IVÖROL Adri v. Maaren Gouwe 15 THIiiiistelmur Een Winkelhuis A. Kalisvaart Modern Bovenhuis L. E. Bicknese Voor Waddinxveen- Voor Reeuwijk HUISHOUDSTER. Eau de cologne's NIEUWE BESSEN *-* Voor Schoolboeken Boekhandel van BURK Kleiweg 39 Telefoon 2412 i.Amu-mKuws. 1". r PREDIKBEURTEN. Raadsels voor de Jeugd. Dr. B. J. Broekhuizen AFWEZIG tot 1 Aug •en Meisje Wie wil in de omgeving van Gouda verkoopen i HUIS - AAN - HUIS WEEKBLADEN! Weekblad voor Waddinxveen Weekblad voor Reeuwijk ORGAMIST(E) flink MEISJE Hmi Mmsch Vertegenwoordigers NIEUWE PROTESTANTSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING G.P.vamWELZENIS Ds. Joh. van Weizen Bovenhuis Handelaavondachaol Winkelhuis Verloskundige VERHUISD naar Bleekerssingel 25 VAN VEEN's Administratiekantoor G0EDK00PE TREIN Een oud en vertrouwd adres voor uw fruit JAC. MUL 'n Enorme sorteering M. J. Oosterling Zonen houden, dan die, dat de Regeering haar best zul doen. Zij zal daartoe ruime be voegdheden noodig hebben, doch van dicta tuur mag niet worden gesproken, al zal zij met btratte hand moeten optreden. Met het oog op den korten tijd, die te aijner besohik- k.ng stond, bepaalde de minister zich tot t o kort maar nadrukkelijk protest tegen dt, fabel, dat hij de medewerking der orga nisaties niet wen ach te. Daarvan is geen tit tel of jota waar en hij had geen woorden genoeg om dit als een fantasie te brandmer ken. Een reeks van speciale puuteai heeft e minister luerna de revue laten passee- len, om ten slotte bij de tuinderij terecht t0 komen. Hij deelde mede, dat de voor- - -hotregeflng geregeld zal büjven werken, )iaar tecltbeperking is een vraagstuk, dat met uit het oog mag worden verloren. Hierna werd overgegaan tot behandeling der artikelen en de daarop ingediende amen ciementen. Dat het wetsvoorstel zou worden aangenomen, viel overigens niet moeilijk te oerspellen. Na afloop van de besprekingen deelde de Voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt de Kamer op 5 September a.s. weer bij- eeun te roepen ter behandeling van het wetsontwerp tot heffing eener omzetbelas ting. BINNENLANDl Weg AmsterdamSassenheim wordt aangelegd. De Tweede Kamer zal evenwel nog over de werken kunnen beraad slagen. De minister van Waterstaat, h\ J. A. kam, heeft in antwoord op schriftelijke vugtüi vim dr. 'Hi. van der Waarden, lid vau ae Tweede Kamer, over onteigening van gtoudeu voui den rijksweg vah Amster- uain naar Öacsseulieim, er aan herinnerd, gat zijn ambtsvoorganger in zijn rede van S& December 1932 er op wees, dat er veel aan gelogc-u is, dat er juist in dezen tijd kun worden doorgearbeid fcn hij daarom be reid was oen spoedadvies in te winnen van de commissie-Van Rijckevorsel. Dit is geschied. Uit dit advies xis geble ken, dat, afgescheiden van de vraag, of een weg ten Oosten van Leiden zou moeten wor- ocn aangelegd, de verbinding over Sassen heim tji elk geval noodig is. Door het ter hand nemen van de uityocring via den weg Slotertocht—Sassenheim wordt uitvoe- ï'uig gegeven aan het ïijkswegpiiplan, zoo- dit laatstelijk is vastgesteld. De minister heel* opdracht gegeven, den aanleg van dit wegdeel verder voor te be reiden Met den aanleg van de daarvoor noodige werken zal echter niet .vorden be gonnen, voordat bij de behandeling van de begrooting voor dien wegenaanleg voor het jaijr ,1934 gelegenheid zfü hebben bestaan, deze aangelegenheid opnieuw in de Tweede Kamer te bespreken. De Joodsche Wereldconferentie. Resolutie aan den Volkenbond. Op de Joodsche Wereldconferentie te Am sterdam is gisteren besloten een resolutie aan den Volkenbond te doen toekomen, waarin het congres kennis geeft van de noodzakelijkheid: dat tot den Volkenbond het verzoek zal worden gericht, om een commissie of een rapporteur te benoemen en naar Duitsch- land te zenden, die tot taak zal hebben te onderzoeken en te rapporteeren, de feiten en omstandigheden in verband met de ver volging der Duitsche Joden en speciaal rap port uit te brengen over het gevangen hou den, de martelingen van Duitsche joden, het hongeren en het plegen van zelfmoord, dat naar beweerd wordt, in Duitschland onder de hyidige regeering voorkomt; dat door een petitie aan den Volkenbond zal worden getracht, Nansenpassen te ver schaffen aan de Duitsche Joden, die in staat zijn Duitschland te verlaten, of die het hebben verlaten zonder pas, welke Nan- senpas hun in staat zal stellen, Duitschland te verlaten of indien zij Duitschland hebben verlaten, zich in het bezit van hun geld en eigendom te stellen, zooals ook gedaan is door den Volkenbond in de Russische kwes- 'tie; Dat een procedure zal worden ingeleid voor den Volkenbond, opdat de hand worde gehouden aan de vakvereenigingsbepalingen in het Verdrag van Versailles, die flagrant zijn geschonden door de uitsluiting en het uitdrijven van alle Duitsche Joden uit de vakvereenigingen en opdat de Duitsche re geering zal worden gedwongen hen weder in haar vakvereenigingen op te nemen; dat tot den Volkenbond de petitie zal wor den gericht tot het handhaven en uitbreiden van de bepalingen van het Verdrag van Ver sailles over de bescherming van minder heden door deze bepalingen toe te passen 00 de bescherming der ontrechte Duitsche Joden en tot het handhaven van de schrifte- Hke beloften, door Duitschland aan den bond gedaan ter gelegenheid van de onder handelingen over het Verdrag van Versail- 1 s en inhoudende, dat het de minderheden binnen zijn grenzen zou beschermen; dat de petitie tot den Volkenbond zal wor den gericht tot het inroepen en onmiddellijk i'i werkingstellen van de hulpclasules in het, verdrag van Versailles ten gunste der Duit- pche Joden, die nog in Duitschland zijn, zoo wel als ten gunste van de Joden, die uit •Duitschland zijn gevlucht. INGEZONDEN. Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie) Wat zuüen wij met onze oude rijwielplaatjes doen? De tijd nadert weer, nog slechts enkele dagen scheiden ons weer van de maand Augustus, de maand, waarin de fiscus de uders van rijwielen verplicht een nieuw 1 Kstingptaatje te koopen. Het oude plaatje 1 >eft weer zijn dienst gedaan, en dus vooi* u geen waarde meer. Telkenjare worden er c a. 3 millioen. uitgereikt. Waar blijven de o'rie. Zij werden voprdien waarschijnlijk nutteloos weggeworpen. Heeft dit oude me- GEMENGDE BERICHTEN. Fabrieksbrand te Rotterdam. Een gedeelte van de tweede verdieping van het pand van de N.V. de Heer aan de Galvanistraat uitgebrand. Vrijdagmorgen vroeg heeft in het fabrieks pand van de NV. de Heers banket-j bis cuit-, chocolade- en Suikerwerk fabriek, staande aan de Galvanistraat t«j Rotterdam, een brand gewced, die zich in den beginne vrij ernstig liet aanzien, maar die tenslotte beperkt is gebleven tot de bovenste verdie ping, waarin voorraden embalage waren op geslagen en waai de cartonuagewerkplaats is. Een derde gedeelte van deze verdieping is geheel uitgebrand. De eerste verdieping, waar tal van kostbare mac 14ties en voort raden staan, kreeg zeer veel waterschade» evenals de benedenverdieping. De brand weer, die met groot materiaal wffc uitge rukt, werkte met 13 stralen. Twee motor spuiten namen aan de blussching deel. STADSNIEUWS. Afkondiging der wijzigingen in de Politieverordening. De door den Gemeenteraad Donderdag j.l. aangenomen wijzigingen in de Algemeene Politieverordening, o.a. inhoudende een col- portageverbod op door B. en W. aan te geven dagen en plaatsen, is op 21 Juli afge kondigd en daarmede onmiddellijk in wer king getreden. Blijkens het in dit nummer mede opge nomen besluit van B. en W. geldt dit ver bod voor den Zondag en voorts des Zater dags van des middags 12 uur tot des nachts 12 uur. De geschiedenis van het Klokkenspel te Gouda. Het pas-verschenen tiende j har boek van de Nederlandsche Klokkenspelvereeniging, onder redactie van den secretaris dier ver- eeniging P. T. A. Swielens, bevat onder an dere bijdragen ook het in December 1930 Een product van de Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist Doos 20 ct. Tube 35 ct. Zéér groote tube 60 *ct.. Venetiaansche gondels te~Amsterdam. Het Hbl. meldt, dat de havenmeester van Amsterdam, de heer W. N. van de Poll, de eerste gondel van het Venetië van het Noor den officieel in gebruik heeft gesteld. 't Is de directie van het Amstel-Hotel, die cie waarlijk voortreffelijke gedachte heeft gehad eenige gondels Uit het Italiaansche Venetië naar Amsterdam te laten komen en daarmede gelegenheid te bieden tot spele varen op den Amstel, in de kanalen dn grachten van Amsterdam. E-n er komt ook een rasechte gondelier uit de Dogestad naar de Noorder-zuster, om de eerste gondel te besturen, dezelfde gondelier, die dienst heeft gedaan op de Koloniale tentoonstel ling te Antwerpen. Op het terras van het Amstel-Hotel (dat afzonderlijk voor het pu bliek toegankelijk is), zal men derhalvq, vrij wel alles, wat watersport is, in de onmid dellijke omgeving vinden en het exotisch genoegen van een gondeltocht door de wa terstad Amsterdam kan er een .aanvang Inbreker, die zijn naamkaartje achterliet. In de ouderlijke woning te Den Bosch is, ,r.aar de Tilb. Crt. meldt, door de politie aangehouden en naar Tilburg overgebracht zekere A. v. O., de voortvluchtige mede plichtige van den op heeterdaad betrapten dader van de inbraak in het landhuisje van mevr. de wed. van K. aan den Bredaschen weg te Tilburg. Daar de man zijn naam kaartje had achtergelaten, was het voor de recherche niet moeilijk hem op te sporen. Men vond n.l. achter op zy'n in beslag geno men rijwiel een manchesterbroek, waarin zich een „bewijs van goed gedrag" bevond van het Huis van Bewaring te Den Bosch, afgegeven op den naam A. van O. Hy is door de beide agenten van dpn velddienst, die de inbrekers betrapt hadden, pertinent' herkend. Ook hy zal naar Breda worden overge bracht en ingesloten. taal dan geen waarde meer? Voor u wel licht niet, doch voor ons zeker wel. De Ver- eeniging tot bevordering der belangen van t. b. c. patiënten in Nederland nam reeds in het jaar 1931 het initiatief, om genoem de plaatjes (en ook andere metalen, zooals lood, zink, tin, theelood, koper etc.) in te zamelen, ten bate van hen, die voor Na zorgbehandeling in aanmerking komen. Dank zy de medewerking van velen, die hiertoe hebben bijgedragen, kon aan het einde van 1931 é.a. 5000 K.G. Worden bij eengebracht; in 1932 vermeerderde dit tot een gewicht van ruim 7000 K.G., hetwelk een respectabel bedrag opbracht. De groote sympathie en medewerking, die wij in de afgeloopen 2 jaren vanuit alle hoeken van het land mochten constateeren, geeft ons 'thans weer de vrijmoedigheid een beroep te doen, op het offervaardig publiek. Want moge het waar zyn, dat aan t. b. c. beetrij- ding momenteel vry veel wordt gedaan, helaas zyn er toch nog velen, die tenge volge van geldgebrek niet kunnen worden uitgezonden. Nog minder kan aan Nazorg behandeling worden gedacht, iéts wat van medische zyde een gebiedende eisch wordt genoemd'. Door Uwe medewerking kunnen wellicht velen, die met ondergang worden bedreigd, gered worden. Vandaar een be roep op alle bezitters van rijwielen, alsook alle anderen, dis een steentje kunnen bij dragen tot verwezenlijking van ons doel. Werpt Uw plaatje niet in de vuilnisbak, maar zendt het naar de vereeniging tot be vordering der belangfen van t. b. c. patiën ten in Nederland, Breedeweg 5 te Amster dam Oost, of naar B. Gompers, Bleekers- singel 29, Gouda. Het concert voor het Crisiscomité. Mijnheer de Redacteur, Ten eintle misverstand "te voorkomen naar aanleiding van he* door U opgenomen be richt betreffende een te geven concert op 27 Juli a.s., moeten wij U mededeelen dat het Goudsch Muziekkorps voor deze ge legenheid geen verzoek daarvoor heeft ont vangen, dus ook niet heeft kunnen bedan ken. Namens de Vereeniging tot instand houding van het Goudsch Muziekkorps, A. D. „v. VREUMINGEN, Voorz. C. A. VERSCHUT, Secr.-Penningm. na de restauratie van het Goudsche klokken spel in de Goudsche Courant verschenen ar tikel van onzen Gemeente-Secretaris G. J. J. Pot, getiteld „De Toren Zingt", geschie denis van het klokkenspel te Gouda. Door de opname dezer bijdrage in het officieele orgaan van de Ned. Klokkenspel vereeniging is aan de g'eSchiedenis van het Goudpche klokkenspel vanaf 1438 tot aah de jongste restauratie aan alle op dit ge bied deskundigen, bekendheid gegeven. Carillon-Concerten op den St. Janstoren. Evenals vorig jaar heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ook dit jaar pogingen aangewend om hier ter stede carillon-concerten te doen houden door be kende beiaardiers van elders. De concerten \orig jaar gegeven zijn door velen zeer ge waardeerd. In samenwerking met de Nederlandsche klokkenspel-Vereeniging is het mogen ge lukken vier concerten te organiseeren, waar voor de medewerking is verkregen van de beiaardiers Léon Henry te Nivelles (België), J. H. A. Wagenaar te Utrecht, W. Créman te Zwolle en Joh. Meyll te Nykerk. De beide laatstgenoemden behooren reeds tot de con certgevers van vorig jaar, de eerstgenoem- den zullen zich hier voor de eerste maal doen hooren. Het eerste concert zal reeds a.s. Maandag 24'Juli plaats hebben: de heer Léon Henry uit* tNivelles zal als» eerste concertgever op treden. Dan volgt.jde heer Joh. Meyll op 2 Augustus, de heèjr J. A. H. Wagenaar op ^Augustus, terwijl het laatste concert ge geven wordt door den heer W. Créman op een nog nader te bepalen datum. Het programma, door den Belgischen beiaardier Léon Henry op a.s. Maandag uit te voeren, bevat dd volgende nummers: I. Sonatina (Ire partie) Th. Latour. (1766 1837). A. Vermeulen. Leo Delibes. Ign. Pleyel. Ed. Grieg. 2. Vertelsel voor Beiaard 3. Lakmé (Stances) 4. Menuet 5. a. La Petite Pyincesse b. Mélodie 6. Gavotte pour carillonLéon Henry. 7. a. Vlaggelied W. Smits. b. Limburg, myn Vaderland, H. Tyssen. 8. Tambourin Rameau. 9. Aragonaise Troseïli. 10. Le Credo du PaysanG. Goublier. Hymne Patriotique. Goudsch Vacantie-Kinderfeest. De vacantie nadert met rassche schreden en daarmee ook het oogenblik, waarop een driehondendvyftig-tal kinderen in 2 groepen naar Hoek van Holland zullen vertrekken 't Wordt nu hoog tyd dat de kampliederen worden geleerd .Daarom zorgen alle jon gens en meisjes, dat ze Dinsdag om half zes aanwezig zyn in Heil des Volks, Peper straat 84. Aan de ouders verzoekt het Bestuur langs dezen weg er vooral aan te denken, dat Woensdag a.s. de laatste maal gelegenheid tot sparen wordt gegeven. Zorgt dat U by bent. 't Voorkomt teleurstellingen. Evenals 't vorige jaar roept het Bestuur alle ouders op (geen kinderen dus) tot het by wonen van een vergadering op Woens dag 26 Juli, des avonds 8 uur in Heil des Volks, waar mededeelingen omtrent het kamp zullen worden gedaan. Nieuwe aanwinsten van tie Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Openbare Leeszaal werd verrykt met de volgende boeken: A. Demaison. Dieren die men wild noemt. B. Stroman. Stad. Flitsen van Rotter- damsch leven in verschillende kringen. F. Timmermans. De harp van Sint Fran- ciscus. N. van Kol. Richtingslijnen. G. S. Viereck. Schijnwerpers; de proble men van onzen tyd in gesprekken met grooten onzer dagen. 25-jarig bestaan N.V. v.h. Joh. Wolff en Co. Op 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de firma Joh. Wolff en Co. werd opgericht. Ter herdenking van dit feit wordt op dien dag een receptie gehouden ten kan tore der vennootschap. Pe firma werd 1 Aug. 1908 door den te- genwoordigen dir. den heer J. R. C. A. Wolff opgericht Op zeer beeoheiden schaal werd AFKONDIGING? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA; overwegende, dat het in het belang van de openbare orde en veiligheid noodzakelijk is, in verband met vrees voor herhaling Van de ongeregeldheden van 8 Juli 1933, artikel 83, 7e lid der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Gouda voor de bebouwde kom der gemeente toe te passen op Zater dagnamiddagen en Zondagen; BESLUITEN te verklaren, dat het ongeoorloofd is langs de huizen of op den openbaren weg, als mede buiten gebouwen of feitelijk voor ieder toegankelijke gronden, terreinen, we gen, voetpaden of in wateren binnen de bebouwde kom (fêzer gemeente, gelijk deze is aangegeven in artikel 2 der ^lgemeene Politieyerordening dezer gemeente, gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen te verkoopen, te koop aan te bieden, te ver spreiden, aan te bevelen, aan te kondigen of bekend te maken of hierop op eenigerlei wijze de aandacht te vestigen of zich met eenig voorwerp, bestemd tot het maken van reclame te bevinden, rond te gaan of te varen, dan wel met waren van welken aard ook, te venten, of daarmede in welken vorm of op welke wijze ook reclame of propa ganda te maken: a. op den Zondag; bi op den Zaterdag van des middags 12 uur tot des nachts 12 uur. Aldus vastgesteld den 10 Juli 1933 en ter openbare kennis gebracht, den 21 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., GAARLANDT. De Secretaris, G. J. J. POT. begonnen, doch al spoedig bleek, dat de ziöik moest worden uitgebreid. Aanvanke lijk werd te Rotterdam begonnen., dodh later werd het kantoor te Gouda gevestigd. Verdere uitbreidingen volgden, en thans bestaat de N.V. uit een hoofdkantoor te Gouda, met zes filialen, n.l. te Rotterdam, den Haag, Amsterdam, Utrecht, Arnhem en Eindhoven. Begonnen met een personeel van twee personen, bestaat thans het totale personeel met inbegrip van de filialen, uit ongeveer 100 man. Voor dén lieer Wolff, door wiens onver moeide werkeh de zaak tot zoo'n groote hoogte kwam, zal dit jubileum zeker een groote voldoening zijn, en het. zal hem en de firma op dien dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. S. A. Rochat. t Te Rotterdam is op 64-jarigen leeftyd overleden de heer S. A. Rochat, ontvanger der invoerrechten en accynzen aldaar, voor dien ontvanger hier ter stede. Eindexamen Middelbare Techn. School. Te Utrecht zijn aan de Middelbare Tech nische School voor de Bouwkunde geslaagd voor het eindexamen afd. Bouwkunde de heeren W. N. de Bruin alhier en A. v. d. Loo te Waddinxveen. Geslaagd. Voor het examen Duitsche Handelscor respondentie (Mercurius) slaagden de hee ren J. A. Kwaak van Waddinxveen en N. Vermeulen alhier, beiden leerlingen van den heer C. J. van de Putte. voor R. H. B.S. en Gymnasium naar Het R. H. B. S.-kamp op Texel. Hedenmorgen bereikt ons het bericht dat het in het R.H.B.^kamp op Texel uitste kend gesteld is. De stemming is er uitne-_ mend en de gezondheid der kampeerders laat niets te wenschen over. Zon en zee zor gen daarvoor. De zon verbrandt de jonge lui; in enkele uren veranderen enkelen to taal van uiterlijk. Donderdag hebben allen van een heerlyk verfrisschend zeebad ge noten. Dien avond hebben de kampeerders de eerste avondwandeling gemaakt, waarbij zy het lichten van de zee hebben gezien dat bijzonder mooi was. In het kamp is alleB tip-top in orde; zelfs is er Vrijdagmorgen met trappen en met stroo op smalle gedeelten een weg door het duin naar de pomp gemaakt. Deze week geen „Bottelaar". Bottelaar heeft in deze warme dagen vacantie genomen, zoodat zijn dagboek heden niet verschijnt. De Schouw burg-Bioscoop. Speelt alleen Zondag en Maandag. Wy herinneren eraan dat in de Schouw burg-Bioscoop alleen Zondiag en Maandag filmvoorstelling is. Vertoond zal worden „Dokter X" een First National-film met Lionel Atnill, Fay Way en Led" Traay. Als extra gaat de laatste lachfilm van den onlangs overleden komiek Fatty Arbucle. Het Thalia-Theater. Een zeer amusante film. In het Thalia-Theater draait deze we'ik een wel buitengewoon amusante filmi Het Is de spannende Paramountfilm „Als ik een millioen had", de geschiedenis van een excentriek miliionair, die zijn vermogen na laat aan een viertal hem geheel onbekende personen. Dat hierdoor de dolste verwikke- langen zich afspelen laat zich denken. De film die gespeeld wordt door uitnemende krachten van de Paramountfilm en in scene gezet werd door Ernst Lubitsch is 'een gang naar het Thalia-Theater zeker waard. Men kan zich er kostelijk vermaken. De rollen in deze vermakelijke rolprent \yorden vervuld door Gary Cooper, die als steeds op aan. trekkelyke wyze zyn filmheldenrol speelt, de charmante Frances Dee, Wynia Gibson en George Raft. Het byprogramma bevat behalve het ge bruikelijke journaal, een allerleukste klucht en een aardige screensong, een filmgenre, dat nog altyd zijn waarde heeft behouden. Het onweder en de geweldige regen van hedennacht. Het zware onweder van hedennacht en de daarmede gepaard gaande regenval, heeft op meerdere plaatsen in de stad overstroo mingen doen ontstaan. In de Boelekade kon den de riolen het water niet verzwelgen, en gaven dat, met hun eigen inhoud, terug; minder prettig voor de bewoners. Onder de boomen' lagen zeker wel honderd doode musschen, blijkbaar zijn deze in 'hun slaap verrast. In de Derde Kade zijn door het water gaten van eenige vierkante meters groot in den grond geslagen. Het water stroomde naar de lager gelegen Boomgaardstraat en nam daarbij zyn weg doo$de woningen aan die straat, die daarbij vrijwel allemaal ge heel blank kwamen te staan, zoodat dezen morgen alle bewoners aan de schoonmaak waren. De Aquarium-tentoonstelling. Hedenmiddag te 3 uur wordt door burge meester Gaarlandt de aquarium-tentoonstel ling, ingericht door de Goudsche Vereeni ging „Biologia Natura" in het gebouw der voormalige Ambachtsavondschool aan de Houtmansgracht, geopend. Te half vier wordt de tentoonstelling voor het publiek Opengesteld. Zoo'n aquariumtentoonstelling is altyd weer iets heel anders dan welke tentoon stelling ook. Hier heeft men immers te doen met levend, zorgzaam behandeld materiaal, dat door fraaie kleuren, wonderlijke vormen of belangwekkende leefwijze veler belang stelling trekt. Het is een geducht werk zoo'n. tentoon stelling te organiseerep, zelfs ai is deze, zooals hier het geval is, alleen ingericht met het materiaal van de plaatselijke ver eeniging. In een 50-tal groote en kleine bukken, tezanjen met een inhoud van onge veer 5000 L. is hier een schat van visch- soorten en ander in het water levend ge dierte bijeengebracht. Wij zullen hier geen opsomming geven van alles wat hier te zien is, daar een vry uitvoerige gids, welke bo vendien tal van wetenswaardigheden bevat, daaromtrent volledig inlicht. Er zyn hier niet alleen tropische en Sub tropische aquaria, maar ook het leven in de zet is hier waar te nemen, terwyl ook het koudwateraquarium niet ontbreekt, 't Is een lust langs al deze ryk voorziene bakken te gaan. Tusschen de weelderige plantengroei komen telkens allerlei kleurige visschen te voorschyn, om in 't volgend oogenblik weer weg te schieten. Behalve interessante tro. pische soorten, zooals Danio, labyrinth- visschen, maanvisschen etc. zyn er ook aan wezig alle mogelyke j vischsoorten uit ons eigen land, grootemjeels afkomstig uit de Iieeuwyksche en Sluipwyksche Plassen. Verder insecten en slakken, salamanders, en schildpadden; in het zeewater-aquarium bovendien de fraaie zee-anemonen, te veel om op te noemen. i De echte liefhebbej zal op deze tentoon stelling menig genoeglyk uurtje doorbren gen. Anderen zullen wellicht opgewekt wor den zelf zoo'n aquarium te bezitten, zelf te gaan kweeken. De vereeniging „Biologia Natura" zal hen gaafne als lid opnemen. Behalve de maandelyksche byeenkomsten, waarin verschillende moeilykheden worden besproken en voordrachten op het gebied van de natuurstudie worden gehouden, heb ben de leden recht op de ontvangst van het keurig verzorgde, op hoog peil staande maandblad van den Ned. Bond van Aqua- riümhouders, dat een betrouwbare gids is voor allen, die belang stellen in deze tak van natuursport. Merkwaardig is een verklaring van deze omstandigheid zouden wy niet gaarne geven dat men onder de beoefenaars van deze natuursport, dit in tegenstelling met wat men ziet in de Natuurhistorische Ver eeniging, zoo weinig intellectueelen, hoofd arbeiders aantreft, daarentegen veel hand arbeiders. De smid, de timmerman, de met selaar, de meubelmaker, de fabrieksarbei der enz. vindt men onder de leden van ,,Bio- logia Natura". Na hun dagtaak zoeken zij hun verpoozing en geestelyke ontspanning in deze kleine brokjes natuur, zooals «en een goed ingericht aquarium stellig mag noemen. Zy stellen zich niet tevreden met het verzorgen en kweeken vari hun visschen, maar willen ook op de hoogte komen van hun leefwyze en andere problemen, waar voor zy by de beschouwing van hun aquaria worden gesteld. De aquariumsport is daar om een mooie vorm van natuurstudie, die wy gaarne warm by onze lezers aanbevelen. Door een bezoek te brengen aan deze ten toonstelling zal stellig hun interesse wor den gewekt, en dan zyn we al weer een eind verder! Burgerlijke Stand. GEBOREN18 Juli: Johannes Jacobus,** van J. J. Hardy en C. wykhuizen, R. Vis* scherstr. 7. 21 Juli: Arie, z. van J. Kikkert en P- v$a der Mey, Parkstraat 10. ONDERTROUWD: 20 Juli: K. Schuiten»» en P. van Duivendyk. W. Leeflang en 6 A. Janssen. W. P. van Eyck en E. v*" n.feo-12.00 Vliet. - H. Hilgers en G. M. M. Wilhelm,.. OVERLEDEN: 19 Juli: Agnes Cetinski, wed. J. Marines, 47 j. 20 Juli: Jantje Boudewyn, wed. D. Blok, 81 jt GeeVtruida Spek, geh. met C. H. IJardelmeyer, 75 j. Agenda. I 22 Juli 8 uur. Nieuwe Schouwburg. De nieuwste revue met Lou Bandy „O... be doel je dat!" 22 Juli23 Juli Soc. „Concordia" Non stop Variété Cagliostro. 25 Juli 8 uur gebouw „Daniël" Cursus Roode Kruis. Geneeskundige dienst op Zondag. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag- avond 12 uur vervoege men zich by afwe- zigheid van den huisarts by de doktoren: A. J. KETTLER, Gouv^e 95 en E* D. METTER, Fluweelensingel 69. Apotheken. De apotheken van den heer E. Grendel, Lange Tiendeweg 9 en Pr. Hendrikstraat 15 zijn tot en met 28 Juli, benevens den daar op volgenden nacht, des avonds na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEIN OMTREK. BERKENWOUDE. Groote boerdery afgebrand. Hedennacht ongeveer half drie is de blik sem ingeslagen in de hooischuur der boer dery van den heer Paul de Vries, Achter broek gemeente Berke-nwoude, waardoor een felle brand ontstond. Hoewel de brand weer uit Berkenwoude spoedig ter plaatse was, kon deze niet verhinderen dat de boer dery geheel afbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. De omliggende boerderyen werden met moeite gespaard. BOSKOOP. Burgerlyke Stand. GEBOREN: Reinard, z. van J. Bulk en W. v. Abshoven. Petronella Cornelia, d. van F. A. Vermeulen en E. Vermeulen. Aart Jacob, z. van J. Koelewyn en S. M. ONDERTROUWD: J. Matze en M. Spek. N. v. d. Kraats en H. M. v. d. Stam. - A. P. Bresser en L. M. v. d. Nieuwendyk. OVERLEDEN: G. Tjeenk Willink, wed. van J. H. Broese, 82 j. HAASTRECHT. aan „de Kleine Betuwe". De heer Kompier, de eigenaar van „de Kleine Betuwe", verzoekt ons mede te dee- len, dat ingeval de heer Schmidt Crans door slecht weer verhinderd is zyn bezoek aan „de Kleine Betuwe" te brengen, dit Zon dagmorgen per bulletin bekend gemaakt zal worden. Overigens verwyzen wy naar de betref fende advertentie in dit nummer. De Onze mededeeling inzake de opheffing der teekensch9ol behoeft eenige rectificatie. Al wordt het rykssubéidie -ingetrokken, de cursus blijft althans voorloopig bestaan tot 1 Januari a.s. en er worden reeds middelen beraamd het voortbestaan ook verder mo gelijk te maken, waaromtrent wy t. z. t. MARKTBERICHTEN. Coöp. Groentenveiling, Gouda. Postelein 23, peulen 816, doperw ten ƒ2917, stamboonen 1519, snyboo- nen 16-25, stokboonen ƒ18—32 per 100 K.G.; Bloemkool le art. ƒ8—13, idem 2e srt. 5—7, idem 3e srt. 1.50—4, kropsla 1.10-4.70, andyvie ƒ0.50—3.10 per 100 stuks; peen 2—5, kroten 1—3.20, seldery 0.601.10 per 100 bos; Tomaten A 4.90 7.10, B 6.50—7.90, C 4—5.10, CC 2.50— 3.10» per 100 pond. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Jan Pyncnburg rydt te Ryswyk. Naar wy vernemen zal Jan Pynenburg zeker starten voor den 25 uurs wedstrijd te Ryswyk die vandaag en Zondag wordt ge- Het geschil met de Directie der Ryswyk- sche wielerbaan dat ontstaan was door de publicatie van een brief welkt z.g. van Jan Pynenburg afkomstig was, maar in werke lijkheid een mystificatie bleek, is bygelegd. Programma voor heden. Hilversum: 2.15 Gramofooa; 3.00 A. Don over: „De 'Internationale zitting der Internationale Orde van Goede Tempelie ren 3.20 Zang door het dubbelmannenkwar- iet „Con Brio"3.40 Letterkundig overzicht door A. M de Jong,#4.00 Zang dubbelman- nenkwartet; 4.15 Concert door het V.A.R.A. Orkest, 6.00 Tunimers zingt liedjes; 6.15 Vervolg concert7.00 Tummers en Angela Tosnersza zingen liedjes; 7.15 Vervolg con cert; 7.45 Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Var ria, 8:00 S.O.S.-berichteni, 8.02 Orgelspel; 8.15 Uitzending van de Revue „Kom eens Kijken"; 10.00 Concert door de Fliereflui ters, 10 30 Accordeon en piano; 10.45 Ver volg concert; 11.16 Gramofoon. Huizen: 2.00—2.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30—4.00 Kindemiurtje4.00 —5.30 Gramofoon; 5.30—6.20 Concert door de K.RO.-Boys, 6.20-6.45 Journalistiek weekoverzicht; 6.45—7.00 Vervolg concert; 7.15—7.35 Voordracht door Dr. Ernst Claes; 7.35-7.45 Grampfoon; T.45-8.30 Vervolg concert8.30-8.35 Nieuwsberichten; 8.36- 8.40 Gramofoon; 8.40—9.00 Opvoering van „Het offer van 't liefste"; 9.00—1000 „Een laoh en een traan"; 10.00—10.30 Conoert door het K.R.O.-Orkest; 10.30-10.35 Nieuws berichten, 10.36—10.50 Opvoering van ,,'t RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Meest zwakke wind uit Westelyke richtingen, gedeelteiyk bewolkt, aanvankeiyk nog eenige onweerskans, koe- I.80—12.00 Gramofoon. Zondag 23 Juli. it ïl ver sum: V.A.R.A. 9.00 Tuinbouw- haifuurtje. S. S. Lantinga over „De Volks tuin" 9.30 Concert dooi de Notenkrakers, V.I'.R.O. 10.30 Keikdienst uit den Nederl. Protestanten Bond te Hilversum. Spreker: Db. D. Drijver te Raarlem; A.V.R.O. 12.00 -2.00 Concert door het Omroep-Oikeet en gramofoon; 2.09—2.30 Boekeniialfuur2.30— 3.00 Zang door. de zangvereeniging „Zang- lust" te Breda, 3.QQ-4.30 Concept door het Residentie-orkest en pianoin de pauze gramofoon4.301—5.00 Sportuitslagen en gr ar inofoon, A.V.R.O. 5.00 Dilettanten-uitizen- dirig6.00 CoRfcert door het V.A.R.A. Klein Orkest, 6.50 Orgelspel, 7.10 Vervolg con cert, A.V.RO. 8.00—8.15 Niéuws- en sport berichten; 8.157-9.20 Conoert door het Om- roep-Orkest en optreden van „The Harmo ny Kings", 9.20-9.40 W. Vogt over: „10 jaar A.V.R.O."9.40—10.00 Lucienne Boyer en haar Ensemhle, 10.00-10.15 Kovacs Lar jos en zijn Orkest; 10.15-10.30 Lucien Boyer en haar Ensemble, 1030—11.00 Kovacs La- jos en zijn Orkest, 11.00—11.30 Gramofoon; II.30—12.00 Kovaos Lajos en zijn Orkest. Huizen: N.C.R.V. 8.30-9.00 Morgen^ wijding dloor Johannes de Heer; K.R.O. 9.30 -11.00 Uitzending van de Plechtige H Mis uit het Dominicanen Klooster „Albertinum" te Nijmegen; 1100—12.15 Gramofoon; 12.15 -2.00 Concert door de K.R.O.-Boys; 1.00— 1.20 Mr. H. J. A. van Son over; „Russisch communism?"2.00—2.10 Gramofoon, 2.10— 2.30 Boeken, en Schrijvers, 2.30—3.00 Zang door het Utrechtsoh Paleatrijnsch Koor; 3.00—330 Gramofoon, 3.30—4.00 Vervolg zang, 4.09—4.30 Uitzending van den wieler wedstrijd tusschen Limburg en Noord-Bra bant op de wielerbaan bij Eindhoven; 4.30 -5.00 Ziekenlof door Pater H. Rothoff; N. C.R.V. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuiderkerk) te Sneek. Voorganger: Db. H. Veldkamp; na den dienst tot 7.45 Gewijde Muziek. K.RO. 7.46-8.05 Dr. F. A. Ver- cammen over: „Groot Nederland"; 8.05— 8.10 Voetbaluitslagen; 8.10—10.40 Concert door de Groninger Orkestvereeniging10.15 Nieuwsberichten, 10.49—11.00 Epiloog door het Klein Koor. Zondag 23 Juli. GOUÖA. Rem. Kerk, 10% u. v.m. Ds. S. H. Spanjaaid van Vlaardingen. Lutli Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5| u. n.m. Ds. S. Neerken te Dedemsvaart. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Leesdienst. 24 Juli 7% u. n.m. Ds. Kok van Veer.en- daal. Chr. Geref. Gemeente, Qouwe 139, 10 u, v.m. en 5 u. nm. Ds. Croes. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Bax te t Blauwcapelle. Vrije Evang. Gemeente, Zeugstraat 38, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. H. O. Leep. 26 Juli 12 u. Huweiy ksinzegening door Ds. H. C. Leep. 27 .Juli 8 uur Ds. H. C. Leep, Bybellezing en bidstond. Vry Geref. Gemeente, 10 u. v.m, en 5.30 u. De J Vy verberg Oplossing van de raadsels van vorig» week. 1. Peer, poes, pruim. 2. Ameland, Walcheren, Vlieland. 3. Jutfaas. 4. Kers. De prysviel by loting ten deel aan DIKKIE v. d. TOOREN, de La Reylaan 14, Gouda. Niehwe Raadsels. 1. Myn eerste is een wagen, myn tweede een hoofddeksel en myn geheel ligt op den grond. '2. Met 1 ben ik een boom, met w een slin- gerplant 3. Op de zigzagj-kruisjesliin k omt de naam van een stad in Zeeland. X ie ry een klein viervoetig X diertje. X 2e een natuurverschyn- sel. Je een deel van 'n kast, tafel enz. een metaal. een lichaamsdeel. X 6e een voorwerp, waar- X uit gedronken wordt. 7e een vaartuig. 8e een arider woord voor gril of nuk. 9e tuinmansgereedschap 10e timmermansgereed schap. 4. Welke muis kan vliegen? 5. Verborgen visschen. 1. Ben je per k»r, per fiets of te voet naar het dorp gejgaan? 2. Op de zwarte lykbaar strooide men groote witte bloemen. 3. Heb je tien of elf tikken tegen de gang deur gehoord? 4. Pas op, Anton heeft pas .de ton geverfd, ga er niet bovenop zitten. 5. De esch, olm, eik, beuk en linde zyn Oplossingen inzenden aan de redactie van de Gbudsche Courant, Markt 31. 27 Juli 7% u. van Rhenen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Jacobs. Rem. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Mispelblom Beyer. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Bakker van Bleiswyk. HAASTRECHT Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. W de Voogd v. d. Straaten. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. Erdman. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. E. L. Nauta. STOLWIJK. Ned. Herv. I^rk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer Luitjes g.o. te Leiden. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Steenbeek te Bennekom. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Schroten. 7 u. n.m. Ds. Steenbeek. ADVERTENTIE^. AFWEZIG tot en met 9 AUGUSTUS. TANDARTS (Crabethstraat 4) Aan de Ouders der kinderen van SCHOOL A. Zeer getroffen door Uwe attentie, betuig ik U mijn hartelijken dank. Mej. E. BEZEMER, Onderwijzeres School A. VOORLOOPIG KOSTELOOS. By vonnis van de Arrondissements-Recht bank te Rotterdam d.d. 19 Juli 1.1. is A. C. REURINGS, Graaf van Bloiöstraat 101 te Gouda verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den E.A. Heer Mr. A. HUlJGEN tot rechter-commissaris en van ondergeteekende tot curator. De Curator: Mr. A. A. J. RIJKSEN. GOUDA, 21 Juli 1933. Kleiweg 34. GEVRAAGD: voor halve dagen. Adres: FLUW. SINGEL 47. IDle adverteere In ome T KOST WEINIG 'T GEEFT VEEL1 7600 inwoners is het HET Verschijnt eiken VRIJDAG. 4500 inwoners is het HET - Verschijnt eiken WOENSDAG, die de adverteerders de grootst mogelijke publiciteit verschaffen, ze komen in elk huisgezin. Geen enkele reclame geeft betere resultaten. Zend Uwe advertentiën uiterlijk DINSDAG in aan het Bureau: HARKT 31 GOUDA TEL. 2745. Tegen 1 October a.s. vaceert de be trekking van der Ned. Herv. Kerk te Haastrecht. Gegadigden gelieven hun sollicitatie met vermelding van verlangd salaris voor 15 Aug. a.s. in te zenden aan den heer J. D. OOSTERLING, Secr.-Kerk voogd te Haastrecht C 80. 12 GEVRAAGD een voor de morgenuren. FLUWEELENSINGEL 29. GEVRAAGD: v die zich gemakkelyk onder alle standeiij kan bewegen voor 't aanbrengen van particuliere depot-houders (^ters) voor consumptie artikel, tegen loonende provisie voor het aanbrengen. Brieven onder No. 2716 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 8 beschaafde heeren, GEZOCHT, op commis siebasis voor Gouda, Alfen, Boskoop, Bode graven, Woerden. By voldoende activiteit circa 120 gulden per maand verdienste. Br. n. L. v. Kleerdervoort 383, Den Hahg. 10 FlüWEEIEN S1N6EL63 60UDATEL.3I65 BILtUKE TARIEVEN NETTE BEDIENING MAANDAG 24 JULI a.s., des avonds 7.30 uur hoopt voor de NED. GEREF. GEM. voor te gaan in het GEBOUW „TOT HEIL DES VOLKS" staande Middellantstraat 12. TE HUUR, Te bevragenNo. 18. 8 TE HUUR op een der mooiste pun ten van de Markt Te bevr. b. d. Makelaar P. W. DE BEUN, Fluweelensingel 90. 8 TE HUUR, nieuW gebouwd, staande Vlamingstraat 9. 10 Te bevr.: WIJDSTRAAT 41. met 5-jarigen cursus GOUDA. Inschrijving van leerlingen op DINSDAG 25 en WOENSDAG 26 JULI a.s., 's avonds van 79 uur in de School, PARADIJS 5. De aangifte kan ook schriftelijk worden gedaan. TE HUUR, geheel betegeld, marmeren toon bank en etalage. Was jaren een Boter- en Kaaszaak in gevestigd. Ook zeer geschikt voor Delicatessen. Eerste stand Rotterdam. Br. motto „Winkelhuis" Adv. Bur. Maren takstraat 60, Rotterdam. 10 TE HUUR, 'geheel nieuw. Huurprijs 7.50. Te bevragen na MaandagBOELE KADE 17. van Goejanverwellendijk 39 belast zich met Aan- en verkoop van Effecten, verzilvering van Coupons, Dividenden en aflosbare Obligaties. Sluit Prolongaties en Beleening op Effecten. Gratis nazien van alle Obligatiën en Premieleeningen en Adviezen voor Beleggingen. Kantoor is 's Maandags en Donderdags van 9 tot 3 uur geopend bij C. LAFEBER, Stoofsteeg 8—10 Gouda. Telefoon 2825. u van den Haag, Voorburg, Rot terdam, Gouda, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven en Woer den naar ARNHKM EN NIJMEGEN :>p de ZONDAGEN t.m. 3 Sept. (behalve Zondag 6 Aug.) Strooibiljetten met alle gegevens kosteloos aan de stations. GEVRAAGD, nette besch. dame, pl.m. 40 jaar oud, P.G., in klein gezin, welke tevens lust en geschiktheid heeft om in nette Dameszaak te assisteeren, Br. onder No. 2743, Bur. Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. is nog SPOORSTRAAT 31 TELEF. 2955. PRIMA UITGEZOCHTE VRUCHTEN tegen de LAAGSTE PRIJZEN. DAGELIJKSCH VERSCHE AANVOER van MELOENEN, PERZIKEN, DRUIVEN, PRUIMEN, SINAASAPPELEN, TOMATEN, BESSEN, enz. enz. Alles wordt U thuisbezorgd. i a v w- '-*■ IN DE MEEST BEKENDSTE MERKEN bü f. ONZE EAU DE COLOGNE PER MAAT j - IS WERKELIJK IETS BIJZONDERS PER FLESCH. PER LITER. HOOGSTRAAT 20 TELEF. 3033.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 4