y^iZonnebrand ,De Pelikaan'4 - Gouda Slapeloosheid Mtjnhardi's ZsnuwUDletien Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Heerin kleeding Belicht zal worden in de eerste plaats opeet van deze wet, 'waarvan volgens den brief pract'isch niets tot stand gekomen is, 'oordat over liet hoofd gezien werden de 'evare/i, welkè een. feitelijke monopolie van margarine-industrie ten opzichte van «It-n tusschenhandel in rich sloot. De raadslieden van het Comité van Actie, mr. dr. H, F. A, Völlmar, advocaat en pro- uieur en G. van Duyns accountant, beiden den Haug, gullen dien brief namens het Comité van Aftie dezer dagen mondeling toelichten. Naar men one verder meldt is het te ver wachten, dat zich achter dit Comité het gr opts te deel van den margarine-tusschen- handei zal stellen. Chanteclei-Hitier. V ïctoriegekraai over verminderde werkloosheid dat weinig ain het lyj heeft. Vergelijkingen m het voordeei van ons land. Rijkskanselier Hitler boeit onlangs in eeu ivJue té Erfurt uitgen^pcn„Vier jaai lieb ik noodig. Vier maanden beu ik aan liet be- v..uu en met trots mag ik zeggen: 1.20U.ÜÜÜ vohloozen minder. VN ij zullen met rusten v uur de werkloosheid geheel is verdwenen piles was fascist en nazi is colporteert er luee; Hitler lieeft de werkloosheid in vier maanden met 1.2 millioen verminderd Laat ons dit even van dLoUtertuj bedien, bzoct merkt G. i'.(oiak) D (aniéis) in „Vrij- MCld" op. In; de eersteplaats de vraag, of het cijfer •juist is. Een bewijs voor de juistheid van het gegeven cijfer is evenmin te leveren ais voor het tegendeel. Alleen heeft liet de waar- imhijnlijkheid voor, als een revolutionair, •betatonaal bewind, zuchtend ouder de ook door eigen kortzichtigheid geschapen - moeilijkheden, eigen verdienateti tracht te vergrooten. Wij nemen echter, omdat wij het tegendeel niet kunnen bewijzen, aan, «Ut de werkiooelreid in üuilschland ïnder- dMtd mot het genoemde cijfer is gedaald. Wat zegt dan dit cijfer, met name t.a.v. de verdiensten van het nieuwe bewind? Niets? Duitschland had meer dan 6 imJJioen w6fki©oaen. Blijkens de mededeeluig van dt»n oppersten Nazi-leider is het werkloo- ^«ileger dus met bijna 20 pet. verminderd. Zijn in deze 20 pet. de menschen van den zg. vrij willigen arbeidsdienst inbegrepen? Wij wéten het niet, houden dus vast aan kleine 20 pet. Kijken wij nu- naar eigen land. Tri Nederland géén Hitler-bewind, géén bevordering met ulle mogelijke en onrnoge- )i$© ja vooral onmogelijke middelen v4u eigen welvaart met uitsluiting en be- nadeelmg van buitenlanders, die te goed vthv vertrouwen waren. Hoe staat het hier? Nemen ,wij dezelfde periode als waarover Hitier opsneed. Dan vinden wij,, dat tus- -cjieai einde Januari en eind Mei het aantal geheel 'werkloozen daalde van 403.637 tot 28&.618, het aantal gedeeltelijk werkloozen van 24.338 tot 18.819. Wij zullen, om met naar ons toe te Tekenen, de cijfers van eind Mei met 2 pet. verhoog en, aungezien de gegevens van een aantal gemeenten met een lotaalbevolking van 169.561, d.i. bijna 2 pet. van ouza geheel© bevolking, op dat tijdstip nog niet waren binnengekomen. Dan. worden de cijfer» als volgt. Eind J anuari geheel werkloos 403.637eind Mei 289.618 plus 2 pet., dus 295.410. Een ver hindering met 108.227, een vermindering ditè met. bijna 27 pet. Past men dezelfde verlroogiog toe op tiet aantal gedeeltelijk werkloozen (numeriek veel minder belang rijk), dan blijkt dit legertje met 5143, ofte wel tuim 21 pet. verminderd. Ziedaareen nuchtere vergelijking. Zij valt in het voordeel van Nederland uit. Alleen, in Nederland staan de Minis ters niet voor de microfoon victorie te kraaien als de gebruikelijke seizoen&ople- vmg, of eén partiëele opleving in enkele •bedrijven, intreedt. In Nederland komt de Regeering ronduit voor de moeilijkheden uit en tracht zij, nationaal en internatio naal, de werkloosheid te bestrijden, rustig, zonder reelamegeschreeuw. In Duitschland daarentegen heeft het Hitler-bewind niets nagelaten om de inter nationale positie van Duitschland te scha den, waarvoor de werkloosheid mindèr kon zakken dan anders mogelijk ware geweest (men bedenke aan de belemmering van het handelsverkeer, minder uitvoer, boycot, minder vreemdelingenverkeer enz.) en als iie zon dan toch opgaat, dan slaat Hitler- Chantecler zich op de borst en brult voor de microfoon: dat is mijn weTk. En de mis leide üuitschers roepen Heil. Waar de hersenen niet vergiftigd zijn zal m Joopen. GEMENGDE BERICHTEN. - Groote daling van de kaasprijzen. Een debacle door de Fransche «ontingenteering. De kaashandel in Alkmaar leed Vrijdag groote verliezen, terwijl de zuivelproduoen- lon ten prijs voor de kaag maakten die f' 10.— per 50 K.G lager was dan die van de vorige week. Het grootste deel van den aanvoer werd voor f 16.— per 50 K.G ver kocht, terwijl de prijs de vorige week nog f 25.— bedroeg. De oorzaak van deze sterke daling die vrijwel een débacle beteekent, moet gevon- deü worden in liet feit, dat een Fransche maatregel met ingang van 1 Juli het contin gent voor de kaas voor het derde kwartaal 1933 Heeft teruggebracht tot 26 pet. van het lutvoerkwantum over het dorde kwartaal Pï&ctisöh beteekent dit, dat het contin gent met 1 Juli in verhouding tot het vörig j'aar voot het derde kwartaal is verminderd naet 55 pet. De uitvoer van cte Noord-Hol- landsche kaas naar Frankrijk was het vorijg jaar no? 3.000.000 K.G. Wij leven thans in de weken van de groote productie, zoodat d© aanvoer 170.000 K G. bedroeg. De ver wachting, dat door den Franschen maatre gel het grootste deel van den aanvoer on verkocht zou blijven werd echter niet be waarheid. Dit bleek slechts het geval met tien procent van den aanvoer. Ook voor den handel, wiens pakhuizen vol zitten met kaas, waawoor de vorige week nog f 25.— weid betaald, is de Fran sche contingenteenngsuiaatreged.,, die de vorige week bij de meestingewijden nog niet bekend was, een groote tegenslag. (Telgraaf). Doos 30 en 60ct. Felle brand té Zaandam. In de emballage-afdeeling der firma Heyne Vis en Zn. Zondagochtend heeft te Zaandam een felle brand gewoed in de verffabriek vun de fa. Heyne Vis Zn. aan de Oostzijde bij de Loopbrug. De brand is ontstaan in de em ballage-afdeeling, waarschijnlijk doordat een hoeveelheid grondstoffen vun de boven deze afdeeting gelegen malerij door etn liftkoker omlaag was gestort en vervolgens vermoe delijk vlam iiad gevat. De brandweer, die spoedig met veel materiaal het vuur be streed, slaagde erin liet fabrieksgebouw te behouden. De schade is groot, doordat een belangrijke voorraad grondstoffen verloren is gegaan. De emballage-afdeeling en de malerij hebben het meest geleden. De ma chines zijn geheel behouder^ zoodat het be drijf kan worden voortgezet. Verzekering dekt de schade. Een fantastisch plan. Een 200 M. breede en 400 M. lange auto.pier te Scheveningen. De Hagenaar E. Bieetvelt, werktuigkun dige, heeft een plan ontworpen voor een auto-pier, welke een lengte zal hebben van 400 M. bij een breedte van 200 M., toeloo- peiide tot een breedte van 140 M. De speciale autobaan, liet hoofddoel van deze auto-pier, zal een lengte van 1000 M. nebbeu en een breedte van 13 M. Hierdoor wordt ruimschoots gelegenheid geboden om met 5 iwagens naast elkaar te rijden, zonder het minste gevaar voor aanrijdingen ol op stoppingen, mede door iie>t éénrichting-ver keer. De autobaan zal "uitsluitend ten dienste zijn van autorijders. Ook zal zij zich zeer goed leenen voor het houden van bloemen corso's. Aan den buitenkant van deze auto baan heeft de heer Bieetvelt zich parkeër- plaatsen gedacht, plaats biedende voor .on geveer 100 wagens. Boven deze .parkeertuiin- te zal dun een z.g. promenadedek aange bracht worden, bestemd voor voetgangers. In het ontwerp is voorts voorzien de op richting van. 2 gebouwen. Een daarvan zou kunnen dienen Voor auto-shows, tentoon stellingen en eveneens voor sport- en ijspa leis. Het tweede gebouw is gedacht aJs café, cabaret en dancing. Ook heeft de ontwerper het plan een aan tal tennisbanen en een zwembassin te ma ken. Dit laatste, dat een paar honderd M. in zee ligt, zal eenig zijn in de wereld. Wat betreft de uitvoering heeft de heer Breetvelt gedacht aan een eenvoudige con structie van gewapend beton, waarvan de kosten e» het onderhoud aanmerkelijk min der zijn dan van ïjzeiconstructxe. De heer Breetvelt is reeds met verschil lende personen, welke zich financieel by zijn plan willen interesseeren, in relatie ge treden. Een Hagenaar in de Beiersehe Alpen De heer D. v. d. Doll, student in de phar- macie aan de Leidsohe Universiteit die met vaeantie vertoefde in de Beiersche alpen, is bij een bergtocht verongelukt. Onze schoenen worden duurder. Prijsverhooging gaat weldra in. „Gaan de schoenprijzen inderdaad naar boven?" vroeg de Telegraaf den heer J. C. «papens te Waalwijk, vice-voorzitter van de Federatie van Nederlandsche «clioenfa brikanten. Reeds gedurende eenige maanden, aldus de heer ^papens, is een belangrijke stijging van de pVijzan der grondstoffen ingetreden. Vooral zool- ^n overleder, artikelen, die van zeer grooten invloed zijn op de calculatie der schoenprijzen, stegeu belangrijk in waarde. Wij hebben thans f 0.50 per een heid moeten betalen voor een artikel, dat speciaal ia onze fabrieken wordt verwerkt en dat eenige maanden geleden nog f 0.30 genoteerd werd. Een verhooging dus van ongeveer zes en zestig procent. Het onver mijdelijk gevolg is, dat de schoenprijs be langrijk omhoog moet gaan. Aanvankelijk zal de verhooging ecjhter niet algemeen kunnen zijn. Verschillende schoenfabrikanten hebben nog de beschik king over goedkoope voorraden en zullen dus nog tegen de abnormaal lage prijzen blijven verkoopen, zoolang tot die voorraad is opgewerkt. Groot kunnen die voorraden echter nooit zijn, want de hoogere noteering der lederpxijzen bestaat reeds eenige maan den en thans is de tijd gekomen, dat de ver hooging van de sohoenenprijzen moet plaats hebben: Reeds worden in onze zaken voor sommi ge schoen soorten hoogere prijzen berekend. ,,Die vertioQging zat echter noodzakelijk voor het betere schoenwerk gelden", aldus de heer Spapens, „waarvan de koopprs vol doende koopkrachtig zijn. Doch de tijd, dat men voor ongeveer f 2.50 een paar heeren schoenen koopt, zal niettemin wel spoedig voorbij zijn. Wat de werkloosheid betreft, deze aal niet grooter worden", vervolgde onze zegsman. „Verreweg de meeste fabrieken \werken nu op een behoorlijke capaciteit en zij'n goed In het algemeen i8 een verbetering in de schoenindustrie waar te nemen en bestaat de mogelijkheid, dat de moordende concur rentie zal verminderen Paniek in een circus. Drie tijgers losgebroken. TijdenB een vooxstelling van het Engei- sche circug Bertram Mills in Devonprot bij Plymouth braken plotseling drie tijgers uit een kooi los en sprongen de open arena in. Terwijl een der tijgers uit eigen beweging weer in de kooi terugkeerde, sprongen de beide andere dieren de toeschouwersruimte in, waar een groote paniek uitbrak. Door bet schreeuwen en gillen der mensdien wer den de dieren steeds wilder en sprongen zij woest heen en weer. Een tijiger wondde een vrouw niet een slag van zijn klauw zoo zwaar, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Tal van vrouwen ge raakten bewusteloos. Honderden menschen trachtten de uitgangen te bereiken, waarbij bet tot een wild tumult kwam. Tenslotte vluchtten de tijgers naar buiten in de rich ting van Plymouth, Zij zijn door soldaten en matrozen met behulp van netten weer gevangen en naar hun kooien teruggebracht. STADSNIEUWS. Zeventigjarig man heeft gedert zijn 28ste jaar niet geslapen. Een te Port Elizabeth (Kaap de Goede Hoop) wonend 70-jarig man beweert naar aan het Handelsblad wordt gemeld, in bijna 45 jaar niet meer geslapen te hebben, zoo vertelt Keuter. Ofschoon in goede gezond heid verkeerend, zegt hij niet in weten, wat het beteekent in slaap te vallen of ongesteld te zijn. Des avonds ga ik naar bed, zegt hij, dooh liet eenige wat ik doe, is stil liggen en wachten tot 'het ochtend wordt. Toen de doctoren bemerkten, dat ik niet kon slapen gaven zij mij nog ze» weken te leven Hij zegt een volkomen normaal kind ge weest te zijn on een normaal gezond leven geleld te hebben, doch van zijn 28e jaar af heeft hij niet meer kunnen slapen. De doctoren schrijven zijn slapeloosheid toe aan hartzwakte doch hij is nog altijd even gezond en als recept voor een goede gezondheid en een lang leven geeft hij op: een vooorzichtige levenswijze en veel wan delen. Na Schellingwoude weer huis toe. De ltaliaansche vliegers van het ver ongelukte vliegtuig keeren terug. Gisteravond zijn met den trein die om y.ló van Rotterdam nam net Zuiden gaat eu waaraan een wagon voor Kome was ge- naakt, van Rotterdam vertrokken kapitein Baidini die bestuurder was geweest van liet op Schellingwoude verongelukte vliegtuig*1 van Balbo's eskader, luitenant NoVelli, de sergeant radio-telegrafist Jariz en de ser geant-mecanicien Landi. Kapitein Baidini die een kneuzing aan den enkel had bekomen liep op krukken. Dg vliegers waxen per auto van Amsterdam naar Rotterdam gekomen. Op dien tocht waren zij vergezeld door den consul-gene raal van Italië te Amsterdam, den heer Lupez. -i De ltaliaansche consul te Rotterdam, de heer Bertuccioh en de heer Tmiho Sovico, clief van de ltaliaansche fascisten te Rot terdam, waren ter begroeting aan het D.P. station aanwezig. De reis- der vliegers ging naar Groseeto een plaatsje dicht bij Orbe- tello gelegen. RADIO-NIEUWS. Hilversum: 5.Muziek v. d. „Fliere fluiters"; 6.30 opera „Carmen", uitgevoerd aoor leden van het koor der Opera Comique te Parys; 9.20 Russische muziek van 't V.A. R.A.-orkest afgewisseld - met declamatie; 11.— orkest; 11.3012 gramofoon. Ruizen: 8.concert v. d. Arnh. Ork- V,er., o.l.v. H. J. Manks. 1. Marsch uit „De Propheet", G. Meyerbeer; 2. Ouverture „Zampa", flerold; 3. Entre-acté uit „Mignon", A. Thomas; 4. Capriccio italien, P. Tschaikawski; 5. Fragmenten uit „Caval- leria Rusticana", R. Leoncavallo; 10.30 gra mofoon. Daventry: 6.50 Schotsche studio orkest; 7.50 orgelspel; 8.20 dansmuziek; 9.55 kamermuziek; Lyrakwartet en Sarah Fischer, sopraan; 11,1512.20 dansmuziek. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam., 10 Juli. Aangevoerd: 621 ^ette runde ren, 500 vette kalveren, 358 schapen of lanf- mtren, 719 varkens. Men noteert: runderen le kw. 0.480.57, 2e kw. 0.29—0.39, 3e kw. 0.25—0.28; Kalveren le kw. 0.70—0.80, 2e kw. 0.30 0.53, 3e kw. 0.25—0.30, alles per K.G. Schapen 813; Lammeren 7—11; Var kens le kw. 0.29—0.32, 2e kw. 0.26— 0.29, 3e kw. 0.23—0.26 per K.G. Aanvoer koeien en ossen redelyk, handel lui, prijzen gelyk aan de vorige week, op het laatst afloopend. Stieren niet genoteerd wegens geringe aanvoer. Vette kalveren zeer ruime aanvoer, zeer mo#Iük te plaat sen, weinig verandering. Schapen en lam meren tamelyke aanvoer, handel zeer stil, pryzen voor overjarige lammeren iets lager, voor zuiglammeren vrijwel gelyk aan vorige week. Varkens minder aangevoerd, handel langzaam, prijzen vrjj^pf stationair," een enkel prima exejpptSar IV» cent boven no teering. Kaasmarkt Oudewater. 10 Juli. Aangevoerd 88 partyen, 3960 stuks, 19800 K.G. Prys Goudsche kaas le soort m. r.nm 2224, 2e soort 1821, zware 27. Handel traag. Kaasmarkt Groote.Ammers. 8 Julr. Aangevoerd 38 partijen, 1030 stuks, 9210 K.G. Prijs: met r.m. le srt. f 21 —22.50, m. r.m. 2e srt. f 18—20. Handel flauw. GOUDA, 10 Juli 1933. Politieke straatcolportage en hare gevolgen. Charge van de politie. Eén gewonde. Het was na den woeligen Dinsdagavond na afloop van de fascistenvergadering, te verwachten dat het by dat enkele incident)» niet blyven zou. Toen Zaterdagnamiddag eenige groepen van diverse politieke partyen als gewoon lijk weder met de straatcolportage van bla den en brochures aanvingen, bleek alzoo uat de verschillende groepen in zeer ver sterkt aantal waren verschenen. Dit aantal was zoo groot dat feitelyk den geheelen Kleiweg, de Hoogstraat en Wydstraat regel- mutig door deze venters werd bezet. Aanvankelijk ging alles heel kalm toe. De fascisten colporteerden met hun orgaan Volk en Vaderland, de communisten met de Tribune, andere met socialistische jeugd bladen en brochures. Het was echter voor ieder duidelijk dat die rust niet lang kon duren. Het publiek ging zich met de colpor tage bemoeien, er kwamen oploopen van volk, en de politie kreeg het druk om den weg vrij te houden voor het verkeer. Om streeks 6 uur in den namiddag liep het sjmak. Het reeds sterktoegenomen aantal nieuwsgierigen vermeerderde steeds om te z.en wat na het provoceerend venten het ge volg zou zijn. En dat werd natuurlijk een botsing met de politie. Lang heeft deze ge duld gehad met ingrijpen, zoo zelfs dat menigen zakendoende, die niemand in zijn winkel zag verschijnen, luide zijn ontstem ming luchtte, dat dergelijk optreden van po litieke agitatoren maar werd toegelaten, waardoor de straat voor den rustigen wan delaar en kooper werd afgesloten. Op een gegeven oogenblik kwam het in de Groenendaal, toen de politie ruim baan wilde maken, tot een treffen. Toen aan het bevel om direct door te loopen niet werd voldaan, greep de politie met geweld in en ontruimde de straat. Hierby werden ver schillende klappen uitgedeeld, waarby een zekere H. een klewanghouw op den arm ontving, waardoor hy bloedend weid ver wond en zich in de Wijkverpleging moest laten verbinden. Er volgden verder kleine kloppartijtjes in Wydstraat, Achter de Vischmarkt en op de Gouwe. Verschillende arrestaties hadden plaats. De geheele fascistengroep uit 25 man be staande, werd door de politie naar het sta tion geleid, vanwaar zy met den trein van 7.45 naar den Haag terugkeerden. Onder de marktkooplieden, die de ge heele markt door het rumoer zagen verloo- pen, kwam groote ontstemming. Enkelen wilden daarom aanvankelijk het marktgeld niet voldoen. Het is te wenschen dat de politieverorde ning, welke niet voorziet om dergelijke excessen te keeren, spoedig met afdoende bepalingen wordt aangevuld opdat de rust en orde in de stad verzekerd wordt. Aan dat kabaal moet terstond een eind komen, voor er ongelukken gebeuren. Vragen van het Raadslid Fokkers aan den Burgemeester. Door het Gemeenteraadslid A. Fokkers zyn aan den burgemeester in verband met het optreden der politie j.l. Dinsdag en Za terdag en de bevoorrechting der fascisten van buiten deze gemeente de volgende vra gen aan den burgemeester gesteld: 1. Zijt gij als burgemeester en als hoofd der politie bereid de fascisten (in hoofdzaak bestaande uit opgeschoten mislukte kwajon gens) die, van buiten deze gemeente gedu rende eenige Zaterdagmiddagen door hun optreden de burgerij prikkelen, de winkel stand benadeelen en de Zaterdagavondmarkt onmogelijk maken, in het vervolg te behan delen als ongewenschte vreemdelingen. 2. Acht gy het tegenover de belasting, betalende burgerij verantwoord voor be scherming dezer groepen kwajongeais een politiemacht op de been te brengen zooals j.l. Dinsdag en Zaterdag heeft plaats ge had. i 3. Zijt gij met ondergeteekende niet van oordeel dat het optreden der politie op on verantwoordelijke wijze heeft plaats gehad, zjj toch heeft direct van de klewang gebruik 'opmaakt zemder dat haar eigen veiligheid is bedreigd en durft gij in verband hiermede mededeelen op wiens bevel dit wapengeweld L geschied. 4. Kunt gij als hoofd dezer gemeente dit optreden der politie dekken met het neutrale standpunt hetwelk gij als burgemeester, staande boven de partyen, hebt in te ■nemen. 5. Is het U bekend dat de fascisten op het politiebureau in- en uitliepen om ge bruik te maken van de gelegenheid zich te verstaan met de fascisten die op het bureau vertoefden j.l. Zaterdag. De ongeregeldheden van Zaterdagavond. Een adres van de Middenstands- Centrale. De Middenstandscentrale voor Gouda er. Omstreken heeft zich met een adres tot den Raad gewend waarin verzocht wordt maat regelen te willen nemen, opdat ongeregeld heden, zooals deze nu j.l. Zaterdag wederom in het centrum der stad hebben plaats ge vonden, worden voorkomen. Meerdere winkeliers hebben zich, zoo zegt het adres, tot ons bestuur met dit verzoek gewend, daar zy vreezen, dat dergelyke voorvallen, waarby het tot een treffen komt tusschen politie en de jongelieden, die den laats ten tyd onze stad als operatie-terrein schijnen te hebben gekozen, schade brengen it zullen "hebben zich op Zaterdagmiddag te begeven om inkoöpen te doen. De Middenstands-Centrale zou het om op prys stellen, indien in het belang cle veiligheid van het publiek, den heer Com. missaris van Politie werd gemachtigd, jer gelijke manifestaties, waarby ook nieUui genooten een rol spelen, en het luidkeel ten verkoop aanbieden van tijdschriften en bU. den te verbieden. Plaatselijk Nationaal Crisiscomité. Subcomité B. Extra steunverleening aan werkloozen. Het bovenvermeld comité, samengesteld, uit den wethouder voor sociale aangelegen heden,, 3 vertegenwoordigers van werkgeven organisaties en 3 vertegenwoordigers van werknemersorganisaties oi van ougeorgani. scerde werknemers, onderdeel van 't Plaat selijk N.C.C. heeft dezer dagen vergi ter tottwijzing van de voorjaarsuitgifte 1933. Voor deze extra-verstrekking in nature van kleeding en schoeisel was volgens de voorschriften beschikbaar een bedrag van f 4300.—. Evenwel was reeds voor noodge vallen een bedrag van 700.— besteed, zoo dat f 3600 - kon worden benut. Het Comité besloot een bedrag van f 3000.- te besteden ten einde eenige reserve over te houden voor noodgevallen of voor verhooging van het bedrag bestemd voor de najaarsuitgifte. De gelden werden beschikbaar gesteld door de gemeente en dooi* het Nationaal Crisia- comité, elk voor de helft. Ruim 800 werkloozen zullen bmneu enke. ie dagen bons voor onderkleeding, werk- kleeding en schoeisel ontvangen. Voorzoo- ver de organisaties daaitoe medewerking verleenen geschiedt dit via de penningmees ters der organisaties, anders rechtstreeks van de Arbeidsbeurs. De goederen worden geleverd door Goud sche winkeliers aan welke de gunning Heeft plaats gehad na voorlichting door onpar tijdige keurmeesters, die belangeloos hun adviezen hebben uitgebracht. In totaal zul- len 11 leveranciers voor deze levering in uaninerking komen. Het comité, dat zijn werk geheel belange loos verricht, bijgestaan door d eambtena- ren van de Arbeidsbeurs, heeft de toewij zing in billijke verhouding gedaan. Het rneent op deze wijze de beschikbare gelden het nuttigst te hebben besteed. G.S.V. viert op waardige wijze haar 20-jurig jubileum. Zaterdagavond vieide de Goudsche Sport- Verceniging haar twintigjarig jubileum met een feestavond in de zaal Kunstmin, welke avond was aangeboden als jubileumge schenk door de leden en donateurs. Het eerelid, de heer Enden buiig, wenschU allereerst het bestuur geluk met net bereik te resultaat na 20 jaren van hard werken. Hierop nam de heer Jac. Slauxan, voor- zitter van G.S.V., het woord. Hij-dankte da lieer Endenburg voor zijn hartelijk»^woor den eu getuigde van de groote nioeiüjkhe- den van de verecnigmg, de prestaties ml' de afgeloopen jaren en de groote medewer king van het gemeentebestuur betreff» de terreinkwestie. Een bijzonder woord vai dank richtte hij tot de feestcommissie, ter wijl hij hulde bracht aan de heeren Lafeber, J. v. Lumeen en B. Wannet, die gedurende! het bestaan van G.S.V. lid waren gebleven. De heer Heeger, trainer van G.S.V. mocht voor het vele werk wat hij voor de vereeni- ging had gedaan, een bloemenhulde in ent- vangst nemen, terwijl de heer Kramp ter herde'iiking van zijn 12j-jarige bestuurs. functie een goudien horloge ontving. Hierna werden de verschillende afgevaar digden, zusteirvereenigingen en officials in de gelegenheid gesteld het bestuur te com- plimeuteeren. Hier werd een druk gebruik van gemaakt. Achtereenvolgens voerden d« afgevaardigden van de volgende vereenigin- gen bet woord n,l.Gouda, Bodegraven, Woerden, Haastrecht, de Hollandiaan uit Vlaardmgen, Olympia, O.H.8. uit «ahift- dum, Waddinxveen, O.N.A., Nieuwerkerk, Moordrecht, de lieer Verstoep nameu8 de Goudsche Voetbalbond, de heer v. Soest na mens de Goudsche Athletiek Kring, de af gevaardigden van gymnastiekverenigingen Excelsior eu Vires et Celeritas, tenwijl van G S.V. de trainer, de heer Heger, en de ju niores het bestuur een bloemenhulde brach ten. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma, hetwelk bestond uit het optreden van een humorist, enkele fraaie tableaux,, terwijl de adspiranten hun mede werking gaven met de opvoering van de Dorpsschoolmeester, een vroolijk en vlot gespeelde één-acter. Na de pauze werd een blijspel opgevoerd Een uurtje wonderdokter", waarbij de 0. I.V.'ers blijk gaven behalve bij het voet ballen ook op het tooneel successen te kun nen boeken. Het programma werd besloten met eenige tableaux, alle takken van sport uitbeeldend en het optreden van een humo rist. Een bal o. 1. v. den heer M. Mul en met muzikale medewerking van „The Hap py Fellows", hield de vele aanwezigen tot diep in den nacht bijeen. Ongeval. Zaterdagmorgen heeft op de Spoorstraat een ongeval plaats gehad. Het 4-jarige dochtertje van den heer W. uit de v. Strijen- straat zat by haar vader voorop de fiets. Zy kwam met haar voetje tusschen het voorwiel waardoor dit werd "erwond. Het kind is by de Wed. B. binnengedragen» waarna een lid van de G.R.B., de heer C- Luinenburg, haar voorloopig heeft verbon den. Daarna is het ter verdere behandeling naar de Wijkverpleging vervoerd. Scheepvaart door de IJsselhavensluü- Gedurende de maand Juni zijn door IJsselhavensluIs alhier geschut 154 schepen en 15 lagen hout, tezamen 5947 ton. Een nieuwe baérrouw. Tot badvrouw in de Stedelyke Zwemin richting is benoemd mej. G. van Gent Te 's^Gravenhage is geslaagd voor het Mulo-diploma A, J. van Die alhier. UIT DEN OMTREK, Hedenmorgen heeft een aanryding plaats gehad tusschen een wielrijder K. v. d. W. te Sappenneer en een auto, bestuurd door J, V- te 's-Gravenzande, op den hoek Vest— Raam. Hierdoor is het rywiel ernstig be schadigd. De schade wordt gezamenlyk ge dragen, aangezien het hier een samenloop van omstandigheden betreft. Waartoe een verloving al niet kan leiden. Verkoop by executie. H. v. U., aan de Gouwe, had volgens liet Goudsoh Volksblad voor eexngen tijd ver keering riet een jonge dame. De verhou- xing was zoo innig, dat het meisje haar verloofde verschillende goederen, o.a. een fiets in bewaring gaf. De liefde bleek echter niet bestendig van duur en de verloving raakte af. En dit was ook ernst, want het meisje verloofde zich met een ander. Het meiBje vroeg echter aan H. v. U. haar eigendommen terug. In plaats nu dat H. v. U. grootmoedig de onder zijn berusting zijnde artikelen terug gaf, weigerde hij dit. De gemoederen raakten gespannen. Het meisje zou en moest haar goederen terug ontvangen, zij nep daarom de hulp van het kantongerecht in en stedde een vordering De rechtsmachine begon te draaien, de tijd ging door en de kosten vermeerderden. De eischeres won het proces. Wie nu daciht dat de jonge man toonde zijn verlies te kun nen dragen eu de goederen terug te geven, vergist zich. Hij bleef weigeren. Aan de hand van de uitspraak staan eischeres wegen open om haar recht te krij gen. Een daarvan iB de verkoop bij execu tie Dezen maatregel heeft het meisje moe ten nemen om haar eigendommen en de kosten van het geding te verkrijgen. Het resultaat van deze verkeering is dan geworden, dat Woensdag 12 Juli a.s., des middags 12 uur, aan het pand aan de Gou- we 57 de verkoop bij exeedtie, zooals dit in die rechtsterm heet, 'Zal plaats vinden van eenlige meubilaire en andere goederen, w.o. winkelinventari8) winkelgoederen en radio toestel. Voor dezen ongewonen verkoop zal wel belangstelling zijn. Besmettelijke ziekte. Ten stadhuize is de2e week een gjvai der besmettelijke ziekte roodvonk aangegeven. Nederl. Fabrikatenhuis. Tentoonstelling en demonstraties. Evenals vorig jaar zal het Ned. Fabrika- tenhuis te Utrecht een tentoonstelling hou oen in de Soc. „Ons Genoegen" en wel Woensdag en Donderdag a.s. Mor gen Dinsdag 11 Juli te 2 Ms uur zal eveneens in de Kunstminzaal een voordracht worden gehouden voor Nederl. Fabrikaat en hoe men de Nederlandsche welvaart kan bevor deren. Mooie geschenken zullen verschillen- de bezoekers worden aangeboden. Een vyt-en-twintig-jarig jubileum. Zaterdag heeft de heer H. Meyer, wonen de P. C. Bothstraat 93, zijn 25-jarige dienst betrekking gevierd by de Koninklijke Was- sekery Daalmans en Co., alhier. De jubila ris, die den geheelen dag vryaf had, is te zijnen huize door de directie gehuldigd. In een hartelijke toespraak werden ijver en nauwgezette plichtsbetrachting gememo rcerd en woorden van felicitatie en dan^ geuit, en den jubilaris een mooi gouden hor loge aangeboden. Des middags is een deputatie uit het per soneel, dat tevoren bloemen en sigaren had gezonden, den heer Meijer gaan complimen- teeren. Een fraaie clubfauteuil was het ca deau van het gezamenlijk personeel. In den loop van den dag ontving de heer Meyer ook van andere zijde sympathie ke blijken van belangstelling. De Openbare Leeszaal. In Juni werd de Leeszaal bezocht door 813 personen tegen 732 in dezelfde maand van het vorig jaar. Uitgeleend werden 4071 boeken tegen 3435 in Juni 1932. Wedvlucht postduiven.,. De postduivenvereniging „De Vriend schap" hield Zaterdag een wedvlucht uit Roosendaal. De uitslag is als volgt: M. Massar 1, 11; 40, 50, 56, ,57; L. Kulik 2, 3, 9, 10, 12, 13, 17, 22, 29, 38, 39; M. Dijkman 4, 18, 32, 46; T. Welzenis 5, 7, 28; U. C. Bor;6, 52; P. Ver meulen 8, 41, 42, 53; K. v. d. Voorde 14, 19, 21, 45; H. de Jong 15, 35, 36, 47, 48; E. Roe- lofs 16; M. Middelkoop 20, 43, 44; A. Eist 28, 27, 37; J. Wassenaar 24, 49, 51; M. v. Loon 25, 26; C. v. d. Kley 30, 33, 55; G. Barendse 31, 58; A. Vermy 34; A. Kulik 54. Los 1.30 uur. Aankomst eerste duif 2.16,67, laatste 2.34.18 uur. Agenda. 11 Juli 2Vi uur Soc. „Ons Genoegen" zaal Kunstmin, Voordrachtmiddag Nederl. Fa- brikatenhuis. Woensdag en Donderdag Soc. „Ons Genoegen" Tentoonstelling. Maandag en Woensdag: Oefenen dames en heeren G.RJL 89 uur in de Sted. Zwem inrichting. Apotheken. De apotheek van fa. P. Weyer, Gouwe 135 is tot en met 14 Juli, benevens den daarop volgenden nacht, 's avonds na 8 uur ge opend (des nachts echter alleen voor recep ten). RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 10 Juli. Hoogste stand 768. te Rochefort. Laagste stanct 747-5 te Storno way. Verwachting: Meest matige zuidelijks tot westelijke wind Zwaar bewolkt tot betiok- ken, met kans op regen of onweer, later opklarend. Weinig verandering in tempera tuur. BOSKOOP. Mulo-diploma. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het Mulo-diploma A, T. van Veen en M. Both, alhier. Het nieuwe park. Vrijdagmiddag is het nieuwe park uit han den der rozen- en parkcommissie aan de gemeente overgedragen. By deze officieele plechtigheid waren vele genoodigden tegenwoordig, o.a. de hee ren Jac. Smits uit Naarden, "president van den bond van Plantenhandelaren; J. Dooren bosch, directeur der Gem. plantsoenen te Den Haag en ontwerper van het nieuwe park; E. J. Ludding, vertegenwoordiger van dt Ned. Rozenvereeniging „Nos Jungend Bozal"; Burgemeester P. A. Colijn, Ir. Ch. Moerlands, het dagelyksch bestuur der tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en'Drogist ui. gemeente, leden van den raad en anderen. Namens de Parkcommissie heeft de heer J. H. v. Straaten van Nes het park aan de ge meente overgedragen. Als lid der Rozen- commissie sprak de heer Anth. Kluis. Bur gemeester P. A. Colyn, die daarna het woord voerde, zeide o.m. dat ongeveer IV» jaar geleden de heer J. H. v. Straaten van Nes het plan opperde een park te'stichten. Spr. dankte den heer J. H. v. Straaten v. Nes voor diens werk, den heer Doorenbosch voor het ontwerp om hier niet alleen een park, maar tegelijk een rosarium te stich ten, de kweekers die belangloos planten af stonden en tenslotte de werkloozen die aan het park hadden gewerkt. Namens de ge meente nam de burgemeester in dank het park over. Na de officieele overneming voerden nog het woord de heeren E. J. Luddings, Jac. Smits en ir. Moerlands, directeur van de Rijkstuinbouwschool. HAASTRECHT. In puin gereden. Vrijdagmiddag had de heer A. A. B. uit Rotterdam, die in Haastrecht op familiebe zoek was, zyn A°.J.S.-motorrywiel geheel rechts van den weg in Boven-Haastrecht neergezet, terwijl hijzelf op eenigen afstam' stond te praten. Van de andere zijde nader, de met groote snelheid een vrachtauto, waarvan de bestuurder zoo links hield, dat hy het motorrijwiel aanreed en ongeveer 16 M. meesleurde, waardoor de motor vrij wel geheel vernield werd. Zonder zich hier om te bekommeren reed de bestuurder van de vrachtauto door en thans doet de politie aan de hand van een vaag signalement moeite die auto op te sporen. Zal het eindelijk gebeuren? Reeds herhaaltie malen is van verschil lende zijden voorspeld dat binnen niet te langen tyd de verbetering van den Zuider- IJsseldyk eindelijk ter hand zou worden ge nomen. Wy vernemen thans dat omtrent de voor de overname van de daarvoor noo- dige terreinen vrijwel geheel overeenstem ming is verkregen. Dezer dagen heeft men bovendien reeds een aanvang gemaakt met het afbreken van drie woningen te Stolwij- kersluis, die als eerste slachtoffers voor den nieuwen weg moesten vallen. Het wegdek van den dyk dat naar den aanvankelyken opzet maar voor een drietal jaren zou be hoeven dienst te doen, begint in den laat- sten tijd op talrijke plaatsen gevaarlijke scheuren en verzakkingen te vertoonen, waarvan zelfs reeds wielrijders bij eenigs- zins vochtig weer het gevaar ondervinden. Door het personeel van den Provincialen waterstaat worden de meest gevaarlijke plekken thans hersteld. REEUWIJK. Mulo-diploma. Voor het Mulo-diploma A is te 's-Graven hage geslaagd A. W. van Loon. De gemeente krijgt waterleiding. In de Vrijd&g gehouden raadsvergadering waarbij tegenjwoordig was ir. Meulenhof van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening, is het rapport van het bureau behandeld. Met 9 stemmen voor en 2 tegen werd be sloten over te 8aaQ tot den aanleg van een drinkwaterleiding. Volgens het rapport aal liet water van Gouda worden betrokken. Tegen stemden de heeren Schouten (s.d.) en P. Vis (lib.). Kinderfeestdag. Vanweg© „Volksonderwijs" Reeuwyk en Omstreken werd vandaag met de schoolkin deren van de 5e, 6e en 7e klasse der open bare lagere scholen A en B een. reisje ge maakt naar Rotterdam. De dierentuin en het vliegveld Waalhaven werden beaocht. In 3 autobussen vertrokken de kinderen vandeReeuwijksche brug INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Zaterdagavondmarkt. Een klacht van de Marktkooplieden. M. de R.l Verzoeke beleefd opname in uw blad, bij voorbaat onzen dank. Reeds eenige weken wordt er een stryd gevoerd en vooral des Zaterdags op de markt met het (venten?) van propaganda- blaadjes van diverse politieke partijen. Nu is de vraag van ons, kooplieden, die dc Zaterdagavondmarkt bezoeken: Moet dit zoo door blijven gaan? Onze hulde aan het tactvol en verdraag zaam optreden der politie tegen de werke- lijktartende houding, die de menschen van de diverse partijen aannemen, doch wie zyn de dupe van deze lankmoedigheid? Hebben wij kooplui ai geen zwaren strijd genoeg om het bestaan? Er zijn kooplui, die 5.—- 6.on kosten maken, de minste kraam kost 1. marktgeld en 75 ets. kraamgeld is 1.75. Er zijn kooplui, die 4.-— a 5.— hebben ontvangen, als er dan 1.75 af moet, wat moet er dan voor moeder en onze kinderen overblijven? Kunnen die menschen niet in denken dat wij met tranen in onze oogen dit gedoe gadeslaan? Wy kunnen ons indenken dat er stemmen opgingen geen marktgeld te betalen, im mers er is een clausule in het reglement van hei marktwezen, die zegt: „Er mag niet gevent worden op of in den omtrek der markt." En dit is toch ook aan- en van koopwaar, al zijn het brochures en kranten. Eenige kooplieden zijn naar den Comm.s- saris gegaan, die ons zeide, ik kan er niets aan doen, ik sta machteloos, want de wet voorziet er niet in, doch wat zullen de ge volgen zijn van dit (ons inziens) te lank moedig optreden? Er zijn geruchten dat Zaterdag menschen komen uit Utrecht en uit Schiedam. Wat zullen de gevolgen zijn Net als in Vlaardingen, waar de latten an de kramen zijn afgebroken en een for- meele veldslag is geleverd? Hiopend dat de bevoegde autoriteiten ter ïwhter tyd aan dezen toestand een einde, zullen maken en niet als het kalf verdron ken is, willen de kooplieden niet geheel ten onder gaan! EENIGE GEDUPEERDE KOOPLIEDEN. Een vraa& en een antwoord. Een vraag aan den WelEd. Gcstr. Heer Dr. Mr. J. Smit. WelEd. Heer, In het nummer van j.l. Zaterdag besluit U het artikel van uwe hand onder den titel „Een Regentendagboek uit de 18e eeuw" met deze voor mij (en zeker vele anderen I zeer frappante uitlating: „Hoewel de overheden Calvinistisch wa- „ien, namen zij in den tijd van de Republiek zooals nader zal blijken uitgebreide „maatregelen om de verspreiding van be smettelijke ziekten tegen te gaan." Hieruit kan zonder nader commentaar worden geconcludeerd dat het Calvinisme op zijn zachtst gezegd negatief zou «taan uis het noodig is maatregelen te treffen tegen besmetting. Door den aanhef „hoe- vel" spreekt dit wel zeer sterk. Zonder eenige reserve moet dit worden afgewezen door ieder die objectief staat in zijn beoordeeling van het Calvinisme On dergeteekende wenscht met bescheidenheid de heer Smit te wijzen op deze onjuistheid. Daar de uitlating van den heer Smit pu bliek bezit is geworden meent ondergetee kende op deze manier publiek te moeten be- 1 wisten de juistheid dier meening. P. J. KOL1JN. Antwoord aan den Weledelen Heer P. J. Koljjn. Het door U aangehaalde moet alleen in historisch verband worden gelezen; het be doelt geenszins, „dat het Calvinisme op zijn zachtst gezegd negatief zou staan als het noodig is maatregelen te treffen tegen be smetting". Ik heb alleen willen betoogen, dat de Calvinistische overheden uit de Re gententyd er anders over dachten dan veie latere Calvinisten, die zich tegen elk ingrij pen by besmettelijke ziekten hebben verzet. Ik dacht hierby in het bijzonder aan de koepok-inenting. In geen geval heb ik willen beweren, dat het Calvinisme als zoodanig vyandig zou staan tegenover de maatrege len die in geval van besmetting werden ge nomen. Hoogachtend, Uw dw.» J. SMIT. SPORT BN WEDSTRIJDEN VOETBAL. Voetbaluitslagen Juniorescompetitie. Afdeeiing A: Nieuwerkerk A—Olympia A 2—3; Waddinxveen AGouda A 0—3; Haas trecht A—O .NA. A 2—5. Afdeeiing B Gouda BAmmerstol a 21 Olympia BLekkerkerk A 0—9, O.N.A. B Schoonhoven A 0—9 Afdeeiing CGouda C—Bodegraven A 1—9 Woerden AGouda A 130. Gevleugelde bal. The Rising Hope—Gouda 6—1. Seriewedstrijden Waddinxveen. Lekkerkerk—G.S.V. 2—3. V riendschappelij k. G.S.V. 4—Gouda-combinatie 3—4. Sportpark-elftalOlympia II 43. De Zateidagavond in den Haag gespeel de wedstrijd tusschen Olympia II en combinatie van spelers van het sportpark „Fruitweg" is geëindigd in een 4—3 over winning voor de Hagenaars. Tournooi The Rising Hope om „De gevleugelde bal,"» De eerste dag van dit tournooi waaraan ook door Gouda wordt deelgenomen., is groot succes geworden. Coal wist van St. Volharden met 3—1 te winnen terwijl de Musschen op C.V.V., O.D.S. op D.C.L. en Scheveningen op B. M.T. een gelijke ovenwinning wisten te be halen. Gouda moest ook met een 3—1 nederlaag de meerdere van The Rising Hope erken- cen. Hoog van T.R.H. sooort het eerst met een ver schot, maar even later maakt IJs- selstein met een keurig schot de gelijkma ker. Door een fout in de verdediging geeft Pijl daarop T R.H. de leiding, terwijl v. Dijk even voor het einde keihard langs Leeflang jaagt, waarna kort daarop de arbi ter het einde aankondigt. De ontmoeting St. Hodger—-V.D.L. gsJ als uitslag 2—1. WATERPOLO. G.Z.C. kampioen. j de Zyl met 52 geslagen. Zooals iedereen verwachtte ueeft G.Z.C. I Zondagmiddag ook op de Zijl een overwin ning kunnen behalen, waarmede zij tevens ongeslagen bet kampioenschap op Iraar naam bracht. Hoewel door gelijk Spel van R.Z.C S-Z.C. (1—1) G.Z.C. als kampioen beschouwd kon worden, heelt zij er door de overwinning op de Zijl definitief beslag op gelegd. Voor de aanvang speelde G.Z.C. II een oefenpartytje tegen de Zijl II, welke door de Gouwenaars met 4—0 ,werd gewonnen. Het der cte moest voor de competitie tegen U.Z-C. IV haar kleuren verdedigen. In het begin wegen de beide .zeventallen vrijwel tegen elkaar op, hoewel de Utrechtenaren vlugger zijn Nadat Hoaksel een vergeefsch schot op het U.Z.C.-doel lieeft gelost, opent de rechtsbuiten van de gasten de score, O-L Hoekse! moet het water uit, doordat hij weg zwom voor de sqlieidsrechter gefloten had. De Utrechtenaren maken van. dit ver lies gebruik om de 2e goal langs de goed werkende Meulman te plaatsen, waarmede tevens de rust komt. Na de rust verhoogen de U.Z.C.'ers de and# terwijl een mooi sohot van A. de Jong een beter lot verdiend had. Nadat de nndhalf van U.Z.C. nogmaals de bal in bet net plaatst komt het einde. De grootste belangstelling ging wei uit naar de ontmoeting G Z.C.—de Zijl. G.Z.C. heeft, direct een overwicht, maar Rameau weet alle schoten van Den Boer Jr., en Tijbout er uit te houden. Een vrij it wordt door W. den Boer Jr. zelf ge ien en in het net geplaatst, waardoor deze goal niet erkend wordt. De gasten ope et an door een mooi schot van Kramp de score (0—1), waarmede zij tevens de Gou wenaars iwakker schudden, en W. dén E Jr. direct daarop de gelijkmaker scoort. Een schot van hem ketst even later tegen de paal en komt bij J Tijbout terecht die de kans op de gewenschte manier benut (2-1). Nadat een prachtkans voor G.Z.C. door slecht schieten van C. Tij bout verloren gaat komt de runt. Na de rust maakt Tijbout "zijn fout weer goed door met een schitterend achterwaart schot de stand op 3—1 te brengen, J. den Boer 8r. zwemt hierop met de bal i en en zet hem over naar zijn zoon, die de. bedoeling begrijpt en de bal in het net laat verdwijnen. Hierna is het weer de beurt aan de Zijl, door toedoen van v. d. Horst, terwijl dezelfde speler, na Cabout uit zijn doel gelokt te hebben, een kans voorbij laat gaan. Nadat C. v. Elk de stand op 6-2 heeft gebracht kondigt «te scheids- i echter het einde aan, waarmede het feit voor G.Z.C. tevens beslecht is. De stand is G.Z.C. 5 5 0 0 10 25-7 R.Z.C. 5 3 1 2 5 12-16 8.Z.C. 5 1 1 3 3 7-12 de Zijl 5 1 0 4 2 12-21 ZWEMMEN. Willy den Ouden zwemt nieuw wereldrecord. In de stedenwedstrijd Antwerpen—Rot terdam dames verbeterde Zondagmiddag Willy den Ouden het wereldrecord 100 M. vrije «lag. dat tot nu toe op na am stond van Heien Madison (V. 8.) en bracht het op 1 min. 6 sec. De 3 K.M. wedstrijd in de Delfshavensche Schie. Zaterdag heeft onder groote belangstel ling de 3 K.M. wedstrijd in de Delfehaven- sche Schie plaats gehad. Er waren 100 deel nemers. Van de dames werd eerste Puck Oversloot van O-D.Z. in 50 min. 64/5 sec. van de heeren W. Kemper van Z.C.C. in 47 min. 321/5 sec. Goudsche Zwem bond. Kampioenswedstrijden op 18 Juli. De Goudsche Zwembond houdt op Dinsdag 18 dezer, des avonds half acht, in de Stede lijke Zweminrichting alhier, kampioenswed strijden. Het voorloopig pjrograma vermeldt de volgende nummers: 60 M. vrye slag voor dames onder 16 jaar: idem boven 1 6jaar; idem voor heeren onder 16 jaar; 100 M. vrije slag voor heeren boven 16 jaar; 50 M. rugslag voor dame sonder 16 jaar idem boven 16 jaar; idem heeren onder 16 jaar; 100 M. rugslag voor heeren boven 16 jaar; 50 M. schoolslag voor dames onder 16 jaar; idem boven 16 jaar; idem voor heeren onder 16 jaar; 100 M. schoolslag voor heeren boven 16 jaar; estafette 5 x 50 M. vrye slag voor heeren; idem voor dames; popduiken voor dames; idem voor heeren; schoonspringen voor barnes, 3 verplichte, 2 vrye sprongen; idem'voor heeren; water polo, competitie G.Z.B.: G.Z.C. 4—S.Z. en P.C. 2. ATHLETIEK. De verwachtingen omtrent de prestaties van onzen landgenoot Chr. Berger op dè A.A Akkainpioenschappen in Engeland zijn met beschaamd. Op de f00 yards werd hij tweede, achter Saunders (Eng.) maar vóór de Dmtfeeher Jonath. Op de 220 yardB even wel werd hij kampioen, in de tijd van 22 sec. Verder behaalde de A V 23 een 2en prijs in de 4 x 110 yards estafette en Kaan een 3e prijs in de 110 yards horden. Het kampi oenschap lnnk-stap-sprong werd voor Blan kers met een sprong van 15.69 M. WIELRENNEN. Van Egmond de beste Nederlandsche sprinter. Onze Olympische kampioen v. Egmond heeft bij de gisteren op de 9tadionbaan ge houden, wedstrijden een fraai suooes ge boekt door in de sprinjt-finale v. d. Heuvel (onafh.) en Gerard Leene (prof.) te klop pen, waarmede hij tevens kampioen van Nederland werd. v. d. Graaf won het stayerskampioen schap (gangmaker Kaser) in 1 uur 29 min. 20.4 sec. DRAADLOOZE DIENfaT. De verplichte 40-urige werkweek in de katoenindustrie in de Ver. Staten ingevoerd. WASHINGTON, 10 Juli. Op grond van de hem bij de wet inzake liet herstel «ter industrie verleend^ volmachten heeft presi dent KooBeveit de eerste belangrijke ver ordening onderteekend, waarbij' in de ka toenindustrie de vejpliehte 4Ó-urige werx- week wordt ingesteld en voor deze industrie een minimum loon woröi vastgesteld Wl 12 dollars per week in het Zuiden en 3<f dol lars per week in de Noordelijke staten. Soortgelijke maatregelen in andere indus trieën zullen spoedig volgen. Kolonel Lindbergh en zyn vrouw na&r Groenland. NEW-YORK, 10 Juli. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw zijn gisteren gestart voor bun 'lucht naar Groenland en IJsland. Haiiiux in Nieutw-Schotiand is het eerste doel van de reis. Mevrouw Lindbergh, die zelf een piloten- brevet hepft,, zal haar man aflossen bij hot besturen en bovendien als uxarconiste en fotograaf dienst doen. Het doei van de to ent is het verzamelen van gegevens voor de in- .telling van een trans-atiantische mail- en passagiers-luchtdienst over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. De Prinses van Bentheim-Steinfurt op Soestdyk verwacht. Hedenavond wordt de Prinses Elizabeth van Bentheim-Steinfurt voor eenige dagen bij Hare Majesteit de Koningin-Moeder te Soestdyk verwacht. Het 50-jarig bestaan der Ver. Rembrandt. De gouden medaille der stad Ams teraam. Iu de hedenmiddag onder groote belang stelling uit officieele kringen gehouden her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig t bestaan van de Vereenjging „Rembrandt" heeft de burgemeester Dr. W. de Vlugt namuis het gemeentebestuur der hoofdstad den voorzitter der vereemging Dr. E. Heldring, voor de groot# verdiensten die hij voor het behouden en verwerven van Nederlandsche en andere kunstwerken heeft gehad, de gouden, medaille der stad Amster dam aangeboden, een ouderBc^ieiding die slechts zeiden wordt verleend. Het groote houtvlot binnengekomen in de houthaven van Zaandam. AMSTERDAM, 10 Juli. Hedenmorgen i» het enorme voor Amsterdamscjie en Zaan- sche houthandelaren bestemde houtvlot dat 31 Mei 1.1. van Nordmaling in Zweden (Umeo-district) is vertrokken, na een voor spoedige, doch allerminst gemakkelijke reis, behouden te bestemder plaatse, de n'euwe houthaven van Zaandam en dus niet m de hoofdstad, zooals in de bedoeling heeft ge legen, aangekomen. Van Nordmaling tot Brunshuttel is het vlot gesleept door de Zweedsche sleepboot Prins Bernadotte, wel ke in laatstgenoemde haven assistentie heeft gekregen van de Duitsche sleepboat „Heros", welke als slepende de reis tot IJmuiden heeft meegemaakt, en daarna weer is terug gekeerd, terwyl van IJmuiden tot Zaandam eeu aantal sleepbooten van Goedkoop assis tentie heeft verleend. Het vlot heeft een hoogte boven de water spiegel van 7 voet en daaronder 18 voet. Het is^250 voet lang en 30 voet breed. WISSKI.kOERSEIy 7 Juli. 10 Juli. Officieel. Londen 8.251 8-2H Berlijn 59.18 59.20 Parijs 9.72 9.70* Brussel 34.674 34.624 Zwitserland 47.90 48.03 Kopenhagen 36.90 36.86 Stockholm 42 70 42.66 Oslo 41.60 41.45 New-York 1.77 1-704 Nietiofficieel. Praag 7.40 7.37 Madrid 20.86 20.85 Milaan 13.20 1317 Prolongatie 3J Beursoverzicht. De beurs te Amsterdam was heden zeer stil en de omzetten waren van beperkte af metingen. De tendenz was gedeprimeerd. Het aanbod had echter allengs dé overhand doch de hoeveelheid materiaal die aan de markt kwam, was niet overstelpend groot. Dat de koereen algemeen op. «en vrij sterk verlaagd1 niveau kwamen moest worden toe geschreven aan de elgeheele afw»azigheid van kooplust Op het oogenblik is de vrees voor inflatie geluwd en de daarmee samen hangende vraag naai aandeelen is verdwe nen terwijl daarentegen een neiging bestaat om het opgenomen materiaal weer van de hand te doen. De berichten omtrent de situatie te Londen kwam aan de algemeene stemming bovendien niet ten gunste. In Koninklijken ging nog wel wat om en van de suikerwaarden gaven ook H.V.A.'s eeni ge beweging te zien. Overigens gave^ de andere afdeelingen geen speciale aanleiding tot bespreking. Duitsdie obligaties waren lajger. De obligatiemarkt was kalm Yankee verkeerden in reactie. ADVERTENTIE N. Ontvlekken, Persan en Stoomen van De allerbwst* bewerking STOOMERIJ EN VERVERIJ

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2