IUB lening Doorzitten bij Wiel rijdend ikbank PUROL uvijk vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex hl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NO. 18352 ^Zaterdag 22 Juli 1833 72a Jaargang BOSKOOP, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalveop Zon- en Feestdagen f Deze Courant komt in 1SKK8TE BLAD. .760.854.05 GROOTE UITVERKOOP ZOMERMANTELS ZOMERJAPONNEN EN REGENMANTELS Bammann Brieven Hit de Hofstad. MCLxixvi. BP.RK.?NW0L'DE- BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Door smart gelouterd door ■SS I 1933 *7 wi/uvj ivn t uiiUU01Y W1 j vz u rv vxxii. j lirtrtO i ivjljvzH xuvv/ivi/*n-'v»« ij x start. oopen. END. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ;e prjjzen z«n K. >lijk i 113 of Drogist. verstandig (Wordt vervolgd.) L HOORWEG. htend 6 uur, van van Zondagavond sr het de aan- loed drukwerk moet worden KERIJ AN ZOON. GOUDA. eer en Advei handela aan het GOUDA tot dag wordt men met Doo* 30-60 90 cl. Tube «0 cl Bi) Apoth. en Drogisten J Griff keek met onnatuurlijke groote, don kere oogen den ander in het gelaat en glim- Komst en toen oeoroeiue nei. naar, - niets kon doen om hem te helpen. Wanneer hij beter is, zei ze, toen ze i in het zadel zag stijgen, dan Na regsn komt zonneschijn. Na dagen van regen is weer het blauw ge komen aan de wolkige lucht, schynt weer de zon haar koesterende warmte om ons heen en glinstert op struik en boom en bloem opnieuw de zomersche zonneschijn. Dat is ’t beeld van het leven. Na regen komt zonne schijn. En het is goed ook. Dat wil zeggen niet alleen de zonneschijn, ook de regen is goed. Niet alleen in de natuur, ook in het menschenleven. Wij waardeefen voort durende zonneschijn niet langer als een vreugde. Integendeel, hy vermoeit ons. Maar wanneer na dagen van regen en donkerte zullen er wel weinigen onder ons ijn, die, wanneer ze ouder geworden zyn, niet ook de regenereerende, de herstellende kracht van het leed ervaren hebben, die niet over hun leven een ryker en warmer en voller glans hebben zien spreiden door ondervon den leed. Mits we ons niet door het leed gebroken voelen, mits we vertrouwen blijven, mits we gelooven, dat na regen zonneschijn komt. Want dit is wat we ten slotte het meest noodig hebben, het vast vertrouwen, dat in het leven licht en duisternis wisselen en dat na den overvloedigen regen, die ons zwaar moedig maakt, na het leed, dat ons neer drukt, de zon van het geluk weer zal door breken door de wolken. Dat na regen zonne schijn, maar ook na zonneschijn regen komt, is noodig in het leven. Maar het allernoo- digst wellicht is het vertrouwen, dat uitge- D_jegde, in deze spreuk: „Na regen komt zonneschijn’’. H%ngt die spreuk op in uw woon-, in uw werk-, in uw slaapkamer. Maar veel meer nog, draagt ze in *lw hart. Zoolang men gelooft, da’t na regen zonneschijn komt, is, hoe drukkend toestand moge zyn, de kracht tot herstel nog aan wezig en het leven zelf nog vol gehoopte en verwachte heerlijkheden. En die kracht, die verwachtingen hebben we noodig om te streven en te werken. Alleen wie aan den goeden uitslag gelooft, blijft doorwer ken. Maar zijn die verwachtingen eigenlijk niet vanzelf sprekend? Het geloof aan een betere toekomst is niet anders als een on vermijdelijke uiting van.-jden drang naar zelfbehoud, is ten slotte niet anders als de uitdrukking van de levenskracht zelve. In „na regen komt zonneschijn” spreken we ons onverwoestbaar vertrouwen in het leven uit, maar Inanifesteert ook het leven zelf zyn onverwoestbare krachten. de schoonheid en de bewegelijkheid vaï leven ervaren doet. Van wat we voortdurend zien of ondervinden, worden we de aantrek kelijkheid, de bekoring niet meer gewaar. Dat voelen we het duidelijkst, wanneer in vreemde landen en vreemde omgeving komen of wanneer we na lang verblijf el ders in de eigen omgeving terugkeeren. Uit wat we boven zeiden omtrent het ervaren van het wordende en de inwerking van het voortdurend veranderende op onzen geest, volgt dat trouwens reeds. De regen ook, kan mooi zijn, mits we niet dagen lang in regen gezeten hebben. Of uren duren eeuwigheden, dat ligt 'em aan ’t besteden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsbla per kwartaal 2.9Q, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschied Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. bezoek. Reeds was er heel veel besproken en men lacht daag natuurlijk in zijn vuistje. Of er veel geneigdheid bestaat om in eigen land te blijven, valt moeilijk te zeg gen. Hier en daar hoort men er wel van, maar van een groote algemeene strooming daarvan bespeurt men niets. Te begrijpen is dat wel, want het is nu eenmaal een ver- f schijnsel in ons land, dat men graag dat vlakke uitzicht eens kwijt wil en eens van een andere lucht wil genieten. Het behendigheidsspel op Schevenin. gen. Op Scheveningen gaat het niet best. Dat blijkt al aanstonds aan hen, die er wel heen gaan, want er is plaats voor logies te kust en te keur, op zich zelf geen goed teeken natuurlijk. Men kan het de hotels ook wel aanzien, dat zij niet bezet zijn; gansche ver diepingen zien er zpo gesloten uit en het geroezemoes dat alty'd om een hotel heen hangt is niet groot. Het befaamde behen digheidsspel waarover al veel te doen is, trekt aardig publiek. Men zit echter in de kabinetten van de heilige Bureaucraticus druk te broeden op maatregelen er tegen. Nederland moet weer gered worden! Het eind zal wel weer een verbod zyn en dan is Scheveningen weer een attractie die het ein delijk had veroverd, kwijt. We hebben nu eenmaal zoo’n brave re- geering, die als een vader over ons waakt! Er is heel veel animo voor en van ontred dering der, zeden valt nog niets te bespeuren. Het yertier langs de zee hangt natuurlijk heelemaal van de weersgesteldheid af en die liet wel wat te wenschen over.^De goede tyd moet nog komen, maar het perspectief is in het algemeen niet best: er is weinig besproken voor de maanden Juli en Augus tus. Wel neemt ontzaglijk het autoverkeer toe; dagelijks voeren ettelijke groote auto bussen gansche legers gasten aan, maar zij zyn er slechts enkele uren en veel financieel profijt brengen zy in den regel niet, want de bus is ook hun fouragewagen. Van deze moderne klanten valt niet veel te halen. Op de boulevard wordt op de spitsuren als het mooi weer is het auto-gery bijna ondragelijk en het wor-dt hoe langer hoe komst en toch bedroefde het haar, dat ze de zon doorbreekt, dan is het, of een nieuw geluk zijn heerlijkheid voor ons openvouwt, of We het leven anders, mooier, beter, bly- der zien dan zooeven nog, of we staren in een nieuw en wonder verschiet van geluk zaligheden. Dat is een van de redenen, waar om we regen naast zonneschijn noodig heb ben. Het leven is rijk door zyn verscheiden heid, maar is ook alleen te leven door zijn verscheidenheid. Wy beseffen dat niet altijd voldoende duideltyk. Maar stel U eens een altijd voortdurende gelijk blijvende toestand voor. Hy zou tenslotte ondragelijk worden. Er is nog een andere reden voor de nood zakelijkheid van den regen van het men schenleven als in de natuur. Het is toch ook hier de regen vaak, die den wasdom geeft. Wy moeten ook het lyden kennen, willen we mensch worden in den vollen zin van het woord en willen we de krachten in ons ont wikkelen, die anders vaak sluimeren blyven. Nood leert bidden, nietwaar? Maar ook leed, dat diep de voren ploegt door ons hart en ons leven, leert ons het beroep op eigen krachten en eigen energie. Ik weet wei, dat het leed de meeste menschen wel wat over vloedig wordt toegemeten. Er is maar zoo weinig geluk, maar zoo weinig vreugde in de meeste menschenlevens en wat er ïs wordt nog zoo vaak overschaduwd door vrees en zorg voor de toekomst. Maar er Een zomerslaap. Het onderwijs is zyn zomerslaap inge gaan; vrjjwel alle scholen zyn gesloten en vóór September gaan ze niet open, ’t Is een benydenswaardige tyd van zes a zeven weken, dat deze rentenierstoestand duurt. Het is dus vacantie en het reisseizoen is aangebroken, ’t Zou wel eens interessant zyn om daarover eens gegevens te hebben, maar voor de statistiek-wellustelingen zal het uiterst moeilijk zijn de cijfers daarvoor bij elkaar te harken. Enkele <age aanduidingen zyn er natuurlijk: het aantal verkochte spoorkaartjes, het aantal passen em bewijzen van Nederlanderschap, het aantal nationa- liteitsbewijzen voor auto’s enz., maar’daar- mede krygen wij geen volledig beeld. In de eerste plaats weet men daarmede den duur der vacantiereizen niet en aan de bereke ning ontgaat het toenemend cijfer der auto tochten. Eén ding kan men zonder cijfers wel constateeren, n.l. dat er ontzaglijk veel wordt gereisd eh dat het nog geregeld toe neemt. Het waiji Zaterdag j.l. toen de eerste stroom vacantie-gangers wegtrok ontzet tend druk aan het Hollandsche Spoorstation met name aan de z.g. Bazel-trein van half negen, die een prachtige verbinding met België, Luxemburg en Zwitserland geeft. Het ligt voor de hand dat het verkeer naar Zwitserland thans by voorkeur langs de Belgische route gaat: de verhalen over Duitschland zyn van dien aard, dat men maar liever deze route kiest dan die langs den Ryn. Trouwens België zal er wel bij varen, hetgeen blijkt uit het zeer groote aantal bewijzen van Nederlanderschap dat al is afgegeven en dat ongetwijfeld voor reizen naar België is bestemd. Naar wij zelf reeds ter plaats vernamen, verwacht men in België dit jaar zeer veel Hollanders op laqhte flauwtjes spottend. Ja, zei hij, als de huisfeeën komen goede God, Reddhiough, je schijnt niet te zóó, dat deze het raam bedekte. Hoe zacht, de hamerslagen ook waren geweest, wen slopen ze steelswijze Griff’s droomen bin nen en hij begon zich onrustig te bewegen. Wat is dat daargjndg voor leven? Klop, klop o God, dat is het houweel dat ginds op den molensteen slaat. Ik kan den steen er niet uit krijgenik zal het nooit kunnen en het veen grijnst me met zijn zwarte, be- geerige kaken aan, om me te zeggen, dat ik niet op dien molensteen gerekend had. Nell zou hem kunnen optillen, als ze ge- de warme zon en, het purper, dat zich tegen hoven. Ze luisterde naar den langgerekten de schemering over Bouldsworth Hill uit spreidt. Ik zou Nell zoo liefhebben als ik slechts durfde-, maar ik durf niet, nu ik mijn taak onvoltooid' heb gelaten. Nell had den adem ingehouden. Het was voor ’t eerst sinds vele dagen, dat hij haar naam had uitgesproken, voor het eerst in hun leven behalve rijn vurige bekente nis op den nacht, toen ze Lostwithens had verlaten dat hij' zei, dat hij haar liefhad; en ofschoon ze het wel wist klonk het haar prettig in de ooren. Nel! zal met den steen helpen, zood'ra ze bij mij kan komendan zal ik het klaar krijgen en de schande zal van me afgewen teld wordenen ik zal haar alles kunnen vertellenze zal de geschiedenis hooren en dan over me oordeelen. Arm meisje! Tk vrees, dat het haar verdriet zal doen. beeld is het andere waard. Maar veronderstel eens, dat ze het I deden. Zou je dat voldoening geven? Griff keek met onnatuurlijke groote UOUIIStlIE COURANT. - enz, wiekslag van de snip, die opgeschrikt was 1 door den hoèfslag van het paard. Toen wendde ze zich weer naar de hut. Dat is alles, herhaalde ze. Hij telt zijn leven veel te licht, geloof ik, maar ik weet, wat hij voor Griff gedaan heeft en ééns zal Griff het ook weten. Ze sloot de deur van de hut, gaf Trash een tikje, die in deze dagen niet op zijn gemak was, nu hij zijn meester zoo aanhou dend zag slapen gedurende de werkuren en ging toen bij dé rood gloeiende turven zitten. Haar gedachten waren als de wind, rennend van hier naar ginds, maar steeds keerden zij tot hetzelfde punt terug n-:»r ri toch één zouden rijn. Nell knikte ernstig. Zeker als ze er van was, dat het geluk voor Griff en haar nog j meer de vraag of dit niet aan banden gelegd moet worden. Veel kans daarop is er mis schien niet, nu men de fout heeft begaan een zeer groot en duur verkeersterrein aan den boulevard te maken. Men had dit elders moeten aanleggen, zoodat men gemakkelijk op bepaalde uren het autoverkeer op den boulevard had kunnen uitschakelen. Mis schien was al veel te bereiken ihet één richting-verkeer. Het is toch voor hen die eens willen wandelen, of op de terrassen der café’s zitten, een afgryselyk gedraai van de auto’s die in een onafgebroken file maar heen en weer rijden. Moest men den boule vard nog aanleggen, men zou zeker een ander systeem daarbij volgen en het uit zicht op de zee niet laten belemmeren door een autooptocht die dit voortdurend afsnijdt. In buitenlandsche badplaatsen heeft men het anders gedaan en daar ondervindt men min der ongerief van deze wandel-ryders, die in den regel geen financieel voordeel voor de ondernemingen aan den boulevard afwerpen. Zij ryden maar wat op en neer en verdwij nen dan weer. Slechts een klein gedeelte stapt uit en bezoekt de café’s. Juist wan neer het druk is van wandelaars, is het ook op z’n drukst van de auto’s en die twee soorten harmonieeren niet al te best. Het verkeer. Gelijk bekend is, is voor onze stad de ma ximum snelheid voor de auto’s afgeschaft. Gevolgèn daarvan hebben wij nog niet be speurd. Er wordt, zoo op het oog, op de zelfde wy'ze gereden als vóór dien. Hier en daar kunnen de auto’s wat vlugger ópschie ten, maar het zigzag-verkeer dwingt hen wel zeer op hun hoede te zyn. Gestadig breidt het aantal regelingen zich uit; steeds meer wordt één-richting-verkeer ingevoerd waar dit noodig is en wordt het links af draaien tegengegaan. Het aantal automa tische seinen is weer uitgebreid en zal nog steeds worden aangevuld. Het wordt voor een vreemdeling wel moeilijk om den weg te vinden, omdat hij telkens voor gesloten punten komt te staan. Maar duidelijke bor den vooral voor doorgaand verkeer zullen de behulpzame hand moeten bieden. HAGENAAR. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den be zorg kring i 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiön in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiön en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Griote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. pntiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- [n, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. FEUILLETON. HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door J. P. WesseJink—van Kossum. Nadruk verboden. Reddhiough keek in groote verslagenheid naar den slapenden man, ofschoon hij wist, dat ergens in een verborgen hoekje van zijn geest een goed plan aan het rijpen was. We moeten, een middel bedenken, om hem van dien»waan te genezen, zei hij. Zijn eenig behoud zit in het omspitten van dien hoek. De man is gezond genoeg, zooals alle inenschen zijnwat hem het meeste doet lijden, dat i8 juist wat u me gezegd hebt die gedachte, die hem belet weer op krachten te komen. Het toéval wilde, dat Griff op dit oogen- blik wakker /werd, en recht overeind! in bed ging zitten, de oogen gericht op de ontgin ningen, die zijn droomen hadden gevuld. Er is nog maar zoo weinig te doen, mompelde hij. Nauwelijks twee maanden werk. Het is om te vloeken, dat ik hier als een blok lig en dat stuk grond: me uitlacht. *Iet beteekent, dat het teó slotte toch nog den strijd heeft gewonnen. O, je kunt naar den duivel Ipopen, Reddhiough, brak hij af. loep hjj zijn hqofd omwendde en den dokter weten, wat dit alle8 voor me beteekent. Je Reddhiough hebt te diep in de flesch gekeken, man; j zal ik hem vertellen, iwat u allemaal voor I hem hebt gedaan uw slapelooze nachten en het lange rijden, ^vanneer u te moe was om te paard te zitten. Stil, brolnde Reddhiough. Vertel dat I maar aan de feeën, als ze komen. Die man is mijn vriend ik heb behoefte om hem te redden; dat is al. --- Néll keek hem na, toen hij de heide op- wild hadNell is als de leeuweriken en reed met den diepen, stillen hemel daar warme zon en. het purper, rij rit l.cterildó - dat èn in ziekte èn in gezondheid, Griff en zij Het laatst van al. voor ze haar eenVcm- dige toebereidselen voor den nacht maakte. die ze in den grooten stoel zou dborbrengen, nam ze een stuk van. een mat, die in een hoek van de kamer lag, vond een paar spij kers en den hamer, en bevestigde de mat dicht naast zich zag staan, je zegt, dat ik niet in staat ben om op te' staan. Man, je weet niet wat er afhangt van het voltooien van dien hoek. Ja, dat weet ik wel, zei Reddhiough. Hier Lomax, geef me eens een stevigen handdrukje hebt me altijd in elkaar kun nen drukken, is 't niet? Griff’s .hand sloot zich om die van den dokter enlhij trachtte zijn spieren in wer king te brengenEens zou hij de huid er af gehaald hebben door een eenvoudigen dtruk, maar nu moest Reddhiough glimlachen om dien zwakken greep. Dat moet je het bewijs zijn, Loma.x. Blijf nog een tijdje rustig, tot je krachten zijn weergekeerd. Ja, lig rustig! herhaalde Griff knie zend. ’t Ts zoo gemakkelijk, niet waar Red dhiough. wanneer je niet stil kimt blijven liggen. Hoor je dan niet, hoe het veen me uitlacht? Tk wel en dat zal me nog gek mar ken. Het middel om hem te genezen, dat hem eerst flauw en zwak >omlijinid voor den geest stond, werd Reddhiough plotseling duide lijk. Lomax, zei hij, veronderstel eens. dat de huisfeeën over het veen kwamen aange trippeld en dat heetje werk voor je afmaak- ten! I Veronderstel, dat jij een verstandig -mensch bent, ReddhioughHet eene denjk- gen, noodig. Maar deze verscheidenheid, deze wisse ling, die onze geest behoeft, schept ook de schoonheid en de heerlijkheid van het leven, i Het is de tegenstelling, die ons niet alleen duidelijker doet waarnemen, maar ons ook j 00k het leed, hoe hopeloos ook de toes nrhet urend Zonnebrand, Smetten en Stukloapen van Huid en Voeten, verzacht en geneest Hy zou ook alle verdere ontwikkeling tegen 1 houden. De voortdurende verandering werkt op onzen geest in. Het is niet het zynde, maar het wordende dat we ervaren. En wil onze geest levendig en werkzaam blyven, dan hebben we telkens nieuwe aandoenin- t nieuwe ervaringen, nieuwe emoties I drukt staat in dit gezegde, in deze spreuk: jdt de cellen jwt deze op tol isgestel. «veer kerngezond Sanatogen-gebruik beter voelen - lei oeidheid verdwijnt beter -e/tzien. En 15 cent per dag - gij U daardoor krachtig voek dat is altijd je groote fout geweest. Nell staarde angstig den dokter aanzij verwachtte schaamte en boosheid! op zijn gelaat te zullen zien, maar Reddhiough J lachte slechts, want hij kende rijn eigen I fouten even, goed als die van rijn buurlui en dat zei niet weinig. Altijd, stemde hij vroolijk toe. Maar misschien rijn de feeën wel uit de flesch gekropen. - Wat„ begin je nu weer slape rigste worden? Ik ben nooit anders, mompelde Griff. Als ik denk een oogenblik rust te zullen hebben, dan.komen de droomen 'weer en ik zweet weer opnieuw van al die afgravin gen, met dien grooten molensteen, die daar midden in de greppel ligt. Hij was al weer haast aan het droomen en spoedig was hij weer in slaap. Voor Redt- dhiough goeden nacht had gewensoht en zijn paard weer had bestegen, dat ongedul dig aan de deur op hem stond te wachten, vertelde hij mevrouw Nethercliff welke plannen hij in rijn hoofd had. Het is mogelijk, dat het rijn redding is, zei hij, in ieder geval kan ik u belóo- ven, dat er geen gebrek aan helpers zal zijn. dat het geluk voor Griff en haar nog komen zou, zeker als zij zich voelde in dit weergevonden vertrouwen het vertrou wen, dat ’s wihters de bejdie heeft-, als ze op den zomer wacht en zeker is van zijn

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1