Zomer sproeten SPRUTOL iiaatste' Berichten. Beurs van Amsterdam. ziet er naar uit, dat de brand niet met men. «c'henmacht te onderdrukken zal zyn. Onge veer 1500 menschen uit de omstreken en mi litairen uit Boden nemen aan het blus- 3<_hingswerk deel. Velen z*jn uitgeput door de vermoeienissen en de haast tropische iitie, die de laatste dagen in Lapland Uterscht, en bovendien is er groot gebrek turn levensmiddelen. Maandag zouden o.a. mt 'Umea troepen naar Jockmock gezonden v orden. Naar schatting was Zondag reeds 1^0.000 hectare bosch geteisterd, de schade wordt op drie a vier millioen kronen ge- ïaamd. Met verschillende boerderyen in dit gobied heeft men sedert enkele dagen geen tcieionische verbinding kunnen krygen. In het kerspel Frederica woedden Zondag zeven groote boschbranden, waartegen de bevolking, die door het bestrijden van bosch- biandcn gedurende de afgeloopen week uit geput is, weinig kan uitrichten. Op de grens van Varmland en Dalarne "is ruim 100 vier kante kilometer bosch verbrand. Het dorp lyngejö, dat van drie zyden bedreigd was, i h««t men kunnen redden. Op korten af- j si and heeft een anddre boschbrand tien boerderijen en een electrische centrale in de asch gelegd. Hier nemen .ongeveer 3000 men- soien uit de omstreken en 400 militairen Uit Karlstad en Falun aan het blusschings- werk deel. In de kazernes te Falun luidden Zondag den geheelen dag de alarmsignalen en telkens wanneer weer een groepje mili tairen byeen was werd dit met auto's naar badreigde plaatsen gezonden. Volgens ge ruchten zouden in het kerspel Gustaf Adolf enkele personen op hun boerderij door het Vuur ingesloten en vermoedelijk omgekomen zijn. Zondag trok een zwaar onweder over Jümtland en Angermanland, dat op ver schillende plaatsen boschbranden deed ont staan. De enkele regenbuien baatten niets. De grond en het houtgewas zijn overal zoo 'ireof, dat het dagen lang zou moeten rege nen Voor het gevaar voor boschbranden ge weken Zou zijn, BINNENLANDl Het bezoek van Prinp Nicolaaa op den tweeden en op den vierden marsch- dag worden chocoladetabletten, uitaedeeld vanwege het Bondebestuur en op den dag van aankomst (doch dat is geen kleine at tentie') zal de Kon MU. Kapel te Nijmegen 1 ajn en zich o.a. bij de vlaggeuparade doen liooren De parcoursen zijn gelijk aari die, welke de vorige jaren steeds'hebben voldaan. Het Betuwepareours is sinds een paar jaar ver vallen, omdat het pontveer bij liet buiten gewoon groote aantal deelnemers te be zwaarlijk werd. Up den eersten^ derden en vierden dag wordt liet land tón Zuiden vau Nijmegen tusschen Wual en Maas bewandeld, op den tweeden dag gaat het naar liet Westen tófe tot voorbij D rut en. Legering en verzorging verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. - Het programma voor zyn verblyt in ons land. in aansluiting aan hetgeen reeds werd gemeld omtrent het bezoek van i'ruis Nico- l*At> van Roemenie, teir bestudeenng van de burgerlijke en, militaire luchtvaart van ons 1 aim, kan nog het volgende worden mede- gvd^êid 'it- K. It. wordt vergezeld door koloiiei Stoioweo, adjudant van den Koning van Loeptenie, kapitein-ingenieur Nicolau en kapitein Upris en komt hedenmiddag te on geveer 5 uur met zijn vliegtuig, bestuurd door kapitein Opris, te Schiphol aan i Na bezichtiging van liet vliegtuig der j K L.M., dat den volgenden rlag naar Ned.- ÖhXifc vertrekt, begeeft de prins zich naar L«n> Haag. waar Z. K. H. in Hotel Des In- aeft zijn mtrek neemt- Des avond geeft de &udkgeia8tigde van Roemenië iy dit hotel' ecö gastmaal ter eer© van Z. K. H. l'rina Nicolaaa. Uotiderdag 13 Juli des voormiddogs wordt een boyttocht gemaakt door de haven van 5 Lotterdam, waarna liet luchtvaartterrein \i agihaven wordt bezichtigd. Z. K. H. ge- brujkt het noenmaal' ten Paleize Noordein- de. i)es namiddags wordt een bezoek ge bracht aan de Nederlandsolie Vliegtuigen- fabriek en aan den Rijks-studiedienst voor de Luchtvaart te Amsterdam. Dee avonds wordt m het Palaoediotel te Scheveningen «en gastmaaltijd geliouden, waarvan de mi nister van Buitenlandsche Zaken gastheer Vrijdag 14 JuJi bezoekt de pnns de luelit- vaartafdeelingen te öoesterberg, waar het noenmaal wordt gebruikt. Vandaar begeeft Z. K H. zich per Nederlandeutli militair vnegtuig naar het vliegkamp a>e Kooy ten einde het watervliegkamp der Manne De Mok op Texel te bezichtigen. Eveneens per vliegtuig reist de prins terug naai- «chip- hol, vanwaar Z. K. H na bezichtiging van eenige inrichtingen op dit terrein met zijn vliegtuig C V-N IC te ongeveer 6.30 vertrekt met bestemming naar Parijs. De internationale vierdaagse he afsta rtdsmarschen van den Nederl. Bond voor Lich. Opvoeding. De sinds 1928 in ons land zoo populaire „vierdaagsclie" wordt dit jaar, zooals men weet,'van 26 tot 28 Juli gehouden. Op het secretariaat en in de Nijmeegsehe kazernes is alles weer tot in de kleinste bijzonder heden voorbereid. Bij de deelnemers wordt ean de training de laatste hand gelegd, want d* meesten nemen in de week vóór •ie marsehen rustiedereen gaat dus de laatste Julidagen goed voorbereid en met uen vosten wil om de belooning het Bonds- itxttii, te verwerven, tegemoet. Zóotls na de groeiende animo der vórige jaren wel te verwachten was, is liet aantal mscfarijveis weer grooter dan in 1932. In liet geheel gaven zioli 2650 mensehén op, vellede» jaar bedroeg hun aantal 2262. Het j-antuhuitvallers werd toen slechts 73 of 3.2 pet., zóó gering als het nog nooit geweest wee' 'Aan de wandelaars van nu de plicht om dit percentage nog te verlagen In '32 liepen er 234 dames mee; ditmaal hebben er-zich 295 opgegeven Van de deel nemers* zijn 50 pet. militair; de overigen oj.taiw. Natuurlijk is ook hei buitenland weer pies#nt de Road Walking Association, die .tell re©ds;een goeden naam verworven heeft bij 'marsehen, komt met een flinke groep. DU jaar is gewichtig voor den Bond; hij be&Uat 25 jaar. De tijdsomstandigheden ver oorloven echter geen luidruchtig feestver- toon, ry^n zal zich beperken tot eenige kleine attenties, de deelnemers ontvangen mooief»;wggkgarten dan verleden jaar, de PArooyrsbeschrijvingen zijn gedrukt op pa pier inde nationale en de Bondskleuren zijn geregeld als in, de voorgaande jaren; alleen is de geneesku'ndige dienst uitgebreid met een atdeeling voor manage. 10 mas- oeurfl en 4 masseuses vaji hel Ned. Genoot schap voor Heilgymnastiek en Massuge zul len in d© kazerne en langs de parcoursen zoo noodig de spieren op streek helpen. Het spreekt wei haast vanzelf, dat de lei der, die zich steeds een heftig tegenstander van eenigériej. politieke propaganda lieelt getoond, nu nogmaals met klem heeft uau- gekondigd, dat bet verboden is door kiee- dmg, msiguee, viagopschrilten, e.d. reclame ot propaganda te maken voor een oepaalde politieke gezindheid. Alles wat ook maar J cemgsziiis tiet ongenoegen viui uudeisgezin- I den zou kunnen opwekken, wordt bij den I vierdaagsclie geweerd. Men is „deelnemer of neemster uan de inarsuheu en als zoo danig lid van één groote groep menschen van allerlei leeftijd, uit alle lagen der maat schappij, die gebonden zijn door één gozo- meuiijkeu wensciide vermoeienissen *.1/ den vierdaagsclien marscli zóó te oveiw'.n- rieu, dat men ten slotte het mooie Bonos- kruis in ontvangst nemen mag.- Het uantal sciiooJgroepen van H.B.S., gymnasia en lycea, die onder leiding van ee(n leeraar marcheeren, neemt steeds toe. Len verblijdend verschijnsel en een bewijs, dat men ook daar het nut van de training voor de marsclien inziet. Het werkiwaardige van de geestdrift om aan de marsclien deel te nemen is wel, dat de vierdaagsclie absoluut geen wedstrijdka rakter draagt. Gewoonlijk is juist dat *»- rakter de groote drijfveer om mee te uotn, doch bij de marsoheu ontbreekt het geheel men kan zich met door snelheid van zijn lotgeuooten onderscheidendoch men kan wèi de tevredenheid en voldoening van, den leider opwekken, indien men dagelijks in goede conditie, correcte houding en ver zorgd tenue na de afgelegde marsohtaak de.'i kazerne wederom binnenstapt. Er gaven zich dit jaar 60 juniores op voor een parcours van 30 knf, voorts 1360 mili tairen, burgers en dames voor het 40 km- parcours, 68/ deelnemers iiopen de 50 km l>er dag af te leggen en 543 schreven voor 55 km iu. Tot de deelnemers beliooren er heel wat, die reed8 jaren lang aanwezig warenritmeester jhr. A. van der Goes, die 1 recordhouder is, zal ditniaui voor den 16exi 1 keer meeioopenm liet geheel zijn er thans reeds 32 heeren in het bezit van het gouden Bondskruiseen bewijs, dat zij 'de afstands- marsehen tien maal met goed gevolg heb ben afgelegd. Het weer is op het oogenblik wat onbe- otruwbaarhet s een factor van groot ge wicht; want, al iB een goed getrainde wan delaar natuurlijk met voor wat koude, hitte of nattigheid vervaard, toch kan de ver- moeidheid vooral onder te veel stof of te Veel regen sterk iworden; het laatste maakt bovendien de wegen zwuar en de voeten 1 stuk. Twee duizend zeshonderd vijftig personen zullen 24 Juli vol energie naar Nijmegen gaan. Mogen zij allen slagen! Opdracht aan Stork tot den bouw eener Palmoliefabriek. Voor buiten]andsehe rekening. Naar wij vernemen, heeft de Société In ternationale de Plantations et 'de Finance 1 (S.I.PE.F.) te Antwerpen besloten tot den 1 bouw eener palmoliefabriek voor haar thans 1 spoedig in productie komend^ oliepalmon- derneming Perlabian op Sumatra's Oostkust De geheele complete levering dezer nieu we fabriek. welke een capaciteit zal krijgen van vijfduizend ton palmolie per jaar, is na scherpe concurrentie, ook van buitenland- sehe zijde, gegund aan de Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo. Wachtgelders bij het Onderwijs. Personen van 60 jaar en daarboven worden niet van herplaatsing uit- Op vragen van mejuffrouw Grotneweg j 1. Is het den Minister bekend, dat wacht- L'eJders van 60 jaar en ouder worden opge- roepen rni onderwijs' te geven aan scholen huiten hun woonplaats? 2. Is de Minister niet van meening, dat uil de bewoordingen van het vierde lid van artikel 56 der Lager Onderwijswet 1920, zoo als dit gelezen moet (worden tot 1 Januari 1937, terecht, bij de wachtgelders van 60 jaar en ouder de verwachting kon ontstaan, dat zij bij het bcstaande overschot van eer krochten,. met meer zouden worden aange-' steld? 3 Is de Minister bereid, zoo spoedig mo- I gelijk maatregelen te treffen om de tegen hun zin opmeuw-benoemden van 60 jaar en ouder te vervangen door jongere leerkrach ten en voor het vervolg dergelijke ook in het belang van het onderwijs ongewenschte benoemingen te voorkomen? j heeft de heer Maiohant, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, het volgende geantwoord: 1. De eerste vraag beantwoordt de onder getekende bevestigend. 2. Bij juiste lezing kunnen de bewoordin gen van art. 56, vierde iid, der Lager On derwijswet 1920 bij de op wachtgeld gestelde onderwijzers van zestig jaar mi ouder geen verwachtingen van niet-herplaateing opwekt ken. Het geheel of gedeeltelijk verlies van het wachtgeld, als gevolg van herplaatsing, wordt beheerscht door art. 51, vierde tot en met zesde lid, dier iwet, waarbij de groep der zestigjarigen niet is uitgezonderd. Art. 51 werkt onafhankelijk van art. 56, hetwelk uitsluitend den gemeentebesturen aangaat. Ingevolge de Pensioenwet 1922 verkrijgen de op wachtgeld gestelde onderwijzers recht op uitgesteld pensioen, wanneer zij den leeftijd an vijf en zestig jaar hebben be reikt, zoodat het rationeel Ib, dat, zoolang d ze leeftijd niet is bereikt, de wachtgelders, beschikbaar blijven voor herplaatsing in den dienst. 3. De ondergetekende overweegt een wetswijziging boven 60 jaar de keus zal worden gelaten tusschen den tewenwoordi- gen toestand en het onmiddellijk aanvaar den van een verlaagd wachtgeld met vrij- stelling van de verplichting om een her plaatsing te aanvaarden. Nederlandsche Spoorwegen. Verzekering van reizigers tegen ongevallen. Met ingang van 15 dezer kunnen hou ders van een piaatsbtiw s naar liet buiten land zich aan de stationsloketten bij de Europeeaehe Goederen- en Reisbagage Ver zekering Maatschappij vei zekeren tegen on gevallen, vvelke hun tijdens hun reis m den trein of op voor reizigers toegankelijk ge stelde gedeelten van de stations overkomen. Deze verzekering Leeft voor de reizigers met alleen liet voordeel, dat zij zelf vooraf Let bedrag kunnen bepalen, dat zij ter ver goeding van sciiade, geleden door een ouge- vai, willen ontvangen, maar ook dat de verzekering eveneens omvat ongevallen, voor welke de Spoorwegen niet yeraatwoor- deLjk zijn, „zooals liet vallen en uitglijden op de perrons, ènz. De verzekering kan afgesloten worden voor een bedrag van f 1000 of een veelvoud daarvan, tot ten hoogste een bedrag van 25.000. Ten bewijze dat de premie betaald* is, plakt Let station op de achterzijde van het plaatsbewijs van dèn reiziger één of meer verrekemngszegels, Welk0 met den datum- stempel afgestempeld worden. Indien aan de keerzijde van Let plaats bewijs reiswegen e.d, gedrukt zijn, zoodat geen ruimte voor Let plakken van liet ver- rekemngszegei aanwezig is, wordt den rei ziger een genummerd biljet afgegeven. De verzekering is gedurende den gehee len geldigheidsduur van Let plaatsbewijs van kracht tijdens alle daarmede in Europa at te leggen reizen per spoorweg, tramweg, autobus of boot voor iweike liet plaatsbewijs geldig as. De verzekering begint nadat de reiziger op het van een verrekenmgszegel voorziene plaatsbewijs of op het genummerd biljet zijn liandteekemng geschreven heeft en zich bevindt in een station of gedeelte daarvan, of op een plaats alwaar alleen toegang heb ben reizigers, vooraien van een geldig plaats bewijs of van een perronkaart. Zij eindigt uiterlijk op het tydstip, waarop de reiziger na het eindigen van de reis liet plaatsbewijs afgeeft. Van de verzekering zijn uitgesloten het op de tremen dienstdoende spoorweg-, post-, grens-, politie-, douane- en belastingperso- neel, het in dienst reizend personeel van slaap- en restauratierijtuigen^ de begeleiders van zendingen vee e.d. alsmede de miLtai- ren, politiebeambten of rijksbeambten, die transporten begeleiden. Schenking voor het Rijksmuseum. Dr. H. W. C. Tietje te Amsterdam heeft het portret van Engeibert van Nassau (1451 --1504), dat op de veiling Onnes van Nijen- 10de zoozeer de aandacht trok, aan het Rijk ter plaatsing in het Rijksmuseum teil ge schenke aangeboden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit kostbare geschenk gaarne aanvaard en den schenker daarvoor Ueu oprechten dank der regeering betuigd. GEMENGDE BERICHTEN. Door een losgeschoten hijschlast verpletterd. Maandagmiddag is bij de Albertkanaal- werken nabij Maastricht een ernstig onge luk gebeurd. Een hijschkraan, welke een lost van honderden kilo's ijzer in de hoogte tilde, weigerde plotseling. Arbeiders, die Let gevaar zagen, schreeuwden, doch te laat, want de ongeveer 40-jarige arbeider L. Mar tens uit Geiick-Lanaeken kreeg het zware ïjzerniateriaal op het lichaam. Zwaar ge wond werd de man overgebracht naar het ziekenhuis Gal variënberg te Maastricht, waar hij, naar de Msb. meldt, direct na aankomst is overleden. van de reusachtig^ hoeveelheden walviseh- vleesch uit het Zuidpoolgebied naar Noor wegen te veel moeilijkheden opleverde. Thans is een systeem bedacht, volgens het welk het walvischvleeeeh aan 'boord van de wttlvischvaartuigen vermalen wordt tot een soort meel. Dit wordt n&ar Noorwegen, ver voerd en daar wordt er een zeer fijn vleesch- extract van geproduceerd. De genomen proeven zouden reeds een uitstekend resul taat hebben opgeleverd. Een vorst in het gevang. Deviezensmokkelaar als velen zyner „onderdanen". Wij beleven rare tijden. Thans hebben onze Duitsclie naburen liet durven bestaan onzen populairen Graaf van Anstel, Vorst van Geleen, Amsteurade en Dammerscheidt aan te houden en in het gevang in te slui ten. Niet uit polrtieke overwegingen, want binds de Vorst het proces dat hij gevoerd heeft tegen den Staat der Nederlanden over 't eigendomsrecht van een groot deel der mijnstreek' verloren heeft en zijn weigering I om belasting te betalen op 'n beslag uitliep, doet Z. H. niet meer aan politiek. Neen, doodeenvoudig voor een geval van smokkelarij, waaraan den laatsten tijd zoo veel van zijn onderdanen zich schuldig ma ken. Zonder acht te geveh op zijn waardig heid, heeft een Duitsche douane-beambte I den Graaf, toen hij zich na een kort beziek I aan Aken weder over de Hollandsehe grens I wilde begeven, aan den lijve gevisiteerd, I en, toen bleek dat Z. H. een partijtje mar- 'l ken bij zich had, sanidelijk naar de cel vergebracht. Eerst nadat de grafelijke Schatkist een I flinke aderlating had ondergaan, is den I vorst weder de vrijheid hergeven. Met belangstelling wachten de grensbe- I woners af, of deze smaad den vorst aange- I daan, nog politieke verwikkelingen zal I geven.I STADSNIEUWS. SPORT IN W SO STRIJD IN. WATERPOLO. S.Z.C. IG.Z.C. I 1—3. Schiedam dat evenals G. Z. C. met een invaller te water komt begint direct een goe de partij t© geven en de kampioenen moe ten hard werken om een nederlaag te ont gaan, na een aanvalykomt van Schiedam de linksbuiten vlak vdor Cabout en doelpunt met 'n hardjjpMR. GZ.C. vindt dit wel een beetje bas-fn onderneemt verscheidene goed opgezette aanvallen doch keeper en palen van Schiedam zijn een struikelblok. C. Tij- liout scoort uit vrije positie een doelpunt doch het blijkt dat Gravesteijn zich binnen de twee meter heeft opgesteld en moet hij li«t water verlaten terwijl het doelpunt niet wordt toegekend. G.Z.C. komt niefteeen- .-taande zij met 6 man spelen, toch geducht opzetten en heeft W den Boer het voorrecht na prachtig spel zijn club den gelijkmaker te bezorgen De Schiedammers hebben voor de rast te veel van hun krachten 'gegeven en vooral de menschen die met de bewailing von W. den Boer waren belast, de aanvallen wor- J den slordig afgewerkt en den bal verkeerd geplaatst. W. den Boer zag kans liet tweede doelpunt te plaatsen terwijl hij even voor het einde na snel opbrengen keurig .over- I geeft aan Vap Elk die met een juist gericht I schot zijii club liet ongeslagen kampioen- I schap brengt. Star IIG.Z.C. III 1-3. De Gouwenaars hebben gisteravond kans I gezien tiet sterke Star TT een nederlaag toe I te brengen. De rust ging in met gelijken I stand 1—1. waarvoor van d0 Goudsche zijde I Tok zorgde, terwijl Hoeksel en J. Kaars na I de rust ieder een keer de Star-keeper wisten I te verschalken. WIELRENNEN. De Goudsche Wielerbaan. Jac. van Egmond zal aan den start I Op de Goudsche Wielerbaan zullen Zon dag a'.s. Internationale wedstryden gehou den worden. Aan den start zullen o.a. twee Nederlandsche kampioenen versfhynen en wel Jac. van Egmond, de Nederlandsche sprintkampioen en Gerrit van der Ruit, de wegkampioen der onafhankelyken. Verder nemen aan de wedstryden deel Bernard Leene, N. van Vreeswijk, B. van Dyk en A. Gerrit van der Ruit zal met de Belgische renner Aime Dossche een koppel vormen. Gisteravond ia een 34-jarige rangeerder dei Nederlandsche Spoorwegen bij het ran- gteren op het spoorwegemplacement aan de Hudsoiistraat in Rotterdam achter een rail blijven haken en gevallen. De man kreeg de wielen van een wagon over beide beenen. Het linker been is totaal afgereden, het red)ter is tot boven den en- 1 kei verbrijzeld. Door den Geneeskundigen 1 Dienst is hij in zorgwekkenden toestand - naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge- 1 bracht. Vleeschextract van walvisschen. Volgens de Noorsdie bladen is het vraag- stuk hoe wftlviBchvleesdh productief te ma- ken is. Jhané opgelost. Tot dusver -werd van de in de Zuidelijke IJszee gevangen walvisschen practisch al- leen de traan gebruikt, daar het transport RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hi 1 v e r s u m 5.30 Concert door Stnjk- eriseinble, 6.30 R.V.U., 7.00 OverzichtTvan de afgeloopen week door Jan Oudegeest; 7 15 Zang door het dubbelmannenkwartet „Neerlandia" 7.30 Bas Harnisen spreekt voor liet Landelijk Comité Jougeren Vre- des-actie, 7.45 Concert door de Fliereflui ters, 8.15 S.O.B.-beriditen8.16 Nieuwsbe richten en Varia, 8.30 Zang door het dub bel mannenkiwartet „Neerlandia", 8.45 Con cert door het V.A.R.A.-Orkest9.15 Liedjes en Chansons door Bep Stuy9.30 Vervolg concert; 10.00 Voordraolit door Rolien Nu- mun; 10.05 Liedjes en Chanson» door Bep Stuy, 10.15 Vervolg concert, 10.45 Gramo- foon, 11.00 Orgelspel; 11.15 Gramofoon. Huizen: 5.00-6.00 Kinderuurtje, 6.00- 6.30 C. H van Andel over. „De N.C.R.V.- landdag in Apeldoorn", 6.30-7.00 Onder wijsfonds voor de binnenvaart, 7.15-7.30 Nieuwsberichten7.30-8.00 Ds. F. G Meys- ter over: „Evangelisatie te water", en Ds. J. Versteeg over: „Onder schippers en mar trozen": 8.00-8.50 Gedeeltelijke uitzending van den feestavond in het Concertgebouw te Amsterdam ter herdenking van het 25- jarig bestaan van den Ned. Chr Bond van j Personeel in Publieke Dienst, 8 50—900 Nieuwsberichten, 9.00-9.15 D. Pedeboom over: „Kom"; 9.18—930 A van Renssen Ha. over: ,„Wat de Landdagbezoeker moet we- ten", 9.30-9.35 Gramofoon, 9.35—0.40 We der aansluiting Concertgebouw; 10.40—11.30 GOUDA, 12 JULI 1933. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal worden bij. eengeroepen op Donderdag 20 Juli te uur n.m. Gratib rywielplaatjes. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accynzen t* Gouda, Karnemelksloot 20, deelt mede, dat voor het doen van aangifte ter bekoming van een kosteloos rywielmerk, zitting zal worden gehouden op: Dinsdag 18, Vrydag 21, Dinsdag 25, Vrydag 28 Juli, Lmsdag 1 en Vrydag 4 Aug. a.s., telkens des avonds van 7 tot 9 uur. Werkloozen ko men niet voor een kosteloos rywielmerk in aanmerking. JSen nieuwe bemai,ng«iiuichtin|[. I Burgemeester en Wethouders brengen I ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen I lan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land te Leiden, om vergunning tot het op richten van een bemalingsinrichting «1 het plaatsen dgari nvan 3 stuks 6-cylinder com- ptessorlooze trunckzuigermotoren met een vermogen van 350 E.P.K., 1 benzinemotor van 10 P.K., 1 electromotor van Va P K 3 v an 8 P.K. en 8 van 4 P.K. voor het aan draven van eenige pompen e„ machines op het perceel aan het in aanleg zijnde verbin dingskanaal tusschen den Holiandschen IJssel en de Gouwe, nabij den IJssel, ka dastraal bekend in gemeente Gouda sectie P No. 1660, en gemeente Moordrecht Sectie B nos. 1184, 1185 en 1188. Verder is op de Secretarie ter visie ge legd een verzoek met bijlagen van het be stuur van den Oostpolder in Schieland om vergunning tot het oprichten van een be- malingsinrichting en het plaatsen daarin van een verticale schroefpomp, gekoppeld aan een electromotor van 35 P.K., op het perceel, gelegen langs het in aanleg zijnde verbindingskanaal tusschen den Holiand schen IJssel en de Gouwe, naby de Gouwe, kadastraal bekend in gemeente Gouda sectie F No. 1671. Op Dinsdag 25 Juli 1933, des namiddags ten 2 ure is op het Raadhuis gelegenheid om bezwaren tegen de gevraagde vergunnin gen in te brengêi. Gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der ge meente van de ter zake ingekomen schriftu ren worden kennis genomen. De vragen van den heer Fokkers De Burgemeester heeft aan den heer A. Fokkers op de vyf door hem gestelde vragen het volgende geantwoord: Hoezeer ik bereid zou zyn op den feitely- sen inhoud dezer vragen van antwoord te dienen, word ik door den toon, waarin deze ragen zyn gesteld, genoopt, U het ant woord schuldig te blijven. Mocht het U gelukken, de vragen In be- tamelyken vorm te kleeden, dan zal bescheid niet uitblijven. Een nieuwe huurregeling voor de gemeentewoningen in Kort-Haailem. Huur verhooging woningen „Het Volksbelang". Toeslag aan werkloozen. Ten einde t€ kunnen beoordeelen, of de huren der met ryksvoorschot, ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswoningen, op zoodanig peil zyn, dat zy het aan de particuliere bouwnyverheid niet onmogelijk maken om mede te werken aan de verdere voorziening in de behoefte aan volkswonin gen, noodigde de directeur-generaal van de Volksgezondheid B. en W. uit eenige inlich tingen te verstrekken, omtrent met boven bedoelde voorschotten in deze gemeénte ge bouwde arbeiders, of kleine middenstands woningen. Naar aanleiding van de verstrekte inlich tingen deelde de directeur-generaal daarop mede, dat de huren voor de woningen van de vereenigiïig „Het Volksbelang" blijkens vanwege zyn departement ingesteld onder zoek naar de reproductie-huren, d.w.z. de huur, welke zou moeten worden betaald, wanneer deze woningen toen zouden worden gebouwd, zouden moeten worden verhoogd tot gemiddeld 5.— per week, terwijl B. en W. gevoelens werd gevraagd omtrent eeni ge huurverhooging om dezelfde redenen voor de gemeentewoningen van het le complex in het stadsdeel Kort-Haarlem. B. en W. hebben in antwoord hierop mede gedeeld, dat de huren voor „Het Volksbe lang", ingevolge schrijven van 14 Februari 1924 van den directeur-generaal, waren vast gesteld op 3.60, 3.75, 3.95, 4.10 en 4.40 per week en er sedert die vaststelling (verhooging) naar hun meening geen om standigheden bekend geworden waren, welke een nieuwe huurverhooging voor deze per- ceelen zouden billijken of rechtvaardigen. Ook voor de voor de woningen in Kort- Haarlem gevraagde huurverhooging tot 5.— per week vonden zy geen termen aan wezig, hetgeen zy' onder overlegging van het betrekkelijk advies der commissie van bij stand der directeur-generaal hebben mede gedeeld. De directeur-generaal antwoordde bij brief van 25 September 1928, dat „nu de toe standen op de woningmarkt weer normaal zijn (waren), het stelsel duurbepaling naar het inkomen" geleidelijk moet worden verlaten. Thans dient te worden gestreefd naar een bepaling der huren op economisch peil. Dit peil nu is voor de bedoelde com plexen nog niet bereikt." Op grond daarvan werd verzocht de huurverhooging voor de bedoelde complexen nogmaals in overweging te nemen, terwijl tevens werd medegedeeld, dat een voorstel tot verlaging van de te weging zou worden genomen. De commissie van bijstand in het Woning bedrijf heeft na breedvoerige besprekingen adviezen aan B. en W. doen toekomen, waarbij werd voorgesteld de huren eenigs- zins te verhoogen en hen, die door werke loosheid geen huurverhooging kunnen be talen, eenige toeslag te geven. In principe vereenigden B. en W. zich met deze adviezen der commissie van bijstand, •ia nader de vraag overwogen te hebben, of financiering van de gevolgen der bijslagre- geling rechtstreeks uit de gemeentekas geen aanbeveling zou verdienen boven de door de commissie voorgestelde regeling met inschakeling van het orgaan voor ar menzorg. Zy besloten de regeling voor huur- nivelleering met de bij slagregeling aan het cordeel van den directeur-generaal voor te leggdh. Een nadere correspondentie was het gevolg er van, welke werd besloten met de goedkeuring van de nieuwe huurregeling en van de byslagregeling met inschakeling van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. De betrokken secretarie- afdeeling heeft op 13 April 1931 een onder zoek ingesteld naar den omvang der lasten uit deze bijslagregeling voortvloeiend, welk onderzoek toen een bedrag van 28.— per week uitwees. Het spreekt vanzelf, dat de gewijzigde toestanden een andere uitkomst tengevolge zullen hebben, docji van groot belang achten B. en W. dit niet, omdat het grootste deel der gevolgen, uit die verande ringen voortvloeiend, zal worden opgevan gen door de steunregeling voor werkloozen. Volledigheidshalve maken B. en W. er melding van, dat de directeur-generaal in middels bij herhaling had aangedrongen op voorstellen tot huurverhooging voor de wo ningen van „Het Volksbelang". Op 17 Juni 1931 had de controleur der Gemeente-finan- ciën geadviseerd te bevorderen, dat een ma tige - huurverhooging van 0.25 per week voor die by de Karnemelksloot tot stand kwam. Aanleiding tot dit advies waren in hoofdzaak de onvoldoende reserves voor deze woningcomplexen aanwezig. B. en W. hebben het bestuur dier Woningbouwver- eeniging gevraagd zyn standpunt met be trekking tot een zoodanige huurverhooging te willen kenbaar maken en in de op zijn verzoek toegestane conferentie bleek dit be stuur elke verhooging der huren af te wij zen. Nadat B. en W. den directeuF-generaal van een en ander hadden in kennis gesteld en deze inlichtingen had ingewonnen om trent de huren van overeenkomende wonin gen in deze gemeente, ontvingen zy bij schrijven van 25 April j.l. van den directeur- generaal bericht, dat hij zjch met huurver- hoogingen kan vereenigen. B. en W. achten thans de voorbereiding van deze beide zaken afgeloopen. Aangezien zy van den aanvang af aan elkander zyn gekoppeld, komt het hun gewenscht voor, dat de huurnivelleering voor het le complex gemeentewoningen en de huurverhoogingen voor de woningen van „Het Volksbelang" gelijktijdig in werking treden. Vopr de huur nivelleering zal de medewerking van den Raad en de goedkeuring van Ged. Staten op zijn eventueel besluit tot vaststelling der r,ie«we huren noodig zijn. Voor de huurver hoogingen van „Het Volksbelang" is deze medewerking niet noodzakelijk, doch gelyk gezegd, zullen zij zooveel mogelijk bevorde ren, dat de uitvoering gelijktijdig een aan vang neemt. Als resultaat van de voorbereiding der huurnivelleering stellen zij den Raad thans voor te besluiten: 1. tot vaststelling van de huren der wo ningen, behoorende tot het le complex 126 gemeente-woningen, gelegen in het stads deel „Kort Hlaarlem": voor de woningen type A en B op 4.60, 4.80 en 5.per week; voor de woningen type C op 4.80, 5.— en 5.20 per week; voor de woningen type D op 5.—, 5.20 en 5.40 per week; voor de woningen type E (winkelhuizen) op 9-per week; voor de woöingen type F (betere wonin gen) op 7.50 per week; Verder stellen B. en W. voor niet aan te nemen het voorstel der raads leden A. Fokkers c.s. van 16 Maart 1933, betreffende verlaging der huren van gemeentewoningen en van die voor de wo ningbouwverenigingen. Voorzieningen op het gebied van het Lager Onderwijs. Opheffing school A, ontslag en over plaatsing personeel en verplaatsing school C en Centr. Kopschool. B. en W. schryveii aan den Raad: Voornamelyk tengevolge van de verschui ving van den toelatingsleeftyd tot de lagere scholen tot 6 jaren, is de aangifte van nieu we leerlingen voor die scholen dit jaar bij zonder laag. Dit is de oorzaak, dat als geen maatregelen worden getroffen aan enkele nummerscholen, die sinds 1 Januari 1932 geen boventallige leerkrachten tellen, weder om zoodanige leerkrachten zullen ontstaan, en wel aan de o. 1. scholen nos. 1, 6 en 8 en zeer waarschijnlijk ook aan de o. 1. school no. 4. Voorts is nog een boventallige leerkracht verbonden aan de o. 1. (opleldings-) school B» terwijl de o. I. (opleldings-) school C er twee telt. In 1934 zouden dus 7 leerkrachten geheel voor rekening der gemeente komen met tezamen een salaris van 12.521. Voeg daarbij het op de ontwerp-begrooting 1934 uitgetrokken bedrag ad 14.250. voor vergoeding artikel 100 der Lager On derwijswet (boventallige leerkrachten) en h*t is duidelijk, dat met 26.771.het in stituut „Boventallige leerkrachten" te duur is gekocht. Vooral in dezen tijd. Het behoeft dus geen betoog, dat wij maatregelen heb- ben beraamd om tot geheele afschaffing der boventalligen te geraken. Dit zou trouwens het volgend jaar toch moeten gebeuren, om. oat ihet de by de wet van 30 December 1932, Etbi. 689, ingevoerde leerlingenschaal, die, 1 Januari i93ö op alle scholen van toepas sing wordt, nog meer boventalligen zouden ontstaan. De maatregelen, die wy U thans noodge dwongen moeten voorstellen zyn van mgry- penden aard. Wy zyn daarvan ten volle overtuigd. Niettemin: de financieele toe stand is van dien aard, dat er geen ontko men aan is. Het ontstaan der boventallige leerkrachten aan de nummerscholen kan voorkomen worden dbor van school 6 onge veer 57 leerlingen over te plaatsen naar de scholen l, 6 en 8. Laatstge4ioemde scholen, hrygen dan over 1933 een zoodanig gemid delde, dat over 1934 alle leerkrachten ver goed worden, terwyl ook de eerstgenoemde school (6) nog een gemiddelde behoudt, dat de vergoeding over 1934 van alle dan nog aanwezige (4) leerkrachten waarborgt. De eerste klasse dezer school, die zou ontstaan, wordt niet gevormd, terwyl de andere benoodigde' leerlingen uit de ver schillende klassen zullen worden weggeno men. Vier klassen dier school blijven alzoo intact, tengevolge waarvan 1 leerkracht op wachtgeld komt. Voor opheffing komt naar onze meening in aanmerking school A, als jongst opge richte school. De meer ingeburgerde naam „Echool C" wenschen wij te behouden. De düe scholen tellen thans 597 leerlingen. Door overplaatsing naar school B zal de be zetting straks zyn: 293 school B, 304 school C. Het benoodigd aantal leningen voor de vergoeding van 7 leerkrachten is 286. Het laat zich dus aanzien, dat beide scholen daarmede veilig zyn gesteld. De distributie der leerlingen maakt het noodzakelijk, dat schqpl C, hoewel deze voorloopig 6 leerjaren blijft tellen, 7 leer krachten krygt, omdat de 3 vyfde en 3 zes de klassen der drie scholen van thans straks 5 klassen vereischen, n.l. twee 5e, twee 6e eri een parallelklas aan school C, die voor de helft uit leerlingen van het 5e en voor de helft uit leerlingen van het 6e leerjaar zal bestaan. Aan de drie scholen A, B en C zijn ver bonden 18 leerkrachten: t.w. aan school B 7, aan school C 5 en aan school A 6. Bij de •nieuwe formatie zullen er noodig zijn aan iedere school 7 met het gevolg, dat 4 leer krachten overcompleet worden. De 4 op wachtgeld te stellen leerkrachten zullen gezocht moeten worden aan de open bare lagere (opleidings-) school A. Wanneer de algemeen geldende regel werd gevolgd, dat de jongst aangekomene het eerst voor i-nlslag in aanmerking komt, dan zouden uit zijn de heer H. N. Spruyt (benoemd m. i.v. 1 October 1931) en de dames J. M. M. Spek (benoemd 1 December 1929) en A. A Spoon (benoemd m.i.v. 1 Juli 1929). Dien tengevolge zou de formatie aan school C worden 2 onderwijzers en 5 onderwijzeres sen. (Tot nu was ze 2 onderwijzers en 4 on derwijzeressen). Dit lijkt ons niet juist. Wy meenen er dan ook de voorkeur aan te moe ten geven de 3 onderwijzers te behouden, zoodat de formatie 3 onderwijzers en 4 on derwyzeressen wordt. Als gevolg daarvan wordt niet de heer Spruijt doch mejuffrouw E. Bezemer (benoemd m.i.v. 1 Juni 1929) voor ontslag voorgedragen, terwyl de hee ren J. Bijkerk en H. N. Spruijt worden over geplaatst naar school C. Ook het hoofd van school A, de heer P. de Vos komt voor ont slag in aanmerking. Ten slotte vloeit hieruit voort de ver plaatsing van 2 scholen. School C kan n.l. niet in het tegenwoordige gebouw gevestigd blijven, doordat de lokalen in dat gebouw slechts ruimte bieden voor 30 leerlingen. Zij ware te verplaatsen naar het gebouw der Centrale Kopschool, naar lokalen, waarin thans school A is gevestigd. De Centrale Kopschool met haar kleine klassen kan ge- .voeglyk ondergebracht worden in de lokalen waarin thans school C gevestigd is. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. Nieuwe •Tot klasse I van het Stedelijk Gymnasium zgn toegelaten: B. Albarda, M. Becking, J. de Brujjn, C. Dankelman, J. Flohil, Th. Franken, Ohr. v. Leeuwen, Nicolaï, Schreu- der, Joh. Valckenier de Greeve, J. v. d. Vlist, W. van Xanten, M. Zuydam, J. Zwartendijk. Overgangsexamens. Bevorderd zijn tot klasse II: J. Blanken, A. van Dantzig, H. N. J. Elzenga, E. S. Gallas, J; A. La Gro, K. B. Kremer, A. J. M. Loef, N. J. Mogendorff, Louis Nagtglas Boot, Arnold Polak, Geertruida Rensma, A. C. Simon, J. H. v. d. Torren, F. J. Vixse- boxse, M. Vixseboxse, W. Zimmerman. Bevorderd tot klasse III: J. M. Becking, L. J. A. van Dantzig, S. F. J. Franken, M. J, van Kleef, A. G. de Man, H. W. B. Michgelsen, P. Nijhoff, L. L. de Planque, G. Ringeling, F. Schreuder, J. G. Steyn, A. S. Torensma. Bevorderd tot klasse IV: G. La Gro, C. M. de Groot, C. Jongeboer, H. A. Sixma. Bevorderd tot klasse V: J. W. de Bode, A. H. Boer, P. W. Boer, M. Both, J. F. Cos- ter, J. Ewoldt, H. Gietema, M. A. Goede- waagen, M. J. Meijer, S. J. H. Mogendorff, J. van Rossum, J. J. Tikker, J. F. W. Ver heul, N. L. E. v. d. Want, J. Zwijnenbufg. Bevorderd tot klasse VI: M. M. vair Beek, J. J. Bier, F. C. Bijlama, A. v. d. End, H. Gaarlandt, T. J. de Heer, P. de Hoop, M. Hugenholz, W. Kanis, G. Meijer, A. J. Meijer, P. Rensrfia, H. de Snfeth, O. J. Ver- kaai k. Uitslag toelatingsexamen H.B-& Gouda tot de le klasse. Voor het toelatingsexamen van de Rijks H.B.S. zijn geslaagd: Pa. v. Amerongen, Moordrecht; W. v. As, Gouda; Ja. Baas, idem; Eie. v). Bemmel, idem; Ga. v. Bemmel, idem; T. van den Berg, Zevenhuizen; C. Bokhoven, Gouda; H. Collem, idem; R. Hen- drikse, Groot-Artimers; A». Hoogenboezem, Schoonhoven; Jansen, Zegwaart; Wa. de Jong, Gouda; A. Jongeneel, idem; A. Kers bergen, iüem; tl. Klomp, idem; Ny. Kórt, idem; Wa. Kryger, Bergambacht; J. Op t Landt, Bodegraven; Pa. v. Markestyn, Gou da; A. v. cl. Most, Bodegraven; L. v. d. Meide, Uouua; Te. v. Norden, idem; G. Nooriandei, Zevenhuizen; Ca. Ma. Perdijk, Gouda; J. Schuiing, Bodegraven; H. Sloof, idem; Te. Souifrée, Gouda; Mn. Steyn, Bo degraven; K. Steyn, idem; P. de Stigter, Stolwyk; Ba. Turion', Gouda; G. Tuythof, idem; Ja. Valckenier de Greeve, idem; L. Vanderland, idem; Ja. Verhoef, idem; J. Verstoep, Gouderak; N. Visser, Schoonho ven; R. Visser, idem; J. v. Vliet, Bergam bacht; Ga. v. d. Vos, Lekkerkerk; O. v. d. Want, Gouda; W. v. d. Weel, Reeuwyk; Aa. IJsselstijn, Waddinxveeo; 1 Wy. Winkel, Gouda. Afgewezen 7. Leerlingen van de Neutrale Schodl geslaagd voor het toelatingsexamen van Gymnasium en H.B.S. Van dg Neutrale School (hoofd de heer C. W. Seigers) zyn tot de H.B.S. toegelaten. Kees Bokhoven, Bertus Jongeneel, Otto van der Want, Nella Turion, JeanneIJsselstyn, Nel Korff, Hanrry Valckenier. En tot het Gymnasium: J,„ Becking, 'Ph. Franken, H. Valckenier. Hiermede zijn alle leerlingen, die examen hebben gedaan, geslaagd. Het Nederl. Fabrikatenhuis, Propagandacampagne voor het Nederlandsche merkartikel. Het Nederl. Fabrikatenhuis dat door het houden van voordrachten, tentoonstellingen en demonstraties het Nederlandsche publiek onderricht in de kennis der Nederlandsche merkartikelen, heeft voor een drietal dagen zyn tenten in onze stad opgeslagen. Gisteren zyn in de Nieuwe Schouwburg voordrachten gehouden. De vertegenwoordiger der instelling wees ■daarin allereerst op de neutrale vorming van ons volk, die het duur komt te staan. Vele artikelen zyn buitenlandsche producten en andere, wèl Nederlandsche artikelen, worden onder vreemde naam in den handel gebracht. Geen wonder was het dus, dat het publiek begon te denken dat slechts bu.ten landsche goederen goed waren, temeer waar de winkeliers deze propageerden. Dit is een gevaar vóór den landbouw, de industrie en het geheele conomische leven, die er duurzaam aan dreigen ten onder te gaan. Teekenend is, volgens spr., dat de groot industriëlen de hulp van de regeering heb ben ingeroepen. Teekenend is, dat in etala ges met vrywel alleen buitenlandsche arti kelen, een enkel Nederlandsch product met een kaart in nationale kleuren wordt aan geprezen. Een bespotting is dit v»n de Ne derlandsche industrie. Teekenend is ook dat in ons land meer dan 400.000 werkloozen zyn. Door buiten- landsche producten te koopen, wordt de werkloosheid vergroot. Spr. wees verder op,de voorkeur ook voor buitenlandsche werknemers. De propaganda voor het Nederl. fabrikaat wordt op lauwe wyze gevoerd. In het buitenland begreep men het groote nut van propaganda door particulier initiatief beter. Eigen initiatief is noodig, geen regeeringsm'aatregelen, om dat die tegenmaatregelen van de buiten landsche regeeringen uitlokken. Noodzakelijk is dat er samenwerking komt tusschen industrie, landbouw, handel en publiek. De fabrikanten moeten duidelijk aangeven dat hun product een Nederlandsch is. De handel moet het Nederlandsche fa brikaat propageeren. Het publiek moet naamlooze artikelen weigeren. Het Neder landsche publiek moet daarom de Neder landsche artikelen leeren kennen. Het tweede gedeelte van de lezing was gewijd aan de bespreking van verschillende Nederlandsche producte-lf Een aantal aar dige prijzen was voor dè bezoekers beschik baar gesteld. Heden en morgen is er in „Kunstmin" een tentoonstelling waar geëxposeerd wordt door de volgende firma's: de Kon. Vereen. Tapijtfabrieken (K. V. T.); de firma de Wed. van Nelle; Conserven- fabriek Tieleman en Dros; de Schoenfabrie ken Robinson, Nimco en Timtur; de Kon. Metaalwarenfabriek Daalderop, Tiel; Dela- na, Dedemsvaart, wollen goederen; Arsol, Apeldoorn, waschmiddelen; Electrische ap- paratenfabriek „Ede"; Haas' Azijn- en Ta- felzurenfabriek; Honig, Koog a. d. Zaan; Vonavan, Ondergoederen; Reinders Oliefa- brieken; Van Rijn's Mosterdfabriek; N.V. Pharm. fabriek Mynhardt; Chemische Fa brieken, Nijmegen; Doetinchemsche Email- lefabriek „Biccon" en de Zeepfabriek „De Adelaar", Wormerveer. Verschillende demonstraties zyn er op deze tentoonstelling, o.m. de bereiding van zeep. Een Philips' versterker zorgt voor mu ziek, en geschenken en een verloting ver hoogen de aantrekkelijkheid van het geheel, dat groote belangstelling verdient. Een goedkoopevtrein naar Arnhem en Nijmegen. Blijkens achterstaande advertentie zal op alle Woensdagen tot en met 6 September een goedkoope trein rijden naar Arnhem en Nijmegen. Strooibiljetten met alle gegevens kan men op de stations kosteloos bekomen. j Ongenoode gasten in het Zwembad. Eenig geld vermist. Gisteravond laat, vermoedelijk c.a. half elf, hebben zich ongenoode gasten toegang verschaft tot de Stedelijke Zweminrichting aan de Houtmansgracht. Met een valsche sleutel is men het kantoortje binnengeko- men en daar heeft men zich meester ge maakt van een doosje mét eenige bonnen en 1.—verder is meegenomen 1.50, toe- behoorend aan den man die voor de stalling der fietsen zorgt. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. De reis naar de „Bysterboech" goed volbracht. Naar wy vernemen zyn de nieuwe logeer gasten van het Koioniehuis de „Byster- bosch", de jongensgroep die gistermorgen vroeg van de Markt vertrok, in goeden wel stand te 12 uur voor het koloniehuis ge arriveerd. Het verblijf in dit mooie zomerverblijf zal niet 3 maar 5 weken duren. De collecte voor Slechthoorenden. De dezer dagen gehouden collecte voor slechthoorenden heeft opgebracht ƒ133.63. Benoeming notans. By Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Rotterdam onze oud-stadgenoot de heef M. U. Samsom, candidaat-notaris aldaar. Openbare verkooping van een motor-tjalkschip door Notaris J. va* Kranenburg. Op de werf „Kromhout' is hedenmorgen door Notaris J. van Kranenburg publiek verkocht het staalyzeren motortjalkschip „De (Jentina". Kooper werd de heer J. van Vlaardingen voor 4500.—. De N.V. Nationale Revue in den Schouwburg. „O... bedoel je datl" Na de successen, die de N.V. Nationale Revue in de vooraigaande jaren mocht boe ken met haar revues: „Hallo HierheenI „n Geel Bandje... meneer", „Alles kómt in orae", „Hup... Holland' enz. komt zy dit jaar, we berichtten het reeds, met een bui tengewone revue van den bekenden auteur Jacques van Tol, welke getiteld is „O... be doel je dat!"V Deze succesrevue zal worden opgevoerd op 19, 20, 21 en 22 Juli a.s., in de Nieuwe Schouwburg. Het spreekt vanzelf, dat deze revue weder om een lachsucces van de eerste klasse is. De naam Lou Bandy zegt al genoeg. Hy wordt op een voortreffelyke wijze ter zyde gestaan door Wies je Bouwmeester, die een eerste plaats onder onze revue-artisten is gaan innemen, door Clairette Hammé, de jonge soubrette en door Willy Walden, die z.ch heeft ontpopt als een kom^tvan het allereerste plan. Tezamen metfK. Bandy verzorgen zy het komische gedeelte van de revue en zullen het publiek tranen doen lachen in de verschillende komische scenes, dit Jacques van Tol in deze revue geschre ven heeft. Voor het vocale gedeelte van de revue zorgen Beppy ltameau en Jean du Bela. Ge- engageerd werden in deze revue het dans paar Mado en Chainoff van het Casino de Paris, die met de 12 National Whirlwind- girls de meest verschillende moderne en acrobatische dansen laten zien. Het orkest staat wederom onder leiding van den jongen kapelmeester- Pim de le Fuente. De regie is in handen van Frans Bogaert. Wedstryden Politie-Sportbond. Aan de dualmeet te Amsterdam tussi&en de U.P.A.B.-ers en de Nederlandsche Poli tie-Sportbond, heeft ook de Goudsche poli tieagent M. Gebrus deelgenomen. Hy wist z.ch op zyn succesnummer speerwerpen twee te plaatsen met een warp van 51.73 M., achter Knol, die met een worp van 53 M. eerste werd. Van dezen athleet, die momen teel nog in training is, kan Gouda en spe ciaal de vereeniging „Vires et Celeritas" nog veel plezier hebben. Een aanrijding. Gisterenvoormiddag is op de Gouwe door een passeerende auto de leidsels van een aldaar stilstaand gespan gegrepen. De bei dt paarden kwamen te vallen en aan het tuig werd schade toegebracht. De autobe stuurder bekommerde zich niets om het ge beurde en is doorgereden. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. 12 Juli 8 uur gebouw Daniël E.H.B.O. Da mesoefening. Leider Dr. C. v. Elk. 12 Juli, 8% uur. St. Janskerk. Orgelconcert. 19, 20, 21 en 22 Juli. Nieuwe Schouwburg. De nieuwste revue met Lou Bandy „O... bedoel je dat!" 20 Juli 7V6 uur Stadhuis Gemeenteraad. Maandag en Woensdag: Oefenen dames en heeren G.R.B. 8—9 uur in de Sted". Zwem inrichting. Apotheken. De apotheek van fa. P. Weyer, Gouwe 135 is tot en met 14 Juli, benevens den daarop volgenden nacht, 's avonds na 8 uur ge opend (des nachts echter alleen voor recep ten). UIT DÉN OMTREK. GOUDERAK. Een jubileum. Dinsdag 18 Juli a.s. zal hei 40 jaar ge leden zyn dat de heer P. vaji Dam in dienst trad als eerste machinist aM het stoom gemaal van Stolwyk. Veertij jaren lang heeft van Dam met groote ijver en plichts betrachting deze verantwoordelijke post vervuld. Hei bem dan ook zeker, niet aan belangstelling ontbreken dien dag. REEUWIJK. Vergadering polderbesturen. Onder voorzitterschap van den burge meester van Reeuwijk, den heer L. J. Lu- caeBe, werd Vrijdag j.l. ten gemeentehuize een gecombineerde vergadering gehouden van het bestuur van polder Sluipwijk en liet bestuur met gecommitteerden van poldér Reeuwyk. Mede waren ter vergadering de nng was ©en oplossing te vimten over de bestaande bemaungohwestie tusschen beide polder, i'oiuei sluipwijk üeeu eenigen tijd geicueu uailgtboucii aau poidfci Keeuwijk ie Metalen l.per H,A. zooals net oude cou- utujL iuiut en uaaiboven 35 pet. toeslag. Het is gelukt behoudens eenige kleinere ver8ohiilen in hooiüzaak tot overeenstem ming te komen. Nu tiet waterpeil van de btide polders gelijk is, bestaat nu de moge- ujkueiu uoor het doorsteken van de Groene Kee vaa plus Klfhoeven op plas 's-üraven- btoek te I OOST-IN DIE. Kapitein Soiinud door Atjeher gedood. Aneta meldt uit Bandoeng: Een telegram uit Atjeh aan het legei»be± stuur van 10 dezer meldt, dat de kapitein der infanterie C. E. Schmid, te Lho Soekon, door een Atjeher o.p den openbaren weg voor het kampement is gedoSd door een steek met een rentjong in de maagstreek. De reden voor dezen aanslag is onbekena. Een onderzoek is terzake ingesteld. De aan valler werd neergelegd. dllk IvJSl 1 ÓklilUl i ttl\. Kaasmarkt Woerden. 12 Juli. Aangevoerd 569 partyen. Prij zen: le kw. m. r.m. 2325, 2e kw. m. r.m,. 1821, zware 25. Handel traag. LfltAADLOUZE OlElSbT. Prinses Juliana op d,e thuisreis. Hartelijk afscheid van Prinses Alice. LONDEN, 12 Juli. Prinses Juliana is he denmorgen uit Londen vertrokken, om van haar vacantieverblijf in Engeland naar Ne derland terug te keerén. Zy werd vergezeld door haar Adjudant Baron Baud. Aan Liver pool Street Station werd zy uitgeleide ge daan door Prinses Alice en de Earl Athlorte, wier gast zy tydens haar verblyf te Londen is geweest. De Prinses aam zeer hartelijk afscheid en dankte Prinses Alice herhaaldelijk voor de betoonde gastvrijheid en de buitengewoon prettige vacantiedagen die haar waren be reid. Toen de trem zich in beweging zette opende de Prinses het coupéraam en bleef met haar zakdoek naar de achterblijvende vrienden wuiven tot de trein uit het gezicht verdween. Uitvoer van rugspek door de VarkenBcentrale. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 17 Juli 1933 de uitvoer van rugspek naar an dere landen, uitgezonderd Duitschland, door haar zal geschieden. Belanghebbenden by den export' van dit artikel naar andere lan den als Duitschland kunnen zich nu reeds om inlichtingen wenden tot de Nederland sche Varkenscentrale. Het „Anker" verboden. By Ministerieele beschikking is aan de lijst van verboden geschriften toegevoegd het „Anker", weekblad gewijd aan de be langen van »het mindere marinepersoneel. Wereldkampioenschappen 1933 wielrennen te Parijs te houden. De deelnemers. Zooals bekend worden de wereldkampioen schappen dit jaar te Parys gehoudeh en wel op 12, 13, 14 en 15 Augustus a.s. Door de Ned. Wielrenunie zyn voorloopig aangewe zen voor de sprintamateurs J. J. v. Eg mond, "B. Leenen en A. v. d. Linden; voor de sprintprofessionals G. 1'. Leene en P. Moeskops. Voor den weg amateurs L. Rey- nen,; voor den weg professionals M. van Oers, M. Valentyn, G. van der Ruit en A J. Baspenninx. Tot officieel leider is benoemd de heer B. Swaab de Beer. WiSSlüLiiOhKoij.N 11 Juli. 12 Juli Officieel. Londen 823? 8.24? Berlijn 69.20 59.21 Parijs 9.79? 9.70 Brussel 34.62? 34.5 Zwitserland 48.06 4801 Weenen -._L- Kopenhagen 36.85 36.85 Stockholm 42.60 42.60 Oslo 41.50 4150 New-York 1.74? 1.76? Niet-offieieel. Praag 7.36? ï-36 Madrid 20.75 20.66 Milaan 13.15 13.16 Prolongatie 3 De handel op de beurs was heden van kleine proporties. De ondernemingslust was niet groot. Het publiek' bepaalde zich ertoe bet verloop van zaken aan te zien. De sterp in ing was desniettemin iets verbeterd Bij zondere fgetofen die een vaste tendenz -te voorschijn hadden geroepen waren piet ge makkelijk te ontdekken. Het schijnt echter dat de situatie ter beurzg iets gunstiger be ïnvloed wordt. Zooals gwooniijk den laat sten tijd het geval is werden Koninklijken nog het drukst verhandeld. Maar de omzet ten in het toonaangevende petroleumfonq» had per saldo ook niet veel te beteekenen. Rubbers werden hier Qn daar wat hoog er afgedaan. Tabakken en Scheepvaarten wer den. op zeer kleine schaal verhandeld,. De beleggingsmarkt had een vast voorkomen. Desniettegenstaande werden de Ned; JkA-uld- brieven in sommige gevallen een fractie lager genoteerd. Amerikaameclie waarden prijshoudend. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERICHT 12 Juli. Hoogste stand 765 6 te Toulouse. Laagste stand 746.9'te Thorshaven. Verwachting: Meest matige znid-westedij- ke tot westelijke wind. Aanvankelijk nog met regenbuien Later opklarend en iets koeler.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2