VOOR DE VROUWEN. wrm mm "Un\ mmm Slapeloosheid, de kwaal dezer dagen. Cadeautjes koopen. zonder deze beid e geen heldere Wasch Voeding in het koude jaargetijde. Wanneer den dokter roepen? Rozen in den\winter. Gummi Mantels. De Filmloopbaan van Joan Crawford, m, VAN ALLERLEI. Recepten. Filmnieuws. Damrubriek. m m m ^_r Ük Voor kleine tuinen. ün mm Goede slaap noodzakelijk. Interessante proeven in Amerika. Middelen om rustig te slapen. Menschen, die in den regel een goede cn droomlooze slaap hebben, voelen het des anderen daags aan den lijve, wat het zeggen wil, eens een slapeloozen nacht door te ma ken. Men heeft een gevoel, alsof er iets met het zenuwgestel niet in orde is. Men gevoelt zich onrustig, en het werken vlot niet zoo als anders en het is of de handen verkeerd Indien slapeloosheid of althans onrustig slapen regel wordt, heeft dit tot gevolg, dat de zenuwen overspannen worden, hetgeen schadelijk inwerkt op het geheele orga nisme. De klacht over slapeloosheid hoort men thans veel meer uiten dan vroeger. Te ver wonderen is dit echter niet in een tijd, waar in alles even haastig toegaat niet alleen, doch waarin tevens de economische omstan digheden zoo intens op den mensch inwer ken. Indien men goed slaapt, kan men zichzelf veel beter beheerschen, waar dit noodig is en zijn gedachten beter by het werk con- Men heeft voor een deel het slapen zelf in de hand, n.l. door den wil. Begeeft men zich ter ruste en denkt men: „Ik kan toch niet slapen", dan zal het ge volg zyn, dat men hierdoor beheerscht wordt en alle mogelijke dingen in het hooft haalt, die men ten slotte moe zijnde, veel te zwaar opneemt en... de slaap blijft weg. Men moet zich suggereeren, dat men sla pen zal, met den vasten wil hiertoe naar bed gaan en alle indrukken uitschakelen. De zenuwen worden tot rust gebracht en een aangename nachtrust volgt. Het best kan men slapen in een donkere slaapkamer, daar dit veel beter inwerkt op het zenuwgestel dan een kamer, waar des morgens al vroeg het licht komt binnen stroomen. Indien mogelijk, moeten slaapkamers aan den achterkant van het huis gelegen zyn, daar deze in den regel het rustigst zyn. In het psychologisch instituut van Dr. Carlsen in Chicago heeft men kortgeleden verschillende proeven genomen en wel over 115 uren. —f* gedurende het koude jaargetijde. In dit ver band hebben wy voornamelijk het oog op de voeding. Zy bevat 's winters by na steeds te weinig vitaminenNnen blyve dan ook zoo lang en zooveel mogelijk sla en versch fruit eten. Wat vleesch en eieren betreft, kun nen wy slechts aanraden om dagelijks per persoon één ons vleesch en één ei te gebrui ken; eet men er óf meer, óf minder, dan heeft dit al spoedig minder gunstige gevol gen voor het organisme. Men gebruike ook niet veel zout. Op bovenstaande wyze zal men een van de voornaamste oorzaken van vermoeidheid en verminderd weerstandsvermogen iir het voorjaar uit den weg ruimen. Er dienen echter gedurende den winter nog andere dingen in het oog te worden gehouden, wan neer men tot het laatst toe in goede con ditie wil blyven. In het koudere half jaar is het warm houden van het lichaam van groote beteekenis. De wisselvalligheid van ons klimaat werkt kouvatten en verkoudheid nog meer in de hand, want soms zijn daar toe geringe afkoelingen reeds voldoende. Gebrek aan warmte heeft bovendien een on gunstige uitwerking op de geheele stofwis seling. iOok door de voeding kan men warmte aan het organisme toevoeren. Drinkt men een glas .warme melk, dan heeft dit een niet onbelangrijke verhooging der lichaams temperatuur tengevolge, welke drie uren lang aanhoudt. Koude voedingsmiddelen onttrekken daarentegen aan het lichaam warmte, soms vry veel, zoodat zy 's winters zoo min mogelijk gebruikt dienen te wor den. Dit is ook de reden dat het gebruik van vruchten en vruchtensappen, wanneer het maar eenigszins wordt overdreven, scha delijk werkt. Wanneer men voor familie of vrienden een verjaarscadeautje moet koopen, stelt men dit in den regel uit tot den laatsten dag. De tijd om nog precies na te gaan wat de jarige wel het liefst in haar bezit heeft, is te kort en in den regel wordt beslotfen tot een doos bonbons, eau de cologne, zeep of zakdoekjes. Men kan dfeze in allerlei kwa liteiten koopen en, niet waar, het is veel gemakkelijker dan nog te moeten overwegen wat by de persoon of haar milieau past. Genoemde geschenken kan men toch altijd gebruiken! Men overweegt echter niet het feit, dat E Oslsrmann S. Co s Handel Mij. N.V.,/ msterdam abrieken te Jutphaas bij Utrecht De personen, die zich aan deze proeven onderwierpen, moesten absoluut wakker blij ven, hetgeen bevorderd werd door hen in beweging te laten blijven. In den eersten nacht deed de moeheid zich het sterkst ge voelen tusschen 3 en 5 uur 's morgens en kregen de menschen branderige oogen, doch bleven doorwerken en konden des daags hun werk toch verrichten. De tweede nacht overviel hen de moeheid veel vroeger. De derde nacht trad het gevoel van slaap nog vroeger op en de vierde nacht kon men er geen weerstand aan bieden. Het onderzoeï? gaf het duidelijke bewijs, dat men 's nachts slaperiger is, dan overdag, zelfs na een slapeloozen nacht, en dat licha melijk werk de moeheid tegengaat. Naarmate men den avond dan ook rustiger doorbrengt, zal men beter inslapen, terwijl men tevens zoo mogelijk inspannende lec tuur en laat werken moet vermijden. De ouderwetsche gewoonte om vroeg in het voorjaar ook in het menschelijk orga nisme „groote schoonmaak" te houden, is op zichzelf uitstekend, doch men kan er niet mee volstaan. Wanneer men ook op lateren leeftijd lichamelijk en. geestelijk flink wil blijven, dient men het geheele jaar door het bloed zuiver te houden. Wel is de noodzaak, om hiervoor met kunstmatige middelen te zorgen, het grootste in het voorjaar, doch de oorzaak daarvan ligt aan de levenswijze Uw zakdoekjes, zeep, postpapier, enz. wel licht het derde of vierde cadeautje is, dat uit een der genoemde artikelen bestaat.' Het geven van een geschenk, hoe klein ook, moet echter meer inhouden, dan het koopen van een of ander toevallig iets. Een geschenk moet gegeven worden van ganscher harte, men moet aanvoelen dat de geefster zich inderdaad moeite heeft ge geven om zich in te denken, wat nu wel het meest geschikt is. De mooie en absoluut niet kostbare vazen van kunstaardewerk en glas, geven zoo'n groote keus, evenals allerlei artikelen, die zoo aardig aandoen van gehamerd tin en brons. Hierbij wordt de noodige aandacht aan vorm en verhoudingen besteed, zoodat een harmonisch geheel wordt verkregen, dat inderdaad een sieraad in huis is te noemen. Zoo heel mooi doet een bruine pot van aardewerk aan, gevuld /net zonnebloemen,1 of een bowl van teer gekleurd glas, waarin eenige takken van groen blijvende heesters met vuurroode besjes. Het traditioneele heerengeschenk bestaan de uit sigaren, sigaretten, 'n das, pantof fels, zal dus desgewenscht evenals de meest gangbare dames-cadeautjes vervan gen worden door een of ander met zorg gekozen voorwerp, waartoe de betrokkenen zelf niet zoo licht komen het aan te schaf- Met een weinig tact enoverleg ,pn Ibij eenig nadenken komt men tot het geven van geschenken, die absoluut niet meer geld behoeven te kosten, doch waarmede men de jarige veel meer genoegen doet en dit ligt toch immers aan het geven ten grondslag? Nooit te lang wachten en niet zelf gaan genezen. Goede en doelmatige voeding voorkomt ziekte, Van moeders verlangt men dikwijls, dat zij tevens halve dokters zijn. In zeer vele gevallen zal de ervaring, vooral kis zü meerdere kinderen heeft, haar ticnte ongesteldheden kunnen doen vast stellen. Het is echter toch raadzaam, zelfs bij schijnbaar lichte ongesteldheden niet tot het vaststellen van een diagnose over te gaan, noch minder medicijnen toe te dienen. Vaak zijn hierdoor ernstige ziekten ontstaan. Klaagt een kind over oorpijn en tracht de moeder door het opleggen van een compres, druppelen met slaolie of anderszins den pijn te stillen, maar verzuimt tevens de. temperatuur op te nemen, dan gaat de z.g. onschuldige oorpijn veelal tot middenoorontsteking over. Operatief ingrijpen is meermalen het gevolg en had veelal voorkomen kunnen 'worden, indien de huisarts onmiddellijk geraadpleegd ware geweest. Niet alzoo in de plaats van den dokter treden, doch in ziektegevallen weten te handelen totdat de arts komt, is de taak der moeders. Hiertoe behoort behalve practische ervarin'g tevens een zeker aanvoelingsvermogen, niet alleen waar het kinderen, doch ook de overige leden van het gezin betreft. Hoofdpijn b.v. kan door allerlei oorzaken ontstaan en velen weten niet, dat het vaak een gevolg is van een slechte spijsvertering, terwijl dit laatste weer te wijten is aan een verkeerd toegepaste voedings methode. Zoowel bij kinderen als bij volwassenen kan hier door hevige hoofdpijn ontstaan en bij een grondige doorspoeling der darmen zal deze verdwijnen. Komt de constipatie slechts zelden voor, dan zal een afvoermiddel kunnen worden ingenomen. Is het ech ter eeh chronische kwestie geworden, dan zal in over leg met den arts het dieet geregeld moeten worden. Veelal zullen o.a. bruinbrood, rijkelijk groenten en vruchten, roggebrood en rauwe voedingsmiddelen in het dagelijksch dieet moeten worden opgenomen, ter wijl het nuttigen van 10 pruimen, die 24 uren ge weekt hebben, iederen morgen na het opstaan, tevens uitstekend werkt. Beweging en frissöhe lucht zijn hierbij onbntbeerlijk. Hoofdpijn kan ontstaan door bloedaandrang naar het hoofd, doch evenzeer door te weinig bloedtoevoer. In het laatste geval zal het drinken van een kop kpffie veelal helpen, in het eerste geval zal de bloedtoevoer nog verhoogd worden, dus zal het verkeerd werken. Indien de hoofdpijn ontstaan is door te weinig toe voer van bloed naar de hersens, zal men het best han delen door geheel vlalj: te gaan liggen met een warm compres in den hals. Bij te groote bloedtoevoer neemt men koude com- pressen op het voorhoofd. Plotseling opkomende hoofdpijn, vooral bij warm weer, gaat voorbij indien men de polsen onder koud stroomend water houdt. Wie veel in huis zit, moet regelmatig voor het naar bed gaan een wandeling maken, zelfs in den winter, terwijl het verblijf in rookerige zalen hoofdpijn krij gen bevordert. Men hoort huisvrouwen en dienstpersoneel even eens vaak over hoofdpijn klagen. Van groot belang is het, dat gasstellen, kachels en slangeij regelmatig ge controleerd worden, daar het wegstroomen van gas, zelfs in ^eer geringe mate deze hoofdpijn veroorzaakt. Waar deze wenken niet mochten baten voor hoofd pijn te verdrijven, ''moet men niet te lang wachten met het raadplegen van den huisarts, daar dit in vele gevallen de 'voorbode van ziektetoestanden kan zijn. MEDICUS. De behandeling van gevoelige soorten. Eenige praktische juenken. Wie eens de teleurstelling heeft meegemaakt, dat .nooie rozen in den winter doodgingen, komt al te spoedig tot de conclusie, dan maar in het geheel geen gevoelige soorten meer te nemen. Toch is deze con clusie onjuist; het komt er slechts op aan', dat men tegen de winterkoude de juiste maatregelen neemt. In de eerste plaats mogen zjj niet ingepakt worden, zoolang de sappen zich nog in sterke strooming be vinden. De tegenwoordig om hun langdurigen en rijken bloei zoo populaire - hybridische theerozen schenken ons bij gunstig weer vaak in December nog bloemen, evenals vele oudere planten van meermalen bloeiende, z.g. remontant-rozen. Zulke planten kunnen zonder slechte gevolgen een of twee strenge nacht vorsten doormakenmen late ze daarom zoo lang mo- delijk onbedekt en geve slechts bij het dreigen van een min of meer strenge nachtvorst een lichte tijde lijke beschutting van dennetakken. - Ook bij stamrozen stelle men het ombuigen der stammetjes naar den grond zoo lang mogelijk uil natuurlijk niet zoolang, tot de ^fpn^ rondom de roos bevroren is en,niet meer losgewerkt kan worden! Al is het nu nog geen tijd om de rozen in te pakken, wij kunnen toch wel voorbereidend werk daarvoor doen. Om de veertien dagen verwijderen wij een deel De gummimantels vormen een uitstekende besch ming tegen regen, niet alleen zijn ze waterdicht d"b ook Zijn ze slechte geleiders «oor warmte en elect teit. Aangezien de gummimantel vooral een gewicht moet bezitten, worden voor de vervaardbh geen solide, zware stoffen gebruikt en dus aan dit genre geen al té hooge kwaliteitseischen 2 len. Daar bovendien 90 der gummi-manteis ia L goedkoopste kwaliteiten verkocht worden, terwnlm deze kleeding bovendien over 't algemeen lis een nood" zakelijk kwaad beschouwt, kan aan de soliditeit moeilijk veel aandacht besteed worden. DienteiT' volge ontstaan vaak onaangename verschillen ta schen fabrikant en detaillist over waterdichtheid duurzaamheid. De aanmerkingen over waterdichte zijn meestal absoluut zonder grond, want gummi nu eenmaal geen water door. Zoolang dus geen t* schadigingen aanwezig zijn veroorzaakt doo mechanische inwerking is de mantel waterdicht Het publiek ziet echter zeer vaak de vochtigheid welke het binnen in den mantel ontdekt, aan voor door gedrongen regenwater, in nagenoeg elk geval gaat het echter om condensatie van de huiduitwaseming welke ook plaats heeft, zonder dat men daarby be hoeft te transpireeren, terwijl de koude regen op den buitenkant de verdichting van het uitgewasemd? vocht nog bevordert. Menschen, die gauw transpi reeren, kunnen soms bij het aanpassen van een gum mimantel in den winkel in 8 a 10 minuten dit kle dingstuk van binnen reeds nat maken, terwijl de buitenzijde toch kurkdroog blijft. Bij het naderen vaa een regenbui zal onwillekeuig ieder zich eenigszins haasten, zelfs zij, die in 't bezit zijn van een goeden regenmantel. De werkzaamheid van de huid wordt daardoor verhoogd en een intensieve huiduitwasemi^ is hiervan het gevolg, waardoor de mantel van binw vochtig wordt. Over de duurzaamheid van gummimantels. mag< men de koopsters nooit groote beloften doen, want de cliëntèle mag niet in den waan worden gebracht, dat ze een zoo goed als onverslijtbaar kleedingstuk heeft gekocht. Al kan de gummimantel door zjjn na tuurlijke elasticiteit wel iets verdragen, daarom ia hij ook al een gevolg van zjjn meestal lagen prijs, toch gewoonlijk geen ijzersterk product en zeker niet ge schikt om als zitting of vulmateriaal in den reiskoffer te dienen. Men mag den gummimantel, welke by goed weer gemist kan worden, niet voor alle mogelijke doeleinden gebruiken, doch moet hem behandelen, zooals men den stoffen mantel ook behandelt. Wan neer de stoffen mantel, uit vrees voor slijtage of be schadiging niet gebruikt wordt, moet de gummi-jas als remplagant optreden. De winkelier moet zjjn klanten er daarom juist op wijzen, dat de gummimantel meer dan eenig ander kleedingstuk een nauwkeurige verzorging vereiScht Men zou den gummimantel door gebruikmaking ni zwaardere stoffen weliswaar solider kunnen maken, dan hij nu gewoonlijk is, doch hij zou dan veel te zwaar, te duur en onverkoopbaar worden. Gering ge wicht en soliditeit zijn in een mantel nu eenmaal moeilijk te combineeren. Iedere dame weet b.v., dat een zjjden japon een zorgvuldige behandeling ver- eischt. Waarom kan de zijden gummimantel deze dan niet verkrijgen? De tegenwoordig zoo gewilde bati* ten mantel en gedeeltelijk ook de mantels van wa* doek zijn meestal zóó licht, dat ze pas door de bewer king met gummi voor mantels geschikt gemaakt kun nen worden. Worden zulke mantels dag in dag uit gedragen, dan behoeft het geen bevreemding te wekken, dat ze eerder versleten zijn dan een betere japon of een zijden blouse, welke slechts bij speciale gelegenheden uit de kast worden gehaald. der oude bladeren, teneinde de inwerking van het herfstweer op het hout te bevorderen. Juist door alleen oude bladeren te verwijderen, stellen wij ontwikkeling van eventueel nog aanwezige knoppen niets in den weg. Het eigenlijke snoeien der kropen kan men beter uitstellen tot het voorjaar; nu alleen de langste takken ingekort. De beste bedekking bestaat uit aarde; deze maf echter niet zoo kleiachtig zijn, dat zij de ruimte tuv schen de takken onvoldoende opvult. Vooral bij oudere kronen dient men hierop te letten. Men kan dan aarde vervangen door zand, zaagsel, spaander» dennenaalden, kaf, turfstrooisel en tweemaal gezeefd* steenkoolasch. Al deze stoffen moeten liefst droog zijn. Er overheen komt nog een laag bladeren mei daarop eenige dennetakken om wegwaaien te voor komen. Ten overvloede kan men de kronen nog he' dekken met een passend dakje van dunne plankjes ol dakpannen, doch noodig is dit niet. Eerder zouden wij aanbevelen om de staihmen met wat dennetakken te ^dekken. t Bij lage planten kunnen wij volstaan met het op werpen van een hoop aarde, die hen geheel of gr"00* tendeels bedekt, zoo noodig aangevuld door een be dekking met dennetakken/ JOAN CRAWFORD Als je iets over Joan wilt weten, moet je het aan Tommy vra gen. Tommy is n.l. een chef-electriciea van de Metro Gold- wyn Mayer studio's; hij is een Ier met rood haar en een eeuwigen glimlach. Den dag, dat Joan in Holly wood aankwam, ont moette hij haar aan het station en heeft haar zien opgroeien gedurende de verschillende perioden van haar film loopbaan. „Ze stuurden mij, een fotograaf en nog een paar anderen naar het station om Joan af te halen toen zy uit ^few-York hier aankwam", vertelt Tommy, „deze ontmoeting zal ik Üooit vergeten. Niemand va.i ons kende het verlegen meisje met haar bruine haar dos en eenvoudige manteltje. Wij verwachtten Lu cille Le Sueur, de danseres van Broadway. Toen ieder een het perron verlaten had, spraken wij een meisje aan, dat alleen achtergebleven was. Dat was mijn eerste ontmoeting met Joan." „Drie of vier dagen later zag ik Lucille weer", ver volgde Tommy, „ik werkte in de studio waar zij haat proefopname maakte. Edmound Goulding, de regis seur, die eigenlijk Joan's talent ontdekt heeft, leidde deze opname. Hij bracht haar de studio binnen. Zij was gekleed in een kort blauw japonnetje met zwarte schoenen en kousen en zij was zoo onder den indruk, dat zij niets goed kon doen en deed zóó haar best om het Goulding naar den zin te maken, dat het steeds erger werd. Ik had medelijden met haar en toen Goul ding het eindelijk opgaf en wegliep, ging ik naar haar toe. Zij huilde en ik probeerde haar een beetje op te vroolijken. Ik zei: je bent toch een danseres? Probeer dan eens of je dit kunt nadoen, ik ben namelijk zelf Poeder en lippenstift in de ban. In Duitschland is men van oordeel, dat de vrouw geen poeder noch lippenstift mag gebruiken en de Amerikaansche filmsterren zijn het met deze opvat ting althans overdag eens. 's Avonds bij kunstlichtrgKijpen zij echter nog naar alle mogelijke kunstmiddelen\*om haar uiterlijk „te verfraaien", alleen wellicht ims minder in het oog vallend. Wanneer het „sterkere" geslacht echter duidelijker hun afkeuring te kennen gaf, waar het in het oog vallend geschminkte vrouwen betreft, zou het met Wppenstift, poeder, wenkbrauwenstift, ja zelfs losse wimpers spoedig gedaan zijn en de vrouw er tevens natuurlijker uitzien. Vlekken verwijderen. Het verwijderen van vlekken met eucalyptus-olie geeft veelal zeer goede resultaten, vooral bij fijne weefsels, aangezien het de stoffen niet aantast. Het spreekt vanzelf, dat men hierin geen onfeil baar middel vindt, dat absoluut alle vlekken doet ver dwijnen, doch aan te bevelen is, dat men een fleschje by de hand heeft. Koken van gebarsten eieren. Meermalen ontdektmen, indien men eieren wil koken, dat er kleine barstjes in de schaal zijn, zoodat men ze niet kan koken, zonder dat het wit naar buiten komt. Men kan dit voorkomen, wanneer men een stukje perkamentpapier met gesmolten boter bestrijkt en het ei hierin wikkelt, de uiteinden draait men om en bindt er een draad om. Men legt het omhulde ei in kokend water, het ingevette papier plakt er tegen aan en voorkomt het uitloopen van het wit. Smakelijk 12 uur schoteltje. In een beboterd vuurvast schoteltje worden plakken uien gelegd, die met een paar eetlepels water, peper en zout in de oven gaar gestoofd worden, daarna worden ze bedekt met een flinke laag geraspte kaas en wederom in den oven geplaatst, totdat deze geheel gesmolten is. Warm in het schoteltje op dienen. Macaroni croquetten. 60 gram macaroni, 30 gram boter, 30 gram bloem, 75 gram geraspte kaas, 2V» d.L. warme melk, 1 ei, peper en zout. De macaroni wordt in kleine stukjes gebroken en gaar ge- kookt in water met zout, daarna fyn gehakt. Men smelt de in een steelpannetje, voegt de bloem er bij en ten slotte fe melk by kleine scheutjes en steeds roerende, zoodat geen Oortjes ontstaan. Is het sausje mooi gebonden, dan wordt fan het vuur) het geklopte dooier, de gehakte macaroni, Peper, zout en de geraspte restjes kaas er doorgeroerd en laat men dit mengsel koud worden. Men moet daarna croquetten vormen, waartoe men een wei nig bloem over den binnenkant van de handen strooit, evenals over de steenen aanrecht of de deegplank. Geeft men de vopr- ^eur nan balletjes, dan kan men deze evengoed van het deeg vormen. Het eiwit wordt op een diep bord los geklopt met een lepel water, hierin worden de croquetten gedompeld, daarna in be- schuitkruim of paneermeel gerold en vervolgens in heete sla olie gebakken en warm opgediend. ook danseur geweest en ik deed haar een trucje voor, waarbij het eene been omhoog gehouden wordt en men daar overheen springt. Joan probeerde het en viel. Toen Goulding terugkwam, stond ze te lachen en ging alles veel bpt$r. Dit was het begin van een warme vriendschap tus schen Joan en Tommy én het was de eerste van de vele keeren, dat zij samen hartelijk lachten. „In die dagen", zei Tommy, „was ze erg verlegen en ze kende niemand. Zij werkte den geheelen dag hard en 's avonds ging zy regelrecht naar het hotel, waar zy woonde. Eigenlijk is dit een van de voor naamste dingen, die niet in Joan veranderd zijn: haar enormen werklust. Niet lang geleden kwam ik-toe vallig in een verlaten zaaltje van èen studio en vond daar Joan, die zich oefende voor haar dansen in een nieuwe film. Zij werkt even hard als zij het vroeger deed." De tweede periode van Joan's carrière begon met het veranderen van haar naam. Toen zij den artisten- naam Joan Crawford aannam, was het of zij plotse ling meer zelfvertrouwen kreeg. %Zij verhuisde van het hotel naar een klein villa'tje in Hollywood en ging ook meer uit. Zij kreeg een nieuw contract en meteen haar eerste belangrijke rollen. Toevallig was ik een van de-electriciens, die werk zaam was bij de opnamen van „Paris", Joan's eerste goede kans", herinnerde Tommy zich. „Charley Ray speelde de hoofdrol en Douglas Gilmore de karakter rol. De regie had Edmund Goulding.' Joan was veel veranderd sinds de dagen van haar eerste proefopname. Zij verborg haar zenuwachtig heid achter een lachje, in plaats van achter tranen." Het hoogtepunt was haar succes in „Sally, Irene en Mary", een film, die eveneens geregisseerd werd door Edmund Goulding, de man, die altijd vertrou wen in haar toekomst gehad had en waardoor Joan definitief gerangschikt werd onder de film-persoon lijkheden. Brood met appelmoes schoteltje. 150 gram oud brood, 100 gram boter, 100 gram suiker, appel moes, 3 d.L. melk 2 eieren. In een beboterde vuurvaste schotel legt men laag om laag dik beboterde stukjes brood en appelmoes, die niet te dik mag zijn, terwijl men de laatste laag uit stukjes boter laat bestaan. Over het geheel giet men de melk, waarby de suiker en de geklopte eieren voegt, waarna de schotel gbdurende 30 min. in den oven wordt gezet. Vischpudding met tomatensaus. 500 gram visch, 100 gram garnalen, 80 gram boter, 80 gram oud brood (zonder korst), 1 eetlepel gehakte peterselie, 1 eet lepel fyn gehakte ui, 2 eieren, 1 beker melk! peper en zout. De visch, die overgebleven is van den vorigen dag, b.v. ge kookte schelvisch of kabeljauw wordt van graten en velletjes ontdaan en fün gehakt evenals de gewasschen garnalen. Het brood wordt geweekt in de warme melk en goed fijn gewreven, daarna vermengd men visch, gesmolten boter, brood, peter selie, ui en de geklopte eieren met elkander en voegt hierbij peper en zout naar smaak. Een warme puddingvorm of hooikistpannetje met goed slui tende deksel wordt ingevet en gevuld met de vischmassa, daarna gedurende één uur in een pan met water gekookt Warm opdienen met tomatensaus, die men maakt van L. water, waarin 2 bouillonblokjes zyn opgelost, 300 gram toma ten of V, busje purée, 50 gram bloem, 50 gram boter en een uitje. Vischkoekjes. 65 grom bloem, 1 ei en 1 eierdooier, 1 eetlepel slaolie, ge hakte ui en peterselie, zout en een weinig melk, overgebleven visch of blikje zalm. Men maakt een beslag van de bloem, die men in een kom doet, oen kuiltje in het midden, hierin een ei en eert dooier en dit van het midden uit met de bloem vermengd, daarna voegt men een eetlepel slaolie toe en 14 kopje melk, zoodat men een stevig, dik beslag heeft verkregen, waardoor de rest jes visch of de inhoud van een klein blikje zalm wordt ver mengd met een zeer fijn géhakt uitje en de peterselie, zout naar smaak. In de koekepan wordt boter gesmolten en hierin de visch koekjes gebakken, die aan beide zyden goudgeel moeten zjjn. Overgebleven visch of vleesch. Te verwerken tot lekkere hapjes. In ieder gezin, zelfs daar waar men zeer zuinig aan moet, komt het wel voo* dat er resten van den vorigen dag over gebleven zyn in den vorm van visch of vleesch, teveel om op te maken én te weinig voor een volgenden dag. Men kan alle resten echter zeer goed verwerken en veelal besparen op de uitgaven voor vleesch of visch. 1 Stukjes kaas worden zorgvuldig bewaard evenals brood e.a. om als voor- of nagerecht te dienen. Een smakelijk voorgerecht maakt men van stukjes kaas, die men raspt, b.v. van 60 gram maakt men een zeer smake lijke belegging op de toast door er één eetlepel melk, peper, zout en een weinig mosterd door te roeren en alles tezamen steeds roerende te verwarmen. Inplaatz van toast kan men eveneens stukjes brood met een weinig slaolie in de koekepan bakken. Sambal van zure appelen. Ter vervanging van Engelsch-Indische Chutney. 6 ii 8 zure appelen, 1 Spaansche peper, versch of gedroogd, 2 kemiris, V4 theelepeltje laos, 1 eetlepel fijn gesneden uien, suiker en zout paar smaak, slaolie. Fruit en uien en de kruiden, na ze in een steenen vyzcl, liefst een Indfiche, te hebben fijngestampt en getareven, licht geel met waVïï&e, en doe er dan de intusschen klaarge- maakte appelmoes door. Schil hiervoor de appelen, wasch ze en laat ze tot moes koken, doe er dan de suiker by en laat ze nog wat indikken. Laat alles eenige minuten zacht doorstoven. De Réunie-Bkwcoop. De nieuwe Productie voor 19331934. De Réunie-Bioscoop zal in het komende seizoen een reeks uitnemende films in haar theater vertoonen, waarin de meest gelief de filmsterren als Lilian Harvey, Clara Bow, Anny Ondra, Hans Albers, John Boles, die nieuwe partner van Lilian Harvey en ele anderen zullen optreden. Anny Ondra, die men tot Maandag zal kunnen bewonderen in Kiki, een film vol vaart en geestige zetten, zal men verder kunnen zien in haar allerleukste creatie in de Regimentsdochter en in verschillende andere films. De bekoorlyke Anny Ondra heeft gecon tracteerd met de Lamac-film Comp., die het alleen-vertooningsrecht van alle Ondra- fiims heeft afgestaan aan de City Film Comp. die voor haar films weer contrac teerde met de directie van de Réunie-Bios- coop. Lily Harvey's, nieuwste" film „My lips Betray" en „My weakness" opgenomen door de Fox Film Comp. zullen eveneens in dit theater vertoond worden. Verder staan o.m. op het program Clara Bow in haar eerste sprekende film „De on tembare vrouw", „Nog zes uur te leven" met John, Boles en Mirian Jordan, El Bren- dtl in „El Kapone in de( knel", „De gele kaart" met Elissa Landi en Lionel Barry- more, „Calvacade" door Noel Coward, „Pa niek in de dierentuin" met Loretta Young en ,Geve Raymond, de All-Starr film „State fair" met Louise Dresser en Sally Eylers, Raoul Roulien in „De wereld zonder manie ren", Hans Albers in zyn groote film „Nu komt het er op aan" met medewerking van de bands „Die Weintraub syncopations" en „Wiener Girl Orchestre", Brigitta Helm in „Dé blauwe Donau" en .ySpionnen aan het werk". Onder redactie van de Damclub „Gouda". Secretaris de la Reflloan 14, lokaal der club, Markt 49. Probleem No. 911. Zwart schyven op: 11/14, 17/19, 22/25, 36, 45. Wit schijven op: 21, 26, „3212 49, 50. Probleem No. 912. 5, 37/40, 47, Zwart schijven op: 2, 10/14, 16/20, 23, 25. Wit schijven op: 26/28, 32, 33, 35, 36, 42, 44, 49, 50. Oplossing van Probleem No. 907. Wit speelt: 20—14, 30—25, 37—32, 21 1. Oplossing van Probleem No. 908. Wit speelt: 34—29, 33—28, 36—31 31 4, 25—20, 4 49. De laatste oogsten. Maatregelen voor den winter. Wie zijn tuin tot het begin van den win ter blyft verzorgen, bespaart zichzelf veel werk in het voorjaar. Ook in den moestuin moest men in dit opzicht wat meer het voor beeld van den landbouwer volgen. Vele wortelgewassen, die langen tijd noodig heb ben voor hun ontwikkeling, zyn geschikt om in October te worden uitgezaaid en latei- door vergane mest tegen de koude te wor den beschermd. Spinazie kan men half Oc tober opnieuw zaaien; hiervan krijgt men de eerste groente in het voorjaar. Ook winter- sla wordt in October nog eens gezaaid, ter wijl de plantjes van het eerste zaaisel daxr in den vollen grond worden gezet en even eens later in het jaar tegen de koude wor den beschermd. Met het oog hierop worden zij in 10 c.M. diepe voren uitgeplant. De wintergroenten worden niet te spoe dig geoogst, want door eenige lichte nacht vorsten geraken zij juist beter bestand tegen bederf. Wortels en seldery groeien nog Na de eerste nachtvorsten worden bie ten, knolselderij en witte kool uit den grond genomen, bij droog weer ook seldery en an dijvie. Boerekool jen spruitjes blyven den geheelen winter in den grond staan, doch men dient ervoor te zorgen, dat hazen en konijnen er niet by kunnen komen. De moestuin gaat er nu steeds leéger en ''"kaler uitzien, doch daarom nog niet slordig. Steeds worden de bedden, waar nog groente op staat gewied, terwijl de reeds afgeoogste gaandeweg omgespit en bemest worden. Men late den grond in ruwe kluiten liggen, MODERNE JAPON VAN WOLLEN STOF. 2015. Ia groote verscheidenheid brengt het nieu we seizoen ons een overgroote keuze van weefsels, die niet behoeven on der te doen voor zijden of fluweelen stoffen. Deze moderns japon met garnee ring van smalle plisaé's, heeft drie kwart lange mou wen met b re ede manchetten. De pllseé garneering wordt langs de punthals en het voorpand aange bracht en loopt tot even onder de tail le tot de midden naad der rok door. De rok heeft midden voor en aohter een naar binnengaande stolp plooi, die aan de onderzijde uit springt Patronen verkrijgbaar in alle gewenschte maten onder vermelding Nr. 2015. De'/prijs bedraagt /0.5& Duidelijke patronen voor het zelf maken van dit model worden U tegen kotftprfB toegezonden na overschrijving van 58 ct. op postrekening 48400, of na inzending van dit bedrag in postzegels aan onze Administrar tie Markt 31, Gouda. Juiste maat en nummer dient men op te geven. Wie zijn omzet wil vermeeren, Moet in dit blad steeds ad verteeren RUILBUREAU voor bon* cn plantje* Hebben genoteerd voor: Ons ruilbureau te Soest: Pette's plaat jes, Bussink'8 plaatjes of bons, Van Hou- ten's bons, Hille's bons of Kwatta soldaat jes. Zullen* zenden naar gelang van binnen komen, hebben thans hiervan niets in voor raad. A. den B. te Gouda: 36 Hagzegels. Mevr. C. I.—V. te Gouda: 35 Hille's bons. A. F. L. te Gouda: 34 Hille's bons. Mevr. O. te Gouda: 156 Hille's bons. G. de B. te Gouda: 100 Hille's bons. Ontvangen van J. van E. te Gouda een waarde van 1080 punten. U zegt in Uw brief d.d. 18-9-1933 woordelyk: „P.S. Gèen bons of plaatjes er voor terug gevraagd." Vatten dit dus op als een schenking. Zoo dit juist is hiervoor hairtelyk dank. U hebt een Cac tus album te koop met plaatjes gevuld; zdo spoedig er iemand vraagt naar een gevuld album Cactussen, zullen we den vrager naar U verwijzen. G. de B. te Gouda vraagt of het waaf is dat hy nog Levers bons in nota heeft. Ja, U hebt ze nog In nota en wel van d.d. 6-9- 1932, 53 stuks. Nel B. te Gouda heeft inderdaad van d.d. 2-8-1932 nog genoteerd staan 20 Droste's bons. D hebt er echter nog 477 voor U. A. den B. te Gouda: U reclameert over te min ontvangen. D zond werkelijk d.d. 26-9- 1933 zes Van Houten's. Maar geachte heer elke Van Houten's bon is nog geen 70 pun ten waard, we hebben heele, halve, vierde, vyfde en tiende bons. Elke heele bon is ze ventig punten waard, een ha^ve 35, enz. U zond dus geen 6 bons ter waarde van 6 maal 70 is 420 punten, maar 6 bons met een totale waarde van 70 ponten. Is het U nu duide lijk? Dan hebben we nog een booze brief van Mej. S. te Gouda. Deze dame heeft gezon den 605 punten en staat genoteerd voor 75 HiÜe'a bons. Waarom heb ik ze nog niet ontvangen?, zoo vraagt ze vertoornd. Ach, we zouden'gaarne verzenden direct na ont vangst van de aanvrage, maar dat kan toch altijd niet, alles is niet in voorraad, en zelf de bona en plaatjes drukken dat mag nu eenmaal niet, we moeten heel kalm wachten, totdat de diverse dames en heeren ze belie ven te sturen en dan ook die soorten, die gevraagd worden. We helpen een ieder zoo gauw als het kan, maar tooveren, neen, dat hebben we niet geleerd. Volgende week weer verzending. HET RUILBUREAU. opdat de vorsten er heter op kunnen inwer ken. Paden en gras worden bevrijd van de steeds neervallende bladeren; boonenstaken en andere overbodig geworden stukken halen wij uit den vochtigen grond om ze ordelijk op een droge plaats te bewaren. Ook alle gereednehappen, die wij niet meer gebruiken, worden gereinigd en weggebor gen. Onze vruchtboomen. De vruchtboomen kunnen na de oogst ge- snoeid worden; wij wachten hiermee niet tot de takken geheel ontbladerd zijn, want nu kunnen wy beter beoordeelen, waar zij te dicht op elkaar staan. De stammen worden gereinigd en van lymringen voorzien. Na het afvallen d.jr bladeren kan begonnen wor den met het gapten van nieuwe vruchtboo men en bess,«struiken, waarvoor de plant- gaten reeds vooraf in orde zijn gebracht.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 6