>R E E EN iti erneming NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 72» Jtaargang Dinsdag 28 Juni 1933 T NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATÉR, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon en F eestdagen a *5 EN THEE PJES Door smart gelouterd BERGAMBACHT. BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, l - betreffende het credietverdrag. ver- FEUILLETON. HOOFDSTUK XIX. Hoe Griff de jaren vergat. (Wordt vervolgd). K»M. De Londensche Wereldconferentie De Duitsche export. Het valuta-probleem. Onderhandelingen r het de aan- oed drukwerk moet worden •s van De Goudsche «del, Gasthuismolen- slechts 1.— franco KERIJ AN ZOON. GOUDA. te lang allee: deloosheid v ►en en nalaten. n indruk, dien men jen een terrein vol eilykheden bewaren, d- en middagtoilet, en. drinken, rocken, golf enz., voorstel- iot men zich gedra- heid en zelfvertrou- OOS JE def! :ot dag wordt aastiek, zonder diëet, twendig gebruik. Het ENBRANDER, Over- chting, onder strikte al zenden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cefit, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.9®, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. van alle landen, in het bizonder die dér staten van Zuid-Amerika. „Niettemin, werd in z.g. officieuse bespre kingen der werknemersgroep der yonieren- tie, waarvan men de Duitsche gedelegeer den uitsloot, het voorval herhaaldelijk be sproken en daarna door den voorzitter dezer groep in het openbaar behandeld. Deze z.g. officieuse bijeenkomsten zijn door commu niqués in de officieele stukken der Confe rentie opgenonien, howwel wij ter bevoeg- der plaatse geprotesteerd hebben tegen het niet correcte optreden. „Wij ziep iu de genoemde gebeurtenissen een ernstige beleediging van de Duitsche delegatie in haar geheel. „Met het oog op dezen stand van zaken ziet de Duitsche delegatie zich gedwongen de Conferentie te verlaten. Zij betreurt levendig zoo lang verhinderd te moéten zijn deel te nemen aan den zukelijken arbeid, waartoe zij zich hertfealdelijk en ondubbel zinnig heeft bereid verklaard, alg geen vol doening is gegeven aan de Duitsche eischen en de gerechtvaardigde Duitsche beswaren niet zijn verholpen. ner en Kuenstler, zoomede aan de voorzit ters van de fracties van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag, Loebe en Szillat. De besluiten van de fracties in Rijksdag en Landdag betreffende den zetel van dQ par tijleiding dep Duitsche sociaal-democraten, werd opnieuw door de goedkeuring van de volgende verklaring bevestigd: „Alleen het nieuw gekozen partijbestuur in Berlijn heeft de verantwoordelijke leiding der par tij. Duitsqhe partijgenooten, die naar het buitenland zijn gegaan, kunnen geenerlei verklaring afleggen namens de partij. Met nadruk wijst de partij iederee verantwoor delijkheid van de hand voor al hun uit latingen. De aanslag te Krems aanleiding tot het verbod. Directe aanleiding hiertoe zyn de aansla gen te Krems en te Weenen. De minister voor de veiligheid rapporteer de, dat het politioneel onderzoek en de ge deeltelijke bekentenissen der gearresteerden naar aanleiding van de jongste bomaansla gen te Weenen onloochenbaar hadden aan- Trash had echter besloten zelf iu den gang van zaken in te grijpen. Toen de vrouw wankelde en neerviel en bleef liggen waar ze gevalten was„ was de hond zeer ont steld geweest. Hij wist, dat hij achter gela ten was om Nell Nethercliff te bewaken, en nu wist hij ook, dat ze ziek was niet dood, dat vertelde zijn hondenreuk hem eu dat men van ver weg moest komen om hulp te verschaffen. Hij wist nog niet dade lijk. wat hem te doen stond, maar rende door HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—van Rossum. 86 (Nadruk verboden) Dig kreet kwam plotseling. Zij wist niet, dat zij hem geuit had. De maan, de heide, de rustige planeten, de glinsterende en de trillende sterren aan den hemel draaiden olie in duizelink rondom haar. En Trash, die haar zag vallon> verhief zijn stem en huilde in de woestenij. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer A8A. Advertentün in het Zaterdagnununex 2® bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiln de helft van den prfls. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK 3 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentie en Ingezonden mededeeUngon bij contract tot zeer genduceerden pijjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn OOSTENRIJK. Benesj wil Oostenrijk tot de Kleine Entente laten toetreden. Een vertegenwoordiger van een der l’raagsche dagbladen heeft te Londen een interview gehad met den Tsjechischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. Benesj, die krachtig pleitte voor toetreding van Oostenrijk tot de Kleine Entente. Dr. Benesj verklaarde Q.a., dat Oosten rijk thans eindelek de politiek is gaan vol gen, die in overeenstemming is met de taak van Oostenrijk in de Donaulanden. De eco nomische belangen der Donaustaten staan niet tegenover elkaar. De oude monarchie was economisch zeer gezond en goed ge fundeerd. Dr. Benesj is ervan overtuigd, dat men binnen korten of langen tijd de conse quenties daaruit moet trekken, als men weer vooruit wilde komen. De Kleine Entente is te allen tijd bereid den Bond met nieuwe vrienden uit te breiden. Oostenrijk heeft de gelegenheid mede te werken aan een econo misch geheël, dat op zijn manier ook een groote mogendheid is, zonder het eigenlijk te zijn. Daardoor zou Oostenrijk medewer ken aan de oplossing der Midden-Europee- scli© problemen en de politieke vriendschap en het vertrouwen helpen herstellen. De actie der N-S.D.A.P. verboden. De S.A. en S.S. ontbonden. Volgens een bericht van den officieelen berichtendienst uit Weenen zijn ingevolge een besluit van den ministerraad de S.A.- en de S.S.-afdeelingen en dè Vaterlandische Schutzbund ontbonden. De ministerraad besloot verder de Oosten rij ksche Nat.-Soc. Duitsche Arbeiderspartij elke actie in Oostenrijk en speciaal de vor ming van alle partij-organisatie te verbie den. se prjjzen zijn gram (planmatige aanpassing van produc tie aan afzet). De heer Trip aan het woord. In de tweede sub-commissie der Valuta- commissie heeft de heer Trip gezegd, dat het zonder redelijke stabilisatie van de be langrijkste valuta onmogelijk zou zijn iets concreets tot stand te brengen op het ge bied der kapitaalsbeweging. In de toekomst zou goud bijv, uitsluitend moeten dienen voor de internationale valuta. De samenwer king met de centrale bankinstellingen zou hechter moeten worden. Amerikaanse!» voorstel inzake het valuta-vraagstuk. De Amerikaansche senator Pittmann heeft in de tweede sub-commissie der valu- tacommisaie van de Economische Wereld conferentie een resolutie ingediend, welke opzien baart. In deze resolutie worden de volgende verplichtingen voorgesteld, welke de aan de conferentie deelnemende staten op zich zouden nemen: 1) Spoedig herstel van de stabiliteit der valuta; 2) Herstel van het goud als valutastand- aard; 3) Het gebruik van goud zal beperkt wor den tot de dekking der1 bankbiljettencircu latie'en de regeling van den internationa len betalingsbalans. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Duitsche delegatie verlaat de Intern. Arbeidsconferentie. Zij acht zich beleedigd door de houding der andere arbeidersdelegaties. Geen terugkeer vóór Duitschland vol doening gekregen "heeft. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Den president van de 17de zitting der Internationale Arbeidsconferentie, welke thans te Genève wordt gehouden, hebben dé Duitsche regeerings vertegenwoordiger, de Duitsche vertegenwoordiger der werk gevers en de Duitsche vertegenwoordiger der werknemers vandaag de volgende ver klaring overhandigd „Bij den aanvang der Conferentie zijn in een groepsbijeenkomst der werknemers ern stige beleedigingen geuit tegen Duitsehland en zijn gedelegeerden. Deze zijn, zooals thans in alle openlijkheid moet worden ge zegd, door den voorzitter van de groep tot nu toe niet teruggewezen ondanks het daar toe gedane verzoek ter bescherming van de Duitsche belangen. „Vervolgens brachten Geneefsche bladen uitlatingen, welke de Duitsahe vertegen woordiger der werknemers, de heer dr. Ley, gedaan zou hebben op een persbijeenkomst. Du heer dr. Ley heeft alle hem toegeschre ven uitstotingen met beslistheid gedemon teerd. .Daarenboven is door de toonaange vende Duitsche instanties verklaard, dat. Duitschland gfoote waaprfe hecht aan vriend deeï II van het werkpro- schappelijke bettekkingen met de bevolking trokken was. mSb'sen sluwe aanduiding, dat hij spoedig terug dacht te komeO. ging Griff naar het melkhuis, de koestallen en den anderen staf, in de hoop dat Hester1 misschien langer gebleven was. dan ze plan had gehad, en dat mevrouw Nethercliff om haar gezelschap te houden, met haar was meegegaan. In het melkhuis was niet, wat hij zocht, noch üi de koestallen, noch in den paardenstal; zijn paard stond er aan de deur, waar hij het had laten staan, waar het geduldig wachtte om binnen ge laten te worden. Hij stalde zijn paard, en ging toen het veen in, tot de plek, waar hij het kleine slachtoffer van de sneeuw begraven had. Meer dan eens had hij Nell Nethercliff hier gevonden, iwanneer hij haar en jfèlaten had en de oude moe- we$r over haar gekomen was. Misschien zou hij haar vanavond ook hier aan treffen. Een handvol sleutelbloemen lag op het graf en het maanlicht scheen, fluweelig op de bladerendeze vertelden hem, dat ze nog kort geleden hier was geweegt, want ze waren versch geplukt. Overigens was het veen stil. Het werd Griff ten laatste heel licht. Dit was het oogenblik van God, en de ziel van den man lag kristalhelder voor hem. De eenzaamheid drukte hem. nu Nell Nethercliff niet langer hier was; hij zag geen heide, Jiem^l en heldere maan, nu zij van hem weggegaan was, en plotseling ont waakte een vurig verlangen in hem om haar in zijn armen te nemen en haar daar te houden. 11 Het was op dit uur, dat mevrouw Nether cliff den turf weg gevonden had. Hst was De onderhandelingen, welke te Londen zyn gevoerd met betrekking tot het crediet verdrag voor Duitsche openbare debiteuren van 1933 zyn ten einde. Het betreft ver plichtingen op korten termijn tegenover de landen en de gemeenten. De Duitsche debi teurencommissie bestond uit Ministerial- direktor Huppel (Berlijn), den burgemeester van Hamburg Krogmann en Dr. Stroelin uit Stuttgart. Dr. Stroelin heeft den moeilijken finan- Sièelen toestand der gemeenten uiteenge zet. Het jaar 1933 is voor de gemeenten een zéér ongunstig jaar. in het nieuwe Duitsch land worden evenwel alle organisatorisch^; juridische en financieele voorwaarden ge schapen voor een spoedige saneering .der Duitsche gemeenten. Hiermede zullen even wel verscheidene jaren heengaan. De Duit sche commissie van debiteuren heeft in de transferkwestie in voortdurend contact ge werkt met den president van de Rijksbank, Dl. Schacht, die eveneens te Londen ver toefde. Het credietverdrag van 1933 blyft allereerst bestaan in zijn ouden vorm. Be treffende detailkwesties zullen in den loop van het jaar opnieuw onderhandelingen worden gevoerd. Ministerialrat l*o$se üuitschen export. Inule zitting der Economische Commissie heeft Maandagmiddag eéfst de Russische vertegenwoordiger Litwino^ het woord ge voerd. Spr. hoopte, dat de Russische reso lutie inzake de uitschakeling van alle agressieve en discrimineerende bepalingen spoedig in behandeling zal komen. Hij steupde voorts de dqor de Amerikaansche en andere delegaties voorgestelde uitbrei ding van het tarievenbestand. De voorzitter der commissie, Dr. H. Co- lyn zeide dat niets een bespreking der Rus sische resolutie in den weg staat, doch hij gaf te kennen, dat zulks met het oog op het bizondere van de Russische voorstellen pas later het geval zal zyn. Besprekingen in de commissies. In de vergadering der Economische Com missie, die onder leiding stond van Dr. H. Coljjn, las de Fransche Minister van Kolo niën de reeds uit de Fransche pers beken de voorstellen inzake productieovereenkom- stej» voor. Op Italiaanse!» voorstel werd het tweede deel van het werkprogram, de aan passing van de productie aan den afzet, in getrokken, aangezien de Fransche voorstel len te laat waren ingediend. Derhalve ging men over tot behandeling van het eerste deel, inhoudende verschillende" vraagstuk ken van handelspolitiek. De Grieksche Minister van Financiën ?prak de wenschelykheid uit, dat de kleine Men kent anderen zooals men zich zel- ven kent. men met contingenten bleef werken, betaling van schulden onmogelijk. De Italiaansche vertegenwoordiger klaarde dat het algemeene herstel van den gouden standaard voorwaarde was voor be vredigende tariefovereenkomsten. Het Pool- sdie voortel om te komen tot een geleide lijke vermindering van de handels- en va- lutabeperkingen wees hij als onpractisch aï. De vergadering der Economische Com missie werd hierna verdaagd tot den na middag. Er werden door deze commissie twee sub-commissies ingesteld en wel één voor behandeling van urgente maatregelen en één voor maatregelen op lange»1 termijn. Middagzitting van de Economische Commissie. In d'è middagzitting der Economische Commissie van de Economische wereldcon ferentie werïbxfjen subcommissie ingesteld tei behandeling vip de afzonderlijke voor- stellen van deel 1 van het werkprogram. Tot president dezer sub-commissie, welke het gtheéle gebied der douanekwesties en han- delsbelemmeringen behandeld, werd de na- tionaal-socialist Krogmann met algemeene stemme^ gekozen. Dr. Colijn zeide, dat eerst was voorgenomen, deel A (hajidelsbe- lemmeHngen) enB (douanerechten) in twee verschillende commissies te behandelen. Posse heeft in zijn redevoering voorgesteld de douanekwesties en die der handelsbelem- meringen (contingenten, contingenteeringssystemen, komsten) tegelijkertijd en Toen Griff bij zijn thuiskomst de hut ledig vond, stond hij één oogenblik sprake loos. De lucht deed hem kil aan. ofschoon de nacht zwoel was als midden in den zo- meï. hij had een gevoel van verlatenheid, dat hij niet van zich af kon werpen. Hij weid opgeschrikt door het leven, dat het paard van den Squire aan de deur maakte en werktuigelijk stak hij een tweede kaars aan, ging naar de eiken kist, die hem t°t kast diende en goot wat drank in een tweetal glazen. Russische nationaal-söcialisten. In relatie met de Jong-Russen van grootvorst Cyrill. Naar men weet is in Duitschland ook een Russische nationaal-socialistisdhe partij op gericht, welker ideaal het is, het Hitlerisme in Rusland te verwezenlijken en met het nationale Duitschland een verbond te slui ten. Den 21sten Mei verscheen het eerste nummer van de krant, de Nowoje Slowo (Het nieuwe woord). De leiders van deze organisatie zijn» volgens de Prawda, ge neraal Von der Goltz, Alfred Rosenberg, majoor Bissohoff, de leider van de Duitsche <t,IJzeien divisie”, in den veldtocht in de Oostzee-provincies, en Avalow. Voorts generaal Socharow, Obolenski en de redacteur van de Russische krant Nabat Jakowlew. De Russische groep, bij afkorting „Rond” geliecten, ontvangt volgens de Prawda van de nazi’s groote geldsommen voor haar krant en voor de propaganda in het buiten land. Deze propaganda wordt vooral ge voerd in de Oostzeestaten en in Frankrijk. De partij staat daar in relatie met de orga nisatie der „Jbng-Russen” die grootvorst Cyrill als den tsaar van Rusland erkent. De aanhangers van de de Russische nazi’s dragen zwarte broeken, witte overhemden met op de mouw een mofferchistisahen wit- blawv-rooden» band met een hakenkruis. Nieuwe leiding van de S.P.D. Van soctoal-democratische zijde wordt meciegedeeld: In een gemeenschappelijke zitting van het uitgebreide bestuur der S.P.D. en de besturen van de fracties in Rijksdag en Landdag van Pruisen hebben de leden van het partijbestuur hun functies ter beschik king gesteld. De ppnferentie besloot de tol ling der partijaangelegenheden over te dra gen aan de leden Westphal, Stelling, Rin- het uur, waarop de ziel van iede»- het lichaam kan verlaten en een oogenblik vrij is te gaan, waarheen ze wil en haar makker kan zoeken. Een wilde kreet, zooals die van Nell, maar dieper en krachtiger, klonk uit den mond van den man over de eenzame heide. Keer tot me terug! Kom terug! Want ik heb je zoo lief, en ik heb je zoo noodig! Verbaasd was Gnff volstrekt niet. Hij vroeg zich zelfs niet af, waarom ze heenge gaan was; zijn eenige 'zorg was haar terug te brengen, terug naar Lostwitihens, naar de hut, waar hij en zij de lange winter- en de kortere lente-avonden hadden doorge bracht. Hij bleef stilstaan en luisterde gretig; en van over de vlakte weerklonk naar het scheen, een echo van zijn kreet en toen na een lange, bange stilte, het lang aange houden gehuil van een hond. Ongetwijfeld had de eene geest na zi«h vrijgemaakt te hebben van de stof den an deren geest gevonden. Hij zag minder dui delijk en de angst begon hem te overman nen. Ze moest daarginds eigens zijn, daar waar de stralen van de maan streden om de duisternis van het veen te overwinnen, maar het land strekte zich naar alle kanten wijd uit en ze zou in die eenzaamheid kun nen sterven, wanneer hij haar vóór de mor genschemering niet had terug gevonden. Niet wetend, welken weg hij in moest slaan, doch te ongeduldig, om werkloos te blijven, liep hij de heide op, en hoopte, voor zoover hij zich nog eenig gevoel be wust was, dat zijn instinct hem zou leiden naar de vrouw die hij zocht. staten met schulden door de groote mo gendheden gesteund zouden worden mêt behulp van verdragen voor vergropting van óen uitvoer, waardoor de kleine staten hun schulden zouden kunnen betalen. Zoolang was over d<*n I.0HISI1IE (01RAM. invoerverboden, ruilovereen- in verband met elkander te behandeleji. In de sub-commis sie zullen alle landen vertegenwoordigd zyn, die voorstellen hebben uitgewerkt. De Engelsche minister Runciman ver klaarde, dat ook Engeland een verlaging der internationale handelsbelemmeringtn wenscht. Hy verklaarde, dat volgens de on dervinding van Engeland slechts bilaterale verdragen resultaat hebben gehad. Het is onmogelyk concessies te verkrijgen zonder concessies te doen. Engeland is niet van plan zyn bilaterale verdragen op te offeren voor een onvoorwaardelijk nastreven der meestbegunstigingsclausule. Deze kan slechts worden toegepast op landen welke hunnerzijds geen tegenprestatie verrichten. Runciman steunde voorts het voorstel eener productiecontrole en wel niet met het doel de productie te vergrooten, maar om de pryzen te doen stygen. De commissie ging vervolgens over tot de bespreking van dec! II "en het Wat,, alleen? riep de Squire met een vroolijken lach, nadat hij zijn grijze aan dén deurpost had vastgemuakt. Dat tref je maar als je vrouwvolk zich in dq turf schuur verstopt heeft, dan zullen ze het daar alles behalve ruim, en koud genoeg hebben, zou ik denken. Of zijn ze misschien door de oudere deur naar buiten geslopen, net als Ned O’Bracken Clougli? - Ik ben alleen. Squire, antwoordde Griff kortaf. In elk geval was mevrouw Nethercliff ge vrijwaard tegen beleediging en hij moest zijn eigen bezorgheid verbergen, tot zijn gast vertrokken zou zijn. Ik heb ja al gezegd: je moet leven en laten leven, en je hadt mij wel kunnen voorstellen, Lomax, vooral aan dat aardige meisje, dat boven mijn schouder uitstak en me gek gemaakt heeft met haar groote, zwarte oogen. Ze is de dochter van Joshua Royd en komt altijd boter voor me maken. O! antwoordde de oude man met een onderdrukten lach. Wordt er bij jou des nachts gekarnd, jongen? En de andere, was die ei’ soms om je ontbijt op tijd klaar te zetten? Daar, je vaders drift mag mij halen als ik meer zeg dat zie ik er van komen maar dit moet je me toten zeggen, Lo max. ’t Is <en kleine hut voor twee meisjes verduiveld klein hè? Slechts een dap per man kan zoo iets wagenOf ik een bor rel wil? Zeker, wil ik dat! Ik heb nog een langen rit naar huis, an God mag weten, waarom ik zoo gek was zoo’n eind het land in te gaan. De Squire bleef niet lang, en toen hij ver- onrustig het turfpod op en af. Soms jankte hij, als om medelijden van het veen af te smeeken, dan weer huilde hij en al dien tijd draafde hij het Stille pad op en neer, niet wetend wat te doen. Ten laatste, toen de vrouw steeds roerloos liggen bleef, ging hij naar haar toe en likte haar gezicht, als of hij haar wilde vertellen, dat hij niet long weg zou blijven, en aanvaardde toen in ge- stadigen draf den terugweg aaar Lostwi- thens. De deur van de hut stond open, maar Griff was niet binnen, dus ging het brave dier weer het veld in, snuffelend met zijn neus over den grond en vond twee spo ren één ging westwaarts dit waren, de weinige meters, die Griff gegaan was tot het punt, waar hij den Squire vaanwel had gezegd, het andere liep oostelijk in de richting van het kindergrafje. TraM» stond besluiteloos tusschen de twee sporen, en 't was toen, dat Griff's kreet voor de tweede maal over het veen, weer klonk hij wanhoopte er aan om haar in de woestenij te vinden.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1