f eekbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen f 1.760 854 05 huisgezin U in. Te trotsch en te arm. loo-; 100.— 72"Jaargang Donderdag 21 December 1833 r. R. HOORWEG. De handel heeft nog geen deel aan de we- f gemeld, uit een gemengden raad van FEUILLETON i »uam- B il ct 186000 (Wordt vervolgd). Naar het Engelsch. der wereld in de afgeloopén jaren heb ben gevoerd. Met verlangen, de ultwer- medische specialisten en Juristen). In verband hiermede is men begonnen op i Hirtsiefer. onschuldig te zijn. jinqsmiddcl lutpbaas bij Utrecht kwartaal ƒ2.25, r__ 12 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. soliede Boek- >r de plaatsing Het proces tegen Hij verklaart o vuoriuopig h’ju.iaa) sieriuseermgen. Kosten ongeveer 14 millioen mark. 1 Het Wolff-bureau meldt, dat op den len Januari, zooals aangekondlgd, de wet ter verhindering van erfelijke ziek- De LirMbi Kranige verrichtingen van het Tweenfea Het echtpaar Lindbergh, dat Dinsdag avond onder reusachtige belangstelling van zijn wereldvlucht te New-York is teruggekeerd en op de Hudson nabij Col lege Point, voor Long Island landde, heeft in de vijf maanden, dat de vlie- gers van huls waren, 48.(XX) K.M. afge- egd. in zijn rapport tot conclusies kwêm, die beschuldigingen inhielden, welker vast stelling slechts tot de competentie van de rechtbank behoorde. De rechtbank nakomelingschap meebrengt. FRANKRIJK. Spionnagezaak ontdekt. Achttien personen te Parijs gearresteerd. Verband met de gebeurtenissen in Finland? „Petit Parisien” openbaart een breedopgezette splonnage-affaire, die na wekenlange nasporingen te Parijs aan met overigens zoo uitnemende reputa tie. Zoowel de versagende motor van de Post Jager als de defecte motor van de Zilvermeeuw gijn Wright- Cyclone-mo- toren. Zeer veel andere vliegtuigen der K.L.M. zijn uitgerust met een ander type motor van dezelfde fabriek, de Wright Whirlwind-motoren. a goed willen Comité ijk 20, en U lichte-' in functie, waarvan rond lüüü In Pruisen en 27 hoven van beroep. (Deze rechtbanken bestaan, zooals uitvoerig zakte hij ineen. De dienstbode, die op dien oproep bin nen kwam, schrikte geweldig, ging hulp halen, en, toen kolonel Ellery weer bij bewustzijn kwam, lag hij te bed en boog dokter Steele zich over hem heen. I Wat is 't geweest? vroeg de kolonel met zwakke sterii. Een duizeling waarde heer. U hoeft luksdroom is dan wel wreed verstoord! Je verslagen vriend, George Ellery”. Nu zal zij toch wel voldoende afge schrikt zijn! Ik zal in ped blijven, tot zij zoo verstandig is, Cromford te ver laten! Dezen brief wilde hij den dag vóór het huwelijk verzenden. Maar Rosa was edelmoedig om haar brief twee dagen vóór dien bewusten dag te versturen. De plechtigheid zou plaats hebben op Woensdag en Maandagochtend, terwijl de brief van den kolonel nog in de lade van zijn schrijftafel lag, was de chauf feur van Rosa al op weg naar Ellery Place met haar brief. De kolonel ont ving dien, toen hij in zijn bibliotheek zat. Zoodra hij zag, dat het epistel van Rosa was, zei hij tot zijn bediende: Als de chauffeur van Mrs. Scarlet nog niet weg is, laat hem dan dezen brief voor zijn meesters meenenjen De kolonel wachtte met het lezen van Rosa’s schrijven, tot de chauffeur weg was. De uitdrukking op zijn gelaat werd al woedender: Die kat! Hoe durft zij mij zoo schrijven! Maar als zij mijn brief krijgt, dan zal ze wel een beetje op haar neus kijken! O, had ik ’m tochjnaar gis teren verzonden! Toen draaide ineens alles om hem heen; het leek stikdonker in het ver trek; nog juist had hij de tegenwoor digheid van geest, om op de bel te druk ken, die op zijn schrijftafel stond; toen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEI INGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. r Gewone advertentiën en ingezonderi mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden" ingezonden door tusschenkomst vaji handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. argh's weer thuis. echtpaar. Een vlucht van 48.000 K.M. Tweedaal over den Oceaan. coord en besloot Dressier niet als des- kundige te hooren. Hirtsiefer, die van corruptie en het l’oen Rosa scarlet den brief van den kolonel ontving en las, wenschte zij zich geluk, dat zij toch de eerste was ge weest; maar ondanks dien QOgenblikke- iljken triomf voelde zij zich diep ge griefd, dat zelfs haar rijkdommen en lichting, dat het huwelijk althans afge sprongen was en toen hij dien volgen den morgen Patrick bij zich aan bed vond staan, begroette hij hem, voor zijn aandoen, vriendelijk. van den heer bereikte Huize Cromford eerst, nadat Rosa het verlaten had, en zoo hoorde zij het pas na een week, j Ziin brief was rins niet, oreheel p genen staat nog niet vast. De Parijsche politie heeft thans de namqp bekend gemaakt der gearresteer de leden van de internationale splonna- document zelf geen nota is. Boncour zal ge-organisatie. De gearresteerden zijn kennis nemen van het verslag en daar- Roemenen, Russen, Yougo Slaven en na den ambassadeur de noodige instruc- - Zijn brief was dus niet geheel een leugen, dacht zij Nu, ik zal hem schrij ven, dat het mij leed doet, van zijn ziekte te hooren. Dit deed zij, maar Pat wierp den brief ongeopend in het vuur. Op dit oogenblik was kolonel Ellery weer nagenoeg in zijn gewonen doen. Maar hij was veel verouderd en nog steeds woedend gestemd jegens Rosa. Het verwondert mij niets, dat je Mrs. Scarlet niet trouwen wilde, zei hij eens tegen zijn zoon. Ze had bijna mij aan den haak geslagen, maar ik heb mij nog net bijtijds losgewerkt! Pat dacht niet graag aan die dwaas heid van zijn vader en een oogenblik bleef hij zwijgen. Toen-zei hij: Wij schijnen niet bestemd voor het huwelijk, vader! Maajr terwijl hij dit zei, dacht hij on willekeurig aan een paar ondeugende grijze oogen. aannemen van st’eekgelden wordt be schuldigd, verklaart geen vermogen te bezitten. AI? Minister voor Sociale Za ken had hij in de Jaren 1925 tot 1932 een jaarwedde, die varieerde tusschen de 25 en 40.000 mark. Hirtsiefer verklaart dat i hij als Minister geen rijkdommen heeft kunnen verzamelen en verder is hij on- I schuldig. Voorloopig 400.000 steriliseeringen. en één langs de Zuidelijke route in Wes telijke richting. Doel van de vlucht was het verzamelen van gegevens omtrent de technische mogelijkheden voor de in stelling van transatlantische luchtdien sten tusschen Amerika en Europa. Het echtpaar Lindbergh vloog over Labra dor, Groenland. Ijsland naar Scandina vië, bezocht o.a. Moskou en andere dee- len der Sovjet-Unle en verschillende an dere Europeesche hoofdsteden, die een belangrijke plaats innemen in het inter nationale luchtverkeer. Zijn bezoek aan ons land en zijn aankomst in de Amster- damsche marlne-vlieghaven Schelllng- woude ligt nog versch in het geheugen. Over Afrika vloog hij vla de Zuidelijke route over den Atlantischen Oceaan naar Brazilië ep vandaar via de Mid- I den-Amerikaansche eilanden terug naar de Vereenigde Staten. De Lindberghs gebruikten een Lock- heed-watervliegtuig, ultgerusj. slechts I Wanneer elk zoo stond op h e t recht als hij dat doet op z ij n recht, dan waren er niet veel rechtsgeleerden noodig. na den ambassadeur de noodige instruc- naar goed uiterlijk den ouden heer niet blijvend hadden kunnen verstrikken lir haar netten. Ze gaf haar kamenier dus orders, zoo gauw mogelijk te pakken en zei: Ik ga niet trouwen met kolonel El lery. Dit kan je vertellen aan de overige leden van de huishouding. J Het bericht van de ziekte er zich in 't minst niet ongerust ovjer te ouden maken. Binnen een paar dagen is u weer op de been. Zoodra de dokter den patiënt echter verlaten ha, raadde hij Mrs. Sharpe, de huishoudster, aan, om den zoon van den moet zien. Waarom wil ze mij eigenlijk trou wen?... Ze wilde Pat hebben en, omdat die nu weggeloopep is, trachtte ze mij in te palmen en ik was zwak genoeg, om haar te vragen. Haar eenig doel was zeker om Mrs. Ellery van Ellery Place te zijn en, omdat John Scarlet niet an ders dan een parvenu was en zljzelve nu ook niet tot zoo’n eerste famile be hoorde. Een week vóór het huwelijk was hij het met ^ichzelven eens geworden, dat hij het toch niet zoo ver mocht laten komen en slechts enkele uren nadat Rosa haar brief aan hem had geschre ven, had hij het volgend exemplaar op gesteld aan haar: „Beste Rosa, Te elfder ure zal de beker van het ge luk aan mijn lippen voorbij gaan! Al verscheidene dagen heb ik mij minder wel gevoeld en gisteren ben ik naar Londen gegaan, om Sir Thomas Garner te raadplegen Onnoodlg tg zeggen, dat zijn uitspraak mij een schok bezorgde. Mijn hart, zei hij. was de hoofdschul dige: en toen ik hem vertelde, dat Ik aan den vooravond van mijn huwelijk stond verzekerde hij mij, dat het een misdaad zou zijn tegenover de vrouw, die ik wilde trouwen: U heeft een pleegzuster noodig. geen echtgenoote. zei hij met ronde woorden. Liefste, ik zou je niet willen veroor- deeien tot zulk een leven en ik voel, dat er mij maar èên eervolle weg je je vrijheid terug te geven...I Mijn ge- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. 25 Ze las den brief nog verscheidene ma len over, met een boosaardigen glimlach op de lippen. - Mij dunkt, ik heb 't u al heel mak kelijk gemaakt, kolonel Ellery, want van alle oude gekken is u wel de gekste! Hoe heb ik mij ooit een oogenblik kun nen voorstellen, dat ik zulk een brom beer van een man zou kunnen trouwen! Ik vrees, dat u geweldig zult worden uitgelachen, als het bekend wordt, dat uw verlooide u heeft opgegeven... Zal uw geliefde zoon niet furieus zijn? Rosa had een zeer goed doorzicht, maar haar verwaandheid verblindde haar wel eens: zij wist niet, dat haar bruidegom ook menig onaangenaam kwartiertje had doorgebracht. Naar mate de dag van zijn huwelijk nader kwam, begon hij zich af te vragen, of ’t eigen lijk wel een verstandige zet van hem was geweest Hij was zelfzuchtig en de Bedachte. dat hij nu te doen zou krijgen met een jonge vrouw, die eveneens in nlchzelve opging en die bovendien de koorden van de beurs in handen hield, deed hem met onrust de toekomst tege- invoer in steeds korter wordende tus- schenpoozen op elkander te laten vol gen. Gebrek aan kapitaal en de veelal tegen de Duitsche fabrikaten gerichte maatregelen van het buitenland hebben voor den Duitschen buitenlandschen handel nog een bizonderen terugslag op de afzetmogelijkheden gehad De rijks- regeering is bereid met alle landen der wereld In nauwe economische betrekkin gen te treden en het ruilverkeer te be vorderen met die landen, welke niet door kortzichtige maatregelen volken uit hun kring ui tsl uiten. Er kan niet dikwijls genoeg op worden gewezen, dat Dultschland zijn schulden slechts kan betalen door den uitvoer van waren en dat ook de omvang van den buitenlandschen import naar Duitsch- land op vérgaande wijze afhankelijk is van de bereidheid van het buitenland I om onze producten te betrekken. De I rijksbank was gedwongen de transfer- quota van 1 Januari 1934 af te verlagen tot 30 pet Deze maatregel wijst opnieuw op het verband tusschen schuldbetaling en uitvoer. wetenschappelijke basis schattingen te doen naar het aantal erfelijk belasten die voorloopig alvast, en binnen korten tijd, onderworpen zullen worden aan sterilisatie. Dit aantal wordt geschat op 400.000, vrijwel evenveel mannen als vrouwen Deze categorie personen is ertelijk belast met ziekten uit alle negen groepen die de wet opsomt als aanlei ding kunnende geven voor onderzoek ter sterilisatie. Het grootste deel echter van deze 400.000 menschen lijdt aan overgeëifde zwakzinnigheid. Ook de kosten van de sterilisatie van deze groep personen zijn begroot De operatie van den man zal ongeveer 20 mark kosten. Hij zal vier dagen in het hospitaal moeten blijven. De operatie bij de vrouw kost ongeveer 50 mark Zij zal echter ongeveer 8 dagen in het hospi taal moeten blijven. Zoo komt men voor de operatie-kosten alleen al op 14 mil lioen mark. Dit bedrag zal echter lager worden naarmate de artsen meer erva- Hng in de operatie krijgen. Dit kapitaal wordt aan de uitvoering van deze wet ten koste gelegd omdat men hierdoor later tientallen millioenen hoopt te be sparen die thans door de gemeenschap worden gedragen wegens de onkosten Older groote belangstelling van het 1 die de z°rg vcJ_or e~eli£k belasten en hun ptfbllek begongistermorgen te Bochum r het proces tegen den voormaligen Prui- j slschen minister voor Sociale Zake», 'x Heinrich Hirtsiefer en eenige anderen. Na voorlezing van de acte vdn beschul- diging lelgde Hirtslefer’s verdediger, de advocaat Heitmann uit Berlijn, een ver- Franscnen, zoomede de Canadeezen het echtpaar Berkuwitsch. Alle gearresteer den hadden groote geldwaarden bij zich. Bij een h'ransche onderwijzeres, die eveneens onder verdenking staat, wer den twee radio-ontvangtoestellen en een geheime zender gevonden. Tot de ge arresteerden behoort voorts een Fran- sene leeraar, die als translateur werk zaam was bij het ministerte voor de oor- logsmanne. Men heeft tot nu toe vast gesteld, dat eenigen hunner dikwijls rei zen naar Finland hebben gemaakt. Men vermoedt derhalve dat de geheele aan gelegenheid verband houdt met de groo- tt* spionnage-ai'faire, welke onlangs in 1 Finland is ontdekt. Indertijd hebben twee Finsche rechercheurs zich naar Frankrijk begeven, omdat men vermoed de, dat de ontdekte spionnage-organi satie eeq filiaal in Frankrijk had. De arrestatie, die Maandag en Dinsdag wer den verricht, hebben gedeeltelijk op het laatsje oogenblik plaats gehad. De ge arresteerde onderwijzeres had reeds naar koffers gepakt; zij stond op het punt het land te verlaten. Twee Russen, wier namen bekend zijn, zijn er in geslaagd de Fransche grens over te trekken. Men vermoedt dat zij de leiders der organi satie zijn geweest. Leger-uitbreiding en recht op alle defensieve wapenen. Non-agressie-pact voor 10 jaar aangeboden. De bladen wijden groote belangstelling aan de nota, welke gisteren door den legatieraad van de Fransche ambassade te Berlijn, Arnal, op den Quay d’Orsay is overhandigd. Hierin geeit de Fransche ambassadeur Poncet de volgende uiteenzetting van de Duitsche eischen; ie. Een leger van 300.000 man met kor ten diensttijd 2e. Het recht alle defensieve wapenen, zonder beperkingen. 3e Het aanvaarden van controle op semi-miiltaire organisaties mits deze ook voor de andere mogendheden geldt. 4e. Dultschland is bereid een non- agressie-pact Van W jaar te sluiten met zijn nabuurstaten. 6e. Dultschland elscht teruggave van het Saargebied, doch laat de Saarmijnen tot 1935 in Fransch bezit. Dit is evenwel geen diplomatieke nota doch eenvoudig een rapport van Poncet, na zijn besprekingen met Hitler. In Fransche diplomatieke kringen is men van meenlng, dat de tot nog toe bij de FranschDuitsche besprekingen gevolgde procedure zeer „elastisch” is zijn De nationaliteit van eenige gevan- gebleven en in de toekomst ook blijven aonon ntant nna nipt. vast. zgl. De Fransche regeerlng zal ook niet op het gisteren ontvangen document antwoorden met een nota, omdat het met één motor en wel een Wright- Cy- cione-motor. De motor heeft zich zoo wel in het sub-arctische klimaat van Labrador en Groenland als in het sub tropische en tropische klimaat van Afri ka en Brazilië uitmuntend gehouden. Lindbergh bleek dan ook zooveel ver- trouwen in de betrouwbaarheid der Dinsdagochtend vertrokken de Lind- Wright Cyclone-motoren te hebben, dat .nu—1—4.<- n>..u ni fry ai Zjjn iange afstandsvluchten zon- der aarzeling met zijn éénmotong toe stel durft ondernemen. Het is begrijpe lijk. dat hij bij zijn aankomst op Long Island den president der Wright Aero nautical Corporation, Guy W. Vaughan, hartelijk begroette. Ook zijn beroemde eerste solo-vlucht over den Atlantischen Oceaan naar Parijs met zijn toestel Spi rit of St. Louis en zijn groote luchtreis in 1931 naar Japan en China maakte hij j met Wright Cyclone-motoren. Eigenaar- dig is het, dat men juist den laatsten tijd in Nederland zooveel pech heeft ge- had met de motoren van een fabriek net toestel naderden, dook Lindbergh - I GOllkSCII E COURANT. plotseling in een wolkenbank en zag kans uit het gezicht te verdwijnen. Over de Hudson vloog hij in de richting van Manhattan en cirkelde laag boven En- gewood, over het huis van zijn schoon- moeder, mevrouw de weduwe Dwight Morrow, aldus zijp eerste groet brengend aan het 1-jarig zoontje John der Lind berghs. Toen vloog hij weer terug en daalde nabij College Point op de rivier. Na een korte ontvangst begaf het echt paar Lindbergh zich per auto naar de woning van mevrouw Morrow. Op hun vlucht van 48.000 K.M. heeft het echtpaar Lindbergh twee Oceaan- vluchten gemaakt en wel één langs de I BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Duitschlands handel met het buitenland Betaling der schulden alleen mo gelijk door uitvoer van waren. Gisteren is te Berlijn de eerste bijeen komst gehouden van den raad voor den Noordelijke route in Oostelijke richting buitenlandschen handel. De rijksminis- ter van economische zakep, dr. Bchmitt, wees erop, dat de rljksregeerlng den buitenlandschen handel beschouwt als een belangrijk bestandsdeel van de Duit- j sche volkshuishouding. De Duitsche buitenlandsche handel (in- en uitvoer bUeengerekend), is van het hoogtepunt van ongeveer 27 milliard in 1929 gedaald tot 10 milliard in 1932 en zal in 1933 niet veel meer bedragen dan 9 milliard De Duitsche buitenlandsche handel heeft nog geen deel aan de we- heropleving van het Duitsche bedrijfs- leven. De belangrijkste oorzaak voor dezen toestand moet worden gezocht in de ten in werking zal tredén. Dien dag tre- nandelspolltlek, welke de meeste landen den ongeveer 1.700 „Erbgesundheitsge- Den gevoera. iwev verlangen, ue uivwcr- king van de economische, wereldcrisis buiten het eigen land te houden, heeft vele regeeringen aanleiding gegeven de maatregelen tót vermindering van den I kolonel op te bellen of te telegrafeeren, dat hij zoo gauw mogelijk zou terug komen. Dus de huwelijksplechtigheid zal dan wel moeten ultgesteld worden? vroeg zij. "Voor het oogenblik wel. En kolonel Ellery zelve dacht, dat hij met zijn schrijven aan Rosa toch nog zoo ver niet van de waarheid was ge weest* Het was en bleef hem een ver klaring af, waarin hij den deskundige, architect Dresseler, wraakte omdat deze het licht is gebracht en reeds tot aan- houding van achttien personen, mee- rendeels buitenlanders, doch ook eenige verklaarde zich met deze zienswijze ac- j Franschen, heeft geleid. Onder de gear- -u—1—4. r»-1— -<-4. -i- resteerden bevinden zich verscheidene j vrouwelijke personen, daaronder de dochter van een gepensionneerden Fran- schen politiecommissaris. Sedert 48 uren 1 werden te Parijs vele huiszoekingen ver- i richt. eVrdere arrestaties worden ver- wacht. Het blad maakt geen nadere bij zonderheden bekend teneinde het poll- tie-onderzoek niet te bemoeilijken. De politie te Parijs toont zich erg terughoudend aangaande de door de „Petit Parisien” onthulde splonnage- affaire, wat doet veronderstellen dat zij vindt dat deze publicatie te vroeg is ge schied. De eerste arrestatie in deze zaak I zou reeds den I2en December zijn ge- schled en toen kwam men de geheele organisatie op het spoor. De arrestanten zouden voornamelijk Polen en Tsjechen oerghs uit Charleston in Zuid-Carolina en naderden zonder bijzondere gebeur tenissen New-York, waar zij echter ver wacht werden. Niet alleen dat zich op Long Island een groote menigte had verzameld, maar bovendien kruisten eenige foto-vliegtulgen van Amerikaan- sche nieuwsbladen boven de stad om de primeur van Lindbergh’s aankomst te hebben. Spoedig hadden deze vliegtuigen de Lockheed ontdekt en trachten het vliegtuig te naderen om van dichtbij lotos te maken. Het watervliegtuig der Lindberghs bleek minder snel te zijn dan de persvliegtuigen, doch toen deze

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1