Blad 1 ;rsh E’S TEA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN wo. 13333 72*Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Ditbladverschijjgt da gelijks behalve opZon enFeestdagen ONS VAN ISTE EËN Donderdag 23 Juni 1933 r Door smart gelouterd BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, .GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. van FEUILLETON. M (Wordt vervolgd.) Ml Dractoi. - p«r bu«< De Ontwapeningsconferentie. De ontwapeningswerkzaamheden verdaagd. Tot 16 October. Het bureau vain de Ontwapeningsconfe- ientie te Genève heeft het voorstel van den voorzitter Henderson om de verdere ontwar peningswerkzaamheden tot 16 October a.s. le verdagen, aangenomen. De eenige dele gatie, die bezwaar maakte, was de Duitsche. De Italianen en Amerikanen mengden zich in het geheel met in de discussie. Henderson wees er op, dat het bureau hem gemachtigd had ondeahandelingen ter voorbereiding van den tekst voor de tweede lezing te voeren. Dez© onderhandelmgen hebben met het oog op het werk van de Economische en Monetaire Conferentie nog tot geen resultaat kunnen leiden. Wel heeft Henderson zich uit de enkele besprekingen, die hij heeft gehad, nog sterker kunnen overtuigen van het belang, dat eerst de ge schilpunten uit den weg geruimd worden alvorens tot een tweede lezing wordt over gegaan. Daar de toestand dus sedert 8 Juni onveranderd iB gebleven, verzocht Hender son het bureau de algemeene commissie om machtiging te vragen deze onderhandelin- gen met de delegatieleiders zoo spoedig mo gelijk te mogen hervatten. Zij zullen echter veel tijd nemen en vandaar, dat Henderson denotatum van 16 October voorstelde voor de hervatting van het werk der algemeene commissie. Hat verdrag van Versailles. Moreel onhoudbaar en onrechtmatig tot stand bekomen.” Een verdra» van „onvrede’ „Goede raad” aan het Centrum. Woorden van Minister Goebbels. Bezoek aan verschillende Europeesche hoofdsteden. Naar de Engelsche bladen volgens Reuter melden is Henderson, in zijn hoedanigheid van voorzitter der ontwapeningsconferentie, voornemens om tot October verschillende Europeesche hoofdsteden te beizoeken, om daar particuliere bespreikmgen zoo mogelijk een overeenstemming in de ontwapenings- quaestie tot stand te brengen. Henderson zal eerst naar Berlijn en Par rijs gaan, dan naar Rome en vervolgens zijn eigen landgenooten in Londen raadplegen. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad jer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal wa*r de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SL GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. die hun vrouw ranselen, of ze met hun pre dikaties lastig vielen, of haar niet genoeg te eten gaven, evenals Timothy, die zijn kalf wilde grootbrengen met krullen. Nu heb ik ook mijn gebreken, maar van dien aard zijn zij niet en het kan zijn, dat ik een vrij goed echtgenoot word. Hester streek den boezelaar ai, nam toen den volgenden op de plank en streek dien glad. Een roode vlek brandde op elke wang, maar zij gaf geen ander blijk van boosheid, toen zij haar oogen naar Ned ophief. Je ziet er vreemd in je gezicht uit. Heeft soms dé vader, die vrijer of de broer van het een of ander meisje je zoo met de vuisten toegetakeld? vroeg zij op een toon, die zoo verachtelijk, koel en bitter klonk, dat het vèr boven Ned’s begrip ging. Hij stond verlegen, nu eens op deneenen dan weer op den anderen voet en kermde, toen hij op het beleedigde liah&amsdeel te recht kwam. De overeenkomst tusschen hem en Griff was onaantastbaar en eenvou dig geweest, ais hij den strijd zou verliezen, zou hij met Hester trouwen, zéker, dat was duidelijk genoem. Maar Heater bracht een echt vrouwelijke verwarring in de uitvoe ring van het plan. Ik heb twist gehad, zei hij, en mis schien zie ik er niet aardig uit, medd. maar de tijd zal het wel beteren. Je hebt er nooit aardig uitgezien. Ned, maar dat kan mij heelemaad niet schelen. Ned staarde haar met, °Pen mond aan. Hij was gekomen om het kwaad te herstel len en overtuigd, dat Hester blij zou zijn. Had hij dat herstel niet gevoeld, als een offer, dat hij bracht? En nu vertvierp zij door HALL1WELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—van Rossum. (Nadruk verboden) Hester, meidriep Nétl, terwijl hij naar den haard toestapte, waarbij hij zijn beide handen diep in zijn zakken stak. Nu? Niemand heeft je gevraagd naar Windytarm te komen, denk ik. Zij ging voort met strijken, en Ned's ver- legenhaid groeide. Had hij eerst zijn bood schap bezwaarlijk gevonden, nu namen die moeilijkheden nog grooter© afmetingen aan a°Or Hester's slecht humeur. Kijk eens,. het is een lamme zaak, stot terde hij verder. Kijk, ik ben niet, wat je hoemt, voor het huwelijk in de wieg gelegd. Dunkt mij ook met. zei Hester met een gevaarlijk trillen barer neusvleugels. Het is de gewoonte, denk ik, of de m waarop je geboren wordt, die een geschikt voor het huwelijk maakt. Je Hester, dat ik een woest dragen,, spraken uit haar diepe stem. Maar ik heb je lief, meisje ik I.. je lief. Een oogenblik weifelde zijzij keek hem verlangend aan, en schlidde toen het hoofd. - Het kan niet zijn, Ned. Ga je eigen weg. Toen kwam er een stilte tusschen hen; zij liet haar bout vallen en knielde naast de tafel en snikte bitter met haar hoofd tusschen haar armen. En wat zij.telkens en telkens weer bij zichzelf herhaalde, was dat zij nu zoo haar moeder noodig had. Ach hóe vurig verlangde zij naar haar moeder, die haar begrepen zou hebben! Niemand zou haar begrijpen, alken die ééne doode vrouw niemand zou weten, hoe groot de trots en de blijheid konden zijn de trots, die be smeurd was. en de blijdschap, die in ellen de verkeerd was. Ofschoon Ned niet half, mogelijk ook in he’t geheel niet, haar gedachten raftdde, was hij geroerd. Hij zag zijn eigen zonde nu in een nieuw licht; dat waren geen dingen, om te bespotten, om weggelachen en daar na vergeten te wordenzij konden naar het scheen., het leven eener vrouw bederven. Na eenigen tijd stond het meisje weer op Ned zei zij. en haar stem "klonk koud en zonder hartstocht, het is vreemd, dat mannen vrij zijn te komen en te gaan, van daag hier en morgen daar. Vrouwen zijn zoo niet. Het is echter nog vreemder, dat dezulken als ik zwak tegenover Je geweest zijn. Ik denk, dat de elfen mij eens ’s nachts gekust hebben. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorenda tot den bozorgkring) i—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrmu 15 regels 1,55, elke regel meer 0.80. Advertentiin in het Zaterdagnummer 2« beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs INGEZONDEN MEDEDEELINGEK14 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Ur ie voorpagina 50 booger. Gewone advertentie en ingezonden mededeelingon b(j contract tot zeer gereduceerde-, mos. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingebonden door tusschenkomst van soliede Boek wandelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zQn. Rijksminister dr. Goebels heeft Woens dagmiddag de W urtembergsche pers ont- v angen. Hij- zeide daarbij o.m. Het krachtcentrum der natie moet wor den opgebouwd op een gemeenschappehjK wereldbeschouwing. Wannéér het Duitsch- National© Front zich zelf heeft ontbonden, dan is het slechts een logische ontwikkeling uer gebeurtenissen en .wanneer ik het Cen trum goeden raad zou mogen geven, zot? ik zeggen: Ik geloof, dat het er zeer goed aan zou doen, wanneer het zijn partij winkel zelf zou dichtmaken. De nationaal-sociahsten zullen niet lan ger toezien naar de experimenten van het Centrum. Wamieer het Centrum meent, de Katholieke belangen te moeten verdedigen, dan zeggen wijWat het Katholicisme dient weten wij zelf wel. Wij weten evenwel ook, wat der natie dient. De belangen van het Katholicisme zijn waarschijnlijk bij ons in betere, handen dan bij het Centrum. Wan neer wij het Centrum opdoeken, doen wij de kerk een dienst. Toen wij het marxisme vernietigden, is het Centrum ons in de ar men gevallen. Aan het em.de der ontbinding van de partijen slaat de Duitsche eenheids staat en deze zal het nationaal-socialistische stempel dragen Binnen twintig jaren mag er geen andere wereldbeschouwing meer beslaan dan dg onze. Wij willen de unifor me krachtsontplooiing der Duitsche natie en dat is tegelijkertijd een probleem der buitenlandsche politiek. Eén moet m naam van Duitscliland kunnen spreken en in naam van den laatsten boer en proletariër Adolf Hitler is thans d© onbestreden heer- scher in Duitscliland. Maai- hij is zich van de verantwoordelijkheid beiwust. Zeker, wij zijn een minderheid en wij regeeren als minderheid, maar wij' regeeren in opdracht van het volk. Zoo behartigen wij de ver edelde democratie. Is deze vorm van regee ren.- deze liierarchie van leiding doorge voerd, dan zal ook op het gebied der bui tenlandsche politiek alles in orde komen. revolutie is een revolutie van den socialen vrede en van de volksverzoening. Hun in nigste wensch is, ook naar buiten, een echten vrede te handhaven- en het probleem van onzen tijd de sociale kwestie op te lossen in den geest van het echte socia lisme, d.w.z. in den zin van een van staats wege verzekerde, sociale gerechtigheid. Een ding moet duidelijk zijn in de wereld; een val van Hitler zou een vreeselijke chaos veroorzaken, met alleen voor Duitschland maar voor heel Midden Europa en de eco nomische en politieke wereldcrisis uiter mate doen toenemen. Ieder© verzwakking van het nieuwe Duitsohland beteekent dus een versterking van het wereldcommunis me. Indrukken uit Oostenrijk. Tyrol, Vorarlberg en de centra der wintersport met ondergang bedreigd. (Van een speciaien V.D.-redacteur). nat ue maatregelen der Duitsche regee ring om Uostenryk economisch te treffen en wel voornamelijk door het vreemdelin genverkeer onmogeiyk te maken, dit land in een bijzonder moeilijke positie zouden bren gen, was te voorzien. Niet alleen Tyrol en Vorarlberg wordenernstig; bedreigd maar ook de geheele vreemd'elingen-industrie, welke zich vooral in den loop van het laat ste decenium ontwikkeld heeft in het Zuide lijk gedeelte van den Bondsstaat, aan de v. onderschoone meren, aan de „Duitsche Rivièra”, in de badplaatsen met hun zwavel houdende boomen, in de centra der winter sport op den Semmerring en in de luxe lucht- en zonnebaden, worden met den on dergang bedreigd, omdat het overgroote deel der gasten Duitschers waren, die thans wegblyven. Het spreekt vanzelf, dat de Oostenrij k- sche regeering tegenover deze aanstaande vernietiging van een belangrijke bron van olkswelvaart niet passief is gebleven maar gezocht heeft naar wegen om een compen satie te vinden voor de Duitschers, die thans gedwongen worden thuis te blijven. De eerste stap hiertoe is geweest de instel ling van het Staatsseketariaat für Arbeits- beschaffung und Fremdenverkehr met een uitgebreiden propagandadienst. De leiding van dit staatssecretariaat is opgedragen aan dr. Odo Neustadter-Stürmer, een be kende figuur uit de Heimwehr-beweging. Het eerste werk van den Propaganda dienst is geweest een aantal journalisten uit verschillende landen van Europa uit te noodigen naar Oostenrijk te komen en daar veertien dagen rond te reizen teneinde de meest bekende en meest belangrijke streken te bezoeken. Men verwachtte in Oostenrijk hiervan een grootsche propaganda, waardoor het aantal vreemdelingen uit andere landen zou toenemen en de bevolking en de hotel- industrie daardoor eenige vergoeding zou krijgen voor de gevoelige verliezen tenge volge van de Duitsche maatregelen. Deze journalistenreis heeft plaats gehad onder bijzondere omstandigheden. Juist in de afgeloopen veertien dagen was het in t de cellen van /t deze op tol jeatel. nr k«n*gM«ad lanatogengebruik iter voelen - let I idheid verdwijnt beter «Aaien En een* per dag - ir gij U daardoor i krachtig voelt- In dg versierde zittingszaal van den Rijks dag in de Kroll-opera is gistermiddag eu» herdenkingsbijeenkomst gehouden naar aan leiding van de ondarteekening van het ver drag van Versailles. De Rijksregeering was vertegenwoordigd door Rijksminister Dr. Guertner. Vertegenwoordigers van Rijks- weer en Rijksmarin© en der B.A.-leiding waren mede aanwezig. Dr. Schnee, de vroegere gouverneur van Duitsch Oost Afrika, lüeld een toespraak", waarin hij verklaarde dat Duitscliland nog niet gelijke rechten hééft, in het bizonder niet op het gebied der bewapening en de veiligheid. Het vliegen boven Berlijn met vreemde vliegtuigen, aldus Schnee, heeft aangetoond hoe onbeschermd ons land te gen luchtaanvallen is. Ook op ondere ge bieden, zooals op dat der koloniën, is Duitscliland de rechtsgelijkheid onthouden. Het is noodig, dat wij den strijd voor de revisie van het Verdrag van Versailles ver tier voeren, totdat hij definitief is gestre den. De leider van de afdeelmg buitenland der N.Ö.D.A.P., Rosenberg, hield een toespraak, waarin hij verklaarde, dat de Entente zijn sigen vóór-vredesverdrag, op grond waar van Duitscliland de wapenen heeft neer gelegd, heeft geschonden en dat bijgevolg het verdrag van Versailles moreel onhoud baar en ook onrechtmatig tot stand zou zijn gekomen. Hij vervolgde: terwijl de Duitsche natie honderden eischen steeds weer heeft vervuld, weigert de tegenpartij nog steeds een duidelijke verplichting na te konden Me» spreekt van de Duitsche civiele lucht vaart, van de Duitsche politie, d© Duitsche weercorpeen, de 8.A., de hulppolitie, maar met van een werkelijke ontwapening. In de laatste maanden is in de wereld pers veel sprake geweest van de discrimi- neering der Joden in Duitschland. Feit is evenwel, aldus Rosenberg, dat m Duitsch- land slechts de pariteit is hersteld, daar liej ónmogelijk was te dulden, dat in Ber lijn 74 pet. der advocaten, van 80 tot 90 pet. der dokters, in de Berlijnsche ziekenhuizen Joden /waren. Wij bestrijden, aldus Rosen berg, een ieder het recht ons het verwijt te maken de Joden te discrimineeren, zoo lang een vernedering van het groote Duit- ache volk door het verdrag van „onvretle” van Versailles wordt geduld of zelfs maar verdedigd. Wanneer thans de ander© staten niet ont wapenen, dan zijn zij hun verplichtingen niet nagekomen. Zij zijn dus met de revisie der verdragen begonnen, hebben hun eigen verdragen geschonden en daarmede ieder recht verloren verdere eischd nte steiien De droom van een Duitschen volksstaat (ui vele eeuwen gaat thans onder Adolf litler zijn vervulling tegemoet. De Duitsche Goede voornemens beteekenen niets als zij niet door goede daden gevolgd wor den. manier. nian zult wel weten, i teven geleid heb? Daar heb ik wel reden voor. Maar je kunt nooit weten, hoe ’t ver der gaat, ik heb matige mannen gekend, Oostenrijk zeer rumoerig. Tengevolge van de terreur, welke van Nazi-zyde werd uit geoefend zoowel in Weenen als in de pro vincie, was er een algemeene nervositeit ontstaan. De politie was allerwege op de grootst mogelyke sterkte gebracht en ver dubbelde haar waakzaamheid en activiteit. Niemand wist waar de volgende bom zou gevonden worden, welke telefoonieidmgén nu weer vernield zouden worden, welke aanslagen in voorbereiding waren. Dit alles veroorzaakte een klaarblijkelijke zenuwach tigheid, niet alleen by de leidende Kringen, doch ook bij de bevolking. Het trof voor de regeering nu wel heel ongelukkig aat juist in deze dagen de joumali steur eis moest plaats hebben. Een land, waar een dergeiyk rumoer heerscht, waar dergelyke aanslagen en misdaden aan de orde van den uag zyn, is voor vreemdelingen nu juist niet net Unct, dat zij by voorkeur zullen uitkiezen om hun zomer, of wintervacanti© door te brengen. Het was dan ook te begrijpen, dat ae uiter ste kracht aangewend werd om er toch vooral voor te zorgen, dat de journalisten niets van het rumoer en van de terreur te zien kregen. Zy moesten den indruk Kiygen, dat 'inderdaad in Oostenrijk een vreemae.ing zonder vrees voor overlast of onaangenaam heden kan verblijven. net spreekt vanzelf dat de OostenrijKScne regeering hierin niet geslaagd is. hy heen ons niet den indruk kunnen geven, dat in Oostenrijk een volmaakte rust heeiscnt. zy heeft ons evenmin de overtuiging Kunnen bij brengen, dat de Nazi-terreur siecnts „kinderwerk” is van een aantal „Reicnb deutsche” studenten. Neen, in dit opzicht is de regeering niet geslaagd. Dit kan ech ter ook niet. Waar de regeering eenter wel in geslaagd is, dat is aan alle deelnemers der reis het besef te geven, dat zij den toe stand beheerscht. Dit is eigenlijk ook een veel gezonder standpunt. Men kan per saldo alle voorval len uit den laatsten tijd toch niet eenvoudig negeeren en doen alsof er niets aan de hand is Neen, rustig is het in Oostenryk niet. Maar daar staat tegenover, dat de jour nalisten ervaren hebben, met hoe krachtige hand de regeering weet op te treuen, hoe zij voor de meest krasse maatregelen niet terug schrikt. En hoe daardoor ook de vei ligheid en de ongestoorde rust van den vreemdeling vrywel verzekerd zijn. Wij ge- looven niet, dat de voorvallen uit den laat sten tijd een reden behoeven te zyn om niet naar Oostenrijk te komen. Het land verkeert werkelijk niet in een staat vavi burgeroorlog en het ziet er naar uit dat de regeering het ook niet zoo ver zal laten ko men. Uit het gezichtspunt der regeering bezien, moest de demonstratie in Graz, waar de journalisten het middelpunt van waren, haar dan ook zeer onaangenaam zijn. Aan den anderen kant echter bleek duidelijk hoe Amerika en de Economische Conferentie. Geruststellende verklaringen van Moley. Het bureau bespreekt den stand der werkzaamheden. In een verklaring voor de pers heeft de Amerikaansche afgevaardigd© Moley giste ren te Londen o a. betreffende de opleving van het zakenleven in de Ver. Staten ge zegd, dat’ het herstel een algemeenen en aanzienlijken om vang heeft aangenomen en een wezenlijk herstel is. De inflatie-politiek van Roosevelt kan er een der factoren van zijn, maar er bestaan lal van factoren. Het i8 aan de andere landen om uit te maken of onze methoden van herstel die wél ke zij moeten aanwenden. Moley zeide verder, dat de Ver. Staten over liet algemeen veel verwachten van de economische conferentie en dat er geen zweem van pessimisme bestaat. Toen men hem vroeg, of de binnenland- sche economische politiek der Ver. Staten aangepast is aan het internationale pro gram, antwoordde Moleyj dat de Ver. Sta ten van ganscher harte deelnemen aan de conferentie en tegelijkertijd hun binnen- landsch program opstellen. Het nationale en internationale program moeten dus met elkaar in verband staan. Eindelijk liet Moley doorschemeren, dat Roosevelt niet voornemens is het Congres bijeen te roepen vóer de winterzitting, wel ke op het program staat. het. naar het scheen. Maar meisje, ik ben zoo slecht niet als mijn naam is. Er zal hier en daar wel iemand zijn, die slechte dingen van mij kan vertellen, maar slechter© mannen zijn gehuwd en hebben goede kinderen grootge bracht Wat kan mij dat schelen, barstte Hes ter m plotselinge woede uit. Kom ja mij be spotten met je gebazel, of je al of niet ge schikt voor het huwelijk bent, eu andere lamme praatjes'. Ik kwam vragen.'’of je met mij wilt trouwen, zoo gauw de huwelijksafkondiging in de kerk van Marshcotes plaats kan heb ben. antwoordde Ned bedaard. Zij had zich gebogen om een heeten bout van het vuur te nemen, en nu, terwijl zij dien bij haai- wang hield, om te voelen, of hij heet genoeg was. zochten haar oogen die van Ned en bleven ernstig vragend op hem rusten. Het heeft lang geduurd, voor je mij hebben wilde, zei zij eindelijk. Ik twijfelde, meid. Het kwam mij zoo’n vreemde wending voor in het leven van een zwervenden kerel als ik ben. Je vergat de zaak van mijn kant te be kijken. Er lag nog meer vermoeidheid dan ver wijt in haar stem. Het leven neemt voor mij ook een vreemde /wending, en ik kan het niet ver helpen. Neen, daaraan heb ik niet gedacht. Bracken Clough is een flinke boerderij en er is genoeg geld en jij zult over dat alles meesteres zijn. Dat zal ik niet. Haar bout was weer koud geworden, zij zette hem neer tusschen de turven, nam een anderen en ging zonder een woord te zeggen, verder met strijken. Wat Ned be treft, hij was geheel ontsteld, en tegelijker tijd kwam een gevoel van verlies, van harte- pijn over hem. Want hij had Hester lief, ofschoon hij pas, nu hij haar misschien verliezen zou, besefte, hoe oprécht en diep die liefde was. Denk er nog eens over, meid, denk er nog eeng over, pleitte hij. Luister naar mij, Ned O’Bracken Clough, zeide zij, terwijl zij haar oogen niet van de strijkplank ophief. Er zijn twee soorten van trots de ééne is bang voor openlijke schande en de andere Is bevreesd voor etille schande. Ik heb beide soorten maar d© laatste is verreweg dé sterkste. Wat kunnen mij de praatjes der menschen schelen? Laat ze praten! Maar er is een andere schand© en die zou ik niet kun nen dragen - om den man te trouwen, die de dingen eerst zóóver moest, laten komen, voor hij besluiten kon eerlijk met een meis je te handelen. Ik zou het vreeselijk vin den, als ik dag en nacht, iederen dag en lederen nacht zou kunnen gelooven, ons geheele leven lang, dat je mi] uit mede lijden genomen hebt. Ga heen naar die an deren. di© lichte deernen, Ned, en laat mij met mijn verdriet alleenwant dit is ons afscheid. Een treffende waardigheid lag ovet het meisje, dat een groote schande tegemoet ging. Een eerlijke trots en het eerlijke be sluit om den'last van haar eigen zonde te GOUkSCIlE COURANT.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1