bergambacht, berkenwoude, bodegraven, éubéi theekbank en ssen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN B?-IiISENWüU,)E’ bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, enz. No. 18381 Vrijdag 25 Augustus 1933 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, JN FED liken ieter zijn iëne k is. he chts i wij !IJN >or. I op van een. 72*Jaargang Te laat gekomen geluk. Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen I T De Kroonjuweelen van Keizer Maximiliaan van Mexico gisteren heeft kunnen lezen (Nadruk verboden.) BUITENLANDSCH NIEUWS. men. Hyzou toch een zwakkelinj ny neen, naar geaniwooru, aav uiv wen alleen bij ijdele en oppervlakkige mannen MO rist bij een zijn hierbij N ZOON GOUDA. eer het de aan- Goed drukwerk moet worden >nze prjj^en zijn KKERU MAN ZOON. GOUDA. n 100 ie: Ir. P. R. HOORWEG. r tot dag wordt GOUIkSI.lIE (01 HAM. Twintig dooden door het noodweer. Fakkel van het Vrijheidsbeeld uitgedoofd. De orkaan die boven New-York heeft gewoed, is naar het noorden getrok- ke. Door het noodweer zijn in New-York een groot aantal electrische leidingen vernield. Voor het eerst sédert 1886 is de fakkel van het Vrijheidsbeeld uitgedoofd. Gemeld wordt, dat het totale aantal doo den 20 bedraagt. De materieele schade, daaronder begrepen de schade aan den oogst wordt geschat op vele millioenen dollars. De stad Salisbury veilig. Nader meldt Reuter uit New-York, dat Salisbury, de stad in Maryland die door het water geïsoleerd was, veilig is, daar de dijk, waarvan de veiligheid van de stad afhangt, zich goed houdt in weerwil van een gewel digen druk, die daarop staat. De bewoners hielpen ertoe mede dezen druk te verlichten door het graven van een sloot, die het wa ter, dat buiten de rivieroevers was getreden, wegvoerde. Eenige jaren geleden begaf zich de dijk onder soortgelijke omstandigheden, met' het gevolg, dat de geheele zakenwijk werd ver woest. Eï> Ae taak, die je mij opdraagt, zou mij kunnen aantrekken. Maar het is om Ruth. ïk kan het jonge meisje niet bloot- btellen aan de niet te ontwijken indrukken; die zij van Karin zou krijgen.” Dat scheen hij in te zien, en dacht nu telf na. Zou je je dochter niet toestemming kunnen geven wat langer weg te blijven? zeide hij. Ik had er pret in, wat hij al niet zoo korfweg van mij verlangde. Aan den anderen kant was het een bewijs, hoe zeer zijn verzoek hem ter harte ging. Als het een ander was, die het van mij verzocht maar ik kan niet „neen” zeg gen, als Hans Malte iets van mij vraagt. - Kort en goed, ik heb hem alles beloofd. Ik zal Karin uitnoodigen. En als zij het aanneemt, zal ik Ruth nog zoo lang van huis laten blijven, als noodig is. Hij zeide niets en drukte slechts zwijgend een kus op mijn hand. Ik geloof, dat ik in een plotse linge opwelling zijn hand krampachtig heb gedrukt, toen hij de mijne drukte. Het maakte mij zoo verlegen, dat Hans Malte mij dankbaar was. Hij is weer niet lang gebleven en weer te voet naar huis gegaan, ofschoon het al g- heel donker was. De maan scheen niet eens. Slechts helder sterrengeflonker, en eej> koele, stille lucht. Hij zeide, dat hij graag liep. Het ratelen van het rijtuig stoorde de stilte slechts en verdoiwaakte iets onrustigs. Te voet kon men zoo heerlijk genieten en nadenken. (Wordt vervolgd.) meeste getuigen te Berlijn wonen. Het ryksdagbestuiïr zal, naar Vaz Dias meldt, onverwijld daartoe de noodig maat regelen treffen. Voor de te houden zittin gen zal de groote commissiezaal, waar vroe ger de begrootingscommissie vergaderde, ter beschikking worden gesteld. Ook vele andere vertrekken zijn disponibel voor de leden van het gerecht, de vertegenwoordi gers van het openbaar ministerie en de ver dediging. Een gerechteljjk onderzoek in de uitge brande zittingzaal biedt geenerlei gevaar meer, daar de ruïnen zyn opgeruimd en een instorting niet behoeft te worden gevreesd. Bovendien is de koepel reeds weder met glas overdek^. De definitieve beslissing over alle maat regelen in het ryksdaggebouw berust bij den rijksdagpresident. VEREENIGDE STATEN. Ernstig spoorwegongeluk. Vier dooden, acht gekwetsten. Uit Washington meldt een Reuter-tele- granr dat van een express uit New-York zes slaapwagens zijn ontspoord toen de trein over een, brug over de Anacosta reed. De wagens stortten in de rivier. De brug zou ingezakt zijn, daar zy verzwakt was door den orkaan. Er zyn vier dooden en acht gewonden. V. D. meldt, dat het ongeluk gebeurd is met den >sneltrein'New-YorkNew Orleans. Tot de vier personen, die om het leven kwa men, behoorden de machinist en de stoker. De passagiers vluchtten in nachtgewaad uit de wagons en werden in een reddings- trein naar Washington gebracht. Tegen dubbele inkomsten. In Duitschland Zullen z.g. „Arbeidspassen” worden ingevoerd. In een drukbezochte vergadering van per soneel van de Berlynsche Verkeers Maat schappij heeft staatscommissaris Engel ver klaard, dat radicale maatregelen zullen wor den genomen tegen z.g. Schwarz-arbeiter en lieden die dubbelé inkomsten hebben. Er zullen „arbeidspassen” worden inge voerd. Wordt ergens een arbeider zonder -zoo’n document aangetroffen, dan wordt zoowel hij als zyn werkgever gestraft. Voor alles, aldus Engel, dient een einde gemaakt te worden aan het liberalistische uitbuitingsstelsel, waarbij een arbeider aa zyn '40ste jaar als oud-roest wordt be schouwd. '*S f 1.760 854 05 men haar aan vol te houden. Zelfs haar moeder bleek de dringende woorden van Zooals men heeft een Amerikaansch bergingsvaartuig naar boven gebracht een brandkast, waarin gt borgen zyn de kroonjuweelen van Mexi- I co en verscheidene millioenen aan gouden en zilveren munten. De brandkast bevond I zich in het wrak van de „Merida”, gezonken 1 by den ingang van de Chespeak-Baai, vyf- I spraken Katholieke kerk by te dragen tot de redding dei Russische Christenen van alle nationa liteiten en belijdenissen. Daarna schetsten drie ooggetuigen, die juist uit Rusland waren teruggekeerd, den toestand in de sovjetunie. De Amerikaan Becherer maakte een verslijking tusschen hetgeen hjj twee jaar geleden in Rusland had gezien en wat hij er nu had waarge nomen. De omstandigheden zijn in twee jaar aanmerkelijk slechter geworden. Vooral iu de Oekraine heerscht groote hongersnood. Op zyn tocht van Charkow naar Odessa heeft hy uit den trein zeer veel verhongerde menschen gezien. Als reiziger met den In tourist, de Russische st^atsmaatschappy voor buitenlandsche reizigers, kan men nergens alleen komen om zich van den nood te overtuigen, daar men dan slechts door de groote steden, de goede straten en de pas gebouwde groote huizen wordt rondgeleid. Dat alles is echter slechts schijn. Daarach ter is een ontzettende ellende en hon gersnood verborgen. Twee Duitsche vluchtelingen gaven daar na een roerend beeld van de ellende op het Russische platteland. Vele brieven en foto’s 'van verhongerden en van massagraven illustreerden hun woorden. In één dezer brieven wordt gezegd „Te eten hebben wij niet. Ik schrijf dezen brief onder tranen. Wy zullen elkandfer wel nooit weerzien. Als wjj tenminste nog maar zemelen hadden, die vroeger aan de zwijnen werden voorgeworpen, dan gouden wy ver heugd zyn. Russische autofiteiten hebben ons er voor gewaarschuwd met te zeggen, dat, wij honger lijden.” 1 w Ruth Litzig wilde opgeven. Hart en longen verwoest door waanzinnige recordpoging. Critiek van Ryks-Sportleider. Ruth Litzig, de 19-jarige Duitsche zwem ster, die na een waanzinnige poging om 100 uur onafgebroken te zwemmen, ‘jn het zie kenhuis te Essen overleed, had, naar de Te legraaf verneemt, reeds verleden jaar een record gevestigd, toen zy 73 uur achter el kaar in het Ryn-Hernekanaal heen en weer was gezwommen. Hoe groot was echter de teleurstelling toen enkêle dagen daarna uit Rusland een bericht kwam, dat daar een jong meisje ruim negentig uur onafgebro ken had gezwommen. Ruth Litzig wilde zich echter niet gewonneft geven. Zy nam zich voor het record op 100 uur te brengen. Haar vrienden, zelfs haar moeder, ïnoedigden het meisje aan. Het' resultaat was, dat zy en kele dagen geleden in het Balderneymeer by Essen de poging waagde met het bekende noodlottige gevolg. Thans pas wordt bdkend dat de zwemster haar begeleiders herhaaldeljjk had medege- deeld, dat zij het in het koude water niet derge- I langer kon uithouden, maar steeds moedigde Bij de overbrenging naar Europa in 1911 onder de Amerikaansché kust gezonken. Thans zyn zy geborgen. Een Londensche vischhandelaar maakt aanspraak op de schat. met hulp van Napoleon III, welke hem later in den steek liet, keizer van Mexico. Hy moest tegen Juarez stryden, dat door Noord Amerika ondersteund werd. By Queretaro ‘werd hy gevangen genomen en doodge schoten. Zyn echtgenoote Charlotte was het niet beschoren hem te helpen of een Euro- peesche macht te bewegen de behulpzame hand uit te steken. De kroonjuweelen waren echter tevoren in veiligheid gebracht. Na langdurige on- derhandelingen, die tientallen jaren hebben geduurd, werden de kroonjuweelen door de Mexicaansche autoriteiten vrijgegeven. Zij zouden naar België gebracht worden. Toen geraakte juist het schip, die de schatten moest overbrengen in een ontzettenden storm en verging. Het zal interessant zyn te hooren, wien thans de keizerlijke schatten van den onge- lukkigen keizer, nu eindelijk na 75 jaar ten^ deel zullen vallen. Het brandstichtingsproces. Vyf beklaagden, 110 getuigen, een buitengewoon omvangrijk dossier. Omtrent het proces inzake den brand in het ryksdaggebouw, dat naar werd gemeld op 21 Sept, te Leipzig begint, meldt het W. B. nog de volgende bijzonderheden. Er zullen vyf beklaagden terechtstaan, n.l. het voormalige communistische Ryks- daglid Ernst Jorgler, die- zal worden ver dedigd door den advocaat dr. Sack te Ber lijn, de 24-jarige metselaar Mtyrinus van der Lubbe, wien de advocaat Leuffert te Leipzig als verdediger is toegewezen, alsmede de drie Bulgaren Dimitrov, schrijver, de stu dent Popov en de schoenmaker Tanev, wier belangen aan de zorg van den advocaat dr. Teichert te Leipzig zijn toevertrouwd. Het dossier van het proces bestaat uit 35 deelen, de akte van beschuldiging omvat 230 pagina’s. Er zyn tot dusver 110 getuigen en deskundigen gedagvaard. Het verhoor der beklaagden geschiedt te Leipzig, daarna gaat de senaat naar Berlijn om een ohderzoek ^er plaatse in te stellen. Hierdoor zullen ook de kosten van het pro ces aanmerkelijk worden verlaagd, daar de goed deed, zich tegen mij uit te spreken. En dat wy nu konden zwijgen, zonder het pijnlijk te vinden. Maar nu kwam er iets, waarop ik in het geheel niet voorbereid was. w Marion, zeide hij een weinig aarzelend en gedrukt: „ik heb een groot verzoek aan -je. Wil je Karin uitnoodigen een klein poos je by je te komen. Ik geloof, dat het nood lottig is, als zy nu aan zich zelf wordt over gelaten. Het zou wel meer voor de hand liggen, dat ik haar bij mij vroeg. Maar ik kan niet voor haar zijn, wat zij noodig heeft en wat zij bij jou-zqu vinden. En waarschijn lijk zou zij ook niet by my komen. Zou je haar dien vriendschapsdienst wel willen be wijzen, Marion/” Ik beken eeriyk, dat mij dit verzoek zeer ongelegen kwam. Ik was er ook volstrekt niet zeker van, dat ik met Karin iets zou uitrichten. Ik zeide daarom slechts aarze lend: Je hebt zeer veel vertrouwen in mij Ja, Marion, dat heb ik, en ik geloof, dat ik er ook reden toe heb. Ik zweeg om te overleggen en hij liet er my den tijd "toe. Hans Malte, zeide ik eindelijk, „ik wi’ heel, eerlijk zyn. Voor mij persoonlijk zie ik in het geheel niet op tegen een samenzijn met Karin. Ik ben oud genoeg en heb ge noeg ondervinding om tegen zulke toestan den opgewassen te zijn en er de noodige kalmte en geduld tegenover te plaatsen. Bevendien heb ik medelijden met Karin. In zekeren zin heb ik een warm hart voor haar'. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot d«D bezorgkring regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den mzorgknng> i5 regels 1.55, elke regel meer 08. Advertentiin in hot Zaterdagnuinmsr üfi te ysiag op den prya Liefdadigheido-advertentUn do helft van dan prfls. «NGFZONDEN MEDEDEELINfiEK: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer f 0.50. Up voorpagina 50 hooger. Gewone advertenüèa en ingezonden medndeeiingun üg eunuact tot zeer gereduceerde.» PUJ8. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek- ■andeiyen, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaateüu dep net Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. goed als ijdele en oppervlakkige vrouwen. En hy heeft haar gevraagd, of zij dan een bijzondere reden had om de mannen te wil len behagen. Denk ’je misschien, dat ik met het le ven afgedaan heb? heeft zij hem geant woord. Hy heeft al het mogelyke beproefd' om haar het .keven van een anderen kant te toonen dan van de zijde, waarvan zy het juist zoo sterk zag. Zy heeft hem slechts met gelaêh en cynische woorden geant woord. Het is hem eindelijk gegaan als my hy heeft zich ellendig en gewalgd gevoeld, er. heeft haar met een bezorgd hart ver laten. En nu heeft zy zich weer tot haar man gewend. Het is gewoonweg een beleediging, tzeide Hans Malte, terwyl van drift de aderen op zyn voorhoofd zwollen. „Ik heb het gevoel, alsof ik den man verontschul digingen moet aanbieden. Ik ken hem wel niet. Ik kan niet beoordeelen of zy gerech- tigd was zich van hem te scheiden. Maar nadat zy volstrekt vry heeft willen zijn, niet hij, maar zy van hem nadat zij de scheiding heeft doorgezet, verwacht zij nu van hem, dat hy haar weer zal aannemen. Dat is toch een stuitende veronachtzaming zijner gevoelens. Met deze verwachting stempelt zij hem tot een speelbal harer lui- Ruth Litzig niet ernstig op té vatten en wenschte geen einde aan de kwellery van het geheel uitgeputte meisje te maken. Toen het arme kind dreigde in slaap te vallen, hield men haar wakker met pistool schoten en met oefeningshandgranaten, welke men aan den oever liet ontploffen, terwijl men in het begeleidende roeibootje met; potdeksels en ander^ instrumenten een helsch lawaai maakte. De dikke vetlaag waarmede het lichaam van het meisje was bedekt om het verlies van lichaamswarmte zooveel mogelijk te be letten, verhinderde tevens de ademhaling van de huid, zoodat ernstige organische storingen intraden. By het medisch onderzoek hetwelk he laas tg laat in het ziekenhuis werd inge steld, moest geconstateerd worden, dat zoo wel hart als longen volkomen verwoest wa ren. ABQNNEMENTSPRIJS. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad jer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA» bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. i waaruit zyn afstamming duidelijk zou moe ten blijken. Deze papieren wilde hy echter eerst publiceeren als de schatten van de „Merida” waarop men reeds lang jacht maakte, geborgen waren. I Dat zou thans het geval zijn. Ervaren 1 rechtsgeleerden beschouwen echter de aan- i van den vischhandelaar, die den zoon van Maximiliaan wil zijn, zeer wan trouwig. Keizer Maximiliaan was oorspronkelijk -een eenvoudig marine-off icier, werd echter DUITSCHLAND. Voor de hongerenden in Rusland. In de Oekraine moet de toestand vooral ontzettend zyn. Oproep der Evangelische kerken. Op uitnoodiging van het Evangelische persverbond voor Duitschland hebben zich teJfyke buitenlandsche en Duitsche persver tegenwoordigers te Berlyn vereenigd tot een bespreking van de hongercatastrofe in Rusland en den omroep van den kardinaal aartsbisschop van Weenen. De directeur van het persverbond, prof. dr. Hinderer, ver klaarde in de openingsrede, dat de Duitsche Exangelische kringen het initiatief van den aartsbisschop met vreugdebegroeten en ge gronde hoop hebben, dat de Evangelische kerkën in het buitenland weldra een lyke actie op touw zullen zetten om in vriendschappelijke samenwerking met de Hy heeft haar geantwoord, dat dit toch men. Hyzou toch een zwakkeling, een kerel leen by ijdele en oppervlakkige mannen i zonder eergevoel en zonder achting voor het geval s en die waren er natuurlijk even- zichzelf moeten zijn, een karakterloos p-nod. als iidelA en onnervlakkiae vrouwen. 1 iemand, indien hij effcop inging!’ I En nu vroeg ïk terwyl myn hart hef- I tig klopte. Nu, hy is er natuurlijk niet op inge gaan. Hy heeft haar koel lachend bedankt en haar medegedeeld, dat hy plan had met een, ander te trouwen. In de eerste opwinding over dezen brief heeft Karin aan Hasis Malte geschreven en hem verzocht hy haar te komen. Toen hy kwam, scheen zjj al weer spy’t te hebben, dat zij hem verzocht had te komen. Zij deed uit de hoogte, maar was verontwaardigd. Er hebben hettige woordenwisselingen tusschen hen plaats gehad. Hij heeft vergeefs be proefd haar duidelijk te maken, dat de man volkomen gelyk had, dat hy volstrekt geen plichten meer tegenover haar had. Zy heeft tegen het’ lot geraasd, dat aan den man alles toestond en aan de Vrouw niets. Maar zy behoorde ni$t to| die vrouwen, die zich tot zulk een jammerlijke apathie, tot zulk een stompzinnige onderworpenheid lieten ’dwingen. Zij zou zich haar rechten weten te verschaffen zoo goed als. iedere man, Ik geloof, dat zy nu tot alles in staat is. Ik hoop alleen nog dat zij tenslotte den moed niet zal vinden, zoo verachtelijk te zyn, als zy spreekt. Ik was bedroefd om Karin. Bedroefd om nem, die zich dit alles aantrok. Het ver heugde my, dat hy zoo openhartig en vrién delijk tegen mij sprak, dat ’t hem blykbaar tig mijlen van Kaap Charles» nabij Virginië. 1 De Merida zonk op 12 Mei 1911 tengevolge van een aanvaring. Enkele weken geleden werd bericht, dat aan de kust van Virginia een tweetal sche pen ernstige oneenigheid met elkaar had den! Het waren het bergingsvaartuig „The- rese Dau", die het duikerschip „Salvor” op sleeptouw had. Het kustvaartuig „Davis” dat de peilingen en het duiken verdacht voor kwam, vroeg om opheldering, maar kreeg geen antwoord, dreigde zelfs een kanonschot te zullen afvoeren, maar kwam desondanks niets meer te weten. Tot een der zeelieden aan boord van het kust vaartuig zich herinnerde, dat in dezelfde omgeving in het jaar 1911 de „Merida” wa.i gezonken. Thans ging den kapitein van het kustvaartuig een licht op. Hy telegrafeerde nuar New-York en dwong de beide Engel- sche schepen het veld te ruimen, totdat de Amerikaansche regeering haar toestemming zou hebben gegeven, de schat van de „Me- r’.da" te lichten... Tenslotte hebben niet de Engelschen, maar een Amerikaan dg schat geborgen, terwijl m dien tusschentyd de Chespeak-baai door twee kanonneerbooten werd bewaakt. De duikers vonden in den romp van het •sterk verzande wrak der „Merida" ongeveer 4 millioen gouden dollars. Volgens de papie ren, die daarby werden aangetroffen, be hoorde het goud aan de vrienden van Ma- deires, welke destyds president van Mexico was. Maar bovendien ontdekte men de be roemde en kostbare kast, waarin zich de juweeleji van Maximiliaan en zijn keizers kroon bevonden. Thans begonnen de onderhandelingen. De laatste loot uit de familie van Maximiliaan is dood. Ook Charlotte, zijn troostelooze C'htgenoote, is in de nabyheid van Brussel krankzinnig gestorven. Maar desondanks zullen er toch wel reflectanten op de kei zerskroon en de juweelen kom$n opdagen... Een jaar geleden al maakte een visch- lundelaar Brightwell uit Londen plotseling aanspraak op de nalatenschap van Maximi- «aan. Hy beweerde een kind van Maximi lian te zyn. Hij heeft van den man, die nem vond geadopteerde brieven gekregen. «Het kan zoo wel”, is het vergif voor ru t geweten. FEUILLETON. Naar het Duitsch van MARGARETHE VON SYDOW met autorisatie bewerkt door J F. \A esselink—van Rossum. Nadruk verboden. Zij heeft hem zelfs eens gezegd, haar han delwijze zelf niet te begrijpen. Dan lachte ri) weer om haar gedruktheid en noemde net een „geheel natuurlijke crisis”. Men moest zich altijd eerst in nieuwe omstan- a.gheden in leven. Hy had zich ook eerst moeten acclimatiseeren. Hans Malte had den indruk, dat zy comediespeelde met haar gevoelens, tegenover hem en zichzelf. Dan was zy weer kinderlijk, jjdel. Zij stond voor den spiegel en vroeg hem, of zy cel erg verouderd was. Als hy toestemde, mun zy het kwalijk. Zy houdt zich urenlang met haar toilet bezig, laat zich de duurste- eeren zenden, werkt met alle mogelyke essences en geheime middelen om haar huid giad te houden. Dat alles heeft zy hem ver ld» en toen hy zeide, dat dit een vrouw arer jaren onwaardig was, heeft zy hen. mlgelachen. Dat doen allen. Zy zijn slechts te huichelachtig om het té bekennen. Dat moe - ten wij wel doen. Gij mannen dwingt er ons toe> wy bevallen u slechts, zoolang wy er I fc*ad en jong uitzien.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1