Blad r y sis NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDKRAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Ro. I83B0 Donderdag 28 Juli 1883 72* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen etje! Jxen i GOED! IMEN Door smart gelouterd door v v VV LSIU, UWJuUllA Lili, O v/OIxVJ V71 VI k/ L/Kxl¥rXXX, linrtlJllVLJVll 1, ni wiiw*nJV4i per ekening): t. van de naaste toekomst FEUILLETON. «86000 2 No. 944). geheele land Iw. Achtergr. 98, MOGENDORFF, Misboekhandel en irgr. 98, Amsterdam. 2.50. te treffen. ingst der loten taand bestel biljet Irag van het door i de HE INVALIDE” o Hat Belgische Parlement bijeen. Een nederlaag der Kegeering niet waarschijnlijk. Nog meer bezuinigingen. >un het itionaal is een cunt het imité a morgen iz«n DEN HAAG, BRANDING JOrwaarden en OR LIJKVER- rage kosteloos ouwe 73, Goude Volgens de Time» hoopt de Engelsohe regeering nog steeds dat de economische Avereldconferentie m opnieuw te Londen zou1 kunnen bijeenko men. Mede in verband met het optimisme n vóór il het U iv land- 5 zwaar toeilijke ibt ver- GOH IkStl IE (01 RAM. De stervende conferentie. „Als een nachtkaars De hallen en zalen te Londen van het ge bouw waar de economische wereldconferen tie is gehouden zijn in een vreemde stilte gehuld. Woensdag bevonden zich welgeteld 5 journalisten in de voor de pers bestemde ruimten. De eenige commissie, die nog zit tingen houdt iB de commissie voor produc tieregeling. De meeste hoop Stelt men op de tarwe-onderhandelmgen. Verwacht kan wor den, dat de onderhandelingen over produc tieregeling van zekere belangrijke artikelen ook na de verdaging der conferentie zullen worden voortgezet. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ver kwartaal 2.9®, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten én loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De Belgische ministers hebben ruimtewee maanden lang ongestoord het bewind kun nen voeren, daar de Kamer, na vooraf de regeering financieele en economische vol machten te hebben verstrekt, dan 12den Mei van dit jaar op recès is gegaan en pas op 13 Juli weer bijeen is gekomen. Met span ning heeft men de hervatting der parlemen taire discussies tegemoet gezien, daar men op een bewogen zitting rekende en men het zelfs in beginsel niet uitgesloten achtte dat een botsing tuseohen regeering en volksver tegenwoordiging zou leiden tot een kabinets crisis. Wat niet is, kan nog komen, doch ’t U.i) wijst er op dat reeds vaststaat, dat althans den eersten dag van de Kamerzitting elk bewogen of opwindend clément ontbrak. Allen, die de zitting bijwoonden, waren het er vrijwel over eens, dat de bijeenkomst tamelijk saai was De kritiek van Vander- velde, den soeiaal-denioeratischen leider, die 4e regeering van woordbreuk beschul digde, daar zij volgens hem had toegezegd de loonen en salarissen niet te korten, ter wijl hij aan den anderen kant zioh verzette tegen elke infljitiepolitiek, maakte niet bijster veel indruk en hetzelfde kan gor den fcetuigd van de beschouwingen, die van Vlaamsoh-nationale en communistische zij de ten beste werden gegeven. Het belang rijkste moment van den dag was wellicht de indiening van een socialistisch petition nement, dat 1 426.000 handteekeningen droeg en dat bedoeld was als een aanspo ring aan het adres der regeering om van het tooneei te verdwijnen. ringspolitiek, mits het kabinet zijn best wilde doen op sociaal terrein verdere inaat- regelen te treffen, die beantjwoorden aan de beginselen eener sociale rechtvaardigheid. Dit besluit is voor de Kamerleden Bodart en Mathieu aanleiding geweest als Kamer lid te bedanken, doch de regeering vat dit niet al te tragisch op, daar zij kan blijven rekenen op den steun van 't overgroote deel der katholieke diemoqraten zoodat zij on mogelijk uit het zadel kan worden gelicht: de oppositie, bestaande uit sociaal-démo- craten, Vlaamsche nationalisten en nog-een paar malcontenten, is nummeriek te zwak, dan dat zij de regeering een nederlaag kan toebrengen, zoodat dezd ook in de naaste toekomst gebruik kan blijven maken van de haar door het phrleinent verleende spe ciale bevoegdheden. Interessant is het intusschen wel, nog te vermelden dat de Minister mededeelde, dat de Regeering op liet punt van bezuinigin gen nog niet aan het einde is. De staats uitgaven zijn nog altijd vijftien maal boo ger dan in 1913, verklaarde de heer De Bro- queville. Houdt men rekening met de depre ciatie van den Belgischen franc, dan betee- kent dit dat de staat tegenwoordig nog altijd ruim tweemaal zooveel uitgeeft als in het laatste vredesjaar, wat natuurlijk een onmogelijke en op den duur onhoudbare toestand is. Een verdere verlaging der staatsuitgaven is dan ook strikt noodzake lijk, zeide de premier. Maar hij vertelde, er niet bij, waarop de regeering na de gewel dige aderlating van de laatste maanden nog meer denkt te kunnen bezuinigen. ten, voor zoover de begrooting en de plaat selijke omstandigheden dat toelaten. 4. De andere punten .treden op 1 April 1934 buiten werking, indien het odder 1 voorgestelde accoord op dat tijdstip nog niet tot stand is gekomen en zullen in geen geval tot na 1 Januari 1938 van kracht blij ven. De regeeringen kunnen de maatregelen nemen, die haar noodig voorkomen, om de desorganisatie harer zilveren vaJuta’fl door het stijgen van de barenprijs boven de pariteit te vermijden. Inzak0 de voorstellen van Pittman tot het beperken van zilververkoop op de we reldmarkt kon geen overeenstemming be reikt worden door het verzet van China, Spanje en Britsch-Indië. HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J- 1’. WesseJmk—van Kossum. ^0 Nadruk verboden. Dat kan zijn, maar ’t kan ook zijn van niet. Maar mevrouw Nethercliff is in zoo’h sneeuwbui uitgegaan, dat zelfs een sterke man er niet door zou hebben kunnen komen en ik zeg u haar lijk is nooit gevonden. Daar, Squire,, daarIk zou niet zoo gespro ken hebben, als Je hadt heelemaal niet moeten spre ken, maar een gek kan nu eenmaal zijh mond niet houden. Goeden dag, Jabez. Hij was in ’t zadel en weg, voor de waard zijn zinnen weer bij elkaar had, want er was een groot verdriet in het hart van den Squire en hij wenschte alleen te zijn. De hond vergat hij en evenzeer de boodschap, die hem naar de herberg van Herder ge bracht hadhij wendde zijn paard naar Ling Crag en reed stapvoets de kronkelen de heuvels qp en af. Nell dood! Neen, dat is niet te geloo- ven, mompelde hij telkens. Hoe heftig ook de strijd tusschen hen ge weest was, toch hield de oude man van zfjn nicht; flij had altijd ,van haar gehouden. Meer dan eens had hij in de laatete maan- BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Het vermogen der soc.-dem. party in Duitschland. Voor een groot deel in handen der nazi’s gevallen. Berichten uit Praag melden dat het be stuur der S.P.D. een verklaring heeft gepu bliceerd, waarin het positie neemt ten op zichte van de mededeeling der geheime staatspolitie te Berlyn, luidens welke aan zienlijke deelen van het vroegere soc.-dem. party vermogen naar het buitenland ge bracht, of in het binnenland verstopt zou den zijn, om het op die wyze te yrywaren voor inbeslagneming door den staat. Had de sociaal-democratie h.aar vermogen voor de nationaal-socialisten gered, zoo wordt gezegd, dan ware dit niet anders ge weest dan gerechtvaardigde noodweer. Nie mand is verplicht een roover vrijwillig zijn lechtmatig eigendom ter beschikking te stellen. Jammer genoeg echter, is het den sociaal-democraten niet gelukt, hun vermo gen voor de gewelddadige inbeslagneming te redden, daar hun organisaties en hun on dernemingen geschoeid waren op de niet zeer buigzame leest, die de rechtstaat heeft v oorgeschreven. By de inbeslagneming van het vermogen der S.P.D. alleen dus zonder vakbanden, sportorganisaties, cultureele vereenigingen mi Reichsbanner zijn den nationaal-socia- liEten meer dan veertig millioen Mark in handen gevallen. De S.P.D. bezat 160 dag bladen, die in 102 eigen drukkerijen en ge bouwen werden vervaardigd. Deze bedrijven vertegenwoordigen een waarde van om streeks 40 millioen Mark. Bovendien zijn by de inbeslagneming ook aanzienlijke be dragen ip contanten weggenomen: zij belie pen bij twaalf ondernemingen een millioen Mark. Het totaalbedrag is aanzienlijk hoo- ger. Voorzoover men totnogtoe heeft kun nen nagaan, heeft mejf in de 33 districts- 300.000 Mark de hand ge legd. Ook hier zullen de eindbedragen veel hooger zyn. Hetzelfde geld voor de plaat- selijke organisaties. In de centrale kas was de oogst echter geringer: op acht rekenin gen kon men slechts 2600 Mark in beslag nemen. De veertien verkiezingscampagnes in 1932, groote bedragen voor de slacht offers van den naderenden fjascistischen storm, jarenlange werkloosheid ook van de offervaardigste aanhangers, hadden de kas sen uitgeput. De mogelijkheid om „millioe- nen in veiligheid te brengen” bestond dus eenvoudig niet. De uitnoodiging van de geheime staats politie tot het doen van aangifte van ver borgen sociaal-democratisch vermogen kan dan ook geen ander doel hebben dan de waarheid te verdoezelen, dat de nationaal- socialisten zich reeds in het bezit hebben gesteld van eenige tientallen milüoenen vreemd eigendom, omtrent de aanwezigheid en het gebruik waarvan zy niemand reken schap afleggen. De Nazi’s gaan voor. Voor aanstelling tot hulpkrachten en ar beiders bij de posteryen komen naar Wolff meldt, in de eerste plaats Nazi's in aanmer king en vooral de oude leden der partij, wier lidmaatschapskaart beneden de 100.ÜOO genummerd is. Plaatsen door ontslag van „s taats vijandige” arbeiders vrijgekomen, moeten door Nazi’s worden vervuld. Vermeerdering van werkgelegenheid in het Roergebied. Voor de steenkoolmijnen in het Roerge bied is bepaald, dat zooveel arbeideis zunen worden aangesteld, dat ieder ongeveer 20 werkdagen per maand kan maken. Bij de regeling zal met de omstandigheden van het bedryf rekening worden gehouden.’De maat regel dient alleen tot ontlasting van de ar beidsmarkt en mag geen aanleiding geven tot looneischen van de arbeiders. ENGELAND. Het vredesmonument der vrijmetselaars. En een Nederlandsch woord. In tegenwoordigheid van zesduizend vrij metselaars uit alle deelen van het Rritsche Rijk en uit tal van andere landen heeft de hertog van Connaught «gisteren als groot-» meester van de Vereenigde Groot-Loge van Engeland het vredesmonument der vrijmet selaars ingewijd, dat in den vorm van een nieuw centraal tehuis voor de Loge is ver rezen in Great Queenstreet te Londen. De beweging, waarvan de plechtigheid van gisteren den sluitsteen vormde, was be gonnen in 1919, den dag voor het teekenen van het vredesverdrag van Versailles. Men besloot toen een bedrag van een millioen pond sterling voor het thans bestaande ge bouw bijeen te brengen, wat geheel uit vrij willige bijdragen geschied is. Zes jaar geleden heeft de hertog Connaught den eersten steen gelegd. In antwoord op een telegram van trouw’ aan den Koning heeft deze de hoop uitge sproken, dat de tempel een gedenkteeken moge zyn voor den geest van kameraad schap, welke de vrijmetselaars heden ten zijn vrouw, dat zult u wel willen gelooven. Squire. De stein van den Squire klonk heesch en droog. - Vrouw, laat mijn teugel los, was al wat hiji»zei. En waarom? Neen, ik heb al dagen lang verlangd naar een gesprek als dit, al sinds u me genoemid hebt Squire Daneholme had het paard echter een slag op de schoft gegeven en Betty,, ver rast door de plotselinge beweging vim het beest, verloor haar houvast, aan den toom en 't scheelde niet veel, of ze was op den weg gevallen. Maar de Squire ging door zonder ergens op te lettenen van Ling Crag tot Suxilton galoppeerde hij over heu vels, vlakten en hindernissen, tot zijn schimmel met schuim bedekt was - Dat is Roger Daneholme, zei de één tegen den ander, alg ze hem op den weg tegenkwamen. O, dat is Roger, hij heeft •zestig jaar geleden al getracht zijn nek to breken, en bij den hemel, hij hqeft er nooit meer zijn best voor gedaan dan nu. De eerste opwelling van ..den Squire wa-, zoodra hij Saxilton bereikt had., om naar Lostwithens te rijden en een einde te ma ken aan den omgang van dit paar krank zinnige menschen. die daar leefden en alle tfots en welvoegelijk heid negeerden. Maar hij was oud en zijn krachten herstelden zich niet zoo vlug na een schok alg in vroe ger tijdenüij wilde zijn bezoek tot den volgenden dag uitstellen, zei hij tot zich zelf De morgen echter bracht ontspanning, en voor het eerst ging Roger Daneholme niet naar zijn ingeving, maar met overleg te werk. (Wordt vervolgd.) Er schijnt echter weinig kans op te be staan, dat de; regeering aan dit verzoek zal voldoen, sind8 haar positie van Maandag af aanmerkelijk is versterkt als gevolg van de beslissingen, die Jen 17den Juli op het con- grea der christen-democraten zijn genomen. Dezerzijds was er bij de regeering op aan gedrongen de noodverordeningen te ver zachten en gedeeltelijk werd met dit ver langen ook rekening gehouden. Er waren echter leden der christen-deinocratisehe fractie, die van gevoelen waren, dat de aan gebrachte veranderingen niet voldoende konden wonden geacht, daar de sooialy wet geving door de regeeringsmaatregelen in ’t gedrang raakte de levensomstandigheden der sléchtst gesitueerden daardoor tot een bedenkelijk peil daalden en over 't alge meen zij, die toch al moeite hadden het hoofd boven water te houden, de zwaarste lasten kregen te dragen. De afgevaardigde Bodart was -'Vooral degene, die zijn onte vredenheid uitte en die dan ook den wensch uitte, dat de regeering ten val zou worden gebracht Zijn voorstel vond echter maai weinig instemming en het gevolg was dan ook, dat een motie werd aanvaard, .waarin het congreg zich vereenigde met de regee- Ook de fakkel der waarheid kan niet branden, zonden te walmen. is besloten het geologisch museum in Zuid- Kensington voorloopig als conferentiezaal ingericht te laten. Bij de slotzitting op 27 den aan een verzoening gedacht, maar een poging tot verzoening doen beteekende, dat hij meer of minder ongelijk gehad had, en zulk een bekentenis had de Squire nog r/opit gedaan. Stijfhoofdig, vriendelijk en heerschzuohtig, zoo was hij door het leven gestormd en nu weerstond die storm hem op zijn beurt. Nell was dood ze kon hem nu niet meer dwaraboomen, en het kon nauwelijks verraad aan zijn trots genoemd worden, nu ze er toch geen voordeel meer van trekken kon, wanneer hij nu bekende dat de fout niet alleen bij haar gelegen had. Hij begon zich voor te stellen, hoe haar leven geweest moest zijn bij de familie van haar man, die haar weggejaagd had; want de godvruchtige ouders van Nethercliff had hij vroeger wel gekend, en hij had zoo'n heftigen twist met hen gehad, dat zij zelfs aIs zij wisten, dat Nell dood was, hem daar toch geen tijding van gezonden zouden heb ben. Arm meisje, arm meisje, mompelde de Squire, toen hij de hoogte aan den kant van Ling Crag opreed. Ik hem eens een dag er doorgebracht me^ den ouden Nether- cluff en zijn vrouw, maar ik heb toen ge zegd, dat ik een volgend maal liever naar het vagevuur zou gaan. Arm, klein, trotsoh meisje als ze nog hier was, dan zou ik 't weer goed met haar maken. Ik zou be kennen, dat ik ruw was geweest. Ik zou Hij reed nu door het dorp, nog altijd met denzelfden badaarden stap en Betty o’th’ Nab, die aan de geopende deur stond, zag hem aankomen. Betty, die van nature ge neigd was om een onsje kwitad als iets kos telijker» t« beschouwen dan. een onsje goed- Juli a.s. zal de voorzitter MacDonald een rede houden terwijl zeer waarschijnlijk de leiders der beide hoofdcommissies, dr. H. Colijn en Kox eveneens het woord zullen voeren. De Amerikanen hebben hun passage ge boekt op de den 27sten Juli vertrekkende „President, Hardin”. Regeling der internationale schulden. Een ontwerp-resolutie op de Wereldconferentie. Naar Keuter uit Londen seint heeft de sub-commi8si0 voor internationale schulden ten ontwerp-resolutie klaar gemaakt, (waar in verklaard wordt, dat de betalingscapaci- teit van alle debiteur-volken afhankelijk is van het herstel van liet internationale ere- diet en van de economische bedrijvigheid, alsmede van den terugkeer tot een redelijke vrijheid op het gebied van het handelsver keer en het vervullen van diensten. De cre- diteurstaten hebben geen belang bij het herstel vaji den vrijheid. Het herstel van het evenwicht tusscheni schulden en betalingsmogelijkheden mag echter geenszins het oordeel ruïneeren. Het is'ïiiet mogelijk een regeling voor te stellen, welke voor alle landen aannemelijk zou zijn, maar voor het herstel van het crediet is het in ieder geval noodzakelijk, dat de be staande contracten geëerbiedigd worden. Die debiteurlanden, die niettegenstaande groote moeilijkheden hun verplichtingen nakomen, verdienen den grootsten lof. Men moet er voor zorgen, dat het ver trouwen herstel worde. Wijzigingen in de verplichtingen moeten tot het hoogst noo- cüge beperkt blijden. Het is wenschehjk, dat ar in ally landen organisaties komea van de verschillende klassen van crediteuren op korten en op langen termijn De commissie beveelt de regeeringen aan de vorming van zulke or ganisaties zooveel mogelijk te bevorderen. Resolutie van de Zilvercommissie. Voortzetting der werkzaamheden in het najaar. .Gisteren zijn nieuwe commissierapporten gepubliceerd, waarvan sommige aankondi gen, dat dy werkzaamheden jn het najaar zullen worden voortgezet. De zilvercommissie nam met algemeene stemmen een deel der voorstellen van den Ainerikaanschen senator Pittanan aan in den vorm van een resolutie. Deze resolutie beveelt den staten het volgende aan: 1. De voornaamste irilverproduceerende en zilver bezittende staten sluiten een over eenkom^ tot .beperking van de schomme lingen in den zilverprjjs. De andere staten onthouden zich van maatregelen, die een ongunstigen invloed op de zilvermarkt kun nen uitoefenen. 2. De regeeringen onthouden zich van nieuwe wettelijke maatregelen, die een de- j organisaties op valorisatie van .haar muntzilver beneden 4 80 pct. met zich zouden kunnen brengen. 3. De regeeringen vervangen papieren geld van lagere waardy dqor zilveren mun- heid, had haar eigen speciale grief tegen Squire Daneholmewant de losbandige zoon van dem Squire had eens om, Betty gevrijd, en ze had van den jongen dwaas een huwe- lijksbelofte gekrqgeh, die, toen de vader er .van hoorde, door eenvoudige en doeltreffen de middelen verbroken was de zoon deed namelijk een val van zijn paard bij een ontmoeting met zijn vader, die daarop een onderhoud met Betty had, dat op de klok af tien minuten geduurd had. Betty o’th’Nab was dat onderhoud niet vergeten. Ze werd nog rood van schaamte, nu ze er dezen morgen aen dacht, doch ze voelde zich weer koel en rustig worden, toen ze zich zekere praatjes uit het veen te bin nen nep Goeden morgen, Squire, zei ze, terwijl ze naar het midden van den rijweg ging en den doorgang belemmerde. Het is al een aardig tijdje geleden, dat we elkaar ont moet hebben, maar, bij mijn ziel, ik heb u nog niet vergeten. Wie ben je? vroeg de ander kortaf. Hij dacht nog steed8 aan Nell, en het ge laat van deze vrouw kon hij op het oogen- hük niet thuis brengen. Betty o’th’Nab, ze maakte een spotten de buiging, dezelfde, die nu de jonge me vrouw Daneholme zou zijn, Squire, als u niet alles hadt, bedorven. O, ben je Betty o’th’Nab? zei de Squi re op den toon, die hem reeds vele vijan den bezorgd had. Welnu, ik heb maar één woord aan Betty o’th’Nab te zeggen je kunt naar den duivel loopen. Tntusschen zou je de teugels van mijn paaxd los kun nen laten, want ik ben op weg naar Saxil- ADVERTENTLEPRUS: Uit Gouda «n omstrekan (bahooraoda tot dan bazorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel mear 0^5. Van buiten Gouda en den bexorgknngi 1—5 regels L55, elke regel meer UML Advartentiln in het Zaterdagnummer 21 hflslag op den trijs. Liefdadigbeida-advartentiln de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Up ae «oorpagina 50 hooger. Gewone adeertentiën en Ingezonden mededeelingon contract tot aeer gereduceerd*, pigs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoiiede Boek handelaren, Adveirtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekeid te ifn. ton. Wacht een oogenblik, Squire, wacht een oogenblik. Er sterven er meer van haast dim van honger, zooals men zegt, en ik heb u wat te vertellen, ’t Ia heel mooi om trotscli te zijn, Squire, en te razen en alles hij elkaar te schreeuwen op het veen, ’t is prachtig om een meisje haar vrijer te ont nemen, door te praten over familienaam en wat al niet. Maar wat zie je nu van die far inilienamen? Daar is een nichtje, da’t heel genoegelijk en zeer intiem leeft met Gnff Lomax te Lostwithens, De slag was plotseling en wreed. Maar de Squire zei geen woord. Hij' moest den ken aan dien nacht, toen hij Ned op Lostr .withens had gezocht, en aan de kleine ge stalte bij den haard de vrouw, <iie haar gelaat zoo hardnekkig «afgewend hield. Ze was van Nell’s lengte en zelfs op dat’oogen blik had hij eey vaag besef gehad, 'dat hij haar meer had gezien. Er bleef Squire Daneholme, toen hij bei de verhalen aaneen reeg het verhaal yan den waard en dat van Betty geen twijfel meer over. Een oogenblik tevoren zou hij de helft van zijn vermogen gegeven hebben om te hooren, dat Nell nog in leven was; nu zou hij alles gegeven hebben, als hij wist, dat ze dood wasn— veilig dood, zooals hij het noemde. Dit was de reden, waarom hij geen woord tot Betty o’th’Nab had ge zegd, want hij voelde zich door een woede overmeesterd, die een man doet vreezen voor zijn eigen drift. Ik ben maar de vrouw van een een- voudigen boer, ging Betty voort, kalm, te 'midden van haar overwinning, maar ik ben

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1