EN itl Blad. oef! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. o». 18320 Donderdag IB Juni 1933 72* Jaargang Ditbladverschijnt dagelijks behalve'opZon enFeestdagenk De Economische Wereldconferentie. ’S THEE PJE5 /een jwijk .ADEN Door smart gelouterd door I ÜOUNHE COURANT. JINSDAG in TEL. 2743. ge- FEUILLETON. (Wordt vervolgd). r< ARE GOFDFRHJ, Een pleidooi van Dr. Colijn voor Ouchy. - Slechting van de handelsbelemmeringen, de eenige weg naar betere toestanden. nt Uw afzet- i tegen hooge terg plaatsen GE PRIJZEN. iet karnen en haar i bedaarde kracht, m VRIJDAG. WOENSDAG, ke publiciteit een zou VEELI N >n, Oegstgeest, mstede, lanbevelend, 1RVAART GOUDA. 5OOSJE In de gisteren gehouden bijeenkomst van de Economische Conferentie heeft aller eerst Neville Chamberlain het woord ge voerd, die een zeer duidelijk en meesterlijke uiteenzetting gaf van de Engelsche op vatting, Waarom Engeland den gouden standaard opgaf. Chamberlain begon met te verklaren, dpt Engeland na den oorlog met te veel optimis me getracht had de toestanden van vóór den oorlog te herstellen. Het keerde in 1925 tut den gouden standaard terug en er was geen enkele reden waarom deze terugkeer niet ten volle zou zijn geslaagd. Men gaf zich echter er geen rekenschap vah, hoeveel voorwaarden vereischt zijn voor het func- tioneeren van den gouden standaard en het onvermijdelijke resultaat was, dat een da ling van de prijzen der producten teweeg gebracht werd, terwijl de werkeloosheid een ernstig probleem werd. Na herinnerd te hebben aan de vererge ring van den toestand met name in Centraal ■Europa en hoe Engeland genoopt werd den gouden standaard te verlaten, legde Cham berlain den nadruk op de nauwe betrekkin gen van de financieele, monetaire en econo- miachb zyde van het probleem, die tegelij kertijd behandeld moeten worden. Stabilisatie van de wisselkoersen en herstel van den gouden standaard. De stabilisatie van de wisselkoersen zou men in twee etappes moeten zien te berei ken; ten eerste een benaderende stabiliteit tasschen de voornaamste landen van de we reld en ten tweede moet het hoogste doel zjjn het herstel van den gouden standaard en de onderdrukking van de voorwaarden, die gemaakt hebben, dat deze werd ver laten. De tijd en de koers waarop veilig tot het goud teruggekeerd kon worden, moest be paald worden door de betrokken autoritei ten in ieder land afzonderlijk. De voorwaar den waaronder Engeland zich gerechtigd zou gevoelen tot den gouden standaard terug te keeren, moesten een stijging inslui ten van den algemeenen standaard van groothandelspryzen, voldoende om het even wicht te herstellen tusschen prijzen en pro ductiekosten; vervolgens de regeling van de factoren, die in het verleden het verlaten van den gouden standaard veroorzaakt heb ben. Tot deze factoren/behooren de herstel betalingen en oorlogsschulden, de overdre ven tarieven en beperkingen van het ruik verkeer. Ter bescherming van den toekomstigen lyk voor een economisch herstel. Nederland is zich er van bewust, dat een algemeene opheffing of verlaging niet verwacht wordt tengevolge van de bestaande omstandighe den, weshalve hij het principe van de han- delsovereenkomst tusschen Nederland en België, die doelt op' algemeene verlaging der tarieven enafschaffing der andere handels belemmeringen, aanbeval. - De afschaffing of ten, minste *en aan- „Es kann der Frommste nicht im Frieden I zienlijke verlaging van dë handelsbelemme- leben, om te zien, of deze de-lessen in het boter- niaken benut had, die zij, half voorde grap, de laatste maand nu en dan genomen had. Toch was het geen gebrek aan voedsel of oververmoeidheid, die- het meisje hinderde; 'en toen zij de hut bereikt had, proefde zij nauwelijks van het brood en de kaas. In plaats daarvan keek zij rond, of zij iets kon ontdekken, wat haar aan Griff herinnerde a de jas,, die aan de deur hing, de zware laarzen, uitgetrokken, toen het werk van den vorigen dag gedaan was, de gebarsten pijp, die naast den haard lag. Al de kracht van haar hartstochtelijk, warm hart dreef haar naar Griff. Er kwamen moeilijke tijden voor haar, maar zij dacht er niet aanmet een beweging harer prachtige armen, die nog tot boven den elleboog ontbloot.waren, wierp zij dc herinnering aan haar dwaas heid ver van zich en dacht alleen aan de liefde, die haar weg niet zou kruisen. Hij zal die kleine dame wel trouwen, mompelde zij. Zij is juift, wat hij noodig heeft, dat kan iedereen zien. Haar manie ren zijn dezelfde als de zijne, voor hij naar Lostwithens kwam en hij -zal weer weg gaan,, zoodra zij de teugels in handen heeft. Nu, ik gun 24 geen kwaad, maar het zal zijn ot de dood rondwaart, als de heer van Lostwithens weg is. Mevrouw Nethercliff was ondertusschen de karn aan het bewerken. Zij was nog al tijd z/wak en daarom was zij blijde, toen H ester kwam om haar af te lossen, Het zal nu spoedig klaar zijn, zei het meisje, dan moet ik vlug teruggaan, want mijnheer Lomax zal wel gaarne daar zijn waar zijn hart is, voegde rij er bij, met ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.80, elke regel meer ƒ9.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—6 regels 1.55, elke regel meer f L8K Advertentiën in het latardagnummex 2k tt bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEK, 1—4 »11 f 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op voorpagina 50 hooger. w Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingon b<j contract tot zeer gereduceerde^ pifls. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa*r de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad f 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Wenn es dem boesen Nachbam nicht gefaellt". Deze laatste zin stond niet in den oor- spronkelijken tekst, die gewoonlijk van te voren aan de leden der conferentie wondt uitgereikt. Deze woorden heeft DollfÜss blijkbaar al sprekende aan zijn rede tuege- voegd, en algemeen worden zy beschouwd als aan het adres van Duitschland te\zijn gericht. Litwinof over het douanebestand. Litwinof vergeleek de chaotische toestan den, die in de rest van de wereld bestaan, met de toestanden in Sovjet-Rpsland, dat, zeide hy, zoo goed als bewaard is gebleven voor de verschijnselen, waaronder de andere landen lyden. Litwinof deelde cijfers mee over den in- en uitvoer, van Rusland en noodigde de ge delegeerden uit ook de invoermogelijkheden van hun landen openlyk mede te deelen. Hy stelde voor alle speciale maatregelen tegen in- of uitvoer en alle soorten van officieelen boycot af te schaffen. Dr. Colyn aan het woord. Dr. Colyn was de laatste spreker van dezen dag. Onze Minister-President meende dat een radicale genezing van de ernstige monetaire kwaal zou zijn de onmiddelljjke terugkeer tot den gouden standaard, maar dr. Colijn twijfelde er aan of zulk een ge nezing onder de huidige omstandigheden mogelyk zou zijn. Er moet gezocht worden naar de beste oplossing, ondersteld dat men zou trachten dr middelen te vinden om de schommelnigen dei valuta binnen zekere nauwe grenzen te houden. Na een zekeren tijd zou eventuee' een uiteindelyke stabilisatie kunnen worden bereikt. Een overylde stabilisatie zou nieu we wanorde kunnen brengen, hetgeen zou kunnen leiden tot een volkomen ineenstor ting. Goede werken heeft men in alle eeuwen Senoeg gedaan* maar opoffering van eigen wensch, van eigen lust is er altijd te weinig geweest. HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door J. P. Wessehnk—van Kossum. Nadruk verboden. En waarom is dat met mij a'nders? vroeg Nell, terwijl haar oogen, zonder te zien, db rij volle roomvaten, de gewitte muren en het draaiende handvat van de karn volgden. Kijk naar uw gezicht en uw handen en uw voeten. Luister naar uw stem. Denk 841,1 al die lieve, kleine maniertjes, die ze u' toen u een meisje was, leerden. Ik heb nooit iets van die dingen geleerd mijn moeder stierf daarvoor te jong en ik ben Was, dat ik mijn gedachten laat gaan °ver jets, dat ver boven mijn stand is. Met de gewisheid harer liefde ja zelfs, “schoon zij wist, dat Griff haar voorijging, “mals hij dat meisje van het Hoogland ■■voorbijging”, kwam een groote teederhéid “ver Nell. Het meisje was niet slechts een erendochter, wier leven langs andere we ien ging dan het hare, het was een zuster, °°k iemand onverstandig liefhad en "«‘mgevoel noodig had. deed aan den tarievenwapenstilstand, I nationalen handel Een billijke algemeene ontwikkeling van. landbouw, industrie en handel is eveneens een eerste vereischte. Spreker bepleitte een afschaffing van de BUHMBNLAND8CH NIBUVrS. ENGELAND. De Engelsche schulden aan Amerika. Engeland betaalt 10 millioen dollar in, zilver. Roosevelt verzekert dat hy dit dan niet als een in gebreke blijven aal beschouwen. Blijkens berichten uit Washington heeft Roosevelt aangekondigd, dat Engeland 10 millioen dollar zal betalen, in rekening te brengen op den termijn van 15 Juni, in af wachting van een definitieve regeling. Gisteravond laat heeft Neville Chamber- lain, de kanselier van de Schatkist, eindelijk in het Lagerhuis zyn met zooveel spanning verwachte verklaring nopens de betaling van den heden vervallenden termyn uer oor logsschulden aan de Ver. Staten aigelegd. De minister zeide onder ademlooze stilte, dat de Britsche regeering1 het betreurt, dat de Ver. Staten haar vei*zoëk om uitstel van den termijn van 15 Juni niet hebben aan vaard, in afwachting van een bespreking van het schuldenvraagstuk in zijn geheel. De Britsche regeering heeft daarop beta ling van 10 millioen dollar voorgesteld, als erkenning van de schuld. Roosevelt heeft het aanbod in een geest van samenwerking aangenomen, zonder vooruit te loopen op ‘de vryheid van hande7 len van beide regeeringen bij de definitieve onderhandelingen. De betaling, aldus vervolgde Chamberlain, zal geschieden in zilver, tegen 50 ets. per ons fyn. Het zilver heeft de regeering van de Britsch-Indische regeering verkregen. President Roosevelt zal het Congres mededeelen, dat hy Engeland niet in ge breke gebleven acht, al is de betaling slechts een gering deel van de verschuldig de som. De president was met de Engelsche re geering van meening, dat een debat over de schuldenkwestie in elk geval op de economische wereldconferentie vermeden moest worden en ook gevoegelijk ungesteld kon worden tot later. Zoodra de omstandig heden het toelieten, kon deze kwestie op een nader te Washington te beleggen con ferentie geregeld worden. Chamberlain elndigde met de verzekering, dat deze uiterst delicate kwestie aldus op een voor beide partijen bevredigende wijze voorloopig was opgelost en dat het groote gevaar, dat zij een nadeeligen invloed op weer stond zij atë het Ivarg buiten zichzelf en verwonderde zielig dat zij het sterke, scherpe licht der liefde zag op het gelaat der vrouw, die gisteren Nell Nethercliff was. Niet ééns -dacht zij er over oin haar lief de te lopeliènen. Die was er te groot voor. In alle landen «der wereld was slechts één man. één sterke man, ruw, zacht, volmaakt en hij was nu haar meester. Toen Hester klaar was met karhen, had zij Nell Nethercliff gezoëht en toen zij haar niet vond, ging, zij den weg op naar Windy- tami. Tweemaal keerde het meisje zich om en wierp een blik op Lostwithens en tel kens’ging zij weer verder met ^en ongedul- digen zucht. Hij is niet voor mij, herhaalde zij, nooit in dt wereld zal hij mij toebehooicn. De westelijke hemel werd purperrood en nog lag iflevrouw Nethercliff daar, den a,an- genamen geur der heide om haar heen en het geloei van Griff’s vee in haar oore i En toen viel plotseling de slag, alsni pph bliksemstraal haar .getroffen had uit den diej>blauwen hemel. Er was niemand te ziende heide scheen uiterlijk nog- zoo al- zij een oogenblik geledéh geweest was: maar zij was in den greep van datzelfde voorge voel, dat haar in den afgeloopen nacht ook overmeesterd had. Dit staat/eveneens te vreezen, indien niets zou worden gedaan om de handelsbe lemmeringen op te heffen. Iedere stabilisa tie van de valuta leidt tot een mislukking, tenzy ZÜ vergezeld gaat van een vrtfer goe derenverkeer dan thans bestaat. Dr. Colijn voegde hieraan to‘e, dat hoe wel Nederland de Fransche meening deelt, dat men een onderzoek behoort in te stellen naar de mogelijkheid van een betere verdee- ling van het bestaande aantal arbeiders over de beschikbare werkgelegenheid, de werke lijke oplossing ligt in een vermeerdering kan alleen tot stand worden gebracht door een stijging van den omvang van den inter- lnng eetlust en ïoodra zij weer naar buiten, tusschen de heidj daai’ den ganschen namiddag, t’. hond naast haar zijn eigen droomen droom- de. i Lager en lager daalde de zon en zachter en zachter werden de klanken der gevleu. gelde dieren en van den wind en nog lag zij daar, tevreden, dat zij de heuvels kon gadeslaan en haar eigen gedachten kon den ken. De blik van Griff, wanneer hij lang geleden, in den jachttijd naast haar reed, de blik van Griff, toen hij haa/ verpleegd had en haar gered had van haar aanval van duizeligheid, de blik van GHff, -wan neer hij zich over zijn spdde en ijoiiweel boog, terwijl hij den ongelijken strijd met het moeras aanbond als deze kwamen en gingen voor haat, dat waren de schilde rijen., die zij zag op het heide-doek en die haar zoo tevreden stemden. Zij werd uit haar rust gewekt door kleine aandoeningen, waaraan zijn geen weerstand kon bieden, sterkere aandoeningen van teederheid, van hoop, van grètig vooruit kijken naar. zij wist niet wat doorzweepten haar; dan gouden standaard bepleitte Engeland het onttrekken van het goud aan de interne cir culatie en het gebruik uitsluitend in het internationale verkeer. Het wettelyke mini mum van goud dat de centrale banken moe ten reserveeren, moet verminderd worden en er moet een nauwere permanente samen werking tusschen de centrale banken ko men. De herleving van den wereldhandel hangt, zoo meende Chamberlain, grootelijks af van de hernieuwing van den internationalen ka- pitaalvloed. Bepaalde staten zouden waar schijnlijk niet toestemmen in het opgeven van de beperkingen van het ruilverkeer, tenzij zij waarborgen kregen tegen een on matige vermindering van de reserves var hun centrale banken. De conferentie moest cl® middelen onderzoeken, waardoor derge lijke landen daartoe in staat gesteld konden Worden. Ten aanzien van de tarieven verklaarde Chamberlain, dat het beschamende element daarin niet het noodzakelyke te boven moest gaan om de inlandschê producenten op voet van gelijkheid te brengen met de buiten- landsche. Engeland zal reëel medewerken met een veelzijdige actie ter vermindering, van de tarieven. Minister Hymans aan het woord. De Belgische Minister Hymans betoogde met kracht, dat de monetaire problemen de discussies van de conferentie beheerschen. België beschouwt de monetaire stabilisatie als van wezenlyk belang voor het herstel van de vrije functionneering van den inter nationalen gouden standaard en verwacht eeig prompte overeenstemming tusschen de groote mogendheden, waarvan de oplossing van het probleem afhangt. Zonder deze overeenstemming zullen alle andere inspan ningen op ander gebied ydel zijn. Huil- tegen het economische nationalisme. o De Amerikaansche secretaris van Staat Hull, die daarop aan het waard kwam, ont wierp een aHerjjftaiberst tafereel van de on samenhangende experimenten en de paniek in de laatste jaren. De menschen van tegen woordig zyn armer en voelen zich onveili ger dan twaalf jaar geleden. Het zou ver keerd zyn vertrouwen in ons te stellen, in dien wij deze conferentie verdaagden met de vernederende bekentenis, dat wy niet in staat zyn een nieuwe politiek te vinden en dat de schadelijke methodes van na den oorlog voortgezet moeten worden. De regeeringen moeten ophouden met het oprichten van hinderpalen voor den handel, Je zult je maat wel vinden, Hester, zei zij impulsief. Wel, je bent nog geen twintig en eens zul jo lachen om al die grillen eens, als je een man zult hebben en kleintjes en een huis om netjele in orde te houden. Hester hield niet op woorden kwameh met eek evenals, de stem van de karn zelf. Ik zal mogelijk wel een man vinden, zei zij,, maar nooit den man, dien u „den andeuen” noemde. Als ik hem zou vinden, zou ik melken er\ bakken, schrobben en schuieren en stoffen en dan zou ik denken, dat ik feest vierde, ’t Zou dan voor hem zijn, ziet u, en dan wAs het gemakkelijk. Maar ik ben niet veranderlijk dat is een eigenschap, die ik erg mis en daarom denk ik, dat ik hem in deze wereld niet vinden zal. Wat de and'ere wereld betreft daar is weinig kans op trouwen, indien allee, wat dominees zeggen waar' is. ■Je bent moe, Hester, zei de ander, niet wetende, hoe zij het meisje moest troos ten, dat zoo jmatig sprak en toch zoo over tuigd was van haar ongeluk. Kom wat eten het is al over etenptijd. Zou u een tijdje kunnen karnen? Het is niet goed',, op te houden, als je er mee begohnen bent. Mijnheer Lomax neemt ge woonlijk mijn plaats in, indien hij tegen het etensuur hier is. —Ja, ja. Ga maar gauw naar binnen en neem maar Iets. Je ziet er zoo flauw en wit uit, kindje! Misschien heb ik te lang gewacht met eten, zei Hester, terwijl zij de karn aan me vrouw Nethercliff overgaf en bleef wachten met de vergeldingsmaatregelen, aanleiding toe geven. De naties hangen van elkander af, inter- nationale samenwerking "is dus de hoofd zaak. De conferentie zou móeten verkondigen, dat het economische nationalisme, zooals het in verschillende landen bestaat, een ge discrediteerde politiek is. Wederzyds bruikbare, markten kunnen .slechts worden verkregen’ door een vrijstel ling der handelsproducten> die alleen‘moge lijk is door een gelijktijdige actie van alle regeeringen, door stabilisatie der deviezen en valuta’s, hetgeen de douanemuren aan zienlijk zou verlagen. Huil verdedigde een politiek van progressieve wederaanpassing der overdreven tarieven en andere douanebelemmëringen op lager peil. Een dergely^e politiek grooter welvaart in het leven roepen. De wereld kan zoo niet voortleven. De conferentie levert den sleutel voor het eco nomisch herstel van de wereld. Huil stelde algemeene toetreding tot het douane- bestand voor. Geschikte maatregelen zouden moeten worden getroffen op monetair gebied, wélke giooter stabiliteit zouden verzekeren. Bondskanselier Doll’fuss. De Oostenryksche Bondskanselier DolL fuss stelde de intematiönale crediethulp aan de Oostenrijksche Nationale Bank als een voorbeeld vay, nuttig samenwerking, waardoor de omzetting van credieten op korten in credieten op langen termyn mo gelyk was. Ook de kwestie van de nieuwe credieten vtor Oostenryk was thans regeld. Dollfuss rekende af met de aanhangers van inflatie, tegenover wie hy verklaarde dat hun theorieën inzake prijsvorming en inzake verschillende andere punten zelfbe drog waren. Ook de eisch van verlaging der douanetarieven op zich zelf was nog geen middel om de prijzen omhoog te brengen, aangezien hooger of lager invoerrecht aan de grens van het naburige land op den goe de renprys rd het eigen land geen invloed heeft, waarbij hy de graan-exporteerende landen als voorbeeld aanvoerde. Doch jilst deze landentoonden de juistheid Van een goede internationale organisatie, waardoor Van de hoeveelheid te verrichten werk. Dit alleen prysverhooging bereikt kon worden.’ v— „okvanht dnnr Nadat hij had medegedeeld, ddt Oostenrijk mee deed aan den tarievenwapenstilstand, I bepleitte hij nogmaals de noodzakelijkheid van het behoud van de goede trouw en het geloof, niet slechts op politiek, doch ook op .oeconomisch gebied. Dollfuss besloot zyn met applaus ontvangen rede met de woor- subsidieering van de scheepvaart, den: De afschaffing of ten, minste *en ringen over de geheele wereld is noodzake- ^en beweging van het hoofd jiaar het dal. Haar eigeai verdriet was zoo groot, dat zij zieh dien kleinen schimpscheut’ niet ontzeggen kon en zij schepte er een wreed vermaak in, toen zij de andere zag terug deinzen. Maar de dag had zijn stempel van vrede op mevrouw Nethercliff gezet en zij was rustig en bedaard, toen zij naar de hut liep, om haar eigen maaltijd tè gebroiken. Gelijk de gewoonte van vrouwen is„ wan neer het manvolk buiten is, bleef zij niet aan tafel zitten, ook had zij niet veel -- klaar was, ging zij nde en lag tèrwijl da

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1