4 (SEN EN!’ H’sii ELFHOEVEN” Bal Champêtre Mank ët Fête de Nuit Deze Courant komt en sen G. L. v. Toombergen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ---T- - zich heeft en niets anc massa houdt er een kle^n s den op na, die altijd of onredelijk en onrechtva nu de groote microfa woorden den ether woï zelf spreekt ze eigenli slechts de tolk, de groo^ duizenden, en als ze hesj Palast te Berlijn omrim in z y n als een bezeteï hun eigen stem, in ’K ij eigen woorden weer. *Hi drukking wat instinctAat leeft. In hem aanbiddeij 7 duizend- en vertienduizi beeld. No 31882 Zaterdag 25 Augustus 1933 72a Jaargang I Bls bergambacht, Dit blad vjrichij at dagelijks behalveop Zon-en Feestdagen ex in EKKS1E BLAD. ’J ruk Hofstad. Brieven uit Is 760 854 05 hoorweg. b n Bis HEE JE5 ZONDAG - WIELERBAAN HALF DRIE Jan Pijnenburg - Piet van Kempen Houdt en als waarheid predikt. Er zyn treu rige waarheden, maar die mogen niet tot regel voor onze opvattingen of onze hande lingen gesneld worden. Daardoor plaatsen wy ons onder hen, vormen ons naar hen. Maar wij moeten ons niet naar omlaag, doch steeds hooger vormen en ontwikkelen. 31 AUGUSTUS BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STQLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Te laat gekomen geluk. ARINE) Uit nummer bestaat uit twee bladen. Hitler-llttaratuur. Aanvang 8 uur tadgenoot sen obe- M».wiiwr over haar man en (Wordt vervolgd.) dert in alle boeken, maar leest niet. Een werk neemt zy nooit ter hand. Zij amuseert zich als ik kindergoed maak voor Isa, vindt het aandoénlijk, bekoorlijk maar helpt niet. Zy zit er by als ik met de rentmeester spreek, beklaagt my en vindt zulk werk af- sehuwelyk voor een vrouw. Zy eet weinig, maar snoept des te liever wat uit de provisiekamer. Zy heeft ongelooflijk veel tyd voor haar maakt om het ongedaan te maken. Als ik maar wist, waarom ze er berouw over heeft. gever* htda. Entree 50 cents per persoon Verzuimt niet dezen avond bij te wonen. vot, telt HES en ES van sene de R, het LAND ewerkt, vroeger i van 111 Advertentiën kunnen handelaren, aan het Bu: iders dan dat. De stelletje denkbee!- tervlakkig, dikwyis rdig zijn, en hij is n, waardoor die len ingestuurd. Hy k niet uit. Hij is i omroep van al die i b.v. in het Sport ten, dan hooren ze kryschende stem y n woorden hun [y brengt tot uit- itig in hen allen ze hun eigen ver- tendvoudigd even- verontrust, dat ik mij voortdurend innerlijk v erweer tegen haar hoe zal het dan gaan, ais mij haar wezen en denken voortdurend beïnvloedt en omgeeft? De sterkte van het verweer is de maat staf van het gevaar. Is Karin een gevaar voor mij Hitler, zegt hij, heeft zyn resultaat enkel weten te bereiken door de macht van zijn ning en elke nederlaag toe te schrijven aan lichamelijke oorzaken en eigenschappen. Ik denk toch hooger van de vrouwen en ook van de mannen. Haar denkbeelden passen wel voor een zeker soort van vrouwen en mannen, maar dat zijn minderwaardige exemplaren van hun ras, en generaliseeren is zondigen tegen haar eigen geslacht. Ik ken mooie vrouwen in wie niemand, en leelyke, in wie iedereen vertrouwen stelt. Het ligt niet aan het lichaam, maar aan de ziel, die alty'd een stempel drukt op het lichaam, een mooi lichaam kan mismaken, en een leelyk adelen. Karin voert als bewys aan voor haaf be- zyn, waarin iets warms, vertrouwenwekkends wering, het bekende feit, dat .er kamers ligt, waardoor elke gast dadelijk zonder een enkel hartelyk woord van welkom, er zich thuis gevoelt. Zeker. En dat ligt niet aan de schoonheid en kostbaarheid der inrich ting, maar aan de harmonie, de schikking, aan het stempel, dat de bewoner door het da- gelyksch gebruik aan het geheele vertrek heeft gegeven. Mijn lichamelijke schoonheid staat in elk geval in geen verhouding tot het vertrouwen dat Hans Malte my schenkt. Ik heb ook vol strekt geen .bijzondere moeite gedaan voor hem mooi te zyn. Ik had er ook geen tyd voor gehad, want hy kwam beide keerei. onverwacht. Lichamelijke eigenschappen kunnen aan trekkelijk en afstootend zyn. Men kan zich een tyd lang vergissen omtrent de ziel die woord. Is dan zoo vraagt hij het woord van dien man een tooverwoord? Is hij dan een Demosthenes, een Mirabeau in welsprekend heid In geenen deele, er zyn op het oogen- blik honderden Duitsche redenaars, die even I De eerste zin is merkwaardige logica; de tweede helft is precies het omgekeerde van wat men zou verwachten. De man woonde niet in den Haag en hoorde toch niet van zooveel ongelukken. Wie in den Haag woont zou dus minder daarvan hooren? 33 JE I eh] alles tevreden. En toch is het alsof zij mijn geheele huis ten onderste boven zet. Zy stelt in het geheel geen hooge eischen aan mij. en toch kom ik den geheelen dag niet rust. Niet eens 's nachts. Zy staat heel laat op en verlangt volstrekt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. goed zoo niet beter spreken dan hy. Van waar dan de tooverkracht, die er van hem 1 uitgaat? Die tooverkracht, zegt de schrij- ver, ligt hierin, dat hij niet zyn eigen woord spreekt, maar het .woord, dat opry'st 1 uit de ziel van de massa, die hij voor Het goede is de waarheid, al schjjnt het ook dikwijls onderdrukt. Toch beangstig ik mij eenigszins over het bezoek van Karin. Als de afwezige my reeds zoo bezighoudt en toilet noodig, ofschoon ik niet weet, voor -m. —u jwv wjen zy hier wü OpSieren en opknap pen. Zy zegt, dat het een persoonlijke be hoefte van haar is. Zy is ontzettend ijdel, en afhankelijk van haar eigen uiterlyk. Verder praat zy den geheelen dag. Praat en praat en praat elke minuut van ons samenzijn is door den toon van haar stem gevuld, alsof zij moest inhalen wat zy het laatste jaar heeft verzuimd. Ik laat haar begaan. Ik gevoel dat het een behoefte voor dat het strand is ingekort? Waarom heeft i men bijvoorbeeld aan het stille strand niet een motorreddingsboot Dit is het geheele stuk, kort maar dwaas. o P/t b$den aan zee. Er zijn toch rare menschen op den aard bodem! Menschen die zonder blikken of blo zen opmerkingen kunnen maken, die kant noch wal raken. Zoo stond dezer dagen in een der Haagsche bladen een ingezonden stuk, dat maar één verdienste had n.l. dat bet heel klein was. Ingezonden-stukken-fa- L rik an ten zyn altijd breedsprakig maar deze was zeer beknopt doch zag in die beknopt heid kans de allermalste dingen te zeggen. Het was dan weer eens een dier vele jam merklachten over de ongelukken die nu een maal onvermijdelijk aan het baden in zee 1 zyn verbonden. Die bijzondere ingezonden stukken-schrijver dan gaf de volgende ont- Erger is echter dat deze man ook niet weet en niet gehoord schijnt te hebben dat in de laatste twintig jaar tyds het baden in zee zoo ontzettend is toegenomen. Wij dur ven wel de stoute bewering aan, dat er thans vijftig maal meer in zee gebaad wordt dan vroeger. En nu komt het merkwaar digste het absolute aantal ongelukken is in de laatste jaren lager dan het vóór 20 jaar was. Men behoeft derhalve niet te vra gen hoe relatief dit cijfer is gedaald. Trou wens het geheel cijfer voor verdrinkings dood in Nederland, waarin dus begrepen zyn óók de ongelukken in de havens en in de rivieren, is In de latere jaren geregeld ge daald. In Juli van dit jaar zyn in geheel Nederland 69 personen verdronken. Daar onder is alles begrepen. Daarvan zijn er 14 aan de geheele kust' tijdens het zwemmen en baden in het ongeluk gestort. Dit getal is zeer gering. Vroeger werd altijd in het geheele jaar een getal van duizend dood-door-verdrin- king bereikt. Daarin zijn ook de ongevallen op zee en zelfs op het ijs opgenomen. Dit aantal was verleden jaar reeds beneden d-j 800 gedaald en daalde daarvoor geleidelijk niettegenstaande de bevolking zich steeds uitbreidt en het baden en zwemmen enorm toeneemt. Wat deze ingezonden-stuk-schrijver dus zei is er absoluut naast. Wat hy met dat Sedert vier dagen is Karin bij my. Ik ben haast verbaasd, dat zy zoo spoedig en ge- uc&uui. m gevuei uai net een oenoene voor willig aan mijn uitnoodiging gevolg heeft haar is. Misschien wordt haar ballast lich- gegeven. Zeker heeft zij haar eenzaamheid niet meer kunnen verdragen. Er zijn tegenwoordig zeker weinigen, wier naam zoo zeer in alle kringen bekend is, als q Hitler. By sommigen verwekt die naam alleen afgrijzen en haat. Zy denker deehte aan de wreedheid en het onrecht, die onder zijn regime en met zijn toestem ming tegenstanders, speciaal Joden, socia- ,btên en communisten, worden aangedaan. En tok als maar een gedeelte waar is, van wat ue pers ons meldt, dan zyn dit afgrijzen en deze haat alleszins gemotiveerd. q Toch zou het van groote eenzijdigheid ge tuigen, ons daardoor te laten weerhouden Aan aandacht te schenken aan het geweldige werk, dat door dezen uit het volk opgeko- men man zonder wetenschappelijke oplei ding in korten tyd is verricht. W at de groo te Bismarck Anooit heeft kunnen klaar spe- ien, is door Hitler in enkele maanden tot stand gebracht: het samenvoegen van het in tal van staten en staatjes versplinterde Duitschland tot één geheel. De politieke partijen zijn in enkele maanden van het too- r.eel verdwenen. De sociaal-democraten eU communisten zonder dat zy ook maar tegen stand van eenige beteekenid konden bieden. Het eens zoo invloedrijke Katholieke Cen trum zelfs met goedvinden van den Paus. Als men dit alles bedenkt, is het zeker geen wonder, dat er,'zelfs in ons kleine landje met zyn beperkt taalgebied, lang zamerhand eene heele litteratuur ontstaat over Hitler en de door hem geleide bewe ging. Wy zullen het niet wagen daarom trent een overzicht te geven, doch willen alleen de aandacht vestigen op twee bro chures, die in den laatsten tyd hier te lande verschenen en elkander op verdienstelijke wyze aanvullen. De eerste, welke wy op het oog hebben, is getiteld: Hitler, hervormer of misdadi ger? en geschreven door Dr. W. Bottema CAx. De schryver geeft blyk, alleen oog te Lebben voor het kwaad, dat door Hitler en de zynen wordt gesticht, voor het gruwe- lijke onrecht, dat tegenstanders wordt aan gedaan. Aan het slot van zijn 88 IjJadzijden lang betoog komt hy tot deze conclusie: „De ■■vraag: Is Hitler een hervormer of misda- voel en verstand. Zy heeft berouw over hetgeen zy gedaan heeft. Haar berouw uit zich in woede over tot *^e onmogelijkheid om het ongedaan te ma- j ken, in woede op hem, die haar onmogelyk niet, dat ik haar gezelschap houd bij Kaar late ontbijt, als ik iets anders te doen heb. Zy hokt den ganschen dag in mijn ka- mers, snuffelt alle boekenkasten door, bla- I ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.36, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1 -5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 2« bijslag op stan prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredueeerden prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. r.tiëü kunnen worden 'ingezonden door tusschenkomst van soliede Boex- Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing lureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Sluiting 8 MMr in het lichaam woont, namelijk zij, die kort zich tig of voor zindelijke indrukken zeer gevoelig zijn. Zij kunnen ook, wanneer zij op eenigerlei wyze sterk uitkomen, noodlot tig voor den eigenaar worden. Er zyn men schen, die wegens sterk sprekende lichame lijke eigenschappen voortdurend te gering of tg hoog worden beoordeeld. Ik zeg men schen, niet vrouwen. Ook hier bestaat nier zoo’n groot onderscheid tusschen man en vrouw. Maar dat zyn altyd slechts uitzon deringen. Tenslotte en steeds meer met het toenemen der jaren, zal het geestelijke door slaggevend zijn en niet het lichamelijke. Want hoe ouder de mensch wordt, des te meer wordt het lichaam door de ziel be- heerscht, wordt het by velen, als het ware slechts een doorzichtig omhulsel zyner zie’. Of het omhulsel mooi of leelijk is hangt slechts af van hetgeen er doorschemert. Waarom moet ik met zulk een hardnek kigheid by alles, wat ik ervaar, steeds den ken, aan wat Karifi’ zegt? Misschien ornaat in alles wat zij zegt een korreltje waari/eid schuilt. Zij heeft deze korreltjes opgapikt in den omgang met on gelukkige of Minderwaardige vrouwen. Zij schy'nt slechts koor zulken begrip of belang stelling te heboen. Aan de andere normale, goede vrouwen is zij schijnbaar slechts blind voorbijgegaan. Zy heeft niet op haar ge reageerd. Het is echter verkeerd, bewijst een zede- lyk ongunstigen toestand of een demorali- seerend pessimisme, als men de treurige en verkeerde uitzonderingen voor den regel „inkorten” van het strand bedoelt is niet duidelijk. Dat is een eigengemaakte term dit onbegrijpelijk is. Ten slotte die vraag over een motorred- dingsboot aan het stille strand. Waarom geeft men niet lederen 'bader een „redder" mee. Men moet wel niet het allerminste be grip hebben van het baden in zee om een vraag als deze man doet, te stellen en wy zullen daarop dan maar niet verder ingaan. Wel moet het ons van het hart, dat wy betreuren, dat dergelijke onzin maar aan stonds wordt opgenomen. Er is een publiek dat evenmin begrip heeft van al deze zaken I en dat dadelijk zoo’n stukje als wijsheid I aanvaardt. I Nu wy toch weer aan het strand zyn waar zouden wy beter kunnen zyn dan daar? vertellen wy ook eens even iets van het nieuwe buurtje dat De Haag als badplaats kreeg in het dorpje Ter Heide. Dit dorpje dat eigenlijk een onderdeel is van de gemeente Monster, doet tegenwoor dig ook mee. Wel op bescheiden, zeer schuchtere wyze, want men moet daar nog aan den modernen tyd wennen. Monster is een antiek dorpje dat pas 'de laatste tien jaat wat gemoderniseerd is. Het heeft na tuurlijk nog een antiek gemeentebestuur, dat eenige fasen in ontwikkeling achter is Eerst moet dat heelemaal vermolmd zyn vóór het door een nieuw wordt vervangen. „diger, behoeft eigenlijk niet beantwoord „te worden. Deze duivel in menschenge- „waante heeft zijn éigen volk bedrogen en „verraden en maakt zijn landgenooten tot „misdadigers. Het is zyn schuld, dat men „in het buitenland vah Duitschland spreekt „als van een tfoep gewetenlooze schurken.” Van eenig besef van het geweldige werk, oat in Duitschland is verricht, vindt men in dit. geschrift geen spoor. Maar evenmin Wordt de vraag beantwoord, hoe het dan toch wel mogelyk is, dat Hitler in zoo kor ten tyd de meerderheid van het Duitsche volk tot misdadigers kon maken. Op deze vraag wordt het antwoord gegeven in eene andere brochure, getiteld: Christus en Hit ler, van de hand van Hilbrandt Boschma. Deze schrijver wijst er zeer terecht op, dat wy hier te doen hebben met wat de Fran- sche schryver Gustave Le Bon reeds jaren geleden beschreef in zyn boek: La psycho logie des foules: De psychologie van de massa. Ziedaar het verschijnsel, dat zich in sterke mate openbaart in de Duitsche na- tionaal-socialistische beweging.. Als de mensch zijne individualiteit prijs geeft en zyn geheele zijn zich oplost in eene mas sale beweging, is hij in staat tot het zich getroosten van zeer groote moeite en op offeringen, zoo groot, dat hij er individueel niet toe in staat zou zyn. Maar aan den anderen kant kan die psychologie van de massa het individu er toe brengen, zijn ge weten op zij te zetten en mede te werken tot het schandelijkste, wat een mensch kan doen. Wie de Hitler-beweging goed wil begrij pen, moet eigenlijk het genoemde boek van Le Bon lezen. Dan begrijpt men veel, wat anders onbegrijpelijk blyft. En dan beseft men ook de juistheid van de schildering, die Boschma in zyne brochure geeft van de verhouding van Hitler tot zijne volgelingen, j 1 boezeming. „Ik. heb wel niet gewoond in den Haag in mijn jeugd, maar toch herinner ik my niet van zóóveel ^erdrinkingsgevallen aan het strand gehoord te hebben. Zou t’ zijn om- (il)HkSLHE COURANT. Eenheid in het gezin kun alleen worden verwezenlijkt door innerlijke harmonie. FEUILLETON. i Naar het Duitsch van MARGARETHE von sydow met autorisatie bewerkt door J. P. Wesseiink—van Rossum. 22 Nadruk verboden. Ik ben heel veel kalmer geworden na dit bezoek van Hans Malte. Ik denk nu, dat het toch mogelyk is gaan deweg in het veilig vaarwater eener kalme vriendschap te geraken. Als hij rustig is, dan is het voor my ook veel gemakkelyker rustig te worden. En als wij tegenover el kaar slechts rust voorwenden nu, dan helpt de een den ander door zyn goeden wil. Op onzen leeftijd moet veel mogelyk ?ijn, dat in de jeugd met mogelijk is. Hoe komt het, dat Hans Malte zoo’n groot vertrouwen in my stelt aangaande Karin? Hij kan toch in het geheel niet weten, wat "T van mij geworden is ih deze twee en twintig jaar! Karin zegt: als enkele vrouwen meer dan andere in hooge mate met vertrouwen wor den vereerd, zelfs door zeer teruggetrokken nuturen, dan heeft dit zeker zijn oorzaak niet in geestelijke, maar in lichamelijke eigenschappen. Het is gewoonweg een manie van Karin tiles in het leven der vrouw, elke overwin- I ter, als zy hem zoo in woorden als het ware «v .v.uxugvu. I van zich afschudt. Zjj is eigenlijk een heel gemakkelijke i Zy is verontwaardigd gast, stelt in het geheel geen eischen, is met »s ontoegankelijk voor argumenten van ge- alloa Kvrpdpn Wn ia T>At. alarvf «ril miin Voel en verstand- Tot zoover de schrijver. Wij gelooven, dat iiy met deze schets een tipje heeft opge licht van den sluier, die het voor velen moei lijk maakt, Hitler en zijne beweging te be grijpen. In haar werkt .wat ook werkt in de sociaal-democratie, n.l’. de psychologie van de massa, die het individueele geweten doet opgaan in dat der massa-

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1