bergambacht, berkenwoude, bodegraven, EN »rsiB GROOTE UITVERKOOP BMiig at dag wordt B tp IVOROL Qc Itederhtdsfa Jandftasta DÖÖS~ZÖ CT,— TUBE 55 eH 60 Cf' I eekbank ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 I», 1846ft Zaterdag 2«Deoember7l633 72’ (Jaargang r? tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. 4 T i Te trotsch en te arm. )EF! Baii/mann 100-1. 100.— DINSDAG ROOKEN WIJ PALING voor ST. NICOLAAS CADEAU. P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. mgrijk: SURPRISES. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I, enz. Brieven uit de Hofstad. I I 1.760 854 05 R. HOORWEG. Dit nummer bestaat uit drie bladen. IS HEDEN BEGONNEN. SPOTPRIJZEN. de r zacht te maken; V. rijzen zijn HOÜTWl’UK IV. Zielsangst is het zwaarste leed. FEUILLETON (Wordt vervolgd). Je Roea Scarlett.” het de aan- >ed drukwerk noet worden £ERU IN ZOON. GOUDA. Naar het Engelsch OOS JE Julphjoi bij Utrecht- GOUDA ONZE BEKENDE De perschef van het Dep. van Buitenl. Zaken. De Minister van Buitenlandsche Zaken is Je je toegenegen, Patrick Ellery.” Toen Rosa dit anti woord ontving schreef zij een tweede briefje. Béste Pat, Het spijt mij ontzettend, dat je weer zoo’n laat hebt van je heup! Je moet er na tuurlijk met aan denken, om te komen, als je het schokken van de auto niet verdragen kunt. Maar ik zal zeker vóór Donderdag nog wel eens hooren of we al of niet kans hébben je te zien. Bij vooruitbestelling worden ze warm zoo uit de rookerü thuisbezorgd. DUN GESNEDEN MAKREEL, We mogen dezen brief niet sluiten zonder een hartelyk woord van voldoening te uiten over den aankoop van het museum-Scheur leer door de gemeente. Vaak hebben wjj de hoop uitgesproken, dat dit unieke museum behouden zal blijven en wij zijn dus door deze uitkomst ten zeerste verblijd. HAGENAAR. nastiek, zonder di8e$ itwendig gebruik. He/ ENBRANDER, Over ichting, onder strikt* cal zenden. Hopen wy, dat hoe de proef verloopt, de proefnemers er wijze lessen uit zullen trek ken. den mededeelingen by rorden berekend naar .agezonden door tusschenkomst vi j agenten en moeten daags t le van opname verzekerd te 3 voor 2’/z-3 :r) water. Geen Ier eraan toe- Iks overbodig oodigde hoe- et een beetje tot een dun geen klontjes inden. asch" steeds een Sr bereiden. Het zeer goed benut 1 van bont goed igingsdoeleinden. Surprises, verrassingen. Dit woord doet denken aan den Sinterklaasavond. Inderdaad: na eenige dagen aanvaardt de goede Sint, de groot© kinderheilige, uit het xonnige Spanje, zijn fantastischen en legen- darischen tocht op zijn schimmel over de daken der hooge huizen. En zijn trouwe schildknaap, Zwarte Piet, is by hem en glTooit overal uit zijn zak lekkers, speel goed, surprises voor kleinen en voor groo- ten. En maar zelden lapt hij in toorn de witte tanden zien, of dreigt met de gevrees de roede. Ik weet niet, of Sinterklaas met zijn tijd meegaat en wellicht zijn tocht per Post- jager volbrengt. Maar ik weet wel, dat zyn hart warm klopt voor het kind nu en in alle eeuwen door. Ja, alle eeuwen door. Want deze Sint is onsterfelijk, omdat hy het embleem, zinne beeld is der Liefde, die eeuwig is. Gelukkig het kind, dat nog leeft in het paradijs van onschuldige onwetendheid. Ge zegend het naïeve kindergeloof in Sinter klaas! Wij ouderen weten zooveel, zooveel feiten en cijfers. We hechten zooveel waarde aan verstandelijkheid, aan kennis, aan weten schap. Fantaisie, kunstliefde, poëzie, schoon heid zien we zoo vaak aan voor „mallig heid”, duur en onpractisch. ,,Wat heb je daar nou aan zoo vraagt het nuchtere verstand en het vindt geld verdienen, practisch zyn, z’n slag slaan van oneindig hooger waarde. Maar kennis, macht en geld kunnen wel middelen tot geluk zyn, ze zyn het geluk <elf niet. We vinden het geluk nooit buiten ens, maar in ons. Het beeld van geluk, dat is het kind, het argelooze, het geloovige kind op den avond der surprises, op den ochtend van den Sin terklaasdag. Hoe levendig blijft de heuge nis hiervan! Hoe duidelijk herinneren wij bet ons! ’s Morgens nog schemer gluurden wy telkens naar de huiskamer en hunkerden naar het opstaan van vader en moeder. En als dat groote oogenblik dan gekomen was en wy, nog in onze nacht- kleertjes mochten binnenkomen, en dan on der den schoorsteen op den grond, op de tafel zagen uitgestald de heerlijke gaven van den Sint... En voor ieder was daar juist dat, wat zyn hart begeerde... O, die goede, lieve Sint! Wat had hy heerlyk de wenschen 1 van ons jonge hart verhoord. Wat een om helzingen, wat een jubel, wat een gelukt!... En jaren later maken we dit feest mede met onze eigen kinderen, blijde, ontroerd, gelukkig door hun geluk. Want kindergeluk is aanstekelijk. De kinderloozen kennen niet het verdriet, dat kinderen kunnen berokke nen aan de ouders, de moeiten en zorgen, de geldelyke offers, die voor kinderen jaren lang worden gevergd. Maar zy kennen ook niet de melodie der kleine kindervoetjes, als ze om u heen trippelen. Ze kennen ook niet de warmte, die van hun klare oogjes uit straalt in uw hart. Ze kennen ook niet de omstrengeling dier kleine armen om uw hals als ze u van alles meedeelen als tjilpende vogels in de Meizon. En ondanks uw knap heid en geleerdheid, uw berekeningen, uw feiten en cijfers voelt ge door uw hart een geluksstroom gaan. Kindergeluk en oudervreugde culmineeren op den avond en den dag van Sinterklaas. Het is zoo langzamerhand gewoonte ge worden dat ook voor „de grooten” dit feest is geworden tot een wederzydsch vriend- schaps- of liefdebetoon. Wy weten het wel, dat wy als huisgenoo- ten (of onder vrienden), elkander dagelijks van dienst moeten zyn, hulpvaardig, voor komend, vriéndelijk. Maar we vergeten het nog al eens dat mooie devies van de Engel- sche padvinders: Eiken dag één goede daad. Daarom is het goed, dat de avond der sur prises ons dit schoone gebod in herinnering brengt... en tot navolging. Geleerde menischen hebben beweerd, dat Sinterklaas in zyn tijd een bisschop ge weest is in Tolosa ergens in Spanje en al gemeen geëerd om zijn liefde voor kinderen. Later kwamen er andere, nog geleerder hee- ren, ons vertellen dat Sinterklaas eigenlijk Wodan was, de Schenker van Vreugde en Heil. Dat geleerde spelletje kennen we. Wat ons de wyzen als waarheid verkon den, straks komt een wijze die ’t wegrede neert. Die gansche kwestie laat ons koud. De hoofdzaak is, dat Sinterklaas ons leert: Weest blyde en maakt blij. Hebt elkander lief. Volgt de les van dien Heilige: brengt vreugde aan de uwen en aan hen, wier leven vaak zoo vreugdeloos is. soon die ze vervult. En hier waar het een post is die de man zelf moet opbouwen is het duidelijk, dat alles van hem afhangt Het lykt ons, dat voor deze post noodig is een zeer krachtige persoonlijkheid, die onmiddellijk overwicht weet te krygen tegenover het departement en wel haast alle departementen, waht de vijanden van de publiciteit schuilen daar bij massa’s. Ze leeren het op die bureaux nooit, wat het beteekent zooveel mogelyk te publi- ceeren! Krygt de pers-chef (jit overwicht niet, dan is het een mislukking. In de tweede plaats moet hij zyn wat we populair noemen „een gladde jongen”, die handig weet te manoeuvreeren en op te treden. Als hij die twee karaktereigenschappen heeft, is hy er al een heel eind. De tijd zal het leeren, maar hoezeer wij vertrouwen stellen in den Minister, wachten wy het re sultaat liever af dan dat wjj nu al zeggen of wij met de ons ten dienste staande ge gevens dien bewindsman al dan niet felici- teeren met zyn keuze. Het is in den regel het zwakke punt bij alle ministers dat zy minder pienter zyn in de keuze van perso nen voor de vervulling van functies. De maatstaven die ambtenaarlijk worden aan gelegd zyn maar al te dikwijls gebleken weinig geschikt te zijn. Tom Pat dien volgenden ochtend wakker werd, voelde hij onmiddellijk, dat er een paar slechte dagen voor hem zouden, vol gen,, want zijn heup deed hem ontzettend pijn, zoodat hij zich haast met bewegen kon Hy zette echter door, stond op, zat in een langen stoel m den prachtigen ouden tuin en schreef hwr enkele brieven, toen de iniddagbestelDng hem bet briefje van Rosa bracht. Hij zoq steeds op een. excuus. Alleen zijn gezondheid leek hem een gel dige verontschuldiging; dus schreef hij; Beste Rosa, Zeer bedankt voor je vriendelijke uitnoo- diging voor Donderdag aanstaande. Met het grootste genoegen zal ik komen, als die el lendige heup mij tenminste permitteert in den auto te stappen, maar ik vrees, dat mij weer een tijd van pijn, te wachten staat. Met vnendelijke groeten en nogmaals hartelijk dank, er eindelijk in geslaagd de Uebermensch te vinden, die hy zocht voor de vervulling van de post van perschef aan zyn departement. Onlangs heeft die bewindsman in de Tweede Kamer opgesomd de kwaliteiten, waaraan de functionaris moest voldoen en wy heb ben toen de vrees uitgesproken, dat hy dit wonderdier, dit schaap met vyf pooten, zoo- als men het populair pleegt te noemen, niet zou vinden. Maar hy meent dan nu het ge vonden te hebben. Wij wenschen hem geluk er mee en hopen, dat hy een goede greep deed. Zyn keuze zal wel op goede gronden berusten. Leggen wy den staat van dienst van den nieuw-benoemde, gelijk die in de dagbladen is gepubliceerd naast de passage uit de on langs gehouden rede van den Minister waarin hy het beeld van de te vinden titu laris teekent dan kloppen die twee als een tang op een varken. Maar dat doet er rtiet toe. Misschien geeft dat kloppen juist heel mooie muziek. Indertyd is er een commissie geweest die den persdienst heeft voorbereid en een uit voerig rapport inzond. Voorzoover dat rap port gepubliceerd is, was het al heel weinig belangrijk, even zoo weinig zeggend als de zwaarwichtige redevoeringen waarmee in dertyd de commissie is geïnstalleerd. Het beste bewijs is wel dat men tot geen andere conclusie wist te komen dan deze, dat het slagen van den dienst geheel en al afhing van de persoon van den functionaris. Dit verklaarde zelfs de man, die eenige jaren de functie bekleedde en er totaal niets van terecht bracht Eigenlijk was die ééne bewering nog een waarheid als een koe. Hoe hooger en hoe belangrijker een functie is des te meer hangt het welslagen daarvan af van de per- FHEE 3JES iets fijns, smaakt als elft, 15 CENT PER ONS. Ja, ja, zei Pat bij zichzelven, ze zal zeker op de loer liggen, of ik nog wel eens rijd tussahen nu en Donderdag. Wanneer ik dus aan dat diner bij haar ontkomen wil, zal ik een week m huis moeten blij ven. O, zij is toch zoo listige die Rosa! Op den „Bongerd” waren Roberta en Jo celyn druk bezig, een tennisveld af te banen op het groote grasperk, want Bobby had. een oud net en een paar rackets op zol der gevonden. Jocelyn speelde Jieei goed; Roberta had pas een paar malen, meegedaan., daar haar werkzaamheden haar maar heel weinig vrijen tijd hadden overgelaten. Nu oefende zij zich lederen dag, zoodra het weer het maar eemgszins toeliet, want ze wilde graag zoo gauw mogelijk de regelen van het spel kennen. De dagen vlogen letterlijk om en op de aangenaamste wijze, want hetgeen door Jocelyn als betalende logé het huishouden ten goede kwam, (werd hootfdzakelijk be steed, om hulp te nemen van Mr. Bainton, die dan nu ook nagenoeg lederen dag een paar uren kwam. Ze noodden Mrs. Dudley op de thee en Pat Ellery zou haar dan naa^ huls rijden. Zijn auto hield dus stil voor den „Bongerd” en hij had zijn 'Tiend Clan bij zich. Daar die echter ook graag Roberta’s „heerlijk heid” eens zag, stapte hij uit en dit gaf een langdurig oponthoud. (lOUkStlIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Ad verten tien in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN; 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advërtentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. 9 la den koelen avond reden Zq terug naar het Witte Huis, waar Roberta en Jocelyn de smaakvolle inrichting van Mrs. Dudley bewonderden, want het zag er origineel en allergezelligst uit. Aan het souper waren ze aGen even vroolijk en in de schemering reed Patrick de jonge dames terug naar Bangerd” en verklaarden zij, dat ae Mrs. Dudley het aardigste vrouwtje vonden, <bit ze ooit ontmoet hadden Dat ’dat ik welantwoordde hij triom- fantelijk. Zij en Geoff zijn het amusantste jonge paar, dat ik ken. En iwerken dat ze doen! Want Mrs. Dudley is wej om weg te blazen, zou je zoo zeggen, maar ze kan tui nieren. en kippen fokken als de beste! Ze lijkt me zeer ontwikkeld e® aller aardigst om te zien, meende Jocelyn. Toen de auto stil hield voor Roberta’s d«ur, bedankten zij Patrick voor den heer- bjken dag, dien hij haar bezorgd had, en namen afsdheid in de opgewekste stemming. 0, ik houd zooveel van het buiten- 8ven- zei Roberta geestdriftig, maar verder rij Biet mèt haar loflied, want ze w®rden omver gesprongen door Richard in n)O luidruchtig© vreugde over ha^ weerzien iota heel hoogs, in ieder geval had zij blauw bloed in de aderen en werd zij be schouwd door de Cromfordera als tot de notabelen behoorend. Zoo? Maar de Cromforders nemen het toqh het nichtje van de oude dame kwalijk, da»t zij zoo alleen woont. En daar geeft zij niets om: nèt goed! Ik maak mij alleen maar bezorgd, Clytie, dat die arrae oude Pat soms in on gelegenheid zou kunnen raken door de ken nismaking. Hij is in hooge mate gevoelig voor vrouwelijk schoon en beide dames be zitten daarvan ruimschoots haar deel. Ik zou veel liever hebben, dat Pat liefde opvatte voor een van die twee, dan dat hij steeds zoo met Rosa Scarlett bleef flirten. En ik durf er wel een kistje sigaren onder verwedden, Clangarry Dudley, dat ze evenzeer van goede familie zijn als jij- Top, dat neem ik aan En Clan stak zijn pijp nog eens op. Op Ellery Place zat Patrick zich ook nog eens te verdiepen in de ervaringen van den dag en voornamelijk stond hem het gezich tje met de grijze, la>cliende oogen voor en telkens en telkens weer dacht hij - Bobby is een alleraardigste naam. Op dat oogenblik zat Rosa Scarlett met gefronsde wenkbrauwen een briefje te schrijven aan Pat, waarin zij hem voor de volgend© week te dineere>n vroeg; en ze o^èrlegde bij zich zelve Me dunkt, nu vraag ik hem toch lang genoeg vooruit, zoódat hij niet met de ver ontschuldiging kan aankomen, dat hij al een afspraak had! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.20, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zpn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. van de „vrouwen”. Is dit niet beter, dan op Norham- school te zitten, Josje? Ja, zeker. Maar de zomer duurt met eeuwig, Bobby Een reden te meer, om er van te pro file er en, zoolang je kunt! Ze zaten in de veranda, zagen de zilve ren maan opkomen e>n praatten van de nieuwe kennissen of liever wel vrienden, konden ze zeggen want de jongelui had den zich van weerskanten bijzonder tot elkaar aangetrokkén gevoeld. Ik vind, dat, wij Mrs. Scarlett zeer dankbaar moeten wezen, zei Roberta, want als zij ons met genood had op haar' tuin partij, dan zouden iwij Mr. Ellery niet heb ben ontmoet; en als wij geen kennis had den gemaakt met hem, dan haidden wij ook nooit de Dudley’s gezien. Ja, dat zoogaf Jocelyn toe. En, terwijl ze nog lang over de Dudley’» praatten, lieten die zich even waandeerend over hun nieuwe kennissen uit. Hoe komt Pat toch aan die twee aller aardigste jonge dames? vroeg Clan Dudley, die kalm zijn pijpje zat t« rooken. Op de tuinpairtij bij Mrs. Scarlett heeft hij kennis met haar gemaakt, antwoordde de vrouw des huizes. En weet niemand iets af va<n die twee? gmg haar zwager voort. <5 Neen, maar wat komt er dat nu op aan? Mias Merrick is het nichtje Van de oude Miss Sara Merrick, die immers zoo lang in Cromford heeft gewoond. Zij moet verwant zijn geweest aan een hertog, of zoo MOOV. Homoeopatische middelen. De zware concurrentie die allé winkelbe drijven ondervinden van de groote waren huizen heeft de eerste er toe gebracht ho- moeopatische middelen in den, strijd toe te passen. Zy hebben een gemeenschappelijk warenhuis geopend. Tal van winkels hebben er een stand, maar van welken winkel die ia wordt niet aangegeven. De winst, die gemaakt wordt, wordt gemeenschappelijk gedeeld en de kosten worden gemeenschap pelijk gedragen. Een warenhuis is inderdaad een complex afzonderlijke winkeltjes en dat heeft men willen na-doen. Het aantrekkelijke van het groote universeele warenhuis wilde men op deze gemeenschappelijke basis bereiken. Daarin ligt dus opgesloten, dat men erkent, dat het publiek zich meer aangetrokken ge voelt tot het verkoop-systeem der waren huizen dan tot dat van de gespecialiseerde winkels. Het is inderdaad een merkwaardig ver schijnsel, deze coöperatie in den verkoop, uitgaande van hen, die altijd tegen de coö peratie strijd hebben gevoerd. Voor hen in de eerste plaats zal het uiterst leerzaarn zijn want zy zullen nu ondervinden welke voor- en nadeelen er voor den verkooper aan dit stelsel zyn verbonden. Niet gelijk identiek is het nieuwe systeem en het valt te vreezen, dat aan dil'-stelsel bezwaren zullen zyn verbonden, die aan het algemeene warenhuis-ide© niet verbonden zyn. Het ergste zal wel zijn wanneer dit nieuwe stel sel mislukt want dat zou een erkenning van onmacht zijn tegenover de warenhuizen. Het publiek zal stilzwijgend doen wat het altijd doet: vergelijken, ©n het doet dat met nauwgezetheid zoodat een mislukking kan worden beschouwd als een vonnis van het publiek. Ons lykt de proefneming want meer is het niet zeer hachelijk. Het eerste geheim der warenhuizen in de groote cen tralisatie, het centrale beheer, bijgestaan door gespecialiseerde deskundigen op ieder gebied. Het tweede geheim is het beschou wen van de zaak als één geheel. Rendeert I ten afdeeling niet dan behoudt men die toch omdat ze onmisbaar is. En zoo zijn er meer van dergeljjke beginselen aan te wyzen, die by een tijdelijke corporatie van diverse winkels niet zijn toe te passen. Wjj zullen de ontwikkeling van dit nieu- 1 we systeem met belangstelling gadeslaan.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1