ordia ii Eisikulii iruID BONNEN 72» Jaargang Maandag 17 Juli1283 «o. 18347 groote biljettfii BOSKOOP, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen I arrosserieën I SER rid op den weg uctie Door smart gelouterd door HALLIWELL 6UTCUFFE. Voor Nederland 'bewerkt' door J P. Weesellnk—val Roesduj. ’|io, *20 Ditbladverschijnt dagelijks behalve opZon tnFtttlCtgcn bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, UL41V1W11 TT UUL/D, DVUDuIvA T CjIi, DVOUUUr, UUUULdvan, unnuiivuvii --- ■f I RIEK - A'DAM foon 2810 TREKKING DER FEUILLETON. GOUDA IANDEL 39. stad zich JCHIP: rH.L. 2.05 2.15 1.35 ORGD. iTOFFl p. rad 2190.-. 2290 2530 2490. 2190.- 2290.— Mdq. S.«t/«a— m. nodeilen, «uien con- iuz« uit venchiUeode (Wordt vervolgd). -L3 «r achteras; driehoek- •r veeren geen aaodrijf- veerschomaieh noodig. Iraulieche met thtiuno- alken gemonteerd. mmen van het inweadig itrMMbcls van speciaal 5UTCUFFE. bewerkt? door -val Koss\p. Nidruk verboden. Ii ai id op zijn voorhoofd leg- chter deze fantasieën maar per 100 KG. ƒ2.77 2.90 „1.80 te Chicago geland, was op de been, honderdduizenden in meer van Michigan schappelijk opnieuw worden behandeld. 4. Xenslotte bevestigen de verdragslui tende staten, dat het hun wil is over alle Europeesche kwesties van economischen aard overleg te plegen, vooral indien het den economischen opbouw van Europa be treft, en de regeling dezer problemen te zoe ken in het kader van den Volkenbond. In de inleiding van het Pact wordt ge wezen op de bijzondere plichten der Ver dragstaten als leden van den Volkenbonds raad en als onderteekenaars van de verdra gen van Locarno, alsmede de verplichtin gen, die voortvloeien uit het Pact van Kel logg en de in het verloop der Ontwapenings conferentie gedane verklaringen, volgens welke de Staten afzien van het gebruik van geweld. Het pact is gesloten voorloopig voor tien jaar. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstroken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den htforgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertantün In het laterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiln de helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK: 1—4 regels ƒ2.25, elks regel meer ƒ0.50. Up /oorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingon bij contract tot zeer gereduceerde^ pitje. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boek* handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Een grootsche huldiging. Generaal Balbo en zjjn 95 vliegers zijn gisteren door de bewoners van Chicago en de tallooze bezoekers van de wereldtentoon stelling stormachtig gehuldigd. Balbo bezocht in den loop van den dag de tentoonstelling en woonde later met de ove rige vliegers een dankmis bij, die door Kar dinaal Mundelein in de kathedraal werd op gedragen. De kardinaal zegende by deze gelegenheid de Italiaansche vliegers namens den Paus en deed mödedeeling van het fe- licitatiètelegram van 15. M. de Paus. Generaal Balbo Is voornemens by gunstig weer Woensdag a.s. te starten voor den terugtocht die over New-York zal gaan. Enorm enthousiasme te Rome. De berichten van de aankomst van het es kader van generaal Balbo te Chicago, zyn te Home met groote geestdrift ontvangen. Byna een uur lang loeiden de sirees van tai van fabrieken en de klokken van het Kapitool bleven luiden tot 2 uur ’s nachts. In alle café’s en danslokaliteiten onder braken de orkesten e11 strijkjes de muziek nummers om de Giovanezza en de Marcia Reale aan te heffen. Overal bewogen zich groepen in de stad, die in de richting van ae Piazza Venezia gingen, in welke om geving een fakkeloptocht werd gevormd die naar het plein en langs het gebouw van het ministerie van Luchtvaart trok. De Zondagochtendblhden publiceeren uit voerige berichten uit Chicago, voorzien van lange commentaren met *lysten van perso nen en corporaties, die uiting gaven aan hun geestdrift over het slagen van de vlucht door het zenden van gelukwenschen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. 108 Als Nell haar de, verdreef ze c noch aanraking, noch woorden konden hem beteugelen, wanneer hij oog in oog stond met de feiten uit zijn vorig leven. Voor de vrouw die daar nog steeds zat, toen de zon al tot boven het lage venster gerezen was, was er iets, dat haar tot eer bied dwong in de bekentenis van den vori- gen nicht. Ze had het leven van den man kunnen overzien, zei ze tot zichzelf, in al <ljn naaktheid; daar waren geen veront schuldigingen geweest, noch een losjes heen- vérs, die de hooge ambten bekleedden en de mindere dieven in het vuil dringend O. dat was waar, maar dit geduchte veen, vrij onder den hoogen hemel en zeer dicht hij God, wist niets van, zulke kluisters; en een hart, dat vrijheid noodig jiad voor zijn groei, zooals dat van Nell, kon hier de volle vrijheid vinden. Een dankgebed, rein als dat van den leeuwerik en even vol van een melodie, die het hart sneller doet kloppen, ontsnapte aan de lippen der vrouw. Ze keek weer naar de gelukkige heuvels, ze hoorde het gezoem van de bijen en bespeurde het stille wonder van den hemel, als met kin- deroogen, die voor hun eerste illusies zijn geopend. Wat er ook zou gebeuren, Nell Netherdiff wist op dezen zomermorgen, da’ ze geleerd had om te levenen toen ze weer naar de hut terugkeerde, voelde ze iets als pijn, een groote tevredenlueid en een onbe stemd geluk, alles oAerheerscht door één groote zekerheid, dat Grfff en zij, vóór de wintersneeuw zou terugkomen, elkaar zou den toehooren. vooitaan te eten zullen moeten geven. Len werkloos gezin mei iwee Kinderen ooivungi óyv. LUö irancs (d.i. even per ween., met drie kmueren 125 irancs (j an dere steun wordt niet meer versu ent. iiel moreel steeds dieper zinkende wuiuiww proletariaat wordt tnans in een wa*uioops- toestand gebracht. Alierwege groeit het verzet tegenuiet die tatoriale optreden van de regeen'«g. men heeft een paar weken geleden nel sponume verzet gehad van de mynwerkers rouu Lnar- Itroi, inden vorm van een staking, me spoe dig gesust werd, omdat men geure»ga nad ae stakers niet te zullen steunen, net sociaaldemocratische congres verwierp trouwens het middel der staking aia zynae ondeugdelijk in deze tyden. liet verluien werk zou inderdaad misschien spoeuifc uoor werkwilligen weer worden opgenomen. Er blyven de leiders der sociaal-democratisch* aibeidersparty slechts twee wegen open: óf onmiddellyke, directe actie, een aesnoods ge weldadig ingrypen, öf een weloverwogen, op wettelyke grondslagen gefundeerde en legaal werkende oppositie, die het gevaar van verslechteringen voor de massa tegen gaat door de dictatoriale macht der regie ring te breken. Het is zeer gevaarlijk het eerste middel nu aan te wenden: de massa is zeer onbetrouwbaar; zij lijdt onder de demoralisatie, zy is ondermynd door zuiver materialistische strevingen, zy kent slechts die ééne vraag „hoe komen we aan een beter levensonderhoud’ ’en iedere idealisti sche neiging is haar vreemd. Zij heeft haast den moed niet meer tot protest tegen het lot dat haar drukt; te Gent, de bakermat van het Belgische socialisme, kan men in een optocht als verzet tegen het ondraag lijke lot der werkloozq arbeiders, slechts 700 deelnemers op straat brengen! Voor deze werkersstad met hare drommen van tiendui zenden socialisten, is dit een bedenkelyke inzinking. De eens zoo vitale Strijdlust is gebroken en heeft plaats gemaakt voor een algemeene onverschilligheid. Directe actie, waarby men zpu in botsing komen met ge welddadig verweer bij de overheid, eischt een stevige, doelbewuste organisatie en een vertrouwen op de vaste gezindheid bij leger en politie. Die is er niet. En daarom zou directe actie in bloed gesmoord worden. Dit blijft de wettige weg. Die is men aan het bewandelen onder den vorm van een referendum waarop men hoopt een paar mil- lioen handteekeningen te verzamelen, ten einde dg regeering tot aftreden te dwingen. Dit petitionnement gaat uit van de Belgi sche werkliedenpartij en is een uitvloeisel van haar laatste congres. Aanvankelijk heeft men in de kringen der leiders gevreesd dat het niet aan de (verwachtingen zou be antwoorden, doch de laatste paar weken schynen van alle kanten zooveel handteeke- mngen binnen te komen, dat het den socia- listischén leiders misschien wel in een moei lijke positie zou kunnen plaatsen. Immers, men had zich voorgesteld, dat het referen dum de regeering zou dwingen haar vol- machtspositie op te geven; zy zou ontslag nemen, waarop kamerontbinding en nieuwe verjdezingen zouden volgen, zoodat ge streefd werd naar verbreking van het ka- tholiek-liberale blok en vorming eener nieu- spanning had gehouden, werd den eersten Juli, ’s ochtends om zeg uur, toen de eerste gunstige weerberichten'binnen waren geko men, de generaalsvlag op de luchtvaart- school te Orbetello plechtig neergehaald; het sein tot vertrek. Ruim zeven uur later daal de het eskader in Schellingwoude, waar helaas een ernstig ongeval, het eenige op deze reis, te betreuren viel. Den volgenden dag vertrok het eskader reeds naar Londonderry (1500 k.m.), waar het wegens slechts weersomstandigheden eenige dagen moest blyven. De groqte sprong werd 12 Juli van Reyk javik gewaagd. Op het gevaarlijke, 2400 k.m. lange, traject had het eskader met mist en storm te kampen, doch na ruim der tien uur landde het toch veilig en wel te Cartwright. Het succes van de vlucht was nu vrijwel verzekerd. De nog restende 3400 k.m. werden vlot in drie étappes af gelegd: in Shediac arriveerden de Italianen Donderdag en den volgenden dag te Montreal, terwijl thans dus bet einddoel van de koene onderneming is bereikt. - - -w nnur muriri TTr»n»T I, enz. VEREEN1GDE STATEN, ’t Echtpaar Lindbergh. Kolonel Charles Lindbergh en zyn echt- genoote zyn Vrijdagmiddag, komende van New Foundland, te Cartwright op Labrador geland. Zy legden het traject van vierhon derd mijl van Botwood op New Foundland naar Cartwright in minder dan drie uur af. Een groote menigte juichte de populaire fa milie toe. Zoo spoedig mogelyk zal de vlucht naar Europa worden voortgezet. gaan, of wanneer hij nimmer, terwille van zyn ziel, de wildernis was ingegaan om te werken en te bidden? Dit waren nu de laat ste vragen, die haar bezighielden. Was ook zij niet door de poorten van smart gegaan, door die naargeestige, hopelooze landen daarginds? Had ook zij niet geleerd zich te verheugen otar al het bittere en het zwoe gen, wel wetend, dat al dat zwoegen haar eenige zekere steun in het leven was? Ja, beiden waren die poorten doorgegaaai, en de één had de andere gevonden aan de ver re, verre zoomen van de wildernis. Alij zal gespaard blijven, zéi ze 'jach tjes Ja zeker, hij zal gespaard blijven; en de jaren liggen nog voor ons en ik, o, maar ik zal hem vergoeden, >,wat hij rich ontzegd heeft. Eindelijk stond ze op, keek naar den sla penden man, opende toen zachtjes de deur der hut en liet de zuivere, krachtige wind om zich, heen blazen. Ze twijfelde er nu niet meier aan., of zijn geheim, eens zoo ge vreesd, toen zij het niet kende, zich nooit tusschen hen zou stellen, en boven alles twijfelde ze niet meer aan de liefde, die ze voor elkaar voelden en aan de oprechtheid Het Pact van Vier onderteekujd Politiek van samenwerking der vier groote mogendheden ten gunste van den politieken en economischen vrede. Wat zal er 18 Juli in België gebeuren? De ontevredenheid over de financieele volmachtswetten bij het Rijkspersoneel en de verbittering der werkloozen. Het socialistische referendum naar een „drie-partijdige” regeering? De militaire slokop blijft vrijwel ongedeerd. (van een by zonderen correspondent). Het zal voor België op 18 Juli een be langrijke dag zyn. Dan zal men er de par lementaire werkzaamheden hervatten na een periode van financieele dictatuur door toepassing van de volmachtswet. Die dicta tuur werd door het kabinet de Brocqueville noodzakelyk geacht, omdat tengevolge van de vermindering van den exporthandel met 50 pet. en de’ steeds toenemende schulden lasten van het land, het inflatiegevaar niet denkbeeldig werd geacht. Er moest snel en krachtig gehandeld worden en van het parlement, met zijn vele tegenstrijdige onderstroomingen, kon dit niet verwacht worden. Het dictatoriale ka binet heeft een einde gemaakt aan vele mis standen. Vooral t.o.v. financieele bëloonin- gen aan oud-strijders uit den oorlog, meestax in de rangen van hoogere oficieren, wiens heldenmoed niet alleen in iedere ster of streep of decoratie maar vooral in extra- toelagen tot uitdrukking kwam, heeft Bel gië een grooten last op zich genomen, die verlicht moest worden. Bezuinigd moest verder worden op de salarissen van rijks personeel en op de sociale uitgaven en tevens moest de crisis-steunregeling gron dig herzien worden. De toenemende ver scherping van de crisis bracht de begroe ting in gevaar en zonder snel en drastisch ingrypen ware inflatie nu reeds misschien een feit geweest. Het budgetair tekort bedraagt thans 800 millioen francs. Maar men schat de op brengst van de maatregelen der regeering op slechts ongeveer 670 millioen. Die wer den verkregen door 10 pet. vermindering der j administratieve^ uitgaven, verlaging van I 5 pet vanAfe salarissen de salarissen zyn de laatste twee jaar reeds 21 pet. verlaagd.' vermindering met 20 pct. van alle Ryks- subsidies, verhooging van de crisisbelasting op de loonen met pet. en omvorming van den Rykssteun. Na al deze bezuinigingen, die diep ingrypen in het leven der ingezete ne?!, rest de regeering nog een tekort te dekken van 130 millioen. Een niet makke lijke taak, omdat men met de salarisverla gingen en de vermindering van crisissteun aan den rand van het mogelyke is gekomen. Vooral het lagere Rijkspersoneel wordt waarlijk slecht betaald. De laatste weken hebben zich in tal van steden, o.m. te Ant werpen, by demonstraties van ontevreden j>ersoneel, hevige botsingen voorgedaan, waarby wapengeweld moest te pas komen tot herstel van de orde. De werkloozen zijn er eveneens danig op achteruitgegaan. Dat reeds half gedemora liseerde proletariaat is letterlijk door de nieuwe regeeringsmaatregelen aan den rand van den afgrond gebracht. Dezer dagen ver telde my een ambtenaar, belast met uitbe taling van steungelden, in een der groote steden des lands, dat vaders van gezinnen huilende het kantoor verlaten, niet wetende hoe zy met het schamele bedrag hun gezin ervan een oprechtheid, die een scheiding lot de onmoge’ijkheden maakte. Ze liep een eindje het erf op en stond te kijken naar de zonnige hellingen, waar de dauwdrop pels als pareltjes in rijen neerhingen van ieder takje heide en brem, en waar de varens nog stonden in een zacht waas van mist, te teer en te zeer gereed om in de ludht te verdampen, don dat ze dauw ge noemd zouden kunnen wordenwaar de pluvier moedig zijn vleugels uitspreidt naai de zon en de leeuweriken ’t druk hadden in de blauwt lucht. Haar hart ging uit naar leeuwerik en pluvier, naar het veen, dat haar zooveel smarten gebracht had, maar uit die smarten was haar geluk geboren. De wereld? Waar was nu die kleine, rus- teiooze hoop meoschen, die streden en el kaar uitmaakten en die hun eigen geluk niet vonden, alleen door de begeerte dat van hun naasten te bederven? Beneden de blauw-purperen banden van licht daarginds die toonden, waar groote en kleine valleien het veen onderbraken, waren steden en dorpen en de menschen leefden daar on berispelijk, uit vrees voor menschelijke wet ten, die hen bonden, kruipend voor de roo een telegram van Daladier, waarin deze zyn vertrouwen uitspreekt in de gelukkige gevolgen, welke het Verdrag met zal nalaten te hebben voor de vriend schap tusschen beide landen, evenals voor het welzyn van alle naties. Volksvreugde te Rome. Op het oogenblik van de onderteekening luidden alle klokken van de Italiaansche hoofdstad. Op de Piazza Venezia had zich ondanks de groote hitte een geweldige menschen- massa verzameld, die geestdriftig uiting gaf aan haar vreugde over de onderteeke ning. 11 De Italiaansche middagbladen begroeten het accoord als het begin van een nieuwe periode in de internationale betrekkingen en alg een tienjarige vredesgaranties voor Europa. Samenvallend met de aankomst van Balbo in Amerika is de onderteekening van het Verdrag voor Italië een gebeurtenis van nationale vreugde. De inhoud van het Verdrag. Verwacht wordt, dat het pact spoedig door de betreffende staatshoofden zal wor den geratificeerd en in werking zal treden. De hoofdlynen van den inhoud zijn de volgende: 1. De verdragsluitende partyen zullen aangaande alle kwesties overleg plegen en verplichten zich, in het kader van den Vol kenbond, te streven naar een op garandee- riiig van den vrede gerichte politiek van samenwerking tusschen alle mogendheden. 2. Onverminderd de bevoegdheden der Volkenbondsorganen verplichten de ver dragstaten zich onderling alle voorstellen te onderzoeken, die betrekking hebben op de effectieve toepassing van het Volkenbonds- statuut en in het bijzonder op de artikelen (garantie tegen aanvallen van buiten), 16 (sancties tegen den aanvaller) en 19 (re visie). 3. De niet door de Ontwapeningsconfe. r*ntie behandelde kwesties, die speciaal de vier mogendheden betreffen, zullen gemeen de grootste leeghoofden zijn het praat- lastigst. Fransche tevredenheid over de ontspanning in de betrekkingen met Italië. Naar Reuter uit Rome meldt, is het vier- mogwidhedenverdrag Zaterdag even over twaalven geteekend. De onderteekening had plaats in het Palazzo Venezia door Mussolini en de ge zanten Von Hassel (Duitschland), Graham (Engeland) en De Jouvenel (Frankryk). Het pact is in de vier exemplaren, elk in een der talen van de onderteekenaars, op- gtsteld. De tekst is gedrukt op een speciaal soort papier met gouden rand. De handtee keningen worden geplaatst op elk der vier exemplaren, die in een groen lederen omslag in het departement van buitenlandsche za ken gedeponeerd zyi|, waar zy bewaard zul len blyven. De heele plechtigheid der onderteekening was zeer eenvoudig en duurde precies negen minuten. Er werd geen enkele rede gehou den. Op het oogenblik der onderteekening overhandigde de Fransche gezant aan Mus solini Het Italiaansche eskader te Chicago aangekomen. Balbo de held van den dag. Geweldig geestdriftige begroeting. Het eskader van generaal Balbo is Zaterdag te 22.25 (Amsterdamsche tijd) De geheele Er beVonden omgeving van het en het tentoon stellingsterrein. Alle daken waren bezet. De auto’s konden de straten niet passeeren. De Michigan Avenue, grenzend aan het ten toonstellingsterrein, was zwart van de men schen. De politie kon de orde niet handha ven. Op het meer zelf bewogen zich ontel bare vaartuigen. Toen de vliegtuigen in ’t zicht kwamen, heerschte er geweldige geestdrift. Ameri- kaansche legervliegtuigen begeleidden het eskader. Bij de landing kwam aan het ge jubel bijna geen einde. Het eerst daalde generaal Balbo, de an dere toestellen volgden telkens met 7 minu ten tusschenruimte. De vliegtuigen van het eskader van Balbo waren Zaterdag om 10.14 uur (plaatselyke tyd, d. i. 15.34 Amsterd. tyd) opgestegen voor de laatste etappe naar Chicago. Om 11.09 waren alle vliegtuigen in de lucht. De start had vlot en zonder ongelukken plaats. Het eskader volgde de St Laurensrivier en het Ontariomeer. Aan boord van Balbo’s vliegtuig bevond zich de Italiaansche gezant ta Washington. Te 14.50 werd de Amerikaansche grens gepasseerd. Even daarna zyn 43 Amerikaan sche vliegtuigen opgestegen om het eskader te begroeten. Om 19.40 (Amsterd. tyd) werd Detroit gepasseerd. De roemrijke vlucht van Balbo’s eskader. Byna tienduizend k.m. in ongeveer 50 vlieguren heeft het Italiaansche eskader volbracht, voorwaar een geweldige presta tie. Volledigheidshalve geven we hier een be knopt overzicht van de geheele vlucht: Na dat het eskader, onder bevel van generaal Italo Balbo, generaal Pellegrini en kolonel loopen over dat deel van de misdaad, dat haar maakt tot een bijzonder soort van ge rechtigheid, want er wa,s een vergoelijking mogelijk, omdat hij de daad gedaan had ter wille van zijn vriendschap en voor het geluk en de eer van het meisje. Op die wijze zal God ons eens zien, mompelde Nell bijna Huiverend nu zij in het ijlen van den koortlijfder het geheim van zijn Jeven had vernomen. Zoo zullep.' we allen staan, zonder ons te verontschul digen of de zwarte plaatsen te bedekken, maar we zullen klaar en duidelijk de fei ten vertellen, zooals ze geweest zijn. En zeker o, zeer zeker God zal genadig zijn, want hij zal weten, wat er aan vooraf ging. Hoe zou ze dezen last van Griff’s SQhou|ders kunnen afnemen’ Hoe zou ze hem kunnen overtuigen, da<t rijn boetedoe ning volbracht was, meer dan dat zelfs? Maar bovenal, hoe zou ze hem kunnen lee- ren, wat haar, juist nu zoo zeker scheen, dat hij op den drempel van een reiner, ge lukkiger leven stond, meer vervuld van d« macht om zijn medesohepeelen te begrijpen en te helpen, dan wanneer hij nooit, terwil le van een vriendschap een, zonde had be- Lonj

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1