uwe 15 uwe 51 feut en sen (Ill'll Sligtrij 'ORSTBEREIDING fcVEN 64 et warm, eft niet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapeli.e, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 18353 Maandag 34 Mali 1933 72»Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon en Feestdagen Ira feuilleton. gdheden zijn laren SSEN >t door. :not het uit gevoerde ASPIRIN. Door smart gelouterd door Redactie Teleï. tegen Max ll (Wordt vervolgd). CREME. IBE EN DOOSJES ER DOOS 10 CENT- itgevers JOUDA. tellen drempel erd met enteeke- KAART jrima scheeicrême. >pt in WALITEIT IS. i en ver haalt men heerlijke ORST a 10 et. p. ons lookworst a 8 ct. per ons Ichouderham a 16 ct. per ons Rosbief a 18 ct. per ons elvleesch a 15 ct. per ons enz. welend, LAARLEVELD Jz. Spek. Het douane-contingent voor varkensspek is gebonden aan een prijsafspraak, welke afspraak op grond van bijzondere omstan digheden, gelegen in de door de Crisis var- kenswet geschapen organisatie, k<Mi worden aanvaard. Eieren. De regeling voor eieren, alhoewel niet in alle opzichten bevredigend, spruit toch voort uit den wil van Duitschland om met de Ne- derlandsche belangen rekening te houden. Dc Duitsche regeering had na afloop van het verdrag met Zuid-Slavië het autonome recht van rm. 30 op rm. 70 per 100 k.g. ge bracht. De met Duitschland overeengekomen re geling die 60 pet. toelaat van den invoer in het tijdperk van 1 Mei tot 31 Desember 1932 tegen een invoerrecht van rm. 40 van 1 Mei tot 30 Sept, en van rm. 30 van 1 Oc tober tot 31 December achtte de regec- ring aanvaardbaar, omdat daardoor de uit voer van de groote Nederlandsche eieren, welke aan de hoogste qualiteitseischen vol doen, mogelyk blijft flfl MBcywfcrah. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wawr de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur, Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i—regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en dep bezorg kring» 1—5 regels 1.55, elke regel meer B.8A. Advertentüm in het Zaterdagnummex 21 jjjslag op den prijs. luefdadigheida-advertentiln de helft van den prfle. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK: 1-4 regels 2.25, elke regel meer 0.51. Op •ie voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingon bjj contract tot zeer gereducearuev Prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek- wandelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zgn. 1 u,clieK gepleegd tusscii j de landelijke regeering. De Duitsche ryksweer zal haar katholieke officieren, beambten en manschappen, zoo- Wel als hunne gezinnen, een buitengewone 1 zielverzorging toestaan, te leiden door een s egerbisschop. De katholieke vereenigingen j en bonden die uitsluitend een godsdienstig doel beoogen, en als zoodanig aan de kerke- I Wie een vriend zoekt zonder fouten, blijft E under vrienden. De thans gepubliceerde inhoud van het soncordaat tusschen Duitschland en het Va- ticaan bevat, naar het W. B. meldt, o.a. de volgende belangrijke bepalingen. Het Duitsche rijk waarborgt de geloofs vrijheid en de openbare uitoefening van den katholieken godsdienst. Het erkent het recht van de katholieke kerk om binnen de gren zen der voor allen geldende wetten hare aangelegenheden zelfstandig te regelen en om binnen het kader van haar bevoegdhe den voor haar Ifeden bindende wetten en voorschriften af te kondigen. De met Beieren in 1924, met Pruisen in 1929 en Baden in 1932 gesloten concordaten blijven van kracht en de daarbij erkende rechten en vrijheden der katholieke kerk binnen de betreffende staatsgebieden blijven onveranderd gewaarborgd. In de toekomst zal het afsluiten van con cordaten door de landen slechts plaats heb ben met goedkeuring der ryksregeering. Van geestelijken kunnen door rechterlijke ambtenaren geen mededeelingen worden verlangd over feiten die hun bij de zielsver- zorging zijn toevertrouwd. De tegenwoordige organisatie en territo riale indeeling van de katholieke kerken in het Duitsche rijk blijven bestaan. De Heilige Stoel behoudt volle vrijheid van verkeer en correspondentie met de bis schoppen, clerus en andere dienaren van de katholieke kerk in Duitschland. Bij de reor ganisatie in het Duitsche ryk zal de rijks regeering zich langs nieuwe wegen met den Heiligen Stoel in verbinding stellen. De kerk heeft principieel het vrye recht van het be zetten van alle kerkelyke ambten zonder medewerking van den staat of van de bur gerlijke besturen. Geestelijke hoogwaardig- heidsbekleeders die in het Duitsche rijk hun zetel hebben, moeten Duitsche staatsbur gers zijn. Provincialen en andere hoog- waardigheidsbekleeders, wier zetels buiten het Dyitsche ryk liggen, staat ook wanneer zy een andere nationaliteit hebben, het visitatie-recht betreffende hun in Duitsch- land liggende goederen en gemeenten, vrij. Het eigendom en andere rechten van de gemeenrechtelijke lichamen, van de kloos ters en vereenigingen der katholieke kerk op haar vermogen worden naar maatstaf van de algemeene staatswet gewaarbörgd. De katholieke-phylolog4sche faculteiten aan de universjteiten van den staat blijven be houden. De ryksregeering zal vóór alle daarvoor in aanmerking komende katholieke facul teiten van Duitschland een uniforme metho de van behandeling volgen. Het katholieke geioofsonderwys in de volks-, middelbare en hoogere onderwijsinstellingen is een ge woon leervak en wordt in overeenstemming met de beginselen dér katholieke kerk on derwezen. By de aanstelling van katholieke leeraren voor het religieus onderwijs wordt overleg gepleegd tusschen den bisschop en IHIUISIHE Uil RAM Hat Concordaat tusschen Duitschland sn hetVatlcaan. De tekst gepubliceerd. Waarborgen voor het religieus onderwijs. Bestaande concordaten blijven bestaan. lijke overheid onderworpen zijn, worden in hun streven beschermd. Voor zoover het rijk en de landen de be langen behartigen van jeugd-sportbewegin- gen, zal worden zorg gedragen dat den leden het nakomen hunner kerkelyke plichten mo gelyk wordt gemaakt en hun niets wordt opgedragen dat onvereenigbaar is met hun godsdienstige en zedelyke overtuigingen. Op grond van de in Duitschland bestaande bijzondere verhoudingen en de met het oog op de door de bedoeling van het concordaat geschapen waarborgen betreffende de rech ten en vrijheden der katholieke kerken in het ryk- en de landen, heeft de Heilige Stoel voöTschriften uitgevaardigd, welke voor priesters en orden-geestelyken het lid zijn van politieke partijen verbieden. BUITEN LAN DSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Zes doodvonnissen. De rechtbank van gezworenen te Keulen heeft Vrijdagavond in het proces wegens den moord op twee S.A.-mannen zes be klaagden ter dood veroordeeld en bovendien tot langdurige gevangenisstraffen. Drie andere beklaagden zyn elk tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Prins August Wilhelm,lid van den Pruisischen Raad van State. Minister-president Goering heeft den na- tionaal-socialistischen rijksdagafgevaardig de, brigade-aanvoerder van de S.A. prins August Wilhelm van Pruisen en den ge wezen Duitsch-nationalen rijksdagafgevaar digde von F reitag-Loringhoven. benoemd tot leden van den Pruisischen Raad van State. Het Duitsche vreemdelingenverkeer in Oostenrijk volkomen stopgezet. Het Wiener Tageblatt meldt uit München: Sedert de instelling van de Duitsche belas ting op reizen in Oostenrijk is het reizigers verkeer van Duitschland naar Oosefrnryk volkomen tot staan gekomen. De grenssta tions Mitterwald en Kurfstein en de politie- uirectie van München noemen tot dusverre nog geen enkel geval, waarin de belasting van 1000 mark betaald is. Te Lindau, Passau en Salzburg elk is één reiziger geweest, die de 1000 mark betaald had. Dientengevolge is een reeks treinen ingekort of uit de dienstregeling geschrapt. Het reizigersverkeer echter naar andere landen ‘van Duitschland uit, waarvoor geen belasting geheven wordt, heeft eveneens vi y wel opgehouden. De treinen naar Frank rijk bijvoorbeeld vervoeren thans gemiddeld twee of drie reizigers. Scherpere toepassing van de doodstraf. Strenge maatregelen in Pruisen. Het Pruisische kabinet heeft in zijn Zater dag gehouden zitting een besluit genomen, dat een verregaande verscherping beteekent van de toepassing van doodstraf. Elke overval op een ambtenaar van den nut.-soc. staat, S.A. of S.S.-man of Stahl- helmlid kan, onverschillig of deze overval den dood van het slachtoffer tengevolge had of dat hy slechts gewond werd, bestraft v orden met een ter dood veroordeeling van dader of daders. Bovendien heeft de Pruisische regeering besloten aan de ryksregeering een aanbe- in het veen voor een beter doel aangewend. Hij wag zelf uit het veen afkomstig, anders had" lüj geen plan tot verlossing bedacht, dut in zijn wezen zoo eenvoudig was en zoo zeker aanvaard zou ’worden door de bewo ners van Ling Crag. Hij zocht eerst Ephraim Shackleton op en vond hem, verheugd over de afwezigheid van Betty o’th’Nab, die naar de boerderij van haar vader gegaan was. Goeden dag, dokter, zei Ephraim traag. Ik ben den geheelen dag alleen en had er op gerekend daar nu maar eens een vakan tiedag van te maken en geen slag werk te doen. Het gebeurt niet iederen dag, dat een man zijn vrouw kwijt is. Heel waar, Ephraim, heel waar, riep de dokter met zijn broeden lach. ‘Als we er maar lang genoeg op wachten, dan krijgen wft allemaal eens ons geluk. Maar ondanks dat heb ik je morgen voor een werk noodig en ik ben liier gekomen om daar met je over te praten. Hè? U hebt me noodig om te werken. Waarvoor dokter? Ik ben niet, wat men noemt, bekwaam in uw soort wan. werk. Dat mag zoo zijn. Maar je weet tpch gebracht. De Nederlandsche regeering hau vooraf met belanghebbenden de desiderata besproken, zoodat'de waarborg bestond, dat met alle belangen zou worden rekening ge houden. Dit neemt echter niet weg, dat reeds bij voorbaat vaststond, dat het ónmo gelijk zou zijn voor alle artikelen tarief- of contingentsafspraken in een verdrag vast te leggen. Het resultaat was, dat een aantal niet on belangrijke afspraken konden worden ge blaakt. Tot goed begrip van de beteekenis van dit verdrag moge daarop ten aanzien van eenige artikelen,nader worden ingegaan. Kaas. Na 15 Februari had Nederland alleen aan spraak op een- tariefcontingent van 1910 ton (Duitsch-Finsche verdrag), terwijl voor het meerdere het autonome recht van rm. 30, hetwelk kort daarop tot rm. 60 werd ver hoogd, moest worden betaald. De hierdoor geschapen situatie was in hooge mate scha delijk voor Nederland, omdat Nederland practisch het eenige land was, dat belang rijk meer kaas dan het Finsche contingent bedraagt, naar Duitschland exporteert. De Duitsche regeering wenschte den in voer van kaas zeer sterk te beperken, om dat Duitschland. een groot overschot aan boter had, waarom men meende meer melk tot kaas te moeten verwerken. Het resultaat van nader overleg is der halve, dat 70% tegen een gemiddeld invoer recht van rm. 28.57 in Duitschland kan wor den geïmporteerd, waarbij dan nog in aan merking genomen moet worden, dat het aan Finland afgestane contingent daarvan in mindering kan komen, waardoor in het ge middelde recht, dat betaald wordt, een frac- tioneele wijziging kan komen. Boven dit contingent kan nog kaas tegen het autonome recht naar Duitschland wor den geëxporteerd. veling voor te leggen om^e terdood-veroor- deeling mogelyk te makeiain gevallen, waar het aanzien en het bestand van den staat wordt aangetast door de^verspreiding van gruwelberichten. Voorts heeft de Pruisische regeering dé grondwettelijke bepalingen betreffende het begenadigingsrecht opgeheven en de moge lijkheid van begenadiging opgedragen aan den minister-president, f VEREEN1GDE’.STATEN. Wiley Post in New-York aangekomen. Het record rond de aardt met 22 uur geklopt. De Amerikaansche wereldvlieger Wiley Post is Zondagmorgen te! New-York om 4.19 uur (Nederl. tyd) geland. Hij heeft zijn eigen record, dat hy e«ügen tyd geleden te zamen met den aviateur Gatty vestigde, met 22 uur verbeterd. Post werd bij zijn laiiding. door een tal rijke menigte hartelijk toegejuicht. Naar men weet was Post Zaterdag 15 Juli, des ochtends om MO van’ het Floyd Bennett-vliegveld by New-York opgestegen en heeft hy de vlucht New-York—Berlijn, een afstand van 6000 K.M. in 25 uur en 40 minuten volbracht. Diehzelfden dag is hij ondanks zijn vermoeidheid nog naar Moskou verder gevlogen. Ofschoon zijn tocht eenige malen ver traagd werd door slecht weer en motor defect, heeft hij nietteiriin het record met 22 uur verbeterd. Post maakte een afgeBiatten indruk en moest uit den stuurstoel geholpen worden. Door het urenlange gerpnk van den motor was hij bijna geheel doof. Toen men hem ’uit de cockpit hielp zeide hy „Well, I’ve done it”, doch later voorde microfoon, die ten behoeve van de talldnze radioluisteraars waaronder zyn vrouw en zyn ouders in Oklahoma, op het veld was geplaatst voor een radioreportage van zyn aankomst, kon hij slechts met zwakke stem zeggen „I’m mighty tired” (Ik ben allemachtig moe). Nadat zijn eene oog opnieuw verbonden was werd hy met een politie-auto naar zijn hotel cvergebracht, waar hy weldra in diepe, loodzware slaap viel. De Retourvlucht van Balbo aangevangen. Carnera vliegt mee om in Italië te gaan boksen. Naar officieel wordt medegedeeld zou het eskader van generaal Balbo heden om 5 uur (Am. tyd) starten voor zyn retourvlucht naar Europa. De te volgen route over den Oceaan zal eerst worden vastgesteld als de vliegtuigen New Foundland bereikt hebben. Carnera vliegt mede om Schmeling te gaan boksen. ENGELAND. Het echtpaar Mollison verongelukt. V. D. seint uit Londen, dat het echtpaar Mollison Zaterdag kort voor 12 uur van Pen- dine Sands gestart is voor de vlucht over den Oceaan. De Mollisons boven New-Found- land gezien? Uit de St. George Bay op New-Foi^ndland wordt gemeld, dat men daar gisterenmiddag tegen 14 uur G.M.T. het vliegtuig van het echtpaar Mollison-Johnson zou hebben waar genomen. Het vloog in Oostelyke richting naar den Atlantischen Oceaan. Het zicht was tengevolge van den mist tamely k slecht. Een later bericht meldt dat het toestel in zee is gestort en het echtpaar Mollison om bet leven gekomen. wel. hoe je een stuk veen moet afgraven? Dat zou ik denken. Wel, hebt u ook plan gemaakt om u een niemw tehuis te laten maken net zooaJs mijnheer Lomax? Het is mijnheer Lomax zelf, die uw hulp noodig heelt. Herinner je nog dieh dag, toen je allen gewerkt hebt om een pad te graven m den sneeuw, Ephraim, zoodat de wenseh van je vrouw om in Trawdon begraven te worden, vervuld kon worden? O, ja, dat herinner ik me. Ze was de beste vrouw, die eerste -- hoe goed, dat heb ik pas geweten, toen Betty me onder han den nojn en me d^ ooien begon t« wassefien bij wijze van spreken. Welnu, dan hen je waarschijnlijk ook niet vergeten, dat Lomax dien dag even hard gewerkt heeft als twee anderenen nu heeft hij zijn zinnen op iets gezet, juist zoo- als je vrouw met dat begraven, en ik heb I jou en lederen Hinken jongen uit Ling Crag noodig om hem te helpen., zopals hij eens jou geholpen heeft. Ephraim, nog steeds verbijsterd, schoof zijn pijp van den rechtermondhoek naar den linker, keek toen aandachtig naar een stuk mest, dat aan één van zijn schoenen Douanavardrag mat Duitschland. Goedkeuring van de Staten-Generaal gevraagd. Het verloop der onder- handehngen. De credietovereen- komst. By de Staten-Generaal is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het Ne- derlandsch-Duitsche Douaneverdrag en van het Nederlandsch-Duitsche Douane- en Cre- dietverdrag van 26 November 1925, beide op 2" April j.l. te Berlyp tusschen Nederland en Duitschland gesloten. Sinds het begin van het jaar 1932, aldus de memorie van toelichting, traden bijzon dere moeilijkheden op in het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland, welke van den aanvang af de bijzondere aandacht van de Nederlandsche regeering hadden. Tot 31 December waren de invoerrechten voor een aantal belangrijke uitvoerartikelen voor de Duitsche markt geconsolideerd in het Douane- en Credietverdrag van 26 No vember 1925. Voor eenige andere artikelen, die voor den Nederlandsshen uitvoer van groote beteekenis waren de gemiddelde waarde van den boterexport naar Duitsch land bedroeg voor de jaren 192501931 57 millioen en die voor eieren 37 millioen had Nederland geen „eigen rechten”. Voor boter kon tegen het einde van het jaar een hoogst onbevredigende toestand eenigszins verzacht worden, terwijl voor andere artike len groote gevaren geducht moesten worden. Daarnaast werd de ontwikkeling van het handelsverkeer met Duitschland beheerscht door eenzeer ongunstige regelihg van het betalingsverkeer, die een belangrijke belem mering voor den export beteekende. De be perkte beschikbaarstelling van deviezen door, de Duitsche autoriteiten heeft onge twijfeld de prijzen van de landbouw-export- artikelen ongunstig beïnvloed. Onder die omstandigheden, t.w. moeilijk heden in het betalingsverkeer en weigering door de Duitsche regeering om waarborgen te geven voor eenige belangrijke artikelenj waarvoor Nederland geen verdragsrechten bad, kan men in zekeren zin spreken van eene uitholling van het Douane- en Crediet verdrag, zoodat de waarde van een verlen ging daarvan overigens slechts te ver krijgen door zeer reëele offers van Neder landsche zyde op dat tydstip meer dan problematiek was. Beschouwt men het geheel der getroffen regelingen, dan moge als vaststaand aan genomen worden, dat de verdragen een be langrijke verbetering beteekenen met be trekking tot den toestand, welke in den aan vang van 1933 in het Nederlandsoh-Duitsche handelsverkeer was ontstaan. Vergelijkt men echter de mogelijkheden, die de verdra gen voor den Nederlandschen export bieden met een vroegere periode, toen Duitschland niet alleen' aan het Douane- en Credietver- <irag van 26 November 1925 was gebonden, doch vooral ook aan verdragen met andere landen, waarvan Nederland krachtens de nieestbegunstiging profiteerde, dan blijkt duidelijk, dat de positie vooral van den Ne derlandschen landbouw-export veel moeilij- ker is geworden. De onderhaiyielingen over het Douaneverdrag. By de onderhandelingen over het Duitssh- Nederlandsche Douaneverdrag van 27 April werden zooveel mogelyk al de artikelen, die voor den Nederlandschen export naar Duitschland van belang waren, in discussie kleefde. Welnu? zei Reddhiough ten slotte. Mynheer Lomax is dichter bij den dood ge weest, dan ik van mezelf waag te denken', en ofschoon het nu beter met hem gaat, heeft hij zich deze gedachte in het hoofd gehaald dat hij niet beter kan worden, voor de laatste hoek van zijn ontginning klaar is. Noem het een dwaasheid. Ephrann maar het is een feit, dat hij zal sterven, als jij en je makkers hem met komen hplpen. Weer zweeg Ephraim. Nooit vlug in het geven van een belofte, had hij eerst het werk, dat hem den volgenden morgen op de boerderij wachtte, berekend. Het gras op het weiland moest noodig een volle veertiep dagen eerder gemaaid worden dan gewoon lijk; zjjn plan wa8 inderdaad geweest van daag eens flink aan het werk te gaan, in- dien niet Betty’s afwezigheid hem verplicht had om er eep vrijen dag van te maken. Nu,, ik zal komen, zei hij ten slotte. Ik wil niet ontkennen, dat er heel wat werk op me wacht, en dat zal met menigeen wel het geval zijn, voor zoover ik weet. Maar mijnheer Lomax heeft voor mij gewerkt i zonder dat ik het hem gevraagd heb, en HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door 111 Weelink—van Kossum. 1 Nadruk verboden. Dat arme meisje echter lachte zachtjes,’ wijl zij naar den slapende keekwant als zijn krachten zou terugkrijgen, dan zou Jij^ zijn verhaal niet meer behoeven te ver- hij en zij, ze zouden dan op den van de toekomst staan, -zonder ge- loodzaakt te zijn naar het verleden terug te zien. Wat Reddhiough betreft, deze was recht °or naar tLing Crag geredenen nooit ge wende de jaren van zijn ruwe en aan op- ^ermgen rijke practijk had hij zijn be- Qdheid met de wijze van doen en denken Groenten. De tarief af spraken voor groenten zijn voor de Nederlandsche belangen niet bevre- j digend. (De hoeveelheden zyn tot de helft verminderd; het invoerrecht varieert van rm. 4 tot 15.) Het bleek slechts mogelyk eenige verbetering te verkrijgen, vergeleken met de autonome rechten, welke tydens de on derhandelingen van kracht waren, doch nu zal ik voor hem werken. Bovendien h?h- ben we allen, niettegenstaande hij den laut- sten tijd i-are dingen doet, een weeke plek in ons hart voor mijnheer Lomax van Ma nor House. Dat is de ziekte, Ephraim, riep de dok ter hem op den rug kloppend. Nu zal ik naar de eene helft van de inenschen gaan, en jij naar de andere helft, en morgen zul len we een begin maken. U wilt ook de spade gaan hanteeien Zeker. Ik heb nu heelemaai 'geen ern stige patiëntén, behalve mijnheer Ihmax dit behoort ook bij het genezen van een ziek mensch. Reddhiough had zich niet vergist, toen hij op zijn vrijwilligers gerekend had. Hij ging dien avond van den één naar den an-'*- der, evenzoo deed Ephraini Slwikleton, en •ze kregen geen enkele weigering. Ai het dringende werk van henzelf bleef liggen dat moest maar wachten en laten zouden ze van twee werkdagen één maken om den verloren tijd in te halen.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1