Utilgij uw kiodvrto uiplijk wil? j/ïj"CRti Dat is goad bekeken V Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. ieeft gadeyexla g n. De heer VAN WIJNEN (e.g.) keurt het zeker niet goed dat het partijwezen tot ex cessen leidt als onlangs hier hebben plaats genad. Spr. kan het optreden der politie niet be- lordeelen, daar hij er niet bij is geweest, ui i» daartoe onbevoegd. Het is echter on toelaatbaar dat zich op straat tooneelen af- spelen'als hier zjjn voorgevallen. Spr. juicht het toe dat een poging wordt gedaan om die tooneelen te voorkomen. Spr. is pessi mistisch over de resultaten, zodiang de par- then met ophitsing voortgaan. Spr. vruagt of door dit artikel geen on billijkheden worden begaan tegen hen, die uit ideëele overwegingen meenen hun denk- itelden te moeten uitdragen. Spr. zou zich alleen willen keeren tegen de uitwassen, waardoor de straat tot politiek strijdtooneel wordt gemaakt. Spr. wijst er ook op dater ook jongens aanleiding tot moeilijkheden -lebben gegeven. Mevr. R1ESZ (Ub.) brengt mede den bur- temeester en de politie hulde voor het tac- .isch optreden tot bescherming der burgerp. /Vooral de jongeren behooren zich te ont houden van politieke partijdemonstraties, ffl» zij niet kunnen beoordeélen. De heer MIDDELWEERD (r.k.) ziet in het voorgestelde artikel een middel tot handhaving van de openbare orde en tot wederkeering van de verstoorde rust. Spr. had verwacht dat K« optreden der politie voor de soci-democraten juist aanleiding zou zijn om de politie te steunen. Het thans voorgestelde artikel is een ver volg op het artikel dat in 't leven is ge- V nfiipw naar aanleiding van de colportaiffi mekde Fatkel Spr. gelooft dat de tijd komt dat de S. D. A. P. zal moeten worden be schermd De heer VAN DEN iüNDT (c.h.) spreekt zjjn verwondering uit dat bij de commissie voor de strafverordeningen mets van de be zwaren van de S. D. A. P. is gebleken, al is het apr bekend dat het lid dier fractie bij de bespreking van het voorgestelde ar tikel afwezig was. Waarom is van dit stand punt nu niet eerder mededeelmg gedaan De heer MAASKANT s.d.) wijst er op dat de fascisten op bijzondere wuze door de politie z«n beschermd. Spr begrijpt met hoe de R. K. hier deze menschen in bescher ming nemen. Het is begrijpelijk dat een be volking, die leest wat partijgenooten der fascisten elders doen, te hoop loopt wanneer de ze menschen nog bij zondere bescherming gr nieten van de politie, terwijl zjj provo- ccerend optreden. Naar spr.'s oordeel is er geen aanleiding voor waardeering voor de politie, die een rustigen man met 4 agenten van de Spooorstraat heeft afgewerkt. De politie moet niet zoo snel de sabel trekken. 3 ir. laat daartegen zijn protest hooren. De S. D. A. P. heeft nog met meegedaan aan de colportage, omdat dit nog met noo- dj» was liet kan echter worden overwogen of niet inet de Freie PreBSe zal moeten wor den gecolporteerd. Wethouder DONKER (r.k.) wil gaarne hulde brengen aan de politie voor hetgeen nu zelf heeft gezien. Op den Maandag voor de taicistische vergadering is een agent om 1 uur 's nachts door 5 man van zun fiets g.olagen; deze helden hebben zich daarop ,n zuil tuin achter de struiken verborgen! De politie is herhaaldelijk gesard; tegen iet geschreeuw vair hen, die trachten de Joiitie af te maken en hen voor moordenaars laat apr. een ernstig "'«feat W- *"s'pr. keurt het volmaakt af dat er kwa- icjgens komen van buiten om hier den boel Op stelten te zetten. De VOORZITTER brengt dank aan de raadsleden die niet geschroomd hebben hun waaudeering voor het politiecorps uit te spreken tegenover het scherp requisitoir n de heeren Fokkers en Sanders. Spr. zegt de vragen van den heer Fokkers met te hebben beantwoord wijl deze onbe- t en een aantasting waren van het pciitiecorps. Spr. is bereid, hoewel daartoe onverplicht, van antwoord t« dienen op vragen de politie betreffende Er zijn twee manieren om de politie te doen optreden: in het openbaar of wel door opstelling op een verborgen plaats om dan ineens te voorschijn te komen wanneer het gewenscht is. Op dien bewusten middag heeft spr. herhaaldelijk met den w.n. com- miSBaris geconfereerd om ongelukken te Het is spr.'s plicht om daar te zijn waar het noodig is. Het ingrijpen kon niet ter stond geschieden; art. 80 is kort geleden uit de Politieverordening verdwenen en moet weer in 't leven worden geroepen. Er kon pas worden ingegrepen toen er klappen vie len. Toen. moest terstond de orde worden herstóld. Die herrie moeten we niet meer hpbben, de middenstand moet in staat zijn naar zaken te doen. Spr. wijst er op dat de door den heer San- dors bedoelde agent eerst zijn klewang heeft getrokken, nadat hem zijn wapenstok was ontnomen. Het is noodig dat deze beperkende bepa lingen, die in' meerdere plaatsen gelden, eens een paar maanden werken, daarna kan e.v. worden overwogen de bepalingen wat ruimer te stellen. Spr. beroept zich op een arrest van den Hoogen Raad van 4 October 1932, waarbij gemeenteroden wel degelijk bevoegd worden verklaard verbodsbepalingen te maken art. 7 der Grondwet, indien deze stennel de openbare orde en het verkeer. De heer FOKKERS (s.d.) repliceert en verklaart volstrekt geen tegenstander te- zijn van beveiliging van de openbare orde. ir.'s grief tegen den burgemeester is dat leze niet terstond na het provoceerend treden heeft ingegrepen. Spr. begrijpt volkomen dat de politie wan neer ze geprikkeld wordt, wei eens ingrijpt, rwijl het beter ware dat dit niet zou .ohieden. Op bescherming van de S. D. A. P., als 1 ml' don heer Middelweerd bedoeld, is spr net gesteld. Spr. zul niet schromen te zoe ten voor eigen verdediging der party, op wijze als de partij zulks goeddunkt. Spr mbt het gewenscht over het nu voorgestel de artikel een procedure uit te lokken. De heer SANDERS (s.d.) repliceert. Spr. hoeft niet bevroed dat in de commissie-ver gadering een voorstel zou worden behandeld als thans aan de orde is gesteld. Spr. is van oordeel dat de burgemeester als politiek man stelling heeft genomen er niet onpartijdig heeft gestaan. Het is spr.' overtuiging, dat de burgemeester anti-si- cialistisch optreedt', dat is uit verschillende gevallen gebleken. Met blijkbaar welgeval- U denkt zeker, dat ze geen peper munt lusten, omdat die volgens hun zeggen „bitter smaakt". Maar wan neer U hun KING geeft, zult U be merken, dat "ze er dol op zijn. De kwestie is, dat de origineele KING Pepermunt bereid is uit een edel natuurproduct, waardoor het de kunstmiddelen eigen ia. KING ia een lekkernij en medicijn tegelijk. KING Pepermunt. dienen niet worden ontnomen. De bediening der bruggen kan door loa personeel geschieden zonder bezwaar van de Engros: Fa. RENEMAN v. d. HEIJDEN. len heeft de burgemeester den gespannen toestand gadegeslagen om daarna te kun- nen ingrijpen. Spr. aanvaardt niet dat de burgemeester eerst gerechtigd zou zijn tot ingrypen, wan neer er bloed is gevloeid. Het colportagever- bod had 1—2 uur eerder moeten worden Uit gevaardigd, daar elk oogenblik een uitbar sting was te voorzien. Spr. kant er zich tegen dat de burgemees ter thans verder wil gaan dan het vorige art. 84 ging. Daarmede kan spr. zich niet vereenigen. Een beslissing in rechten acht spr. zeker noodig. De heer VERKERK (a.r.) protesteert te gen de ongemotiveerde insinuatie van den heer Sanders tegen den burgemeester, dat deze de S. D. A. P. zou hebben benadeeld. De VOORiZITTER heeft er niets op tegen te worden aangevallen. Maar wel komt hy er tegen op dat door den heef Sanders is gezegd dat de burgemeester met welgeval len zou hebben gezien wat er voorviel om te kunnen ingrijpen. Wanneer die verdacht- ende.uitdrukking niet wordt terug £e- iiomen, zal spf. denbeer Sanders niet meer kunnen beschouwen als hy tot heden heeft gedaan. Het artikel 84 is een paar maanden ge leden uit de verordening verdwenen, daarom kon niet eerder worden ingegrepen. Het voorstel tot colportageverbod en de overige wijzigingen worden hierop aange nomen met alleen de stemmen der S. D1. A. P. tegen. De vergadering wordt hierop verdaagd tot 8 uur des avonds. AVQNDVERG ADERING. Een persoonlijk feit. Verontschuldigingen jegens den burgemeester. De heer SANDERS (s.d.) deelt mede er prys op te stellen de door hem in de mid dagzitting gebezigde uitlating als zou de burgemeester met welgevallen den gespan nen toestand hebben gadegeslagen om daarna in te grijpen, na dé uiteenzetting van den burgemeester, in te trekken. De VOORZITTER zegt dit met genoegen te hooren. Bekrachtiging van het Algemeen voor. schrift van politie door den Burge meester, krachtens artikel 220 der Gemeentewet uitgevaardigd en afge kondigd op 14 Juli. Dit kan thans na de aanneming van de gewijzigde politieverordening vervallen Het voorstel om afwijzend te beschik ken op ingekomen adressen om open stelling van de Jan Kattenbrug, de Kleiwegsbrug en de bruggen over de Karnemelksloot op Zon- en feestda- De heer MAASKANT (s.d.) meent dat het beroep der minderheid van B. en W. op het pontje niet opgaat; degenen, die met een bootje aankomen, kunnen evenzeer gaan loopen als de bewoners der Korte Akkeren. Spr. vindt het voorstel der minderheid daarom niet Sympathiek. Alvorens zich uit te spreken over dit voorstel wil spr. eerst de meening van an dere leden vernemen. De heer DESSING (r.k.) wil gaarne ver nemen of het de bedoeling is de bruggen omers en 's winters of wel des zomers alleen open te stellen. Mevrouw RIESZ (lib.) heeft zich altyd als voorstandster van de openstelling der brug gen doen kennen. Het motief van den heer Maaskant op het pontje gaat heelemaal niet op, daar door de openstelling der bruggen de toegang tot de Plassen wordt opengesteld, die thans is afgesloten. De heer VAN WIJiNEN (e.g.) is het mede niet eens met den heer Maaskant. De toe- nden zyn toch wel iets veranderd, nu de Plassen zich in zoo groote belangstelling verheugen. Het watertoerisme is opengesteld voor iedereen, van welken maatschappelyken welstand ook. Het is een noodzakelijkheid geworden om den toegang tot de Plassen tc vergemakkelijken. De heer PREVOO (s.d.) bepleit opnieuw de openstelling van het pontje. Nog steeds is in de Korte Akkeren geen arts gevestigd, wel- is er een apotheek gekomen. Het stads deel waar zoovelen wonen en dat zich uit breidt, is en blijft door des Zondags gesloten pontdienst geïsoleerd. Zoolang daarin geen verandering komt heeft spr. geen behoefte om die enkele watertoeristen ter wille te zyn. Wethouder MUYiiWIJK (a.r.) zegt dat B. en W. een vaste lyn moeten volgen. Er is pas besloten de bruggen gesloten te den, zoodat het niet aanaat daarin nu wij ziging te brengen. Op grond van de bekende motieven wil spr. zyn standpunt niet wij zigen. De VOORZITTER zegt dat er inderdaad veel gewijzigd is op het gebied van watertoerisme. Dat is voor een ieder open gesteld. Per cano trekt men tegenwoordig dc wereld door. Spr. meent dat een r ling tot September zou kunnen worden ge- boffen, die voldeed, zonder dat het de ge meente kosten veroorzaakt, terwijl er ver schillende belangen daarmede worden diend. Wethouder DE WÏITT WIJNEN (lib.) behoort mede tot de minderheid, die vóór de openstelling der bruggen is. Het gesl pontveer dwingt tot omloopen, maar de sluiting der bruggen op Zondag sluit de toegang tot de Plassen af. Spr. wijst er op hoe noodig het is de nu pas door de Personeele Belasting weer zwaarder getroffen bedrijven der café- en, restauranthouders te steunen. Aan dat drijf moet de gelegenheid om wat te ver- Wethouder DONKER (r.k.) meent dat het niet zou aangaan èen vreemde op een brug te zetten, die niet met de bediening vertrouwd is. Spr. wijst er ook op dat wie hier blijft liggen, hier kan overnachten, wie doorvaart, doet dat niet. Het open gaan der bruggen brengt geen voordeel maar nadeel, daar bij vertrek alles op Reeuw ijk wordt verteerd. Spr. acht het een belang voor de restaurateurs als de schuiten hier blijven liggen. Wethouder MUYLWIJK (a.r.) zeg\ dat do spoorbrug op de Karnemelksloot op Zon dag niet open gaat, zoodat er toch geen doorgang naar de Plassen komt. De heer MIDDELWEERD (r.k.) schaart zich aan de zijde van wethouder Donker. Zondagsarbeid wil spr. niet bevorderen. De heer VAN WdJNEN (e.g.) repliceert. Spr. is zeer verwonderd over de materieele motieven, welke hier worden aangevoerd. Er zyn hier belangen van cultureelen aard; het bezoeken van de Plassen is een behoefte voor velen om in de vrije natuur ontspan- nmg te zoeken in dezen zenuwachtigen tijd. Mevr. VAN DANTZ1G (s.d.) vraagt naar de juistheid van de sluiting van den spoor brug. Spr. is het eens met de motieven door den heer Van Wynen aangevoerd. De heer PREVOO (s.d.) zegt dat hy meermalen gezien heeft dat de spoorbrug geopend wordt op Zondag. De VOORZITTER herinnert aan den jong- sten Pinksterdag. Toen zijn er duizenden van hier en elders naar het Plassengebied getrokken. Dat wyst op de groote ideëele belangen van dit gebied voor het algemeen. Bij zijn terugkeer van Reeuwyk heeft spr. toen behoefte gevoeld zijn enthousiasme o\er dat mooie waterland in een der plaat selijke bladen te uiten. De stad Gouda doet verstandig geen barrière daarvoor te stellen en moet dan ook de bruggen op Zondag Het voorstel tot hetMgesloten houden der bruggen komt in stemming en wordt aan genomen met 12 st. voor en 8 tegen. (Tegen de heeren Fokkers, Maaskant, Van Wynen, de Witt Wijnen, van Soest, en Mevr. Riesz, Mevr. de Heide-van Veen en Mevr. van Dantzig-Melies. Het voorstel tot opheffing van dé func tie van keuringsveearts, plaatsver vangend directeur van het Openbaar Slachthuis. De heer SANDERS (s.d.) acht het on juist dat voor den plaatsvervanger van den directeur van het Slachthuis een aparte toe stand wordt geschapen ten aanzien van het wachtgeld. Dit is de tweede maal dat men wil afwyken van de wachtgeldregeling. Spr. wil geen uitzonderingsmaatregelen doch toepassing van de bestaande regeling. De heer VAN WIJNEN e.g.) acht het standpunt van den heer Sayders niet juist. Het geldt hier niet een geval, zooals de heer Sanders meent. Hier behoort wel degelyk een aparte regeling te worden getroffen, hiet het oog op de voorgeschiedenis aan deze functie verbonden. De regeling zooals die thans wordt voorgesteld, wordt door den betrokkene niet toegejuicht, maar dat moet buiten beschouwing blijven. De heer HEERKENS r.k.) is het er niet mee eens dat er nu een teveel aan personeel zou zijn, daarom zyn de motieven van den heer van Wijnen, ^aar spr. meent, niet juist. Spr. zet de geschiedenis uiteen. De heer Hupkes is eigenlijk vanaf den beginne vrij wel overbodig geweest. De heer Hupkes kan zeker niet zeggen van dit besluit de dupe te worden. Indien er een fout is gemaakt, dan is het wel deze, dat deze zaak niet eer der in orde is gebracht. Het gemeentebe lang vordert dat deze aangelegenheid nu wordt geregeld zooals het behoort. Het is niet verantwoord langer het volle bedrag te blijven betalen. Mevrouw RIESZ lib.) is het met den heer van Wijnen eens dat er voor dezen ambte- werkkring is. Het is daarom noodzakelijk dat, hoe onaangenaam het voor den betrokkene ook moge zyn, de Raad zyn eerder genomen besluit herzie en aanvaarde wat thans door B. en W. wordt voorgesteld. De heer MIDDELWEERD r.k.) wijst er op dat het bedrag dat nu aan den heer Hup kes meer wordt uitgekeerd 1600.— in draagt. Daartegen gaat ooi. het bezwaar van den heer Sanders. De gemeente had zich bij eerder ingrijpen vele honderden, wellicht duizenden kunnen besparen. Spr. vraagt of het thans gewettigd is de gemeenschap 1600.-1— meer te doen betalen dan werke lijk vereischt is. De heer FOKKERS (s.d.) zegt dat alle anderen, die op wachtgeld zyn gesteld, de teleurstelling ervaren die de heer Hupkes thans ondervindt. Het doet vreemd aan dat, nu het een hoofdambtenaar betreft, een uit zonderingsmaatregel wordt voorgesteld, die de gemeente geld kost. De heer Zanen heeft er by de laatste begrooting al op gewezen dat voor den heer Hupkes geen werkkring aanwezig was. Er is dus onnoodig al lang een salaris uitbetaald. Spr. handhaaft de bezwaren door den heer Sanders aangevoerd en verklaart zich tege; dit voorstel. Wethouder KOEMANS r.k.) betreurt het dat een zoodanig standpunt tegen het voor stel wordt ingenomen. Men moet het Slacht huis niet met den Keuringsdienst vereenzel vigen. Toen van de buitengemeenten de Keu ringsdienst is overgenomen, is de voorwaar de gesteld het personeel over te nemen. Daarmede zyn de lusten en ook de lasten aanvaard. Daarom acht spr. zich moreel verplicht om nu by de toekenning van een wachtgeld daarmede rekening te houden, dat de heer Hupkes een vasten dienst van 5 jaar bij de buitengemeenten heeft gehad. De conferentie met de buitengemeen^ heeft lang geduurd en is nog niet geheel beëindigd. Bij de overname in dienst der gemeente is er voor den heer Hupkes één betrekking gecreëerd met ƒ2700.— salaris. De heer Hupkes heeft er nu in toegestemd zijn werkkring te salarieeren met 1800 Daarom moet men dit niet als een normaal maar als een bijzonder geval beschouwen. Wil hij zijn recht zoeken, dan is het zeer wel mogelijk dat hy toekenning van een wachtgeld ook die 5 jaren in dienst der bui tengemeenten zullen moeten meetellen. De heer SANDERS s.d.) repliceert en wijst er op dat er sinds enkele jaren geen dag een volle werkkring voor dezen ambte naar is geweest en dat hy desniettegen staande ƒ2700.— per jaar heeft genoten. Wanneer men toegeefelyker zou willen zijn ook wanneer het arbeiders betreft, zou wel licht een ander standpunt kunnen worden aanvaard. Nu blyft spr. afwyzend tegen over het voorstel staan. De heer MIDDELWEERD r.k.) repliceert dat hy reeds vroeger heeft doen blijken dat de goedkoopste oplossing voor de gemeente de aangewezene is. Waar het dienstverband met den heer Hupkes niet wordt geëindigd, zal spr. met het oog op de verhoudingen toch zijn stem aan het voorstel geven. De heer VAN WIJNEN e.g.) repliceert en wyst er op dat steeds door hem is ge- aarschuwd dat niet op exportmogeiykheid van Gouda mocht worden gerekend. Ook niet in dien tyd. Spr. was het met anderen i niet eens. Het slachthuis is gebouwd op een grootere schaal dan noodig is. Spr. zal vóór het voorstel stemmen omdat het hier inderdaad door de positie van den heer Hupkes by de buitengemeenten een apart geval geldt, waarvoor een compromis-rege ling noodig is. Het voorstel komt thans in gedeelten in itemming. Tegen de voorgestelde wacht»' geldregeling verklaren zich de sociaal-de mocraten en de heer Begeer. Het voorstel wordt daarna in zyn geheel ingenomen. Het voorstel betreffende de huurnivel- leering voor de woningen „in 'het le complex geineentewoningen en de huurverhooging der woningen van de bouwvereeniging „Het Volksbelang". De heer FOKKERS (s.d.) wil dat de uit- keering van den huurtoeslag, door Maat- ichappelijk HuJpbetoon te verleenen, niet de gewone relcening moet bezwaren, teneinde de uitkeering aan werkjoozen niet in gevaar te brengen. Vóór hei zonnebad eerst de huid inwrijven met „Zij^-crême of „Zij"-olie. Dot voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens, prachtig gebruind. In Spr. wyst er op dat men met verhooging der huren voorzichtig moet zyn. Naar spr.'s oordeel zyn B. en W. niet gerechtigd tot huurverhooging aan „Volksbelang" te ver plichten. In geval dit wel zou geschieden, vraagt spr. in welke kas die meerdere huur komt. Spr. gelooft niet dat „Volksbelang" kan worden bemoeilykt en dat de gemeente er eenig belang by kan hebben. De vereeni- ging is in staat de zaken te beheeren zoo als het behoort, daarom is haar standpunt tot niet-verhooging der huren zeer wel ie aanvaarden. De heer MIDDELWEERD (r.k.) meent dat dit voorstel ontijdig is gekomen. Her- haaldelyk is de nivelleering der huren be sproken. Spr. vraagt als „Volksbelang" de huur verhooging zou afwyzen, of dan toch vast staat dat ze zou worden doorgevoerd. Mevr. RIESZ (lib.) wyst er op dat meer dere malen over de nivelleering der huren is gesproken, wyl er malle gevallen voor kwamen dat een gulden loonsverhooging met zich bracht 1.20 huurverhooging. Spr. steunt het voorstel van B. en W., dat biliyk ia te achten. Spr. heeft steeds gehoord dat de reserves der woningbouwverenigingen door het Ryk niet voldoende zyn geacht voor de meerdere te verwachten reparaties. De vereeniging nu zegt dat er wèl voldoende reserves zyn. Waar de gemeente garant is voor de o.v. tekorten, meent spr. dat de veilige weg moet worden bewandeld. De beslisriua^be/ rust by den Minister, indien het bestuur me* wil verhoogen. De heer VAN DEN ENDT (c.h.) is mede vóór de huurnivelleering. Spr. verwondert zich dat hier een huurtoeslag kan worden verleend buiten „Maatschappelijk Hulpbe toon" om, terwyl dit niet kon toen de mo gelijkheid bestond door een loontoeslag van twee cent een aantal Goudsche werkloozen in Moordrecht te werk te stellen. De heer SANDERS (s.d.) acht met den heer Middelweerd dit voorstel ontijdig. Spr. releveert de ervaringen van een vroegere delegatie die by den directeur-generaal Peerbolte is geweest toen werftloozen huur verhooging werd opgelegd. Het resultaat was dat de Regeering een oplossing aan de hand deed. Spr. meent dat het thans nog meer geboden is te zorgen dat er woningen komen met huurprijzen niet hooger dan 4.—. Het is voor spr. de vraag of de arbei dende bewoners in de woningen van „Volks belang" den huurtoeslag zullen kunnen er langen. De grootte der verhooging staat nog niet vast. Het hangt in de lucht. Zoolang er niet een voorstel is, waarby de Raad weet waaraan hy toe is, acht spr. het beter te wachten en met den Minister overleg te plegen. Spr. wijst er op dat de besturen van bouw verenigingen het gevoel hebben dat hun vrijheid geheel aan banden wordt gelegd. Het bestuur van „Volksbelang" heeft op de exploitatie gebracht de gewone onderhouds kosten, die ook de gemeente stelt, zoodat de reserves daarvoor niet behoeven te wor den aangetast. Deze besturen gevoelen zich niet meer vry. Aan de hand van de ervaringen zou het volgens spr. van wys beleid getuigen de huurprijzen te verlagen, nu de loonen met guldens omlaag gaan. Het is een belang van de gemeente en ook van de bewoners. Ook wanneer het Ryk niets doet, zal het belang der gemeente met verlaging gebaat zyn, naar spr.'s overtuiging. De heer VAN SOEST (s.d.) onderschryft volkomen hetgeen de heer Sanders heeft gezegd. Wethouder DONKER (r.k.) heeft tot de laatste dagen by den Minister aangetoond dat de gemeente niet alleen de huurverla- ging kan dragen. Aan de gemeente is ech ter medegedeeld dat door het Ryk geen ver goeding wordt gegeven. Spr. ontkent dat de controleur der ge- meente-financjën zou fitten o» de besturen. Dat is geenszins het geval. Dat heeft ook het bestuur van „Volksbelang" ingezien. Het voorstel terugnemen is onmogelyk. Zooals de toestand nu is, is huurverlaging noodig, maar het Ryk moet daaraan bij dragen. Geen middel zal daarvoor onbe proefd worden gelaten. Wat „Volksbelang" aangaat, de huidige bewoners zullen er geen last van hebben; wel e.v. nieuwe bewoners van deze huizen, daar deze geen huurtoeslag zuliekr krijgen. Dat tnoeten de nieuwe bewoners dan zeif weten. Het zal moeten biyken of' dat van invloed is op de bewoning. Wethouder KOEMANS (r.k.) wyst er op dat de meerdere huur overeenkomt'met het bedrag dat aan Uyslag wordt bybetaaid. De heer SANDERS (s.d.) gaat met deze mededeeling niet accoord. Zoolang niet vast staat dat de toeslag voor 100 overeen komt met de huurverhooging, gaat spr. niet met het voorstel mee. Het js spr.'s bedoe ling dat de huidige bewoners geen enkele huurverhooging zullen ondervinden. Spr. handhaaft het door zijn fractie by de be- grooting gedane voorstel. De neer PRLVOO s.d.) vraagt hoe het dan met de andere woningen staat. Wethouder DONKER r.k.) wyst er op dat niet over alle woningen in dit voorstel worat gesproken. Tot den heer S.unders zegt spr. dat het gemeentebestuur bezig is een oplossing te vinden voor goéökoopere woningen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Tegen stemmen de 7 sociaal-demo craten en de heer Begeer. Het voorstel-Fokkers betreffende de verlaging van huren van gemeente- woningen en van die van de woning bouw vereenigingen wordt verworpen. Alleen de 7 sociaal-demo- craten stemmen voor. Het voorstel tot wyziging van de be- heersverordeningen van den gemeen telijken stortings- en ophaaldienst en de spaarbank. Aangenomen. Het voorstel betreffende verlenging der concessie tot heffing van tolgeld op het Amsterdamsche en Goudsche Rij pad- Aangenomen. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond, gelegen aan Scliieland's Hooge Zeedijk, aan de N.V. Goudsche Water leiding Maatschappij. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Tollensstraat, Da Costa- kade en Van der l'almstraat aan den heer J. van Drunen te 's-Gravenhage. De heer DESSJNG acht het beter de ver plichting van 100% Goudsche werklieden te veranderen in 80%. Wethouder DE"WJTT WIJNEN (lib.) doet een oplossing aan de hand om aan het bezwaar van den heer Dessing te ontkomen door voor te «tellen dat B. en W. van die 100%, dispensatie kunnen verleunen. Spr. weet dat er anders moeilykheden kunnen zyn. De heer FOKKERS (s.d.) zou het beter achten de 100%; in 80% te veranderen, daar liet in de practyk tot moeilykheden aanlei- dmg geeft om de verplichting van 100% Goudsche werklieden op te leggen. De VOORZITTER merkt op dat de andere wethouders de voorgestelde wyziging van 100 in 80 niet wenschelijk' achten. Aanvra gen voor dispensatieverleening zullen met alle redelykheid worden beoordeeld. Er zul len niet onnoodig bezwaren in den weg wor den gelegd. Het voorstel wordt hierop met de dispen- s&tiebepaling aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Van Itersonlaan aan het Timmerbedrijf v.h. C, Middelkoop. Wordt mede met een aanvullende dispen satiebepaling aangenomen. Het voorstel tot aankoop van een poort aan de Lazarussteeg van J. J. H. van der Bruggen cjs. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van strooken grond, deel uitmakende van de Laza- -ruakade van eenige eigenaren. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur der woning Groeneweg no. 29 aan den heer D. C. M. den Adel. Aangenomen. Het voorsteL tot aankoop van een adres- aeennstallatie met toebehooren voor de Gemeente-Lichtfabrieken. De heer DESSING (r.k.) vraagt of werk loozen dit werk niet kunnen Joen, inplaats dan hiervoor een machine van 4000. wordt gekocht. De heer VAN WIJNEN (e.g.) meent dat wannéér het er om gaat een adresseerma- chine te koopen dat bedrag wel heel hoog is. Er zyn veel goedkoopere, die goed zyn. Wethouder MUYLWIJK (a.r.) zegt dat het niet een gewone adresseermachine is, maar een machine die in korten tyd de kwi tanties gereed maakt. Nu is het personeel overbelast met dit werk. Het bedrag is niet te hoog. De heer VAN WIJNEN (e.g.) begrypt niet waarom een zoodanige hooge uitgave noodig is; kan dat niet op andere en goed koopere wyze worden gevonden, vraagt spr. Indien de toestand zoo is als wethouder Muylwyk zegt, dan komt deze aanvrage wel heel laat. De heer MIDDELWEERD (r.k.) meent dat het college van B. en W. unaniem niet enthousiast is voor deze uitgave. De com missie heeft dit voorstel aanvaard, omdat deze machine noodig is geacht. Maar spr. wil gaarne aanhouding adviseeren. De heer POLET (a.r.) deelt mede dat de commissie voor het advies van den hoofd boekhouder, die de machine noodig acht, is gezwicht. De hee rVAN SOEST (s.d.) verklaart dat er voor deze machine zou worden getracht een prysverlaging te krygen. Wethouder MUYLWIJK (a.r.) repliceert en wyst er op dat deze machine voor de richtige behandeling van het werk noodza- kelyk is. In Delft heeft men er wel drie. De VOORZITTER deelt mede dat hy per- soonlyk op het bureau heeft gezien waar voor deze machine noodig is. Dat heeft hem de overtuiging geschonken dat deze machine er moet komen. Het voorstel wordt met 2 st. tegen aan genomen. Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de afdeeling Gouda der Zuid-Hollandschc Vereeniging „Het Groene Kruis" inzake consulta- tiebureaux voor zuigelingen- en kleu terzorg. Aangenomen. Het voorstel tot het geven van eenige straatnamen aan straten^ gelegen na- by de Lazaruskade en Onder n® Boompjes op het bouwterrein der hee ren P. A. Vingerling en H. Zanen. Dit voorstel wordt met het oog op het late m Het voorstel tot wUziging der verorde. ningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor de Stads-Muziek- STADSNIEUWS. Aangenomen. Wyziging der Begrooting, dienst 1933. Aangenomen. Afschaffing gevraagd van het roulee- ringssysteem by de werkverschaffing. De heer HEERKENS r.k.) vraagt of by de werkverschaffing het rouleeringssysteem niet kan worden afgeschaft. Nu worden tal van menschen op byzondere wyze gedu- neerd. Spr. wil den Raad doen verzoeken B en W. uit te noodigen het mogeiyke te dóen om daaraan een eind te maken. De invoering is geschied door den inspecteur voor de werkverschaffing. Spr. haalt eenige voorbeelden aan om aan te toonen hoe verkeerd dit systeem werkt. Door 2 weken te werken en een week uit schakeling worden de inkomsten van oen man met gezin van 5 kinderen c.a. 10. minder dan wanneer hy drie weken nipt heeft gewerkt. Een ander geval toont een verschil van 13.— minder inkomsten aan als er gewerkt wordt. Zoo zyn er meerdere Wethouder KOEMANS r.k.) erkent de juistheid der opmerkingen. Du inspecteur, die de rouleering heeft ingevoerd, heeft zijn, voorschriften daarvoor ontvangen van het Departement. Die regeling duurt echter al geruimen tyd. Hier is er tot nog toe geen last van ondervonden, daar nog steeds men schen aan t' werk konden worden gesteld voor volledigen arbeid. Door de rouleering van thans zyn de menschen er inderdaad slechter aan 'toe. De gevallen zijn met den inspecteur besproken en deze zullen worden nagegaan. By niet verbetering zal spr. tot in hoogste ressort de verbetering bepleiten van een toestand, die onhoudbaar is. RONDVRAAAG. Bij de rondvraag bepleiten de heeren PREVOO, VAN SOEST en MIDDEL WEERD verbetering van de verkeerswegen en bestrating in de Korte Akkeren. De VOORZITTER sluit hierop de open bare vergadering, waarna deze te kwart over elf uur overgaat in Besloten zitting tot het ontvangen van belangrijke mededee- lingen, welke nog niet voor openbaarheid bestemdjijn. TWEEDE KAMER. Retoisiebevoegdheden verleend. Wijziging Lager Onderwijswet. Nominatie Hooge Rauci De Tweede Kamer heeft het minister Verschuur niet te ifioeilijk gemaakt. Het webontwerp inzake dc retorsie-bevoegdhe den is na betrekkelijk korte algemene be raadslagingen goedgekeurd met enkel de communisten als tegenstemmers. De Minister van Economische aken heeft er voor de zooveelste maal op gewezendat mep der regeering geen schuld mag geven van den zeer ernstigen eeonomisohen toe stand. Zij heeft gedaan wat zij kon om langs indireeton weg de nooden te lenigen - een directe weg is niet te volgen en cm dei- indirecte middelen om onzen eco- nomischen weerstand tegen de crisis te ver hoogen is het retorsiesysteem. Mooi is het niet, een aanwijzing, dat de regeering daar- iiuHlte een ommezwaai in haar handelspoli tiek wil brengen, mag men er zeker niet in zien, "maar het is «en gemakkelijk hanteer baar wapen, in ieder geval een stok achter de deur, op het oogenblik door de regeering practischer te hanteeren dan liet lievelings denkbeeld van den heer Kortenhorst, een onderhandel ingstarief. Minister Mardiant heeft heel wat spre- Kers moeten aanhooren, alvorens omstreeks half zeven met zijn antwoord een aanvang te maken, dat hij vandlnag zal voortzetten. ïver het algemeen was de stemming niet ongunstig voor het ontwerp. De ergste tegenstander was de katholieke woordvoer der, de heer Suring, die den minister over een aantal quaestieuse punten aan den tand voelde, meende dat de beperking van den tchoolbouw langs andere weuen zou kun nen bereikt worden, overwegend beziwaar had tegen de verhoogwg vaii het aantal leerlingen voor de toestemming tot op richting van een School, geen vrede ook had inet de vergrootiqg van het aantal kilome ters, van vier tot vijf, binnen welke een schoolgaand kind een passende school moet kunnen vindenf maar niettemin wees hij het voorstel niet onmiddellijk af - en rijn fractie dus ook niet. Hem volgden vele andere sprekprs, de heeren Boon, en niet in de laatste plaats Ketelaar, hebben den Minister een krachti- gen ruggesteun gegeven, waarbij de laatste er in hot bijzonder den nadruk op legde, dat de voorgedragen noodwet slechts ander- minister voor generale herziening der Onderwijswet. Beide sprekers waren haast overredend wanneer dat nog noodig mooht zijn door hun gemoedelijkheid over de gemeensct.ap- Pehjke samenwerking in deze dagen! De laatste spreker was de communist och alk er, die in een in rustig tempo uitge sproken maidenspeech de enormiteit ver kondigde, dat er niets anders op zat als. het bijzonder onderwijs op te heffen- Dat tetere bezuiniging zijn dan de steedb voortgaande versleoliting van ons on derwijs. In dén aanvang der vergadering heeft de Kamer de nominatie opgemaakt, voor de be noeming van een raadsheer in den Hoogen Raad. GelijJc te verwachten, was, werd de oud- nnnister van Justitie, dir. Donner, al8 aum- één getosen; nummer twee is dr. J. O. van der Meulen, vioopresident der Utrecht, rah rechtbank, nummer drie dr. P. van «eohteren Altena, raadsheer in het Amster- namsche gerechtshof. Bij een der stemmin gen, werden zes stemmen uitgebracht op den h®«r Th. Ketelaar Een grap, waarover de netrokkene zelf meelachte. Tocjh een niet j eel gepaste grap,, wijl de lieer Ketelaar niet benoembaar i8 en het opmaken vay eon voordlraoht van dezen aard toch wel emBtig genoeg i8 om den humor zoolang op non- sctiviteit te zetten. half jaar van kracht zal zijn en de min.' m die periode gelegenheid zal vinden GOUDA, 21 Juli 1933. Het Cairliostro-Variété in de Schouwburgzaal ..Concordia". Het Gezelschap-Faveur dat sinds een reeks van jaren tydens de kermis week in de Schouwburgzaal van „Concordia" hier voor stellingen gaf, is evenals de kermis dit jaar weggebleven;- inplaats daarvan is er thans het gezelschap Cagliostro, bestaande uit een groep artisten, die evenals men dat van Faveur gewoon was, een ryk gevarieerd pro gramma ten tooneele brengen. Heeft Faveur's gezelschap steeds den ganschen avond het publiek weten te boeien en kostelyk te vermaken, ook de Cagliostro- groep heeft velen gisteren echt prettige uren bezorgd. Allereerst zorgde hiervoor het alleraar digst orkest, samengesteld uit musici die in Arena speelden, onder leiding van den heer Silbermann, zelf een bekwaam violist. Dit orkest, dat er met zyn Cagliostro-potpourri direct de stemming inbracht, vervulde op verdienstelijke wyze ook de rol van accom- pagnateur. Zoödra het zyn vroolyke pot pourri had beëindigd, verscheen een drietal jolige wielrijders op het tooneel „Hollywood pnd comp", die op alle mogelyke rywielen, en wielen ongeloofelyke staaltjes van vlug heid en behendigheid vertoonden. Henry Marchand, de chansonnier, die, zoo- als men weet, onlangs in de rechten promo veerde, zyn eigenlyke naam is Is. Koop man, heeft nadat hy met luister en praal in de vroege avonduren hier ter stede van het station was afgehaald, by zyn komst op de planken natuurlyk veel applaus als wel komstgroet in ontvangst moeten nemen. Velen kennen hem van de radio en van zyn optreden by andere variété-gezelschappen en ook thans weer had hy met zyn liedjes veel succes. Hy zong er maar weinig, van wyien Dirk Witte „Mensch durf te leven", een bruiloft in de dierenwereld en het aar dige liedje van den Franschman die ver telt hoe de wyn ontstaat, by velen eveneens wel bekend. Toen verdween de Mr.-zanger weer, om te worden opgevolgd door een aardige jonge dame die een vioolsolo ten beste gaf, aan de vleugel begeleid door een leuke blonde jongen. Dit tweetal dat zoo bescheiden deze. muzikale voordracht ten gehoore bracht, ont* popte zich even later, by gestaan door eed andere artiste, tot een groep acrobaten, die als van elastiek schenen en onder het neuriën van een leuk wysje de ongelooflykste toeren uithaalden, pit nummer, dat werkelyk heel byzonders tfas, het trad op onder den naam Willams Universal acrobatic-act, kreeg een geweldig applaus. Evenzoo de sprekende pop, die reeds meer hier ter stede zyn grappen ten beste heeft gegeven en het nu zelfs zoover heeft gebracht dat hy een liedje zong. Jeanne Horsten en Henri Theunisse had den, zooals vanzelf spreekt, het publiek di rect voor zich gewonnen. Deze soubrette, die men altyd weer graag ten tooneele ziet verschynen om haar beschaafden zang en optreden, was kostelyk in haar imitaties. Heel toevallig had ze voor de massazang, evenals in den Schouwburg, Lou Bandy, ook het schoone lied van het kanariepietje kozen. Ook hier kende iedereen het lied van Pietepiet en het succes was groot. De prestaties van Mr. Cagliostro, de tele- paath en illusionist, werden met groote aan dacht gevolgd. Van het zeer uitgebreide pro gramma vermeldden wy tenslotte nog de zeer byzondere prestaties van Mitzy Mayfair de gumm girl en de Hollandsche Crock met zyn partner. Alles tezamen is het een zeer goed pro gramma, waarby men zich kostelyk kan vermaken. Een motorryder leelyk terechtgekomen. Een motorryder uit Rotterdam kwam gis teravond op de Rabatbrug met het pedaal van zyn voertuig in aanraking met den yzeren rand van het trottoir. Hy ver loor hierdoor het beheer over zyn stuur, sloeg om en smakte met zyn hoofd tegen de leuning. Het motorrywiel tufte nog en kele meters 'door, doch viel toen op het brugdek. De Rotterdammer bekwam een ernstige hoofdwonde, terwyl bovendien eenige tanden afbraken. Per ziekenauto i: hy ter verpleging naar 't Van Iterson Zie kenhuis gebracht. De motorfiets werd by een omwonende gestald. Aquarium-tentoonstelling. De Goudsche Aquarium-Vereeniging „Bio- logica Natura", afd. van den Ned. Bond van Aquariumhouders, organiseert dezer dagen een tentoonstelling van tropische, sub-tro pische en koudwater-aquaria in het gebouw van de voormalige Ambachts-Avondschool aan de Houtmansgracht, ingang Paradys. Deze tentoonstelling is geopend Zaterdag 22 Juli van 3 Msuur, Zondag van 12- 5% uur, Maandag tot en '1net Donderdag van 10—9% uur. Waar in Gouda en omge ving, getuige de bloei van de Goudsche Ver eeniging, voor deze tak van natuursport veel belangstelling bestaat, twyfelen wij er niet aan of voor deze belangwekkende ten- toonstelling zal hier veel belangstelling be staan. De toegangsprys is zeer laag gehou den en vormt voor niemand een bezwaar om een bezoek hieraan te brengen. Het aantal werkloozen. Weer 19 werkloozen minder. De stand op Donderdag 20 Juli was al volgt: 104 aardewerkers, 34 letterzetters, 316 bouwvakken, 77 houtbewerking, 4 leder bewerking, 10 kleedingbewerking, 127 me taalnijverheid, 4 papierbranche, 44 textiel industrie, 48 suikerwerkers, 70 sigarenin- dustrie,29 landbouw, 250 pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers, chauffeurs, 32 kantoorpersoneel, 11 huiseiyke diensten, 164 fabrieksarbeiders, 91 transportarbeiders. v Totaal 1415. Duitsche Handelscorrespondentie. Voor het in Juni j.l. te den Haag afge nomen Mercurius-examen in Duitsche han delscorrespondentie, slaagden onze stadge- nooten de heeren N. J. Amesz en W. L Kwinkelenberg Jr., leerlingen van den heer Ch. Lafeber. Een concert van de „Bazuin". Voor het Crteiacemité. Op Donderdag 27 Juli e.k. zal de Chr. Muziekvereeniging „De .Bazuin" des avonds 8 uur een concert geven'in de tuin van „Ons Genoegen" ten bate der kas van bet Plaatse, lijk Crisiscomité A. Naar verluidt zullen dien avond vanwege genoemd Comité pogingen in het werk wor den gesteld door verrassingen, die wü dus hier niet mogen noemen, belangstelling bü te brengen voor het nuttige effect van het streven dat b« het Comité leeft, Wü wekken ieder op het concert bij te Voor het gehouden „Mercurius"-examen Nederlandsche Handelscorrespondentie is geslaagd Mej. M. v. d. Brug, leerling van de Gem. Handelscursus alhier. „De Bazuin" heeft reeds meerdere malen blijk gegeven van goede prestaties. Dit be trekkelijk jonge corps mag er zijn en ge hoord worden. De leiding is bij den heer Naar 'wü°vernemeii "hebben een tweetal andere muziekcorpsen, hoewel mede uitj?e- noodigd voor dien avond zich genoodzaakt gezien hiervoor te bedanken. Hoewel dit is, kan de avond toch doorgaan, zy de bereidwilligheid van „De Ba zuin", waarvoor wij gaarne dankbaar zijn. Wy vertrouwen dat velen in onee stad dien avond zullen medewerken het streven van het Plaatselyk Crisiscomité te doen diagen. Uitspraken Kantongerecht. Strafzitting van Woensdag 19 Juli. Veroordeeld werden: Wegens overtreding art. lllg Alg. Pol. Verord .Waddinxveen: A. J. B. te Waddinx- >en 1.subs. 1 w. t. Wegens overtreding ftsscherywet: M. den D. te Rotterdam, C. S. te Hillegersberg en J. P. C. te Rotterdam, ieder 3.— subs. 1 d. h.; JS. te Hillegersberg 2 x 3.— subs, d. h. verbeurdverkl. vischtuig; H. H. Rotterdam 3.— subs. 1 d. h. ver- erkl. hengel; S. K. H. te Gouda 1.— d. h. verbeurdverkl. stekken; J. D. 3.— subs. 1 d- h. ver- •kl. vischtuig. overtreding art. 461 W. v. S.: R. en J. de G., allen te Zeven huizen, Jedér 3.subs. 1 d. h. Wegens overtreding art. 35 Alg. Pol. Verord. Aekendorp: G. 'W. V. te Hoenkoop 1.60 suM. 1 d. h- f Wegens* overtreding -van art. 16 M. en R.-Regl. en art. 9 M. en R.-Besch.: K. G. T. te Gouda en D. G. B. te- Nieuwerkerk a. d. IJssel, ieder schuldig verklaard zonder toepassing van straf; C. S. te Bergambacht 2 x 1.subs. 2 x 1 d. h. Wegens overtreding art. 11 Reglement: H- J- F. A. van G. te Tilburg 3.— subs. 1 d. h.; J. P. te Moercapelle, J.. A. te Boskoop en D. J. R. te Leiden, ieder 1.50 subs. 1 d. h. Wegens overtreding art. 83 Alg. Pol. Verord. Gouda: A. J. Z. te Gouda 1.— subs. 1 d. h. Wegens overtreding art. 35 Alg. Pol. Verord. Nieuwerkerk a- d. IJssel: P. J. A. te Rotterdam 3.— subs. 1 d. h. Wegens schoolverzuim: J. O- te Goude rak 1.subs. 1 d. h.; D. van L. te Zeven huizen 2.— subs. 1 d. h.; P. B. te Moor drecht en a van S. te Waddinxveen, ieder 3.— subs. 1 d. h. Wegens overtreding art. 27 M. en R.-wet: B. Y. zonder bekende woonplaats 3^— subs. 1 d. h. Wegens overtreding spoorwegwet: G. C. en C. S., heiden te Gouda, ieder 3se 1 d. h. Wegens overtreding art. 17 Visschery- wet: G. A. A. C., L. K. en J. A. M., allen te Rotterdam, ieder 3.— subs. 1 d. h. beurdverkl. hengel. Wegens overtreding art. 59 M. en R.- Reglement: M. C. B. te 1 d. h. Gouda 0.50 subs. Wegens overtreding art. 111b Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: J. te Waddinxveen L. te Boskoop, ieder 1.subs. 1 Pol. beiden V< en D. d. h. Wegens overtreding art. 73 Alg. Verord. Gouda; C. A. M. S. en W. M., b te Gouda, ieder schuldig van straf. Wegens overtreding art. 93 Alg. Pol. Verord. Guuda: J. M. de B., J. G. D. J, C. v. d. S., alle nte Gouda, ieder subs. 1 d. h. verbeurdverkl. voorwerpen. Wegens overtreding Kieswet: J. P., J. B.# J. Z., J. P., D. de W., D. in 't V. en H. N., allen te Gouda, ieder 1.subs. 1 d. h. als men z'n wasch laat behandelen in DE MODELWASSCHERIJ Uitslag verloting Zendingskrans. De uitslag van de verloting van de Lu thers<#ie Zendingskrans „Lydia" is al volgt: No. 8 (sprei), 311 kleed), 365 kleed), (ukssen), 155 (kleedje) en 116 (jurkje. De pry zen kunnen worden afgehaald by Mevr. Simon, Crabethstraat 6, 21 en 22 Juli 8 uur. Nieuwe Schouw burg. De nieuwste revue met Lou Bandy „O... bedoel je dat!" 20 Juli—23 Juli Soc. „Concordia" Non stoi» Variété Cagliostro. 25 Juli 8 uur gebouw „Daniël" Cursus Roode Kruis. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven 14, is tot en met Vrydag 21 Juli, benevens den daarop volgenden nacht, des avonds na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 4.30 Janny van Oogen vertelt; 5.Vervolg Concert; 5.30 Concert door het V.A.R.A.-Kleinorkest en Gramafoon; 6.40 Mr. Evert Straat over „De technische ontwikkeling van de laatste ja ren"; 7.-Concert door de Flierefluiters en Gramofoon; V.PjR-O. 8.— Cursus; A.V.R.O. 8.15pl.m. 9.45 Concert door het Residen tie-Orkest; V.P.R.O. 9.45 Cursus; 10.Vaz Dias; 10.15 Declamatie van Albert van Dal- sum; 10.45 Gramofoon; V.A.'R.A. 11- Gramofoon. Huizen: 4.30—45 Halfuurtje voor jeug dige amateur-fotografen; 56.80 Concert (Sopraan, Viool, Cello en Piano); 6.807 „Vragenhalfuurtje voor liefhebbersvragen" door A. J. Herwig; 7.15—7.80 Gramofoon; 7.30—8 Literair halfuurtje; 8—9 Concert door de Arnhemsche Orkestvereniging; 9— 9.30 Declamatie door Alle va nder Wal; 9.30—10.30 Vervolg Concert; pl.m. 10.05 Vaz Dias; 10.30—11.30 Gramofoon. 8POItT KW WEP»TltlJPBI*. ATHLETIEK. Nurmi professional. Naar uit HelsingiuiB gemeld wordt is het thans zeker,, dat Nurmi professional zal worden. Er zijn reeds geruimen tijd onder handelingen gevoerd met een profclub, doch Nurmi had als garantie een bedrag van 50.000 kronen gevraagd, welk verzoek was afgewezen. Thans echter schijnt een beslis sing met een Fransche profclub gevallen te ijn en in September gaat Nurmi officieel tot het professionalism© «over. Hij zal nog eenmaal in amateurswedstrijden te Helsing- fors uitkomen, waarbij een tweekamp op het programma staiat over 5000 meter met den wereldrecordhouder Lehtmen. Zuid-Hollandsche Athletiekbond. De stedenontmoeting Den Haag—Rot terdamDordrechtLeidenGouda. De samenstelling van de ploegen, die a,s. Zondag om twee uur mm. op het teirrein an OJympia tegen elkaar zullen uitkomen om den Chapsal Frères-wisselbeker, is als volgt. 100 M hardloopen: Den Haag: H. de Boer en K. v. d. Kamp, Rotterdam: A. 't Hart en P. Wemmers, Leiden: D. Roozen- daal en. D. Ouwehand; Gouda: I'. M. Beyen en J. Hertog, Dordrecht J. Boot en J. de Bruin. 800 M. hardloopen: Den Haag; J. Hebers en „Fenris"RotterdamA. M. de Wolf en 5. L. v. d. Ende; Leiden: M. Hoexum en R ,J. J. Bronsgeest, Gouda: M. Wildschut en J. Graveetein, Dordreqht.- W. Beerends en A. Luyt. 1500 M. hardloopendien Haag:_A. Wol! en P. Balder; Rotterdam: J. Jansen en P. Berkelaai* Leiden: A. Visser en C. Mes kers; Gouda: W. C. Bloazer en D. Hey; Dordrecht; F. C. du Hen en G. Middelkoop. 5000M. Iiardloopen. J. de Groot en C. Peters; Rotterdam: L. Dullaart en: A. Groe neweg; Leiden: A. Slingerland en J. Rijke- lijkhuizen; Gouda: A. de Ruyter en C. Hey- uemanDordrecht: C. de Haan en G. Bak ker. 4 x 100 M. estafette: Deq Haag: H. de Boer, K. v. d. Kamp, E.Scholten en J. Karman, Rotterdam: M. Meertens, J. Tour nier, P. Wemmers en A. 't Hart, Leiden: 1). Roozemdaal, D. Ouwehand, H. A. Bonte en J. W. Sohuss; Gouda: P. M. Beyen, J. Hertog, C. Luynenburg en Chr. Wiezer Dordrecht: J. Boot, J. die Bruin, G. id- delkoop en J. Bartels. Vèrspringen met aanloop: Den Haag: H de Boer en J. Karman, Rotterdam: M Meertens en L. Pronk; Leiden: H. A. Bonte tn E. Harlanid; Gouda: J. Hertog en C. Luynenbeig; Dordrecht: J. Boot en L. de Graaf. Hoogspringen- met aanloop: Den Haag: J. Krijasman en E. Scholten, Rotterdam M. Meertens en J. Smit; Leiden- A. Visser .en S. Meerburg; Gouda: F. de Vries en T. Tuinman DordrechtJ. de Bruin, en M ten Braak KogelstootenDen Haag A. de Bruyn en H. Houtzager, Rotterdam: J. Bakker en J. Markestein; Leiden: S.- Meerburg en J. Bekkering, GoudaP. M\ Beyen en J. Os kam; Doi-dreoht; J. de Bririh en G. Louw- Den Haagj W. A. Coster eq J. Zoutendijk, Rotterdam: J Bakker en J Markestein; Leiden: S. Meerburg en J. Bekkering; Gouda; M. Gebuis en R. Var- wcy; Dordrecht: G. Louwman en B. Beer man. WIELRENNEN. Goudsche Wielerbaan. Vlotte wedstryd met veel valpartyen. Door de felle zon was d© baan gisteren- avond nogal glad geworden, waai yin ver schillende rijders de dupe werden. D© kop pel rac© viel daardoor eenigezdns in duigen daar enkele goede rijders zooals Peek, Veld- heuer, Biesheuvel, de Jong e a., door een val de baan moesten verlaten. Het overladen programma werd geopend met een sprintwedetnjd, waarin 4 renners tegelijk starten. In de halve finale werden geplaatst; Peek, Velheuer, Goverts en Vre- ser, terwijl in de final© de strijd ging tus- sch en de twee eerstgenoemden. Veldheuer, die een renner inet goed^ capaciteiten bleek te zijn, versloeg Peek, ,waamiede hij de eer ste plaats bezette. De uitslag is; 1. Veldheuer, 2. Peek, 3. Vreser, 4. Goverts. Een achtervolging over 10 ronden bracht A. \le Jong—Pootjes en Gillet -fichlebaum in de finale, waarvan Gillet door een lek ken band van Schlebaum gedurende 3 ron den de achtervolging op Götz—Klip alleen moest voortzetten De einduitslag is: 1 Gillet—Schlebaum, 2 A. de Jong—Pootjes. Een klassementwedstrijd over 10 K.M. bracht 13 renners op wegfietsen aan de start. Gedurende een 9 K.M. had het pele- ton, bestaande uit Berkouwer, v. d. Wiel en Nagtegaal met een halve baanronde de leiding, maar daar Nagtegaal zioh zeer on sportief den geheelen. tijd liet trekken, wis ten de anderen bij' te houden. Tijdens het laatste klossemeRt had nog een valpartij plaats, doordat Nagtegaal paar beneden gleed en toen een 6-tal renners over hem heen kreeg. Berkouwer, een Tenner waar wat goeds in schuilt, wist het tweed© en laatste klassement te winnen, waarmed© hij tevens als eindoverwinnaar zijn eererondje kon rijden. De uitslag is: 1. Berkouwer 17 p., 2. v. d. Wiel 11 p., 3. Landwaal 8 p., 4. Nagte gaal 8 p. Een koppelwedstrijd over 40 K.M. met 8 koppels besloot de wedstrijd. Pootjes-Beu kers (Brengers die oorspronkelijk de kop» pelgenoot van Pootjes was kon door een val van Woensdagavond niet mee rijden) namen allereerst *©u rgftde, tuuwijd j^jgingen van. tinderen, vooral Biesheuvel—Ramp, geen bucc-es hebben. De eerste valpartij van be- teekenis is die van v. Esch, die de baan moet verlaten, waarna zyn koppelgenoot- Götz op Beukers gaat rijden. Het eerste klassemenlt bretiigt een everwthmng voor Veldheuer, die bij het tweede klassement zoo ernstig komt te vallen en inet hem Tn. Peekj dat de wedstrijd een oogenblik geneu traliseerd wordt. Hierdoor werd dit klasse- t een gemakkelijke overwinning voor Pootjes. Als de wedstrijd weer begint ver scliijnen als nieuwe koppels aan de start Cattel—Klip, v. Vliet-üotz. Het koppel Pootjes—Brongers is nu stukken sterker en waimeer het koppel Biesheuvel—Ramp door een gezamenlijke val ook zoo goed uja uit geschakeld zijn valt heit niet meer t© betwij felen welk koppel zegevierend uit de strijd te voorschijn zal komen. Ook al hebben Bootjes—Beukers het niet zoo zwaar gehad als in het begin, zij hebben getoond de over winning absoluut waard to zijn. Door de tralisatie, liet vervallen van het derde klassement enz., was geen tijd over de 40 K.M. bekend. De uitslag is: 1. Pootjes—Beukers 18 p. Op één ronde: 2. Cattel—Klip 3 p. Op 2 ronden: 3. van Vliet— Götz 9 p., 4. v. Tilburg—Biljet 7 p. LUCHTVAART. Asjes doet een noodlanding. Gisteravond hebben luitenant ^sjes en de heer Roelants met hum sportvliegtuig een noodlanding moeten maken nabij Bonn. Bij de landing werd het toestel geheel vernield. De beide inzittenden kwamen er zonder iefe sel af. De oorzaak moet worden gezocht in liet feit, dat een drijfstanglager van den motor gebroken is, waardoor men gedwon gen wajj een noodlanding t© maken. Luite nant Asjes en de heer Roelants iwaren voor een vlucht naar Oostenrijk onderweg. Naai- gemeld wordt, hebben luitenant Asjes en db heer Roelants zich per trein van Bonn naar Amsterdam-begeven. MARKTBERICHTEN. Leeuwarder Boternoweriug. De Leduwarderboternoteering is vastge steld op 56 ct. per K.G. Boternoteering Kopenhagen. De officieele Deensch© ^oternoteerlng be droeg gisteren 158 kronen is 58 ets. 4 Het Ryksbotermerk. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 23 t.m. 29 Juli 1933 de prys voor het Crisis-b^termerk op 1.per K.G. en voor die van de vervoervergunning van buitenlandsche boter op 1.10 per K.G. is bepaald. UKAADLOOZE dienst. Ondeugdelijke ry wielen in beslag genomen. MOSKOU, 20 Juli. De Volkscommissaris van de Luchtindustrie heeft, na ons officieel wordt medegedeeld, 17000 ry wielen in be slag laten nemen aangezien de fietsen va-n zeer slechte kwaliteit waren, niet alleen een belemmering van het verkeer zouden vor men, doch bovendien menachenlevens in ge vaar zouden brengen. Het metaal van deze fietsen werden ook zeer slechts bevonde*. De schade wordt geraamd op 2&0.Q0Q Roebel. De directie van de fabriek die de ry wielen heeft afgeleverd is gearresteerd. WISSELKOERSEN. 20 Juli. 21 Juli Officieel. Londen 8.22f 8-27 Berlijn 1 50.02 59.01 Brussel 4 34,57* 34.S7J Parijs 9.i0 9.70 Zwitserianira 47.85 47.88 Weenen 1 Kopenhagen 36.90 37.— Stockholm 42.50 42.70 Oslo 41.50 41.50 New-York 1.73* -.^►1.76* Niet-mucieel. Praag 7.35 7.37 Madrid 20.75 20.75 Milaan 13.07 13.07* Prolongatie 2* De Amsterdamsche fondsenmarkt bood heden kraohtig weerstand aan den oqgun- stigen invloed van de paniekachtige daling die gisteren, heeft plaats gevonden op de Amerikaansche effecten- en goederenmark ten die reeds aanleiding heeft gegeven tot het sluiten van de graanheurs in Chicago. De reactie in Wallstreet lekfc!e weliswaar tot een daling van het koerspeil van Ame rikaansche waarden, doch de verschillen waren van veel kleinere afmetingen, daar va« publieke zijde eenige vraag bestond. Dit gaf de beurs eenigen steun. Er wared cp het lager© peil wat kooporders geplaatst, die slechts tegen oploopende koersen kon den worden uitgevoerd. Amsterdam rubbers die 2 pet. lager inzetten, baalden dit verlies niet alleen in, doch stelden zich. uiteindelijk boven het vorig. slot. Ook verschillende minder courante soorten sloten hooger. Op de Industrie-afdeeling lagen Philips maai weinig lager. Aku's bleven vrij goed op peil ajleen Ned. Ford! waren enkele procenten lager. Koninklijke waren kalm en ook hier trad na lager inzet een bijna volledig her stel in. De Amerikaansche fondsen daaren tegen bleven lager Tabakken een kleinig heid beneden de koersen van gisteren. Sui kerwaarden toonden een krachtig herstel- v^pmogen. H.V.A.'a openden 5 pot. lager doch liepen later weer 4 pet. op. Scheep vaart en Mynwaarden kalm. Duitsche en Nederlandsche obligaties goed. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 21 Juli. Hoogste stand 766.0 te Danzig. Laagste stand 759.6 te Reykjavik Verwachting- Meest zwakke wind, aan vankelijk veranderlijk, later uit westelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt Waar schijnlijk regen of onweer. Koeler.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2