ernemiiig *K d. 'JEN j ouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BHIKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Donderdag IB November 1833 J middel Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon en Feestdagen I vrouw rmeldt? dokt ge or geld les ïeuwijk ^ddinxveen 72* Jaargang Liefde de sterkste Waarom is Balbo ontslagen pSTAND RD BUITENLANDSCH NIEUWS. BINNEN LAN IX prijzen zjjn Het geweten van een lafaard. FEUILLETON. kielijke misdadiger zuster en (Wordt vervolgd E9EQ&S3I 0 o r het de aan- oed' drukwerk moet worden KERIJ \N ZOON. GOUDA. Het schilderjj zelf kooi tot nog toe niet ontdekt worden. HET BUREAU ;ot dag wordt (idHISCHE (lil HAM. Naar het Engelsch Kan Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadruk verboden.) HÜ wordt aangesteld tot Gouverneur van Lybië... Mussolini’s stand punt: Steeds versch bloed in de Regeering! De achtergrond der Italiaansche regeeringsvorming. Amerika’s rijkste vrouw. Prinses Alexis Mdivania, die vóór haar huwelyk, toen zy als Barbara Hutton be kend stond als op een der r----«*-*- het reusachtige fortuin van wijlen F. W. door een internationale dievenbende is ge- worden gehouden staat nog niet vast. In ieder geval zal Donderdag geen zitting wor den gehouden. kwesties van politie •zitter van de vroegere K.P.D., Thaelmann, te hooren. Waarschijnlijk zal het besluit van den senaat Vrijdag worden bekend, gemaakt. ZWEDEN. De diefstal van de Rembrandt. Eén der daders gearresteerd, maar het schilderij nog niet terecht. Het vermoeden, dat de inbraak te Stock- 1 neemt hij de verantwoording op zich voor een groot deel van het Italiaansche kolo- >r de duizen- Ster-labak ijnproevers ak in haat kl en is er i. Die duizen- argissen! Elke uw 't bewijs, d de volle gen. Hoe aor ta bak koopt, waarom dit sle tabak is. Suppletoire Begroeting van Binnenlandsche Zaken 1932. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het derde hoofdstuk dier Rijksbe- grooting van het dienstjaar 1932 waaraan o.ra. liet volgende wordt ontleend: De slechte oeconomische toestand in het buitenland, tengevolge waarvan aan een abnormaal groot aantal aldaar verblijvende Nederlanders ondersteuningen moesten wor den verstrekt, was oorzaak, dat het toege» stane bedrag belangrijk werd overschreden en iwel met f 26.2ÜÜ.—. Ofschoon in 1932 weinig conferenties zijn gehouden waaraan door Nederland is deel genomen, is 'het artikel toch belangrijk overschreden. Hiertoe hebben hoofdzakehjk bijgedragen de Ontwapeningsconferentie te Genève en de Telegraaf- en Radioconferen- tie te Madrid. Met deze beide conferenties, die resp. f 65.600 en f 19.900 'hebben gekost, waren alleen reeds meer gelden gemoeid dan waien toegestaan. Een verhooging met 57.000 is dientengevolge noodzakeiijk. Het aandeel van Nederland in de kosten •teeren in onze >i’P de bewoners fit wilt brengen. n^niW!t?ierigheid. Het eerste is. dat, Holbrook, die inake- die dien brief heeft achtcrgehouden 'J deed wat hij kon om zijn fout te her- 6llen donr mij zijn aanzienlijk fortuin na Juli in Zweden bevindt, kon gistermorgen te Stockholm gearresteerd worden, nadat de politie eenige malen van haar revolvers gebruik moest maken. Ook den Pool is men op het spoor. Blaich verklaarde, dat hij deskundige op het gebied van edele metalen is, terwijl de Pool kunstkenner zou zijn en de Rembrandt mee zou hebben genomen. Blaich bekende cok de inbraak by den kanselier der unfver- siteit, oud-minister-president Trygger, te hebben gepleegd. kon niet precies zeggen 'hoe, maar er ,was ce-n kilte gevallen op Hetty’s lichte en. vroo- lijke stemming; hef, bericht van haar va ders tweede huwelijk was haar een beetje koud op den hals igevallen. Zij had poo gaarne en zoo goed vooir hem en de kinde- ren willen zorgen, maar nu! Zij had al ge lig majoor-generaal, heeft het openen van een campagne tegen de erkenning van sov- jet-Rusland aangekondigd, welke campagne zou worden gehouden door wekelijksche radioredevoeringen met het doel de publieke opinie te bewerken om zoodoende ratificatie door den senaat van de erkenning der sov jetunie te voorkomen. Fish zal gevolgd wor den door Hayes, commandant van het na tionale Amerikaansche legioen. Volgens den secretaris der alliantie zyn duizenden protesten reeds naar het Witte Huis ge zonden, doch tot dusverre heeft de regee- rjjig er nog niet de minste aandacht aan gewyd. ring te hebben, dat zelfs met de liefste en aardigste stiefmoeder een volwassen doch ter zelden overweg kan. Zij voelde een brok in haar keel en een waas voor haar oogen; bedroefd keek zij uit het raampje. Thomas Loring raadde haar gedachten. Kijk mij eens aan, Hetty, verzocht hij. Hetty gehoorzaamde. en bewijsvoeringen zullen dan, met uitzon- dering van het politieke deel, beëindigd zijn. Of Zaterdag nog een zitting te Berljjn zal j Hoen dollar wordt uitgegeven. Volgens den berichtgever in de „Daily oTelegraph” zal Amerika in het begin van Dimitrof heeft vereocht in verschillende 1987 een sterkere vloot bezitten, dan die - ’■'ie'Cen aard ook den voor- van eenige andere natie, met een tonnen inhoud van een kwart millioen, met de modernste slagschepen, het grootste perso neel en de grootste marinevloot. VEREENIGDE STATEN. Nieuw vlootbouwprogram. In 1937 zal Amerika de sterkste vloot bezitten. De marine-medewerker van de Daily Te legraph” heeft van officieele Amerikaan sche zijde de volgende bijzonderheden ver nomen over het nieuwe vlootprogram der Vereenigde Staten. Volgens dit program, dat in het begin van 1937 geheel uitgevoerd moet zyn, zullen nieuw worden gebouwd: twee vliegtuigmoederschepen, de „York town*' en de „Enterprise”, elk metende twintigduizend ton; twee kruisers elk van tienduizend ton, elk uitgerust met negen stukken geschut van 20 c.m.; vier kruisers van tienduizend ton ,elk met twaalf of meer stukken 15 c.m. geschut; acht flotilleleiders, elk van 1850 ton en uitgerust met zwaar ge schut; 24 torpedojagers elk van 1500 ton; vier duikbooten, elk van 1500 ton; twee gi oote kanonneerbooten. Bij deze tonnage moet worden opgeteld de tonnage van een aantal schepen van oudere programs, die op het oogenblik nog in aanbouw zijn. Voorts wordt de geheele uit 15 dreadnoughts bestaande Amerikaan sche slagvloot gemoderniseerd, waartoe voor elk schip een bedrag van ruim 12 mil- Zij is allerliefst en zal je als ontvangen, zei hij zacht. Hetty luisterde; over het algemeen spra ken de vaders altijd op die manier over hun tweede vrouwen, maar haar teleurge steld. gezidhtje vrpolijkte er niet door op. Ik... ik zou toch wel voor jou en de kinderen hebben gezorgd, klonk hot be droefd. Thoma* Toring strekte zijn hand uif nojn zijn dochter feeder in zijn armen. - Misschien zou je dat- een poosje ge daan hebben, maar met lang, zei hij rustig. Jij zult toch ook dadelijk trouwen wanneer je de gelegenheid krijgt jongelui te ontmoe ten Wacht maar tot wii een tehuis hebben en rustig ergens gevestigd rijn. schertste hij. J Maar hij was verschrikt door Hetty’s na de rijkste vrouw Vereenigde Staten en erfgename van v w. Woolworth, is gisteren 21 jaar geworden en heeft het haar toekomende derde gedeelte van de erfenis in eigen beheer gekregen. De meerderjarigheid van Barbara werd gevierd met een groot feest ten huize van haar vader Franklin Hutton. Haar particulier vermogen wordt geschat op 20 millioen dol lar. Tegen erkenning der Sovjet-Unie. Groeiend verzet in de Ver. Staten. Er begint in den lande verzet op te ko men tegen de erkenning van sovjet-Rusland, welk verzet voornamelijk onder leiding staat van Fish, afgevaardigde van New-York, die een uitgesproken tegenstander is, en van de z.g. Amerikaansrhe Alliantie, bestaande uit 1500 patriottische en godsdienstige groepen, die strijd voeren tegen het communisme. Hersey, de voorzitter der alliantie, voorma- Feftigen uitval: - Ik zal nooit trouwen, vadertje, hoor je het? Nooit! Nooit! 49 De politie heeft mij op dezelfde wijze ge vonden als ik jou door een advertentie. 1 Wat ik je zeggen wilde, ik 'heb onzen vriend Heisa opgezocht en het schijnt hem met cr8 goed te gaan. Ik was blij hem een beetje te kunnen tooh plezier doet, dat je indertijd geweigerd duitsohland. De brand in den Rijksdag. De president deelde aan het slot van de zitting van Woensdag mede, dat de senaat naar alle waarschijnlijkheid Zaterdag weer naar Leipzig zal verhuizen. De verhooren Woodin afgetreden. Henry Morgenthau met de werk zaamheden van „Financiën” belast. Het Witte Huis maakt bekend, dat de staatssecretaris van financiën, Woodin, ont slag heeft genomen. Voorts heeft onder staatssecretaris Dean Achison ontslag aan gevraagd. Met de waarneming der werkzaamheden van het departement van financiën heeft Roosevelt Henry Morgenthau belast, die tot nu toe de leiding heeft gehad van de afdeeling landbouw. In het Witte Huis wordt het ontslag van Woodin gemotiveerd met diens keelziekte. Fr wordt nog bekend, dat Woodin reeds op 31 October ontslag heeft gevraagd, doch dat Roosevelt hem toen heeft verzocht pas later af te treden. Wallstreet beschouwt het aftreden van Achison als een slag voor de conservatieve bankierspolitiek en als een concessie aan dc voorstanders van inflatie. Er is nog geen opvolger voor Morgenthau gevonden. nen en of hij zijn vader ooit zou vergeven, cis hij de waarheid te weten kwam. De tijding, dat zijn eigen broeder de wer kelijke dief was geweest en het bewustzijn een geheel gezin geruïneerd te hebben had den 1 ord l’erivale den fiioreelen slag toege- hrncrit. welke hij nooit te boven zou komen. Het geheele geval zou opnieuw behan deld moeten worden, want Thomas Loring moest in de oogen der wereld gerehabili- teert (worden; hij was tot op zekere hoogte zwak en onverstandig geweest, maar de wer- was izjjn eigen broer. En. ---••ri zoon v0r. liefd zou worden op de dodhter van den man, die zoo zwaar had moeten boeten- voor de zonden van een ander. Als ik nu maar zou kunnen sterven, kermde hij en 'haalde een medicijnflesoti voor den dag waaruit hij een zeer beperkt aantal druppeltjes mocht nemen. v-nroer hij een zijner hartaanvallen voelde opko men. Hij w>k bezig om zooveel hij kon, goed te n on Een groot bedrag, dat hij Tho- ir - T< i'i' had aangeboden, doch dat deze reweigerrt had aan te nemen, had hij op de kinderen vost e?<»t en toen hij gehoord had. d't Hetty gevonden was, had hij Thomas Loring verzocht met haar fo komen lun chen om haar zijn excuses aan te bieden voor al 'het verdriet dat hij haar veroor zaakt had JU K1I1M! Jf IlllWU „It’b UCIUVCM, -- je moeder vergeten heb! Zoolang ik leef zal Ben’je bedroefd omdat ie van Eli- - - -»-«• nor heb verteld? Daarvoor is geen reden, i tapijten en zuchtte, alsof Zij i£ allerliefst en zal je als een zuster detze rijkdommen hem m i plezier berokkende. j He^ valt niet te betwijfelen of Lord Peri- vale zich wel ooit volkomen gelukkig ge- j voeld had; hij had de grootste levensles. dje der liefde, nooit •'oleonl niet de liefde voor "ijn ragen verwanten maar die voor :’l|>' din en om hem heen, de kleinste zoo wel als de gro- tste. Nooit had de oude edel- m-'n iet§ torwille van anderen gedaan en nu. dat hij door eep onmiskenbare stem geroepen werd, wenschte hij, dat er tenmin ste één wezen mocht zijn, die hem opredht zou betreuren, waïineer voor hem het oogen blik was aangebroken, d'at aan geen enkel i sterveling bespaard bleef. Dij ooeenblik zou spoedig komen, dat wist hij Hij was benieuwd waar Jack zou zijn, wat hij deed om zijn kost te verdie- Meer dan anders steken de lediggangers in Rome dezer dagen de hoofden by’een. Er ligt zoo veel, zoo heel veel nieuws in de lucht... De Pauselyke regeeringswyziging, het ontslag van Balbo, de nieuwe benoemin gen en de wyziging der Grondwet! Dat is bjjna meer, dan een volk kan verdragen. Misschien dat de Duce een paar woprden spreekt. Zoo wachten zy op het plein, dat door Victor Emanuel’s reuzenstandbeeld wordt behèerscht en trachten Mussolini te snappen, als hy zijn woning verlaat... Maar de Duce blyft onzichtbaar. Welis waar verzuimt hy nooit zyn dagelyksch uurtje morgengymnastiek in de villa Tor- lonia en ook van zyn andere gewoonten heeft hy er niet één nagelaten. Maar in zyn groote werkkamer wordt bespreking op be spreking gehouden! Mussolini onderneemt niets, wat niet een noodzakelijkheid is ge worden met het oog op de binnenlandsche politiek. Reeds lang wisten de ingewijden, dat de Duce een doelmatiger concentratie der landsverdediging beoogt. De decentra lisatie der strijdmacht in marine, luchtvaart en landleger voldoet niet meer aan de mo dernste eischen! Slechts een éénhoofdige leiding van het geheel verdedigingsappa- raat waarborgt in geval van oorlog resul taten. Daarom liet de Duce de desbetref fende ministeries door den koning aan hem zelf overdragen. In het buitenland schijnt men verbaas der erover te zyn, dan in Rome, dat de luchtvaartminister Italo Balbo moest gaan juist die Balbo, die in een grootsche es- kadervlucht den Oceaan overwon en in Amerika de held van den dag was! Balbo, de eigenlijke schepper der „hemelsvloot”, de „Maarschalk der Lucht”, die kortgeleden nog in de proclamatie van’Mussolini ter ge legenheid van de herdenking der Opmarsch naar Rome, een extra-loftuiting ontving ontslagen? Een zware ziekte had Italo Balbo enkele weken in zyn geboortestad Ferrara gekluisterd. Toen hjj kort daarna naar Rome terugkeerde, viel het de per sonen uit zijn omgeving reeds op, dat de hjchtmaarschatk Viet ministerie niet meer betrad. Men monwelde van allerlei, totdat de ware feiten aan het daglicht kwamen en aan alles een ei^fde maakten. Den Schepper der Hemelsvloot zal het afscheid van zyn kameraden en medewer kers zeer zeker niet gemakkelyk vallen! Maarschalk Balbo kan echter een troost putten uit het feit, dat zijn nieuwe positie een trapje hooger wordt aangeslagen van een maatschappelijk standpunt bezien, dan zijn vroegere. Als gouverneur van Lybië Ki: <1 A W" M V J W A» een groot deel van het Italiaansche kolo- ..Met een eerlijk doel voor oogen, toe gerust met voldoende zelfkennis en vast heid van beginsel, kan men het ver bren- gen in de wereld. holm, waarbij dieven o.a. Rembrandt’s we reldberoemd doek „Jeremias beweent den ondergang van Jeruzalem” in handen viel, pleegd, is thans bevestigd. Een der daders is de Duitsche metaalbe- werker Ludwig Philipp Blaich, terwijl de tweede de Pool Woizick is. Blaich, die 35 jaar oud is en zich sedert T..U l. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met 'Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. niale rijk. Dit Italiaansche, koloniale ryk (misschien iets te overdreven uitgedrukt) is nog van betrekkelyk jongen datum. Italië had niets, toen de groote landen in Afrika hun koloniën haalden. Slechts van het steeds meer kwijnende Osmaansche ryk was nog buit te halen. Na een zorgvuldige, di plomatieke voorberiding kwam Italië tegen eind September 1911 met de eisch te voor schijn, Tripolis en de Cyrenaika af te staan. Toen Turkye weigerde, ontstond een lang durige oorlog. Veel bloed stroomde over het heete woestijnzand van Lybfe. In 1912 kwam het geluk den Italianen te hulp: de Balkanoorlogen namen de krachten der Os manen zoo in beslag, dat Italië met weinig moeite het Noord-Afrikaansche kustland tusschen Tunis en Egypte in bezit kon nemen. Tripolis (of Lybië) heeft voor de Italia nen een by zonder groote strategische be- teekenis. In zekeren zin verzekert het de Italiaansche heerschappij an het Oostelyk deel der Middellandsche Zee. De Italiaan sche oorlogsvloot kan daar thans onge stoord manoeuvres houden, hetgeen niet zoo ongestoord zou kunnen, wanneer Lybië geen veilige dekking ware. De laatste Italiaan sche vlootmanoeuvres waren ook geheel in gesteld op de verzekering van de verbin ding van "Lybie met het moederland in ge val van oorlog! In den laatsten tyd tracht het fascistische Italië ook economisch de Afrika-koloniën hechter met het moeder land te verbinden. Een vastgesteld deel, der Italiaansche industrieproducten gaat reeds naar Lybië. Een belangrijk deel van het Italiaansche bevolkings-overschot zal Lybië echter wel nooit kunnen opnemen. De kli- maatsomstandigheden en de bodemsoort staat een kolonisatiepolitiek in den weg. Velerlei raadsels wachten dus op hun op lossing en Balbo zal in Tripolis voor een moeilijke taak worden gesteld. Met deze eervolle overplaatsing van Balbo naar Lybië komen echter de reformen in het binnenlandsche bestuur van Italië nog 1 niet tot stilstand! Een aantal andere minis ters zal by deze gelegenheid eveneens wor den afgezet. Natuurlijk kan de Duce niet alle ministeries in zijn hand vereenigen. Het is dan ook voldoende, dat hij de opperste leiding der voornaamste voor zich opeischt. Waarom zu}ke ingrijpende revirements? Zal de buitenlandsche, Italiaansche politiek van koers gaan veranderen? Dat laat zich niet aanzien! Maar Mussolini houdt ervan en heeft zich dit tot een zekere stelregel gemaakt: Periodiek zijn medewerkers te toetsen en te vervangen door andere, jon gere krachten. Steeds versch bloed in de regeering! Zooals hij destijds Grandi in ge- te laten. Hij had kind noch kraai en ik voel mij volkomen gerechtigd het geld on der-deze omstandigheden aan te nemen. Dat is heerlijk vader. Nu behoeft u tenminste geen zorgen voor de toekomst te hebben. En wat is 'het tweede? .vroeg zij I met een glimladh. Hef, tweede is, dat ik getrouwd ben, noeg in haar leven géhoord om de overtui- was de donderslag, die op Hetty’s hoofd 1 'y5"" on neerkwam. Ais verwezen leunde Hetty in de zadhte kussens achterover. De herinnering a.an haar ongelukkige moeder kwam levendig voor haar sreesf en haif versuft zei zij: i Getrouwd vader? Zei je, dat je getrouwd hent? Ja kind! Je moet niet denken, dat ik vijftig ik kan helpen, hoewel het mij nog wel twintig jaren voor dé borst hebben io.4 <o SnyJooinzt oowAioiftrd on tn-Anur rravnolf. oon man 7.iflh oon- •'ebl niet hem. te trouwen. Hetty huiverde. Als haar vader eens alles wist zou hij niet zoo gemakkelyk spreken °ver haar weigering. Maar zij was verlan- nog meer van haar vader te hooren ®n Mi dat ook. Er zijn nog maar twee dingen te ver- ^len, kindlief en die héb Ik voor het laatst “Zwaard, antwoordde Thomae Loring glim- Uoteod. Wat dan vader? vroeg rij met jeugdige nade liet gaan en zélf, de leiding der bui tenlandsche politiek overnam, zoo beproeft de Duce thèns een andere samenstelling van zyn regeering. Het is vanzelfsprekend, dat hij daarby rekenin* houdt met het feit, dat Rome, na het mislukken van de Ge- neefsche pogingen, steeds meer de Euro- peesche hoofdstad is «geworden! Voor het fascistische Italië zym— wanneer het zyn leidende positie in hetiCude Europa wil be houden, de béste mannen juist goed genoeg. *5 Balbo, die zijn nieuwe post met tegenzin fiéeft aanvaard, heeft zich reeds naar Tri polis begeven om zyn nieuw domein te be zichtigen. De nieuwe gouverneur heeft het voornemen aan het garnizoen van Lybië ook een luchtvaartafdeeling toe te voegen. Een aantal piloten van zijn jongste transatlan tische vlucht zullen hem daarvoor naar Lybië vergezellen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den pry’s. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Lord Perivale zat alleen in de statige eet zaal van. zijn huis in Londen en zijn doffe o'ogen kekien onverschillig naar het rijke kristal en zilver, hef, smetteloos blanke damast en de exotische bloemen uit zijn kassen, die drie keer per week van zijn landgoed gestuurd werden. Hij keek naar de muren, die behangen waren met de por- -.. fretten van vroegere Perivales, door de het noodlot had gewild, dat zijn grootste altisten uit hun tijd geschilderd en waarvan de meesten nu fabelachtagé sommen waarjd waren; hij keek naar de antiek gesneden meubelen -, naar de zachte J f het berit van al detóe rijkdommen hem meer verdriet dan ik dat niet doen maar ik bén nog niet oud nauwelijks vijf en en ponder vrouw gevoelt een man zich een zaam, mijn kind. Dan moet je niet vergeten dat ik nog twee kleine kinderen heb de tweelingen die ik eigenlijk nog heelemaal moet leeren kennen. En er klonk een smar telijke ondertoon in zijn diepe, vriéndelijke stem. Nu was het Hetty’s beurt om te vertellen en zij sprak eerst over Chick’s wonderban r- lijike genezing, over haar eigen werk in het hotel, en oven- de vrienclelijkheid van dok ter Renan voor naar en de kind erop. Nu zal hij iets tastbaarders krijgen dan enkel woorden van dank., die pracht kerel sprak haar vader, nadat rij haar ver haal beëindigd had. Er viel een korte stilte tusechem hen. Zij

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1