels liggen bereid voor de groote vlucht Europa—Amerika, de grootste eskader- viucht over zee, die ooit ter wereld werd ondernomen! Nog enkele dagen en de mo toren zullen loeien, en de zilverglanzende machinedichamen zullen in de lucht getrok ken worden door de machtige propellers en de prachtige, machtige vleugels zullen hen ver over landen en kuitenen 20.000 Kilometer over den Oceaan, heendragen! Een geheele wereld zal den adem inhouden en in spanning de berichten volgen over deze vltcht, die een nieuw, roemrijk blad zal vullen in de geschiedenis der toch reeds zoo vooraanstaande Italiaansche lucht vaart/. I Sedert maanden wordt er gewerkt aan de voorbereidingen van deze start. Italo Balbo, de steeds goedgeluimde, steeds ijverig in de weer zynde luchtvaartminister met de reeds traditioneel geworden, goed onder houden, donkere puntbaard, heeft such per soonlijk van alles op de hoogte gehouden, ieder onderdeel, ieder détail nauwkeurig eigenhandig gecontroleerd! Daaronder be hoort o.a.: de uitrusting der piloten, het vervoer van de brandstof, de organisatie van den meldingsdienst voor weersgesteld heid, den opbouw en uitrusting van de tus- schenlandingspunten en in de allereerste plaats de keuze van de piloten en de mon teurs! 4000 goed geschoolde Italiaansche vliegeniers stonden hem ter beschikking achtenveertig (twee voor iedere machine) zijn daaruit gekozen. 48 man uit een klein legertje! En dót zonder voorafgaand onder zoek, zonder af te leggen vliegproeven, alleen afgaand op zijn sterk-ontwikkeld in stinct, zijn fyne intuïtie, waarop Balbo te recht kan bogen. Vöor deze 48 piloten is dit „bevel” tot deelname aan dezen Oceaan- vlucht Italië—Amerika, een onderscheiding, die honderdmaal meer op prjjs wordt ge steld, dan een ridderorde of een bevorde ring! Dat is een ieder zonder meer duide lijk. chen Zondagmiddag een marsch door de stad, die voorbeeldig gedisciplineerd was. Het oorspronkelijk verbod van den Ge in verschillende deelen van de stad hadden zellendag, zoo besluit de politie-mededee- straatgevechten plaats, waarbij volgens ling, blijkt nu gerechtvaardigd geweest te .Jr. zjjn, en de verantwoording voor de inciden- ten valt terug op de leiding van den Ge- zellendag. de Schonnestrasse waar een groot aantal congressisten was ondergebracht. De aldaar 1 ^gekwartierde jongens werden afgeranseld. jeugdgezellendag als eerste der Katholieke hnnripn in ppn orrnnte nnpnhurp hiipenlcnmst 8chen staatsopbouw. Slechts door ons vol- mv*»» -v ledig los te maken van* gebondenheid aan I gons botsingen veroorzaakt door het feit, l partijen zullen wy, Duitsche katholieken, onze groote taak kunnen vervullen. Het doel der .bijeenkomst was te toonen, welke taak huE o Voflinliniomo fa t.amnillan Viaoft 1 w. Derhalve was de leiding van den Gezel- ruwen lach Alles of yierve Ze hadden den staL bereikt en Griff was begonnen te zadelen. Beddhiough, wat denk je van Joshua “oyd ?vroeg hij. zoodra ze opgestegen wa- 611 en het voetpad naar de laan afreden. Denken? fk weet, man! Hij heeft in tien laatste jaren twee aanvallen van umatische koortsen gehad en meer dan ®6D8 een lichte longaandoening dit heu- Ernstige incidenten te München. Het Katholiek Congres gesloten. Deelnemers overvallen en mishandeld. Een verklaring van de Beiersche politie. lilllllSCHE COURANT. het Duitsche Katholicisme te vervullen heeft in de historische evolutie van onze dagen. Deze toespraak van von Papen werd her- lendag genoodzaakt de betoogingen voorty- haaldelijk onderbroken door nationaal-socia- óig te doen sluiten, en als een spontaan listen, die daarop uit de zaal werden ver- antwoord op het ongedisciplineerd optreden HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door J. P Wesselink—van Kossum. 7 9 Nadruk verboden. —Ik geloof, dat ik haar gedood heb. Arme Laesie! Ik was een beetje roekeloos, zooals je wej. herinneren zult, Redd- biough, toen kwamen de zorgen en op een nacht reed ik op haar het veen op en neer <*P zoek naar een man, dien ik hebben Woest, tot ze onder me in elkaar zakte. Dat scheen haar te hebben gebroken, want een week latef» i3 ze gestorven. Ze stierf, terwijl ze je de hand likte, aar ben ik zeker van, en je bedankte voor 81 je goedheid, viel de dokter m met een ruwen lach Alles wat vrouwelijk is, is een- (ler, tweevoetig of viervoetig. Ze hadden al begonnen hemden en welke in kringen der nationaal- socialistische bevolking als misbruik van het bruine hemd werd beschouwd. Dienten- bassadeur te Berlyn benoemd. Dodd, die in 1869 is geboren, studeerde o.a. te Leipzig, waar hy in 1890 als doctor in de filosofie promoveerde. Hij is een goed kenner der toestanden in Duitschland en beheerscht de Duitsche taal. Dodd, die tot de democratische partij behoort, staat be kend als bekwaam staatsman en diplomaat. FRANKRIJK. De huwelijksplannen van den prins van Asturië, I-n antwoord op de vraag van een corres pondent, hoe de houding jvan den prins van Asturië was ten opzichte van zijn rechten op den Spaanschen troort. zeide hy, geheel ter beschikking te staan van zyn vader en dat wat zyn vader hem hierin voorstelde voor hem een bevel beteekende. Doch wat er ook geschiedde, mijn voorgenomen huwe lijk gaat door. De prins zeide, dat het nog niet vaststond, waar hij zich met zijn vrouw zou gaan vestigen. Het huwelijk zal in alle stilte voltrokken worden» vötmoedelyk in Juli of Augustus, en slechts in aanwezig heid van familie-ledei) van de bruid en eenige intieme vrienden. VEREENIGDE STATEN. Amerikaansch pessimisme. Over te bereijken resultaten Londensche conferentie. Volgens Reuter schynt het pessimisme betreffende het bereiken van belangrijke resultaten op de Londensche economische conferentie te New-York te verergeren. Men wijst daar met nadruk op de moeilijkheden om de onzekerheid die voortspruit uit de Amerikaansche inflalsie/aan te passen aan J een programma van douanetariefverlaging, en op die om den dollar te stabiliseeren op een niveau dat aannemelijk is voor de En ge! schen en de Franschen. SPANJE. Prieto geen kabinetsformateur. De Spaansche president heeft nu Leroux ontboden. De president der Spaansche republiek heeft den socialist Prieto by zich ontboden en dezen aangeboden zich met de vorming van het nieuwe ministerie te belasten. Prieto verklaarde, dat hy de opdracht niet kon aanvaarden, alvorens met het partijbestuur overleg te hebben gepleegd. Prieto verklaarde na afloop van het on derhoud met den president der republiek, dat hy den president te kennen had gege ven, dat volgens zyn opvatting Azana met de vorming van het kabinet moest worden belast. Hy zeide verder dat hij persoon lijk, indien hy vry was geweest, de op dracht geweigerd zou hebben. Het bestuur der socialistische party wenscht eerst het advies van de leden der aftredende regee ring te hooren, alvorens een beslissing te nemen. Londen gelegen Engelsche radiostation zal kind; ‘t wae niet moeilijk Ned’s hart te roeren, maar v om hem tot een bepaalde daad te, bewegen. Teni lantste, juist, toen hij het rijpad genaderd wa dat hij al eens voorbij wae gegaan kreeg hij een idee. Hij lachte en streelde de ooren van zijn paard met zijn zweep; want als hij Ned goed kende, dan, meende hij. moest zijn plan' een grootekans van slagen hebben. Het zal een prachtige strijd zijn, mom pelde hij en Ned betaalt altijd zijn schul den. als hij het maar eenigszins doen kan. Hij was juist het Moss Haigh pad opge reden, toen een luid hallo!” achter hem klonk. Hij keerde^zich om en zag Squire Daneholme op een grijs paard zitten, dat even zwaar was als de Squire zelf. Ik dacht wel. dat jij het was, riep de Squire vroolijk, toen hij boven kwam. Ik heb je nooit meer gezien, sinds den avoncf. dat je bij mij gegeten hebt; maar ik her ken zoo’n gestalte als die van iou vooral te parfird. Je bent de zoon van Roger Lo max van Marshcotes - nu. je vader be hoeft zich niet te schamen over zijn jongen. Ik heb je laatst op een nacht een bezoek gebracht, Lomax, maar je was uit. Dat heb ik gehoord, zei Griff, terwijl hij voelde, dat hij een kleur kreeg. —O, jou slimme rot, ik weet wel, hoe je dat gehoord hebt. Ik kwam op zoek naar een strooper en vond twee meisjes een zag er keurig genoeg uit. maar’ klein, en ze wiide haar gelaat niet naar me toewenden maar de ander jongen ik hqd wel cewild, dat ik een paar jaar jonger was ge- (weest. (Wordt vervolgd.) mevrouw Nethercliff, die nu op hem zou zitten wachten, drongen zich tusschen de eb en den vloed van het gesprek in, totdat hij tot de ontdekking kwam, dat het Moss Haigh rijpad achter en niet langer voor hem lag. Goeden avond, zei hij, zijn paard wen-*' dend. Op een goeden dag kom ik bij je bin nen, en knap een flesch met je. 't Beste Is om het nu te doen, tenzij er beter gezelschap op je wacht. Griff, di(vlangi®nerhand wijzer geworden was, weerde de grap met een lach af, of schoon hij zag. dat "Beddhiough doelde op de aanwezigheid van Nell Nethercliff te .l.ostwithens. Je weet toch altijd de kleinste kleinig heid1, die er in het veen verteld iwordt. Dat is het middel waardoor ’t je gelukt de zor gen der mensohen te raden en ze te gene zen. Goeden dag. je zult me voor het heele- maai zioover gekomen is aan je deur hooren kloppen. .Hoe gauwer, hoe beter. Goeden avond. Zoodra Gnff den weg naar Lostwithena had ingeslagen begon hij weer over Hester Royd te denken. Ter wille van haarzelf en van Ned zou hij graag een uitweg gevonden hebben, maar de zekerheid van den dokter, dat JosiYua’s leven van den üitelag afhing, maakte hem dubbel verlangend. Hij draaidf de zaak om en om, net zooals de predikant niet lang geleden gedaan hadniemand wist beter dan hij tenzij misschien de nietsdoener zelf, welk een mengelmoes van veranderlijkheid en eigenzinnigheid Ned O’Bracken Clough was; niemand wist beter, dat de man teerhart^ was als een München, waaraan door 35.000 gedelegee- dag heeft daarop besloten den Gezellendag den werd deelgenomen, is Zondag door Kar- te sluiten. dinaal Faulhaber afgelast. De deelnemers werden gesommeerd om zoo spoedig moge- J lyk naar huis terug te keeren. vcxuuucu ocwjuguig uuucx zc&cre vuumaai- Het congres was Vrjjdag geopend en had den, welker vervulling door de leiding van tot Zaterdagavond een rustig verloop. Zater- I den Gezellendag was toegezegd, ten slotte cagavond is het echter tot incidenten geko- I had toegelaten. men. I Een groot aantal deelnemers vertoonde De Zaterdag werd besloten met een I zich echter in een uniform aldus de politie- machtige betooging en meer dan 10.000 le- 1 mededeeling, gelijkend oji die der Bruin den en gasten stroomden naar het tentoon stellingsgebouw waar I J w werd door den vice-kanselier Von Papen. Onder fanfares begon de optocht der Ge zellen met vlaggen en banieren, waarna onder stormachtige toejuichingen volgden, de vice-kanselier, von Papen, de Beiersche minister van economische zaken, graaf von Quadt en den algemeenen voorzitter der ka tholieke gezellenvereeniging, Hurth. Na de opvoering van een spel „God en Volk" nam vice-kanselier von Papen het ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cant, overal waw de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. het woord gevoerd elier Vnn Pan<*n gevolge ontstonden in de stad ernstige on- I lustverstoringen. I Om deze tegen te gaan, werd nogmaals gewezen op het bestaande uniformverbod, temeer daar ook te vreezen stond, dat de opgewonden bevolking zich ook zou keeren tegen de talryke katholieke geestelijken. Onder onjuiste mededeeling van de verbods- i.t .vu gronden, bracht de leiding van den Gezel- woord, waarna besloten werd met een spel lendag (aldus nog steeds de mededeeling ,»Stand en staat” en het zingen van het der Beiersche politie) den vice-kanselier „Deutschland"-lied. Von Papen en den Beierschen minister Het heeft een symbolische beteekenis, zoo graaf Quadt in de onaangename posttie om zeide Von Papen o.a. in zijn rede, dat de onder deze moeilijke omstandigheden olIon,1 nHo— V1 ..■frinioolo „ArtecrA'nwnnrHicrora aan Ha V bonden in een groote openbare bijeenkomst ■zich uitspreekt voor onzen nieuwen Duit- uchen staatsopbouw. Slechts door ons vol- aan i als officieele vertegenwoordigers aan de verga dering deel te nemen. In den nacht van Zaterdag op Zondag moest de politie herhaaldelijk optreden we- dat de Gezellen in hun uniformen zich ble ven vertoonen. Deze botsingen hebben aan getoond, dat de Gezellen niet die Ihscipline bezaten die men van hen verwachten mocht. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Nieuwe Amerikaansche ambassadeur. William Dodd. President Roosevelt heeft, naar Reuter den terug brengen zyn 24 uren vervroegd, uit Washington meldt, prof. William Dodge, in den nacht van Zondag München weer heeft verlaten. Het geloof is de haard, en de kennis is de lamp, 't Is goed waar die beide branden. van een g^oot aantal deelnemers aan den nazi’s een ahnval op een katholiek huis in Gezellendag, hield de S.A. en S.S. te Mün-

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1