iderneming ARBEURS ekbank ••7.7. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Woensdag 6 September 1933 go. 18391 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon enFeestdage et je! SEPTEMBER 72» Jaarganq BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ta laat gekomen geluk. lag tot dag wordt Onze prijzen zijn I BUITENLANDSCH NIEUWS. 186000 FEUILLETON. <te 30 veertig jaar. Zij schrok be en 1.760 854 05 R. HOORWEG. tUKKERIJ KMAN ZOON. GOUDA. De natuurlijke straf voor luiheid is verveling. gegaan Dl. kinderlijk onba^inlrarügt D.,11. I. „zl lx xvxii meer het de aan- 't. Goed drukwerk iet moet worden en vóór □I het U lw land- o zwaar •noeilijke ebt ver- heid, welke door het Oostennjksohe minis terie voor legerzaken is aangekondigd, is volgens een bericht uit Weenen thans ge publiceerd. Zij heeft betrekking op de re- cruteering voor een diensttijd van 6 maan den, waarna slechts 1 jaar verlof wordt toegestaan. Het contingent bedraagt 8000 man. De nieuwe verordening heet „voor- loopig In de eerstvolgende dagen zullen de recruten reeds worden opgeroepen. Auto door den trein gegrepen. Acht dooden. Bij Dijon i« een auto met acht inzitten den door een trein gegrepen. Het was een particuliere auto, waarin waren gezeten de eigenaar van den wagen, zijn vrouw nun 4 kinderen'en 'n 12-jarig meisje. De auto was tot voor de gesloten spoorbommen gereden, toen de baanwachter op verzoek van den eigenaar van den wagen de booinen nog eens opende om hem gelegenheid te geven te passeeren. Op hetzelfde oogenblik nader de in volle vaart de sneltrein Parijs—Mar seille, en sleepte de auto mee tot in het station en drukte haar daar vast tusschen de locomotief en den rand van het perron. Alle inzittenden van de auto waren op slag dood. is een kunt het □mité morgen eun het ationaal cour gen hem het pac-j ding, als h™ tusschen ik. Nu ja, ipaar u 1 hij een kennis uit uw jeugd, een speelka meraad was. Daarom dacht ik, dat hij van uw 1 oudere hebben gehouden. Nu zat ik vast. Zijn zuster is van mijn leeftijd. Later zijn wij gelijktijdig in dezelfde plaats uit een moeder' moet bij ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad lier kwartaal 2.9®, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal /8.1b, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef fnterc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot don bezorg kring) jregels j lUik, elke regel meer jVJlb. Van buiten Gouda en den oezorgkrmg. i—5 regels L55, elke regel meer lïi. Adven«utlin m hot Zaterdagnummex te ia> inslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin ue helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer /8.GB. Op •ie /oorpagina 50 hoogex. Uewoae advertentie» en «gezonden mededreling.n ooulract tol teer gereduceerde-, p»Os. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór ue piaatnii<g üet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zgn. reu waakzaam te zijn ,des te meer moet men - zoo verklaarde Boncour nog Briand dankbaar zijn, omdat zijn, diploma- tie actie einde 1925 de onderteekening der overeenkomst van Locarno door Engeland en Italië tengevolge heeft gehad. Paul Bon cour c iteerde de zinsnede uit het pact van Locarno, waarin de wederaijdsche hulpver- leening ingeval van schending van artikel 2 van het pact of van artikelen 42 en 43 van het verdrag van Versailles wordt gepreci seerd. Het volgende deel der redevoering hield zich bezig met het pact van vier, dat Bon- de voortzetting der Loearno-verdra- noemde. Frankrijk beschouwt volgens )ac^ van vier als een voorberei- het middel tot overeenstemming de vier groote buurstaten, de permanente leden van den Volkenbonds raad die in deze dubbele hoedanigheid aan den eenen kant met elkander een regeling moeten treffen ten aanzien van de voor naamste gemeenschappelijke belangen, aan den anderen kant door onderling overleg de middelen moeten verschaffen om ini den Volkenbondsraad en in de plenaire veïga- denng het doel te bereiken. De hoofdzaak is volgens Boncour, daüde laatste beslissin gen te Genève vallen, flat Genève zoodoen de de controle der openbare meeningen uitr oefen^ en dat een „internationaal geweten" tot uiting komt. Ook ten aanziatf van de Oostenrijksche onafhankelijkheid heeft Briand een positief standpunt ingenomen De staten van hert tegenwoordige Midden-Europa, die op het zelfbeschikkingsrecht der nationaliteiten ge grondvest zijn zoo besloot Boncour zijn uiteenzettingen hebben voor hun leven en ontwikkeling vrije economische ententes noodig. die noch door politieke concurren tie, noch door territoriale eischen mogen worden verstoord. ^•'W— Maar ik geloof, dat weinig moeders het doen. Het is dan ook veel verlangd. Goede moeders doen het altijd. - U zoudt het altijd doen. Maar er zijn Ook niet veel moeders als u. Hef spreekt van zelf, dat ik deze natuurlijke veronder stelling van mijn kind zal waar maken. echtgenoot en zij binnenkort een poging zullen kunnen doen om het onlangs door de ransche vliegers Codor «n Rossi gevestigde lange-afstands-record op hun naam te bren. gen. In een onderhoud verklaarde Amy, dat zij voornemens waren gedurende de herfst van Amerika naar Bagdad te vliegen over de Zuidelijke route. De nieuwe machine, die in plaats van de vernielde „Safearer” zal worden gebruikt, is binnen veertien dagen gereed. ZUID-AMERIKA. Gespannen toestand op Cuba. Amerikaansche oorlogsschepen gezonden. Cespedes afgetreden. De Cubaansche regeering heeft besloten, den president De Cespedes, die te Havan-na is teruggekeerd, haar collectief ontslag aan te biede'ï. In welingelichte kringen wordt aangej’imen, dat ook De Cespedes zal af treden. Een uit soldaten, matrozen en radi cale politicisamengestelde Junta zal voor- loopig de regeering overnemen, onder lei ding van Carbo. Over het algemeen is de toestand op het oogenblik nog rustig. Cubaansche president afgetreden. President de Cespedes is onder den druk der revolutionnairen afgetreden. De onder leiding van den communist Carbo staande junta heeft de regeering voorloopig overge nomen. Locarno an het pact van vier Een politieke rede van Paul Boncour. In antwoord op de rede van Hitler te Neurenberg. De Fransehe minister van buitenlandsohe zaken Paul Boncour heeft de onthul- ling van een gedenkteeken ter eere van zijn voorganger Aristide Bnand te Trébeurden aan de Bretonsche kust aangegrepen als een welkome gelegenheid om in een groote poli tieke rede «enige opmerkingen te maken, die niet alleen m Frankrijk, maar ook in Duitschland worden beschouwd als een antwoord op hetgeen rijkskanselier Hitler in Neurenberg te berde lieeft gebracht. Na eer te hebben bewezen aan de vre- deedenkbeelden, die Briand heeft gekoes terd, legde Boncour vooral den nadruk op de sterke militaire positie van Frankrijk. Hij verklaarde hierbij o.m., dat wanneer het geduld der Franschen op zwakte fye- rustte, de toestand ernstig moest worden ge- aoht. doch dit is niet het geval: Frankrijk weet, daj het sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan ggweldadige ondernemingen. Hij noemde het bezoek van minister-presi dent Daladier. die tevenb minister van oor log is. aan het Oostelijke fortificatiegebied van Frankrijk, een bezoek, dat mi alle stilte geschiedde, het, juiste antwoord op bepaal de gebeurtenissen, waarvan men minstens kan zeggen, dat zij de vredesatmosfeer, die voor den wederopbouw van Europa zoo dringend noodig is, ernstig verstoren. Boncour herinnerde eraan. dat Briand. steeds is opgekomen voor de onaantastbaar heid der Fransche defensieve macht en te Genève onophoudelijk heeft laten uitkomen dat ontwapening en veiligheid twee niet te scheiden begrippen zijn. Zoowel tijdens als na den oorlog heeft hij blijken gegeven van zijn ruimen blik. Boncour meende dan ook, dat Frankrijk het recht en den plicht heeft .■oen enkel der beginselendie Briand’s vre despolitiek kenmerken, haar waarborgen en haar voorwaarden zijn, te laten aantasten. De politiek van het Volkenbondshandvert. zoo betoogde Boncour verder, eisclrt dat dit pact niet geschonden wordt de politiek van den Volkenbond eiseht, flat de Volkenbond zijn taak vervult; de ontwapeningspolitiek eiseht. dat niemand zich bewapent en, in dien iemand desniettegenstaande een po ging in die richting zou willen doen, dat diegenen zich aan de zijde van Frankrijk bevinden, waarmee Frankrijk ter wille van het vredeswerk heel! afgezien van enkele der veiligheden, die de verdragen Frankrijk boden. r Boncour vestigde er tevens de aandacht '*P- dat men aan Briand, den zoogenaarn- den illusionist, op internationaal gebied de «enige positieve veiligheid, die men sinds den oorlog had verworven, hhd te danken Locarno. Hoe duidelijker zich bepaalde gevaren afteekenen. die ons onze koelbloedigheid niet doen verliezen, maar die ons aanspo- Amerikaansche^ oorlogsschepen naar Cuba. De regeering der Vereenigde Staten heeft een kruiser en drie torpedojagers naar de Cubaansche wateren gezonden ter bescher ming van leven en eigendom der Ameri kaansche onderdanen. Deze maatregel is genomen op initiatief van Pres. Roosevelt na een telefonisch on derhoud met den Amerikaanschen ambassa deur te Havanna, Welles. Het staatsdepar- tement legt er den nadruk op, dat deze maatregel geen inmenging in de binnen- landsche politiek van Cuba beteekent, doch uitsluitend ten doel heeft, leven en eigen dom der Amerikaansche onderdanen te be schermen. Naar hier verluidt, is de toestana op Cuba nog steeds zeer gespanen. FRANKRIJK. Uitbreiding van Oostenrijks weermacht. Accoord tusschen de mogendheden. De Petit Parisien verklaart to kunnen bevestigen, dat definitieve overeenstem ming is bereikt tusschen de regeering te Weenen en de onderteekenaars van het verdrag van St. .Germain over de uitbrei ding der Oostenrijksehe strijdkrachten. Uit de te publiceeren bizonderheden zal blijken dof, de bepalingen vun^het verdrag van St. Germain niet in het minst worden geschon den en dat de oveitenkomst een zuiver tij delijk en buitengewoon karakter draagt. De nieuwe verordening op de weerbaar- Als ik op de een of andere manier weer gauw van haar heen ga. is mijn plan, nog De kinderlijk onbarmhartige, openhartig- heid’Van Ruth had het mij weer duidelijk Ach wat, oud moeten wij allen worden gemaakt: je l>ent ouder dan hij. Vronweïi -<■>>, trnnaaaliilr ravin al« dan allft Tkloi- 1 WOlcleil gUUWCF Oud Wat is er eigenlijk met zijn zuster? vroeg Ruth. Ik had met haar nooit over Karin gesproken. Zijn zuster is een beklagenswaardige vrouw, die nooit heeft geleerd zich te be- hearsehen. Het vorige jaar heeft aij zich van haar man laten scheiden, zonder een enkele andere reden, dan dat zij plotseling ..genoeg" van hem had. Nu heeft zij be rouw van hetgeen zij gedaan heeft en dwaalt rusteloog de wereld rond. Heeft zij kinderen? Tk vertelde haar wat ik van hen wist. Dat is schrikkelijk voor de arme kin deren - Ja een moeder' moet bij alles wat zij doet, allereerst aan haar kinderen den ken. NOOIT STIL; DAAROM iARDSTE TIJDEN DE IS EEN BIJZONDERE "AAK TE VERVULLEji gen door het veroveren von zetels in het parlement. Maar er opeens een Fascisti sche regeering noodig mocht blijken te zyn, omdat de tegenwoordige soort regeeringen b’jjkbaar tegen de mceii:.,kheden niet meer zyn opgewassen, dan zullen wy niet aarze len, om het Fascistische bewind, dat dan ir sschien onverwacht geboren mocht worden met al onze krachtien te steunen en aan een at solute regeering 3 - acht helps i. Dat er opeens een algehele collapse over Engeland zal komen, acht ik allerminst uitgesloten. Dan zal de democratie, valsch of niet valsch, vermoedelijk nietiop alles voorbereid zijn, dan kan onze beurt opeens zijn gekomen. Want in dat moeilijkste oogenblik van Engeland’s geschiedenis, zullen de commu nisten onvermijdelijk beproeven naar de macht te grijpen, den Staat omver te wer pen en een gewapende aanval op den ouden Staat ondernemen, om daardoor tot de Com munistische macht in Engeland te geraken. Dan zal het communisme ons tegenover zich vinden en zullen wij geen enkel oogenblik aarzelen het communisme met wapengeweld te verpletteren. Ma£r in alle mogelijke an dere gevallen willen wij uitsluitend langs zuiver legalen weg [tot de macht geraken. Het standpunt tegenover de Kroon, was volgens Sir Mosley fceer eenvoudig. Afschaf fing van het Koningshuis lag allerminst in ztfn bedoeling. Integendeel, de Engelsche fascisten zijn uiterst koningsgezind en vol komen loyaal ten opzichte van de Kroon. Anders is de houding der Fascisten tegen over het parlement, dat zij onverwijld in zijn huldigen vorm zullen afschaffen. Eerste daad van de Engelsche Fascisten zal zijn, zoo zy de meerderheid in het parlement mochten verwerven, de absolute regeerings- macht over te dragen aan de Engelsche re geering. Fascistische leden van het parle ment zullen in Westminster niet gaan pra ten, dat geschiedt daar hl veel te veel. Zy zullen in eigen districten blijven opereeren, om zoodoende meer 'en meer het Fascisme op het Engelsche platteland en in de groote steden ingang te doen vinden. Van het Engelsche Hoogerhuis zal by een fascistisch bewind geen spaan over blijven Dat is een instelling, die volkomen heeft afgedaan en algeh sel vit den ty i is. In de plaats van het tegenwoordige Hoogerhuis zal komen: de Nationale Vergadering van Handel en Nijverheid. Over de kwestie van de verdrijving uit Engeland van de talrijke in het Britsche Ryk wonende Israëlieten, uitte Sir Oswald zich zeer tegemoetkomend. Hij stelde .op den voorgrond, dat de Engelsche fascisten geen Anti-Semieten zyn. Sectarisme op godsdienstig gebied is den Engelschen Fas cisten volkomen vreemd, zij concentreeren zich slechts op één punt: Fascisme! Joden vervolgingen zullen niet plaats vinden. Deze zouden ook niet strooken met den geest van RUSLAND. Acht dooden by een vliegtuig-ongeluk. Hooge Russische ambtenaar omgekomen. Reuter meldt uit Moskou: Ten Zuiden tfan Rodolsk in de nabijheid van Lohasnia is gisteren een vliegtuig neergestort. De plaatsvervangende volkscommissaris voor de groote industrie, Baranow, zijn echt- genoote, vier hooge beambten der Sovjet- regeering, benevens de vliegtuigbestuurder en mecano vonden den dood. VEREENIGDE STATEN. Het echtpaar Mollison wil Codor en Rossi overtreffen. Amy MollisonJohnson hoopt, dat haar aanstaren, dan gij hebt gedaan. Dus heb ik helaas mijn grootaten triomf tevoren reetls I genoten. Maar het hinder^, niet, van nie mand zou het mij zooveel genoegen hebben gedaan aj8 van u. Hij was vandaag A'»eer zoo opgewekt, zoo aaystekelijk vroolijk, alsof hij met de uni- form zijn jeugd weer had herkregen. Ik was zeer trotsch, vertqlde hij. Toen ik veertien dagen geleden alles uit den kof fer nam, waar het, sedert veertieji jaar had gelegen, paste alles nog precies. Ik behoef de niets anders te doen dan het wat te laten opfrissehen. Dat geloof ik graag, zei.de Ruth, slan ker kunt u veertien jaar geleden niet zijn geweest. En nu zette hij eindelijk den hoed af en ging gemakkelijk in een leuningstoel zitten. Het licht der lamp spiegelde in de nieuw verlakte kappen der laarzen. Telkens als hij zich bewoog, rinkelde de sabel tegen het een of andere onzichtbare voorwerp. Tk dacht er aan, hoe ik naar dit gerinkel had geluisterd, met kloppend hart, toen hij de trap afging het huis uit toen Marion, zeide hij. ik ben vandaag.voor geruimen tijd het laatst hier. Ik ga overmorgen naar Karjn. Ah - dat is goöd dacht, ik— en vroeg waarheen dat was Karin is in Nizza. zeide hij, ik heb door haar bankier haar adres gekregen. Ik heb mijn komst niet gemeld. Ik wil haar verrassen. Ik begreep zijn bedoeling. Hoe lang blijf je weg? Dat za^ van afhangen, wat ik vind. ENGELAND. Sir Oswald Mosley ontvouwt zyn programma. Wat willen de Britsche Fascisten? (Bijzondere correspondentie). Sir Oswald Mosley, de 37_jarige leider van de Britsche zwarthemden, heen het voornaamste punt van het programma der Engelsche Fascisten aan een onzer corres pondenten ontvouwd. Wij ontieenen hier o.jn. het volgende aan: Voorop gesteld dient dat Sir Oswald Mos ley weigert het aai 'al 5 an zyn volgelingen, die voor het meerendeel jongelui zijn, doch uit alle klassen der Engelsche samenleving stammen, ‘mede te deelen. Het aantal fas cisten houdt hij angstig geheim, maar hy werkt onafgebroken dag en nacht om dal aantal meer en meer te vergrooten. Hoe groote kracht en macht het Fascisti sche leger zou kunnen uitoefenen en of het voldoende sterk is voor de doeleinden, die Sir Oswald Mosley nastreeft? Ook op die vraag weigerde de aanvoerder der zwart hemden te antwoorden, omdat hy het on- noodig oordeelde zijn strijdkrachten mede te deelen aan zijn meest verthtterde vijan den, de socialisten en communisten van h^t Britsche Ryk. Of hij met zijn legertje naar de macht wilde grijpen? Dat was de tweede vraag. Volgens Siij Oswald heeft hy zijn houding ten deze al tallooze malen nauwkeurig be paald. Hy wil de macht veroveren langs een volkomen wettelyken, vredelievenden en constitutioneelen weg. Eerst willen wy het geheele land met Fascisme als doordrenken. Vervolgens zullen wy macht zien te verkry- over alle werkelijke hinderpalen heen. Maar '.■eloof je dat wij er dan nog pleizier in zou den hebben, als wij oud en leelijk zijn? wat aan de Riviera te blijven. Voordat het werk van ploegen en zaaien begint, be- ’hoef ik hier niet te zijn je moet ook wat <>p reis gaau Marion, voegde hij er na een poosje bij. Dat zou ik wel graag doen maar ik heb geen gold. Nu nog niet. Later missqhien nis alles goed gaat. Je weet iwellioht niet, voegde :k er ter opheldering aan toe, dat ik mij hier slechts door groote, persoonlijke offers staande heb gehouden en nog steeds tot groote spaarzaamheid gedwongen hen Op een of twee duizend mark komt hej schijnbaar niet aan, als men met tame lijk groote sommen opereert. Maar je kunt mij gelooven, dat het er wel op aankomt. Hij-keek mij zwijgend aan nadenkend, deelnemend. Daarna keek hij Ruth, die op haar schoot keek en een eenigszins bedrukt gezicht zette. Voor de kinderen is het ook niet altijd gemakkelijk geweest. Als ik Ruth dan mee kon nemen, maar dat gaat helaas niet. Neen, zeide ik lachend,, daarvoor ben je nog veel te jong. Sommige dingen zijn heel dwaas in het leven, zeide hij. Ik gelobf, dat alles heel verstandig is, antwoordde ik. Dus, oom Hans Malte, als u een heel, heel oud man zijt, mef grijze haren en heel leelijk en ik ook oud en leelijk. dan gaan wij samen op reis, is het niet. En beklimmen bergen en kerktorens juist zoo, Ruth. Vlieg jij maar altijd 60IDSCHË GHItAXT. het zou vreeselijk zijn als dan alle plei zier moest ophouden. En leelijk behoeven wij niet te worden. Jij vooral niet. En waar schijnlijk houden wij dan nog veel meer van elkaar dan nu. Dus waarom niet? Je bezit, een kostelijke levenswijsheid! Dus afgesproken over twintig of dertig jaar. Zoo schertsten zij met elkaar, eh angst, die izich in mijn hart had genesteld, verdlween weer. Zoo kon Ruth niet spreken, als Moaf meisjes die voor het eerst do liefde Igeren kennen weten in het begin meest al niet, dat het liefde is. Mij was het eveneens gegaan. Toen wij daarna weer tegenover elkaar zaten, vroeg zij: Moedertje, hoe oud Is oom Hans Malte eigenlijk? Acht paald. Mijn God. zoo oud' Ik dacht, dat hij hopgstens aoht en dertig was. Hij is ongeveer zeven jaar ouder dan heeft toch gezegd, dat I iw ieufid. een sneelka- Naar het Duitsch van MARGARETHE VON SYDOW met autorisatie bewerkt door J. P. Wesseliqk—van Rossum. Nadruk verboden. Was ik zooveel sneller oud geworden? Ja - ja vrouwen worden sneller oud, n®>eten vroeger ophouden. En ik zag Ruth voor hem staan, met - en i verheerlijkt gelaat, en een ontzettende angst nestelde zich opeens in mijn hart. Jong genoeg, dat heel jonge meisjes hem konden liefhebben had ik eens gedacht. Jong genoeg om een heel jong meisje geluk kig ie maken, zou Ruth het zijn? Neen neen - niet I«mand de jongste, frisohste en beste van allen niaar niet Ruth niet mijn eigen dochter! Ik ging plotseling tuseohen hen staan. Ik wil er ook het mijne van hebben, zeide ik, ik wil ook zeggen, hoe knap ik je vind Een weifelende blik van hem trof mij. Allen zullen in geestdrift over u zijn, zeide Ruth. Jammer, dat ik er niet bij kan zijn om te zien hoe zij u aanstaren! Hij lachte. Niemand kan mij met meer geestdrift Lieve Marion! Ik moet je vandaag een langen brief leeftijd was ik zou u eerder voor de schrijven. Tk heb behoefte mij tegenover __kjf iemand uit te spreken eit-heb niemand an ders dan jou. Er zijn dingen waarover men slechts met zeer enkelen kan spreken. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1