leekbank I O ien^— NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ??.?ISENW0UDE’ BODEGRAVEN, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, 18477 >o. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen rz 'r i Binnenland. r MIDDEL 'STAND f a 100*1. Te trotsch en te arm. CTEN k Vrijdaq IS December 1933 72* Jaargang NIEUWEKKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUVVIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. a, Bt l I 1 1-1*1 10 854 05 P R. HOORWEG. RD Do lange, Miss Chesner, is ondenrii- duren, of je veel (Wordt vervolgd). ÏET BUREAU rlanders Maggi's teeren in onze rp de bewoners it wilt brengen. CEUWIJK- ADDINXVEEN ibliciteit. c^èJ lager en hoewel het zonnetje scheen, Weef de temperatuur beneden het vriespunt In Zuid-Engeland is het thans buitenge woon, koud. 1’e Londen was het Donderdag drie graden kouder dan in Noord-Schotland. td m U st alle vijf be- i verklaard en ,êk onschuldig, jicocedure noch nSkel in in rs at too.— Naar het Engelsch. schoon hy bly was, toen de laatste gast eindelijk vertrok en ze weer alleen waren, al was er bij den kolonel nu ook niet veel meer over van een rooskleurige stemming. Nu, dat weet ik wel; als ik de Dudley door politieke overwegingen zou zyn be- influenceerd, js allerminst aan te nemen, en het is ook geen zinspeling in die richting, als men het feit constateert dat de eisch politiek gunstig is uitgevallen. De eisch tot vrijspraak voor de Bulgaren is voor de pu blieke wereldopinie tevredenstellend, terwijl de doodstraf voor Torgler te hooren eischen zeker bevrediging kan geven aan hen die in dat geval op straf wachten. 60UD8CHE COURANT. Doodstraf geöischt tegen van der Lubbe en Torgler. Vrijspraak voor de Bulgaren. De Oberreichsanwalt acht tegen hen het bewijs niet geleverd. Pleidooi Dr. Teichert. verdronken, in den nacht is de storm af ge- 1 i.omen, doch later is hy weer opgekomen en de zee stond gisteren op de Noordzee en in het Kanaal zeer hoog. De Kanaaidiensten v erden slechts voor een gedeelte gaande ge houden en de booten vertrokken uit Folke stone, niet uit Dover. Te Londen was de j van die vriendinnen duidde mij juist uit, en wie de winkeljuf- HUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De werkeloosheid. De stand van 1930 bijna bereikt. De iniormationsaienst (ofncieele corres pondenue van Duitsche arbeidsfront) meldt 1 hel resultaat der weraeloozenteiling pui einde November heeft een groote verras sing gebracht. Met 3.71 milliuen werkelouze personen is het weraeloozencyter op dezen datum niet alleen beneden de beide vorige jaren geoleven maar zelts is byna het we? keioozencyfer van 1930 (3.699.000) bereikt. ENGELAND. bchip gezonken met negen opvarenden. liet schip, dat Woensdag ter hoogte van Adelburgh tyuens den hevigen storm is ge-' zonken is gebleken te zyn de Pulmore, me tende 4o9 ton en afkomstig uit Londen. De bemanning, bestaande uit negen koppen, is dat het ijs zich boven neeft vastgezet. Gistermiddag, bij iiel invallen van de eb. ZWITSERLAND. Nieuwe Bondspresident gekozen. Dr. H. Pilet-Golaz. De Vereenigde Bouds vergadering heeft tot Bondspersident voor 1934 gekozen Bonds raad dr. Pilet-Golaz en tot vice-president Bondsraad Minger. Dr. Pilet-Golaz wend gekozen met 137 Van de 162 uitgebrachte geldige stommen14 so cialisten onthielden zich van stemming. Hij is het jongste lid van den Bondsraad, werd geboren in het kanton Waadtland, is 45 jaar oud ea lid van de Democratische Partij. De nieuwe vice-president van den Bonds raad, Minger, werd met 141 van de 166 uit- gebracjhte geldige stemmen en 13 onthou dingen gekozen. Hij is sedert 1929 lid van den Bondsraad en weid indertijd door de Burgers- en Boerenpartij candidaat gesteld. De straffen. Vervolgens stelt de Oberreichsanwalt de strafmaat, welke hy eischt, vast: tegen Ma rinas van der Lubbe de doodstraf wegens hoogverraad in vereeniging gepleegd met drievoudige ernstige brandstichting en po ging tot brandstichting, alsmede levenslang verlies der burgerlijke eere-rechten, terwijl hij voor hetzelfde delict ook tegen Torgler Het is moeilijker, maar grooter, het ongeluk te dragen, dan er zich aan over te geven. FEUILLETON, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone adverbentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Het ijs zit vast. De L«k en de Noord „zitten”. Zwaar drijf ijs op Waal en Rijn, die morgen of overmorgen wel vast zullen zitten, fussclien lusselmonde en Slikkerveer, in het gebleet dus iwaar Nooixl, Lek en Hol- landsche IJssel jn den Nieuwen Maas mon den, heeft het drijf ijs zich gistermorgen vastgezet. De scheepvaart was daar getieel gestremd. De schepen, konden de Noord en de Lek niet bereiken, zoodat de scheepvaart van Rotterdam naar Dordrecht en Zeeland van Rotterdam naar Amsterdam gesloten is. IQ de Noord zit het ijs niet overal vast, voor de stad Dordrecht echter wel. Voor 1 Rotterdam was er giitennorgeni minder j drijfijs tengevolge vaal de omstandigheid, dat het ijs zich boven heeft vastgezet, temperatuur gisteren verscheidene gnaden 0 - 0 - - - Gistermiddag, bij lief invallen van de eb, zijn drie sleepbooieij/in opdracht van het Comité voor Usbe/trijuing op de beneden rivieren van Rotterdam vertrokken om het ijs breken tot Krimpen aan den ingang van de Lek en op de Noord tot Dordrecht. De eb zal dan het loskomende ijs afvoexen napr beneden, De vaart over den Ryn geheel gestaakt. Bij een temperatuur van 15 gr. Celsius ondier nul is het ijs op do groote rivitren in den afgeloopen nacht zeer sterk toegenomen zoodat de scheepvaart thans is gestremd. De veerdienst te Nijmegen, die met een pont nog werd onderhouden, moet liet thans opgeven. Om één uur wordt de verbinding Nijmegen—Lent verbroken. Over ongeveer dnevyfde van de rivier gaat zeer zwaai dnjfijs, waarbij men zware ijsvelden znet paaseeren. De Benddeu-Merwede, zoo werd door den dienst voor de groote rivieren van den Rijkswaterstaat nieegedeeld, is gaan zitten. Met ijsbrekers heeft men nog ge tracht de vaart open te houden, doch het is niet gelukt. De vaart op Rotterdam en Antwerpen, is dan ook gestremd. Men ver wacht thans, dat de rivieren, mede door den zeer lagen waterstand, snej zullen ooit weer eena noodig, dan vraag ik niet die vriendinnen mee! Pat zei niets. Langdurige omgang met z(jn vader had hem de waarde van stilzwij gendheid geleerd, maar ging de oude heer voort. Ik was bly, dat je je tenminste niet veel aan haar wijdde; ofschoon ik van buitenaf gehoord heb, dat je steeds samen gezien wordt met die Miss Merrick. Dat kon wel eens waar wezen, zei Pat kalm. Gek, dat je bent! Zie je dan niet in, dat Rosa Scarlet *t je zeker niet vriendelyk zal aanzien, als je zooveel met dat hind samen bent? Wat gaat het haar aan?... Zoo, dus je bent zoo’n uilskuiken, dat je niet eens snapt, dat zij er op wacht hoe jij met je verklaring te voorschijn zult ko men. Straks is een ander je nog vóór en dan kan je fluiten naar haar geld. Je weet, dat we geen cent meer hebben en daar blijf jij dan steeds rondfladderen om zoo’n arme typiste of een onderwijzeres je, of wat ze dan ook geweest is, met nog geen cent In haar zak! Wat moet jy beginnen, zonder een vrouw met 8®ld; dat zou ik wel eens wil len weten! Wel, eenvoudig werken, vader. Werken?... En je hebt van je leven nog niets uitgevoerd! urri IWVDIZÜDIZ ATTnmtZno. -MVumv/UI VJTV7 VI HrtZlOllLUVlllj llivuni^nuvi» A, zeres op de Norhamschool; Miss Merrick wm ook onderwijzeres ,toen haar nicht stierf. f O, ik heb anders gehoord, dat zij win keljuffrouw of typiste was’ Maar wy zul len nu de zaak liever laten rusten. Kijk, daar is Mrs. Scarlet. Waar was u zoo zeer in verdiept? vn*g Rosa, toén de eerste begroeting had plaats gehad Pat vertelde mij W Mrs. Dudley en ’*1® de onderwijzeres frouw iB. Geen van beiden is winkeljuffrouw ge- ’’Wst, hield Pat vol, boos om de hardnek- van .zijn vader. Ze zijn beiden onder- VEREENIGDE STATEN. Miliioenen voor de werkverschaffing. President Roosevelt is voornemens het Amerikaansche congres voor te stellen op nieuw 35ü miilioen dollar te voteeren voor de voortzetting van het program der werk- \ehschaffing tot 1 Mei 1934, nadat het con gres reeds voor dit doel 400 miilioen dollar beeft toegestaan. In welingelichte kringen »eemt men aan, dat de werkzaamheden van het federale beheer voor openbare werken voor 1 Mei voldoende zullen zijn opgëschoten, om 'dan alle arbeiders bij de werkverschaffing te kunnen omvatten. De directeur van de federale instantie voor de werkverschaffing, Hopkins, heeft Roosevelt medegedeeld, dat vier miilioen werkloozen tot Zaterdag bij de werkver schaffing te werk gesteld zullen zyn. v-erd zij nog versterkt, door hetgeen er op volgde. Ik behoor nog tot de oude school: Ik zie liever een vrouw met haar pen schrij ven, dan dat Zij haar brieven typt op een doode machine. Neen, ik houd wel van dien vooruit gang, betuigde Robby nog eens. Op dat oogenblik gingen Pat «en Mrs. Scarlet langs hen heen. Patrick was boos, dat Robby zoo lang met Thew had gespeeld en hield zich dus, of hy met veel opgewekt heid en belangstelling met Rosa praatte. O, zei kolonel Ellery, hen met betee- kenisvollen blik nakijkend. Die Pat is toch maar een geluksvogel! Ik heb nog nooit zoo’n knappe vrouw gezien! - - Ja, ze is mooi en ze moet heel rijk zijn ook... O, Mr. Thew wacht op mij. Met ijver ging Robby toen weer spelen 1 en van af de baan zag zij Pat steeds in ge zelschap van Mrs. Scarlet. Pas toen ze op het punt van vertrekken was, sprak hij haar even aan. Moet u nu al vfeg? vroeg hif- - Ja, wij moeten gaan, want Mr. Thew heeft aangeboden, ons naar huis te brengen in zijn dog-car. Góeden dag, Mr. Ellery! We hebben zeer genoten van uw partij. Toen zij weg was, kweet Pat rich no? moedig van zijn plicht als gastheer, of- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza'agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Jnterc. 2745. Postrekening 48400. de doodstraf en levenslang verlies der bur gerlijke eere-rechten eischt. Voor de drie Bulgaarsche beklaagden Dimitrof, Popof en Tanef daarentegen eischte hij wegens gebrek aan bewijs van de beschuldiging van hoog vel raad en brandstichting vrijspraak. Dr. Werner vervolgde: „Edelachtbare heeren: Ik ben aan het einde van mijn verklaring. Tezamen met mijn collega Paricius hebben i^y gepro beerd het voor en tegen rechtvaardig tegen elkander af te wegen. Thans rus! op u de zware taak de uitspraak te doen. Moge God u kracht en inzicht daartoe geven. Bij de buitengewone opwinding waarmede voor en tegen de schuldigen werd geoordeeld, zal het, hoe het vonnis ook moge uitval len, niet aan critiek wellicht zelfs hate lijke critiek mankeeren, het vonnis zooals de wet waarop u den eed hebt af gelegd het u gebiedt en zooals het u uwe overtuiging en uw geweten gebieden, te vinden opdat wij allen daarmede het geliefde vaderland den grootsten dienst bewijzen en het algemeen welzijn dienen, wanneer wij de gerechtig heid dienen, de gerechtigheid, welke de beste stut is van onzen staat.” Na de heropening van de zitting zal dr. Teichert, de verdediger der Bulgaarsche beklaagden, het woord nemen, terwijl dr. Seuffert zal worden /erzocht zyn pleidooi uit te stellen tot Vrijdag. De verdachten reageeren niet. Beklaagde v. d. Lubbe bleef, terwyl de Oberreichsanwalt de doodstraf tegen hem eischte, volkomen onbewogen zitten, in de houding, welke men van hem gewoon* is. Ook Torgler maakte niet de minste bewe ging, terwyl de Bulgaarsche beklaagden eveneens volkomen rustig bleven. Pleidooi van dr. Teichert. Na de pauze, welke ongeveer een half uur duurde was het woord aan dr. Tei chert, die toegevoegd is ais verdediger van de Bulgaarsche communisten. Deze begon zijn pleidooi met een bespreking der werk zaamheden van het „verdedigingscomité” en van het z.g. proces te Londen. Dit z.g. tegenproces te Londen is geëindigd met een z.g. vonnis, waarin klaagden onschuldig wei vervolgens nog slechts. Het was in wezen noch 4 een vonnis. Het was een schakel in den keten van de hetze van zekere belangheb bende kringen van het communisme of van het emigrantendom of van andere anti- Duitsche klieken. Kenmerkend is, dat de z.g. rechters van Londen, aanklagers en verdedigers tegelijkertijd waren. Er ver schenen ook talrijke afgezanten onder neu trale maskers en zelfs gedeeltelijk bewust wijzeressen geweest. Miss Chesner was en is nog onderwij zeres, sprak Mrs. Scarlet vriendelijk. Mis» Merrick was typiste, ofschoon ze wel eens heeft beweerd, dat zij denzelfden werkkring heeft gehad als haar vriendin. Ze lachte eens goedmoedig en ging voort: Maar het is ook niet de moeite waard: Het is een aardig ding en zy kan het niet helpen, dat ze niet zoo’n goede opvoeding heeft gehad. Pat vertelt mij van de veranderingen, die u laat aanbrengen in uw garage. Ik zou ze graag eens zien, want ik kan nu volstrekt niet zeggen, dat ik zoo ingenomen ben met de inrichting daarvan op Huize Cromford! Pat, die voor het uiterljjk de voorko mendheid in persoon was, kookte innerlijk van drift, maar geleidde Mrs. Scarlet naar de garage. Hy trekkebeende alleen nog wat en Rosa wenschte hem geluk met de ver- beterinagl in zijn loopen. Het zal niet lang meer speelt mee tennis. Het volgend jaar misschien. Het volgend jaar. Waar zal ik dan wezen? Is u van plan, Cromford te verlaten Ik weet niet. Dat hangt af van veel «n velerlei! 20 f Daar ben ik blij om' om der wille van haarzelve, zei de kolonel. Ze ziet er aardig genoeg uit. En het is jammer, dat een jong meisje zich zoozeer in opspraak zou brengen; ofschoon Miss Merrick en haar vriedin zeker niet tot den stand hooren, die 't zoo nauw neemt met de goede manieren! - Wie is de winkeljuffrouw, die lange? Ja, ik ook zoo, zei Pat onverschillig. Ze gingen terug naar den tuin, waar Rober en Richard Thew aan het ^nniuen waren. Wat det Miss Merrick er warm uit, zei Mrs Scarlet. Ze "peelt uitstekend Voor iemand, die pas een jaar aan den gan? hun communisme verzwijgend by my, klaarblijkelijk om de verdediging te willen steunen. Al deze bezoeken hadden evenwel alle slechts ten doel het materiaal van het voor-onderzoek en van de dagvaarding te weten te komen. Daar men spoedig erken de dat de verdediger^ niet de menóchen waren om dit materiaal te verschaffen, werd de legale verdediging ook in de hetze betrokken. Dr. Teichert verklaarde uit de langdurige werkzaamheid van het comité den indruk te hebben gekregen, dat het niet alleen de verdediging niet wilde steu nen, maar deze juist wilde bemoeilijken. Mijn taak moest ik beperken tot het zuiver zakelyke deel: tot het nagaan van de waarheid en de beantwoording van de vraag: schuldig aan den rijksdagbrand of niet? Dr. Teichert behandelde vervolgens de omstandigheden, welke hadden geleid tot de arrestatie der drie Bulgaren. Dat v. d. Lubbe helpers moet hebben gehad stond vast. Het was slechts begrijpelijk, dat men naar mededaders zocht. Dr. Teichert resu meert dan de getuigenverklaringen en ver volgt: dat de beklaagden onder verdenking kwamen was hun eigen schuld, daar zy in den beginne fantastische en klaarbiykelyk onjuiste mededeelingen deden over hun werk en hun verblijf in Duitschland. Ik moet verklaren, dat uit dien hoofde de aanklacht terecht geschiedde. Het voor onderzoek behoeft en zal geen volledig schuldbewijs leveren, doch slechts de ver denking bewyzen. Voor zoover Dimitrof be. treft, is het alibi bewezen, daar hij bewij zen kon zich op den dag van den brand te München te hebben bevonden. Vast staat dat v. d. Lubbe van 12 Juni tot midden November 1932 de Bulgaren niet heeft ont- hioet» Majoor Weberstadt heeft blijkbaar Tanef verwisseld met Bernstein. Overigens is het geheugen van Weberstftdt ook »ie¥ juist gebleken. Het zelfde is het geval met dr. Drescher. Dr. Teichert komt tot de conclusie, dat de Bulgaarsche beklaagden nimmer in het rijksdaggebouw kunnen- zijn geweest. Hy wijst er in dit verband op, dat de commu nistische partij, wanneer deze lieden wer kelijk betrokken zouden geweest zijn bij brandstichting wel valsche passen zou hebben verstrekt om op tijd naar het bui tenland te vluchten In het bizonder behan delde dr. Teichert nog de verklaring van getuige Grothe, die zich zelf eenige malen heeft tegengesproken. Om acht uur wordt dan de zitting ge sloten. Hedenochtend heeft dr. Teichert zijn pleidooi voortgezet. De verwachtingen aangaande het vonnis. Dat de rechtbank Torgler ter dood zal ver- oordeelep wordt algemeen voor twijfelach tig gehouden. Dat de eisch van het O. M. Kijk, zy en Mr. Thew hebben gewonnen van Miss Chesner en Clan! De spelers kwamen nu in huis, waar de thee werd rondgediend. Mrs. Scarlet en Pat volgden. Robby keek nieuwsgierig rond, toen zij het huis binnentraden. Wat kon er nog iets moois van gemaakt worden, maar nu zag het er alles zoo stof- f:.; en verwaarloosd uit! Hjj moet maar een vrouw nemen, die rijk is, dacht ze. Och, ja, natuurlijk zal ’t dus ook maar het beste zijn, als hij Mrs. Scarlet vraagt. Kolonel Ellery was blijkbaar heel goed gestemd en hy deed zyn best, om met ieder van zyn gasten afzonderlijk een praatje te maken; dus kregen Jocelyn en Robby ook haar beurt. Deze wenschte hij geluk met haar bedre venheid in het spel, waarop ztf uit contra beleefdheid hem complimenteerden over het prachtig onderhouden grasveld. Drie honderd jaar geleden hielden de Ellery’s het hier al ?°®d in orde, zei hij, ofschoon er in dien tyd nog geen sprak- was van grasmachines en al dergelüke nieu wigheden. Toch zijn grasmachines heel nuttige, dingen, meende zij. ’t Kan zijn! Maar mijn voorouders stel den het zonder al die moderne machines, gras- en maai- en typemachines. Het flitste Robby ineens door het hoofd, hoe hij er wel eens van gehoord kon heb- j ben. dat zij typiste was geweest, en hierin De l'iocureur-Generaal, Dr. Werner, heelt gisteren tegen Van der Lubbe en Torgler de doodstraf geëischt In de middagzitting heeft hl, voor dezen eisch te stellen, allereerst behandeld Ie ten lastelegging van de drie Bulgaren. Popof heeft by het voor-onderzoek alles gedaan om de rechters van instiuctie op het verkeerde pad te brengen. Men moet onderstellen, dat geheel andere dan d* door hem aangegeven onschuldige motieven voor zyn reis naar Duitschland gezagheb bend zyn geweest. Verdacht is ook, dat hem te Berlyn verschillende woon- en werkvertrekken ter beschikking hebben ge staan. Tanef is ook via Moskou naar JDuitsch- land gekomen en het moet opvallen, dat alle dri^ Bulgaarsche beschuldigden juist in Duitschland zijn bijeen gekomen op een oogenblik dat zich hier iets heel bijzon ders afspeelde en het is eenigszins ver dacht, dat alle drie bijeen kwamen zon der een geloofwaardige verklaring voor hun verblijf in Duitschland te kunnen ge ven. Dat Dimitrof zich reeds zeer vroeg met Duitsche politieke toestanden heeft beziggehouden, blijkt uit de verklaringen van Frau Schreiber. Van beklaagde Popof is bewezen, dat hy zich reeds in 1932 met Duitsche politieke kwesties heeft bezig ge houden. Voor t aandeel dat Popof in den brand in den ryksdag heeft gehad, zijn, naar dr. Werner verder zegt, twee momenten van Lij zonde re beteekenis: eenmaal de verkla ring van get. Grothe en ten andere het feit, dat Popof op den dag van den brand in den rijksdag zou zyn gezien en wel in gezelschap van Torgler. De president wijst verder op getuigenverklaringen, volgens welke Tanef dikwijls in den ryksdag is ge zien- Wanneer de verbinding, welke leidt •naar de beschuldigde Bulgaren niet stevig 18. dan is een zekerder bewijs diat de be klaagden iets er mee te doen zouden hebben, riet te leveren. Alle omstandigheden, zijn er evenwel op berekend, een belangrijke ver denking ook tegen de Bulgaarsche be klaagden te motiveeren, zoodanig, dat zij dingen hebben gedaan welke verband hou den met de voorbe&iding van de revolutie in Duitschland.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1