Hing .o. kbank Deze Courant komt PIET VAN KEMPEN vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex P. G. SCHARLEMAN Jr LANGE TIENDE WEG 75 TELEF. 3202. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, J^EUWERKERK, OUDERKERK, "OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ro. 18328 Zaterdag 24 Juni 1833 Dit blad verschijnt dagelijks behalveop Zon-enFeestdagei in EERSTE BLAD. 760.854 05 IOO i veen en VRIJDAG. jwijk LADEN IN Genoegen Modelwasscherij I NIEUWE GEROOKTE ZALM extra vet 60 ct. per ons FIJNSTE GEROOKTE PALING ZIE ETALAGE. Brieven uit de Hofstad. 72a Jaargang Door smart gelouterd - I Dit nummer bMtaat uit twee bladen. ENTREE; ƒ0.60. Jan K. HOORWEG. Al werd eeraressen bij het (Wordt vervolgd). ons. mn geboden door de een doos sigaretten thee of koffie aan- terverf aangeboden GOHILTO-PRIJS- d door het Techn.- 'eeg-S tof zuiger tei nt Uw afzet- i tegen |iooge n ld das rwljsacten WOENSDAG, ke publiciteit VEEL! WIELERBAAN ZONDAG 25 JUNI a.s. n indruk, dien men i indruk, dien men en een terrein vol ilykheden bewaren. I- en middagtoilet, in, drinken, rooken, golf enz., voorstel- oc men zich gedra- leid en zelfvertrou- MDAG 2 JULI IDA GEHOUDEN, andel, Industrie en id Amerika Lijn, i van De Goudsche del, Gasthuismolen- lechts 1.— franco pen). S van 7’/o11 uur. rijden? Gnff bewoog zich onrustig in zijn zadel. Hij was een week geleden van plan geweest naar Bracken Clough te rijden en niet ecu» dg aanblik van Hester was voldoende ge weest ,om hem dat besluit weer te binnen te brengen Nell Nothercliff had alles voor hem verborgen behalve het igroote en nieu we in zijn leven. Het zal u vreemd toeschijnen, dat weet ik. ging Greta voort, maar ik kan u nu juist met vertellen, waarom ik dat wenusch. Toch is er een reden; en als gij naar Ned toegaat en er bij hem op aan dringt te doen, wat hij als rechtvaardig erkent, dan zal hij het begrijpen Gabnël heeft getracht hem te overreden, maar het was vergeefs, en nu, ofschoon wij eens dach ten, dat gij lichtvaardig waart, mijnheer Lomax, zijt gij het heden ten dage, die de gave bezit onze zeere wonden te heelen. Hat wordt het geluk van den Bedroef de genoemd, zei de andere, met cpn vooi- hijgaande vleug van zijn oude barschheid. Hoe men het noemt, dat komt er met op aan. maar zult u het nu gebruiken? U caat vriendschappelijk om met Ned en mi-- schien kunt u hem overtuigen Zeg mij, dat ge het doen zult! Ja. zei Gnff en liet zijn paard keeren, met naar, links door het dorp Lins Crag, maar rechts, het steenachtige pad tegemoet, dat* hem dwars over het veen naar Crans- hnw zou brengen. Toch deelde hij Greta niet mede, dat'hij den aard van haar bood schap kende, ook zei hij niet, welke een voudige argumenten hi* dacht te gebruiken om den overtreder weer met zijn gedachten men was. dat nemen. rechtvaardig leven. Dat hebt toen wilde ik u met gelooven. Nu Hij Iweld op en zijn gelaat door verschillende >nd gelegenheid tot i, wedrennen, vlieg- ekenden humorist- ag in de maand Jzn., Fred. Hen- Laat eens een proefwasch behandelen bij Fa. J. H. VAN STRAATEN. KOOL jtykacten Bouw- <en, Middelbaar- Kunstnij verheid; geen gebeurd is. Helaas is dat alles vrij wel onherstelbaar want in de huizen-zee die sedert 1918 in den Haag is neergesmeten is geen noemenwaardige verandering meer te brengen. Nu moet men mét architecten een beetje voorzichtig zijn. Er is geen soort mensenen dat elkander zoo graag afkamt als zy. Er wordt nu in dezen kring ook al geroepen om een sterken man, een stedebouwkundi- gen dictator, vry van alle gemeentelijke be moeiing. Een uiting van eigen kracht is het gewoonlijk niet als men om zoo’n Hercules- li guur gaat roepen. By de uitbreiding moet men er in de eer ste plaats op bedacht zyn dat de verbindin gen met de diverse wykén zoo goed moge- lyk blyft. Hoe ruimer men de stad bouwt des te grooter wordt het oppervlak en des te kleiner wordt het aantal menschen dat op een gedeelte woont. Daardoor ontstaat al aanstonds de moeilijkheid van het ver keer dat langs trajecten noodzakelyk maakt, waarop betrekkelyk weinig vervoer is. In dit opzicht heeft den Haag zich al een reu-, ztnstrop gehaald. Men heeft gemorst met zijn gronden en dé ondergang van de tram is daar o.a. het gevolg van. Men heeft ver zuimd rechte verbindingen aan te leggen. Aile lanen in den Haag loopen op een ge geven moment dood en dan kronkelt het verkeer zich door een warnet van straatjes en straten. Bovepdien eischte den aanleg der wegen enorme sommen in vergelijking met het aantal menschen dat aan die wegen woont. Allerlei kriebelige kronkelstraten heeft men aangelegd waarin niemand den weg weet te vinden. Men krygt altyd zoo (Jen ind^uk, dat ergens op een bureau een teeke- naar aardige figuurtjes heeft zitten fanta- seeren, hofjes, pleintjes en plantsoentjes en daarbij heelemaal niet gedacht heeft aan ae eeuwige overlast, dje dat doolhof-systeem in de praktijk moest opleveren. Die brave architecten die nu hard jamme ren hebben zelf meegeholpen aan dat ge pruts door huizen te ontwerpen die in het verduister<le Ja, nu? Het verleden leeft nog, Greta, zei hij eenvoudig. Ge weet, dat ik’ uil het leven tfng met een schandvlek op mij. Zal een uVan buiten aardig „doen” maar die prak tisch dikwijls onbewoonbaar zyn. Het beste bewys is dat de oude huizen meer in trek zyn dan de nieuwe. De hebben hier al vele jaren een, Schoon heidscommissie, maar deze heeft de moei lijkheden niet opgelost. Daarvan hebben we evenveel plezier als verdriet beleefd omdat zij dikwijls veel te eenzijdig was en zich van het geheel niets aantrok. Tegenover dit nieuwe protest der archi tecten staan wy ook nogal sceptisch, want niets waarborgt dat zy het juiste midden zullen weten te houden, tusschen de eischen der praktijk en de wenschen der aesthetics. Men draait het wel eens om en stelt de eischen der architectonische schoonheid vóór-op en de wenschen van de praktijk en het verkeer daar achter. Het is moeilyk die te vereenigen en vandaar de conflicten waarvan er nu weer een op de spits is ge dreven. Het is te betwijfelen of het verzet wat oplevert want er bestaat altijd nog een spreekwoord van vechten tegen de bierkade dat waarschijnlijk van Haagsche afkomst is Het kan geen kwaad dat er eens op ge wezen wordt want anders gaat het maar steeds verder. Intusschen is veel al onher stelbaar, maar er kan ook nog veel worden verknoeid. ELKE VRIJDAG LEVENDE ZUIDERZEE BOT. eerder te vroeg dan te laat bij om zijn schulden,te betalen. Nu, ik zal even zijn rekeningetje onderteekenen, dan kunt u het. papiertje mee terug nemen. De voldaan geteekende rekening gebracht en Griff reed over de brug helpad op, dat hem over het veen zou leiden, toen Doper hem nep. Dus u gaat verder, mijnheer? vroeg hij met de hem aangeboren nieuwsgierig heid van het heidevoik. Jn, naar Bracken Clough, antwoordde Gnff over zijn schouder. Ja, Ned van O* Bracken Clough wordt met den dag erger. Een dwaas van een jon den pen duistere schuilplaats een meisje,-dat ai de heerlijkheden der boer- denj aan zich heeft hooi, heide en den geur der koeien en ge hebt geheel* geschiedenis van Ned in een notedop. Griff hield zijn merrie in. Wat bedoelt ge. William? vroeg hij. Nu, alleen maar, wat ik zeg. Wie het meisje is. kan ik u niet zeggen, maar er zal hier of daar wel een zijn, daar kunt ge u op verlaten. En het grappige van de zaak is, dat wij Ned niet eens veroordeelen kun nen. zooals wij eigenlijk moesten doen. Het schijnt wel, of hij er voor geboren is en er is geen kwaad haar aan den jongen, als hij maar eerst gevestigd zou zijn. Bovendien de meisjes helpen hem helpen hem op een wreede wijze, daaraan valt niet te twij felen. Hat noodzakelijk idealisme. Deze dagen hoorde ik iemand tegen een ander zeggen; „Je bent een idealist". Het klonk als een verwijt, zoo iets als wou do spreker zeggen: „Je bent een oplichter". Nu kan ongetwijfeld in sonpnige omstandig heden idealisme als iets afkeurenswaardigs verweten worden. Er zyn situaties in het leven waarin idea lisme gevaarlijk en bijna misdadig wordt. Maar het was hier bedoeld als een verwijt ten opzichte van de geheele levenshouding En het woord werd hier niet gebruikt in tegenstelling tot materialisme, als de leer, die aan het onstoffelijke en aan de hoogere waarde van dit oristoffelyke gelooft, maar in dien veelzins gebruikten zin van optimis me, zoodai.met idealist bedoeld wordt, wie luchtkasteelen en plannen bouwt en wien;i vertrouwen in het leven en de menschen i hem in de verwerkelijking van die plannen vertrouwen doet stellen. Wanneer men een dergelijke karakteri sering als een verwijt hoort uitspreken, ian vraagt men zich onwillekeurig af, of Jan zoo weinyj menschen het benoodigde dóórzicht en besef hebben om de groote waarde van een dergelijk idealistisch opti misme te begrijpen en hoe weinigen er ten slotte maar zyn, die ’van het leven en de ontwikkeling van het leven ,eenig dieper- gaand begrip hebben. Want dit is het eigen- aardige, dat de veroordeelaars van dit Mea- leame zich als de levenswijzen beschouwen, als de menschen, die het leven en de men schen doorzien hebben beter dan die kinder lijk gebleven optimisten. En toch is het waar, dat juist deze veroordeelaars, deze nuchtere zakelyke menschen, als ze zich zelf graag afschilderen, enkel den buitenkant dor dingen en de oppervlakte van het leven zien en geen begrip hebben van den ont wikkelingsgang van het leven en de krach ten, d’.e dien gang beheerschen. Ongetwijfeld hebben we nuchtere men schen noodig, wien alle idealisme en op- MCLXXXIII. De uitbreiding van Den Haag. De architecten hebben de hoofden by el kaar gestoken om eens te protesteeren tegen de’ wijze waarop den Haag zijn uit breiding in de laatste jaren heeft geregeld. De voorzitter van de commissie die thans door de afd4 den .Haag van de Ned. archi tecten en de afd. bouwkunst van den Haag- schen Kunstkring is ingesteld, heeft de bouwkundige ontwikkeling van onze stad in het laatste tijdsbestek één groote misluk king genoemd. Geen dier uitbreidingen heeft rekening gehouden met het /geheel. Het vry grootsche plan dat dr. Berlage in 1908 ontwierp, is dilettantisch uitgevoerd door den dienst der gemeentewerken. Nadat jaren lang kritiek is geoefend is in 1930 althans eenig resultaat verkregen, door dat een ambtelyke commissie is inge steld, die het vraagstuk nog eens heeft be studeerd. In het begin van 1933 is het rap port dier commissie verschenen, waarin zeer scherpe kritiek wordt geoefend op hel leen wie gelooft in de menschen en in ’t leven, heeft de moed en de tracht voor en met die menschen in het levéïi naar andere vormen te streven. Het is mogelijk, dat hij niet altyd de kracht en de kennis heeft, de. opgebouwde plannen uit te Voeren en dat hij anderen by de uitvoering?!, te hulp moet loepen, of dat zelfs anderen, nuchterder menschen, de uitvoering geheel van hem moeten overnemen, hij zal toch de bouwer der plannen zyn, degeen, die de eerste stoot geeft, de droomer en fantast, die nieuwe mogelijkheden voor zich zag en de optimis tische idealist, die vertrouwde in haar ver werkelijking. Dat is het wat we noodig hebben, den droom en het optimistisch idealisme. En wanneer dan ook iemand ons idealisme verwyt, laten we dan bedenken, dat dit geen verwyt is, ook al mocht het als zoo danig bedoeld zyn, maar een erkenning van onzen moed en ons vertrouwen'en van onze kracht. De menschen, die het aanzien der wereld veranderd hebben, zijn idealisten ge weest, of ze uitvinders waren of kunstenaars of profeten of geleerden. En al zijn we nog niet groot omdat we idealisten zyn, iets van wat die grooten bezaten, is ook in ons en we kunnen het op bescheidener schaal ge bruiken tot heil van ons latifl, onze om geving, ons gezin, ons zelven. HNsjoAG in - TEL. 2745. op den. rechten weg te brengen Echter kon hij een lach niet weerhouden toen hij den top van Water Lone bereikt had en den weg over liet open veen insloeg. Ned zal mij met ontkomen, mompelde hij, het is een strijd tusschen zijn kracht en de mijne. Hij was de boodschap vergeten, die hem heden had doen uitrijden, maar het gemak - kelijkste rijpafa naar Bracken Clough was toevallig het heste té bereiken door de Up per Bngg te Cransliaw te kruisen, in de nabijheid van Doper s huis. Koper zelf, een kleine man. mej een mond en een kim, diP altijd lachten stond in de deurope ning van de loods, die tot kantöor diende Hij was met de jaren niets verouderdook vond hij dat Gnff dezelfde was gebleven, want hij begroette hem als vanouds. -- Wel. mijnheer Lomax, ik verwed er mijn hoofd onder, dat u een of twee kemp hanen koni( koopen.! nep hij. Dan hebt ge uw weddenschap verloren William. Ik kom een rekening betalen. Bij God. dun bent u erg veranderd! Dut was vroeger geen karaktertrek van u-, dat mag ieder hooren. die het wil. Nut het is niet voor mijzelf, lachte de ander Joshua Koyd. ginds op AVindyfarm. is ziek en hij versacht mij iwat geld voor hem te betalen. Koper nam liet s)eld .telde het en stuk het in zijn zak. waarna hij er genoeglijk op sloeg. Nietig beter dan koper, zei hij. het is net zoo goed voor een zak als spijs voor het lichaam van een mensch. Niet, dat Joshua nu juist zoo’n haast behoefde te maken, men kan hem best vertrouwen en hij is er willen deelen? Dat zal zij. Ik weet hiet, welke de last is, ik vraag niets, maar hij zal niet to zwaar voor haar zijn. Toch weet gij mets van haar, zei hij flauwtjes glimlachend. Ik voel, ‘dat ik haar ken en dat alles zóó goed is. Gabnël zou zeggen, dat hij een ingeving had, als hij zou voelen, wat ik nu gevoel maar misschien ben ik bescheide ner en eisch minder dan jelui eigenaardig volk, dat op de heide geboren is. Zou geen last te zwaar zijn? herhaalde hij, als een jongen, die een les weer opzegt. Niet zoolang als o. wilt ge niet be grijpen, niet aoolane, als gij het leven zeil voor haar zijt. Ik zal het onthouden, zei hij en haal de reedg de teugels aan. tóen zij een hand legde op de hals der merrie Blijf! zei zij. L moet iets doen voor mij. mijnheer Lomax. Als het geluk tot u komt, wil ik hebben, dat u iemand helpt, die zeer veel behoefte aan geluk heeft. ik zal alles doen. O neen! zei Greta, half bedroefd, half ondeugend, waarbij zij meer karakterkennis toonde, dan haar jaren zouden doen ver wachten. Mannen zijn zoo niet. Zij kunnen wel beloven een last- te torsen, maar indieni het blijkt, dat did hun te zwaar wordt, dan laten zij hem nan den kant van den weg liggen en vertellen iedereen, dien zij ont moeten, welke goede redenen zij daarvoor hadden. Neep, ik wil niet, dat u belooft alles te doefi en wat ik u vraag, is zoo veel niet. Wilt/'u heden nog naar Braak en Clough AflPNNaMENTSPRIJS: per kwartaal f226, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, h$j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Wethouder van der Bilt. Wy hebben al weer een nieuwen wethou der van onderwijs, ditmaal een liberalen, die den vrijzinnig-democratischen Mr. Mar chant opvolgt. Het zyn vooral de Katholie ken geweest, die Hier samen deden met de liberalen tegen de vrijzinnigen en sociaal democraten. Misschien was dit niet alles politiek maar speelden persoons-overwegin- gen hier een rol omdat men den v.d. man niet wilde. We zyn in onze stad nooit bi- zonqer gelukkig geweest met de onderwys- weffiouders. Zij dreven alle op de ambtena ren, maar degene die altijd hier de lakens uitdeelde is nu in ryksdienst overgegaan. De nieuwe wethouder krygt nu eens de kans om zelf iets te doen. Er zou veel gedaan kunnen worden maar de rykswet staat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.86, elke regel meer 0.25. Van buiten Goudp en den bezorgkringi 15 regels ƒ1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGKN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden Prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingebonden door tussohenkomst van soliede Boek handelaren, Ad verten tiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. (iiinmiE ciiiinvi. timisme vreemd is en die enkel weten dat twee maal twee vier is en aan niets anders gelooven, die enkel de tastbare realiteit aanvaarden en plannen alleen maken, wan neer hun verwezenlijking op het papier tot in tiende deelen nauwkeurig kan worden uitgerekend, maar die over 't algemeen aan planneh weinig behoefte hebben en slechts hun dagelyksche werk doen zonder verder te zien. Zy zyn het, die de maatschappij en het leven in hun gewonen sleurgang hou den en zorgen, dat alles draait, zooals het besteld is, dat de gewone dagelyksche din gen, die het leven eischt, verricht worden, dat kinderen worden ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand en be grafenissen geregeld en uurwerken op tyd gaan en al de dingen gebeuren, die een goed geregelde maatschappij eischt. Zy zyn van onschatbare waarde, zoolang alles zyn geregelden gang gaat. Maar zy worden vaak een belemmering in den tyd, wanneer bijzondere sprongen noodig zyn, een belem mering daardoor voor den vooruitgang en de technische en cultureele ontwikkeling van het leven. Want het is duidelijk, wanneer men enkel zorgt, dat alles blyft draaien zooals het nu eenmaal draait, de wereld op haar zelfde plaats blyft. Wil men verande ring, ontwikkeling, dan heeft men menschen noodig, die iets anders willen dan wat ze thans zien en die in dien wil de zekerheid voelen, dat dat andere komen zal en daar naar hun plannen bouwen. Dat zyn de be zoekers, de ideeën-bezetenen, als Vosmaer ze indertijd noemde „de uitvinders, de pro feten”. Dat zyn zy, die de oneindige mogelijk heden van het leven zien en de verwerke lijking trachten te benaderen, maar ook zy, die in onze dagelijksche verhoudingen an dere mogelijkheden ontwaren en nieuwe wegen zoeken. Zij zyn het, die de wereld vnoruitstooten en telkens weer nieuwe banen voor nieuwe mogelijkheden openstellen. Zy zijn hrt ook, die achter ons dagelijksch leven een u tzicht hebben op de toekomst en in allerlei posities aan die toekomst nieuwen vorm trachten te geven. Zij zyn de dryvende krachten van de wereldontwikkeling, in he* groot en in Het klein. Maar een onvermijde lijk deel van hun kracht is hun.optimistisch idealisme. Want wie zal een plan, een werk aanvatten en ef,zich met alle kracht aan geven, die niet vertrouwt, dat zyn streven en arbeid het bedoelde resultaat zal hebben Alleen wie gelooft in de toekomst, heeft de kracht de moeilijkheden te overwinnen. Al- Oedachtea zijn tolvrij. Verscheiden vrouw die weteoachap en dien last mpt mij wandelwegen ook^en toch maken slechts Wflnigenjr gebruik van. FEUILLETON. door HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J P. Wesselink—van Kossum 90 Nadruk verboden Herinnert go u Kate? zei hij. Zij blikte hem verbaasd aan. Zij dacht niet, dat zij nu iete over Kate van hem zou hooren Kate? Uw vrouw, bedoelt u? stamelde rij. Juist. Zij kwam daarginds bij mij en, Greta, wat denkt ge. dat zij zeir Dat er Keen afgunst l*stond aan gene zijde van h«t graf. Ja. zij had gelijk, zi) had gelijk! nep rij, denkende, dat de ander slechts in een Parabel sprak, zonder dat zij droomen kon, dat hij zeker wist, dat Kate tot hem eeko- Heb ik er met op aa need rongen, ge uw'leven werr in uw handen zoudt ?n het dapper, blijmoedig en

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1