Persil blijft Persil -W,V .V l®b£ I mmmmr Veilige en Economische Een Regentendagboek uit de 18e eeuw. „5 Maart „Een Lantaarn voor de „deur gekregen als Bur- „gemeester Damrubriek. riiii «I Alpenviooltjes in de kamer. Voedert nu reeds de vogels. Uii ragfijne draadjes bestaat Uw linnengoed een pak Persil op A 3 emmers water Het Sint Nicolaas- Kruiswoordenraadsel. NU SINT NICOLAAS VOORBIJ IS. PA^wr m éOMë Als ze allemaal eens zeiden wat dachten belegging van Uw Kas- en Spaatgelden GEMEENTE Spaarbank S Sb Giro-, Stortinga-) 2.62 ft en Ophaaldienst; GOUWE 2 - GOUDA. tekort zal opleveren van een half millioen gulden. Met alle verminderingen eenerzijds n taripfverhooging anderzijds is het tekort dit. jaar nog een goede honderdduizend gul den meer geworden dan verleden jaar. De reserves zijn met dit tekort vrijwel uitgeput n reeds heeft de gemeente de haar toe komende rente van 116 mille laten vallen om de begrooting nog een minder naar geestig uiterlijk te geven. De inkomsten der tram zijn over 1933 met meer dan negenhonderd duizend gul den gedaald en die in 1932 waren al met moer dan 660 duizend gulden achter geble. ven bij 1930. Zóó staan de zaken er thans voor en men behoeft heusch geen zwart gallige profeet, te zijn om te voorspellen, dat 1934 nog weer een verdere inzinking zal te zien geven. Het ergste is dat de tram niet alleen niets uitbreidt, maar wel gelei delijk inkrimpt, waardoor telkens weer ver liezen worden geleden. Men scharrelt nog geregeld met de tarie ven, maar afdoende is het niet. Het nieuw ste is nu de invoering van vijf cents kaart jes voor eindstukken van lijnen. Dat is vel iets, maar het ie weer bij een zeer beperkte invoering gebleven, zoodat daarvan niet veel heil is te verwachten. Doch zelfs al zou het iets opleveren, het is toch nooit voldoende om een deel van het tekort te dekken. Het rijn altegader lapmiddeltjes, precies als een winkel, die niet best rendeert toepast door cadeautjes te geven of goedkoope artikelen verkrijgbaar te stellen. Dat zijn van die wanhoopsdaden, welke te voren reeds tot mislukking zijn gedoemd. De tram is op de thans geldende schaal niet meer te redden. Eerst als men tot die erkenning durft te komen, zal er ernst ge maakt worden met afdoende verbetering. Maar men is nog niet tot dit inzicht ge komen en dus sleept de stervende zijn brooze leven nog voort, het publiek tot on gerief en nadeel, het taxibedrijf tot voor deel en Foei. Onbegrijpelijk is het, dat een gemeente bestuur zoo kalm op zijn stoel blijft zitten bij zoahx debacle als van de tram en zonder eenig perspectief eenvoudig den strop van het volgend jaar afwacht. Het fraaie woord dat besturen is vóóruit-zien, schijnt in dit opzicht tevergeefs uitgevonden te zijn. Zoo juist kwamen ons de laatste cijfers van het vervoer onder de oogen. In Sept. van dit jaar was het weer, tram en bus te zamen 530 duizend minder vergeleken bij dezelfde maand van het vorige jaar. Het js nu in een paar jaar tijd met bijna anderhalf millioen passagiers per maand gedaald. D. w. z. met vijftig duizend per dag. Het is te begrijpen dat dit getal niet geheel door de auto's en de taxi's wordt overgenomen, maar dat de tijdsomstandigheden daaraan ook het hunne hebben bijgedragen. Inmiddels was, gezien de toeneming der bevolking, een stijging normaal geweest, maar die reke nen wif nog maar niet nfce. Vergeten wij niet even aan te stippen, dat de fiets een geduchte concurrent blijft en zelfs steeds meer concurrent wordt, omdat zij, die daar aan gewend zijn di® niet licht laten schie ten, zoolang het tramverkeer te duur en te langzaam is. De bevolkingstoename, teeds blijft de bevolking Het was alleen in de maand September al weer meer dan dui zend, waarvan het overschot der geboorten op het getal der sterfte er juist 350 levert en het overschot der vestiging 690. Op 1 October bedroeg het aantal zielen 467 dui zend tegen 458 duizend een jaar geleden Nog Het aantal huwelijken daalt iets, maar het cijfer der geboorten daalt niet noemens waard. Typisch hoog blijven de cijfers van ves tiging en vertrek. In September vestigden zich hier rond drieduizend personen en vol trokken er 2300. Men kan daaruit opmaken hoe vlottend hier de bevolking was, wan', het gaat zoo het gansche jaar door. Een Kleine volksverhuizing is daarvan het ge volg en in een tiental jaren is een zeer hoog percentage van de bevolking „vernieuwd". Nog eens dit cijfer: tegenover een aan was van duizend personen in Septembor stond een toeneming van het aantal be schikbare woningen van 585, een cijfer dat natuurlijk belachelijk hoog is. Voor die dui zend inwoners zijn 250 woningen voldoende. Dit brengt ons ten slotte even op den strijd die ook hier ter stede gevoerd wordt door verlaging der winkelhuizen. Tal van deze winkels zijn in beteren tijd voor lan gen duur gehuurd, hetgeen een winkelier die in een gehuurd pand woont, nu eenmaal moet doen. Nu de tijden zoo zeer zijn ach teruit gegaan, gorden vele van deze con traeten ondragelijk zWaar. Maar" aangezien eep contract een contract blijft, is daaraan niét veel te doen. Alleen een massale actie kan uitwerking hebben. De Regeering heeft afgezwaaid een poging uit de Tweede Ka mer gewaagd om in het algemeen tot ver laging van particuliere huren over te gaan. Zelfs maakt ze het zich gemakkelijk met overeenkomsten die ze heeft gelijk uit den strijd om de verlaging der Indische pen sioenen is gebleken. Dat zijn toch ook over eenkomst^ (Öe zijn aangegaan in betere ^Dehuren moeten omlaag enze zullen wel gaaf gezien de overproductie van woon huizen ett winkels in onze stad. HAGENAAR. 1781 Ben ik Savonts aff- „gehaald door 2 bodens met Brandende "1 m uwe «n gebr»gt in Schepens „kamer daar de Heer Burgemeester de „M.y insgslyks was, vervolgaas zyn wy ..affgehaalt door eeh Secretaris in Bur- „gemeesters Camer geleyt, vervolgens „den Eed affgelegt en Cessie (zitting) „genomen als Burgemeester Geloot als „Burgemeester en getrokken lü jaars „ter Dagvaart en 44 van de Ampten, „vervolgens wierden de Schepens affgo- aalt en beëdigt. Cessie genomen en „den andere (elkaar) gefeliciteert, en „gesamentlyk affgeleyt na t Harthuys „en vergast Hoewel van der Hoeve met ingang van fT.ari bur«emeester was geworden, werd hy eerst op driekoningenavond be- eedigd en in functie gesteld. Terwyl een nieuw gekozen vroedschap door één bode met een brandende flambouw werd afge haald, werd een nieuwbenoemde, burgemees- ter door twee boden met aangestoken fak- ke s van zyn woning naar het stadhuis geleid. Dadelyk nadat zy in functie waren getreden, lootten de vier burgemeesters in welk kwartaal van het komende jaar zy „ter Dagvaart" zouden moeten gaan. Reeds vroeger is medegedeeld, dat de Staten van Holland en West-Friesland uit afgevaardigden van de ridderschap en de steden bestonden. „Ter dagvaart gaan beteekende naar de vergadering van die Staten gaan. Steeds was in Gouda een regeerend burgemeester het hoofd van die afvaardiging. Willem van der Hoeve had dus al dadelyk een reeks reizen naar den Haag voor den boeg. In het vierde kwartaal had hy „van de Ampten" geloot, dat wil zeggen, dat hy dan het recht had verschil lende stedelijke betrekkingen te vergeven. Dit kon een winstgevend zaakje zijn. „6 January Burgemeesters Camer pre- „sent alle de 4 Burgemeesters „de Resolutie (het benoemingsbesluit) „voorgeleeze en andermaal gefeliciteert „Burgemeesters Camer" of „Camer" was de naam, die aan de vergadering van de vier burgemeesters werd gegeven. „8 January Stille vroedschap tot t be- „geeve van Subalterne posten vide (zie) „Lyat De „subalterne posten" waren zooals ook reeds vroeger is medegedeeld de re- geeringsbetrekkingen, die in rang op die van vroedschap volgden. De ambtsdragers stonden in de „Lijst" van de heeren van de regeering, die jaarlyks op stadskosten werd uitgegeven. „9 January Les aan de Subalterne „amptenaren gegeeven en daarna Kamer „en Smiddags gerede na SHage als Ge deputeerde (afgevaardigde) met den „Adjunct (toegevoegde afgevaardigde) „de Kedts en Pensionaris van Wyn Die „les aan de Subalterne amptenaren" was geen les in den gewonen zin van het woord; van der Hoeve maakte hen als bur gemeester bekend met de verplichtingen, die aan hun respectieve ambten waren ver bonden. „10 January vergadering [van de Sta- ,,ten] en Syn D Heyd bedank voor myn „en zoon Ook de zoon van Van der Hoeve was blijkbaar door den stadhouder begunstigd. „11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 24, 25, 26 „en 27e na huys gereyst „Onderweg ontmoete wy by den don- „derdam zulke berge met Ys op de Weg, „dat verpligt waaren de rytuyge den „dyk te moeten doen aff ryden In de kantlijn stond er naast geschreven „ontvangen eenige schryfbehoeftens van Scheltus in S Hage". Scheltus was waar schijnlijk de griffier van de Staten. Zooals men ziet, vergat van der Hoeve niets. „28 January Rapport aan Heeren Bur- „gemeesteren en adjuncten gedaan „daarna Camer Van der Hoeve bracht verslag uit over zyn verrichtingen ter statenvergadering aan zijn medeburgemeesters en aan die heeren uit de vroedschap, die aangewezen waren om als adjunct op te treden. „29 vroedschap „Rapport van de vergadering en een „nieuw poinct (punt) Last daarna „Kamer „Smiddags gereyst weder na S Hage In de vroedschap bracht van der Hoeve hetzelfde verslag uit, dat hy den vorigen dag aan burgemeesters en adjuncten had gedaan. Ten aanzien van een nieuw punt, dat in de Staten in behandeling moest ko men, besliste de vroedschap in welken zin van der Hoeve moest stemmen. Van der Hoeve kreeg alzoo „Last" om te stemmen rolgens de meening van fle vroedschap. „30, en 31 January, 1, 2, 8, 4, 5, 6, 7, „8 en 9 10e Vergadering en ter selven „dagen gereyst met t jagt (het stads wacht) na huys, en tot GaBt gehad de „Heer van Wyn Sollicitant in S Hage Het zal Mr. van Wijn, den Goud- schen pensionaris, wel aan niet* heb- 1 ben ontbroken, want in het „Stads ïiOge- I 'ment" in den Haag, waar de Heeren Ge- deputeerdens" gedurende de statenvergade ringen vertoefden, werd een goede tafel gehouden. De Goudsche heeren konden daar trouwens invloed op uitoefenen, want dat logement was een stukje Gouda in den Haag. Zij hadden te dien aanzien dan ook de verplichtingen van den kastelein nauw lettend geregeld. In het „Reglement op de Schafting voor de Casteleyn in't Logement" was in een artikel bepaald: „De Casteleyn sal gehouden syn hem (zich) te voorsien van een bequame Keuke meyd, haer wel verstaende op (die goed kan) braden, stoven en andere saeken de Taeffel behorend Sal altoos moeten in voorraed hebben, en voorsien syn van de beste soorte van vleesch, vis, gevogelte, groente, wyn, Boter, Kaes, Brood, Bier en wat verder tot een goede Tafel behoort, en dat van ijder Soort 't beste in yder Saisoen". „13 february Magistraat „request Mr C J de Lange wegens be- „swaare tegens Heeren Kerkmeesteren „over 't koopen van een Graft de Heer de „Lange is opgestaan. Gesteld in handen „van de Heeren Kerkmeesteren om bin- „nen 14 dagen te berigten Noch in het rekestboek, noch in het ka merboek, waarin ook de magistraatszittin gen zyn opgenomen, wordt over het geschil tusschen Mr. de Lange en de kerkmeesters ook maar iets vermeld. „20 February Magistraat „request Ca van Beeck huysvrouw van „Nanne Schenk, versoek persoon by uyt- „landigheyd van haar man, geaccordeert Cornelia van Beek was door het overlyden van haar vader deelgerechtigd geworden ln eeh vry belaugryke erfenis. Haar man was echter „thans in S Lands dienst ter Zee Uytlandig" en had by zyn vertrek uit Gouda verzuimd haar „by Procuratie te Qualifi- ceeren (machtigen) om by syn absentie (af wezigheid) Zyn persoon in voorkomende Zaeken te representeeren (vertegenwoor digen)". Hoewel de erfenis van haar kant kwam, kon zy dus ten aanzien daarvan geen rechtshandelingen verrichten, aange zien zy zooals zy dit in haar rekest uit drukte „als een getrouwde Vrouw en sonder gemanieert (voorzien) te zyn met (van) Procuratie (machtiging) van Haar voormelde Uytlandige Man geen Persoon had". Op haar verzoek werd goedgunstig beschikt; de magistraat verleende haar „Persoon" om met haar moeder, Kaetje Schenk, een aantal rechtshandelingen te verrichten ten opzichte van de huizen door Kaar overleden vader met diens echtge- noote „in gemeenschap beseeten". De onmondigheid van de gehuwde vrouw heeft tot op den huitfigen dag voortgeduurd; onze wet gaat nog altyd van dezelfde ge dachten uit als in den tyd van de Republiek hebben gegolden. Evenals toen kunnen zich ook nu gevallen voordoen, waarin het niet anders kan, dat de gehuwde vrouw hande lingsbevoegd veiklaard moét worden. Onze wet heeft daarin voorzien door de bepaling van artikel 169 van het Burgerlyk Wetboek: „Wanneer de .man uit hoofd^ van af wezigheid of andere redenen wordt verhin derd om zyne vrouw by te staan of te mag- tigen, of een tegenstrijdig belang heeft, kan de kantonregter van de woonplaats der echt- genoote, haar de bevoegdheid verleenen om in regten te verschijnen, verbindtenissen aan te gaan, beheer te voeren, en all| andere akten (rechtshandelingen) te verrigten" De taak van de Goudsch magistraat uit den $d van de Republiek,is alzoo te dezen aanzien door den kantonrechter overge nomen. De onmondigheid van de gehuwde vrouw zal waarschynlyk geen honderd en vyftig jaar meer duren. „de Heeren Kerkmeesteren geeve over „het berigt contra d Hr Mr C J de Lapge „N B is blyve zitten terwyl het gelefeze „wierd, en daarna goedgevonden per „manu8 (door de handen) te gaan Waarin het geschil tusschen de kerkmees ters en de Lange over het graf èigeniyk bestond, is niet te vinden. Het is ook van weinig belang. Wel is de verontwaardigde opmerking over het „blyve zitten" vpn de Lange van Wyngaarden van be teekenis. De Larige en van der Hoeve waren politieke te genstanders. Binnen eenige jaren zal de Lange de commandant zyn van het pa- tjriottenvrycorps hier ter stede en zal van der Hoeve een van de voormannen zyn van de prinsgezinden. „daarna Kamer „Smiddags gereyst met het jagt (het „stadsjacht) na S Hage en gebleven tot „den 3e Maart deq 2e gegeeten by Zym „Doorlugtige Hoogheid Van der Hoeve stond tot den stadhouder in nauwe betrekking; dit was trouwens in het algemeen met alle prinsgezinde regen ten het geval. Dit was een van de uiterlijke kenteekenen van de glorie, die van het hurgemeeet»!- ambt afstraalde. Van der Hoeve waa hier mee IOO verguld, dat h(j dit feit met groote letters in ztyn dagboek vastlegde. AftJ&nUarn voor de deur van den burge meester was net zoo iets als in den ouden t(jd de sflhildwaoht voor het huis van den kolonel „5 Maart Rapport gedaan „Daarna kamer „Mr H v Eyck versoekt Boers als ad junct en zyn zoon als adjunct Secretaris „en na zyn dood Secretaris „Burgemeesters houden zulx in Statu „(houden de beslissing aan) „Rapport gedaan" wil zeggen, dat van der Hoeve aan de burgemeesters en adjunc ten ter dagvaart verslag had uitgebracht over de statenvergaderingen in het tydvak 20 Februari3 Maart. Mr. Hubert v. Eyck, de oudste van de drie secretarissen ,had zich per rekest tot de magistraat gewend om zyn zoon tot ad junct-secretaris te mogen hebben. In dat rekest deelde hy mede, „dat hy Suppliant (verzoeker) reeds gekomen Zynde tot den ouderdom van Zeventig Jaren, van welke hy d'Eer heeft gehadt een en veertig Jaren in dienst deeser Stadt als Secretaris te fun- geeren (werkzaam te zyn), Zooals hy nog- maels bereydt is Zulx, Zoolang het Zyne Kragten Maar eenigzints toelaten, te Con- tinueeren (daarmee voort te gaan), hy het zig midlerwyl tot een Uytneemend genoe gen zoude reekenen, indien hy Suppliant Zynen Jongste Zoon Mr Vincent van Eyck, nog by Zyn leven door de gunstige bene- volentie (welwillendheid) van UEdele Groot Agtbare mogte zien aengestelt tot Jongste Secretaris derselve Stadt, Zonder dat des Suppliants voornoemde Zoon Hier Voor eenig Tractement ofte emolumenten (beloo ningen), dan na doode van Hem Suppliant zoude genieten". Over Boers, den secretaris, die onmiddeliyk op hem in rang volgde, sprak hy in dat rekest niet. Waarschynlyk had Mr. v. Eyck daarnaast mondeling ver zocht, dat een deel van zyn taak, die hem wegens zyn leeftyd te zwaar begon te val len, door Mr. Boers mocht worden over- „19 Maart Is in S Hage overleden de „Heer Mr Lodewyk Quarles Mr. Lodewyk Quarles, sinds 1748 lid van de vroedschap en in de jaren 1764 en 1765 burgemeester, was op het oogenblik van zyn overlyden lid van de Staten-Generaal. Hy zou in Mei van het jaar 1781 als zoo danig hebben moeten aftreden. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. UIT DE PERS. Schaper's herinneringen uit de S. D. A. P. Naar aanleiding van de verschyning van Schaper's Gedenkschriften over de Geschie denis van de S. D. A. P. heeft de N. Voor- burgsche Courant een beschouwing gegeven, welke wy hier laten volgen: Onder den titel „Een halve eeuw van strijd", verscheen het eerste deel van de herinneringen van den heer Schaper. Het bevat eene levendige, met allerlei persoon lijke ervaringen doorweven 3childeri"g van de opkomst der sociaal-democratie, soeciaal in het Noorden des lands. Vooral zy, die deze opkomst van meet af aan hebben mede gemaakt, zullen het boek met groote be langstelling lezen. In de socialistische pers is het mtusschen niet gunstig beoordeeld. Inzonderheid maakt men er den schryver een verwyt van, dat hy critiek heeft uitgeoefend op het beleid van Troelstra, vooral in November 191b. Wy willen over het al of niet gerecht vaardigde van die critiek niet oordeelen, al wil het ons voorkomen, dat men den heer Schaper in dezen onrecht doet. En onge- twyfeld zou het oordeel over het boik ook milder geweest zyn, indien er niet iets anders was, dat vele sociaal-democratische voormannen minder sympathiek stemt. Om het boek van den heer Schaper toch huiigt voor een groot deel eene andere sfeer dan die, waarin de hedendaagsche sociaal-demo cratie verkeert. Voor hen, die 40 k 50 jaar geleden zich in het Noorden des lands by de socialis tische beweging aansloten, was het Marxis me nog onbekend en het paste ook niet voor ie omstandigheden, waaaronder die men- schen leefden. De grootindustrie had in die dagen hiter te lande nog weinig beteekenis. Zy, die tot het socialisme kwamen, waren van eene geheel andere levensopvatting dan het grootstedelyke en industrieel® prole tariaat. Het waren grootendeels landarbei ders en handwerkslieden met wat Marxisten smalend kleinburgerlyke inzichten en ge woonten noemen. De eisch, dat de produc tiemiddelen aan de gemeenschap moesten komen, begreep men niet. Dat de stryd vooral gericht moest zyn tegen de werk gevers, begreep men evenmin. De werkman kon narekenen, dat zyn patroon niet tyk werd van de paar centen, welke hy op het uurloon van den arbeider zette voor winst en onkosten. Neen, de opkomende beweging keerde zich, naar de heer Schaper zoo dui- delyk laat uitkomen, in deze streken vooral tegen de algemeene situatie in de maat- schappy. Men zou kunnen zeggen, dat het socia lisme in het Noorden des lands nog ver keerde in het stadium der utopie met al het idealisme, hetwelk dit met zich bracht en waarvan de heer Schaper op menige blad- zyde in zyn boek getuigt. Onder den in vloed van het Marxisme is dit anders ge worden hier te lande. Marx wilde het socia lisme verheffen van utopie tot wetenschap Met die wetenschap ia het echter ongelukkig afgeloopen. Er staat weinig meer van oves eind. Gebleven is alleen het kwaad, dat het quasl-wetenschappeiyk Marxisme heeft ge- bracht. Het heeft in plaats van het idea- lisme, dat het oorspronkeiyke utopistische streven kenmerkte en den veredelenden in. vloed, die er .van uit ging, den klassen- stryd gebracht, daardoor de volksziel ver giftigd en eeno geestesgesteldheid gescha pen, welke niet tot eene betere maatschap, py, maar tot den ondergang der maat. schappy moet voeren. Wat de sociaal-democratie in dezen be dorven heeft, komt duideiyk* uit in een paar voorvallen, welke de heer Schaper tegen over elkaar plaatst. Het eerste heeft zich voorgedaan in Den Haag. Het is nog niet lang geleden, dat daar de trouwende paren uit arbeiderskringen gratis in den echt wil den treden, maar dan toch met de rytuigen voor de deur van het stadhuis wilden af. stappen. Burgemeester Patyn weigerde dit laatste en liet hen uitstappen op het Buiten hof. Naar zyne meening konden zy, die per rytuig en niet óf te voet óf per tram willen trouwen, ook wel een paar ryksdaalders voor de onkosten betalen. De sociaal-demo cratische raadsleden kwamen daartegen echter in verzet. Ten onrechte meent de heer Schaper, en wy zeggen het met hem. Als tegenhanger vermeldt hy eene trouw, party van 40 jaar geleden, welke hjj zelf bywoonde en blykbaar in Groningen plaats had. Hy was typograaf, arm, niet sterk. Zjj een pelsnaaister uit een groot, behoeftig gezin. Beide waren warme aanhagers van de sociaal-democratie. Zy wilden trouwen en tegen dien tyd ging het bruidje eens naar het stadhuis, om naar de kosten en de formaliteiten te informeeren. Op de vraag van het meisje, wat de kosten waren, ant woordde de betrokken ambtenaar,, dat zy wel gratis kon trouwen. „Neen", zei het fiere sociaal-democratische arbeiderskind, „dat willen wy niet". En gewillig stortte zy, zegt de heer Schaper, de 2.50 kosten, toen wel evenveel als tegenwoordig ƒ6.—. Op den dag van het huwelyk stapte me} echter te voet naar het stadhuis. Ik heb, zoo vervolgt de heer Schaper, dit altyd onthouden en een warme sympathie naar dit paar kwam by my op, toen ik uit de kranten van die onverkwikkeiyke Haag- sche geschiedenis kennis nam. Wy hebben hier weinig aan toe te voe gen. De heer Schaper geeft hier o.i. wel het belangrykste punt aan, waar het om moet gaan, wil men tot eene betere maatschappij komen. De S.D.A.P. heeeft tot dusver al te zeer gekeken naar wat de gemeenschap moet doen. Het gaat er echter in de eerste plaats om, wat ieder individu voor zichzelf moet doen. En als de genoemde voorvallen typeerend zyn voor de tydvakken, waarin zy voorvielen, dan mogen wy er veilig de conclusie uit trekken, dat onder den invloed der sociaal-democratie eene mentaliteit is aan gekweekt, welke eene groote belemm- ring zal zyn voor de komst van eene betere maatschappy. )nmr rei aecreta: Od0t redactie van de Damclub „Gouds'. lecretaris de la Reyiaan 14, Wkaal d« lab. Markt 49. Probleem No. 921. Zwart schyven op: 3, 7/9, 12, 15/17. Wit schyven op: 20, 26, 27 30, 32, 33, 39, 44. Probleem No. 922. Kise_na Zwart schijven op: 1, 6, 6, 8, 10, 11, 1'. 19, 23 30, 34, 37. Wit schijven op: 14, 21, 22, 24, 27, 28, SS, 86, 39, 43, 46. Oplossing van Probleem No. 917. Wit speelt: 4440, 39—34, 32—2 43-39, 27—22, 4 2. Oplossing van Probleem No. 918. Wit speelt: 35-30, 44-39, 27-22, 49 38, 36 27, 17 10, 25 14. De keukenmeid. Henri, de keukenmeid heeft opge* Waarom? jy bent de schuld, zegt ze, JA, je moet vandaag door de telefoon X Fabritken t« Jutphaa» bij Utrsoht. Hoe voorkomt men teleurstelling? Wenken voor het gieten, Het Perzische Alpenviooltje, ook wel cyclamen ge noemd, behoort sinds lang tot de meest populaire kamerplanten, waarvan wy 's winters kunnen genie ten. Helaas gedijen zij vaak niet, zooals wij het zou den wenschende knoppen vallen af en wij zien geen bloemen, hoe zorgvuldig wy ook gieten. Zulke teleur stellingen worden veroorzaakt, doordat de planten zich in de kamer onder geheel andere levensomstan digheden bevinden dan in een kweekery. Hier worden de planten opgekweekt by een temperatuur van 40— 50 graden Fahrenheit, al naar gelang men ze vroeger of later in bloei wil hebben. In elk geval wo^dt er naar gestreefd, om de temperatuur voortdurend onder de 50 graden te houden. Het iswerder van groot be lang voor de Alpen viooltjes, dat de omringende lucht geregeld wordt ververscht. Na het gieten worden zy dan spoedig weer droog, terwijl ze bovendiefi door de frissche lucht worden gehard. In huis zou men de cyclamen het best tusschen een dubbel raam kunnen plaatsen; daar staat de plant niet te warm en heeft voldoende frissche lucht. Staat zy in de kamer, dan moet men niet bang zyn voor luchtverversching, ook niet met het oog op de andere kamerplanten. Een enkele, zéér gevoelige, kan men trouwens vóór het luchten even wegzetten. Voor de meeste planten is het echter voldoende, erop te letten dat de buitenlucht niet te koud is en de planten niet in de tocht staan. Bij het gieten van een cyclaam mag er geen water midden op de plant komen. Is de knol te diep inge plant, dan is dit moeilijk te vermijden. Het is dan beter om de plant in een schoteltje met water te plaatsen. Er wordt telkens slechts een kleine hoeveel heid water op het schoteltje gegoten, die geheei kan worden opgezogen; als er water op het schoteltje blijft staan, gaan de wortels rotten. Het beste is ech ter, er reeds by het koopen op te letten, dat de knol len zoo hoog mogelijk staan, vooral niet geheel in de aarde De bladeren van de plant worden slechts natge maakt, wanneer men er door luchtverversching voor zorgen kan, dat zy spoedig weer droog zijn. Als zij uitgebloeid zijn, begint er voor de planten een rusttijd. Gezonde planten kan men nog één of twee jaar houden en opnieuw tot bloei brengen, als men ze eerst langzaam laat verdorren. Daarbij moe ten zij niet geheel uitdrogen; de aarde moet steeds frisch blijven. Bij het begin van het warme jaar getijde kan men de potten met de ontbladerde knollen het beste op ednSchaduwrijk plekje in den tuin zetter., tegen den herfst komen er dan nieuwe bladeren aan. Dat is voor ons een teeken, dat vfy de knollen in versche aarde kunnen planten; daarna worden ze, evenals alle bloeiende planten, op een lichte plaat;- gezet. Hun moeilijkheden zijn begonnen. De vogels stichten in onzen tuin groot nut aan door hun onafgebroken jacht maken op allerlei ongedierte. Het is dus niet meer dan billijk, dat wy hen helpen om de wintermaanden, die voor hen hongermaanden zyn, door te komen. Het is b.v. niet bekend, dat een mees dagelijks ongeveer zijn eigen gewicht aan voed sel gebruikt. Dat is weliswaar niet meer dan 12 of 15 gram, doch er zijn duizenden insecteneieren noo- x dig om dat gewicht vol te maken, 's Winters moeten de meezen zelfs nog meer eten om hun lichaam op temperatuur te houdenzy kunnen slechts korten tijd zonder voedsel blijven en gaan reeds na 20 uur hon- gerlijden dood. Wanneer wy de meezen dus 's winters niet voederen, komt een groot deel dezer nuttige De grove, met de hand geweven stoffen, zooals onze grootmoeders die nog droegen, zijn er bijna niet meer. S9nk Daarom dient men tegenwoordig, voor die ujyl fijne weefsels, een waschmethode toe te passen waarbij het goed volkomen gespaard S&JB. blijft. Vóór alles moet hard wrijven en 3l\ boenen vermeden worden. Met Persil. het eenige zelfwerkende wasch- middel, krijgt U - met eenmaal kort koken - \T M/ zónder wrijven en boenen een hagelwitte en^heerlijk frisch ruikende wasch. f—Gebruikt Persil echter steeds alléén, zonder U eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder. En zooals de gebruiksaanwijzing het aangeeft: g—(Eersf oplossen ln een beetje koud water tot een pap|e zonder klonten) Om de wasch in de week te zetten en schraal water zacht te maken „Henco Henkel's wasch- en bleeksoda Het Sint Nioolay Kruiswoordenraadsel heeft wederom de belaijfestelling van vele lezers en lezeressen gehad. Wy drukken den uitslag thans hieronder af. T MOEST lë. MUM ClrECKDCf^Z-UM ZEVENDE ÏHW' N U-J3ELEBOEU ^W/MUDtELèTDKj UJUTENl rL_. HffiP/ IkTOtM oOK- kteN -7 V/Afep

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 2