en sen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN .B®Jk?AMBAaiT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, la. 18319 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. G Ditblad verschijnt dagelijks behalveiop Zon enFeestdagenk ÏNOT .SSEN ot door. cursussen voor Utrecht Woansdag 14 Juni 1933 72* Jaargang Door smart gelouterd door l nen. >e (Wordt vervolgd). het uit gevoerde itgevers fOUDA. branden ontstaan - brandende liga- f devies, nietwaar i Zaterdag in de maand Fred. Hendrikstraat 9t, ..If I’m fain of a lad thatawill not have me, I'll find, mo another as likely as he. There’s trout in the beck as long to a span. As any that left it to fry in the pan. Oh, there ’s a Jane called LandsloVe Lane,- A heart some spot, and sweet As lads’ desire and lasses' lips Can be when lovers meet lei d met enteeke- KAART called Ladslove Lane, the ling: ueeraressen >bü het N.O., [ISCHE SCHOOL. n: (iOl DSUIE WIKA Vi Mevrouw Nethereliff ging naar het raam en het gezang van het meisje hield plotse- een ander, j oogen en De Economische Wereldconferentie. Een verklaring van von Neurath. Voorstellen van DaladierHet schuldenprobleem. Overleg van Nederland met België en de Skandinavische landen. Vorming van een economisch blok bij een mislukking der conferentie. Oh Will o'Windhope stands as fin< As a wide-girthed tree of aok But. Nell* his lass, is trim and small As the light-foot fairy folk. haar geleerdhij had haar die haar vroeger doodsch en )aar had toegeschenen, leeren een land, bewoond door een „Oh, there ’s a lane That loiters through And there ’s alass called William’s lass Who lives at Windhope Ing. erheid. lend en het 2e examen So flout me. my lad. and I’ll fout thee again For it ’a ill when one 's heart is left out in tiie rain. There't trout in the beck as long to a span As any that left it to fry in the pan. Zij wilde verder gaan met het lied, toen haar luim plotseling veranderde. Zij iaehte bitter en ging over tot een ruwe ballade, welke meer in overeenstemming was met haar gemoedsstemming. Rode van minister Jung. Minister Jung verklaarde zich accoord met leder, die glimlacht, heeft daarom nog I bedoelingen. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waur de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. foor invoering van de 40-uren week. 4. Groote openbare werken moeten wor den uitgevoerd in overeenstemming met het «p de internationale arbeidsconferentie be handelde program. Tenslotte verklaarde Daladier dat de be moeiingen der verschillende regeeringen ®et elkaar in overeenstemming moeten ’orden gebracht om den economischen oorlog tg vermijden. Alle volken moeten ’ast besloten zijn het algemeene vertrou- *6n door vrije en loyale samenwerking te tontellen. lessen. In Duitschland ontwikkelde zich een nieuwe scheuring in de financieele struc tuur, waardoor het geheele systeem der in ternationale leeningen werd bedreigd. Met groote bevrediging had hy tan MacDonald gehoord, dat de overeenkomst van Lausan ne bleef bestaan en dat het afwijken daar van ónmogelijk was. Smuts Stelde voor, een commissie van economische en financieele deskundigen te vormen om de details der economische en financieele problemen te behandelen en een resolutie te formuleeren. De Conferentie kon slechts succes hebben wanneer alle landen een gemeenschappe lijk front vormden. de opvatting van MacDonald, dat de kwestie der oorlogsschulden opgelost moest worden en evenals Daladier keerde hij zich tegen de gevaren van een instabile valuta. De werkloosheid zou door financieele maatre gelen alleen nauwelijks opgeheven kunnen worden en ook het middel der crediet-infla- tie noemde hij twijfelachtig. Noodmaatrege len zouden slechts een tydelyke werking kunnen hebben. Economisch isolement noemde minister Jung zelfverminking. Niettemin waren de individueele pogingen der. mogendheden geenszins overbodig, doch even noodzake lijk als internationale samenwerking. Er dienden maatregelen getroffen te worden om de belegging van gelden aan te moe digen. Voor waarde daartoe was o-a. het op "hooger peil brengen van de economische ca paciteit'. In Italië heeft de corporatieve or ganisatie daadwerkelijke successen gehad door alle productieve krachten I mobilisee- ren en de voordeelen uur het volk te waar borgen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.8Ö, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: i—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiin in het Zaterdagnummex 21 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentifa de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op /oorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertenüebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. po der revolutie niet door buiten de revolu tie staande krachten kan worden bepaald. Er bestaat geen twijfel aan, dat de natio- naal-socialisten de revolutie hebben ge maakt. De andere krachten waren aanwezig, voor wij er waren, zonder dat zij revolutie hebben gemaakt. Zij hebben dus geen recht zich te beroepen op deze revolutie en haar resultaten. Vervolgens keerde Goebbels zich tot de liberale opvatting van ’t wezen der pars, die z.i. in geestelijke anarchie bestaat. Cxi- tiek, uitgeoefend in het bewustzijn van ver antwoordelijkheid wordt door de nat.-soc. niet geweerd. Dat de pers een instrument ui de hand der regeering moet zijn, daarover discuteert men in Engeland heelemaal niet meer. Nadat de politieke-zuivering van Duitsch land heeft plaats gehad, begint thans de algemeene aanval op de werkeloosheid. Reeds thans ziet men de werkeloosheids cijfers dalen, zonder dat er daarvoor eigen lijk reeds bepaalde voorwaarden aanwezig zijn. Maar juist omdat het vertrouwen op ue stabiliteit van de regeering zoo groot is, geeft deze en gene reeds weer werk. De staat moet echter ook zelf beginnen met arbeideverschaffing op groote schaal. Voorwaarde is, dat de boer in staat blijft te leven. Daarom was het de eerste taak van de boeren door een reeks tarieven te steunen. Dat is nog geen ideale toestand. Deze zal eerst dan gwichu- pen zijn, als de menschen in de steden zoo veel verdienen, dat zij de producten van de boeren kunnen koopen. Op den duur kunnen verhoogde tarieven niet helpen. Eerst moet dc consumptie beginnen. Om de werkeloos heid te doen verdwijnen, moet men groote, moedige plannen ontwerpen. Het program ma van de regeering moet daarom heeten: bouwen en nog eens bouwen. Des te eerder de regeering zich haar doeleinden stelt, des te vroeger leert het volk medewerken, des te sneller zal het gelukken de werkeloos heid op te heffen. ZWITSERLAND. Volkenbond. De kwestie der 40-urige werkweek. Bespreking van het probleem in het volgend jaar. Nadat de Internationale Arbeidsconferen tie gisteren met 69 tegen 55 stemmen een urgentie-voorstel had verworpen voor de onmiddellijke uitwerking van een interna tionale conventie tot invoering van de 40-uren week, besloot zij met 86 tegen 22 stemmen op de gewone wijze door de com missie voor de werktijdverkorting een vra genlijst ter invulling zouden ontvangen en die de basis zou vormen voor de uitwerking van een internationale overeenkomst inzake de verkorting van den arbeidstijd, welke ontwerp-conventie de Conferentie van het volgende jaar ter behandeling zal krijgen. crediet-politiek na den oorlog inflatie. „Hoe kan men uit deze ruïnes een nieu we wereld opbouwen?” vroeg hij. Hij dien de tenslotte de volgende voorstellen in: 1. In de eerste plaats dient een einde te komen aan den valuta-oorlog en aan de in stabiliteit der valuta's. De handhaving, resp. het herstel van de vrijheid der goud- beweging is onvermijdelijk. Het is onmoge lijk opleving te brengen in de goederen-cir- culatie en duurzame handelsovereenkom- 7 aten te sluiten wanneer de waardemeter af- r hangt van de luimen van het toeval. 2. Er moeten gecontroleerde verdragen tusschen de producenten worden gesloten om hun werk rationeel te regelen, resp. aan te passen aan de behoeften van de consump tie. Dergelijke overeenkomsten zyn reed-, tol stand gekomen tusschen verschillende nationale industrieën voor belangrijke pro ducten zooals ertsen, chemische stoffen enz. Deze methode moet meer algemeen worden toegepast en worden uitgebreid tot de voornaamste landbouwproducten. 3. Tegelijkertijd dient en groote po ging tot organiseering van den arbeid te worden gedaan en wel in de eerste plaats Graaf Ishii spreekt. De leider der Japansche delegatie graaf Ishii, verklaarde in zijn rede, dat een mis lukking der Economische Wereldconferentie een. catastrofe zou beteekenen. Men diende ie beginnen met de voornaamste problemen n.l. stabiliseering van de valuta, herziening der credietpolitiek, verlaging der douane tarieven, vermindering of afschaffing der handelsbeperkingen en verhooging van de grootlïandelspryzen. Van bijzondere betee- kenis was het herstel van den gouden stan daard. Als voorloopige maatregelen die het herstel van den gouden standaard vooraf gingen, moesten stappen worden gedaan ter vermyding van valutaschommelingen. Ja pan was voorts van meening, dat een inter nationale geldpolitiek en een politiek van het vrije crediet gevolgd moest worden. Ten aanzien van zijn handelsbetrekkingen met landen die het zilver als valuta-basis ge bruiken, zou Japan voorstellen, die een ge schikte oplossing van het zilverprobleem inhielden, in overweging nemen. Graaf Ishii sprak de hoop uit dat de conferentie een definitieve overeenkomst tot verlaging van de handelsbeperkingen en tarieven zou be reiken. De douane-wapenstilstand werd door Japan aanvaard. Rede van generaal Smuts. Daarna werd het woord gevoerd door den leider der Zuid-Afrikaansche delegatie ge neraal Smuts, die o.a. wees op de noodlot tige gevolgen van het Verdrag van Versail les. De conferentie diende dringend de pro blemen, die zy te behandelen had op te leven te beginnen, wondermooi, gevleugeld, vrij in de wijde hemelsohie ruimten. Heide- spinnen ook, met de zwarte stippen, duide» lijk herkenbaar tegen het roomwit van het lichaam, zouden daar haar lichte hangmat ten slingeren van deni eenen taaien heide struik naar den anderen. Op die vlakke plek moerasgrond daargin der hadden plevieren, die zulke luide stem men hebben, hun broedplaatsen en de ge spikkelde eieren werden door bezorgde moe ders bewaakt. De vrouw zuchtte, toen zij heden aan die dingen dacht zij zuchtte van groote te vredenheid. Geloof predikte deze morgen en de natuur neuriede van vreugde en ge lukkig vertrouwen, zoo over het land, dat de dood zich moest schamen en overtreefd, werd in iederen hoek van zyn werkplaats Toch behoefde men Geloof's kamenier, de Twijfel, niet ver te zoeken. Een havik Jag, wachtend op zijn prooi, hoog boven den heuvel van Laddock Royle; een stroopende kat met een geel vel, en schichtige oogen sloop voort, geen tien el van de plaats, waar de vrouw stond, met den neus dicht bij den grond, als een hond, op zoek naar iets, dat zij kon dooden. En het waren juist deze klanken van ruwheid neen, van slechtheid, naar het scheen, welke de heide haar diepste beteekenis gaven. Geloof en ijver om te werken en liefde voor de nest- vogels dat waren de deugden van het veen m toch bezoedelde het die, juist zoo als het arme menschen volk dat doet, door bedrog en wreedheid. De Moeder was gewis groo ten deels net als haar kinderen en zij zou ook, evenals haar kinderen, gewis be- De rede van Staatssecretaris Huil belef achterwege, wat natuurlijk in verband wordt gebracht met de ontwikkeling der schulden kwestie. Huil zeide dat hij vermoeid was en dus eerst heden zal spreken. Geheime besprekingen. Terwyl de economische wereldconferentie zitting nield, hadden er in het geheim bij eenkomsten plaats tusschen de leiders en financieele experts der groote mogendhe den, die zich in drie groepen verdeelden. Elk dezer groepen besprak onderscheiden lijk: lo. oorlogsschulden eii stabilisatie van het geld; 2o. leeningen op korten termijn aan Duitschland, 3o. leeningen op langen termijn aan Duitscldand. De aanwezigheid van Schacht te Londen was aanleiding voor een bijeenkomst ter bespreking van credie- ten op korten termijn aan Duitschland. Bankvertegenwoordigers. Nederland, Zwitserland. Frankrijk, Zwe den en België werden benoemd als lieden van het consultatief comité, dat de direc teuren der Engelsche Bank en de voornaam ste leden van de lx>ndensahe banken omvat. De vervallende schuldentermijn. Naar verluidt zou president Roosevelt het aanbod van Engeland hebben aanvaard om een gedeeltelijke betaling te doen op de schuldentermijn diewnorgen vervalt. Voor gesteld zou zijn de betaling van één mil- lioen pond sterling. In het Lagerhuis heeft Minister Cham berlain echter medegedeeld, dat nog geen antwoord van Amerika was ingekomen. Nederland en dé Skandinavische landen. De Skandinavische landen, Nederland, België en Luxemburg Rebben reeds maatre gelen getroffen voor het geval, dat de eco nomische conferentie zou mislukken. Reuter meent te weten, dat zij, wanneer de groote mogendheden met zouden komen tot een concreet besluit, zelf een radicale, onafhankelijke actie zouden ondernemen. Reuter verneemt, dat deze actie zou uitgaan van den grondslag van een economisch blok dat zoo los mogelijk zou worden gehouden van het overige Europa en bovengenoemde staten en landen zou omvatten. Een Skandinavische mededeeling. Betreffende het bovenstaande, aldus een nader bericht van’ Reuter, doet men in Skandinavische kringen te Londen opmer ken, dat de Skandinavische staten, Neder land, België en Luxemburg aannemen, dat de economische wereldconferentie, resulta ten zal opleveren en dat deze landen dus geen enkele reden hebben om hun houding te bepalen voor het geval eener mislukking der conferentie. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Politieke zuivering is afgeloopen, zegt Goebbels. Nu werkverschaffing. Rijksminister Goebbels heeft gisteravond in Koningsbergen een redevoering uitge sproken, waarin hij o.a. zeide, dat het tem- geleden ellende klonken in die woorden, welke eigenlijk een zachtere béteekenis hadden. fan Neurath. „Wy allen zyn onder denjtndruk der veel betekenende woorden welke Z. M. de Ko- mng gisteren tot ons heeft gericht. De Duit- sche delegatie brengt Z. M. hiervoor haar eerbiedige dank en geeft de Verzekering dat de Duitsche delegatie irfcden geest van Zyn woorden de conferentiewerkzaamhe- den zal verrichten. Ik zou deze eerste ge legenheid ook willen benutten om de Ko ninklijke regeering van Groot-Brittannië myn dank te brengen voor het initia tief dat zy heeft genomen bij het bijeen roepen. Als vertegenwoordiger der Duitsche re geering zie ik er van af, zoö zeide von Neu rath, uiteenzettingen te doen over den by- zonderen noodtoestand van JJuitschland. Ik zal mij veeleer beperken fc>t eenige alge meene opmerkingen over de Duitsche hou ding nopens de problemen, .Avelke de confe rentie bezighouden. Wy ziéftin het bijeen komen der regeeringen van alle staten der aarde juist het voordeel bjj onvoorwaarde- lyke uiteenzetting van eigen moeilijkheden elkaar wederzijds te begrijpen. Aldus zal men op de basis der weer in orde gebracht nationale bedrijfslevens de bouwsteenen kunnen scheppen voor de relatie met de overige volken der wereld. Volgens onze meening zullen de economi sche en in het bijzonder de handelspolitieke problemen pas dan tot een oplossing kun nen worden gebracht wanneer men tevoren op bevredigende wijze tot overeenstemming is gekomen betreffende de fundamenteels principes der crediet- en financiële kwes ties. Deze conferentie in haar overweldigenden wil de gemeenschappelijke belangen te er kennen levert het bewijs dat al deze tegen stellingen slechts schijnbare tegenstellingen zijn. De industrie kan niet leven wanneer de landbouw niet leeft en omgekeerd. De crediteur kan niet leven wanneer de debi teur niet leeft. De goudvaluta heeft geen zin, wanneer de vrjje circulatie van het goud niet gewaarborgd wordt. Daar deze conferentie de levendige uitdrukking is van deze meening zullen wjj ook den moed moe ten toonen de oplossingen, welke daaruit noodzakelyk blijken toe te passen. rouw hebben van de oogenblikken, waarin haar slechtheid boven kwam. Ja, zij was bedroefd en dikwijls steeg dat verdriet tot razernij. Toen zoo dacht Nell Nethereliff, terwijl zij haar verbeelding den vrijen teugel liet toen stak de wind op en weende, toen brulde de donder de barensnood en de bittere tranen vielen als regen neer. - Kijk eens, waar de zon staat, Trash! lachte Nell, uit haar droomen ontwakend. Wij zullen onze verbeelding geen vrij spel meer laten., inaar eens gaan zien,- wat Hes ter doet in de melkerij. Trash, die er ernstiger dan gewoonlijk uitzag. zooals altijd wanneer hij oppassen moest Trash stond op en ging naast haar de helling af, dicht tegen haar aangedrukt, en nu en dan eens omkijkend, alsof hij een vijand wilde ontdekkendien hij een uit daging kon toeslingeren. Hij wist het niet, het arme, vlugge dier, dat vóór zonsondergang een vijand zou ko men, uit wiens handen mevrouw Nethereliff door geen macht ter wereld gered, zou kun nen worden. Uit de melkerij klonk, toen zij nader kwa men. het vreedzame geluid van de karn en Nell bleef op den drempel staan, zooals ook Griff gedaan had. om het meisje gade te slaan. Zij zong, terwijl zij werkte naat opgewekt, maar met een zekere droefenis, die misplaatst scheen in de zonnige melkerij en de blijde muziek van de karn. Toch maakte die volle, diepe stem den luisteraar stil; hef. was een zorgeloos lied van de Hooglanden, dat zij zong, maar dood' en leven, hartstocht en de wilde droefenis om HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door 3- FWeeselinkvan Kossum. Nadruk verboden. Gelijk elke vrouw had zij de ziel van een .an, no°dig en ook diens denkkracht en vprt*uden klik 0111 de stem der natuur te om» Gn en <i°or Griffs werk, door zijn 8nr!tvg me’. zieke dieren. door de lange ge- verh ken' 8 avon<*s hielden over de war °ifea won(*€ren der heide. leerde zij het mor karnkter van het. veen kennen. Dezen wareb haar gedachten alle bij Griff Zoov i geen moei,e ze tegen te houden, wou dingen wel de moeite waard om te had hij heide. ^en als volkje. Die struik heide ach- ’*-‘1 hun iS drie dagen geleden had Griff ko? -nten Z^en' werd bewoond door der °nie lan&laarige rupsen, die nu nog was om uit aju lei*Plon‘Pe diertjes zouden het eens liiii] (2? i“sen van bruinig fluweel, die djkwaden zouden iweven en ster- 8 ,vol8^ns dë predikanten ook het volk moet doen om weer ’n nieuw Jmg op. Je bent treurig Hester, zei de vrouw, die zich het tooneel van den vorigen avond, op de heide herinnerde. Wel, dat. zijn we allemaal wel eens, antwoordde de andere. Het ,s karnen en melken .stoffen., bakken en«-koken van het einde van den zomer tot de lente en van de lente tot het wintergetij. Het wordt een- tohig. Niet, als je het doet voor... Hester keek haar vlak in de Nell Nethereliff zag daarin haar eigen ge heim teruggekaatst het geheim, dat zij verborgen had onder een zacht dekkleed van verbeelding, het geheim, waarnaar zij tot nu toe niet had durven kijken. Toch was het alles erg duidelijk' Een teeder ge sprek van haar kant en van Hesters’s kant, een blik duidelijker dan woorden dat was alles; maar mevrouw Nethereliff wist, zonder dat er eenige hoop op loochening of twijfel bestond, dat zij den grooten. sterken man beminde, die voor haar een schuil plaats en een tehuis gemaakt had in de wildernis Rarer dagen. Dat i» het juist, zei Hester op vasten toon als je het v^oor een ander doet. Maai er is slechts éénTandere" in iemands leven en gewoonlijk gaat die je regelrecht voorbij. Dat is niet u anders, ging zij voort, terwijl zij haar bleef aankijken en iedere teerê schoonheidslijn zag, alles, wat haar bescha ving verried alles, wat de tegenstelling tusschen haar en mevrouw Nethereliff zoo scherp deed uitkomen. De eerste dag der Economische Wereld conferentie js aan gebeurtenissen maar zeer arm geweest. Daladier, de Fransche gedelegeerde en Jung de leider van de Italiaansche delega tie voerden het woord in de morgenzitting, des middags sprak Graaf Ishui, de Zuid- Afrikaansche gedelegeerde Smits en de Duitsche minister von Neurath. De eerste spreker, de Fransche minister president Daladier, wees op de toenemen de werkloosheid en op de catastrofale ge- \olgen van den achteruitgang van produc tie en handel. Over de oorzaken van de depressie wilde hy op deze plaats niet uit wijden. In het bijzonder wees hy op den nood van den landbouw, op het falen der en op de

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1