IG HNG I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Maandag 10 Juli 1933 72" Jaargang Ho. 18341 BOSKOOP, tje! luwijk nxveen BLADEN! Door smart gelouterd door 2-0b4 343 Ditblad verschijnt dagelijks behalve opZon enFeestdagen Radactie Telef Te Parijs in het gebouw van de Banque de France heeft Zaterdag een vergadering heden, dan zou men met recht a TEL. 2745. s 000 (Wordt vervolgd). i i WOENSDAG, ijke publiciteit vóór iet U Rand waar ilijke ver hef maal De actie der goudlanden. De besprekingen te Parijs. Amerika te Londen. Het wenscht voort zetting der conferentie. Roosevelt’s plannen loopen gevaar’. RA SEN VOOR EEDING RUSLAND. De kwestie van den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg. Een Russisch voorstel. De Bovjet-regeering heeft haar ambassa deur te Tokio de volgende instructie ge- eiken VRIJDAG. een t het té a rgen O r VEEL! n. DINSDAG in voorbijgaan wegens voorbijgaande moeilyk- t door de geschiedenis worden gevloekt. Volgens berichten uit Washington is pre sident Roosevelt onaangenaam getroffen door het verschijnsel, dat de vermindering van het aantal werkloozen en de verhooging der loonen in geen evenredige verhouding staan tot de verhoogde activiteit der in dustrie en de stijging der prijzen. Tusschen die beide groepen bestaat een ernstige wan verhouding, doordat de werktijd verlengd wordt in strijd met het nationale saneerings- program voor de industrie. Volgens deze berichten is Roosevelt vastbesloten, de scherpste tegenmaatregelen te nemen, daar anders juist het tegendeel der dollar-depre- ciatie bereikt zou worden, waardoor zjjn plannen automatisch illusoir zouden worden gemaakt. Ook de openbare meening begint in dit verband critiek te oefenen. Veel kan de mensch ontberen, slechts den mensch niet. feuilleton. buiten landsch nieuws. DUITSCHLAND. Het Concordaat tusschen het Vaticaan en Duitschland gesloten. Hitler feliciteert von Papen. Het concordaat tusschen het Vaticaan en Duitschland is gisteren geparafeerd door den kardinaal-staatssecretaris Pacelli en den Duitschen vice-kanselier Von Papen. Rijkskanselier Hitler heeft Von Papen te lefonisch zijn voldoening over het concor daat uitgesproken, waarbij hy betoogde, dat elke strjjd tusschen de beide contracteeren- de partijen voortaan onmogelijk is. Von Papen zeide er van overtuigd te zijn, dat het concordaat groote waarde heeft voor de geestelijke zending der katholieke Kerk en voor den waarborg van binnenland- sthen vrede onder de Duitsche bevolking en in den nationaal-sociaLstischen staat Von Papen vertrok Zaterdagavond nog naar Berlijn; hij zal echter weldra in Rome terugkeeren voor de onderteekening van het concordaat, dat vooraf gelijkertijd in Rome en in Berlijn zal worden gepubliceerd. Het concordaat beslaat 36 artikelen. De katholieken zouden er volgens het concor daat van af zien zich politiek aaneen te slui ten en de groepen van katholieke actie die uitdrukkelijk slechts een confessioneel karakter mogen dragen worden onder worpen aan de controle van den staat. De kerkeljjke eigendommen worden geheel door de regeering erkend. Strikt confessio- neele vereenigingen zullen zijn toegelaten. De Kerk zou eenige vrijheden otvangen ten aanzien van onderwijs. De reeds bestaande concordaten met Beieren, Pruisen en Baden hij niet meer om het leven gaf, sinds Hes ter hem zijn trots had ontroofd, had toch de gedachte aan den dood in dit grauwe uur iets huiveringwekkends. Hij ging in ■zijn bed op zitten en verbeeldde zich, dat de wilde muziek om zijn schoorsteen rond dwarrelde het koude zweet brak hem uit, want hij herinnerde zich nu ook het ernsti ge gelaat van Reddhiough, toen deze hem gisteren had bezocht. - Je zult het werk op het land moeten opgeven, Joshua, had Reddhiough gezegd. U weet wel, dat ik dat niet kan, had Koyd knorrig geantwoord. - Ga bij Hester en Ned O’Bracken Clough inwonen, je hebt je rust wel ver diend. zoo had de ander hem met ruwe vriendelijkheid toegevoegd. Wat? En Windyfarm verlaten, en de dieren, die als eigen zusters voor me zijn? Neen, als ik sterven moet, dan moet ik maar sterven maar ik zou graag tot mijn einde aan 't werk willen blijven. Nu echter, tegen het aanbreiken van den dag en met de stem in de ooren van den ..Jager”, die om de boerden] joeg, verloor hij iets van zijn philosofische kalmte. Hij had weinig zonden begaan, en was eerder nieuwsgierig dan bevreesd voor het leven hiernamaalsmaar het was de meedóogen- looze, ijskoude adem des doods, die hem schrik inboezemde. Hij bleef tot vijf uur in bed en stond toen op, trok zijn dikke, ka toenen kleeren aan met bevende handen, waar geen leven meer in zat. Toen hij naar den koestal ging, bescheen de zon hem zon der medelijden, en stelde met jeugdige on beschaamdheid ieder rimpeltje in het geloat van den ouden man ten toon. Joshua Koyd leek desten morgen ouder dan zijn dne en zestig jaren en dat zou hij ook geschenen hebben zonder dien droevigen trek om den mond, die daar gekomen was, sinds hij Hes- ter’s verdriet kende. Sinds zijn kindsheid was hard werken zijn deel geweest, en de kleine boerderij daarboven op het veen, op ‘*en goeden dag evenals Lostwithens op de woeste heide veroverd, hitd van. hem zorgen en zwaren arbeid gevergd en kwellingen ge geven, dit een man voor zijn tijd oud ma ken. Twaalf koeien bezat hij, een zestigtal schapen, zooveel land als noodig was voor welland en voor hooi en knolleè. om het vee te voeren gedurende den langen winter, maar het veen was er altijd, altijd op be dacht om de gestolen bunders terug te win nen en Cbshua Koyd had nu niemand an ders om met hem dien dagelijkschen stnjd te strijden een strijd om zijn land vrucht baar te houden en een strijd voor het be houd van zijn oogst en levende have. En nu op zijn dne en zestigste laar lieP zijn leven ten einde, ofschoon hij. toen hij op dezen zomermorgen naar buiten .was ge gaan. niet gedacht had zoo dicht bij zijn laatste uurtje te zijn. De vrees van den ro ngen nacht was zoo goed als vergeten door de warmte van een nieuwen dag, hij had weer sterk het gevoel van weinig om zijn leven te geven. Wat had hij toch misdre ven. vroeg hij meer met goedige verwonde ring dan met boosheid, tegen de Voorziet- nigheid wat had hij toch misdaan, dat hij alleen moest blijven aan het einde van een welbesteed leven. O. erger dan alleen, want zijn dochter had hem verlaten en den plaats gehad van de leiders der nationale banken van die staten, die zich houden aan den gouden standaard. Aan deze conferentie namen deel de pre sidenten van de Poolsche bank, de Neder, land sc he bank, de Zwitsersche Nationa le Bknk, de Belgische Nationale Bank, de Italiaansche National^ Bank, de Tsjechische Nationale Bank, alsmede de directeur van de Bank voor Internationale Betalingen. Het doel van deze conferentie is de maat regelen te bespreken, welke de goudlanden kunnen nemen ten aanzien van den toestand, welke is geschapen door het verlaten van den gouden standaard door verscheidene landen. Na afloop van de besprekingen werd een communiqué uitgegeven waaraan het vol gende is ontleend: In aansluiting op de verklaringen hunner regeeringen van 3 Juli hebben de presi denten der Centrale Banken van Frankrjjk, Italië, Nederland, Polen, België en Zwit serland, een vergadering gehouden in de Bank van Frankrjjk. Een gedachtenwisseling heeft plaats ge vonden, die heeft geleid tot volledige over eenstemming inzake de maatregelen, die geschikt zijn volledige uitwerking te verze keren van de verklaring der regeeringen, dat zjj vast besloten zijn, den gouden stan daard te handhaven. De Centrale Banken zullen onmiddellijk technische maatregelen nemen, waartoe he den is besloten. De president van de Bank voor Internationale Betalingen woonde de beraadslagingen bij. In kringen der deelnemers wordt een vol ledig stilzwijgen over het verloop der ver gadering bewaard, teneinde iedere specu latie te voorkomen. Er wordt slechts op gewezen, dat onder alle omstandigheden de indruk moet worden vermeden, als zou den de goudlanden een gesloten blok tegen de andere staten willen vormen. zwaren last der sdhando achtergelaten, dien hij nu te dragen had. Joshua wilde wel graag sterven en toch zou hij er voor teruggeschrokken zijn, had hij geweten, dat iedere schrede van de rij zende zon voor hem een zekere stap voor waarts was naar de Poort, die zich eens voor ieder mensch opent, en zich weer ste vig achter hem diohtsluit. verbergend alle zingende vogels, alleen geur van de in de zon ontluikende heide, den kloeken stnjd tusschen hoop en vrees, die de vreugde der men&ehen is. Zijn gewrichten waren dezen morgen on getwijfeld stijver dan gisterenen om Zijn hart dat zwak was door herhaalde koorts aanvallen woelde een eigenaardige pijn, half dof, half scherp. Hij had een uur noo dig om het werk van een half uur in de boerderij te doen; hij molk niet met zijn gewone vlugheid, ofschoon hij teederderdan gewoonlijk was met de bruinoogige dieren, waarvan hij zooveel hield. Toen hij ten slotte weer in de keuken teruggekomen was en voor zijn ontbijt zat. bestaande uit ham en bruin brood, had hij geen eetlust. Ik word oud, mompelde hij. ’t Wordt met mi] steeds erger, 't Is een slecht ding, als een mensch met tegenzin naar zijn eten kijkt. Een vage vrees kwam weer over hem. Hij schoof zijn stoel achteruit en zat te staren naar de brood mand, die boven zTjn hoofd hing het eiken raam, dat er in de lengte onder gezet was en waarin zijn wekelijksche portie haverkoeken, schots en scheef opge. stapeld, bewaard werden. En zijn vrees groeide aan, toen zijn oogen bleven rusten op al deze huishoudelijke zaken!, die hij zoo BINNENLAND H. K. H. Prinses Juliana in Engeland. Zij brengt een bezoek aan het Koningspaar. Prinses Juliana heeft Zondag een bezoek gebracht aan den konmg en de koningin op het Buckingham paleis, in gezelschap van prinses Alice en den graaf van Athlone. Prinses Juliana heeft bij het Eligelsche ko ningspaar de thee gebruikt. Prinses Juliana verloofd? In Amsterdam deed gisteren het gerucht de ronde, dat verwacht wordt dat binnen kort de verloving zal worden bekend ge maakt van H. K H. Prinses Juliana en Prins George, een der zonen van het Engel- sche vorstenhuis. ADVERTENTIEPRIJS i Vit Gouda en omstreken fbehoorende tot den bezorgkring) i5 regels ƒ1.30, elke regel meer 8.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrmg» 16 regels 1.55, elke regel meer f 1.88. Advertentüfa in het Zaterdagnummer 2L Ur -ijjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertontiin de helft van dan prfla. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—-4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ie voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingon bij contract tot zeer gereduceerde-» Prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Ad verten tiebureui en onze agenten en moeten daags vóór de plaats mg aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfln. spoedig zou moeten verlaten, tot hij zich ten laatste genoodzaakt voelde het huis 1» verlaten en het gezelschap te zoeken van den zonneschijn en de bedauwde velden. Hij stond na veel heen en weer wandelen eindelijk stil bij zijn geliefkoosd stukje muur dat grensde aan de Low Meadow •m hier vond Reddhiough zijn patiënt, t ien hij van Lostwithens af kwam rijden. Wel döktor. ik ben blij u te zien, riep Joshua met een nieuw verlangen naar men- schelijk gezelschap. Ja. ja, zei de ander opgewekt uit het zadel springend, en Royd scherp aankij kend. Ik heb den nacht daarginds bij dien armen Lomax moeten doorbrengen, maar hij was nu goed genoeg om een paar uur alleen gelaten te worden en ik dacht, d»t je mij misschien noodig zoudt kunnen hebben Joshua. - Wat mankeert mijnheer Lomax- vroeg de ander mat. Hij scheen te vermoeid om zich veel om het antwoord te bekommeren Een aanval van longontsteking, en meer dan een aanval. Ik dacht, dat hij van nacht zou sterven - maar God zegene je. Joshua, jelui menschen hier. je hebt aU»-n een levenskracht, die buitengewoon profij telijk is voor een dokter Doode menschen spekken zijn beurs niet, hè? Ik zal jou ook in leven houden en flink ook. als je maar wilt doen, wat ik je gevraagd heb. Door de Amerikaansche delegatie ter economische wereldconferentie is na 'n grondige uiteenzetting van het nieuwe plan van Roosevelt een communiqué uitgegeven, waarin Cordell Hull ^ch krachtig uitspreekt voor voortzetting der conferentie. Een aan tal vraagstukken kunnen met voordeel wor den besproken, zoo verhooging van prijzen, credietpolitiek, overeenkomsten van produ centen, verbod van invoerbeperkingen, re presaillemaatregelen en dergelijke na-oor- logsche verschijnselen. Iedere natie zal er voordeel van hebben, wanneer men ver- ecnigd tegen de economische uitputting iets kan bereiken. Als men de gelegenheid laat De praktik der Crisis-Zuivelwet. En de tusschenhandel in margarine. Men zendt ons de volgende mededeehng Het Comité van Actie van Margarmehan- delaren heeft Zaterdag ten kantore van het secretariaat in den Haag, een verga dering gehouden, waarin eenstemmig beslo ten werd tot het richten van een uitvoeri- gen bnef aan de bevoegde instanties, met een uiteenzetting van de scherpe afwijkin gen, welke in de practijk ontstaan zijn tus schen opzet en doel van de Crisis-Zuivelwet en de gevolgen bij de toepassing dier wet ten opzichte van den margarinehanded ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad i>er kwartaal ƒ2.9*, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT Ml. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. geven voor de besprekingen inzake den ver koop van den Chineeschen Oosterspooiwdg. 1. De prijs zal bedragen 210 millioen goudroebels. 2. De prijs voor de bijbehoorende bosch- concessie zal 40 millioen goudroebel bedrag gen. 3. Rusland is bereid de helft van deze bedragen, dus in het geheel 125 millioen goudroebels in producten te ontvangen van de Japansche, resp de Mantsjoerijsche re- geering. 4. De andere helft moet Rusland evenwel worden uitbetaald m goud of in deviezen. Slechts onder deze voorwaarden wil Rus land de spoorlijn verkoopen. De Mantsjoerijsche regeering heeft te Tokio laten verklaren, dat zij bereid is de spoorlijn over te nemen voor den prijs van 95 millioen yen. Mattem terecht. Zijn machine ernstig beschadigt». Te Moscou is een radiogram uit Nadir ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de teruggevonden Amerikaansche vlieger Mattem den wensch te kennen heeft gege ven zich eerst naar Wladiwostok te bege ven, waar hy verdere beslissingen zal ne men. Het is nog niet bekend, wanneer hy naar Wladiwostok zal vertrekken. De leiding van den Russischen lucht vaartdienst in het Verre Oosten heeft be denmorgen in een telegram de Russische Luchtvaart Maatschappij Ossoaviation na dere bijzonderheden gemeld over de redding van Mattem. Mattem werd door een schip van de Rus sische grenswacht in de Anadirbocht op een afstand van ongeveer 120 K.M. van Anadir ontdekt. Terstond werd een pa trouille uitgezonden om te onderzoeken, wie zich op de plaats, waar men iemand had ontdekt, bevond. Mfen bemerkte, dat de verloren gewaande vlieger Mattem zich in leven bevond. Hy deelde mede, dat hy door motordefect een noodlanding had moe ten maken en reeds verscheidene dagen op hulp wacht. Zyn stemming was steeds be- drukter geworden, omdat hij had gehoopt, terstond te worden ontdekt en zyn machi ne ter plaatse te kunnen repareeren. Het toestel moet echter getransporteert en van een nieuwen motor voorzien worden, hetgeen noch te Chabarowsk, noch te Wladiwostok kan geschieden. DENEMARKEN. Balbo’s eskader voor vertrek gereed. Het wachten is op gunstig weerbe richten uit Labrador. Naar uit Reykjavik wordt gemeld, zijn alle voorbereidselen voor liet voortzetten van de vlucht van Balbo’s eskader getrof fen. Sedert twee uur in den morgen zijn de niotorbooten die hulp moeten verleenen, volkomen gereed. De weerberichten uit La brador luiden echter ongunstig. Vermoede lijk wil Balbo betere weersomstandigheden afwachten. Hij heeft zich echter niet over zijn plannen uitgelaten. Het bevel tot den start kan evenwel ieder oogenblik worden verwacht. Vrijdagmiddag hebben de Italiaansche vliegers een uitstapje gemaakt, waarna des avonds een feestmaaltijd plaats vond, waar aan de minister-president Asgeirson aanzat. In de haven van Reykjavik liggen op het oogenblik twee groote toeristenbooten, wel ker passagiers met veel belangstelling de voorbereidingen der Vliegers volgen. Nader wordt gemeld, dat de voortzetting van de vlucht van het Italiaansche eskader is uitgesteld, daar boven Ijsland zware stormen woeden. Voorloopig zullen de Ita lianen nog 2 4 3 dagen te Reykjavik blijven VEREENIGDE STATEN. Wolkbreuken in Colorado. Ettelijke dooden te betreuren. Wolkbreuken hebben in de steden Idle dale en Morrison, in den staat Colorado, een schade van millioenen aangericht. Tot dusverre zijn twintig dooden geborgen, doch men vermoedt, dat nog vele slachtoffers on der de puinhoopen bedolven liggen. 15 dooden bij een wervelstorm. Door den wervelstorm, welke aanide Golf van Mexico heeft ‘gewoed, is veel schade aangericht. Talrijke gemeenten zijn met den grond gelijk gemaakt. Voor zoover men heeft kunnen nagaan zijn 15 personen om het leven gekomen jf 'sjUê&I zouden door dat met het rijk worden ver vangen. De diplomatieke vertegenwoordigingen zouden worden verminderd tot één enkele ambassade van het Duitsche ryk. Priesters moeten zich van alle politiek onthouden, alsmede vereenigingen op gods dienstig gebied en vereenigingen van pries ters en leeken. Omtrent de toegelaten ver eenigingen zal een nader accoord worden gesloten. Katholiek godsdienstonderwys op de scho len is verplicht in districten, waar de meer derheid der bevolking katholiek is. De Paus behoudt volledige vryheid inzake de keuze der bisschoppen en deelt zjjn keuze aan de regeering mede. Aan het kerkelyk huwelijk moet het bur gerlijk huwelyk voorafgaan. Rijkskanselier Hitler heeft tegelijkertijd de volgende beschikking uitgevaardigd: Ik bepaal het volgende: 1. De ontbinding van die katholieke or ganisaties, welke door het onderhavige ver drag erkend zijn en welker ontbinding zon der instructie van de rjjksregeering ge schiedde, moet onmiddellyk ongedaan wor den gemaakt. 2. Alle dwangmaatregelen tegen geeste lijken en andere leiders der katholieke or ganisaties moeten worden gestaakt. Een herhaling van degelijke maatregelen is on toelaatbaar en wordt gestraft. Ernstige spoorwegramp nabij Apoldra. Drie dooden en vele zwaar ge. wonden. Vermoedelyk tengevolge vjn verschuiving der rails is Zondagmiddag voor het station Niedertrebra de D-trein Stuttgart—-Berlyn ontspoord. Zes personenwagens vielen om ver. Tot dusver zyn drie dooden, twaalf zwaar gewonden en een aantal licht gewon den geborgen. De licht gewonden vervolgden de reis met het niet ontspoorde treindeel; de zwaar gewonden werden naar het zieken huis te Apoldra vervoerd. Op weg daarheen is een tot nu toe on bekend gebleven persoon aan de gevolgen van zyn verwondingen overleden. Volgens een door de inspectie Erfurt der Ryksspoorwegen uitgegeven rapport heeft het ongeluk plaats gehad om 15 uur 10. Zes wagens van den D-trein ontspoorden. De wagens vielen om en stortten van den dijk af. Eenige licht gewonden konden de reis voortzetten met het niet ontspoorde gedeel te van den D-trein. Om zes uur gisteravond kon het verkeer weer over enkel spoor wor den hervat. HALLIWÈLL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door Jl’ Wesselinkvan Kossum. Nadruk verboden. En dien vorigen nacht, op dat koude en gevreesde uur vóór den dageraad, had de Wilde Jager weer op zijn hoorn geblazen. Langs Êenzame boerderijen was hij gereden. Langs hutten, die zich' in de beschuttende valleien genesteld hadden, langs de statige •uizen. waar voorname Squireg zwaar na un wijn sliepen en zijn blaffende troep honden had mannen, vrouwen en kleine kinderen wakker gemaakt en in ieder de vrees gewekt, dat zijn boodschap voor een van hen was. Zoo deed de Wilde Jager altijd. Voor één wiens dood hij kwam vóórspellen, bracht i] schrik over de géheele streek en in zijn wrevel scheen zij zioh met die grap te ver maken Joshua Royd had ook het teeken verstaan toen hij dien geheelen langen nacht op zijn bed in Windyfarm lag. zich van de eene zijde op de andere wentelde en zich »fvroeg wat deze nieuwe pijn iwel zou beduiden, die hy den Igeheelen dag in zijn borst gevoeld had. Joshua hoorde het geluid en ofschoon G01IN1IE COURANT.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1