NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 18380 Donderdag 24;Augustus 1933 72* Jaargang I BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon enFeestdagen et je! Kracht nenfabriek Te laat gekomen geluk. bergambacht, bbrkenwoudb, bodegraven, boskoop, goudbrak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, D*J.1»V>^*****-** L»«J*»AKUA’ TV WMUj L*VL/luUlVZ> V lull, OvOlkWl Uvz «J 11, lliïxiu X HLUVll f n* ww*-» y l Generaal eenige be- 186000 ei kaar namen. FEUILLETON. 20 Werkeltfk niet. natogen in de ge- soordeeld wordt f> Ma «anMte'rf junitlg. rMohata* ■n goad i .nlwMagl teun het lationaal- - Gouda. ;ebruik, omdat tam vanuit de Zoo juist is Hans Malte heen gegaan. Hy kwam toen de zon reeds begon te da len en weer te voet. Dezen keer ben ik hem kalm en bevangen tegemoet getreden en heb zelfs het eerst het woord genomen. zetten. Zyn nationale garde Ierland 45000 man. Gister ontmoette ik den houtvester weer. Ik had het gewenscht, was het van plan en was daarom naar een plaats gegaan, waar dagelijks boomen worden geveld. Hy vertelde my, voordat ik het vroeg, dat morgen, dus vandaag de nieuwe heer werd verwacht. Een zending meubelen was reeds gekomen. Dat wiltje ik slechts hooren. Ik ben gisteren dus voor het laatst in het bosch geweest. In zijn bosch. De strijd in Ierland tusschen de Valera en generaal O’Duffy. De Valera treedt op tegen de blauwhemden. O’Duffy kondigt nieuwe actie aan. aantal dezer geloovigen reisde per spoor. Op het einde van verleden week waren reeds 617 extra-treinen te Trier aangekomen, waarvan 61 uit het buitenland. fascistische organisatie van boden en de blauwhemden I Ik denk er over, of ik ook niet op reis zou gaan. Ik kan niet verdragen Hans Malte in myn onmiddellyke nabijheid te weten. Het windt my op, maakt my onrustig en roept alle herinneringen in het leven. Ik moet voortdurend aan mijn kindsheid en eerste jeugd denken, aan alles, wat ik met Hans Malte heb beleefd. Hoe hij er als jongen uitzag en hoe gauw de uniform hen' tot man maakte. Alles valt my weer in wat wtf met elkaar spraken en den geheelen gevoelsladder, dien mijn ziel beklom, totdat ze boven stond op de bovenste sport, en daarboven als het ware in de leege lucht bleef staan. Aan het oogenblik, toen wy afscheid van ENGELAND. Gunstige vooruitzichten. Vorderingen bereikt op de graan- conferentie. Te Londen zyn Dinsdag de beide door de graanconferentie ingestelde commissies bij eengekomen; de vergaderingen duurden tot laat in den middag. De commissie, die zich bezig houdt met de instelling van een per manenten internationalen graanraad, kwam tot overeenstemming en zal in haaf rap port de instelling van een dergelyken raad voorstellen. De raad zal toezicht houden op de handhaving van een internationalen graanprijs, zoodat deze zal zijn vastgesteld. Waarschijnlijk zal zyn zetel te Londen wor den gevestigd. De tweede commissie, die de technische kwesties behandelt, vergaderde in de avond uren. Deze commissie behandelt in het bij zonder de kwestie, welken prijs het graan móet bereiken, voordat men van dé graan- invoerende landen herziening van hun «graantarieven of contingenteeringsmaat- regelen kan verlangen. De vooruitzichten voor het bereiken van algemeene overeen stemming worden gunstig beoordeeld. Een juist beeld kan echter pas verkregen wor den, wanneer vaststaat, of de toestemming van eenige Europeesche graaninvoerende landen als Nederland, België, Litauen, Let land en Duitschland, evenals ook eenige kleine graaflyijtvoerende landen, als Zuid- Slavië, met zekerheid verwacht kan worden. Men neemt aan, dat Frankrijk, Engeland en Italië tot de overeenkomst zullen toe treden. In Engelsche kringen wordt echter betoogd, dat geen afstand kan worden ge daan van het contingenteeringsplan, dat over vyf jaren loopt. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Zweefvlieger omgekomen. Op het zweefvliegterrein van Fredelsoh is gisteren de student in de chemie Georg Noch uit Koburg met zyn vliegtuig neer gestort en doodelyk verongelukt. Het toe- de vrucht rijp is en door den grooten tuin man „Dood” wordt geoogst, begint zij zich te vormen. Tjjd.van rijpheid is een lange tyd. Even lang als de knop- en bloeitijd. Maar hij heeft een andere taak. by Collins en Griffith. Hy is het ook in de eerste plaats geweest, die De Valera den grond zoo warm onder de voeten maakte, dat deze besloot in Amerika een goed heen komen te zoeken. Het ligt dan ook voor de hand, dat O’Duffy steeds een trouw aanhanger is ge weest van De Valera’s voorganger, Cos- grave, wien hy een kranig gereorganiseer- den politiedienst bezorgde, die evenwel spoe dig overhoop kwam te liggen met De Va lera, daar deze zich na zyn terugkeer uit de Vereenigde Staten had verstout het aan zijn te geven aan een illegaal republikeinsch leger, dat vele leden telde en goed van wa penen was voorzien. Met welk een boosaardige grilligheid het lot den humor hanteert, moge blijken uit het feit, dat nog maar twee jaar geleden de politie, wier flinke organisatie het werk was vam O’Duffy, by voortduring het ler sche republikeinsche leger te lyf ging, voor al aangezien dit, ondanks een uitgevaardigd verbod, bleef voortbestaan. De regeering- Cosgrave wist daarop van de vertegenwoor diging gedaan te krijgen, dat zy haar goed keuring hechtte aan een wet ter garandee- ring der-openbare orde, welke de regeering het recht gaf doodvonnissen uit te spreken tegenover personen, die deel uitmaakten van het republikeinsche leger. Thans, nu Cosgrave niet langer aan het bewind is en De Valera de lakens uitdeelt, gaat laatstgenoemde met dezelfde wapens zyn tegenstanders bestrijden. Nu zyn het niet de leden van het republikeinsche leger, maar 6die der nationale garde, over wie doodvonnissen kunnen worden uitgesproken. Uit den aard der zaak is het gewaagd te voorspellen hoe de toestand in Ierland zich nu zal ontwikkelen, maar dat hij gespan nen kan worden, ligt voor de hand. Gene raal O’Duffy heeft volgens berichten uit Londen de verordening der lersche regee ring, waarbij zyn organisatie ontbonden wordt verklaard, kalm opgenomen en ver klaard, dat de nationale garde tenslotte het oordeel van het volk zal afwachten. Ook Blythe, de vroegere minister van financiën, die tot de organisatie der blauwhemden is toegetreden, heeft te kennen gegeven, dat de nationale garde rustig de arrestaties af wacht. is een kunt het bmité a morgen ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watt de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal /8.1b, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. O’Duffy heeft, naar uit Dublin wordt gemeld, besloten zyn actie voort te telt thans in bevinden uit de kroon van Mexico’s laatste keizer en keizerin, Maximimilaan en Char lotte, en vele aan de laatste toebehoord heb bende halskettingen, armbanden, enz. ITALIi*?* Hevig noodweer. In Noord-Italië hebben Dinsdagmiddag onweders gewoed. In het gebied 4an het Gardameer vielen tijdens een onweersbui hagelkorrels als duiveneieren, waardoor groote schade werd aangericht. De spoor weg van Roverito naar Riva heeft dermate geleden, dat het verkeer moest worden ge staakt. In de nabijheid van Riva werd een brug weggeslagen, waardoor de verbinding met het Ledrodal verbroken werd. De tele fonische en electrische geleidingen tusschen Riva en Brescia zijn gestoord. Te Triest is de temperatuur door het onweer gedaald van 30 tot 15 gr. Te Genua en aan de Ri viera woedde een hevige storm. In de haven van Genua werden de sleepbooten van hun ankers gerukt, doch schade van teckenis werd niet aangericht. Naar het Duitsch van MARGARETHE VON SYDOW met autorisatie bewerkt door J. P. Wesselink—van Rossum. Nadruk verboden Het bosch is nu zoo mooi! Ernstig, wee moedig, met zyn stervende kleuren en neer vallend loof. En toch doorgloeid van een warm zonnevuur, dat de stervende kleuren tot intensieve, bonte levenslichten verheer lijkt. Het bosch doet mij denken aan een ouder- wordend mensch vol berusting en zonder eenigen wensch. Maar dit ouder worden is tdet zwakte, maar rijpheid, en deze berus ting is geen dof, triest afstand doen, maa* ernstige rust, en tevreden zelfbewustheid na den rykdom van een voorjaar vol zwel lende knoppen, van een zomer, vol schitte rende ontplooiing van kracht. Het bosch spreekt er my van, dat er ook een ouderdom bestaat in vreugde en schoon heid. Dat ouder worden niet alleen behoeft te zyn een ruïne worden, of een caricatuur. De ouderdom is de proef op de som. Men Za‘ aan de wyze, waarop een mensch oud wordt kunnen zien, hoe hy heeft geleefd. *Ud van rijpheid. Maar reeds lang, voordat en vóór al het U Jw land- >o zwaar moeilijke lebt ver- ADVERTENTIEPRLJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) j—6 regels j 1.30, elke regel meer 0.2b. Van buiten Gouda en den Dezorgkrin*’ 1—5 regels 145, elke regel meer f 1.80. Advertentün in het Zaterdagnummer 21 G bjjslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentiln de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK: 1—4 regels 2.25, elke regel meer /0.50. Üj. ie /oorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingcn bjj contract tot zeer gereduceerde*) pi jjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfln. Aan het oogenblik van ons weerzien. Als ik de oogen sluit, staat' Hans Malte voor mij, en ik zie hem steeds aan met de oogen mijner ziel, zonder ér klaar het een of ander bij te denken. Dat is een ónverdragelijke toestand. Maar ik moet er mij toch eens aan gewennen hem in mijn nabijheid te weten. Waarom het dus verschuiven door een lafhartige vlucht? Ik moet toch terugkomen. Dus de gewoonte daaraan liever niet ver schuiven! Ik heb toch geweten, dat het een strijd zou geven. Dus fiks er op los. Ik zou dezen stryd hebben kunnen ontwykên en hebben kunnen schrijven: Kom niet. Misschien zou hy niet eens zyn gekomen om my naar de redenen te vragen. Zou zyn weg zyn ge gaan ergens anders heen en wy zou den elkaar nooit meer hebben gezien. Ik geloof, toen ik hem dien ontwijkenden brief zond, dat het bewustzijn mij beheerscht heeft, toch nooit weer rust te kunnen vin den, als ik hem zoo uit myn leven zond. Het is niet altyd juist stryd te ontwij ken. Veel erger dan de stryd is de onopge helderde toestand. Men komt niet uit de on zekerheden en twijfelingen. Overleg met organisaties. Aangezien met name de wijziging var. den ongehuwden-aftrek meer in het bijzon teltjes weer had weggenomen volgde o» oen oogenblik van stilte. Ik wist niets te zeggen en hy zag er uit als iemand, die wat wil zeggen en niet weet, hoe hij het zeggen moet. Eindelijk zeide hij geheel onverwacht. ^Voordat ik hier heen kwam ben ik weer naar Karin geweest. Zy had het my xerzocht. Dat was zoo verrassend na haar gewone afwijzende houding, dat ik meende, dat er iets, bijzonders gebeurd was: Ik ben er heen gegaan, ofschoon het my zeer on; gelegen kwam. Hy zweeg en keek strak naar de punten zyner laarzen. Daarna, met plotseling opkyken, zooals hij kan doen: Denk eens aan, Marion zy heeft zich weer aan haar man aangeboden. Ik was zoo verbluft, dat ik in het geheel niets kon zeggen. Daarna vertelde hy van haar. Reeds bij zyn tweede bezoek had hij den indruk gekregen, dat zy berouw had over haar daad. Dat had zy my ook reeds ge schreven. Zij was zenuwachtig en prikkel, baar, zy wond zich over de geringste klei nigheid op, als het niet naar haar zin ging. Ontstemming wisselde af met onnatuur.yke vroolykheid. Zy gaf toe, dat zy zich een zaam gevoelde, dat zy ’s nachts bang was, dat zy niet wist, hoe zy den tyd moest zoek brengen. Zy had steeds het gevoel van leegte in de handen en in het hart. Zij heeft bezoeken afgelegd, maar vindt de menschen allen onbeduidend en vervelend. (Wordt vervolgd.) Zooals men weet heeft de Regeering de a—_u_ O’Duffy vpr- buiten de wet gesteld. Ondanks de mededeeling dat zyn organisatie niet langer zal worden geduld, heeft generaal O’Duffy aangekondigd dat Zondag a.s. te Cork een groote parade zal worden gehouden, waaraan 40.000 blauw hemden zullen deelnemen. Verwacht wordt dat de Valera de blauw hemden een termyn van eenige dagen zal geven om de organisatie te ontbinden. Indien aan dit bevel geen gevolg wordt gegeven, zou de regeering tot arrestaties willen over gaan. Reeds spreekt men van de inrichting van een concentratiekamp, waarheen de blauwhemden zullen worden overgebracht. Te Dublin is een sterke troepenmacht ge concentreerd. Door de regeering is een be sluit genomen tot instelling eener militaire rechtbank, die met machtsbevoegdheden is bekleed, waarmee niet valt te spotten: zij kan namelijk vonnissen venen, die iemand het leven kosten. Dat De Valera gemeend heeft zyn toevlucht te moeten nemen tot dreigementen, die zelfs den dood tegen be lagers der tegenwoordige wettelyke orde in ’t vooruitzicht stellen, toont aan, dat hij voornemens is met strenge en straffe hand tegen zijn tegenstanders op te treden. Het is overigens niet de eerste keer, dat De Valera, thans lersch premier, en gene raal O’Duffy fel tegenover elkaar staan. Beiden hebben rebellenbloed in de aderen en tot hen, die zich krachtig tegen de Brit- sche voogdy over Ierland hebben verweerd en in den lerschen onafhankelijkheidsstrijd een vooraanstaande plaats hebben ingeno men, behooren zoowel De Valera als O’Duf fy. De eerste is echter steeds de fanatiekste nationalist gebleven; toen tusschen Enge land en het opstandige Ierland een vrede werd gesloten, die laatstgenoemd land on geveer de positie van een dominion over eenkomende met die van Canada bezorg de, waren het,De Valera en zijn Sinn Fei- ners, die met het verworvene geen genoegen wilden nemen in tegenstelling met Collins en Griffith, die het vergelijk aanvaardbaar achtten en het op den koop toe namen, dat tusschen Engeland en den lerschen Vrij staat, al verkreeg deze een groote mate van onafhankelijkheid, nog altyd banden bleven bestaan, die niet vereenigbaar waren met een volledige lersche souvereiniteit. In den stryd der meeningen nu was het O’Duffy, de man die in het lersche leger heel wat in de melk had te brokkelen, die zich aansloot Wie arbejd, arbeidstijd en productie- middelén verkwist, berooft de gemeen schap^ 2BINNENLAND- Nieuwe korting op salarissen voor Rijkspersoneel. Tijdelijke verlaging met 5 procent. Opvoering van ongehuwden-aftrek van drie tot maximaal tien procent. De Telegraaf verneemt dat minister Coltfn een schrijven heeft gericht tot den voorzitter der Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg, waarin gezegd wordt, "Bat de regeering zich tot haar leedwezen in de noodzakelijkheid geplaatst ziet, naast d< vele overige door haar te nemen harde maatregelen, tot beperking der Rijkeuitga- ven en tot verhooging der Ryksin kom sten, een tydelijke, zy het, alle omstandigheden in aanmerking genomen, overigens redelijke verlaging der Rijkssalarissen in te voeren. In afwachting van de totstandkoming van de door haar voorgenomen algemeene her ziening der Rykssalarisregelingen, welke «naar de regeering zich voorstelt, vóór 1 Januari 1935 haar beslag zal kunnen krij gen, om uiterlijk op dien datum in werking te treden, acht de regeering daartoe de na volgende met ingang van 1 Januari 1934 in te voeren maatregelen het meest aangewe zen: a. verhooging van de bestaande crisis korting over de geheele linie met 5%; b. opvoering van den bestaanden onge huwden-aftrek ad 3%, na den 25-jarigen leeftijd van den ambtenaar, met 1 per jaar tot 10% op 32-jarigen en ouderen leeftijd, en toepassing van dezen ongehuwden-aftrek ook op de ambtenaren op maand- en xveek- loonen. f.IHIINUI E bil HAM VEREENIGDE STATEN. Geeft de zee haar schatten terug? Mexicaansche kroonjuweelen uit een wrak opgehaaid. Uit New-York wordt volgens het Han- delsblad gèmeld dat captain Harry L. Bow- doin, gezagvoerder op een vaartuig dat reeds sedert jaren naar gezonken juweelen en goud speurt, uit het wrak van het s.s. „Merida”, gezonken in den ingang van de Chesapeake Baai, vijftig mijlen van Kaap Charles, Virginië, heeft bovengebracht een brandkast, welker inhoud zou bestaan uit een deel der kroonjuweelen van Mexico en verscheidenen millioenen aan gouden en zil veren munten. De „Merida” zonk op 12 Mei 1911 na een aanvaring. De kroonjuweelen en het geld in haar goudkamer werden door vluchtelingen in veiligheid gebracht na den opstand van Madero tegen generaal Diaz. Onder de ju weelen zouden zich de bloedroode robijnen Ik wensch je geluk met je landgoed, en hoop, dat je er al de-vreugde en bevre diging zult vinden, waarop je hoopt. Hy keek my eigenaardig aan met een lachje. Nu zeg je zulke vriendelyke woorden en wat heb je mij een eigenaardigen brief geschreven Ik voelde, dat ik een kleur kreeg. Het was niet heel gemakkelyk dien te schrijven, Hans Malte. Indien hij je on vriendelijk heeft toegeschenen, dan was dat niet myn bedoeling. Hy moest objectief zijn. Onvriendelijk? Objectief? Neen, hij klonk vijandig. Ik schrok. Dat moest hij niet. Geschreven woorden klinken vaak zoo an ders, dan zy bedoeld zyn, omdat de nuam- ceering der stem er aan ontbreekt; de uit drukking. Hy antwoordde er niets op. Wij gingen zitten en dezen keer vergat ik öok niet hem een verfrissching aan te bieden. Ik liet den knecht thee presenteeren. En de lampen brengen. Ik wilde niet in-de schemering met hem zitten, dat leek my te vertrouwelyk. Hij sprak over zyn nieuwe bezitting, zijn indrukken, de regelingen, die hy getroffen had. Ik luisterde met belangstelling. Hij vroeg in verschillende aangelegenheden raad ik gaf ze hem. Toen de knecht daarna de kopjes en scho rtel werd geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Noch wilde zijn brevet als vlieger halen. De start was goed gelukt, doch op eén hoogte van 15 M. viel het vliegtuig plotting naar beneden. De haven van Duisburg-Ruhrort. De nationaal-socialistische General An- zeiger brengt een artikel, waarin betoogd wordt, dat by den aanleg van de groote autowegen in Duitschland de haven van Duisburg-Ruhrort niet buiten deze wegen mag vallen wegens de groote belangen, die hiermee voor de scheepvaart betrokken zyn. Het blad dringt er op aan, dat de stryd tegen het verkeer op den Neder-Ryn zal op houden, want anders zullen alle pogingen van de ryksregeering, om de Duitsche Rijn scheepvaart te reorganiseeren, falen. Het feit, dat vele schepen onder Nederlandsche vlag van de haven van Duisburg-Ruhrort profiteeren, kan geen gewicht in de schaal leggen, daar men toch ook tegen de havens van Hamburg en Bremen niet als argument kan aanvoeren, dat ruim 50 van de sche pen, die deze havens aftndoen, van buiten- landsche nationaliteit zijn. De argumenten tegen het overladen in Rotterdam hebben geen beteekenis, daar hierby in hooge mate Duitsch eigendom betrokken is. Ook mag niet op den voorgrond worden gesteld, dat de werkzaamheden te Rotterdam slechts door Nederlandsche arbeiders geschieden. 'Tegenover ieder Nederlandschen arbeider, die in Duitschen dienst staat, staan 15 Duit sche arbeiders, die in Nederland werk vin den, vooral in den mynboiiw. Ook is Neder land nog steeds de grofste afnemer van Roerkolen. Faciliteiten voor huitenlandsche automobilisten. Nederlandsche, Belgische en Luxemburg- sche automobilisten, die een kort bezoek willen brengen aan het aan den linkeroever van den Ryn gelegen gedeelte van de Rijn provincie, zullen in de toekomst worden toe gelaten, ook indien zy niet in het bezit zyn van een internationaal rybewys en zonder het in de internationale verordeningen voor geschreven ovale kenteeken. Het is vol doende ,dat de auto van het voorgeschre ven nationaliteitsteeken voorzien is en de automobilist in het bezit is van de noodige papieren voor zichzelf en zyn auto. Een DuiNche vertaling van deze papieren wordt niet verlangd. Deze faciliteiten gelden slechts tot 30 September en uitsluitend voor het aangewezen gedeelte van de Rijnpro vincie. Een millioen bedevaartgangers te Trier. De stroom der geloovigen, die het Heilige Kleed te Trier gaan aanbidden, is nog geenszins verzwakt. In de vierde week van de tentoonstelling zijn 300.000 Duitsche en buitenlandsche bedevaartgangers voorby de kostbare reliqui getrokken. Hiermede is het eerste millioen overschreden. Het grootste inatogen te ge- s gering als gij betere gezond- >el, waarvan gij lieten. Ga nog ;ker of Drogist, •n vanaf Fl.l.-

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1