Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. f broken te hebben gepleegd5 hü wordt ook van verschillende inbraken in Denemarken verdacht. BELGIS. Veertiende Yzerbedevaart. De gebroeders Van Raemdonck herdacht. In tegenwoordigheid van een menigte, die 01 lTö.üOO.jtnftnsfthfin werd geschat, is giste- ren- te DfSB*®, den Yzerteren de veer- tiende Yze.rb^vaart gehouden. Ditmaal werd in htóifó&^der hulde gebracht aan de nagedachten» der gebroeders Edward er. Frans vam Raemdonck uit Temsche, die als vrijwillige)» dienst hadden genomen en in Ft-bruarr3ilöl7 bij Steenstraete den dood vondeniftnSlkanders armen. Edward was na een offensief teruggegaan om zijn broeder te zoeken. Op de plaats waar beiden gevon den wéHJen^WeM den dag vóór de bedevaart ren ge*featoteeken opgericht. Ook bij den Yzertore#!''n*8irheen hun stoffelijk over schot fydftl Ondergebracht, is een monument voor tfë^ëri-ezen. Yer^fWWéhde sprekers voerden het woord, o.a. hk^e^Handsche Tweede Kamerlid dr Mbücr/Htfif één groet overbracht van het Nederlandsche volk. Een vertegenwoordiger van de Duitsche odöSlrijders sprak eveneens ren kort woord; TAP'Pan kransen uit binnen- •ri buite'Mand' werden bij het monument mcrg?tW3Vod Namens het bedevaart-comité werd een verklaring afgelegd, waarin er op werd aan gedrongen dat de voorzitter van het bede vaartcomité, prof. Frans Daels, die eveneens het wofljijd voerde, niet fcou worden voorbij- gegua%,bü, de benoeming van een rector- magnifjnus vpor de Gentsche Hoogeschool. De plechtigheid werd met het gemeen- sehappfcüjk zingen van „De Vlaamsche Leeuw" besloten. OOSTENRIJK. Ruslands bevolking lijdt honger. Duizenden gaan te gronde. '1 Dringende oproep om hulp van den <H Weenschen aartsbisschop. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal dr. Theodor Innitzer heeft den volgenden oproep uitgevaardigd; In het uur, waarin het verantwoordelijk heidsbesef der beschaafde menschheid •wordt wakkey geroepen, is het mijn plicht, de wereld op te roepen tot een hulpactie. Geen dementeerende berichten kunnen het fek loochenen, dat in de laatste maanden honderdduizenden, ja, millioenen menschen in sovjet-Rusland door honger te gronde zijn gegaan. Honderden aangrijpende brie ven uit het gebied van den hongersnood, vooral uit de Oekraine en den noordelijken Knukasus, berichten van de ontzettende de tails der tragedie, die zich in Rusland af- spt eltUiIk. .wrwy s hier naar den oproep van den Vb'rfJtwmeJirppolite, Andreas Sjeptyckyj, waaürt htó véRschrikkelijke lijden van de bevotbbigwdw Oekraine roerend wordt ge- schetat.nlAe Engelschman Garreth Jones be- vestifhv^St en stelt vaat, dat in sommige districten der sovjet-unie reeds een vierde dee^ dpflj^pyiolking door den honger is be- zwek^VyJ^^^i memorandum, dat berust op authentieke inlichtingen uit de kringen der vei scljjjllfiftjifl jn Rusland levende nationa liteiten, bericht de secretaris-generaal van het Europeesche nationaliteitscongres, dr. .Ewald Amende, dat door de honger- catastrophe naast de Russen en de bewo ners der Oekraine ook de leden van alle andere in de sovjet-unie levende volksgroe pen op. ontzettende wijze worden getroffen. Reeds jaren staat vast, dat de catastrophe ook nu, in den tyd van den nieuwen oogst, zal blijven voortduren. Om de verzorging der industriecentra mogelijk te maken, wordt, naar de sovjetpers openlijk toegeeft, onder toepassing van allerlei dwangmidde len, den boeren in de Oekraine, den Kau- kasus'en elders de oogst ontnomen. De hongersnood zal daardoor binnen weinige nuuyiden een nieuw hoogtepunt hebben be reikt, en opnieuw zullen millioenen men schen te gronde gaan. In het nelang van de eeuwig-geldende wetten van menschelijkheid en naastenlief de verheft de bisschop daarom zijn stem en doet een beroep op allen, speciaal op die organisaties en kringen, welker ar beid in dienst staat van humaniteit en ge- rech$£heid, opdat zü voor het te laat wordt, een' algemeene hulpactie inleiden voor hen, die in Rusland met den hongerdood wor den bedreigd, zonder aanzien van natie ep confessie. Deze oproep geldt vooral het in ternationale Roode Kruis en «ijn organisa ties, die de geheele wereld omvatten, maar hij geldt ook alle instanties, die thans on- derhttudeldïiriover het uitbreiden der econo mische i-hatrékkingen met Rusland, opdat het principe weflda gehandhaafd, dat deze onderhandelingen worden afhankelijk ge maakte; van een uitgebreide opheldering over dejpi «toestand in de verschillende streken van JUssland en van het aannemen van eer. z-g; ihwmhn itei tsclausule door de sovjet-unie. «j RUSLAND. brei4t uit. -muolbil Generaal Nobile als adviseur. RwtanAstelt alles in het werk zijn lucht verkeer dp de meest moderne wijze uit te brejd«Bqfiicht bij Leningrad ik in de vorige maand een nieuw vliegveld voor het lucht verkeer opengesteld. Dit vliegveld belooft het middelpunt te wórden van de bomende vhéj^ab, die men hier als het ware uit den grond wil stampen. Dd.owÖvikkeling van het Russische vlieg- wezeWlttaMde laatste jaren in een ontzet tend»^ tempo voltrokken. In het jaar 1923 beiiro8fco<dei$é!igte der Russische luchtlijnen niet meer dan 1666 K.M. In 1930 was die lengte reeds tot 26.000 K.M. vergroot, om' in 193^ tot 45.000 K.M. te stijgen. Tegelij kertijd nam natuurlijk het vervoer van pas sagiers en van goederen ontzettend toe, zoo dat in 1932 vervoerd zijn 27.225 passagiers, 9000 ton goederen en 8600 ton post. Zoo er ergens ter wereld een land is, waar het vliegwezen recht van bestaan heeft, dan voorzeker in Rusland, waar de afstanden zoo reusachtig zijn. Een paar ge tallen zullen dit beter doen uitkomen dan vele woorden. Van Moskou naar Rostow is de afstand 1100 K.M., naar TiffHs 3025 K.M., naar Irkoetsk 4670 K.M. en naar Wla- diwostok 8200 K.M. De tijdsbesparing, verkregen door het ge bruik maken van vliegtuigen, inplaats van den gewonen spoorweg, blijkt het best uit dc volgende vergelijkende cijfers. Van Ber lijn naar Rostow heeft een vliegtuig 27 uur noodig, de trein daarentegen 70 uur. Van Berlijn naar Irkoetsk duurt de reis per vliegtuig 62 uur, per trein 7 dagen, dus 168 uur. Van Berlijn naar China noemt de reis per vliegtuig slechts 8 dagen in beslag, de trein heeft daarvoor 14 dagen noodig. Dat het der Russische regeering ernst is met de voorgenomen verbetering der Rus sische luchtvaart, blijkt het best uit de over eenkomst, die de Sovjet-regeering met den Italiaanschen generaal Nobile heeft aange gaan. Nobile is van plan op het traject Moskou—Wladiwostok luchtschepen met een inhoud van 20.000 kubieke Meter in dienst te stellen, die zonder landen een afstand van 7500 K.M. kunnen afleggen. Ook op het gebied van de militaire lucht vaart doet Rusland al het mogelijke aan de wereld te bewijzen welken machtige factor in Europa Rusland ook op dat zeer speciale gebied is geworden. (Nadruk verboden.) BINNENLAND. De verjaardag van de Koningin. Door de Koninklijke Familie in Soestdük gevierd. De Koningin, de Prins en de Prinses stel len zich voor, den verjaardag van Hare Majesteit door te brengen ten paleize Soest- dyk. 1 Prinses Juliana in den Raad van State. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren de vergadering van den Raad van State bij gewoond. De heer Braat verlaat de Boerenpartij. Conflict over de verkiezing van Mr. Vervoorn tot Kamerlid. Algemeene Vergadering te Utrecht. In een gisteren te Utfecht onder voorzit terschap van mr. C. Vervoorn gehouden al gemeene vergadering van de Nationale Boe ren-, Tuinders- en Middenstandspartij heeft de heer A. Braat medegedeeld dat hij als lid der partij zal bedanken. Een groot aantal leden was aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een motie, waarin mr. Vervoorn werd verzocht als Ka merlid te bedanken en als voorzitter af te treden, alsmede een motie, waarin het ge heele bestuur werd verzocht en bloc zijn mandaat neer te leggen. De afgevaardigden der Noordelijke provincies en van Gelder land, alsmede een aantal leden, maakten bezwaar tegen deze moties, waarna de eer ste motie door de voorstellers werd inge trokken. De behandeling van de tweede mo tie werd uitgesteld tot de volgende ver gadering. Hierna deelde de heer A. Braat mede, dat hy zich bij een en ander niet kon neerleggen en zich genoodzaakt zag te bedanken als lid der partij, welke verklaring onder diepe stilte werd aangehoord. De heer Braat ver liet de vergadering, waarna de overige agendapunten werden afgehandeld. Prof. Anema lid van het Permanente Hof van Arbitrage. Naar het Corr. Bureau verneemt is als lid van het Permanente Hof van Arbitrage door H. M. de Koningin aangewezen prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. De nieuwe kortingen voor de Rijks ambtenaren. Voor allen een nieuwe tijdelijke korting van 5 pet. Verhooging der extra korting voor ongehuwden. De Volkskrant meldt: Wy vernemen, dat thans bekend is, welk offer de Regeering van het Rijkspersoneel vraagt. Ook ditmaal zal de gevraagde nieu we korting een tijdelijke zijn. De Regeering stelt voor, bij de reeds toegepaste tijdelijke kortingen nog eene te voegen van 5 zoo wel voor de gehuwden als voor de onge huwden. Bovendien wil de Regeering de reeds bestaande extra 3 korting voor de ongehuwden verhoogen en wel met 1 9fr meer voor elk jaar boven den 25-jarigen leeftijd, tot een maximum extra korting voor ongehuwden zal zijn verkregen van 10 'f op 32-jarigen en hoogeren leeftijd. Bacovecultuur in Suriname. Nota van den gouverneur Dr. A. A. L. Rutgers. Als uitgave van „Suriname" en „De West" is verschenen de nota van gouver neur Rutgers inzake hervatting der bacove cultuur in Suriname. De economische toestand van Suriname, zoo zegt Gouv. Rutgers in de inleiding, maakt de introductie van de cultuur van een nieuw stapelproduct voor de wereldmarkt nood zakelijk. Weliswaar kan men een blijvenden export van sinaasappelen, grapefruit, wel licht op tomaten en komkommers verwach ten, doch hiermede zijn ettelijke jaren ge moeid, terwijl ook de uitbreiding der rijst- j cultuur eerst zeer gestadig in het werk kan gaan. De bacovecultuur is de aangewezen cul tuur, om een vrij spoedige verlichting der economische situatie te bevorderen, vooral J ook op grond van het feit, dat het verbruik van bananen in NederJgnd .geweldig is toe genomen en dus geheel Surihames produc tie naar Nederland kan worden verscheept. De in 1931 hervatte proeven hebben thans met groote zekerheid aangetoond, dat men in de Congo-bacove (misschien ook in de Dwerg-bacove) een banaan bezit, immuun tegen de Panamaziekte, mits zij verscheept wordt in moderne koelruimten. De proeven hebben alle verwachtingen ten volle beves tigd. Thans is het oogenblik van uitwerking der plannen gekomen en er is geen reden meer tot verder uitstel. Immers de groote landbouw brokkelt gestadig af, het aantal plantages vermindert en er heeft groote kapitaalsvernietiging plaats. Direct ingrij pen is dus noodzakelijk, temeer daar men toch eerst op zyn vroegst in November 1934 (misschien zelfs nog een jaar later) met de cultuur in het groot kan beginnen en de eerste verschepingen dus pas in September 1935 of 1936 kunnen geschieden. De gouverneur komt dan tot de volgende conclusies: - le. De cultuur der Congo-bacove op be staande plantages heeft goede kans van slagen, terwijl bij slaging een* vergrooting van den export door invoering van bacove als catchrop by koffie en door deelneming van den kleinen landbouw met zekerheid te verwachten is. 2e. In de eerste jaren is het risico te groot en de te becijferen winst te klein om by de huidige kennis en ervaring deze cul tuur op zuiver commercieele basis ter hand te kunnen nemen. 3e. De kans op slagen is groot genoeg en de beteekenis is voor Suriname van zoo buitengewoon gewicht, dat alle leergeld en risico voor 's lands rekening moeten komen en dat met gouvernementssteun (hetzy door kapitaaldeelneming, hetzij door subsidie) een proefbedrijf op particulieren leest ge schoeid kan worden begonnen, van zooda nige afmetingen, dat geregelde verschepin gen mogelijk zullen worden. Hiervoor zou het gouvernement 500.000 over twee jaar beschikbaar dienen te stellen. In de^ bijlagen wordt berekend, dat in de eerste 4-jaar 1120 bossen p<-r h.a. ter ver scheping zouden kunnen komen. De kost prijs stelt zich op circa 68 cent per volle bos fob Paramaribo, de vprkoopprys zal wellicht 80 cent bedragen, zoodat een winst van 12 cent per bos of gemiddeld 50 per h.a. per jaar zou kunnen worden gemaakt. Voorloopig zou kunnen worden volstaan met tweemaal in drie weken 10.000 bos te verschepen. Hiervoor zou in het eerste jaar een aanleg van c.a. 700 h.a. noodig zijn. In het tweede jaar zouden hieraan nogmaals 700 h.a. kunnen worden toegevoegd, waar door de verschepingen tot een wekelyksche van 16.000 bos zouden kunnen worden op gevoerd. Het arbeidsloon en de kostprijs. Onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Loonquotes over 1931. De regeering heeft in 1932 aan het Cen traal Bureau vóór de Statistiek het onder zoek naar arbeidsloon en kostprys opge dragen. Het eerst* deel van het verslag, dat daaromtrent aan den minister Van Econo mische Zaken is uitgebracht, zal deze dagen by de Algemeene Landsdrukkerij in druk verschijnen. Uit dit verslag kan reeds thans het vol gende worden medegedeeld. De aanleiding tot dit onderzoek is geweest de motie, die de Hooge Raad van Arbeid in Juli 1931 heeft aangenomën, en waarin drie vraag stukken aan de orde zyn gesteld. Deze zyn: A. de invloed van het arbeidsloon op den prys van het product by het verlaten van de fabriek. B. de invloed van het arbeidsloon ot den winkelprijs. C. de vraag of door stijging van het per arbeider in de industrie belegde kapitaal de factor arbeidsloon aan beteekenis gaat in boeten. Uit de vraagstellingen A en B blijkt, dat de Hooge Raad van Arbeid de samenstel ling van den kostprijs, inzonderheid de grootte van den loonfactor, voor de opeen volgende phasen van de productie en distri butie van eenig artikel wenschte te kennen. Van het artikel boter b.v. moest dus zoo wel de samenstelling van den kostprys af zuivelfabriek als af winkel berekend wor den. Het was evenwel gewenscht nog verder te gaan en wel op de volgende gronden. In de boterfabriek wordt uit de melk de boter bereid, doch in de grondstof van de zuivel fabriek, de melk, schuilt ook arbeidsloon, n.l. het loon, dat in het melkveehoudersbe- drijf ten behoeve van de melkwinning be steed wordt. In den prys van de boter, zoo als de gebruiker die koopt, is dus niet al leen het loon van de boterproductie en -dis tributie begrepen, doch ook het loon in het melkveehoudersbedryf. Maar ook deze omschrijving van het to tale loon was nog te eng: in het loon zou dan wel opgenomen zyn het loon van het melkveehoudersbedryf, de boterfabriek en de boterdistributie, doch in de door deze ondernemingen verbruikte brandstoffen (kolen, gas, electriciteit) en door hen be taalde vrachten is ook loon begrepen. M. a. w. de loonquote in het eindproduct (het ge accumuleerde loon) zou moeten omvatten al het loon, betaald door ondernemingen, die rechtstreeks of zydelings aan het pro ductieproces hebben deelgenomen. Hierby is alleen de bepdjtting gemaakt, dat met loon bedoeld wordt loon verdiend in bedrijven, in Nederland gevestigd. De vraagstelling ad C van den Hoogen Raad van Arbeid heeft betrekking op het rationalisatieverschynsel. De rationalisatie bestaat voor een belangrijk deel in mecha nisatie, d.i. vervanging van arbeid door ka pitaal. Als gevolg daarvan zal het vaste kapitaal per arbeider sty gen en zullen de kapitaalskosten een grootere plaats in den kostprijs gaan innemen, waardoor de factor arbeidsloon aan beteekenis gaat inboeten. Evenwel is de vraag, in welke mate dit is geschied, moeilyk te beantwoorden; het ver schijnsel zelve staat onomstootelyk vast; het in cyfers uit te drukken is evenwel zeer bezwaarlyk. De gegevens zyn gevraagd over 1914, 1929 en 1931, reap, de boekjaren 1923/'24, 1928/-29 en 1930/'31, met dien verstande, dat de invulling der vragenlysten over 1924 facultatief gesteld is. Voor iederè bedryfs- groep zyn de cyfers vastgesteld op grond van de gegevens van een beperkt aantal representatieve ondernemingen. De geaccumuleerde loonquotes over het jaar 1931 zyn in onderstaand lijstje ver- eenigd: Geaccumuleerde loonquote in procenten van den totalen kostprys. Boter, in handen van den consument 46.2 Aardappelmeel af-fabriek 47.8 c/c Brood, in handen van den consument 52.5 Suiker in handen van den consu ment 1) 57.9% Varkensvleeseh in handen van den consument 41.4% Groenten in handen van den consu ment 59.9 Voor meer uitvoerige gegevens wordt naar het verslag, dat 80 blz. druks telt, verwezen. 1) Zonder accyns. l.EAIENGBE BEliACHTËÏV Ontdekte deviezensmokkel. Ernstig geknoei met passen. Een brutale methode. 1$ Amsterdam woonachtige werkloozen hadden een gratis pas aangevraagd en ver kregen. Dit hadden zy in opdracht van geld schieters gedaan, die hun geld verschaften voor het koopen van Sperrmarken-reis- chèque, by een der grootste banken hier ter stede, ten bedrage van R.M. 1000 per per soon. Meer kan men niet van deze goed- koope marken, die 48 cent kosten, opne- De mannen togen 'toen op weg naar Duitschland, waar zy hun chèque voor ge wone marken van 58 cent inwisselden, op vertoon van hun pas, zoodat ze in Hoï- landsch geld reeds een kleine ƒ100.— had den verdiend. De grootste moeilykheid was nu, de nieuwe marken, die niet uitgevoerd mogen worden, in Nederland binnen te smokkelen. Hier in Nederland werden de dure marken tegen Nederlandsche guldens pingewissq^ en na aftrek va> reiskosten etc. hield men nog een aardige som over. De Amsterdamsche politie kwam er aan te pas, toen bleek, dat met de passen was geknoeid. Enkele mannen hadden geweigerd met hun reischèque naar Duitschland te gaan. Aangezien de chèques op naam zyn en by inwisseling in Duitschland tegen in zage van den pas geschieden moet, zaten de geldschieters nu met de chèques in hun maag. Zy hebben de chèques en passen vari deze werkloozen opgevraagd en deze aan anderen medegegeven. Er gingen du? nu personen met een eigen pas en een ten riame van iemand anders over de grens. Nadat zb' eerst hun eigen chèques hadden ingewisseld werd overgegaan tot het inwisselen van die der onwillige collega's, waarvoor men als yolgt tewerk ging: men liet byv. een pot inkt over het blaadje, waarop de foto zat, vallen, zoo, dat deze onzichtbaar werd en ging ermede naar den Nederlandschen con sul in een groote stad. Daar vertelde men, dat door een noodlottig toeval de pas on bruikbaar was geworden en vroeg een nieu wen, welke door den consul dan werd ver strekt. Zy ontvingen dus een pas met een valschen naam, doch een goed portret en daarmede kon men dus gemakkelyk de reis chèque van een onwilligen collega inwis selen. Een der mannen dacht op een andere ma nier aan geld te komen, zonder tusschen- komst van den consul. In Duitschland scheurde hy uit de» hem niet toebehooren den pas enkele beschreven blaadjes, doch qiet het blaadje waar het portret op stond en gooide de rest dan weg. Daarna ging hy naar een bank met de reischèque en vertelde daar, dat zyn kinderen zyn pas hadden vernield. Op vertoon van de over gebleven blaadjes vroeg hy, of men de reis chèque wilde wisselen, waarop de Duitsche bank echter niet wilde ingaan, zoodat de smokkelaar onverrichterzake naar Neder land moest terugkeeren. In de hoofdstad heeft hy toen by een an dere bankinstelling dan waar de chèque was aangevraagd, getracht deze weer voor het betaalde bedrag te mogen inruilen, aange zien hy er z.g. geen gebruik van kon ma ken. Toen hy echter de restanten van zyn pas liet zien, vertrouwde men op deze bank de zaak niet en waarschuwde de politie van het bureau -Singel, die weldra verscheen en den man naar het bureau bracht, waar de heele zaak uitkwam. Msb.) Doodelyk ongeluk te Voorburg. Auto door de tram gegrepen. Aan den Parkweg te Voorburg, by de halte Weverslaan, is gisteravond omstreeks 8 uur een ernstigeaanryding voorgevallen tusschen de blauwe tram en een auto, be stuurd door den heer S., 'radiohandelaar te Voorburg. De heer S. wilde met zyn wagen den Park weg oversteken, juist toen uit de richting Leiden een versnelde tram aankwam. Blyk- baar heeft hy deze niet opgemerkt, met het gevolg dat de auto werd gegrepen en eenige tientallen meters meegesleurd. De wagen werd versplinterd. De heer S. is met een zeer ernstige hoofdwonde opgenomen en na dat de eerste hulp was verleend, per politie- brancard naar het ziekenhuis St. Antonius- hove overgebracht, waar hy na korten tyd is overleden. De heer S., die ruim 60 jaar was, laat een vrouw en drie kinderen ach ter. De trambestuurder was door 't gebeurt» zóó van streek, dat men 't gewenscht yjifra ook hem naar St. Antoniushove over brengen. Het tramverkeer ondervond, geruj. men tyd stagnatie. Lage Zwaluwe moderne badplaats? Een casino aan den Moerdyk. In verband met het drukke en steeds w nemende toeristenverkeer heeft een com missie uit Scheveningen zich tot het meentebesturu van Lage Zwaluwe MwL met de bedoeling aan den Moerdyk de oude Gereformeerde Pastorie, welke thans eigen dom is van den heer Rombout uit aan te koopen. De bedoeling is, dit gebouw in te richten tot een z.g. speelbank voor h«t beoefenen van het Straperlo-spel. Genoem de heeren hebben tevens de aan den Moer! dyk zoo druk beoefende zwemsport in oogenschouw genomen, en besloten met goedvinden van het gemeentebestuur dit voor eigen rekening te gaan exploiteeren en zoodanig in te richten dat in de toekomst op het Hollandèch Diep roei- en zwemwed- strijden kunnen worden gehouden. Door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens een kort maar hevig onweer, du zich Maandagmiddag boven provincie e« stad Groningen ontlastte, werd de zeven, jarige Renkema uit Zevenhuizen (gent Leek), die boven op een boerenkar zat, dooi den bliksem getroffen en gedood. Ben zoon van den landbouwer T. Renkemt aan de Jonkersvaart te Zevenhuizen, gen Leek, was Maandagmiddag tijdens het tut weer bezig met het opladen van een wagen met gras. Hij werd daarbij door den bliksem getroffen en gedood. De jongen was leerling 'van de U.L.O.-school te Leek. Aangereden en gedood. Een vrachtauto uit de gemeente Zutpheh reed Maandagavond op den weg naar Gor- sel een 10-jarigen jongen aan. De knaap kwam met het hoofd op het asphalt terecht en was onmiddellyk dood. Maandag heeft de heer J. tester Nzn. aan de Coöp. Fruit- en Groentenveiling te Poeldyk 6 tafelperen van de soort Triomphe de Vienne aangevoerd, die 61 cent per stuk opbrachten. Als 't kermis is. In 't dorpje Heesch. Het Noord-Brabantsche dorpje Heesch, dat den laatsten tyd een zekere vermaard heid gekregen heeft door de frissche* dis- cussies in de raadsvergadering, viert ker mis. Over die kermis zelf is deeds een en ander te 8oen geweest in verband met de afrastering van het terrein. Het was tot nu toe gewoonte, dat de spullen en kramen wer den opgesteld op een weiland en gedeelteljjk op den verkeersweg, welke in onderhoud is by den Rykswaterstaat. Dit jaar was aan het gemeentebestuur bericht, dat de ryksweg niet meer voor dit doel benut mocht worden en dat het kermis terrein door afrastering afgescheiden moest zyn. De gemeenteraad weigerde Öit verzoek' in te willigen, waarop de Rykswaterstaat zelf de afrastering liet aanbrengen. De kermis wordt dus dit jaar op een afgesloten ter rein gehouden. Maar de vreugde heeft er niet het minste onder te lyden. Integendeel, er wordt zoo uitbundig kermis gevierd, dat ryks -en gemeentepolitie de handen vol nebben. Maandagavond is het op verschei- aene plaatsen tot rumoerige tooneelen ge komen, doordat een aantal personen, na het gebruik van een flinke hoeveelheid geestrijk vocht het noodig oordeelde oude kwesties uit te vechten. By zeven ingezetenen van het dorp werden alle ruiten ingeworpen er men verwacht, dat deze attentie gisteravond het slot van de kermis, wanneer gewoonlijk alle rekeningen vereffend worden, wel mei een tegenprestatie beantwoord zou worden. De marechaussee heeft tegen het slui tingsuur van Maandagavond een man uit Oss gearresteerd, die in beschonken toe stand met een geladen revolver rondliep en de politie daarmede bedreigde. Doodelijk ongeval te Zuilen. Vyfjarig jongetje door een auto gegrepen by het oversteken. Gistermorgen stak een ongeveer 5-jarig jongetje ter hoogte van de R. K. kerk te Zuilen van achter een auto plotseling en Amsterdamschen straatweg over en je blijkbaar niet op een auto, komende uit tegengestelde richting. Het knaapje «er door deze wagen gegrepen en overreden, voorloopig verbonden te zyn door en doktoren, is het jongetje, dat ernstig g wond was, overgebracht naar een zieken inrichting te Utrecht, waar hét 3P«*;dlg aankomst is overleden. Den bestuutaer de auto treft geen schuld. Telefoneeren op reis. Een eerste proefneming- Gesprekken op het bantv» AmsterdamOldenzaftl- Gisteren begon iets nieuws op onze Ne derlandBche Spoorwegen. Of bever, voc- zichtiger en juister uitgedrukt; de P van iets nieuws. Met ingang van glS dan wordt voor de treinreizigers op baanvak AmsterdamOldenzaal de ge ege heid opengesteld tot het voeren van reisgesprekken, schryft de Telegraaf- Men vergisse zich niet. Het is niet dei* doeling, dat men in den trein telefonee kan. Zoover zyn wy nog niet. De z*4 dat men gesprekken kan aanvragen aan stations te Amsterdam (C.S.)> Apeldoorn, Deventer, Hengelo of O"*®"* de proef geldt alleen het baanvak A® sterdam—Oldenzaal die tydenu het op onthoud van den trein aan het volge station worden gevoerd. Men reist b,v. van Amsterdam naar Ap«'- doorn, doch zou gaarne en passant vT^mand in Amersfoort willen spreken. C vS n"% Amsterdam V, dc t* toLllcu op het eerste perron dut gesprek T» Amersfoort verlaat men even den I "in voert het ge8prek tÜd"n8 he' °P" "oTten sit bi den Duitschen trein b.v. wil iemand in Oldenzaal telefonisch spre ken In de stations bovengenoemd kan men het gesprek aanvragen en de verbinding -ereed wanneer men te Oldenzaal komt. Wanneer de trein vertraging heeft wordt de Rykstelefoon op de hoogte gesteld en de liin vrijgehouden. Zooals gezegd, het is een proef en in de oractijk zullen voorloopig nog wel bezwaren komen, die men zal moeten overwinnen. Zoo ligt de vraag voor de hand; Is vaak het oponthoud aan de tussehenstations niet te kort, vooral als er meer gesprekken moeten worden gevoerd? En stel b.v., iemand j,omt te Amsterdam met veel bagage aan, aan het vierde perron. De telefooncel is op het eerste, zoodat er vry wat tyd noodig is, die te bereiken. Men zal moeten afwachten, of by deze nieuwigheid, bedoeld om het reizend publiek van dienst te zyn, de kleine bezwaren in de practyk uit den weg zullen worden geruimd. We willen hieraan niet twyfelen en het ver trouwen uitspreken, dat in 4e toekomst het reizend publiek er mede gebaat is. Gistermorgen om tien uur waren te Am sterdam nog geen gesprekken aangevraagd. Maar... de Hollander is voorzichtig en kykt eerst de kat uit den boom. Het blad meldt ten slotte, dat by aan vraag ongeacht de plaats van (bestemming, een bedrag van 50 ets. in do automat'sche incasseerinrichting moet worden gestort. Indien het gesprek langer dan drie minuten duurt, moet op de plaats waar het gesprek gevoerd wordt, by betaald worden volgens bet normale afstandstarief. Een wateroorlog in de Bossestraat te Amsterdam. De bewoners gedupeerd. De eigenares van een blok huizen in de Bossestraat in Amsterdam heeft geweigerd navorderingen van de gemeente-waterlei ding wegens gebruik boven de contractueele hoeveelheid te betalen. Deze nalatigheid zou al loopen over een duur van acht jaren. De eigenares meent volkomen in haar recht te zyn, omdat zy nimmer contracten ge- teekend heeft. Maar de gémeente stelt zich op het standpunt, dat wie niet teekent geen recht op water heeft, %*~,|^eeft daarom de waterleidingtoevoer naar me huizen afge sloten. Teneinde de bewoners nu eenigszins te gemoet te komen, heeft de gemeente in de straat op de brandkranen slangen ge schroefd en bedient daarmede de bewoners gedurende eenige uren per dag van leiding water. Morgen moet de rechter in deze aange legenheid uitspraak doen. Namens de N.V, „De Burgerwoning" heeft mr. D. Eggink de gemeente in kort geding gedagvaard en hy zal den eisch stellen, dat het gemeen tebedrijf de waterlevering op normale wyze dadelijk zal hervatten. De Stadsadvocaat zal dan de vermeende rechten der gemeente bepleiten. De zaak dient morgen te tien uur in de presidentskamer van de rechtbank op de Prinsengracht. Mr. J. W. Huysinga,*de nieuwe president, zal het oordeel over wa ter of geen water uitspreken. Bier voor de visschen. Vergeefsche reis naar Amerika. De visschen in de Rynhaven te Rotter dam zyn sinds Maandag uitermate vroolyk. Zy hebben n.l., aldus een corr. van de Tele graaf, een groote bierjool gehad langs de k«le van de Holland-Amerika-lyn, waar vrfendelyke mannen niet minder dan 21.600 fleschjes bier in het water leeggegooid heb. ben, omdat dit brouwsel na een vergeefsche. reis naar de United States niet meer ge schikt was voor Nederlandsche kelen. Zoo stonden daar een half dozyn mannen aan den waterkant, met hun klompen diep wegzakkend in een mengsel van schuim en capsules. Met een handigheid, die een ge routineerd oberkellner hen niet zou ver beteren, ontdeed een van hen de fleschjes van de metalen dopjes, twee anderen goten ze leeg en de rest van het legertje pakten de fleschjes-zelf, die nog wel hun geld waard zyn, weer in de kisten. De arbeid vlotte uitstekend en de mannen boden gul den weinigen kykers ook een dronk. Doch die maakten van hun aanbod maar liever geen gebruik, zoodot uitsluitend de visschen by het ledigen van al deze fleschjes wèl ge varen zyn. Mochten hengelaars dezer dagen een visch vangen, die eenigszins boven zyn theewater is, dan^weten zy nu dus, wat daar de oor zaak van was. terwyl in het groote Pranscho leerboek Vobr dentisten (1930) van Farg|h—Fayolle op een proef van Petit gewezen wordt, waarby de steriliseerende werking van opgewekte stroomen tusschen goud- en koperamalgaam naar voren treedt. UIT DÉN OMTREK. STADSNIEUWS. Electrische stroomen by tandvullingen. Sedert eenige jaren schenkt men in de tandheelkunde aahdacht aan de electrische stroornjn, die in de mondholte kunnen ont staan, en wel, als b.v. een edelmetaalvulling met de onedele koperamalgaamvulling een galvanisch element vormt, waarby het speeksel contact maakt. Dit kan tot gevolg hebben dat de vullingen invreten of het tandbeen beschadigt. Nu doet zich de mogelijkheid voor, dat deze electrische stroomen gebruikt worden voor bescherming der tanden. Dr. Oppenheim beschryft in de „Zahn- arztliche Rundschau" (no. 26) de mogeiyk- heden om dit te bereiken, by de wortelvul ling moeten metalen staafjes gebruikt wor den, die uit goud- en zilverlegeeringen zb'n samengesteld. Indien 't cement zeer verdund is, verschaft het door middel van de foBfor- zuren de electrolyten voor het galvanische element, dat groote diensten zal bewyzen voor desinfectie. Het idee van electrische stroomen voor de tandheelkunde is niet meer nieuw; in 1896 wierp Kells er reeds een balletje over op, GOUDA, 23 Augustus 1933. Versiering op Koiünginneuverjaardag door ouden van dagen. Wie helpt mee? Men schryft ons: De bewoners van de gemeentelyke ouden van dagen-huizen tusschen de Derde en Vierde Kade hebben het sympathieke plan opgevat om ter gelegenheid van ver jaardag van H. M. de Koningin in hun straten een bescheiden versiering aan te brengen en op den 31sten Augustus des avonds het complex met lampions feestelyk te verlichten. De oudjes brachten voor dit doel allen een geldelyk offertje, dat even wel slechts klein kon zyn, omdat zy niet veel te missen hebben. Het bedrag, dat voor de versiering en verlichting noodig is geraamd, kwam niet bijeen en toch zouden allen het zoo prettig vinden het voornemen te kunnen uitvoeren. Valt daaraan niet een mouw te .passen? Wy gelooven het zeker. Welke mjgezetenen, die met >de Oranje gezindheid van de ouden van dagen instem men, helpen een handje mee? Dat kan door het schenken van een kleine of grootere gift, maar ook door het geven van lampions (liefst Oranjeballons) met kaarsen. Buurt- vfreenigingen, welke van een vroegere ge legenheid soms nog lampions bezitten, jzou- den deze misschien wel willen afstaan om er thans anderen een plezier mede te doen. Kom, wie werkt een beetje mee om de ouden van dagen-wyk op Koninginne-avond een stemmige verlichting te steken? By den heer W. Verhaat, de oud-badmeester van de Zweminrichting, wonende in de Noothoven van Goorstraat 16 (een der stra ten van het complex) is het gevraagde te bezorgen. Van de erkentelykheid der bewo ners kan men zich overtuigd houden. Kerkconcert op Koninginnedag in de St. Janskerk. Zooals wy reeds hebben gemeld zal op het avondconcert op 31 Aug. iC^e St. Jar als zangsoliste optreden öwze oud-s noote Mara Dyxhoorn-de Haan, sopraan, den Haag, die velen zich nog van het orgel concert vorig jaar in Mei zullen herinneren. Zy was o.a. eenige weken geleden soliste met het Residentie-Orkest in het kurhaus te Scheveningen en gaf den laatsten winter een groot aantal concerten in ons land, zoo wel met orkest als recitals, kerk- en radio concerten. Mevr. Dyxhoorn zal liederen voordragen van Cornelius, Brahms, Fauré, van Tettero de en tot slot Koninginnelied van Wierts. De viool-doliste Emilia Lundgvist, even eens uit den Haag, zal spelen Andante-Alle gro van G. F. Handel, Serenade Melanci lique van P, Tschaikowsky en Praeludium und allegro van Pugnani Kreisler. De heer de Man zal openen met een Fan tasie et Fuga van J. S. Bach en speelt ver der Pastorale van A. Guilmont, op verzoek Carillon de Westminster van L. Vierne tie Kroningsmarsch van Meyerbeer om met hei Wien Neerlandsch bloed te besluiten. Concours de carosseries op Scheveningen. Van bestelauto's enz. Morgenochtend zal voor het eerst te Sche veningen op het terras van Seinpost een concours de carosseries in Nederland van bestelauto's, vrachtauto's, reclame-auto' touring-cars worden gehouden. Er zyn meer dan 50 wagens ingeschreven tractors met opleggers enz. uit Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Gouda, Gorinchem, Leiden, Zaandam, Wateringen, ^s-Graven- hage en andere plaatsen. De verschillende inzendingen zullen wor den beoordeeld door de heeren A. J. J. W. Beers, vice-voorzitter van den B.B.N., J. van Mastenbroek, kunstschilder, onze oud stadgenoot ir. P- M. Montyn, dir. van de H. T.M., P. J. Pepnock, fabrikant, jhr. ir. J. Röell, dir. Westl. Stoomtram My. Prins Hen drik stelde een bronzen medaille beschik baar voor de mooiste inzending. De ingeschreven wagens moeten mor gen vóór elf uur aanwezig zyn; met de keuring wordt precies elf uur aangevangen. De auto's blyven op het terrein tot 4 uur, waarna een gezamenlyke rit door de stad wordt gemaakt. Na terugkeer op Seinpost vindt de prysuitdeeling plaats. De toegang tot het terras en tot het gereserveerde ter rein op den strandboulevard is kosteloos. Praktykdiploma plakkaatschilderen. MOORDRECHT. Voor het verkeer opengesteld. Wegens uitvoering van werkzaamheden, n.l. het maken van een viaduct voor den aan te leggen nieuwen verkeersweg door den Zuidplaspolder, is de Vyfde Toohtweg langen tyd afgesloten geweest voor het ver keer. Dc- werkzaamheden zyn nu zoover ge vorderd, dat deze weg weer voor het ver keer is opengesteld. Laagste inschrijver. De heer A. Mooten, alhier, was laagste inschryver voor het bouwen van een brug te 'llillegersberg. Door hem werd ingedre ven met vrye keus van werklieden voor 12.937.— en met werklieden uit Hillegers- berg voor 12.737.—. Burgeriyk Armbestuur. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer J. L. de Jong, is tot voor zitter van het Burgeriyk Armbestuur in deze gemeente benoemd de heer M. Gilden. Voor het verkeer afgesloten. Wegens uitvoering van werkzaamheden is de Zuidelyké Dwarsweg in deze gemeente mor het verkeer afgesloten. Dit wordt nu langs den Ringdyk geleid. Burgeriyk Armbestuur. De rekening van het Burgeriyk Armbe stuur over 1932 geeft als ontvangsten aan ƒ33884.33 en aan uitgaven ƒ35072.35. Na- deelig saldo ƒ1188.02. „De Gevleugelde Vrienden". Door het bestuur van de posMuivenver- eeniging „De Gevleugelde Vrienden alhier was een fraaie zilveren beker uitgeloofd voor hem die het kampioenschap behaalde in - hting van jonge duiven. Deze wïk 127 punten gewonnen door het huldigd* en zeide, r hoogen prys op te stellen dat een lid uit de burgery de ge meente op zoo waardige wyze vertegen woordigd heeft. Hy Wenschte Van Egmond met zyn sportieve prestatie geluk en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst. De voorzitter van de Federatie van Wiel rennersclubs in Noord-Holland, de heer H. W. Nyssing, sprak namens de wielrenners clubs in Noord-Holland. Verder waren aan wezig vertegenwoordigers van de wielerclub Swift uit Leiden, de Batavier uit Halfweg, en Germania en Gazelle uit Amsterdam. Vele sprekers boden den kampioen bloe men of geschenken aan. Van Egmond dankte ten slotte, waarna een cabaretprogramma werd afgewerkt, on- dei leiding van Kees Pruis en Jade Smith. MARKTBERICHTEN. iarkt 1 23 Aug. Aangevoerd 474 party en. Pry- zen: le, k^. m. r.m. 2427; 2e kw. m. r.m. 1922; zware 27. Handel matig. RECHTZAKEN. de africhting van jonge dulven' Dezek< „et 127 punten jonnen door he den heer G. van Vhet._ KADIO-N lELWb. "v'LV Gr^o'nfeaö Zang door Al de Booy; R.V.U. 6.30 Mevr. F. Foote- Gerresse draagt voor; V.A.R.A. 7- Gra- mofoon; 7.45 Piano-soli; 8.— Nieuwsberich ten en Varia; 8.15 S.O.S.-berlchten; 8.17 Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 9.— Op- vX'van het hoorntje Vacan^ re.s"; 9.30 Vervolg Concert; 10.- Zang door het Dubbelmannenkwartet „Zanglust 10.20 Concert door de Flierefluiters en Gramotoon; 11.15 Gramofoon. Huizen; N.C.R.V. 4.30-5 Orgelconcert 5-6 Kinderuurtje; 6-6.30 Gramofoon; 6.30 _7 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; 15—7.30 Nieuwsberichten; 7.307.45 Gra moforni; 7.45-S Spreker A. Stapelkamp; 8-9 Concert door de Stafmuziek van het Ce Reg. Infanterie te Breda; 9—9.30 Mr. H. Bavinck over „Staatsbeschouwing en Straf recht"; 9.30—10.30 Vervolg Concert; pl.m. 10.— Nieuwsberichten; 10.30—11.30 Gra- mofoon. Programma v< 5.30 Zang door Albert de Een wyze Nederlandsch en Duitsch recht. Voor het Utrechtsche kantongerecht heeft gediend een civiele zaak van een Duitsche metaalwarenfabriek te Wupperthal-Elber- feld tegen twee inwoners van Utrecht. De eischeresse had verzocht, twee getuigen, te Wupperthal-ELberfeld wonende, door het Amtsgericht aldaar te doen hooren. Daar tegen was de heer Poppers, rechtskundig adviseur van gedaagden, in verzet gekomen op grond dat de reis van daar naar Utrecht betrekkelyk eenvoudig in en de toestanden thans in Duitschland van dien aard zyn, dat bet hem niet mogelyk zal zyn voor de be langen van gedaagden te Wupperthal-Elber- feld volComen rustig te kunnen optreden. De kantonrechter te Utrecht heeft dan ook het verzoek van eischeresse afgewezen op 'de volgende gronden: dat gedaagden daartegen terecht bezwaar maken en dat de reis Elberfeld-Utrecht toch betrekkelyk eenvoudig is, terwyl gedaag den, die het recht hadden zich te doen by- staan door hun gemachttgde, of zich door deze te doen vertegenwoordigen, er belang by hebben, dat het verhoor der getuigen niet geschiedt in Duitschland, waar de ge machtigde van gedaagden minder rustig kan optreden dan in Nederland, waar ras en geloof geen beletsel zyn voor een rus tige berechting, waarby zelfs de kans op itiiiangenaamheden is uitgesloten. UOST-INDIë. 463e NED. STAATSLOTERIJ. Se klasse. Trekking van Woensdag 23 Aug 8949 Prijzen van S 45*— 452 466 484 645 649 662 728 729 1555 1976 2450 2531 2709 2720 2769 2842 2886 2923 2933 3342 3347 3751 3882 4100 4559 5119 5527 5568 5800 6134 6572 7682 7720 7947 8119 8315 8914 9041 9131 9508 9736 10138 10144 10425 f0587 10975 11549 11903 12076 12613 13178 13282 13296 13406 13437 13640 13575 13706 13724 14266 14346 14349 14392 14695 14774 14836 14914 14991 15017 15022 15834 16848 16170 16207 16392 16486 16618 16705 16795 16972 17107 17212 17402 17466 17644 17793 17906 17969 19238 19375 19611 19648 20014 20028 20376 20644 20676 20702 Sl'üHT EN WEDSTRIJDEN Te Utrecht is geslaagd voor het praktyk diploma plakkaatschilderen, de heer A. Littooy alhier. Goedkoope trein. Wy vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie van een goedkoope trein naar Arnhem en Nymegen, op alle DinBdagen tot en met 6 September. Aan de stations zyn meerdere gegevens te bekomen. Agenda. Thalia-Theater Woensdag 23 Aug. „Susan Lenox" met Greta Garbo. 31 Augustus 7% uur Sint Janskerk, Orgel concert te geven door den heer C. J. de Man met medewerking van Mara Dyx hoorn, zang en Emilia Lundgvist, viool. Apotheken. De apotheken van den hear E. Grendel, L. Tiendeweg 9 en Pr. Hendrikstraat 15, xyn tot en met 25 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht, des avonds na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). VOETBAL. De Corinthians in ons land. Een drietal wedstrijden, i tegen de Zwaluwen. Naar wy vernemen zullen de Engelsche Corinthians een drietal wedstryden in ons land komen spelen en wel op 2 September a.s. te,Arnhem tegen Vitesse, op 3 Septem ber te Den Haag een eere-wedstryd tegen H.V.V. ter gelegenheid van het gouden ju bileum der geel-zwarten en op 5 Septem ber te Haarlem op het R.CTl.lterrein tegen de Zwaluwen. Deze laatste wedstrijd neemt om 6.16 uur een aanvang. Het Zwaluwen elftal is als volgt samengesteld: v. d. Togt (H.F.C.) doel. Achter: Diepenbeek (Ajax) en Prevost (R.C.H.). Midden: R. Jongeneel (H.F.C.), Prins en Feyen (beiden Stormvogels). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus) Koper (H.F.C.), Schoenmaker (Quick-Haag) en Kammeyer (Haarlem). Reserves zyn Kos (R.C.H.), Huisman en Vreeke (beiden Haarlem), Perukal (E.D.O.) en van Vliet (H.B.Sr). WIELRENNEN. Van Egmond te Haarlem gehuldigd. Gisteravond is Jac. van Egmond ter ge tegenheid van het behalen van het wereld kampioenschap in de stad zyner inwoning, Haarlem, gehuldigd. De kampioen werd van het station gehaald met een open landauer, waarna men naar het Concertgebouw rtfed. Op het Klokhuisplein deed zich een incident voor. Een jongen wierp n.l. een stuk hout naar de paarden, waardoor deze schichtig werden en onder het publiek een paniek verwekten. Een inspecteur van politie bracht de paarden tot staan. Eenige perso. nen werden licht gewond. In het Concertgebouw is Van Egmond op hartelyke wyze toegesproken door den heer Gamier, inspecteur van den dienst voor Lichameiyke Opvoeding, die den kampioen namens het gemeentebestuur van Haarlem Korting op Indische pensioenen. Ontwerp bij don Volksraad ingediend. Anta meldt uit Batavia dat bij den Volks raad Is ingediend een wetsontwerp inzake korting op de Indische pensioenen In Ned. Indië blijven de eerste 200.- van de pensioenen tot en met 2100 - kor tingsvrij (buiten Ned. Indië is dit 't geval met de eerste 500.-). doch alle hoogere pensioenen worden integraal 17% gekort. De pensioenen van 300 tot 2100 wor den gekort met 1&% van het belastbare deel (buiten Ned. Indië met 22%). Een verlichting is aangebracht door mid del van kindertoeslag. De korting treedt in werking met ingang van 1 Januari 1934 en blijft van kracht tot Januari 1936, met bepaling dat van 1 Ja nuari 1934 tot 1 April.1934 de korting slechts voor 3/5 deel zal worden toegepast. Het onderzoek in de afdeelingen mzake dit ontwerp vindt plaats op 24 Augustus. Aan den Volksraad Is verzocht vó6r 12 fep. tcmber a.s. advies uit te brengen. In de Memorie van Toelichting wordt 'erklaard, dat na de stopzetting van de ultkeering aan de pensioenfondsen de di recte pensioenverplichting in 1934 nog rond 57.000.000.— vergen op een midde- lrabudget dat na opvoering met niet minder dan f 31.000.000.— door nieuwe hef fingen en verzwaring van bestaande belas tingen f- slechts een bedrag van 285.000.000bereikt. Het belang dat ook de gepensionneerden hebben bij het verhoeden van de ramp eener financieele ineenstorting van den Staat, moet hier zwaarder wegen dan de bezwaren, welke tegen de korting op eens toegekende pesioenen en gagementen kun nen worden aangevoerd. De thans voorgestelde tijdelijke korting blijft .aanzienlijk achter bij de daling van de indexcijfers der kosten van levensonder houd, terwijl ze ongeveer gelijken tred houdt met de prijsdaling die zich tel volge van de huidige crisis hier te 1; heeft voltrokken. De opbrengst van de korting wordt glo baal geraamd op 7.000.000.per jaar. 3o. voor ongedenatureerds rogge vier gulden per 100 kilogram; 4o. voor havermout acht gulden per 100 kilogram.1* De bankkrach te Detroit. President Hoover als getuige. Uit Detroit wordt gemeld, dat de fede rale commissie, die belast is met het onder zoek naar de groote bankkrach te Detroit van Maart 1938, heeft besloten- ook oud president Hoover als getdigfe 'të hboren. Het besluit werd genoüielf nadat de de mocratische senator Couzdtef'ils getuige melding had gemaakt van gblielihh! rappor ten van accountants der federtti'-'reserve banken aan het ministerie van financiën in Mei en November 1932, volgens welke ran- porten de directeuren der DettBits Trust- company en der First National! Bank reeds toen bedriegelijke transactie» mot- millioe nen dolars hadden gevoerd, j ,;f n-, De regeering-Hoover, ondanks .het feit. dat zij hiervan op de hoogte, aou hier tegen niets hebben onderuSmi»,Waar eenerzijds verklaard wordt, dat (lit. gedaan is uit politieke overwegingen, }l4(lt, het vol gens verklaringen van derden,,<WiAet var" zwegen is om te voorkomen, M )je spaar ders hun belegde gelden zonde» kwiut raken. Bliksem in een,mp|en gesfagen. Voor de zesde maal getroffen. Tijdens een hevig onweer, jjjjgisteravond de bliksem geslagen in het bovennet van de electrische geleiding, naar den watermolen in den Voordijkshoornschepolder nan de Hoornsche kade onder Delft. Het hemelvuur volgde deze draden en sloeg ta het schakel bord in den molen, wmarna brand uitbrak. De houten betimmeflng in den molen ge raakte in brand. De reeds bejaardé molenaar Alvan Rutten, heeft met eenige lappen 4e vlammen gedoofd. De electrische installatie was nogal be schadigd, terwijl ook de vlamigen het hout gt"tsd"e maal, dat de bliksem in dezen molen is geslagen. Een Centraal Jeugdhuis voor de R.K. mannelijke ieugd in d<w Haag. DEN HAAG, 23 Aug. Heden heeft de plechtige opening plaats gehad van het Cen trale Huis voor de manneluke Jeukdbe™ ging in het Bisdom Haarlem aan de Laan Copes te Den Haag. De bisschop van Haarlem Mons. Aegenent droeg de Heilige Mis op in een kapel, welke in het huis is ingericht. Vervolgens zegen de hü het huis. Onder de autoriteiten, die de plechtigheid bijwoonden, was ook Wethouder Quant. Ketelohtploffing aan boord van i Wraakneming in het spel? Kort na het verlaten van de haven van* Avilés ontplofte de ketel manJlde kleine Spaansche kolenboot „AronSaeuü. f Twee sto kers werden op slag gedood; viet leden van de bemanning, die in een kajuit,,den maal tijd gebruikten, werden doof don uitstroo menden stoom ernstig gewond. Twe» hunner verkeeren in levensgevaar. 1 Over de ontploffing wordt hhdBt gemeld, dat het schip door twee '»ee)lbo«en naar Gij on is gebracht. De oorzaak van de ontploffing 'M niet be- kend. Bij geruchte verluidt échter, dht hier sprake is van een bomaanslag door staken de zeelieden. Het is niet onmogelijk, dat een bom is gelegd onder den ketel. De aan slagplegers zouden zich zoo hebben wilen wreken op den kapitein, die bij gebrek aan ander scheepsvolk Chineezen aan boord heeft genomen. WISSELKOERSEN. 22 Aug. 28Aug. Officieel. landen 8.ITM1 8.16% Berlyn 59.02 59.02 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.58 34.58% Zwitserland 47.85 47.84 Weenen Kopenhagen 36.65 36.60 Stockholm 42.25 42.20 Oslo 41.25 41.20 New-York 1.82 1.81 Niet-officieel. Madrid 20.75 20.75 Milaan 13.05 18.05 Praag 7.36 7.35 DRAADI.OOZE DIENST. De monopoliseering van den invoer van granen. De Staatscourant bevat den oficieelen tekst van het onlangs opgenomen perscom muniqué betreffende de door de Stichting Tydelyke Graancentrale te heffen graan rechten,, welke den 14en Augustus 1.1. reeds zyn ingegaan. Dopr den minister van economische zaken wordt bepaald, dat: „Het verschil tusschen den prys, waar voor de Tydelyke Graancentrale haar mp- nopolieproducten zal mogen koopen en ver- koopen, of, voor het geval zy die produc ten in commissie neemt, het door haar te bedingen commissieloon zal bedragen. lo. voor tarwe, gedenatureerde rogge, maïs, gerst, ryst en daarvan geheel of ge deeltelijk afkomstig meel, bloem, styfsel, glucose, molen- en bakkerij afvallen één gulden per 100 kilogram; 2o. voor haver en gort drie gulden per 300 kilogram; Prolongatie 1%. Beursoverzicht. Nadat in de ochtenduren de koersen op de Amsterdamsche beurs op hooger niveau waren gekomen, dank zy hofc'lvaste Verloop var. Wallstreet, nam de handel eenigszins toe. Toch blyft er eenl-groote ter&gJi^Jte^ heid te constateeren; De koerseni^^jtSldérU) daardoor ook heden 'algemeen- vooral suikerwaarden het vry ren hadden. H.V.A.'s verloren moeilijkheden waarin de Javasuiker-m- dustrie is komen te verkeeren beginnen thans tot uitdrukking te komen. Tabakken, en mynwaarden waren gehé^V vëtWaarloosd. Ned. Ford waren flauw. Petroleumwaarden waren kalm, Kon. Olie liepen twee procent terug, waarna een herstel intéad De Amerik. fondsen waren iets lkger: Duitsche obligaties bleven op peil. RADIO-TELEGRAFISCH WEI^Jïl.KK ül 23 Augustus, n// ti Hoogste stand 764.8 te Lb Coruna. Laagste stand 748.2 te Vlissingen. Verwachting: Matige,, westelijke tot zui- delyke wind, half tot zwaar bevolkt of be trokken. Regenbuien met kans op onweer, na tydelyke opklaring. Weinig verandering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2