)uwej!5 las Uitverkoop «Jong iden ex. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 10 18401 Maandag 18 September 1833 72* Jeertrerg GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, t oolleotie Dit blad verschijnt dadelijks behalve op Zon en Feestdagen I steeds Ie I 99 •1* 'illem Schuld Te laat gekomen geluk J VLAG f 37.50 flgt zichtzendinff BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 96 uur. Administratie en Redactie Telef. feuttj.eton. heeft hij*ge 39 99 99 99 99 mij geschaamd (Wordt vervolgd.) gevoel van dwang opleggen I GOUÖA. BEKUKEN. T 10 UUR GEOPEND. Flux Schoenhandel ijdstraat 19, Gouda Meen, Manon, zoo was het niet be doeld. Het was zeker maar overdreven nauwgezetheid, dat ik er over sprak/ In den grond der zaak deel ik geheel je in zicht. Dat wij waren blijven staan was de na tuurlijke aanleiding om afscheid van elkaar te nemen. Eigenlijk moest ik je nu weer terug Karin heeft waarschijnlijk in een oogenblik van volkomen moedeloosheid nu toch een beroemd zenuwarts geconsul teerd en die heeft haar dadelijk in zijn groot sanatorium te Constance gehouden. Ik verbaas mij, dat zij zich heeft' laten vasthouden. Het moet wel heel ernstig met haar zijn geiweest. De dokter heeft op verzoek van haar aan Haps Malte geschreven en hem het noodige medegedeeld. Naar het Duitsch van -MABGARETHE von sydow met autorisatie bewerkt door I F Weeselink—van Rossum. Nadruk verboden. Wat andeie menschen. betreft. Wie hooit daar iets van- En als iemand het en zoo dwaas zou zijn iets er van te I - wel, laat hij. Aan het gepraat der n'in geweten heeft., of niet zeker is van zich FRANKRIJK. Herriots geestdrift over Rusland. Critiek op het gemis aan critiek! Herriot heeft zich over zyn zoo juist ge ëindigde Russische reis in geestdriftige be woordingen uitgelaten en dit heeft niet na gelaten ironische commentaren uit te lek ken. Men twijfelt lichtelijk aan de oprecht heid van Herriots enthousiasme voor net Sovjetregime en vermoedt dat dit min of meer „pour le besoin de la cause” is, daar ’t immers in het kader der thans door Frankrpk gevolgde buitenlandsche politiek ligt toenadering tot Rusland tot stand te brengen. Men acht, zoo schrijft het Handels- blad, den leider der Radicale Party een te scherpzinnig man om zoo maar critic krfos alles te aanvaarden wat men nem in de Sov jetunie heeft laten zien. Nooit heeft een reis hem meer vreugde verschaft dan deze reis door Rusland, heeft Herriot gezegd. De groote moeilijkheid zal nu echter zyn, meende hy, het publiek te doordringen van hetgeen men kan en moet doen ten opzichte van „onze vrienden daarginds". Herriot, die pas op het radicale congres te Vichy, den 4en October, mededeelingen zal doen over dé politieke beteekenis van zyn reis, heeft een groot aantal notities mee teruggebracht. Hij is getroffen gewor den door hetgeen er op onderwijsgebied in Rusland is gedaan. Trouwens, de hartstocht van het Russische volk om te weten en te leeren komt daar in alle takken der men- schelyke activiteit tot uiting. Buitengewone steden heeft Herriot bezocht, zooals Char- kow, een der mooiste welke hy in Europa kent wat bouw, aanleg en verlichting aan gaat. Indien iemand hem zou vragen een modelstad te zien, zou hij, maire van Lyon, hem naar Charkow sturen. Toch meende Herriot dat er in Rusland dingen zijn, die iemand kunnen verbazen en die men... verkeerd zou kunnen opvatten! Zoo heeft hy vrouwen in de file zien staan voor de groote winkels om petroleum te krygen. Dit verwonderde hem in een land, waar de petroleumproductie immers zoo be langrijk is. Maar men heeft hem „voorge- licht": dat komt omdat het grootste deel van de petroleum de productie was dit jaar zeer ruim ter beschikking der land bouwers is gesteld, die vóór de anderen gaan. Bovendienmaakt men van den uit voer van petroleum gebruik om buitenland sche deviezen te krygen... En Herriot aan vaardde dezen uitleg gaarne, blijkbaar zon der te denken aan de mogelijkheid dat er iets aan het transport en de distributie in Rusland hapert! Voorts heeft Herriot door de Oekraine ge reisd. Hy vond dit gebied „een tuin” in volle productieve kracht. Overal heeft hy voor spoed gezien, zelfs in gebieden, waarvan men zeide dat zy geteisterd waren. Kortom, Herriot gelooft dat Rusland bezig is een macht te worden, welke weldra van de grootte van die der Ver. Staren zal zyn... Doodstraf geëisch* Voor de rechtbank te Hagen is de behan deling begonnen van de zaak tegen 27 com munisten, die ervan beschuld'gd worde i op 16 Januari overval te hebben gepleegd op het S.A.-huis te Iserlohn, waarbij een S.A.- leider werd gedood. Tegen de vier hoofd beklaagden werd de doodstraf geëischt, be nevens 15 jaar tuchthuisstraf. Dinsdag zal het vonnis worden uitgesproken. Ter dood veroordeeld. De rechtbank te Arnsberg heeft zekeren Albert Heins uit Siegen, die zyn vrouw ver giftigd had, ter dood veroordeeld. Heins on derhield betrekkingen met zekeren Kühn, die eveneens wegens medeplichtigheid te recht stond en heeft zijn vrouw door arse nicum uit den weg geruimd. De medebe- klaagde Kühn werd tot eenige weken gevan genisstraf veroordeeld. de stad twee jonge meisjes eens wagen een ongetrouwd man in zijn woning te bezoe ken I Men zou zich onmogelijk gemaakt hebben. Ook op het land is het iets ongewoons, zeide ik. Maar die man is geheel buitenge woon en daarom gaat het. Ja, werkelijk, die is zeer buitengewoon Ik geloof dat men d'e groote verleidings kunsten zou kunnen aanwenden zonder dat hij er op zou reageeren. -- Ik denk, zeide Ruth. dat hij eens een groote liefde heelt gehad, waar niets van is gekomen. En dat maakt hem onaantast baar. Ach zulk een levenslange liefde be staat er toch, metzei de kleine, realistische vriendin uit de st$d. Ruth liet zich niet van haar stuk brengen. Weet u er niets van, moedertje. Neen ik weet niets. Het zal zeker een pikzwarte Afrikaan- sche zijn geweest, zeide de andere lachend. Zij schertsten er verder over. Ik ging stil in huis en voelde de lippen van Hans Malte op mijn voorhoofd. ROEMjENIë. Een gifmengster ontmaskerd. De politie te Boekarest heeft een vrouw gearresteerd, die bekend heeft ^icntaner. vrouwen die door haar echtgenooten slecht behandeld werden, van advies teneouea ge diend hoe zy haar mannen konden kwyc ra ken. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat in verscheidene dorpen in Zeven bergen getrouwde mannen het slacmutxei van deze vrouw zyn geworden. Zy werden plotseling aangetast door een vreemde ziekte, waartegen doctoren en spe cialisten niets vermochten. In sommige ge vallen werd typhus opgegeven als de aoous- oorzaak, doch veelal was het niet mog«i*yk de oorzaak vast te stellen. Toen de sterfgevallen een schrikbarender om vang aannamen, werden op last der justi tie 8 lijken op het kerkhof te Shiria opge graven en voor lijkschouwing naar ffcsaa- rest gezonden, waar sporen van arsenicum vergiftiging werden geconstateerd. De verdenking viel op een boerenvrouw, bekend als waarzegster en kwakzakstei, die de intieme betrekkingen kende van vele ge- z.nnen in den omtrek. Deze vrouw heeft thans een volledige bekentenis axge.egd Eenige der vrouwen van de gestorven man den waren haar medeplichtigen en vyf van haar zijn eveneens gearresteerd. Het blykt, dat de boerin eenige Jaien terug geleden heeft onder d« misdragingen van een wreeden echtgenoot. Zy trauirte zich zelf toen te vergiftigen, werd en «ug ziek doch herstelde ten slotte. Laer vesug- ue zy zich als kwakzalfster en daar z(j ook de toekomst voorspelde kreeg zij in de om liggende dorpen groote vermaardheid. Vrouwen, die een ongelukkig huwelijks leven leidden, vertrouwden haar moeiiy <«e- den aan de boerin toe, en deze vertelae nun dan het geheim van „haar drank”, die daar na aan de mannen in wyn of bier weriKoe- gediend. Het aantal slachtoffers staat niet vast, doch moet zeer hoog zijn. Detectives onder zoeken thans hoe lang en in welke dorpen deze giftmengster haar gruwelijk bedrijf beeft uitgeoefend. ZUIDkAMERIKA. Mexico geteisterd door wervelstorm. Tientallen dooden. Het Noordoosten van Mexico is giste uen door een wervelstorm geteisterd. Voor zoo ver op het oogenblik bekend is, zyn daaioij 32 personen om het leven gekomen, terwijl meer dan 1000 menschen dakloos zijn ge worden. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad iwr kwartaal 2.98, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt franco per post per kwartaal /8.1b, met Zondagablad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT XL GOUDA oy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. WESTHAVEN(l interjassen I a “P gevoerd De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath. heeft te Berlijn voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers een redevoering gehouden, waarin hij sprak >>ver de groote internationale proble men en de onvruchtbare pogingen om tot internationale samenwerking te komen. De oorzaak van dezen toestand is, meende von Neurath, het feit, dat de geest van Ver sailles nog vérgaand de politiek behee recht. Veertien, jaren lang izijn de overwinnende mogendheden de regeenngen van Duitsch land met theoretische sympathiebetuigin gen tegemoet getreden. Practisch liep haar politiek echter daarop uit, Duitschland m de boeien van Versailles vast te houden, bet tot herzien baar verklaarde verdrag on- herzienbaai- te maken en de ongelijke be handeling van Duitschland te vereeuwigen Men wil ook thans nog Duitschland met twee maten meten. Het buitenland, zoó zeide hij, moet ein delijk begrijpen, dat het Duftsche volk liet recht heeft zich tegen den geesj, van Ver sailles met alle krachten te .weer te stellen. De rijkskanselier heeft op 17 Mei uiteen gezet in welken zin, met welke methoden en mtf welke doeleinden wij dezen strijd voeren willen, opdat de lange periode van politieke dwalingen eindelijk worde beëm- aigd Zijn uiteenzettingen blijven toonaan gevend voor de Duitsche buitenlandsche politiek. Ik kan slechts met spijt constatee- ren, dat hef, op vele plaatsen in het buiten land tot dusverre aan de juiste waiardeenng der richtlijnen van onze buitenlandsche po litiek ontbreekt, welker kernpunt is, dat DuiWiland den vrede wil. Men heeft in de andere landen veelvuldig de verklarin gen van den rijkskanselier op zij geschoven. Dat ia een gevaarlijk middel om den stand der internationale problemen te verduiste- ren. Wij gullen in Ieder geval in Duitscti- land niet, ophouden met ons streven de oogen van de openbare meening in de we reld weer te openen voor datgene, wat in de internationale politiek werkelijk ge schiedt. in de laatste maanden heeft het niet aan internationale politieke werkzaam heden ontbroken. De zomer heeft een reeks nieuwe verdragen gebracht. Het politieke beeld van Europa is daardoor echter niet werkelijk veranderd. Een ontspanning kan slechts tot stand gebracht worden door maatregelen, die werkelijk de groote biu- tenlandsch politieke problemen ter hand nemen. Uit dit inzicht is ontstaan, het vér ziende initiatief van Mussolini, dat geleid heeft tot onderteekening van het viermo- gendheden-pact. Duitschland heeft het pact onderteekend om geen middel onbeproefd te laten, dat zou kunnen bijdragen tot liet doen baan breken van een vruchtbare periode der ontwikkeling. De beteekenis van het pact zal afhangen van den geest zijner toepassing. Het doel van het pact De gelegenheid gaat voorbij als een wolk. ADVERTMNTIMPRUSt Wit Gouda ra omatrekra (behoorende tot dra bexorgkring) iregel* L8B, elk® regal meet R25. Vu buiten Gouda ra dra Mzorgknn*. 1regels L65, elke regel meer BJML Advortontita in teterdagnummex -to u&alag op den prü*. Liefd*digheid*-advertentifai de helft vu dra Pril*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel* 2X6, elke rogel meer /AXIL Up voorpagina 50 booger. üewone advertentie» en ADgezonden mededeelingjn by contract tot zeer gereduceerauv pxys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaauun* ran het Bureau zyn ingekomen, teneinde vu opname verzekerd te zgn. BUITEN LAN DSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een botsing tusschen vliegtuigen. Gisterochtend zyn boven het vliegveld van Leipzig twee vliegtuigen een ver- keers- en een oefeningstoestel in botsing gekomen en gevallen. De bestuurders van beide toestellen zijn gewond. De passagiers van het verkeerstoestel zijn ongedeerd ge bleven. In afwachting van het groote proces. De Reichsanz bevatte gister een verorde ning, krachtens welke de streek van Leipzig va» 17 Sept.7 Nov. a.s. voor luchtverkeer wordt gesloten. Deze maatregel is genomen ten einde storingen van het proces wegens de brandstichting in den Ryksdag voor het ryksgerecht te voorkomen. De dood van den uitgever Rudolf Mosse. De Joodsche perscommissie schryft; Ru dolf Mosse, de bekende Uitgever en grQot- grondbezitter, neef van den oprichter van het Berliner Tageblatt, is, zooals gemeld, te Berlyn in den leeftijd van 43 jaar overleden. De heer Mosse, die ee® Jood was, heeft z:ch in den oorlog in hoogt mate onderschei den. Hy werd bevorderd töt eerste luitenant en gedecoreerd met het Uzeren Kruis van twee klassen, met de Or$e van Verdienste van Beieren, e.a. Hy wertf vyf keer gewond. Twee weken geleden* werd Rudolf Mosse gearresteerd en na een gevangenhouding van tien dagen werd zijn lijk aan zijn fami lie toegezonden in een dicltgesoldeerde kist. Prin» Hans Carl Carolath. t Prins Hans Carl van Carolath- Beuthen, een zwager van de tweede gemalin van den ei-keizer, is gister op 41-jarigen leeftyd te Breslau gestorven. De prins had aan den wereldoorlog als luitenant deelgenomen en zich volgens Wolff na den oorlog groote verdienste verworven voor de organiseering van de grensbescherming aan de Poolsche grens. Dan zouden wij nooit, tot een eind ko men, zeide ik lachend. Hij hield mijn beide handen vast en keek mij smeek end aan. Manon heb je mij nog altijd niets te zeggen? Ik scihudde het hoofd. Niet dat, waarop je wacht, waarop je niet wachten moet zeide ik treurig. Hij bukte zich en drukte een kus op mijn voorhoofd. Ik liet het toe. Marion zou je dat ook onder getui gen toegelaten hebben? Neen. Niet, omdat ik mij geschaamd had, inaar omdat, het mij te heilig is. Marion Marion Hij liet mijn hand los en wij namen af scheid. De twee meisjes zaten in den maneschijn op de veranda en wachtten mij. Ik ging bij haar zitten en zij vertelden mij nu van haar kan^ het bezoek. Hans Malte en steeds weer Hans Malte en daarbij moest men vergeten’ Het is toch benijdenswaardig, zeide de vriendin van Ruth, hoe ongedwongen men ■op het land met elkaar kan omgaan, als het ware ongecontroleerd. Dat moesten in Duitschlands ongalijke behandeling. Tegen bestendiging dezer situatie. De boeien van Versailles. Een redevoering van Minister von Neurath. 60ÜDSCHE kan met zijn het onderhouden van den eenen partner door de anderen, maar wel de overeenstemming tusschen rechtsgelijke partners. Bij goeden wil is een overeenstem ming der vier mogendheden over alle groote politieke problemen volstrekt mogelijk en ••en dergelijke samenwerking kan ook voor de andere landen slechts tot voordeel strek ken. Met nadruk wees de Minister erop, dat in Duitsdiland niemand aan oorlogsver wik kelingen denkt, Duitschland eiseht alleen veiligheid en rechtsgelijkheid, het wenscht niets anders dan zijn onafhankelijkheid te l>ewaren en zijn grenzen te kunnen be schermen. Is he^ fair te leuren met de be wering, dat het de nieuwe Duitsche regee- ring er slechts op aankomt Duitschland in een eerste rustperiode bang genoeg te ma ken om dan te kunnen overgaan tot open lijke geweldpolitiek Wanneer ftien gelooft met zulke argumenten de heerschappij der overwinnaars over de overwonnenen te kunnetf vereeuwigen, moet ik mef, alle be slistheid verklaren, dat Duitschland wei gert een dergel ijken toestand verder te ver dragen. Het is geen goede politiek, wan neer vreemde landen, steunende op hun sterke legiers, vloten en luchteskaders, tot het ontwapende en van verdedigingsmid delen beroofde Duitscliland spreken op on derwijzenden toon. Daarmede zullen zij ïn Duitschland geen gehoor vinden. Laat men daarom eindelijk het onkwapeningspro- bleem zelf aan vatten. Dé hoog bewapende staten hebben het minste recht te decre teer en, wat als ontwapening te gelden heeft. Veeleer komt het er op aan, wat Duitsch land en den anderen ontwapenden staten al» ontwapening voldoende is. Er bestaat ten slotte slechts dit ééne alternatief: ver werkelijking van de rechtsgelijkheid of in eenstorting van de geheele ontwapenings- idee, voor welker onafzienbare gevolgen mef, Duitschland de verantwoordelijkheid zou dragen. Von Neurath hield vervolgens nog een ber schouwing over het Oostennjksche probleem om tenslotte nog eens te verzekeren, dat Duitschland met vertrouwen de komende ontwikkeling tegemoet gaat, steunende op de weer gewekte innerlijke kracht en aan- een^eslotenheiid van het Duitsche volk. In het buitenland zal, zoo besloot hij, al gemeen de opvatting van Mussohni instem ming vindenDuitschland is er A het hart van Europa met zijn geweldige*bevolking van 65 millioen menschen, met zijn geschie denis. zijn cultuur, zijn behoeften. Een waaraichtig Europeesche politiek met het doel den vrede op te richten, kan men niet voeren zender en nog minder tegen Duitsch land. De hand aan zich zelf geslagen. De oud-directeur van de ryksradioiraat- schappy, prof. dr. Knoepfke, heeft in zyn woning te Berlyn zich van het leven be roofd. er ons voortdurend voor wachten ’n vriend schapsband met een man te hebben? Ik wilde er je slechts opmerkzaam op maken, Marion, opdat je gewapend bent, als je er eens iets over mocht hooren. Op dat je je dan niet ontziet mij te zeggenzoo en 'zoo is het, en voot mij en de kinderen is het beter als wij een eind maken aan onzen omgang. Neen. Hans Malte. zoo kleinzielig zal brengen, zeide hij. ik nooit denken of mij nooit gedragen. Ik weet, dat je nu tegen mij zult zeggen men moet den schijn ook vermijden. Maar een slechte schijn kan onzen omgang toch slechts voor hen hebben, die zelf niet rein zijn en geen grooter pleizier hebben, dan anderen verdacht te maken. Aan zulken behoeft men zich niet te storen, als men niet afhankelijk van hen is. Dat zijn alle moeilijk op te lossen vragen, zeide hij peinzend. In hoeverre is men afhankelijk of niej van zijn medemen- schen? En er heeft toch ook iets tusschen ons bestaan en er is nog altijd Iets tus schen ons. Maar toch niets slechts? viel ik in de reden. Neen voor ons zeker niet. Hij zeide het in de door de maan ver lichte uitgestrektheid, en zag er ernstig uit. Hans Malte, zeide ik, terwijl ik in plotselingen schrik bleef staan, heb je mij da£ alles nu gezegd, omdat je het beter vindt, als wij gescheiden menschen van ons maken? Je weet dat ik niet bij jou kom. maar jij bij mij. Als je het liever niet meer wilt doen ik wil je geen oogenblik een Ik verbaas er mij over, naar de wijze, waarop zij Hans Malte van den winter heeft behandeld. Heeft zij misschien verlangen naar zijn parfum? Foei, Marion! Hans Malte is naar Constance gegaan en heeft met den dokter gesproken. Uw zuster scheelt niets, heeft bijge zegd. Zij is gezond, als een visch in het water. Haar geheele toestand komt hieruit voort, dat zij in deze critieke jarenj zij zal nu wel vier en veertig zijn haar lichaam niet beheerscht. Zij heeft ér de zedelijke kracht niet toe. Wij, artsen, noe men zulk een toestand toch een ziekelijke, omdat hy niet normaal is. Alles, wat niet normaal is, is ziekelijk. Indien er geen eienwic-ht tusschen natuurlijke driften en zedelijke kracht is. kan het hi het geval van uw zuster voor lichaam en ziel, zelfs voor den geest noodlottig worden, daarom heb ik haar hier gehouden. Maar ik beken péfihartig. dat wij in onze inrichtingen niet beschikken over betrouwbare genees middelen. Hier zou beter zijn een leven van geregelde bezigheid, met werk en plichten in een gesloten familiekring, waar zij naast de lichamelijke afdwaling een zedelijken steun vond. Zou zoo iets niet te vinden zijn voor uw zuster? Hans Malte heeft gezegd, dat hij haar bij zich zou kunnen nemen, maar hij betwij felde zeer, of zij er op «zou ingaan. Heeft u een geschikte vrouwelijke per soon, die u zou kunnen helpen? Ja, die heb ik, heeft Hans Malte ge antwoord. hoort zoggen o menschen stoort slechts hij zich die get ’D|l ffftWPtzïTl I V.l/vF wlf. Mariou zeide hij na een kort oogen- vnri stilte, geloof j- niet, dat de men- 8wn reeds lang over onzen intiemen om- met elkaar hebben gesproken - Daf, zij eerst recht over zouden spreken, als zij alles wisten? Het is mogelijk. Daarover heb ik nog nooit gedacht. Het is mij ook onverschillig. mij. Hans Malte. wanneer komt voor ppn vrouw de leeftijd, waarop zij intiem ,l'£Leer’ mftn kan omgaan zonder dat hun wederzijdsche verhouding verkeerd wordt Ii’kt nooit. Ik heb het wijls genoeg bij anderen ervaren. En CT in hun omgang met den besten wil mets bedenkelijks te vinden is, dan moet toch eens iets zijn geweest. Moeten wij

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1