WEEK huldII NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 72* Jaargang Donderdag 8 Juli 1933 No. 18333 JULI NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. je* vrouw o dat slecht» de fijnste avermout elke portie den lagen ngswaarde. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTTiECHT, MOORpRECHT. MOERCAPELLE, Door smart gelouterd door BOSKOOP, DLAumuunvAiij uuivoxjii h vul/u, uvvDUivn t uii, uvonwi vivj --- Ditbladverschijnt dagelijks behalve op Zon enFeestdagen ATIES PLAATS Pruisische De van FEUILLETON. KJO (Wordt vervolgd). m ig het iaal /óór st U jnd- raar lijke ver een het a •gert De inhoud, van groote Quaker- hand te houden om de slag nu eenmaal rden, usschen Ver. Staten een ramp zijn. iden dat Thomas, de fde Dominions, giste. van den Onafhankelijkheidsdag acanties ‘ten fit lNNING het ingezonken hoofd - Kom 1 veel te lang Hij lichtt Ziek of g< herkennen altijd een u>t het westen, bezorgd, dat zou had, ken. Ze z; liet einde graven had- het gewonnen Nell durfde hem niet te verlaten om drie, mijl verder op Windy farm hulp te gaan zoeken. Ze kon ook niet zonder iets te doen bij het bed blijven, staan. Het scheen haar toé, of de inspanning, die het hem kostte om dien zwaren steen op te lichten, ook voor haar een marteling was. niet voor hem alleen. Ze ging naar de deur en staarde over het land van de zingende lijsters en blijde leeu weriken, over de zorgelooze heide en het onberoerde turfland. God scheen plotseling zou ver af. maar toch bad zij uit alle macht dat er hulp zou mogen komen. En steeds praatte de man in het bed maar door. De steen wil niet .bewegen, schreeuw de hij. 't Is de steen van die groote zonde van mij, Nell. Ik had gedacht hem op te kunnen heffen, maar het gaat niet. En wat is jouw beetje kracht, meisje? Dat zou niet helpen, je deedt het beste me er maar in te laten. Zelfs nu was het lieflijk hem van ..Nell” te hooren spreken. Maar het was ontzet tend te bedenken, dat deze vloed van woor den de uitkomst wa8 van zijn gedachten en het wanhopig streven -van de laatste dagen mogelijk wel van de laatste weken. Weer bad z^ en weer spotten de leeuweriken, die midden tussehen d^ sleutelbloemen zaten. Ik kan het niet ten einde brengen natuurlijk kan ik wel ik ben taai, klonk Griff’s stem weer, toen de koorts ham weer terugvoerde in zijn eersten gedaxjihtencang of liever, wat bij menschen in dien toestand daarvoor in de plaats komt. Zal er dan geen hulp komen? schreide i Vrijdag a.s. echter hare met de krachtige houding, door hem ingeno- men, ter verdediging van een gezonde va- luta-politiek. Het „Journal” schrijft: Door de theoreti sche handhaving van eenige onbeteekenen- de subcommissies, mag men zich niet laten misleiden. Indien de conferentie ooit nog eens bijeenkomt, dan zal dit eerst zijn na beëindiging van de Amerikaansche inflatie. Dan zal men van een ware opstanding kunnen spreken. De Amerikanen voelden wei, dat de conferentie niet verder kon bly- ven beraadslagen. Zij wilden thans slechts de verantwoording voor de mislukking op anderen schuiven. Zij wilden Europa ver- «handel TEL. 2486 |]n hoofd op en glimlachte. I, haar stem zou hij altijd j er er gaan. ze. Tk heb al den met regelmatige tusschenpoozen op korten afstand. Te één uur waren alle ma chines de lucht in. Na een cirkel boven de kust te hebben beschreven, verdween het eskader in westelijke richting op weg naar Reykjavik. Óp Reykjavik werd het eskader door een groote menschenmenigte ontvangen en luidfe toegejuicht. I De volgende etappe is thans naar Cant' wright op Labrador. De mogelijkheid is echter niet uitgeslota» dat men deze etappe in tweeën vliegt, dook onderweg Julianahaven op Groenland aan te’ anderen schuiven? Zy wilden Europa “ver- dofcn> waar eveneens de noodige maatrege^ zwakken om de onderhandelingen later on- le» v00r ontvangst van het eskader zyn der gunstige condities te kunnen hervatten, j getroffen. Is dat niet karakteristiek voor Amerika De voorvechters der gezonde valuta’s die nen de middelen in dfe 2 zich te verdedigen, datr niet vermeden kan wq Vervreemding en Engeland zol V. D. meldt uit Lol Britsche minister vooi! ren aan een banket tèr viering Amerikaanschen heeft verklaard, dat hy niet geloofde, dat de conferentie zou mislukken en dat hy zich geen grootere ramp dan een vervreem ding tussehen Engeland en Amerika kon denken. BUITENLAMDSCH NIEUWS. DENEMARKEN. Het Italiaaitèctóe vliegeskader op Ijsland geland. Te Reykjavik. Reuter* meldt uit Reykjavik, dat generaal Balbo met zyn vliegtuigen-eskader daar gisternamiddag te 16.55 is aangekomen. Een vlot vertrek uit Londonderry. - Groote belangstelling. Het Italiaansche eskader van 24 water vliegtuigen is gistermiddag te 12.40 uur onder commando van generaal Balbo van Culmore Point bij Londonderry vertrokken voor de derde étappe van de Oceaanvlucht naar Chicago. Key reusachtige menschen menigte was reeds gedurende vele uren vóór den start aanwezig en juichte de Italiaan sche vliegers bij het vertrek hartelyk toe. Nadat kolonel Longo de bemanning had medegedeeld, dat de weerberichten op het traject naar Ijsland gunstig luidden en hen op het vertrek had voorbereid, arriveerde generaal Balbo als laatste uit Londonderry. Hij wenschte den vliegers veel geluk op hun verderen tocht over den Oceaan, waar na hy zich aan boord van zijn machine in scheepte. Vele hooge Engelsche en Italiaan sche ambtenaren en functionarissen woon den den start by. Het eerste vliegtuig, dat omhoog ging, was het toestel van Balbo. De anderen volg- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ner kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: -MARKT 8L GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. binnen, riep je gewacht. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer fH25. Van buiten Gouda en den bezorgkringt 15 regela 1.55, elke regel meer i.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer dó hjjalag op den >5Üs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van dan prfls. INGEZONDEN MEDEDEEL!NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer 0.50. Up ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingcn bij contract tot zeer gereduceerde*, pijjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Be handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfln. De Economische Conferentie. Amerika verklaart zich nader. Voortzetting van de onderhandelingen gevraagd. De waarde van den dollar. Het zal zeker drie maanden duren alvorens Roosevelt een (beslissing kan nemen in de valuta-kwestie. Roosevelt tracht zich te rechtvaardigen. Reuter meldt uit Washington dat presi dent Roosevelt na beëindiging van zyn va- cantie in het Witte Huis is teruggekeerd. De president heeft aan de Amerikaansche delegatie ter Economische Wereldconferen tie nieuwe instructies getelegrafeerd, vol gens welke zij niets onbeproefd mag laten om het voortzetten der conferentie te ver zekeren. „Amerika’s wederopbouw gaat vóór dien van Europa.” -Volgens vroegere berichten uit Washing ton zou Roosevelt een „positief program \an actie”.hebben uitgewerkt dat tegelijker tijd een rechtvaardiging is van zyn stand punt, n.l. dat zyn weigering om den dollar ie stabiliseeren niets met de conferentie te. maken heeft. De instructies, waaraan Roosevelt den geheelen dag van gisteren heeft gewerkt, zouden geen terugtocht inhouden. Roosevelt denkt er niet aan den mogendheden om voortzetting der conferentie te verzoeken, doch wil slechts toonen wat de conferentie onder de gegeven omstandigheden kan doen. Hy laat het aan Europa over te doen wat men juist acht. Hij verklaart het mo- leele recht te hebben er op te wijzen, dat de weg naar „den internationalen aanval op de crisis” nog steeds vrij is. internationale samenwerking te Londen kan slechts be staan in verlaging der tarieven en ophef fing der handelsbelemmeringen, niet echter in voortydige stabilisatie. Roosevelts instructies zijn klaarblijkelijk in de eerste plaats bedoeld om de andere mogendheden verantwoordelijk te stellen voor een eventueel afbreken der conferentie. De berichten uit Washington herinneren opnieuw eraan, dat Amerika gemakkelijker dan eenig ander land de autarkie zou kun nen toepassen. Met zijn reusachtige hulp bronnen zou het zich geheel zelfstandig kunnen maken. Uit de verschillende Ameri kaansche commentaren blijkt, dat Roose velt in geen geval zyn standpunt inzake het valuta-vraagstuk zal wijzigen. Zijn belang stelling concentreert zich tenslotte geheel op den economischen wederopbouw va|i Amerika. Ondanks de nieuwe instructies van Roo sevelt, die voornamelijk als een geste wor den beschouwd, twyfelt men er ook in Amerika niet meer aan, dat de conferentie heden verdaagd wordt. Algemeen gelooft men dat een verdaging beter is dan de voortdurende wryving, die men thans te Londen heeft. Wat de nieuwe instructies van Roosevelt verder betreft, de Amerikaansche president Luister goed naar hetgeen anderen spreken, dan iutt gij de waarde van het zwijgen leeren kennen. GOÏDSCHE COURANT. duitschland. Ontbinding van het Centrum. Kube bepleit „uitroeiing niet wortel en tak.” nationaal-socialistische landdag-afgevaardigde Kube heeft in een gisteren gehouden rede, naar V.D. ïneldt, o.a. gezegd: De vernietiging van het Centrum is bi- zonder belangrijk. Het centrum heeft zich van oudsher vijandig betoond tegenover de eenheid" van het rijk en verdient met wortel en tak te worden uitgeroeid. Het nationaal- socialisme staat het geen party toe de ryks- eenheid in twijfel te trekken. Ook de droomen van Dollfuss van een herstel van de Centrumheerschappy in Duitschland zullen stranden op de harde fei ten en het inzicht der Duitsche natie. On der de tegenwoordige omstandigheden doet het belachelijk aan, dat niet langgeleden bekende Centrumleiders nog het voornemen hebben gehad de nationaal-socialisten op te voeden tot staatspolitiek denken. De a.s. corruptie-processen zullen een blik geven op de opvoedkunde van het Centrum. Men mag echter niet het aandeel verge ten, dat de in de gelederen van Hitler strij dende Duitsche katholieken hebben gehad in de onderwerping van het Centrum. Het zou niet mogelyk geweest zyn het Centrum te overwinnen, wanneer niet meer dan de helft van de katholieken in Duitschland de zyde van Hitler hadden gekozen. Overigens verstaat het Centrum niet de kunst om in schoonheid te sterven. Het Centrum ontbonden. In een mededeeling van het Centrum, zoo meldt het W. B. uit Berlijn, wordt bekend gemaakt, dat de partij in overleg met den rijkskanselier zichzelf heeft ontbonden. RUSLAND. Verval der spoorwegen. Openlijke bekentenis van Stalin en Molotov. De machtige secretaris-generaal van de communistische partij in Rusland, Stalin, en Molotov, president van den raad van volkscommissarissen, hebben, naar de „Dai- en bij het hooren trilling door hem heen heeft duidelijk gemaakt, dat een tydelyke stabilisatie op het oogenblik doelloos is. De nieuwe waardeering van den dollar in verhouding tot de Amerikaansche goe deren is, zegt hij, een doel waarvan de re- geering en het volk van Amerika niet kun nen worden afgeleid. De waarde van den dollar met betrekking tot de buitenlandsche valuta's kan voor ons niet van onmiddellyk beiang zijn. De koerswaarde van den dol lar zal er in laatste instantie van afban gen, in hoeverre de andere volkeren succes hebben bij het doen stijgen der prijzen voor hunne eigen goederen in verhouding tot hunne valuta's en kan niet worden vast gelegd, voor in dezen zekerheid bestaat. Overigens is Roosevelt het, aldus de ver klaring verder, eens met de in het Engel sche Lagerhuis af gelegde verklaring. Hy staat op het standpunt, dat een terugkeer tot den gouden standaard het uiteindelijke doel van Amerika zou kunnen zyn, wan neer hiervoor de noodige voorwaarden vei lig gesteld zyn. Maar Roosevelt rekent er op hiervoor drie maanden zeker noodig te hebben. Amerika moet zich volkomen vrij heid voorbehouden met betrekking tot de keuze van het tydstip en de pariteit. De urgentste taak is de prijzen weer op een niveau te brengen, waarop de industrie en voor alles de landbouw met winst kan wer ken. De tweede taak is de eenmaal bereikte prijsaanpassing in stand te houden. Een verder probleem, dat door de conferentie zou kunnen worden besproken, is, welke rol goud fen zilver moeten spelen, wanneer de aanpassing veilig gesteld is. Ten slotte wordt verklaard: Wy kunnen nauwelijks aannemen, dat ons, volgens on zen plicht ingenomen standpunt in de minder belangrijke kwestie der tijdelyke stabilisatie het verder voeren van de onder handelingen op eenigerlei wijze zou kunnen beïnvloeden. De indruk in conferentiekringen. In conferentiekringen is men van opvat ting, dat een verdaging thans onvermijdelijk ie. Het besluit hierover zal worden geno men in de plenaire zitting van Eenige commissies zullen werkzaamheden voortzetten. Ontstemming te Parijs. Met zekere verbittering bespreken de Pa- rijsche bladen de handelwijze der Amerika nen, die, naar zij zeggen, het fiasco van deze conferentie, waarop groote verwachtin gen waren gesteld, op hun geweten hebben. Alle bladen, zelfs zy, die gewoonlijk de regeering bestrijden, wenschen den Fran- schen gedelegeerde Bonnet van harte geluk Langzaam raapte hij zijn schop en piek op. Wierp Zq in den kruiwagen en ging toen met warokelenle schreden naar de gereed- sehapsschuur. Ik zal in een oogenblik klaar zijn, ant woordde hij zoo vroolijk als hij slechte kon. Spoedig volgde hij haar in de hut, greep om zich heen naar een stoel en liet er zich zwaar in neervallen. Ik ben op, lieveling, zei hij. God weet, hoe graag ik het voleindigd had. Het roerende van zijn woorden, zoo rus tig en eenvoudig, alsof Ze behoorden bij zijn langen, zwaren arbeid, bracht een stroom van tranen in de oogen van de vrouw. Ze hield ze echter terug; het was nu haar beurt om te verplegen en sterk te zijn. Na een tijdje overreedde zij hem uit zijn stoel op te staan en hielp hem naar de ligplaats van heide en legde de dekens over hem heen. We hebben nu de rollen omgekeerd, meisje, zei hijzwakte en een droge humor betwistten elkaar de overhand. Weer wilden de tranen te voorschijn ko men. zoo vriendelijk en zacht was zijn blik. Heb je pijn? vroeg ze. Neen, alleen lijkt het, of mijn hoqfd in brand staat. Zeg aan Gabriël, als je hfem ziet, dat zijn vlammen echt zijn ik heb hem, zooals je weet in Scartop Chapel hoo ren preeken hij was niet zuinig met zijn vlammen. Hij dwaalde af tot allerlei onmo gelijkheden. en nu zag de vrouw met een schok van schrik, dat zijn oogen schitter den, van koorts Hier alleen in de hut met hem, wat moest ze doen? Maar het kon niet waar zijn! Een uur geleden had zij hem nog zien werken als eeni krachtig man, en nu een oogenblik later, was hij als ’t ware terneergeslagen. Ieder oogenblik kreeg de koorts meer de overhand op hem en in zijn ijlen was hij bet meest bezig met zijn ont ginningswerk. Natuurlijk kan het gedaan worden, riep hij met de nuttelooze,heftigheid van den koortslijder. God. wat ben ik moe! Maar het zal nog wel licht gtfnoeg zijn voor een enkele greppel nog maar één! Ver vloekt, die steenenDie houden een mensch tecen. Oeh hemel! Ik zal er mijn houweel bij moeten gébruiken. Daar, nu zijn we er net onder hupsa! jongen, die steen wil niet meegeven? Nell had den plotselingen schrik in zijn stem gehoord en beefde, toen hij zijn dwa- lenden gedachtengang weer volgde. - Hij wil niet meegeven. Ik kan hem niet loskrijgen, 't Is als een molensteen om mijn hals. Gabriël kent wel dien onder sten molensteen. Hij is een beste jongen, Gabriël, maar een reusachtige gek. Hoor je wel Qabriël? Waarom kon je inplaats van hier te komen en die arme Nell te dwingen weg té gaan, me niet helpen, om dien mo lensteen er uit te krijgen dien ondersten molensteen. Gabriël! Hij ligt precies mid den in de greppel en,ik kan hem niet op dichten. Ik probeer al telkens weer, en dan valt hij weer naar bededen en dan komen er weer andere bij. Zie, zie, Gabriël, je hebt den heden veenkant over ons uitgestort met je dwaasheid' Die steenen rollen, rollen overal heen mijn God, ze hebben mijn heele afgraving opgevuld. Het veen heeft ’t gewonnen vervloekt! het veen heeft HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J P. Wesselinkvan Kossum. Nadruk verboden. Het einde van zijn arbeid kwam op een zomeravond. Lijsters zongen in de kleine kloof achter Lostwithens, waar Nell sleutel bloemen geplukt had> om op het grafje van haar kind te leggen.’ De onvermoeide leeu- weiikken prezen den zomer, zooals ze ^et. -ens do lente gedaan hadden Een fri^ zacht koeltje, vervuld van varengeur, kW Nell Nethercliff, een 'wei. een van haar schotels koud worden, die ze met veel zorg bereid was uitgegaan om den arbeider te zoe- zag hem op zijn, spade leunen aan 7* van de greppel, die hij juist ge- een groote moeheid vertoonde lichaam en het gebogen ly Telegraph” uit Moskou meldt, een door hen onderteekend deceet uitgevaardigd, waarin openlyk' verklaard wordt dat ue Rus sische spoorwegen in een deplorabelen staat van verval verkeeren. In de hoop om dat steeds verder invretend verval te keeren, is het toezicht op ue Rus sische spoorwegen thans opgedragen aa> den raad van „politieke commissarissen dit een onafhankelijk gecentraliseeiu nieuw politiek departement vormen. Naar men weet werd deze zelfde methode reeds ge volgd voor d^ staats- en collectieve boerae- ryen. X* Het decreet vermeldt voorts dat het ver voer van vrachtgoederen in het eerste kwar taal van 1933 daalde met 6 miliioen top, vergeleken met hetzelfde kwartaal van 1932, terwijl door een verzwakte discipline het aantal spoorwegongelukken toenam. Vele lynen verkeeren in een beklagenswaard!gen staat. De vergoeding voor reparatie aan rol lend materiaal is zoo laag dat de vernieling van de locomotieven en de wagons er het gevolg van is. Bureaucraten worden beter betaald dan goede werkers. Met beawaam heid wordt geen rekening gehouden by de promotie van communisten tot hoogere rangen, vanwaar de leiding behoort uit tfe gaan. De heeren toonen vol trots hun briefy. van politieke verdienste, maar dragen de uitvoering van het werk by de spoorwegen over aan hun tallooze ondergeschikten, die niet verantwoordelijk -worden gesteld. Van de drie spoorweg-ingenieurs zijn er twee als klerken verbonden op een kantoor, aldus besluit het decreet. OOSTENRIJK. Een proclamatie van de Oostenryksche N. S. D. A. P. Het bestuur wekt op tot den stryd tegen het bewind van Dollfuss en ver- hiedt den leden het toetreden tot een nieuw Oostenrjjksch „nationaal' front. Het landsbestuur van de Oostenryksche N.S.D.A.P. (Hitler-beweging) en het be stuur van den Heimatschutz in Stiermarken, hebben, onderteekend door Habicht, Prokseli en Reschny voor de Nazi’s en door Rauscher voor de Heimatschutz, gisteren een procla matie uitgevaardigd aan de nationaal-socia- listische leden van den Heimatschutz n Stiermarken en de Duitsche mannen en vrouwen in Oostenrijk, waarin zy tot den stry'd worden opgeroepen. Deze proclamatie noemt het verbod van de nationaal-socialistische beweging een dolkstoot in den rug van de Duitsdie op standing en een politieke en oeconomijcht misdaad tegenover de toekomst van Ooa tenryk, zoowel als aan het Duitsche volk. Het Oostenryksche front, aldus de oproep, is niets anders dan de Oostenryksche uit gave van dat volks- en landverraderiyi» separatisme dat in de jaren 1919*23 het „oer-Duitsche” Rijnland overweldigde en dit Nell. Het scheen, dat haar gebed ten slotte weid verhoord, want om den hoek van den koestal weerklonk een zacht hoefgetrappel en plotseling reed een zwaarlijvig vreemde ling met een rood gezicht naar de deur van de hut. De man keek verwonderd naar Nell en trok toen even de schouders op. Hij was steeds klaar twee en twee samen te voe gen. maar hij vond het niet zijn taak aan de wereld te vertellen, hoe goed dat samen vier maakte. Ik ben dokter Reddhiough, zei hij kort af. Ik wilde juist op mijn weg naar huis mijnheer Lomax even opzoeken. Royd, daar ginds °P Windy farm is veel minder en het zou’eén kleine vriendelijklieid zijn, als mijn heer Lomax daar heen wilde gaan en een beetje op de zaken toezien. Hij heeii nu geen dochter meer thuis, ziet u. Nell bracht hem in verbaoing. doordat ze plotseling in tranen uitbarstte. U komt misschien net bijtijds, snikte ze. Toen, met groote heftigheid veroorzaakt door de langdurige inspanning, riep ze O waarom gaat u niet naar binnen? Ik ze<i u, hij is ziek ziek. Reddhiough steeg zonder iets te zeggen van zijn paard en ging naar binnen, op den voet gevolgd door de vrouw. Hij zal sterven, zei de dokter ruiw want Reddhiough haatte den dood met een onuitsprekelijken haat en zijn humeur wa~ altijd slecht, wanneer zijn wetenschap ten einde raad was.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1