Boekhandel I. de Yen Mainzer Zuurkool Schouderham J.C.l)KM«Wz. Vulpenhouders l/oor allen die Sukkelen De Omzét-belasting en hare beteekenis. Casseler Bib Frankfurter Knakworstjes GEDISTINGEERD! ADRI VAN MAAREN, Wijdstraat 13. EEN ST. NICOLAAS CADEAUX-TIP VOOR ROOKERS 14 cent per ons Hero's Tomatensoep 35 cent per '/i bl. Mijnhdrut's Laxuei laumUen GROENENDAAL 13, Telef. 2012. Het mooiste Geschenk Echt Barnsteen Halssnoer, ADRI VAN MAAREN, Wijdstraat 13. goudsche courant - zaterdag 25 nov. 1933 - tWeede blad Een causerie van Mr. K. H. Guarlandt. BINNENLAND. Het ia een algemeen verschijnsel van deren tijd dat de financiën van rtfk, pro vincie en gemeenten, 0m van andere licha men, instellingen, ondernemingen en parti culieren nu maar te zwygen, in eèn deplora- belen toestand verkeeren. Het lied der tekorten wordt overal gezongen, alleen op dq eene plaats wat luider dan de andere. Om dat klaaglied te doen verstommen ziet de regeering van land en stad zich yoor de noodzakelijkheid gesteld de middelen te vinden om de tekorten t« dekken. En zy doet zulks, door toepassing van ingrijpende bezuinigingen op de uitgaven, maar daar naast is zy toch nog verplicht de belasting- schroef aan ie draaien. Dat kan niet altyd op dezelfde manier, wyl dat niet steeds het gewenschte resultaat zou opleveren. Daarom \erzint zy telkens een ander middel, past i,jj telkens een andere methode toe om het geld op te diepen dat noodig is om de gaten in de schatkist te vullen. De Regeering hoeft het daarin de laatste jaren tot een graad van virtuositeit gebracht, die uifc be lasting-technisch oogpunt wellicht bijzon dere waardeering verbat, maar waarover dc Nederlandsche b|p|fcingbetaler aller minst enthousiast is en zeer begrijpelijk, wijl de levensomstandigheden zoo moeilijk zijn voor velen, dat eLke nieuwe belasting plicht hen een schrede nader brengt tot hun wezenlijke verarming. mat By üe iyst der belastingen komt mei 1 Januari a.s. een omzetoeiastuig, waarvan *e in ons land tot nu toe verscnoond zyn gebleven. Andere, ons omringende lanoen Lebben daarvan de primeur'gehad. Waar deze omzetbelasting m leite geheel op den verbruiker, dus op ieder, zonuer onderscheid, zal drukken en elk gezin daar aan zyn behooriyk deel zal hebben by te dragen, zal men er zeker belang in stellen van het wezen en de beteekenis dezer nieuwe belasting een en ander te vernemen. Dezer dagen nu heeft Mr. K. H. Gaar- landt, advocaat-procureur hier ter stede, voor de Vereeniging van Huisvrouwen een causerie over de Omzetbelasting gehou den; van diens betoog geven wy hier thans hei volgend resumé: Het wetsontwerp zal men noode aanvaar den, betoogde spreker by het begin van zyn causerie. Men behoeft slechts te weten, dat de opbrengst geraamd is op 85.000.000, die door de gebruikers moeten worden by- ewigebracht om dit te begrijpen. En alleen het feit, dat eerst nu deze nieuwe belasting hier wordt ingevoerd, terwyl landen als Frankrijk, Belgié en Dtntschland er reeds sinds jaren mee vertrouwd zyn, kan óns tot eenige dankbaarheid stemmen. Zoowel de grondslagen als de wijze van heffing loopen zeer uiteen; zoo wordt b.v. in Duitschland ook belasting geheven van de honoraria van advocaten en notarissen. Het Belgische stelsel is het eenvoudigste en is daarom in vele opzichten bij het onze ais leiddraad gekozen. De omzetbelasting is een belasting, die geheven wordt wegens levering Van roeren de goederen. Het is dus een verbruiksbe lasting d.w.z. de consument moet hem ten slotte betalen. De belasting wordt geheven: le. wanneer roerende goederen door fa - brikanten worden geleverd; 2e. wanneer fabrikanten voor eigen ge bruik uit hun voorraad putten, zooals de toer, die zijn eigengemaakte kaas opeet, de kleermaker, die zichzelf een pak maakt; 8e. wanneer goederen in Nederland wor den ingevoerd. Zorgvuldig bepaalt de wet, wat fabrikan ten zyn, de fabrikant is n.l. degene, die de belasting betalen moet, maar zal die na tuurlijk op de koopers verhalen. Fabrikanten zijn zij, die goederen voort brengen, teelen, vervaardigen, bereiden of bewerken. Vrijgesteld zijn: le. eerste levensbehoeften en grondstof fen; 2e. vrye beroepen; 3e. leveringen naar het buitenland; 4e- alle onroerende goederen. De belasting bedraagt 4%; by weelde artikelen 10%. Ter bepaling van het bedrag neemt men de waarde der artikelen schoon, d.w.z. zon der emballage, assurantiekosten, accijnzen, enz. zal de belasting moeten betalen? Om practische redenen heeft men verkozen deze te heffen bij de bron, d.i. bü den fa brikant. Bij levering koopt deze een zegel ter waarde van 4% van zijn leverantie, plakt daarvan de helft op de factuur en behoudt de andere helft als controle. In plaats van zegel zijn ook stempels toegelaten. Verder zal in sommige gevallen de inl «Pécteur der accijnzen belasting heffen vol- de gegevens uit de boeken; zoo b.v. bij kleermaker, die een pak maakt voor riÖizelf. fret zal dikwijls niet gemakkelijk zijn te beoordéèlen of in een bepaald geval de be lasting verschuldigd is. Stel dat iemand een jurk koopt, en ifcaraan in de winkel ver anderingen laat aanbrengen. Worden de kosten van die veranderingen verhoogd met omzetbelasting? Neen, want in dit geval wordt niets nieuws gefabriceerd, de jurk blyft jurk. Ook het werk, verricht door een stoffeerder, als ophangen van gordijnen valt niet onder de wet. De artikelen van den banketbakker vallen er gedeeltelijk onder, n.l., die welke hy zelf maakt; hier wordt berekend naar de door hem verwerkte grondstoffen. Een andere kwestie doet zich voor bij zaken die de pakken weLke zy -in hun win kels verkoopen, zelf fabriceeren. Uit hun boekhouding zal moeten blijken van welk bedrag hier geheven moet worden. Belast men hier de winkelverkoop met 4%, dan is dal onbillijk tegenover den fabrikant-win kelier in vergelijking met andere zaken, waar het factuurbedrag berekend wordt. De artikelen waarvan 10% moet betaald worden, die dus als weelde-artikelen wor den beschouwd, zyn samengebracht in tabel A. terwijl in tabel B die artikelen worden genoemd, die geheel vrijgesteld zijn. By. be studeering van deze tabellen, zal men zich dikwyls verwonderen, hoewel in sommige gevallen de motieven te vinden zyn. Ruwe diamanten komen voor in tabel B, zyn dus vrijgesteld. Dit is geschied omdat de con trole buitengewoon moeilijk is en ook uit angst voor verplaatsing van de diamant handel. Bewerkte diamanten vallen onder weelde-artikelen. Dassen, shawls, kousen, zakdoeken, geheel of gedeeltelijk van zijde gemaakt, eveneens. Een goedkoope das, waardoor slechts een enkele zijden draad loopt is een weelde-artikel, een dure wollen das is vry van belasting. Dat gastoestellen niet, electrische kook- of is fijn toestellen wel in tabel A voorkomen, doet onrechtvaardig aan als men bedenkt op hoe veel plaatsen in ons land geen gas geleverd wordt; voor de bewoners zijn electrische kachels moeilijk als weelde-artikelen te be schouwen. Onder weelde-artikelen rekent men ook brandkasten. Het is begrijpelijk dat een leek van een brandkast een denkbeeld heeft als zou dit een artikel zyn, waaraan het begrip van kapitaalbezit vast zit. Maar dit is niet juist, het er a*®1 °P» want tegenwoor dig hebben juist de rijkaards geen brand kasten, die hebben ze niet noodig, ze huren een safe of hebben een bankrekening. De zakenman daarentegen heeft een brandkast noodig voor zijn boeken en zaakpapieren. Als weelde-artikel worden in de wet ook beschouwd fototoestellen, kleine maten, om dat ze door amateurs worden gebruikt. De groote zijn niet belast, want die komen slechts in handen van de beroepsfotografen. Meubelen van eikenhout vallen niet onder weeldebelasting, zelfs niet wanneer zij van kostbaar snijwerk zijn voorzien, terwyl daarentegen het inleggen met het kleinste stukje van een andere houtsoort hen tot weelde-artikel maakt. Tabel B noemt de geheel vrijgestelde za ken: ECHT BARNSTEEN SIERADEN bewijzen den goeden smaak VAN DE DRAAGSTER! Wij hebben een schitterende keuze HALSSNOEREN ARMBANDEN BROCHES enz. Alleen bij Eerste levensbehoeften als brood, aard appelen, groente, spek, e.a. ter wille van groote gezinnen. Geschut en granaten, omdat het rijk hier belasting zou betalen aan zichzelf. Bloembollen, ter wille van de export. Boeken, omdat slechts 18% als ontspan ningslectuur wordt verhandeld, terwyl de rest door scholen en leeszalen wordt gekocht, d e men niet wil belasten. Dieren, doode, zoowel als levende zyn vrij ook geneesmiddelen op recept. Ten slotte merkt Mr. Gaarlandt nog op, dat talrijke pogingen zijn gedaan om meer artikelen op lijst B te brengen, die bijna alle mislukten. HET BEKENDE ADRES voor WIJDSTRAAT 4 TELEF. 2155. Luit.-Gen. R. B. A. N. de Quay, t Inspecteur der Burgerwachten. 'i'e s-Uravt'nJiage is, 64 jaren oud, over leden luit -generaal R. B. A N. de Quay, meldt rie „Maasbode Uo overledene weid op 6 December 1868 te^Maastricht geboren. Na zijn studies te hebben volbracht aap de Koninklijke Mili taire Academie, wand hij 2e .luitenant en doorliep hij de'verschillende rangen. Onder het ministerschap van den heer Colijn in liet ministerie Heemskerk, werd kapitein, De Quuy adjudant van den muns ter. Daurna trad hij weer in functie op het departement tot 1916. In dat oorlogsjaar word hij benoemd tot militair attaché ie Parijs, welken post hij tot 1922, toen de post wertl öjpgelueven vervulde. De laatste jaren van deze periode was hij Uevens mili tair attaché te Brussel. lp 1922 werd de lieer De Quay kolonel- brigadecommandant te Venlo, latei- werd hij bevorderd tot commandant der Ule di visie te Breda. Na in 1927 gepeiibiounccrd te zijn, werd luit.-generaal De Quay een jaar latei- in specteur van de Burgerwachten, welke func tie hij tot zijn dood bekleedde. veld, maar grazen kan ze nietl Ze kan zich alleen verheugen dat van haar geen bief stuk uauj een haak zal hangen! Waar deze wonderkoe te zien is? Bij de bekende slagery van de firma T. van Vliet aan de Zeugestraat alhier. Nieuwe S. D. A. P.-voorzitter. In de jaarvergadering der Goudsche S. D. A. P.-afdeeling is wegens aftreden van den heer A. Fokkers tot voorzitter gekozen de heer W. Voor de bon. die bij slecht* 60 i North State lie bij elecht* 60 pakje* Nor t zijn. kunt U haar een Lotiaico poli* ali St. Nicolaas cadeau geven. Deze poliasen geven prac- tiach dezelfde kanten als een twintigje etaauloterij van F 3.60, Rookt North State en wint de F 100.000. Invoer van veekoeken gecontingenteerd. Voor dien tjjd van zes maanden. Bij K. B. is de invoer van veekoeken voor den tyd van zes maanden gecontin genteerd. Onder veekoeken vallen: lijnkoeken, raap koeken, grondnotenkoeken, katoenzaadkoe- keu, sesamkoeken, soyakoeken, cocoskoeken pahnpitkoeken en alle andere soorten vee koeken. Dader koeken wordt verstaan koe ken, ai dan niet gebroken, meel van koe ken, schroot en sohilvers, alles voor vee voeder. De contingenteenngsbepalingen gelden van 1 November 1935 tot 30 April 1934. Het percentage van den toegestanen invoeris vastgesteld op 100 van de hoeveelheid wel ke van ieder artikel gemiddeld per 6 maan den ingevoerd werd in liet tijdvak 1 Juli 1931 fc.m. 30 Juni 1933. A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland. In dep toestand van den toegang naar Gouda v^naf Rotterdam en Den Haag via den Rotterdamschen Dyk kan volgens hét consulaat v&n den A.N.W.B., Gouw^l98, spoedig een verbetering komen. De wegencommissie van den A.N.W.B. en K.N.A.C.j heeft van Gedeputeerde Staten van Zuidj-Holland bericht ontvangen, dat de nieuwe Ryksweg langs het kanaal zal wor den doorgetrokken tot de nieuwe sluizen. De aarden b|aan is reeds gereed en de klinker- bestratinlg besteed, zoodat in 1934 de ge- heele weg gereed zal z(jn. De wégencommissie verzocht voorts aan B. en W| van Moordrecht om te willen be vorderen. dat de zachte berm langs de be strating I over den Rotterdamschen dyk in deze gemeente provisorisch zal worden ver hard. Een kiijd door vallende hamer getroffen. Gisterenmiddag omstreeks 4.15 uur is het dochtertje van v. A., toen z(j zich door de Kleiwegütraat naar huis begaf, door een hamer getroffen, welke een timmerman, die op een djer daken bezig was, had laten val len. Met een groot gat in haar hoofd werd het kind opgenomen en naar huis gebracht. By nadere informatie bleek ons dat het ongeval pog vry goed is afgeloopen. Opdracht van werk aan de N.V. v.h. H. J. Nederhorst. Door de Provinciale Waterstaat van Utrecht is aan de N.V. tot Aanneming- van Werken voorheen H. J. Nederhorst alhier, opgedragen: het bouwen van een bascule- brug ovejr de Vecht te Loenen en een brug- wachtersjwoning, met bijkomende werken voor de kom van 61.177.—. Aan dj N.V. tot Aanneming van Werken voorheen) H. J. Nederhorst alhier, is door den Rijkswaterstaat opgedragen: het onder houden van de Mallegatsluis en de Rabat- brug te Qouda gedurende 1934, voor de som van 1.998. I Thalia-Theater. Het lied aan den Bosporus. Voortreffelijke operette met Gustav Fröhlich en Jarmila Novotna. Het voorprogramma is deze week inte ressant. De beide journaals zyn actueel, en Polygooij-speciaal brengt Theo Uden Mas- man met zijn band. Een screensong „De olienootjes verkooper" is zeer geestig en een reisfilm „Karavaan in Zuid-Mongolië" STADSNIEUWS. GOUDA, 25 Nov. 1933. Filmvoorstelling vanwege het Nederl. Jongel. Verbond. Op Vrijdag 1 December draait in gebouw „Daniël" 's avonds 8 uur een zeer merk waardige film. De oudste Jeugdorganisatie van ons land, hei ProtestantschetJHristelyke Nederianasc Jongelingsverbond liet door Polygoon, Haarlem, dit filmwerk maken, om zeker te zyn van een ook technisch goed verzorgd tiilbeeld, dat alles wat het Verbond wil en doet, op het witte doek brengt- In rijke afwisseling ziet men achtereen volgens den geweldigen jaarlykschen toog- dag, (die van Nijmegen) met z'n 3600 be zoekers, het centrale werk in Amsterdam, vereenigingsleven ten platteland® en in de groote stad, (vooral het buitenwerk met z'n optocht, gymnastiek en sport te Dordrecht is filmisch prachtig geslaagd), een prachti- gen kijk in Indië, waar een inlandsche Secretaris vanwege het Verbond werkzaam is, ons Mijndistrict Limburg, met het bo- vengrondsche- en ondergrondsche myn- leven, benevens het schitterende Mynwer- kerstehuis van het Verbond te Treebeek, tal van vroolijke natuurtafereelen uit de Jongens- en Jongemannenkampen te Oud- Leusden en te Hulshorst en op het mooie Buitenhuis de Ernst Sillem Hoeve, om ein delijk met den Bondsdag in Zeeland van dit jaar, met beelden van de zee voor Vlissin- gen en van het typische Middelburgsche leven, rond „den langen Jan" en op „de Abdij" te besluiten. We raden onze lezers gaarne aan hun avond voor deze voorstelling vry te houden Des middags 5 uur heeft een kindervoor stelling plaats, waarin o.m. vertoond worden twee teekenfilms: „Mutt en Jeff bij de Ka- nibalen" en „Mutt en Jeff en hun land- Voorverkoop van kaarten heeft plaats bij: Sigarenmagazijn A- den Held, Walestraat 18; Schoenmakerij H- v. d. Pool, Raam 107; aan gebouw „Daniël", Groenendaal. Een koe als gast in een slagerij. Hebt ge ooit gehoord van een slager, die met vreugde een koe in zijn slagerij binnenleidde en het beest niet wil slach ten omdat het te mooi is? Een brave slager is dat. Hij wil dit mooie dier niet naar het slachthuis brengen, en het nietrtot filet en gehakt verwerken, ook al omdat hy al zijn klanten zou verliezen, als hy hen een stukje „haas" van deze koe liet thuis bezorgen. G1 begrijpt het niet? Neen, natuurlijk met, want deze koe is van gips; ze staat wel op een gras- 23 V, bl. geeft prlchlige beeldén van dat geheim zinnige land. De hoofdfilm „Het lied aan den Bospo rus" werd vervaardigd bnder den naam „Die Nacht des groszen Liebe". De hoofdrollen worden vlertolkt door Gustav Fröhlich, Jar mila Novotna en de nbg onbekende, maar uitnemende actrice Cristiane Grautopf. De regie is ^an den bekenden Geza von Bol- vary en de muziek van den grooten operette componist Robert Stoh. Het verhaal speelt ik het leven der zee officieren. De luitenant ter zee Rhon toont zich een I waren Don Juan. En om hem en jonge weduwe, af, die bijna al en slechts aan echter maar heel mt het besluit lée te maken, in de ter wereld den i. Opvallend in handeling, de schit- fotografie. sleept de bezoekers Novotna, die een zingt. Een operette film dus van de beste Soort. gmiddag matinée. ,t er Woensdagmid- verrasBingen Ive vroolyke films vertoond door ,oven uit Rotter- dol-prettige mid- kinderen. de speelt zich tyd vroolijk is, soms het einde even kort, waht de zangei een groot concert- hoop dat zij nog eens kruiser met Rhon zal deze filip zyn dé vli terende décors en de J De mu|ziek van mee, vooral als Jj iitstekenjd zangeres Wy vernamen nog dag matinee is met voor de i kinderen, wordt er een pop] mevrouw Peers van dam. Het belooft dus dag te worden voor Het mysterie dér Schepping. Een belangrijke Zondagmorgen vooretelling in de Schouwburg De film welke Zondagmorgen om half elf in de Schouwbürg-Bioscoop zal wor den vertoond, is een uitermate belangrijke. Niet alléén om het boeiende onderwerp: het mysterie der schepping maar vooral om de uitstekende uitwerking daarvan en om de unieke en artistiek zéér hoogstaande opna men. Dal deze film, waarvoor het manu script werd geleverd door Dr. N. Kauf- mann, iets goeds is, daarvoor staan de na men van den bekenden1 Jezuïetenpater Profj, Dr. H. Muckermann, een voorstaand an- thropoloog, en van den grooten zoöloog Prof. DrJ R. Hesse oris volledig borg. Op uiterst kiesche wijze, zóó dat niemand in zijn religieuse gevoelens kan worden ge kwetst, wordt hier het ontstaan en de ont wikkeling van de levende wereld op aarde behandeld, dikwyls aan de hand van goede teekeningen, maar nog vaker verduidelijkt met natuuropnamen, waarvoor ook de des kundige in bewondering komt. Allereerst wordt ons getoond het ontstaan van de zon en de planeten uit een oernevel, zooals dat tegenwoordig algemeen wordt Onmiddellijk daarop wordt aan de orde gesteld het probleem: hoe kwam het eerste leven op deze aarde. Heeft Haeckel gelijk, die van een oerschepping, een spontaan ont staan uit doode stof (generatio spontanea) sprak, dan wel Pasteur, die dit met nadruk ontkende, of Richter, die de moeilijkheid verschoof en veronderstelde, dat de aarde haar leven heeft ontvangen van andere hemellichamen, doordat er kiemen met me teorieten op de aarde zouden zijn gekomen? met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zyn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pyn. üy Apothekers en Drogisten. Doos OU ct. Lerlyk wordt echter toegegeven: wy weten het niet. Wy zullen het ook vermoedelijk nooit weten. Het is trouwens geen probleem, dat voor natuuronderzoek toegaaaeiyK is. Onaangetast staan nog altyd de eerste woorden van hét boek Genesis; „in den be ginne schiep God den hemel en de aarde". De ontwikkelingsgeschiedenis van de levende natuur wordt ons vervolgens gede monstreerd. Niet aan uitgestorven soorten, maar aan vormen, welke nog heden ten dage worden aangetroife.i en als vermoedelyke vertegeifvoordigers van vroegere ontwiKice- lmgsphasen mogen worden beschouwd. Wij zien primitieve plantaardige en dierlijke organismen' (Blauwalgen en amoeben), de eenvoudige kolonie van de Volvox (Het kogel wier uit onze slooten), de eenvoudige meercellige wezens: kwallen en polypen, kortom we doorloopen het geheeie rijk der levende natuur van laag tot hoog. Prachtige opnamen zyn er ook van het liefdespel, de paring, de bevruchting, en de voortplanting in de dierenwereld, waarvan ook de principes ojj eenvoudige maar sug gestieve wijze wordt Vertoond. Een ander deel toont ons de samenhang tusschen het menschelyke en het dierlijke lichaam, waarby er op gewezen wordt hoe het menschelyk lichaam in vroege perioden van zyn ontwikkeling stadia doorloopt, wel ke herinneren aan vormen, welke thans nog by lager ontwikkelde dieren worden aange troffen. Een enkele maal blijven dergelijke ontwikkelingsstadia bewaard, wat bijv. aan den dag treedt by vele z.g. abnormaliteiten, welke op kermissen worden vertoond. Het laatste deel vertoont ons de mogelijke samenhang van menschapen en mensch en een aantal fraaie opnamen uit de wieg der nienschheid. Nogmaals zy opgemerkt, dat in de ge- he-ele^ilm een volstrekte neutraliteit ten GOUDA. aanzien van principieele quaesties wordt be waard. Onze warme aanbeveling moge voor velen een aansporing zijn om deze kostelijke film te gaan zien. M Rectificatie. Men verzocht ons mede te deelen, dat deze film uitsluitend toegankelijk is voor personen boven de 18 jaar. Abusieve lijk was in de advertentie vermeld, dat zij toegankelijk is voor personen van eiken leef tijd. Zij is echter uitsluitend geschikt voor volwassenen. Christelijk Comité voor Winterlezingen. Spreekbeurt Ds. Fokkema. Op Dinsdag 28 November zal voor het Christelijk Comité voor het houden van winterlezingen optreden i-n de Geref. Kerk aan de Turfmarkt, Ds. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Amstelveen. Ds. Fokkema zal spreken over „Het Fas cisme, de N.S.B. en Wij". Voor meerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertentie. „Nieuw Leven". Biy kens een elders in dit nummer voor komende advertentie opent de heer A. Blok op de Gouwe een nieuwe zaak in fruit, wel ke hij de veelzeggende naam van „Nieuw Leven" heeft gegeven. Wij vestigen gaarne de aandacht op zijn speciale openings-reclame. voor een DAME is een ARMBAND of BROCHE. GROOTSTE KEUZE: Alleen hij

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 3