bergambacht, berkenwoude, bodegraven vfWT TU/DDI/DTH/ AïTnnnT/rir. l.ï. ER Ct, meuvfs- advertentieblad voor" gouB/TTsn "“omstreken omst handel Ho. 18473 meant* NIEUWEKKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. irecht v enfabriek Gouda. Winterjas Te trotsch en te arm. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Maandag II December 1933 72" Jaargang BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, RADIO genieten van de pond 8 Ct. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE JK van Bussuni vtnnWDizVDif AiTTwnvnmr -uvjuuvi uuuuDnan, nartöinbbni, ivivuitisivuvri a, iumghvai uunu, •ris. PLAATS BUITENLANDSCH NIEUWS, HOOFDSTUK Vil. leid te geven ederland met (Wordt vervolgd). im 236 beschikbaar ÏEBIED zerda zoowel U vermeeren, steeds adverteeren. net lesbon. iENDE IJKE zoo goed van haar hoogte. Hij scheen 27.50 iPARON 38 - Gouda naar maat CUNDIG ADRES: leweg 96 IG IN OVERLEG. 8 UUR. Naar het Engelsch. dat onvenwadht verschijnen van Mrs. Bcair- lett CAOUU! len. GOME COURANT. De reorganisatie van den Volkenbond. Engeland evenals Italië voor hervorming. De Italiaansche plannen. leden der koninklijke familie van Zuid-Sla- vië aanwezig. Koning Boris inspecteerde uv eerewacht. Des avonds heeft de eerste be spreking plaats gehad tusschen den Bul- gaarschen én Zuid-Slavischen minister president, na afloop waarvan ter eere van Moesjanoff een banket werd gegeven. FRANKRIJK. Overwinning van Chautemps. Uefhng van ambtenaarssalarissen boven 12000 francs. De Kamer heeft Zaterdag de discussie over het voorstel inzake de financieelc Ba ntering voortgezet. liet debat liep over art. 6, de speciale hef fing van de ambtenaarssalarissen betreffen de, een quaestie dus, waarover reeds de vo rige drie regeenngen zyn gestruikeld. DELS t S EN BLIK 1 NOTEN o. 30 TFI FF 3318 Nadat minister-president Ghautemps de vertrouwensquaestie had gesteld, nam de Kamer met 403 tegen 63 stemmen adnea 1 van art. 6 aan, inhoudende, dat van alle ambtenaren in vasten dienst met salarissen boven 12.000 francs een speciaal bedrag zal worden geheven. Vóór de stemming, waaraan de socialisten niet deelnamen, verklaarde Tardieu, dat men beweert, een tekort van tien milliard te hebben gedekt, maar aan de andere zyde verzwygt, dat er 32 milliard is geleend. In de eerste maanden van het volgende jaar zal men echter hetzelfde tekort terug vin den. Daarom zou hy met zijn vrienden tegen artikel 6 stemmen. Over artikel 12 zal in de zitting van mor gen beraadslaagd worden. Men hoopt, de beraadslaging Zondagavond te hebben be ëindigd. Ten gevolge van de aanneming van art. 6 door de Kamer zal een korting van 2 pet. worden toegepast op salarissen van 15.000 tot 20.000 francs, van 4 pet. op salarissen van 20.000 tot 25.000 francs, van 5 pet. op salarissen van 25.000 tot 30.000 francs, van 6 pet. op salarissen van 30.000 tot 50.000 francs, van 7 pet. op salarissen van 50.000 tot 100.000 francs en van 8 pet. op salaris sen, die hooger dan 100.000 francs zyn. Een amendement, volgens hetwelk een ambtenaar niet meer dan 50.000 francs uit de staatskas zal kunnen genieten, werd met 416 tegen 23 stemmen verworpen. Hobby. Een jong meisje in een satijnen kleed, zei Clangarry. Als u mij die schilderijen toevertrouwt, Miss Merrick, dan zal ik ze de volgende week mee naar Londen nemen, daar moet *k toch heen voor zaken, en dan zal ik er een kunstkenner raadplegen. Daar doet u mij veel plezier mee, ant woordde Robby oprecht dankbaar 17 Gouda Tot ovem.aat van ramp zag Miss Mer rick zich door een toenemenden, hoogst on- aangenamen geur door haar huis genood zaakt, de hulp in te roepen van den lood gieter in Cromford, die haar meedeelde, dat al de pijpen zoodanig verzakt en versleten waren, dat een heel nieuwe aanleg dringend noodig werd, wilde de ..Bongerd” bewoon baar blijven. Dit grajije zou haar wel der tig pond koeten! Ze zei dan ook, dat ze hier nog eens even over denken wilde, waarop Mr. Dudley haar nog eens hot dringende van het geval onder het oog bracht. Ja, wat nu te doen? Ze zag eenvoudig geen, kans, om zooveel pond af te zonderen, al was het dan ook voor nog zoo iets nut tigs en noodigs Ze zou weer wat boeken of oud meubilair moeten verkoopen, of wat dan ook. Voorloopig nam zij weer haar toe vlucht tot een schrijven aan haar vriendin Jocelyn, die zij verzocht een weekend op den .„Bongerd” te komen doorbrengen. Miss Oheener gaf gevolg aan die uitnoo- diging en gezamenlijk gingen ze toen eens kijken op den zolder, wat er zou kunnen opgeoffetrd worden aan „pijpengeld”. Tegen den eenen muur, in een donkeren hoek, stonden wel een twaalftal schilderijen achter elkaar. l>aten iwij eens goed kijken. In ieder geval zullen de lijsten wat waard zijn, als de schilderijen zelve dan al niets kunnen dat zij ge- ïeljjks rijdt »k ongeveer DUITSCHLAND. Julius Falkenstein overleden. Te Berlyn is gisteren overleden ten ge volge van zwaren griepaanval, de bekende acteur Julius Falkenstein. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph vat de houding van Engeland in zake de reorganisatie van den Volkenbond als volgt samen: le. De Engelsche regeering wil concrete voorstellen van Italië en andere staten af wachten en onderzoeken, voordat zij eenig tealuit zal nemen. ?e. Er is veel te zeggen voor een reorga nisatie van den Volkenbond en zijn metho des. De Volkenbond zou door een scheiding /au het statuut van het verdrag van Ver sailles en de andere vredesverdragen in beteekenis vooruitgaan. ■>e. Deze scheiding zou het beste middel kunnen blijken om Duitschland weer naar Geneve terug te brengen en wellicht ook Rusland tot toetreding te bewegen. 4e. De terugkeer van Japan en de deelne ming van Amerika zyn zeer twijfelachtig. 5e. Op grond hiervan acht men het be langrijk, dat dg groote mogendheden af zonderlek by een komen en oplossingen /oor de belangrijkste internationale vraag stukken uitwerken. Hun beslissingen zou den moeten worden voorgelegd aan de ver gaderingen van den Volkenbond, waarin ook de andere mogendheden zitting heb ben. Daar ook verscheidene groepen der klei ne mogendheden elkaar gewoonlyk buiten Gtnève ontmoeten, kunnen deze geen be svaren hebben, wanneer de groote mo gendheden een dergelyke methode volgen 7e. Om de werkzaamheden van den Vol kenbond te bespoedigen, moet de omvang van zekere technische en uitvoerende <*r ganen worden verkleind. De Times maakt de opmerking, dat kri- t ek op den Volkenbond nog geen veroordee ling beteekent van al zyn organen. De Vol kenbondsraad toch is een merkwaardig on partijdig lichaam, op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag wordt voortdurend een beroep gedaan voor de regeling van conflicten, het secretariaat stelt de onontbeerlijke ambtenaren voor de internationale aangelegenheden ter beschik king, conferenties zullen er ook in de toe komst zyn en Genève is een even goed con- ferentie-oord al? elk ander. Kortom: de Volkenbond is volgens het Engelsche blad een te machtige organisatie, dan dat hij door constructieve hervormingen zou kun nen worden gedood. Dit is, in groote lijnen, de opvatting van de openbare meening in Engeland en het wordt niet aanmerkelijk geacht, dat zij al te kritisch zal staan tegenover den eisch in zake „meer invloed voor de groote mogend heden”. rlichte trom- laatspanning. ïctro-dynami- ‘ld. Volledige I t zen uitzonde* ir per kooper. Mrs. Scarlett voorbij ging. Maar, Pat, hoe heerlijk, om je weer zoo onderweg te zien! Alleen ben ik een beetje bang, dat je ongehoorzaam bent, ge weest. Vond Hetdier dat O, Miss Merrick, hoe gaat het u> Dank u. Nu, goeden dag, Mr. Ellery. U heeft Richard nog in het geheel niet ge zien? Ja, saker. Gelukkig wondt hij niet over voed, zooals zoo menig dameshondje! Roberta schudded lachend het hoofd en King vender, terwijl w zioh ergerde over Zooals te verwachten was, wijst de Ita- Eens twistte iemand met een wijzen man en schold hem uit. De wijze zweeg en sprak daarna: Gij zijt een •meester van uw mand en spreekt wat ge wilt; ik ben een meester van mijn ooren, en hoor wat ik wil! FEUILLETON VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT probeerd het gouvernementsgebouw te be stormen. Zes personen zyn gedood. De troe- j opbrangen. Had ik maar wat vei stand er van, of kende ik iemand, die er wat van afwist. - O, maar, ik ken wel zoo iemand! r’ep Roberta opeens. Ik herinner mij nu, hoe Clyie Dudley mij eens verteld heelt, dat haar zwager eerst schilder had willen wor den., maar dat hij dit na een paar jaar op gegeven heeft, omdaj, hij voelde, dat hij tooh nooit iets waarlijk goeds zou kunnen schil deren. Reuben is in den tuinik zal hem met een briefje naar Clytie sturen en haar en Clan vragen, om vanmiddag te komen theedrinken. Jocelyn kreeg een kleur Is Mr. Dudley nog op het Witte Huis? O. ja, Clytie zegt, dat hij dezen keer maar niet schijnt te kunnen besluiten wat hij nu weer eens zal doen1, om zijn geluk te beproeven. Om vier uur wend het geluid van een auto gehoord, maar met van den beruch- ten, lawaaiërigen two-seater van de Dud ley’s, maar van Fats racer, waarin* de eige naar zelve zat met Clytie en Ciangary Dud ley. Clan was op Ellery Place, toen je briefje kwam, Robby, zei Mrs. Dudley, dus heb ik Reuben dooi’geetuurd daar heen en Pat .wilde ons absoluut hier brengen, in de hoop, dat je hem ook te thee drinken vraagt. Ja, mag ik blijven? vroeg Pat, die hun allen te vlug was af geweest en weer in den makkelijken stoel zat, waar hij dien vorigen zomer zoo dikwijls gezeten had. Het wend weer een innig-gezellige bijeen komst, maar na de thee zei Mrs. Dudley: ZUID-SLAVIë. De Bulgaarache koninklijke familie Belgrado. ixttguooa V4CI1 pviov.iv.J gWVW.M. Te Saragossa hebben de anarchisten ge- De hoftrein van de Bulgaarsche konink- -X -v-u- ljjke familie is Zondagmiddag te Belgrado aangekomen. Aan het station waren alle 16 O, ja, dat beloof ik u. En vertelt u nu eens: hoe hebt u 't van den winter gehad? Goed, antwoordde zij niet een lichten blos. U is ier anders niet dikker op gewor den, Dat moet ook nietDes te beter kan ik mij roeren met werken. Pat lachte eens en was op ’t punt, weer i®ts te zeggen of te vragen, toen er een wel luidend getoeter weerklonk en de auto van* pen werden van de daken beschoten. De schietpartijen duren voort. Te Alfajar bij Valencia zyn 14 syndicalis ten om het leven gekomen doordat bommen, welke verdeeld werden, te vroeg zyn ont ploft; 400 bommen zyn in beslag genomen. Te Bilbao en Sevilla, waar het nog rustig is, zyn zeer scherpe voorzorgsmaatregelen getroffen. De belangrijkste punten in de stad zyn bezet door militairen me^ machine geweren en pantserauto’s. In het geheel zouden tot nu toe 40 dooden en gewonden te betreuren zyn. Expresstrein ValenciaSevilla verongelukt. Ondanks de buitengewoon uitgebreide voorzorgsmaatregelen der regeering is de anarcho-syndicalistische opstandige bewe ging in den nacht op Zondag opnieuw op gelaaid. Te Madrid, waar tot nu toe niets was voor gevallen, zyn 11 bommen ontploft Het mag een wonder heeten, dat persoonlijke onge lukken niet hebben plaats gevonden. De materieele schade daarentegen is aanzien lijk. Te Barcelona hebben de schietpartijen in de voorsteden den geheelen nacht voortge duurd. In de stad zelf zyn vier bommen ontploft. Twee personen zijn gedood en velen gewond. Bovendien zijn de bakkers in staking gegaan. De militairen verzorgen de bi ood voorziening. Op 15 K.M. afstand van Valencia is de expresstrein ValenciaSevilla tot ontspo ring gebracht doordat extremistische ele menten een brug in de lucht hadden laten vliegen. De trein stortte in de diepte. Tot nu toe zyn 5 dooden, 11 ernstig- en 27 lichtge wonden geborgen. Te Grande hebben extremisten brand ge sticht in zes kerken en kloosters, welke grootendeels in de asch zyn gelegd. De watervoorziening is gestoord. In den loop van den Zondag zyn te Ma drid 140 arrestaties verricht. De ministers zyn Zondagmiddag nog op het departement van oorlog bijeengekomen ter bespreking van den toestand. De raadspresident heeft per radio een toespraak gehouden tot het volk, waarin hy een beroep doet op het volk tot hand having van de rust. Volgens niet-officieele berichten zou het aantal dooden bij het spoorwegongeluk t( Valencia dertig bedragen. Te Madrid zyn Zondag nog weer enkele bomaanslagen gepleegd; overal zijn de grootste voorzorgsmaatregelen getroffen en men is op het ergste voorbereid. h&ansche pers op de buitengewone betee- kenis van de officieele mededeeling omtrent de zitting van den grooten fascistischen raad en zegt, wanneer Italië zyn verder lidmaatschap van den Volkenbond afhanke lijk stelt van een volkomen hervorming dezer instelling, behartigt het niet alleen zyn eigen belangen, maar die der bescha ving en van den Volkenbond, daar een voort durende verwaarloozing der belangrijkste taken van het Geneefsche instituut geleide lijk weg zou uitloopen op een desertie van alle leden. Italië, zoo wordt hieraan nog toe gevoegd, is niet voornemens den Volken bond bruusk den rug toe te keeren; integen deel: het geeft toe, dat hy door een gron dige verjongingskuur tot een instelling kan worden gemaakt, die tot werken in staat is. Wanneer deze verwachtingen echter teleur gesteld mochten worden, dan zou Italië’s breuk met Genève stellig een feit worden en. zou Italië zyn vrijheid van handelen hei- krijgen in de vaste overtuiging daardoor de pacificatie en veiligheid beter te kunnen aie'nen. De hervorming van den Volkenbond, de revisie der vredesverdragen en het her stel van de hiërarchie der mogendheden in den geest van ’t pact-van-vier zijn, naar de Italianen van gevoelen zijn, de volstrekte voorwaarden voor de gezondmaking der Europeesche politiek. Van Duitsche zyde is de meening verkon digd o.a. door Alfred Rosenberg, den lei der van ’t buitenlandsch-politieke departe ment der N.S.D.A.P. dat een belangrijke stap in de richting der pacificatie van Europa zal zyn gezet, wanneer de eisch, dat het geheele Geneefsche instituut los moet worden gemaakt van ’t verdrag van Ver sailles, een stuk werkelijkheid zal zyn ge worden. Het zou dan misschien mogelyk zijn op een nieuwen grondslag, die beant woordt aan eischen van redelijkheid en ook rekening houdt rqet de levensnoodzakelyk- heden van Duitschland, de belangrijke vraagstukken der Europeesche politiek en economie te bespreken. Wanneer het Ita liaansche offensief, dat aanstuurt op de be- vryding van ’t verdrag van Versailles, waardoor Duitschland wordt gediscrimi neerd, succes mocht hebben, dan zou daar door volgens Rosenberg één der voorwaar den zyn geschapen voor het houden van internationale besprekingen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden pry's. Groote letters en randen wordeh berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. En nu gaan wjj zaken behandelen. Roberta draalde even., Clytie en Clangar ry Dudley wisten nu wel, hoe zij er toe zat, maar Ellery was niet omstandigheden op de echter de zaak te begrijpen, stond op en zet: Ik heb nu al zoo lang genoten van uw j gastvrijheid. Miss Mernck, dat lk n,u weor eens heenga. Clan deed he<n uHgelende en hielp hem in zijn wagen, waarna hij terug keerde naar de gezellige zitkamer en Hobby begon Zie je, ik heb nu geen lust, om heel de wereld in mijn vertrouwen, te nemen. Jullie zijt mijn vrienden, terwijl Mr. Ellery enkel een kennis is en niet meer. Daarop deelde ze hun mee, in iwelke moeilijkheid ze zich bevond. En als u, besloot zij, met den blik naar Clangarry Dudley, de schil derijen nu eens bekijken wilt en mij mis- pchien ook zoudt kunnen zeggen, of ze wat waard zijn, dan zou ik u zeer dankbaar wezen. Met genoegenalleen kan ik er ni A voor instaan, of mijn oordeel voel betee.\o nen zal. Zoudt u mij dan willen volgen naar den zolder? Het heele gezelschapje begaf zich naar boven en Clan bekeek alles nauwkeurig. Enkele keurde hij onmiddellijk af, als ware kladschilderijen. Maar dit, zei hij, op één wij-aend, daj wel anderhal Menmeter hoog was, kan goed zijn, maar het is zoo wil, dat het eerst behoorlijk gerestaureerd moet worden vóór men er iets van zeggen kan. Wat voor onderwerp is het? vroeg ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. I Er zyn aanwijzingen, dat hier een aan- s'ag van extremisten in het spel is. De rai s zfin on de nlaate van het oncreluk doorge- zaagd. De volgende week werden de soliilderijen, zorgvuldig ingepakf en naar Lenden ver- i voerd. I Veertien dagen later kreeg Jocelyn een briefje van Clangarry, waarin hij haar ver- zodht, met liem te gaan thee drinken in een bekend hotel, daar hij Ihaar iets had mee te deelen betreffende de schilderijen. Het verwondert mij, dat hij niet recht streeks aan Bobby sdhrijft, maar hij weet zeker, dat ze totaal waardeloos zijn, en ver langt misschien van mij, dat ik haar daar zachtjes op voorbereid. Arme Bobs! Nu vrees ik, dat zij dat mooie antieke kabinet in den salon zal moeten verkoopen. Het was een prachtige voorjaarsmiddag en Jocelyn zag er allerliefst uit, toen zij met Clamrarry zat thee te drinken en in de grootste spanning luisterde, 'naar het geen hij te vertellen had Eén echte Raeburn! riep zij. Maar die is zeker Duizenden waard! viel Ihij in Hoe zal ik Miss Merrick die gelukkige tijding over brengen? ENGELAND. Ernstige val van Lansbury. Zijn toestand levensgevaarlijk. George Lansbury, de leider van de Labour-oppositie in het Lagerhuis, heeft door een val een dijbeen gebroken. Zyn toe stand is levensgevaarlijk, SPANJE. Groote verwarring. Poging om een nieuwe revoluti t« ontketenen. Ondanks de door de regeering sinds ver scheidene dagen getroffen voorzorgsmaat regelen, die in den nacht het hoogtepunt be reikten, hebben de anarcho-syndicalisien Zaterdagochtend getracht een revolutie te ontketenen. In verschillende provincies kwam het tot ernstige botsingen tusschen de revolution- naireu en de politie. Bijzondere brandpun ten vormden Barcelona, Logrono en Sarra- gossa. In een voorstad van Barcelona riepen de extremisten het communistische bewind uit. De straten die toegang tol de voorstad geven, werden opgebroken en uit de hur- gelyke bevolking werden gijzelaars in ar rest gesteld, die by een aanval der politie ais bescherming voor de revolutionnairen moesten dienen. De ongelukkigen werden als een levende muur voor de anarchisten opgesteld. Pas om 6 uur in den ochtend was de politie den toestand meester. In Logrono' hebben de politietroepen een geheele stadswijk totaal afgesloten. De anarchisten zouden hier tien dooden neb ben. Te Haro trachtte» de rebellen de ka zerne van 4e burgenuacht te bestormen. Ook te Saragossa kwam het tot een vuur gevecht, waarby een aantal slachtoffers vie len. Door sabotage van de zijde der anar chisten werd de sneltrein Bilbao-Saragos- sa tot ontsporing gebracht. De eerste be richten maken melding van dooden en ge wonden. De telefoon- en telegraafverbindin gen zijn gedeeltelijk vernield. De regeering deelt mede, dat zij den toestand meester is. Ernstige treinramp. Sneltrein Bilbao-Saragossa ontspoord Vele slachtoffers. Een extremisti sche aanslag? De sneltrein Bilbao-Saragossa is in de buurt van het station Zuera ontspoord. Er zouden vele dooden en gewonden zyn. Bij zonderheden ontbreken. Er zyn aanwijzingen, zijn op de plaats van het ongeluk doorge- J zaagd. Volgens de eerste nadere berichten zyn J er by het spoorwegongeluk op de lyn Bilbao- Saragossa tien personen gewond.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1