irneming rOCEN 1 1 ssen in J. zwakt' oor ekte? I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 13878 Woensdag 23 Augustus 1933 72»Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit Elad verschijnt dagelijks behalve opZon enF eestdagen - Regenmantels en Capes ook „Falcon I ;l neem Ti laat gekomen geluk. "TifiJi BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ‘I, enz. I (lOUISIHE (01 RIM a*-» v Dll, DV7OIXvJVFI vUvMDlVrtll, Ilft/w 1 IvLvll 1 j ITlWlWlVDvjli 1, lUVUiwni i REGENWEER' ruimen tyd hadden de fabrieken nauwelijks 19 eigenlijk geen ant ijzen zijn N HAAG) *1 ZOON GOUDA. het de aan- d drukwerk >et worden Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten Zeer lage prijzen i I Wij toonen U een enorme verscheidenheid RIJ i ZOON. )UDA. dag wordt iets te doen en waren er nog slechts tien i man aan het werk. kend Voedsel ist by een zjjn hierbjj Naar het Duitsch van MARGARETHE VON SYDOW met autorisatie bewerkt door J. 1’. Wesselink-van Rossum Nadruk verboden. Geen joden meer in het strandbad aan de Wannsee. Staatscommissaris Br. Klein heeft een verbod uitgevaardigd voor joden om het be kende Berlynsche strandbad aan de Wann see te betreden. Een bord met het toegangs verbod voor joden is bij den ingang aange bracht. Buitenlanders behoeven den Hitlergroet niet te brengen. Hess, de plaatsvervanger van Adolf Hit ler, maakt bekend: „Het is in alle landen gebruik, dat by het zingen der volksliederen, het groeten der vlaggen enz. buitenlanders het land dat zy bezoeken, eeren door zich van hun plaat sen t men .Dit is een vanzelfsprekende plicht van brand uitgebroken, die door den sterken wind zich snel üitbreidde. De*Vlamhien be dreigen een der dichtstbevolkte wijken van Toulon. Militairen zyn gerequireerd, die trachten door het graven van slooten het vuur in te sluiten. ZWEDEN. „Koning der uitbrekers” aangehouden- Woonde met zyn vriendin in een tent. De Zweedsche politie heeft dezer dagen te Kattarp ten N. van Helsingborg Hans Christian Andersen aangehouden, een be nicht uitbreker, die evenals zyn naamge noot, de dichter, groote bekendheid had ver worven in zyn vaderland Denemarken, een bekendheid echter in ongunstigen zin, want hy had den bijnaam van „koning der uitore-^ kers". Met zijn vriendin woonde hy in een tent by Helsingborg, die zoo verborgen Was dat zy niet gemakkelyk viel waar te nemen. Omwonenden, die -rook zagerr opstijgen uit het bosch, waarin de tent stond, toen zyn vriendin er het middagmaal bereidde, waar schuwden de politie, die zich verdekt op stelde doch zonder resultaat, maar aanvan kelyk er niet in slaagde het tweetal te ar resteeren. Later slaagde men er wel in. Andersen heeft reeds bekend alleen in Sk&ne (Zuid-Zweden) ongeveer honderd in- Ik zou nu bijna een lui leven kunnen lei den. Ik heb mij toch ook gedurende zooveel jaren lichamelijk en geestelyk en ook waf myn zieleleven betreft, gemarteld en inge spannen, tot uitputting der laatste krachten toe, dat een tijdperk van rust slechts recht vaardigheid van het lot zou moeten schynen. Maar ik huiver voor rust. Daar ben ik nog lang niet oud genoeg voor. Ik moet vopr andere inspanning en gebruik mijner krach ten zorgen. Anders zou ik misschien tot iets zeer dwaas zyn vervallen. Het leven heeft er voor gezorgd, dat mijn kracht tot liefhebben zich in kracht tot werken omzette. Dat mag nu niet anders worden juist nu niet. Ik ben er nog niet oud genoeg voor. Zyn dat de gevaren van mijn leeftijd? Dan heeft Karin zich toch bewust en op zettelijk in deze gevaren begeven, terwijl zij alle plichten van zich wierp om-slechts naar Laar eigen lust te leven. Ik ga veel wandelen in deze stille, een zame dagen. Ik doorkruis het naburige bosch in alle richtingen. Het is steeds een geliefd doel onzer wandelingen geweest, om dat onze bezitting geheel zonder'bosch is„ Maar als Hang Malte in dit bosch woont, zal ik er njet meer heen gaan. Daarom wil ik dit genot op dezen mooien Octoberdag, rog eens voor het laatst genieten. Ik heb mij met het feit vertrouwd ge maakt, dat hy mijn buurman zal worden. Het is een der vele spelingen van het lot, die men niet in de hand heeft. (Wordt vervolgd.) ies op het gen bij de Sedert mijn huwelijk ben ik niet zoo alleen geweest, was het niet zoo stil om my heen, als nu Ruth vertrokken is. In het begin van ong huwelijk hadden wy veel omgang met anderen. Kregen wy veel bezoek. W(j gingen ook veel op reis, naar ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal wav de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.81. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. BUITIiNLANBSCH NIEUWS. duitschland. Brand in een gamizocnsloods te Minden. Vermoedelijk brandstichting de oorzaak. In een loods van de pionierskazeme tc- Minden (Westfalen) is Maandagavond een brand uitgebroken, die met groote snelneid om zich greep. In een oogenblik stond de heele 200 meter lange loods, waar het wagenpark en al het andere materiaal van het pioniersbataljon waren ondergebracht, in vlammen. Ondanks de snelle maatregelen van de brandweer, het garnizoen van Min den en de heele S.A. en S.S., kon slechts zeer weinig gered worden. Het geheele ge bouw was in ongeveer 2 uur afgebrand. Ver- moedelyk, aldus Wolff, is er brand gesticht. Men denkt aan een communistischen aan slag. De schade moet ongeveer een millioen mark bedragen. Tegen profanatie van vaderlandsche liederen. Zy mogen niet in café’s e.d. ge zongen worden. Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, heeft de Pruisische minister van volksvoorlichting en propaganda vastge steld, dat het zingen en spelen van het Deutschland- en het Horst Wessel-lied in ontspanningsgelegenheden en café’s verbo den is. Voor ontheffing van deze bepaling moet 24 uur van te voren de goedkeuring van de politie gevraagd worden. Deze verordening treedt 1 September in werking. Men wil er door bereiken, dat vaderlandsche wydings- liederen niet gezongen en gespeeld worden, dan by gelegenheden, die door hun ernst en grootte tot een dergelijke uiting aanleiding geven. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring i—6 regels ƒ1.80, elke regel meer /R25. Van buiten Gouda en den Mzorgkringi L5 regels 1.56, elke regel meer 1.80. Ad vertentiën in het Zaterdagnummer 2t '<t- bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-adverten d*n de helft van den prfls. INGEZONDEN MEDËDEELINGEK: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeliniton bjj contract tot zeer gereduceerde, pxgs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zQn. Toulon bedreigd door boschbrand. In de nabijheid van Toulon te Faverolles is gisteren in de morgenuren een bosch- de groote, algemeene levenswetten invoegt, die tot zyn voltooiing moet leiden en niet tot een verzwakkende en de voltooiing be- nadeelende vijandschap en bestrijding. Maar Karin houdt de wet van het Ke s’acht voor de alleen geldige en beslissen de in het :even der vrouw. Zy spreekt met minachting over den man en geeft door haar opvattingen de vrouw toch een plaats die haar ver onder den man verlaagt. Aan al deze dingen moet ik nu in mijn eenzaamheid denken. Misschien heeft het noodlot een bijzonder doel gehad, dat het juist nu Karin en haar opvattingen op mijn weg heeft geplaatst. Er gebeurt niets zonder doel. En indien wij met aan de bedoelingen van het lot willen gelooven, dan moeten wy toch aan de gevol gen daarvan gelooven. Elk toeval heeft zyn gevolgen en als wy het toeval niet meeste* kunnen worden, dan moeten wij toch nooit ophouden te trachten zyn gevolgen meester te worden, de Uitwerking der gebeurte nissen op ons zelf. In de meeste gevallen kunnen wy het, en zooal niet verhinderen dan toch besturen en beheerschen. Myn een zaamheid is des te grooter, daar ik ook nu juist weinig werk heb, behalve de dagelijk- sche werktuigelijke bezigheden. Het beheer is sedert eenige jaren einde lijk in een toestand, die kalm, gelijkmatig verder gaan mogelyk maakt. Ik heb een goeden rentmeester, en verder een zekeren kern van bedienden, die betrouwbaar en zelfstandig is geworden na jarenlang sa menwerken. mm» is en geen genee »- or iedere herstel den. enden gebruiken it oogenblik. omdat at met behulp van leid sneller terug punt van die „halve'1 gepasseerd wordt. veel beter gevoelen gebruikte. Waarom obeoren? De kotten g - behoeven toch als gij daarvoor U en gezond gevoelt ee en druilt nieuwe ■en teug Sanatogcn. j alle Apotheken per bua. Lieve Marion! Uw antwoord was eigenlijk geen ant woord. Het bevatte echter tenminste den wensch, dat ik zonder rekening met u te houden, een besluit nam. Aan dezen wensch heb ik gevolg gegeven. Gisteren heb ik het koopcontract onder tekend. Ik denk de volgende week reeds het goed over te nemen, en er my dan zoo spoedig mogelyk te vestigen. Ik zal u dan plechtig bezoeken en u ver zoeken mij uw welwillendheid als buur- viouw te schenken. Uw getrouwe Hans Malte. tenlander, dat hij een in zyn land niet ge- bruikelijken groet brengt, zooals byv. den „Duitschen groet” door het opheffen van den rechter arm, evenmin als b.v. van een protestant verlangd wordt, dat hy by het betreden van een katholieke kerk een kruis maakt.” De zwemster Ruth Litzig overleden. Sportroem, die niet lang werd overleefd. De 19-jarige zwemster Ruth Litzig te Es sen, die het wereldrecord „langzwemmen” op haar naam heeft gebracht door byna 79 uur in het water te blijven, en die daarna volkomen uitgeput naar gen ziekenhuis moest worden gebracht, is Dinsdagmiddag te 4 uur overleden. Sedert haar aankomst in het ziekenhuis is zij buiten bewustzijn geweest. Het hart kon slechts door voort durende kamferinspuitingen in werking worden gehouden. Verwacht wordt, dat deze gebeurtenis nog een naspel zal hebben in de vervolging van hen, die dit „sportieve” evenement heb ben georganiseerd. Hindenburg en Hitler. De Junkers beheerschen den toestand. In een artikel in de „Sunday Times” ge titeld „De werkelijke leiders in Duitsch land”, verklaart Wickham Steed, dat. de Junkers met Hindenburg aan het hoofd, de overwinning hebben behaald op Hitler zoo wel als op zyn voorgangers. Hy verklaart, dat zy Hitler gedwongen hebben het „so cialistische” deel van zijn programma over boord te werpen, waarom thans velen van zyn „stormtroepen” ontevreden zijn. Verder vraagt Steed of de Reichswehr in staat zal zyn om deze troepen te beteuge len, indien zy uit den band springen. Ten slotte vraagt hy wat Hitler zou zyn zonder zyn bruinhemden. IERLAND. De blauwhemden buiten de wet gesteld. Volgens een Reuterberioht uit Dublin heeft de regeering O’Duffy’s organisatie der Blauwhèmden buiten de wet gesteld. Zij kondigt de instelling van een militaire rechtbank aan, op grond van de wet op de openbare veiligheid. FRANKRIJK. De fabrieken van Blériot gesloten. Wegen» gebrek aan orders. Nauwelijks vier weken na dat Codos en Rossi door hun lange afstand-vlucht een we reldrecord op naam van een product van de fabrieken van Blériot hebben gebracht, kon digt Louis Blériot aan, dat hy zyn vlieg tuigfabrieken te Suresnes zal moeten slui- te verheffen, resp. den hoed af te ne- I ten wegens gebrek aan orders. Reeds ge .TUI* non ,,UT1vol ran»*oVoM„o vnn --i _JJ1- z- .u—..1141. internationale 'beleefdheid, welker inacht- nominir avan^oar voruJA/'Vlt. wordt. van iodo. De spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk, Italië wil de rol spelen van scheidsrechter in Midden-Europa. Engeland posteert een waarnemer te Innsbruck. De spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk staat nog steeds in het teeken der belangstelling. Zooals men weet heeft de Oostenryksdhe bondskanselier Dollfuss te Riccione aan de Adriatische zee bespre kingen gevoerd met Mussolini, waaromtrent is gemeld, dat de beide staatslieden volko men gelyk dachten over de vraagstukken, die een punt van discussie hebben uitge- maakt. Ofschoon de officieele en nogal terug houdende communiqués geen, tot in bizon- derheden afdalende, uitweidingen bevatten omtrent het verhandelde, kan niettemin reeds by voorbaat worden aangenomen, dat zoowel economische als politieke vraag stukken zyn behandeld. Tot deze laatste be hoort ook de gespannen verhouding tus schen Weenen en Berlyn, welke een uit vloeisel is van het feit, dat de regeering- Dollfuss tegen de Oostenryksche geestver wanten van Hitler nog al forsch is opge treden. Men weet, dat het eene incident het andere heeft uitgelokt en dat vooral via Duitsche zenders tegen Oostenryk werd en wordt gestookt. Dit is voor de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk te Berlijn zelfs aanleiding geweest zich bij de Duit* sche regeering te beklagen, doch de stap, waarbij Italië zich niét had aangesloten, heeft bitter weinig uitgericht, daar de 'be wuste radioredevoeringen nog steeds vol ijver worden uitgezonden. De positie van Italië het valt niet te loochenen ia van zeer bizonderen aard. Aan den eenen kant bestaat er groote over eenkomst tusschen de opvattingen, die tot uiting komen in het fascisme en het natio- naal-socialisme, aan den anderen kant zou bet van Italië te veel gevergd zyn te ge- doogen, dat er tusschen Oostenryk en Duitschland een politieke aaneensluiting tot stand komt, daar Italië dan een te machtigen en gevaarlijken buur zou krij gen. Om deze reden acht Mussolini het on getwijfeld het verstandigst op te komen voor Oostenrijks onafhankelijkheid, maar tevens wil hy Duitschland niet voor het hoofd stooten, zoodat hij dan ook afziet ,van eiken steun aan een Fransch-Engel- - schen stap, terwijl hy er zich tegelykertyd tegen kant, (lat de Dijiitsch-Oostenryksche spanning vooj den Volkenbond wordt ge bracht. Vandhar dat hy tusschen de klippen door wil zeilen en in den vorm van een vriendschappelijk vertoog een poging wil doen om Berlyn tot matiging te bewegen. Algemeen heeft het inmiddels de aan- 1 dacht getrokken, dat naar -aanleiding van de besprekingen tusschen Mussolini en I Dollfuss vooral de samenwerking tusschen j Italië, Oostenryk en Hongarije op den j voorgrond is geplaatst. De verwerkelijking Laster en kwaadsprekendheid zijn von ken, die, qls men ze niet aan blaast, van- zelf uitgaan. FEUILLETON. neming evenzeer verwacht wordt van iede- ren in het buitenland vertoevenden Duit- scher als van iederen buitenlander, die zich in Duitschland bevindt. Niet verwachten kan men van een bui ging, door toegeven aan eiken zelfzuchtigen wensch, door gehoorzamen aan eiken na tuurlijken drang. Aanpassen en voegen dér persoonlijkheid aan de plichten die het lot oplegt, in het raam der eigen omgeving, overwinning van alles, wat inwendig den weg der volmaking wil versperren, van de moeilijkheden, die in de uiterlyke omstan digheden liggen dat is verzorging der persoonlijkheid. Daardoor alleen wordt zij sterk en vast. Heerscher en niet slaaf der hartstochten. En daarop komt het toch aan. Tyden van absolute rust en eenzaamheid zijn ongetwijfeld goed en noodig voor ieder denkend en strijdend mensch. Maar men moet het niet overdrijven. En men moet ze zeker niet gebruiken om zich zelf te vertroetelen en te verafgoden maar om met zich zelf in het gericht te tre den, tot klaarheid te komen over zich zelf. En om uit te rusten, en in de rust nieuwe kracht te verzamelen. Dat geldt zoowel voor den man als voor de vrouw. Ik begryp niet, waarom Karin man en vrouw zoo beslist scheidt alsof zy ge heel verschillende wezens waren, die elkaar nooit kunnen begrijpen en verdragen maar elkaar altyd moeten bevechten en be- nadeelen. Ten eerste zyn beide menschen ieder op zyn specialen weg geroepen tot hetzelf de doel. Zy staan onder dezelfde algemeene levenswetten. Alleen wat het geslacht be treft heeft ieder zyn bijzondere bestemming en zijn bijzondere wet, die zich van zelf in van de desbetreffende plannen zou volko men strooken met Mussolini’s wenschen, daar het economisch en als gevolg daar van ook het meer of minder politiek sa mengaan der drie staten voor Oostenrijk het voordeel zou meebrengen, dat Weenen weer een achterland zou krijgen, waarvan het vredesverdrag het heeft beroofd, ter wijl Italië dan een blok zou hebben ge vormd, dat als tegenwicht tegen de Kleine Entente zou kunnen dienen. Zelfs is reeds de mogelijkheid geopperd, dat by de econo mische samenwerking tusschen Oosetnryk, Hongarije en Italië als vierde staat ook Duitschland wordt betrokken; in vele krin gen wordt een dergelyke groepsvorming van zeer groote beteekenis geacht, daar de n.iddën-Europeesche staten daardoor econo misch weerbaarder zouden zijn dank zij het onderling afnemen van elkanders voort- brengingssurplus. Zooveel is zeker, dat Dollfuss, in ■Zyn va derland teruggekeerd, zyn groote voldoe ning heeft geuit over de uitkomsten zijner besprekingen te Riccione en onder meer met blijdschap vaststelde, dat Mussolini groote belangstelling aan den dag heeft ge legd voor de ontwikkeling van een onaf hankelijk Oostenrijk. Niemand misgunt Dollfuss zyn vreugde, maar dit mag niet \erhinderen nuchter vast te stellen, dat de Italiaansche „genegenheid”, waardoor Doll fuss zoozeer verteederd is, slechts verband houdt met buitengewoon groote belangen, dfe'voor Italië zelf op het spel staan. Het- Frankryk, dat Oostenryk vooral den laat- sten tjjd een sympathiek land vindt en het financieel zelfs wil helpen met een leening, niet omdat de Oostenrjjkers zulke brave en edele menschen zyn, maar omdat Oostenrijk toevallig overhoop ligt met en zich daar bij kranig verweert tegen een Duitsch land, met welks bewind men in Frankrijk nog steeds geen vrede kan hebben. Zoowel Frankrijk als Italië handelen niet uit recht- streeksche liefde, maar uit zelfbehoud. Terecht werd onlangs in de Observer dan ook opgemerkt: „Een half dozijn naties en meer vechten om de ziel van Oostenryk en op het oogenblik speelt Dollfuss den David tegen den Duitschen Goliath”. En juist is ook deze kenschetsing: „De onafhankelijkheid van Oostenryk is een misleidende term, want voor zijn onafhan kelijkheid is het afhankelijk van de mo gendheden”. Intusschen maakt niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland zich wel wat ongerust, en daarom besloot het een waarnemer te Innsbruck te stationeeren. Het zal een eon- j sulaat vestigen te Innsbruck en heeft voor deze post aangewezen den heer Henderson, consul te Antwerpen, die zich terstond naar I z’ijn nieuwe post zal begeven. groote, moderne plaatsen, waaf alle genot- zoekenden bij elkaar kwamen. En steeds had ik myn man. En toen ik mijn ïnan niet meer had, wa ren de kinderen altyd om mij heen. Nooit waren beiden tegelijk weg. Ruth ging pas naar een kostschool, toen Isa er van terug keerde. Zy schelen byna twee jaar. Als ik maar één kind thuis had, noódigde ik de dochter van gelijken ouderdom, eener bloed verwante, die gestorven was, uit. De vader was bly het opgroeiend meisje aan moeder lijke handen te kunnen toevertrouwen. Zy is drie jaar by my geweest, toen haalde de vader, die weer hertrouwd was, haar terug. Behalve de kinderen aan wie ik al myn zorg wijdde, had ik werk, zorgen en aller hande beslommeringen. Ik heb nooit gele genheid gehad my ongestoord met mijzelf bezig te houden. Dat was myn geluk. Ik ben dus voor alles bewaard gebleven, waardoor anderen ziek worden en schipbreuk leiden. Het is dus eigenlijk geen verdienste van mij, dat ik geen, schipbreuk heb geleden. Misschien is het illeen mijn verdienste, dat ik nooit werk en plichten ontweken heb. Meer of minder heeft elk mensch het in de hand, zich werk en plichten te verschaf fen. Maar sommigen willen het in het ge heel niet. Zooals bijvoorbeeld Karin. Er wordt tegenwoordig zooveel over de verzor ging der persoonlijkheid gesproken, maar men verzorgt zyn persoonlijkheid niet, door voortdurend te luisteren naar zich zelf, door vertroeltelen van elke weekelijke nei-

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1