en >sen I ENOT BOSKOOP, Ditbladverschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen k il xveen eiken VRIJDAG. kSSEN not door. [BLADEN! I juwijk Door smart gelouterd door Redactie Telet worden HOOFDSTUK XVIIT TEL. 2745. (Wordt vervolgd). ;ARE GOEDEREN r het uit- tgevoerde Jitgevers GOUDA. kent Uw aflet ten tegen hoog* en. DINSDAG •eerd met penteeke- KAART T VEEL! ■n WOENSDAG. >Ujke publiciteit 80 Groot e- .i,.,— ’tanen, ij, heb nooit hiw.ru gelijke gezien, zag, dat de k lwee, neraal van deze conferentie is. De premier wees op het werk van den Volkenbond. Hy hoopte, „dat deze conferentie werk zou ver richten zonder kibbelen over kleinigheden en dat de verwachtingen van de wereld niet beschaamd zullen worden. De premier besloot met den wensch uit te spreken dat de Londensche conferentie nieuwen moed en nieuw vertrouwen in de wereld brengen zal. Op deze woorden volgde een hartelyk applaus. Nadat MacDonald de hoop had uitgespro ken dat het schuldenvraagstuk thans ook definitief geregeld zal worden, stelde hij voor de instelling van een bureau, waarin dt volgende landen elk met één gedelegeer de zyn vertegenwoordigd: Argentinië, Chi na, Tsjecho-Slowakye, -Frankrijk, Duitsch- land, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Spanje, Zweden, Sovjet- Rusland, Canada, de Vereenigde Staten, i De zitting werd te 4.37 tot heden 10.30 verdaagd. Bij de voornaamste mogendheden bestaat de besliste wensch, dat de deelne mers hun redevoeringen beperken en met de werkzaamheden zoo spoedig mogelyk te beginnen. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIë. Verhoogingen van belastingen en rechten. De N. R. Ct. verneemt dat morgen of overmorgen in de Belgische staatscourant een door de regeering gereedgemaakt Kon. besluit zal verschijnen, waarby verschillende belastingen en taxes aanzienlijk worden verhoogd. Dit geldt o.m. voor het registra tierecht, dat geïnd wordt by het wijzigen van familienamen, het verkrijgen van adel lijke titels of het verkrijgen van Belgisch staatsburgerschap. Een paspoort voor het buitenland zal voortaan 100 francs kosten, inplaats van frs. 55; de geldigheidsduur is van 2 jaar op 1 jaar teruggebracht. Er zullen voortaan echter ook paspoorten met een geldigheidsduur van 30 dagen worden af gegeven. De prys hiervan is gesteld op frs. 25 voor een persoon en frs. 40 voor eeu echtpaar. De taxe op de z.g. groote jacht- bewyzen werd van 600 op 700 frs. gebracht, voor de andere jachtbewijzen zal 500 frs. in plaats van 450 frs. worden betaald. Ver wacht wordt dat dezer dagen nog meer be lastingen en taxes zullen worden verhoogd. DUITSCHLAND. Eén ryk, één leider, één idee, één party. Goebbels houdt een toespraak tot de Hitleriaansche jeugd. In het Grünewald-stadion in Berlijn heeft diGoebbels Zondag 50.000 jongens en nieis- je.-. toegesproken naar aanleiding van den dag der Hitlerjeugd. Dr. Goebbels zeide veertien dagen gele den de fascistische jeugd in het Forum Mussolini voor zich te hebben zien defilee- ren. Wat deze Italiaansche jeugd in tien jaren heeft tot stand gebracht, kan de Duit- sche jeugd thans nadoen. Dit zal Duitsch- land veel eerder en sneller gelukken, daar Duitschland een jeugd bezit, waarbij de discipline en de orde reeds van vader op zoon in vleesch en bloed zyn overgegaan. In de toekomst moet in Duitschland slechts één ryk, één leider, één idee en één party bestaan. Alle Duitschets moeten een zelfde gemeenschappelijke opvatting hebben, een gemeenschappelijke toewijding en een ge meenschappelijk enthousiasme. Napoleon heeft eens gezegd: Ik wensch oude majoors en jonge generaals. Dit woord heeft ook voor ons beteekenis. Jonge man nen moeten het lot van den staat in han den nemen, mannen ,die nog den moed heb ben iets te zeggen, die zich nog met vreug de in hun verantwoordelijkheid schikken- Het zijn mannen, die niet een leven achter zich, maar een leven voor zich hebben. Daarom zeg ik u: ieder uwer draagt den maarschalkstaf in zijn ransel. Ieder van u heeft den weg vry voor zich naar de hoog ste functies in den staat. Ieder uwer heeft de kans eens den hoogsten top van dit jon ken. Het is moeilijk iemand welkom te hee- ten in een donker huis, zei hij, gebruik mar kende van een der oudste tradities van. het veen, die eischte, dat de gastheer verlichte vensters aan zijn gasten toonde. Hij galoppeerde vlug naar de deur van de hut, sprong af en rende naar binnen. De kamer was nog donker, ofschoon hij keek, of hij Nell niet in het schijnsel Van het turfvuur zou zien zitten. Haastig zocht hij, den kandelaar en stak de kaars aan. D» hut was leeg. Meisje, meisje! riep hij„ Er is gevaar! Geen antwoord, ^elfs Trash was er niet om vol wantrouwen te blaffen en tegen hem op te springen, zoodra hij zijn meester zou herkend hebben. Vergeefs opende Griff de deur van de turfschuur en tuurde naar neii 1 «v. OOSTENRIJK. Twee moordaanslagen. Steidle gewond, Rintelen ongedeeld ontkomen. Nat.-socialistische leiders te Iiuubrück gearresteerd. Op twee eminente Oostenryksche staats lieden zijn aanslagen gepleegd. Dc leiuer van den Tiroolschen Heimwehr Steidle is naby Innsbruck uit een auto besen -en es aan den arm gewond. Ook is een poging gedaan om de auto van den gouverneur van Stiermarken, dr. Rintelen, in den tucht te laten vliegen, toen hij zich op weg uevond naar Graz. Deze poging is mislukt. In het hoofdkwartier van de nauonaal- socialisten is een huiszoeking verricht, hen aantal personen w.o. ook de gouwleiaer Hofer, is gearresteerd en volgens half- officieuse mededeelingen kan de aano.ag op Steidle worden toegeschreven aan een ®a- tionaal-socialistisch complot. De grens tusschen Tirol en Beieren wordt bewaakt. Vertrek naar Duitschland is niet meer mogelyk. Op de plaats, waar de geno ten op dr. Steidle zyn gelost, weiden 17 kogelgaten gevonden. De Morgen schryft, dat de landsleiding der Tiroolsche Heimwehren heeft medege deeld dat een divisie van de hulppolitie allen, die in het Bruine Huis te Innsbruck zyn aangetroffen, heeft gearresteerd. Ook het andere hoofdkwartier der nationaal- socialisten is bezet, doorzocht en ook1 hier zijn allen die er aanwezig waren, gear resteerd. Dr. Dollfuss die reeds te Londen vertoeft, is terstond van de aanslagen op dr. Steidle en dr. Rintelen op de hoogte ge steld. Heiiqwehrlieden, die tot de hulppolitie be- hooren, hadden op het Bruine Huis te Inns- brück de Heimwehrvlag geplant, die echter spoedig moest worden neergehaald. Verw 'it wordt dat de buitenlandsche leden de N.S.D.A.P. het land zullen worden uitgezet. Het Bruine Huis te Wee nen is gesloten. Aan alle militairen ia het lidmaatschap dezer party verboden. - het hoogland boven de ontginning stil hield en over de heide keek Werkelijk scheen het onmogelijk heden iets anders te kunnen gevoelen «tan een groote tevredenheid en gevoel van hoop. Het was een morgen, die overvloeide van vreugde vreugde van leeuweriken, die zich onmogelijk stil konden houden, vreug de van de sappen, die snel omhoog stegen in eiken heidestruik, in iederen groenen tak van) de brem, vreugde, die zich vertoonde in het groene gebladerte, in iedere tint van bruin en purper. vreugde van de bij, die op hoop van zegen ronddwaalt en als een dronken zwierbol \an punt tot punt in haar ?iwervende vlucht zwaait. Lamineren dartel den in het weideland, het land, dat on vruchtbaar was geweest, voordat Griff kwam. Later, toen de kleine dingen der ba- rende natuur de aandacht niet langer boei den, brachten de steile heuvels den geest in ernstige, maar rustige bewondering, wijl Moeder Natuur, die zoo bezorgd is voor haar kleinsten spruit, toch met zulk een breed en zeker gebaar de ohmetelijkheid kon besturen. De steeds wisselende, groote verscheiden heid, welke dit panorama opteverde. vei leende in Nell’s oogen aan de heide een bij zondere bekoorlijkheid. Misschien zn? zii het te veel met haar eigen oogen, want zij vond de heide en de meester van Lnstifci- thens één, niet alleen in hun ontoegankelijk heid. maar ook in de vriéndelijke hereid- wiligheid, waarmede zij de zwakkelingen, die worstelden om tot sterkte te geraken hielpen opkweeken. Wat ev te Lostwithens gebeurde. Mevrouw Nethercliff liep in Lostwithens met vreugde in het hart rond, nadat Griff naar Windyfarm gereden was. Haar voor gevoelens van den vorigen nacht waren verdwenenzij kon nu lachen over de bange vrees voor een ramp, die de pracht van de maan voor haai- verduisterd had on haar in den rondwarenden nachtwind zulk een somberen en schreienden klank had laten hooren. Ik ben gisteravond oververmoeid ge weest, zei zij, terwijl zij aan den rand van Da economische wereldconferentie door Koning George geopend. De openingsplechtigheid. Een redd van MacDonald. Een beroep op samenwerking. Koning George van Engeland heeft gis termiddag te Londen de Internationale Eco nomische Conferentie geopend. In zyn openingswoord wees de Koning op den economischen nood die alom heerscht. Ik geloof, zoo zei hij, dat dit de eerste maal is in de geschiedenis, dat een vorst de openingszitting eener conferentie van alle volken der wereld presideert. Ik wensch uiting te geven aan myn voldoening over dit feit en aan het vertrouwen, dat deze conferentie zal leiden tot vruchtbare resul taten. De Koning heette de vertegenwoordi gers van de staten-leden van den Volken bond welkom, wier werk hiy steeds met waardeering en belangstelling heeft ge volgd. De Volkenbond heeft deze conferentie I byeengeroepen, als gevolg van den nuttigen 1 arbeid der commissie van deskundigen, zon der den Bond en zonder idealen, welke hij belichaamt, zou deze groote conferentie, naar de Koning geloofde niet byeen zyn gekomen. Een hartelyk welkom riep de Koning ver volgens toe aan de vertegenwoordigers van de staten, die geen leden van den Volken bond zyn en die in een geest van hulpvaar dige medewerking mede aanwezig zyn. Een welkom ook richtte Koning George tot de vertegenwoordigers vdn zyn dominions. Zich vervolgens in het Fransch tot de ge delegeerden richtend, gaf de Koning de ver zekering van zyn diepe bewogenheid nu deze conferentie byeenkomt, die de verwachtin gen en de wenschen van de geheele wereld belichaamt. Een zware taak wacht deze con ferentie bij haar arbeid van wederopbouw door goeden wil en oprechte samenwerking. Van ganscher harte wensch ik, aldus de Koning, dat de conferentie zal leiden tot een gelukkig resultaat in het belang der naties die ongeduldig wachten. Daarna zich weder in de Engelsche taal vervolgend, gewaagde Koning George van de grootheid van de taak welke de confe rentie wacht, die gedreven moet zyn door den werkelyken wensch om overeenstem ming te bereiken en aldus hoop te geven aan de volken. Dè wereld lijdt aan een ge meenschappelijk euvel getuige de stijging van'de cyfers der werkloosheid, welke my, aldus de Koning, de laatste jaren met aan houdende zorg heeft vervuld. Geplaatst^ tegenover een crisis die allen beseffen doe ik, aldus de Koning, een be roep op allen om samen te werken voor het uiteindelijke welzjjn der geheele wereld. Men kan niet gelooven dat de hulpbron nen der wereld, de ontdekkingen, de uit vindingen, van den laatsten tyd, wat er ge daan ig op het gebied van organisatie, niet BULGARIJE. Directeur Bulgaareche Nationale Bank vermoord. Door politieke tegenstanders. De directeur Bajev van de Buig-arsche Nationale Bank is gistermiddag m een drukke straat met revolverschoten ver moord. De dader werd na, hevig ve^et ge vat. De moord is blykbaar een wraakne ming van Bajevs politieke tegenstanders. r binr Nell Nethercliff was weg en het vreemdst van al de hond was ook ver dwenen. ijOiikstiiE URL De gedelegeerden van het bureau stelden \oorloopig den vorm vast, welken de con ferentie in de onmiddellyke toekomst zal aartnemen. Het is waarschijnlijk, dat de plenaire bijeenkomsten van alle gedelegeer den gedurende eenige dagen zullen voort duren. In deze bijeenkomsten zullen de ge delegeerden van alle landen der wereld de gelegenheid hebben, voorstellen van practi- schen aard in te dienen. Huil en Daladier zullen o.m. vandaag het woord voeren. De algemeene beschouwingen zullen zoo kort mogelyk moeten zyn. Men hoopt deze reeds Donderdagavond te beëindigen. Om dit te bereiken zullen by de algemeene be schouwingen, die vertegenwoordigers aan het woord komen, die belangrijke voorstel len hebben in te dienen. Na de Amerikaan- sche vertegenwoordiger Huil en de Fransche Minister Daladier, zal het woord gevoerd door den Italiaanschen minister Jung en de leider der Japansche delegatie Graaf Iskü. Uit het feit dat het eerst zullen spreken de Amerikaansche en Fransche vertegen woordigers, leidt de pers af, dat de confe rentie zich van den aanvang af zal bezig houden met het valuta-vraagstuk. ge Duitschland te vertegenwoordigen, Weest u eK van bewust, dat thans in Duitschland weer geschiedenis wordt ^ge maakt. Ten slotte defileerden de deelnemers aan de betooging voor de leiders. 1 Voor de armen van geest is de reis I door het leven één lange tunnel FEUILLETON. menwerking. MacDonald richtte daarna hartelyke woorden tot den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die ook secretaris-ge- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad iter kwartaal 2.9®, per week 22 cent, overal waw de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken fbehoorende tot den bezorgkring)- 1_5 regels 1.80, elke regel meer ƒ^L25. Van buiten Gouda en den bexorgkr.-». 1—5 regels 1J>5, elke regel meer 1.8K Advertentün in het Zawrdagnummer 2» a afslag op den pijja. Liefdadigheids-advartentiin de helft van den prfls. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Up ie voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceeruen piijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door J- P. Wessel ink—van Ross urn. Nadruk verboden. en recht, met oogen als donkere ik uvu uouib iiaars genjkc gezien. Komaan, dat is leven en laten leven, en ik dat je goede redenen hëbt gehad om in wildérnis te gaan leven. Maar waarom -ce, jongen, twee in één kleine hut? Griff’s gelaat wérd strak, wat Squire Dm- Ileholme nog meer deed lachen. U hebt het mis absoluut mis, Sir, W zeg ik u O, zeker, zeker. Zie je, Lomax, ik heb lon nacht beloofd eens spoedig bij je aan J *otnen, om je eens te zien ik kal het van doen, ofschoon ik op weg was om de oude Earnshaiw bij Herder op te zoeken; heeft een bruin span te koop en men i dat het een prachtspan is doch dat t dan maar tot een anderen dag wach- Qrih had zijn metgezel al met tegenzin '*no®t en rekende vast op een of andere hij wist, dat deze onberekenbare Squi- gebezigd zouden kunnen worden ten bate van de wereld. Gebleken is dat de naties onderling afhankelijk van elkaar zijn en de Koning uitte hei vaste geloof, dat door wederzydsch overleg de eerste stap in de goede richting zal kunnen worden gedaan. Spr. zou den arbeid der conferentie met de grootste belangstelling en aandacht volgen en eindigde met de hoop uit te spreken dat als gevolg der conferentie de wereld op nieuw zou worden gebracht op den weg van welvaart en geordenden vooruitgang. Rede van MacDonald. Nadat de Koning zyn rede beëindigd had, werd hy door een delegatie onder leiding van Ramsay MacDonald naar den uitgang begeleid. De Britsche premier keerde daar na, door applaus begroet, naar het spreek gestoelte terug voor het uitspreken van zyn rede. MacDonald sprak een woord van welkom tot allen, hij dankte den koning voor zyn diepgevoelde woorden van welkpm ter in leiding van de conferentie en wees op het belang en de grootte van deze vergadering. Alle regeeringen hebben den invloed bemerkt van de alom heerschende crisis. De macht is er, de werkkracht is er, maar zij worden niet gebruikt. Hy wees op het verloop van de crisis sinds 1929, die steeds zwaarder werd, waarby de productie steeds minder werd en het verkeer tusschen de naties steeds bemoeilykt werd. De gouden stan- daard is practisch verlaten, aldus MacDo nald, de belemmeringen in het internatio naal verkeer is grooter geworden, de werk loosheid is gestegen. Dit kan niet doorgaan. De stemming is wanhopig. Er zyn pogingen tot verbetering geschiedt, maar een oplossing is nog niet gevonden. Er dient een definitieve opllossing j gevonden te worden. MacDonald sprak vervolgens over de oor- logsschulden en herstelbetalingen. Welke uitzichten zyn er voor een nieuwe conferentie? De naties hebben gegrepen naar nationale maatregelen, die baar eenige tydelyke verlichting hebben gebracht, maar mén voelt reeds, dat dit niet voldoende is. De resultaten van de laatste jaren hebben trouwens bewezen, dat deze nationale hulp gaat ten koste van andere naties. Een uit weg biedt slechts wederzydsche hulp en steun. Internationale opleving. Op deze conferentie moeten de groote wegen aangegeven worden, waarvan de ge detailleerde uitwerking overgelaten zal wor den aan de nationale regeeringen, ook in samenwerking met elkander. De verant woordelijkheid van deze vergadering is groot, moge haar dat sterken in haar sa- zou zijn, als hij tegenwerpingen maakte. Wat mankeerde de wereld toch, dat een man een vondeling uit het veen niet bij zich zou kunnen houden en haar njeuwe krachten geven, om haar tegen de wereld te beschermen, die haar had geplaagd en t mishandeld? -Je welkom is niet bijzonder hartelijk, zei Squire Danéholme, toen zij het rijpad insloegen; vrees je de mededinging van een ouden man hè, jij jonge hond? Ik vrees op Gods aarde niets anders dan het geklets van de markt, viel Griff stormachtig uit. Wat gaat het u aan, als ik een schuilplaats aan mijn vriendin verkies te geven? Ik zeg u, Squire, dat u in Lostr withens niets te maken hebt. De Squire knikte slechts. Een jongen uit het oude nest, zei hij,, echt een jongen uit het oude nest. Je vader beroemde er zich op, herinner ik mij, dat hij zijn drift zoo goed in bedwang had, maar bij God, hij viel nog anders uït dan ik, wanneer hij gaande gemaakt werd. Ik ga nu met je mee, omdat ik daar mijn zinnen op gezet heb, voegde hij er uitstekend gehumeurd bij. Wanneer je er wat tegen in wilt brengen, dan zou ik gaan denken, dat er iets .waars was in de praatjes, die de ronde doen en die ik nu juist niet altemaa.1 geloof. Kom, jongen, ik heb laatst meer van je gehoord dan je denkt ik heb ook gehoord van het harde leven .dat je liiebt, en ik heb ge zegd, dat je een gek bent, een idioot of een gek om zoo te leven, wat de reden ook ----- moge ai" ik hot prettls h “y hem mee zou rijden en zeggen wat vinden om eens een oud vriend wan binnen schoot en nog vastberadener Je vader rien' telfs al pou hij je plagen met het aardige gezelschap, dat je er daar ginds te Lostwithens op nahoudt. Zeker, mijn grappen zijn ruw, maar we weten alle maal wel, dat ik in mijn tijd een soort dui vel geweest ben Griff lachte, ondanks zichzelf. Oud ge worden, vol grillen want zijn vrienden waren altijd bang geweest zijn woede te ont ketenen, die onweerstaanbaar was als een dondersterm had de équire zijn kuren tot afgoden verheven, even zeker als Ned O’Brackeni Clough het had gedaan, hoewel op andere wijze. Vannacht zou hij dit wist zijn metgezel zeker niet af zien van zijn bezoek te Lostjwithens, al zou de reis zijn leven in gevaar brengen. U bent nog een soort van duivel, sir, als ik 't openhartig zeggen mag, zei Griff. Maar wij zullen u zoo goed mogelijk ver welkomen. Wij, alle duivels! raasde de Bquire, zeer vroolijk. Dat glijdt je van <te tong, Lomax. Ik zeg maar: je bent een jongen uit het oude nest. Griff antwoordde niet. Ze waren Lostwi thens nu genaderd «n hij zag geen uitkomst voor de vrouw. die hij als zijn gast had te vrijwaren voor beleedlgingen. Als de Squire oog in oog met Nell Nethercliff, zijn nicht, zou komen te staan, dan zou er een storm losbarsten, zooals Ling Crag Mpor in de laatste jaren niet had bijgewoond. hoe de ontmoeting te voorkomen? Eenvoudig was zijn leven <L> laatste jaren géweest; nu, ondervond Griff, dat de hui chelarij terugkwam met het hernieuwde maatschappelijke verkeer. Ik zal u voorgaan en het licht, aanste-

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1