3 irnemini ekbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 18480 BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen v 1.760 854 05 I i 1OO «0.— Het Mysterie Uit het Engelsch van EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Machtsverschuiving onder de volkeren. ^1 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUVVERKERK, OUDERKERK’, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag 3 Januari 1934 72» Jaargang BERGAMBACHT, PLAATS R HOORWEG prijzen zijn HOOFDSTUK III, (Wordt vervolgd). I.r, s|i'» In een ommezien iag Dick Singleton naast dit meisje. Hij tilde haar een wei nig op en keek haar in het doodsbleeke Vlet bons voor Miemeijer's tekende cwaliteils- a d e a u x. 't Verstand van de jeugd is niet een vat, dat gevuld moet worden; het is een haard, ivqarin het vuur ontstoken moet worden. FEUILLETON. HEN HOLT. gezicht; en er kwam lets van angst in zijn oogen toen hij weer dat bloedvlekje op haar borst en die andere roode vlek op haar witte japon zag. Een beklemd gevoel kwam over hem. Tijdens zijn ge sprek met het meisje had zij zich zon der eenigen twijiel ziek gevoeld, mis- schlen was ze wel doodelijk gewond! J Mii hropht hanrl »anhtUo naar Ha Hij bracht zijn hand zachtjes naar de plaats waar dat bloedvlekj^ als een roo de smet lag op haar blanke huid. Be hoedzaam lichtte hij het zijden lijfje wat op om naar de wond te zien, die naar nij zeker meende daar vlak onder moest liggen. Tot zijn verbazing echter zag hij geen wond. Het bloed op de huid had geen zichtbare oorzaak! Verbaasd onderzocht hij nauwkeurig haar mond, haar neus, zelfs haaT ooren. Doch hij vond niets, dat die vlekken kon hebben teweeg gebracht. Wat was dit voor een geheim? Wat beteeken.de dit alles? vroeg hij zich angstig af. Waren hem, toen hij bij zijn binnenkomen het jnoole meisje zoo goed had opgenomen, deze tragische bloevlekken ontgaan? Ón mogelijk was het niet, maar het leek hem toch niet erg waarschijnlijk Bij het kijken naar haar opvallend mooie huid en het wit glanzende tollet had hij die roode vlekken moeten zien. Ze waren er nog niet geweest toen hij met zijn vreemdsoortig verhoor was begonnen, daarvan was hij zeker! Hij was geheel van de wijs door al deze geheimzinnig heid en het duurde een poosje eer het tot hem doordrong dat hij iets moest doen om het meisje weer bij te brengen. rast. I Op die brieven, daar op den schoor- «heenmantel zag ik uw naam staan en j daardoor ontdekte ik juist mijn vreese- lijke vergissing. Ik stond juist op het 1 punt om weg te gaan, toen ik de deur I beneden hoorde dichtslaan en toen ik goed luisterde, hoorde ik iemand de trap opkomen. Ik had een ingeving, dat het i de bewoner van deze kamer moest zijn en in mijn angst deed ik dat met dat lampje. Ik wilde niet dat ik vanavond in dit huis gezien werd, ik ben hier In het geheim gekomen. Ze denken, dat ik op het Hot bal ben. U geloott me toch, niet waar. o, u moet mij gelooven! En mag ik nu weggaan? En zult u de politie niet Haten? Nee, zei hij langzaam. De politie Een belangwekkende bekeering. De beide dochters van den nieuwen Ja- pahschen gezant te Parijs, Sato, zyn naar de Echo de Paris meldt terwijl zy zich met haar vader, die aldaar besprekingen voerde, te Brussel bevonden, tot het lioomsch-Katholieke geloof overgegaan. Dit is met toestemming van de ouders geschied. Dc doop werd verricht door den Apostoli- schen Nuntius te Brussel. üe Paus heeft den bekeerlingen zyn bij zonderen zegen geschonken. In verband hiermede wyst de Echo de Paris erop, dat in hoogere Japansche krin gen een sterke neiging bestaat voor het lioomsch-Katholieke geloof. FRANKRIJK. Brand, in een bioscoop Drie kinderen ernstig gewond. in een bioscoop in Villejuil’ is Z .ndag tij dens een voorstelling voor kinderen brand uitgebro/en. Drie kinderen werden m het geurang -.rnstig gewond. Ernstige malversaties te Bayonne. Bankdirecteur aangehouden. Reuter meldt dat er een beveischriïc tot aanhouding is uitgevaardigd tegen den 48- jarigen öprge Stavisucy, een in Frankrijk ge- naturaliseerden Rus die als de hoofduader wordt beschouwd van ernstige malversaties. Onder verschillende pseudoniemen was bij sedert 1915 voortdurend gemengd in finan- cieele operaties waaraan een luchtje was. Omstreeks 1930 werd het plan bert imd dc bank van leening te Bayonne te wijzigen m een gemeentelijke credietinstelling, liaan- cieei beheerd onder controle van de staat. Stavisky slaagde er in een van zijn men schen aar. het hoofd van deze instelling ge plaatst te krijgen, den thans aangehouden Tissier, die niet alleen voor 50 millioen .stukken van het gemeentelijk crediet in om loop bracht, welks som toegelaten was en waarvoor registers met souches dienden, maar ook voor ongeveer 200 millioen val- sche stukken verhandelde, in het geheim uit de gedrukte registers gehaald en waarvan de souches onmiddellijk vernietigd werden. Tissier was tegelijkertijd directeur, kas sier en boekhouder. Het stroomt klachten van degenen die de stukken gekocht hebben. Naast betalingen van 10 tot 50.000 frs. van kleine ambtena ren en beambten zijn er die tot 400.000 frs. gaan. VEREENIGDE STATEN. Wolkbreuken in Califomië. Gedurende een vol etmaal zijn Noord- en Midden-Califonië geteisterd door wolkbreu- Ik kan verzekeren dat mijn regeerin;, die ganse', mijn vertrouwen bezit hetwelk meer dan ooit werd verdiend, door de po gingen tot financieele heropbeuring, door haar verwezenlijkt, evenmin het minste in zicht koestert ambtenaren, wier onwauidig- heid zou zijn bewezen, in hun eer te herstel len. ken, zooals men ze in dezen staat sinds 1877 niet meer had beleefd. Tot dusver zijn reeds de lijken geborgen van 31 personen, die bij de overstroomingen welke door de wolkbreuken zijn vyoorzaakt, om het leven zijn gekomen. Men vreest ech ter, dat het aantal dooden ruim 40 bedraagt. Voorts zijn honderden personen gewond, terwijl duizenden dakloos zijn geworden. De materieele schade, die is aangericht, loopt in de millioenen dollars. Roosevelt voor heete vuuren? Heden opening van het congres. Vandaag zal m Wasmngton de cogreszit- ting piecnug geopend worden, legen het georuiK in zal president Roosevelt ditmaal met persoonlijk ae presidentkele boouschap, waarin de groote lijnen der regeermgspon- tiek uiteengezet worden, voorlezen. Donder dag en Vrijdag zal Roosevelt een tweede boodschap aan het congres zenden. lerwyl men eerst verwachtte, dat de con greszitting buitengewoon stormachtig zou verloopen en voor Roosevelt zeer hacnelyk zou biyken te zyn, is men thans van mee- ning, dat de politieke atmosfeer geheel ver- aiiderd is, dat Roosevelt in het congres een krachtigen steun zal vinden en dat in de eerste dagen van de zitting geen ekele serieuze aanval op zijn politiek zal worden gericht. De verdere ontwikkeling van de ■houding van het congres aldus is de meest verbreide opvatting zal afhangen van de economische gebeurtenissen en in de eerste plaats van de politiek inzake den dollarkoers. Het „Witte Huis" weer nat? Men verwacht na Nieuwjaar, wanneer het Congres bijeenkomt, spoedig een officieele aankondiging of het Witte Huis weer „nat” zal worden. Deze vertraging is ontstaan doordat het district Columbia, waartoe Washington be hoort, zyn eigen plaatselijke „droge” wet heeft, welke alleen door het Congres kan worden ingetrokken. Met belangstelling wacht men af of Roo sevelt zal toelaten, dat in het Witte Huis weer wyn, bier en andere alcoholische dran ken hun intrede zullen doen, temeer daar be kend is, dat Mevrouw Roosevelt persoon lijk een vurig „af schaf ster” is. Toen het 3.2° bier werd toegelaten, stond Mevrouw >t dag /wordt het de aan- ed drukwerk loet worden VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT Behalve de wereldcrisis nog een speciale „Europeesche crisis”. Hoe staat Italië hiejjjpenover? door BENITO MUSSOLINI, premier van Italië. Afgescheiden van de wereldcrisis bestaat ook een speciaal Europeesche crisis. Europa is n.l. niet langer het werelddeel, dat de menschelijke beschaving leidt. De menschen, voor wie nadenken een pl'chf is, moeten deze dramatische conclusie maken, voor zichzelf zoowel als voor de anderen. Er is <-en tijd geweest, waarin Europa in staat kundig, intellectueel en economisch opzicht dc wereld beheerschte. De staatkundige overheersching stond in verband met zijn staatsinstellingen, de intellectueelc met zyn eeuwenlange voorsprong en de economische met het feit, dat het het eenig<‘ sterk ge- i;.dustrialiseerde vasteland was. Thans heeft er zich aan de overzy le van den Atlanti- sehen Oceaan een groot complex industrieels en kapitalistische ondernemingen ontwik keld. En in het Verre Oosten beweegt Japan rich met groote schreden naar een Wester- sche ontwikkeling, sinds het tijdens den oorlog van 1906 met Europa in nauw con- lacT is gekomen. europa kan intusschen nog steeds trach ten, het stuur der wereldbeschav’ng op nieuw in handen te krygen, wanneer het slechts in staat is tot een weinig politieke cenneid. Het moet zich houden aan de prm- i ipes, die het vroeger steeds in toepassing heeft gebracht. De bovengenoemde verstand houding tusschen de Europeesche staten kan niet tot stand komen, voordat de groote ongerechtigheden uit den weg zijn geruimd. Hiermee komen wij op een buitengewoon cn.slig onderwerp: de Volkenbond heeft lies verloren, wat hem staatkundige betee- l enig en geschiedkundige waarde had kun nen geven. Zelfs het doel, dat hij ourspron- feiyk nastreefde, is niet bereikt. Rusland, de Vereenigde Staten, Japan en Duitsch- iond zyn uitgetreden. Deze Volkenbond is uitgegaan van principes, die mooi klinken, wanneer zij worden uiteengezet, doch ab surd, wanneer men ze later ontleed en uiteengerafeld nauwkeurig bekyki. En welke oudere diplomatieke middelen zouden het contact tusschen de mogendheden weer kunnen herstellen? Locamo? Locarao is iets, dat op zichzelf staat. Locarno heeft niets te maken met de ontwapening. Men kan niet van het eene op het andere over springen. De laatste weken is er van alle kanten gezwegen over het viermogendhedn- pact, doch iedereen denkt eraan. Juist door. om zyn wy niet van plan, nog een.s het ini tiatief te nemen of vooruit te loopen, op een situatie, die vanzelfsprekend en onvermijde lijk moet rijpen. 1 verder den dienst en nog vóór hij haar kon opvangen, gleed zij met een zachten gesmoorden kreet op het vloerkleed. I waar zij in elkaar zonk en roerloos als een doode bleef liggen. Vervolgens vragen wy ons af, of Italië een ileapitalistisch land is. Wanneer men met kapitalisme dat complex van zeden, gewoon ten en technische volmaaktheden bedoelt, dat tegenwoordig het bezit van alle volke ren is, dan kan men zeggen, dat ook Italië kapitalistisch is. Dringt men echter meer door tot de kern van de zaak en onderzoekt men de dingen uit statistisch oogpunt (d. w.z. in verband met de meest uiteenloopen- de economische factoren), dan krijgt men do aanknoopingspunten voor ons probleem in handen en dan kan men ook zeggen, dat Italië geen kapitalistisch land is in den engeren zin van het woord. Op 21 April 1931 waren er 2.943.000 boeren, die zelf eigenaar waren van hun land, 1.631.000 pachters, en kolonisten en 2.475.000 andere landbouwers, boerenknechten, handarbeiders en dag’oo- ners in het landbouwbedrijf. Van onze bevol king staan dus 7.9 millioen menschen recht streeks in dienst van den landbouw. De in- dustrieelen tellen 523.000 zielen, de kooplie den 841.000, de al of niet zelfstandige hand werkslieden tezamen 724.000, de betaalde arbeiders 4.283.000, het niet-gewapend per soneel in overheidsdienst 849.000, het gewa pend waartoe natuurlijk ook de politie moet worden gerekend 541.000. In vrije beroepen en kunsten zijn 553.000 personen werikzaam, pp regeerings- en particuliere kantoren 905.000, Het totaal van deze groep en de landbouwgroep tezamen bedraagt 17 millioen. Vermogende menschen en rente niers zyn er in Italië weinig: slechts 201.000. Verder zijn er 1.945.000 studenten, 11.244.000 vrouwen >die in de huishouding werkzaam zyn en ongeveer 1.295.000 per sonen,' die behooren tot andere, niet door het bf.roep bepaalde standen. Uit bovenstaand overzicht blijkt dadelijk hoeveel verscheidenheid er gevonden wordt in de middelen van bestaan van het Ita- Paansche volk. Zy kunnen niet in één groote groep worden samengevat. De industrieelen, die heel wat lijken met hun geweldige aan tal van 523.000 zielen, staan vrijwel uitslui tend aan het hoofd van kleine bedrijven (met 50 tpt 500 man personeel) of van mid delmatig groote bedrijven (met 500 tot 5000 6000 man personeel). Eerst wanneer een bedryf meer dan 5 6 duizend personen werk geeft, kan het gerekend worden tot de groote industrie en in verband daarmee ook tot het superkapitalisme. Riertiit blijkt tevens, hoezeer Karl Marx in het ongelyk was, toen hy op grond van een apocalyp tisch schenfia beweerde, dat de menschheid in Hij ging naar een muurkast en kreeg een karaf brandy. Nadat hij een wijn- glaï halfvol geschonken had, ging hij naar het bewustelcoze meisje terug, liet zich weer op de knleén vallen, lichtte haar hoofd een weinig op en het gelukte hem een scheutje van het opwekkende vocht In haar mond te gieten. Dadelijk daarop hoorde hij een zucht en nog even later begonnen de oogleden met de gou den wimpers te trillen. Hierdoor aange- moedigd deed hij een tweede poging Drink eens, zei hij zacht. U zult da delijk weer heelemaal opgeknapt zijn. Ditmaal slikte het meisje uit eigen be weging een mondjevol van den drank door en langzaam openden zich de blau we oogen, die eerst een paar seconden wezenloos rondstaarden en daarop een uitdrukking van verwondering kregen, welke echter spoedig weer plaats maak te voor dien vreeselijken angst van daarnet. O Sidderend en kreunend stiet zij den uitroep uit; dj oogleden sloten zich weer en het leek Singleton dat zij opnieuw het bewustzijn zou verliezen. Kom kindlief zei hij. Drink nog eens een slok, dat zal je goed doen en je moed geven. Terwijl hij sprak lichtte hij haar hoofd wat op en Juist wilde hij het glas weer naar haar mond brengen, tóen er iets op den rug van zijn hand spatte, zoodat er een onregelmatige roode vlek ont stond. twee volkomen verschillende en voor eeuwig onverzoenlyke klassen kon worden verdeeld. M.i. moet Italië ook öen land met sterk uiteenloopende middelen van bestaan blijven, met een krachtigen landbouw, want deze is de basis van alles. Zoo is b.v. de lichte op leving der industrie van den laatsten tyd te danken aan de tamelijk goede oogsten van de laatste jaren. Verder hebben wij een in dustrie noodig van gezopde, kleine en mid delmatig groote bedrijven, benevens een bank, die zich niet met speculaties bezig houdt en een handel, die zijn onvervreemd bare taak vervult om snel en op rationeele wijze de waren onder het bereik van de ver bruikers te brengen. (Nadruk verboden). BUITENLANDSCH NIEUWS? BELGIë. Betooging tegen de Regeering. W egens wederindienstneming ontslagen ambtenaren. Op Oudejaarsdag is et te Brussel een be- toögrng tegen de regeering gehouden, op touw gezet door de Ufac, de Union des Fraternelles de Campagne, waaraan door leden van verschillende vereenigingen, r.oofdzakelyk van oudstrijders, werd deel genomen. Aanleiding tot deze betooging was het feit, dat de ministerraad onlangs besloten heeft tot hc: weder in dienst stellen van eenige Vlaimsche ambtenaren, die na den oorlog waren ontslagen wegens onwaardig gedrag. De achtergrond van deze ueweg ng blijkt anti-Vlaamsch te zijn. De premier had reeds vóór de betooging te kennen gegeven, döt de regeering voor haar daden alleen verantwoordelijk was jegens den koning en het pai lenen l. De betoogers legden bloemen by het graf van den onbekenden soldaat; de voorzitters der deelnemende vereenigingen hadden zich voordat de stoet vertrok naar het koninklijk paleis te Laken begeven en daar een blief aan den koning overhandigd waarin gepro testeerd werd tegen het besluit tot het we der in dienst nemen der betrokken ambtena ren en verzocht werd een nieuwe regeering te benoemen „een. nationale regeering, in de eerste plaats uit patriotten bestaande en ge heel vry van de combinaties en compromis- Hi] keek haar met heimelijke nieuws gierigheid aan Even kwam de gedachte adn een „afspraakje” bij hem op, maar toen hij haar nog eens goed in het no bele gezicht keek, verwierp hij dit denk beeld onmiddellijk. Hij was verbijsterd, hij wist absoluut niet, wat hij ervan den ken moest en toen nij nogmaals haar oogen op zich gevestigd zag, voelde hij zich vreemd bewogen. Toch waren er dingen, die opheldering verelschten. Hij keek weer naar d^ tafel, waar de over blijfselen van Het verbrijzelde lampje flikkerden in het lichtschijnsel. U wist nletAdat u hier wederrech- telflKfn mijn woning was? U dacht dat hier iemand anders woonde, en toch draaide u die lamp af, opdat het hier donker zou blijven en u daardoor niet gezien zou worden? is het zoo'niet? Weer bloosde zij en haar stem klonk smeekend toen zij met haar opheldering I begon Ik had juist mijn vergissing ont dekt, kapitein Singleton. Kent u mijn naam? riep hij ver- I sen .van de party-politiek”. De koning heeft op dezen brief geant woord dat hy er prys op stelde mede te deelen, dat de regeering hem tot nog toe niet één voorstel tot het in eer herstellen van bedoelde ambtenaren had voorgelegd. Wees er Van overtuigd (aldus koning Albert), dat ik nooit een maatregel zal be krachtigen, die er naar streeft alle rechten en voordeelen van hun staat, terug te schenken aan staatsambtenaren, die gedu rende den oorlog in hunne verplichtingen te kort zyn geschoten. toon van twijfel in zijn stem. Men zou kunnen veronderstellen, dat uw weige ring uit onwetendheid voortkomt. Hij zweeg, want het meisje schrok, alsof zij een slag had gekregen. In haar mooie oogen kwam plotseling een vreem de, wilde blik van angst en ontzetting, zij wankelde en kiemde zich aan de tafel vast om niet te vallen, haar oogen waren strak omlaag gericht. Hij volgde haar blik en even boven de laag uitge- sneden hals van de japon zag hij op eens een donkerrood plekje, terwijl hij op den rand van de witte zijde, vlak tegen het roomige blank van den nuld nog zoo n vlekje ontdekte. Hij was sol daat en had heel wat gevechten mee gemaakt en onmiddellijk herkende hij de noodlottige kleur. Bloed! riep hij. God, kind, heo je Hij zag dat zij op het punt stond om flauw te vallen en schoot op haar toe om haar te helpen. Juist op dat oogen- blik ontmoetten de oogen van het meli- je, waarin de doodsangst te lezen stona, de zijne; toen weigerden 'haar knieën ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie felef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in heUZaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. zal ik niet halen op één voorwaarde. - -- Welke voorwaarde? vroeg zij flulk- je bezeerd? terend. Dat u mij den naam zegt van den man, met wien u een samenkomst nier hebt gehad. Nee, nee, fluisterde zij gejaagd. Dat kan ik niet. Maar die voorwaarde is toch heel billijk, nietwaar? Zooals u ziet, vraag ik niet naar uw eigen naam. maar alleen een naam, waardoor u de geloofwaar digheid van wat u mij verteld heeft, eenigszins kunt bewijzen. En ik zweer u, dat die naam mij nooit meer over de lippen zal komen. Maar ik kan het u niet zeggen ik durf het niet. U durft niet? Er was een lichte GOTISCHE COIIRA M. »N.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1