bergambacht, berkenwoude. bodegraven, [neming mORPL /Je iattfoasfe lekbank Deze Courant komt m vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ex moderne Mantel, welke uitmunt in kwaliteit, gafrneering en pasvorm ziet dan de collectie van '*M*£’Zzterd«g| 14 October 1933 go 18424 72" Jaargang 7fi0 854 05 tfJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalveop Zon- én Feestdage EERSTE BLAD, -1 IN i 1OO »/Q 00.— H. KRIMPENFORT Zn. KLEIWEG 17 - ZB - GOUDA 2S«1A_j2 VEILING een belangrijke Collectie Oude-en Moderne Schilderijen enz. Liefde de sterkste... BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHL MOORDRECHT, MOERCAPELLE, W enz. - Mcxcvn. P. G. SCHARLEMAN Jr. U^'^te N R. HOORWEG. il Dit nummer bestaat uit twee bladen. ld” van HAGENAAR. FEUILLETON. rijzen zijn kl ‘t de aan- drukwerk •t worden en »r jn ne RIJ X ZOON. LJDA. dag wordt lts vij IN >r. ’P sn in. Wilt U een Onze prijzen zijn zeer laag gesteld. passing niet aanvaard kan worden, maar de rechtsopvatting der'overige wereld, die tot nu toe in de beschaafde wereld gegolden heeft, ook in den natyonaal-socialistischen staat als norm moet aanvaard worden. En dit is van te ingrijpender beteekenis, omdat in deze Rechtsopvatting de nationaal-socia- listische levensbeschouwing, die recht onder geschikt maakt aan macht en macht als de allies beheerschende factor erkent, culmi neert. Het is te hopen ,dat de nationaal-socia- listen uit dit gebeuren de leering zullen willen trekken, die er zoo duidelijk in tigt. Veel hoop kan men daarop niet hebben. Maar misschien kunnen de velen, die be wonderend naar het nationaal-socialisme opzien en het ook in ons land tot heer schappij zouden willen brengen, daardoor nog even tot nadenken worden gebracht. socialisme is een beroep op de instincten, de hartstochten, de begeerten der massa en de terzijde stelling van de zelf ordening, de zelfbeheersching en de redelijkheid, waaruit het recht ontstaat en die het recht, afge scheiden van oogenblikkelijke belangen, als hoogste en eenige gebieder erkennen. Te recht heeft dan ook de Engelsche schrijver Wells het nationaal-socialisme een strijd tegen het intellect genoemd. Dit verklaart ook den opgang, dien het maakt. De massa- mensch kiest altijd den gemakkelijksten weg. In het zich laten gezeggen door zijn intellect en zijn zedelijk wezen, zich onder werpen aan de redelijkheid is veel moei- lijker en kost veel meer -strijd dgn het luis teren naar instincten en hartstochten. Deze uitschakeling van het recht als be heerschende factor in het leven is dus het kenmerk van het nationaal-socialisme. Dit redeneert dan ook niet meer, maar handelt instinctief naar wat zijn belang of het be lang van de party, waarmee het individu zich vereenzelvigd vdfelt, eischt. In deze op vatting past dan ook ten volle de bewering, dat het proces te Leipzig feitelijk geen pro ces tegen de beklaagden, maar een prc^ tegen het communisme wak*En de conse quentie hiervan moest zyn,j dat de beklaag den niet derden onderzocht op hun schuld aan de brandstichting, maar op hun schuld aan venzet tegen de nationaal-socialistische heerschappij, dat wilde zeggen naar natio- naal-soAalistische denkwijze aan benadee- ling van de belangen van het Duitsche volk. Objectiviteit in den zin, die er tot nu toe aan gehecht is, dat wil zeggen, dat de rech ter onbevooroordeeld zich een overtuiging tracht te scheppen omtrent de schuld van beklaagde aan het vastgestelde feit, was hierbij feitelijk uit den booze. En nu blijkt niettemin, dat de Duitsche pers en de Duit sche radio moeite doen de objectiviteit der Ix?ipzigsche rechters tegen het wantrouwen der wereld te verdedigen. Maar deze ver dediging houdt een erkenning in van de heerschappij van het recht ook over de na tionaal socialistische belangen, dat zijn de Duitsche belangen. Hierin nu openbaart zich het verheugende van wat er rondom het Leipzigsche proces i gebeprt, dat de nationaal-socialisten zelf niet blijken te gelooven aan hun eigen leer stellingen, althans de waarde daarvan tegen de bedenkingen van de rest der wereld niet durvén verdedigen. Blijkbaar voelen ze zelf, nu een geval uit de praktijk toepassing hunner leerstellingen vraagt, dat deze toe doen twijfelen. De tweelingen waren een iöor haar vaders zoogenaamden dood ’ren en zij herinnerde,, zich, dat zij op kinderlijke manier erg jaloersch op was, terwijl zij het later een troost vond, dat iiaar moeder Chick en Dumpling had. Men zou Robert Loring op negen en veer tigjarigen leeftijd na een gevangenistijd van zeven en een half jaar nog altijd een knap pen man kunnen noemen, wanneer men de scherpe lijnen om zijn fijnbesneden mono, en vriéndelijke, bruine oogen had kunnen wegstrijken. Zijn neus was recht en zijn dunne neus vleugels, die met eiken ademtocht op en neer gingen verrieden een zeer gevoelige natuur, terwijl de vorm van rijn breed voorhoofd en slapen aan de beoefenaar der zielkunde een openbaring van idealistische oprechtheid gegeven zouden hebben, die zijn achteruitgang schrede voor sdhrede had kunnen verklaren. Maar boven alles bezat Robert Loring in de hoogste mate dat namelooze iets, dat bij gebhek aan een beter woord „charme” wordt genoemd, wanneer een vrouw het bezit. De veroordeeld^ won aller harten, zelfs tegen den wil van hen, met wie hij in contact kwam, en daaraan had 'hij ook zijn veilig heid te danken, want in dien hij niet van geheel vreemden hulp zou hebben gehad, zouden zijn vervolgers hem zeer waar schijnlijk gepakt hebben. Terwijl Hetty naar den mageren, opge- jaagden man, die haar vader was staarde, voelde 2ij sterk de banden des bloede, die op DONDERDAG 19 OCTOBER, des avonds 7 UUR precies, van afkomstig- uit particulier bezit, alsmede een party PERZISCHE KLEEDEN ten overstaan van de Deurwaarders B. H. v. d. WERVE en J. J. P. DEN BOER, in de Sociëteit „ONS GENOEGEN”, Boelekade 69, Gouda. Bezichtiging: Woensdagavond 710 uur, Donderdag 93 uur. Veilingmeesters: ALBERTS Co. VRIJ ENTREE. Eigenaardig is het, dat de beroepspoli tici alle zoo vast gegroeid zitten in hun eigen ideeën en fantasieën, dat zy dit .ver schijnsel niet schynen op te merken. Heel sterk kwam dit bijvoorbeeld aan den dag in het waarlyk indrukwekkende congres dat de Middenstand hier in den Haag heeft gehou den, daags na de opening der Staten-Gene- raal. Duidefijk is toen ook in de partij-pers gebleken, dat men het verschijnsel weer niet opmerkte. Als altjjd probeerde men weer een politjek etiket op de verschijnselen te plak ken en daardoor een soort afweer op te roepen tegen die snoodaards. Wie echter onpartijdig luistert, bemerkt heel spoedig dat hier niet een bepaalde par- ty-bedoeling tot uiting kwam, maar wel een ondubbelzinnige uitspraak werd gegeven ten aanzien van de eenzijdige wijze waarop de regeering tot nu toe placht te handelen. Al deze nieuwe vormen die gepropageerd worden, al die „is-men” gaan parallel en alleen de oplossingen die men meent te moe ten zogken, verschillen in wezen. De motie ven zijn eender. Zoolang de officieele par tijen dit niet willen inzien zyn zij degenen, die het hardst de ontwikkeling der nieuwe richtingen helpen bevorderen. Wij zullen niet in details treden en geen politieke bespiegelingen houden, maar alleen wyzen op deze verschijnselen. Zijn de hee- ren in den Haag wel zaakkundig genoeg op de hoogte? Is het kringetje waarin zy zich bewegen wel een afspiegeling van de wer kelijke verhoudingen? Weten zy wel wat buiten dat enge kringetje leeft en groeit en ontwaakt? Verleden week is hier ook de vergadering geweest waarin het geval is behandeld van den politicus, die zich verstoutte in een bro chure zijn partij de les te lezen. Het heeft gestormd in die vergadering, maar ten slotte is er even een besef levendig gewor den, dat er verandering moet komen omdat anders die party het lot van alle andere zal ondergaan, namelijk geleidelijk verbiokke- len. Alles brokkelt af en de hooggeroemde ten heid in den Staat wordt hoe langer hoe meer een utopie. Het meerderheidsstelsel is een der grondfouten oradut een groote minder heid op den duur een geweldige rem kan vormen. Men roept om den sterken man. Het geroep komt van hen, die hun zaakje zien afbrokkelen en verloopen. De sterke man is de man die eindelijk eens erkent, dat regeeren niet is baasspelen en plichten op leggen óók aan hen die deze plichten, niet als zoodanig erkennen. Meer willen wy er niet van zeggen: het is slechts een ontboezeming van een buiten staander, die misschien meer met allerlei atroomingen in aanraking komt dan die be roepspolitici, die meeneh namens „breede massa’s” te spreken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ptr kwtrtaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. vrancdSger post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en looiers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. Het is het beste het raam te openen en te kijken. Laaf, mij het voor u dóen, en Ixird Perivale liep ongeduldig naar het raam. In een oogenblik had hij de deur geopend en een stroom van koudie nachtlucht golfde naar binnen. Zoodra de opening wijd genoeg was, drong de donkere gedaante van een man zich er door, hij duwde den ouden aristo craat ter zijde en sloot met bevende vin gers de donkere gordijnen voor het raam Draai dat vervloekte licht uit! snauw de hij met een stem, die al het bloed in Hetty’s aderen deed stollen en die haar terug bracht, naar de jaren toen zij nog een klein kind was. Zij werd koud en duizelig en nog voordat, de pet van het kortgeknipte haar genomen was. wist zij wie daar uit den donkeren nacht te voorschijn was gekomen. Het was haar vader! Maar zij was niet de eenige. die dit wist. Het is vreemd u hier in uw eigen* hui-’ te ontmoetten, mijnheer Loring. De laatste maal, dat wij elkaar gezien hebben stond u in den beklaagdenbank, zei Lord Perivale. zooals de natuur het wil, onverbreekbaar zijn. Een groot, liefdevol, beschermend mede lijden rees op M haar hart. Zij vergat, dat hier een vluchteling voor de wetten van haar land stondzij wist alleen, dat hij haar vader was en zij ging op den armen, opge- jaagden man toe en nam een zijner ruwe, verharde handen in de hare. Vader, ik ben Hetty, zei zij met ge broken stem en haar oogen stonden vol tra nen, toen rij haar handen uitstrekte, het kort geknipte hoofd omvatte en hem kuste. Robert Loring greep het sierlijke kjeine figuurtje in zijn armen en bedekte’het zachte, opgetheven gezichtje met kussen. Zoo bleven zij één korte seconde staan en vergaten den bezoeker, die nog in de kamer was! Gebruik makende van het feit dat hij voor het oogenblik vergeten was, sloop Lord Perivale naar den anderen kant van de kamer, me^ het plan ongemerkt te ver dwijnen en de politie te waarschuwen. Maar Robert Loring’s oogen waren te op lettend en rijn toestand te wanhopig, om Lord Perivale zoo iets te laten doen. Hij was een groote, gespierde man en dank zij het Spartaansche leven, dat hJJ bijna acht jaar geleid had, ïn even goede conditie als de beste athleet. Lord Perivale die klein en twintig jaar ouder was dan hij, was als klem in zijn greep. (Wordt vervolgd). Het Leipziger proces en de nationaal socialistische rechtsopvatting. De buitengewone belangstelling, waarmee vrijwel de geheele wereld het proces te kipzig volgt, geldt niet het lot van de bo- Haagden vatf der Lubbe, Torgler, Dimitrof, Popof en Tanef, maar de modaliteit dor hui dige Duitsche regeering en van het tegen woordige Duitschland, want dé wyze, waar op het Duitsche hoogste gerechtshof deze aaak der brandstichting zal behandelen, zal Uitspraak doen over de objectiviteit* der rechters en daarmee over de betrouwbaar heid der Duitsche justitie en de rechtszeker heid in Duitschland, maar in laatste instan tie over de vraag of het Duitsche volk de zedeljjke waarden nog erkent en respecteert, die de grondslagen* van het Westersche be schavingsleven uitfhaken. Wgt wy tot nu tóe in den loop van het proces hebben waargenomen, pleit welis waar niet onvoorwaardelyk voor de objec tiviteit der Leipzigsche rechters en de on- beukbaarheid van de Duitsche rechtspraak, maar sluit toch nog niet alle hoop op be houd van Duitschland als cultuurland en ttchtsstaat uit, en dit niet zoozeer wegens de houding van de rechters in het proces ah wel wegens de wyze, waarop de Duitsche pers deze houding en in het algemeen de objectiviteit der Duitsche rechtspraak tracht te verdedigen. Door de nationaal-socialisten is het recht in Duitschland een dndere plaats in de sa- r menleving aangewezen, dan die, welke zy in de samenleving der beschaafde volken in neemt, althans tot op heden heeft inge nomen en is daar mee het recht van zyn luister beroofd. Het recht is nu niet meer de heerscheres, maar de dienares van de belangen van een volk. En aangezien een toevallige meerderheid of in een nationaal- socialistischen staat zelfs één man bepaalt wat de belangen van een volk zyn, is het recht tot algeheele willekeur geworden. Dat wil zeggen, dat recht in zijn tegengestelde If verkeerd en macht zyn plaats heeft in genomen. Kort gezegd, wat men wil, dat ticket men.-Dit is geen toevallig verschijnsel in den nationaal-socialistischen staat. In tegendeel het wezeri van dien staat komt erin tot uitdrukking. Immers het nationaal- Zucht naar meerdere volkomenheid, ziedaar de ware behaagzucht. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en onfstreken beboerende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25) Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advert^ntiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Naar het Engelsch van Mre PATRICK MACGILL. 15 Nadruk verboden. Terwille van uw vader en van de vreemde omstandigheden, die aan zijn geschiedenis rijn vastgeknoopt, zal men u mijden en zelfs indien u buiten gaat wonen, zullen ’He geruchten u volgen, en het leven voor beiden tot een hel maken Maar wanneer u met <ht geld weggaat, en Lord Perivale zwaaide met de blanco chèque, die hij uit bet boekje gescheurd had, wanneer u dit geld aanneemt en een beetje op reis gaat, zult u mijn -zoon spoedig vergeten en een ^eren man ontmoeten, met wien u heel gelukkig zult kunnen rijn, iemand die niets •«hoeft te weten van. uw ongelukkige vadet. eindigde hij op zachteren toon, dan hij tot n°g toe gesproken had. Over Hetty’s lippen kwam geen antwoord Want plotseling werd de rust van het mid- domachtelijk uur verbroken door een drif tige beweging van vingers, die een. dollen ,PtOe sloegen op de ramen, van de open slaande deuren die op den tuin uitkwa men. Wie wie is daar? fluisterde Hetty lnftt gespannen zenuwen en bleek verwron- gezicht. Jffi™ €01 RA NT. naar het midden der kamer komend. Het moet, tot eer 8eze8d worden, dab Lord Perivale geen lafaand was, inderdaad waren zijn durf en zijn stoutmoedigheid, toen hij jong was en ontdekkingsreizen in. de bergen maakte, dikwijls het onderwerp van gesprek op vele Londensche clubs. Iemand met een greintje vreesgevoel zou in elkaar gekrompen zijn voor den blik van den man,, die als vluchteling in zijn eigeji huis was gekomen. ;.,4? Hetty stond haar vader met verwilderde oogen aan te staren. Haar tong was aan haar gehemelte gekleefd en zij was niet in staat eenig geluid voort te brengen. Haar geest ging een jaar of tien terug en nu, met den man in levende lijve voor zich werden herinneringen uit haar jeugd leven dig, die in al die jaren verflauwd waren. Zij herinnerde zich, dat rij altijd veel van haar vader had gehouden en daf. rij hfem zoowel de knapste als de vriéndelijkste man ter wereld vond. Zij was op een kostschool, toen haar moeder haar schreef, dat haar vader aestov- ven was en er was nooit iets gebeurd, dat hoar aan de waarheid van dit bericht had J poos zo CT.- TUBE 3S en 60 CT. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. One Parlement en de Gemeenteraden. Er moet voor het einde van het jaar nog heel wat gebeuren en men kan met eenigen schrik opzien tegen den arbeid, die verricht moet worden bijvoorbeeld door ons parle ment en door alle gemeenteraden. De plannen voor die campagne zyn in den vorm van begrootingsontwerpen al inge diend en de heeren en dames kunnen zich aan de studie daarvan gaan wyden. De vraag zou gesteld kunnen worden of het wel op de oude manier zal gaan, d.w.z. in oud- vaderlyke breedsprakigheid. By de aanvaar ding van zijn presidium heeft de voorzitter der Tweede Kamer de leden voorgehouden, dat zaakkundige bondigheid en bondige za kelijkheid noodzakelijk waren om te voor komen, dat het aanzien van het parlement en van het stelsel waarop dit berust niet nog meer geschaad zal worden. Zal dat de befaamde stem eens roependen in de woes tijn zijn of dringt de gedachte tot de hon derd breinen door? Wie het oor eens te luisteren legt en de vele stroomingen, die nieuw opkomen, eens goed beschouwt, vindt daarin telkens het zelfde terug. Al die stroomen komen uit één en dezelfde bron, n.l. die van ontevreden heid over de eenzijdige wijze waarop in de laatste veertig jaar de regeering is gevoerd. Onze tweede Vieeschmactilne Is er Wij snijden nu onze overheerlijke GEROOKTE EN GEZOUTE ZALM. V MAKREEL en BOKKING op onze NIEUWE MACHINE. PALING snijden wij thans alleen op onze vorige machine. vüen w Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG 75 TELEFOON 3202. joaai' vo ,ergeWlW’d’ et zaak o® naatn e" ,n. Een

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1