lernemini lp :R eekbank tmmée GOUDAtf NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag B Januari 1934 72"Jaargang tfo. 18492 BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen f 1.760.854 05 ioo t 100.— Het Mysterie ede tin Een Kabinetscrisis in België bezworen. BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, nFeIJWERKERk’, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 91 ƒ0.50. Op vinden zich 68 Duitschers. Üzen zijn is FEUILLETON. R HOOÏJWK'.' HOOFDSTUK IV. (Wordt vervolgd). I I ar het de aan- }oed drukwerk moet worden CKKRIJ 1AN ZOON. Boek- atsing Met bons voor Niemeijer's bekende kwaliteits- c a d e a u x. Uit het Engelsch van BEN BOLT. moet dadelijk Scotland Yard opbellen. Ja meneer! in twee tellen! Jackson verdween op een draije in zijn vertrekken en singleton keerde zich om naar de Uit. Daar kreeg hij opeens zijn koiier m het oog, die naast den ingang stond, waar hij hem bij zijn binnentre den had neergezet. Hij tloot zachtjes en mompelde: Wat kan een mensch toch makkelijk in-den val loopen. al is hij zoo onschuldig als een lam. Daar zou ik nu een omslachtige uitlegging van’ hebben moeten geven’. Hij nam den koiier op en ging met de Uit naar zijn eigen étage. Daar ging hij naar de teletoon, die op het bureau bij het raam stond en belde Scótland Yard op. U spreekt met kapitein Singleton van Belvoir Mansions in Saxony Sstreet. Er is hier een moord gepleegd, of ten minste, het lijkt er veel op. Op de étage, boven die van mij. Het beste is, dat u dadelijk iemand stuurt. Ik heb den agent die de wijk heeft, laten waarschuwen. - Een man oï een vrouw? klonk de oiflcleele vraag. Een man ik ken hem niet. Het schijnt dat hij is doodgestoken. Hm! Ik zal dadelijk Iemand sturen om de .zaak te onderzoeken. Raakt u in- tusschen niets aan en geeft u alsjeblieft dezelfde instructie aan den politie-agent. Best EN LEEFTIJD. :r soung sensatie tot dag wordt jgiment artillerie te Ulm. Later werd Von I ritsch aTdeeliwsehef w mtatatart» „s I lijken worden geborgen. In totaal zijn 132 mijnwerkers ingesloten. Klopteekens Hij draaide het licht weer uit, sloot de deur van de étage en snelde naar be neden met de portefeuille en het por- overgangstermijn in te lasschen om voor de reeds verzonden waren overbodige onaangenaamheden te vermijden. De Finsche regeering heeft zulks evenwel uit technische overwegingen van de hand gewezen. Daarop is van Duitsche zijde de stopzetting van den invoer van boter, kaas en eieren van kracht verklaard. TSJECHO.SLOWAKIJE. Poging tot redding der mijnwerkers. Nog steeds onzekerheid omtrent hun lot. Vermoedelijk alle ingeslotenen omgekomen. Tot nog toe konden uit de door een hevige ontploffing geteisterde mijn Nelson III 16 kolonel en vervolgens artillerie te Schwerin en Stettin. In het jaar 1930 werd hy bevorderd tot generaal- nad, was het meisje indien althans naar bezwijming écht was geweest en niet voorgewend weer bij kennis ge komen en heengegaan. Er kwam opeens weer een ernstig wan trouwen in hem op. Was zij wel zoo on schuldig als zij er uitzag? Wist zij iets af van de vreeselljke geschiedenis, waar van de stomme getuigen, die roode drup pels op haar Japon, haar zoo hadden doen schrikken? Het was heel wel mo gelijk. Het feit, dat zij op zoo geheim zinnige wijze in zijn woning was ge weest. haar volstrekt onvoldoende ver klaring daarvan, haar weigering om den naam te noemen van den man, met wlen zij daar een samenkomst had gehad en haar beeltenis, die uit de portefeuille van den overledene was gevallen, dit alles wees erop, dat zij met de misdaad in verband stond. Hij schrok van zijn eigen conclusie, maar toch groeide zijn argwaan bijna tot overtuiging. Weer keek hij naar de mi- nlatuurfoto In zijn hand en staarde naar het liefelijke meisjesbeeld En terwijl hij zoo staarde, verdween zijn wantrouwen weer, wijkend als voor een onzichtbare kracht. Konden deze oogen, met hun lie ven, blijden glimlach, de oogen van een moordenares zijn? Was dat reine en 11e- feJljke gezicht het masker van een ziel, die in zulk een misdrijf betrokken kon zijn? Het leek hem onmogelijk en hij mompelde Neen, neen, hét is buitengesloten dat zij. Midden in deze woorden bleef hij ste- F RANKRUK. Wat wordt te Rome voorbereid? De Franschen tegen herbewapening der Duitschers en ingrijpende herzie ning van 't Volkenbondshandvest. Bijna alle Fransche bladen, die over de besprekingen tusschen Mussolini en sir John Simon schrijven, vragen zich af: „Wat de Fransche regeering vastbesloten front zal blyven maken tegen elke weder bewa pening, waardoor het evenwicht der strijd krachten in ’t land zou worden verstoord, Frankryk van zyn bondgenooten en vrien den zou worden gescheiden en den kleinen mogendheden een herziening der verdragen zou kunnen worden opgedrongen. Omtrent de besprekingen tusschen Mus solini en sir John Simon wordt van En- gelsche zyde uit Rome gemeld, dat Simon den geheeien Woensdag heeft besteed aan de bestudeering van verschillende tele- giammen uit Londen en van het Fransche memorandum. In de byeenkomst met Mus solini is de ontwapenmgskwestie uitvoerig besproken, aangezien de bespreking slechts diende ter wederzydsche orienteering. Te Rome bestaat de indruk, dat het Britsche ej, het italiaansche standpunt inzake de ontwapening zeer weinig van elkaar afwy- ken. Men is van meening, dat het er niet om gaat óf Duitschland 3UO.OOO soldaten zal hebben of niet, doch of er een einde zal worden gemaakt aan de dóór de vredes verdragen geschapen kunstmatige ongel yk- heid. Slechts ontwapening op de basis van eerlijke overeenstemming beschouwt men als de moeit^vaard. De corresjJWident van de Daily Telegraph weet uit Rome te melden, dat Mussolini be reid is halverwege tegemoet te komen aan maatregelen, waardoor een compromis tus schen Parys en Berlijn tot stand zou kun nen komen. Hy wenscht echter alles te ver mijden wat op een ultimatum lijkt. VEREENIGDE STATEN. Millioenennota van Roosevelt. Een tekort voor dit jaar van 7300 millioen dollar. Leening van 10 milliard aangekondigd. President Roosevelt heeft de begrooting ingediend. Hij schat het deficit voor dit jaar op 7.300 millioen en voor het volgend jaar op 2.000 millioen. Roosevelt hoopt, dat de begrooting in 1936 in evenwicht zal kunnen worden ge bracht met een overschot van 14 millioen. Ten einde de begrooting voor het vol gende jaar in evenwicht te kunnen brengen zal het ongeacht de uitgaven voor de NRA of de buitenlandsche schulden noodzakelyk zyn binnen zes maanden 10.000 millioen te leenen. De president der Vereenigde Sta ten gelooft niet ^at deze operatie moeilyk zal zyn. Hy is van meening dat de onme- telyke voordeelen de kosten rechtvaardi gen. De uitgaven worden geschat op 5.960 millioen, waarvan 3237 millioen komen op de gewone begrooting, tedwyl de rest bestemd is voor de administraties, welke belast zÖn met den wederopbouw van het bedrijfsleven. Voor de ondersteuning van de banken, spaarbanken en hypotheekbanken, zoomede voor den vrywilligen arbeids dienst, de uitvoering van openbare werken Door tusschenküLUst van Koning Albert. o aai f iin'a i'uj*-. - troffen, zyn nooit algemeen aanvaard ge worden. Men is in deze zaak ook niet vry van gevoelsargumenten gebleven. De heele kwestie, aldus het oordeel van den Koning verder, dient nu opnieuw ter hand te wor den genomen. Men zou wys handelen met de gevallen, waaromtrent blykens d^ ver schillende commissies, die reeds met de zaak der gestrafte ambtenaren werden belast, geen twyfel bestond en die reeds herzien zyn, ais definitief geregeld te beschouwen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, die hoe genaamd niet voor herziening in aanmerking kunnen komen, Blyven dan nog de twyfel- achtige gevallen. Deze zouden voor herzie ning aan een commissie van drie hooge magistraten worden onderworpen, leder geval zou afzonderlijk behandeld worden en by K.B. definitief zyn beslag krygen. Deze piocedure zal binnenkort by Kon. besluit worden vastgelegd. Verder komt het Staatshoofd in zyn nota op tegen de voorstelling van zaken, als zou- len de ministers een beslissing hebben ge- tioffen in deze kwestie. De ministers had den geen beslissing te nemen, zegt de nota. Aldus is nu de Kabinetscrisis, die sedert de betooging der onder anti-Vlaamsche lei ding staande „fraternelles” de politieke at mosfeer vertroebelde en op een door velen zeer ongeschikt geacht opgenblik dreigde los te komen, voorloopig weer van de baan. Gül INIIE COURANT. reusachtige steekvlammen grooie hitte ver oorzaken. Alle toegangen tot de ongeluksmyn zyn ingestort. Giftige gassen stygen uit de schacht omhoog, tengevolge waarvan ver schillende leden der reddingsbrigade het bewustzyn verloren. De orde wordt gehand haafd door ruim 100 gendarmes, die moeite hebben de vele honderden verwanten der slachtoffers buiten de hekken van het ter- rein der onderneming te houden. Mijn brand oorzaak van de ont ploffing? Omtrent de oorzaak van de ramp heeft men nog geen vermoeden. Het kan zoowel een ontploffing van brandbaar gas zyn ge weest als een explosie van het dynamiet- depot. Vaklieden verklaren, dat in de Nel- sonmyn reeds sedert eenige dagen een myn- brand woedde, die men met de grootste moeite, doch tevergeefs trachtte tegen te gaan. Dezen mynbrand acht men de vermoe- delyke oorzaak der ontploffing. De vier ge redde arbeiders hebben zich in zooverre hersteld, dat zy hun eersten indruk van den brand konden beschryven« Plotseling hadden zy in de myn een beklemmende rook bemerkt en getracht naar de liftkooi te ko men. Toen zy echter niet verder konden door den rook, waren zy den anderen kant nagegaan en er in geslaagd door den nood uitgang van schacht 7 naar boven te komen. In schacht 7 moest vanmorgen tegen 4 uur het reddingswerk worden gestaakt, aange zien een zwarte rook door de myn trok. De myn moest worden gesloten. Onder de omgekomen mijnwerkers be- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede B handelaren, Advertentiebureau* en onze 'agenten en moeten daags vóór de plaal aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. regeering voorgesteld wederzijds een zeke- ieu overgangstermijn in te lasseten on. - Eome ;oorberei(j,,, Men hoort in de meeste artikelen een ze kere vrees voor de mogelijkheid, dat Mus solini den Britschen minister van buiten landsche zaken zal weten te winnen voor zyn plannen tot reorganisatie van den Vol kenbond. De Ere Nouvelle acht elke poging, om tot een vengelyk te komen tusschen het internationale fascisme en de internatio nale democratie, utopie. Simon als verte genwoordiger der groote Engelsche demo- cratie moet den fascistischen dictator dui delijk maken, dat het verloren moeite den Volkenbond te willen hervormen. De Excelsior bereidt zich reeds voor op een Engelsch-ltaliaansche bemiddelings- setie. Het blad acht het nutteloos critiek te cefenen op de compromisformule, voordat deze bekend is. Toch kan men zeggen, dat gen, keerde zich toen om en ver let de etage, nu zonder het licht uit te doen Hij draafde daarop in razende vaart naar beneden, in het sous-terrain bleef hij stilstaan voor een deur, die toegang gat tot de woning van den concierge en diens vrouw. Hij drukte met kracht op het schelknopje en van binnen klonk de electrische bel met een lawaai alsof er een brandalarm ging. Ten overvloede gaf hij een paar haide slagen op de deur en geen minuut later hoorde hij van binnen een stem, die boos vroeg: Maar om ’s hemelswil Gauw, Jackson! Maak open! Op no. 4 is iemand vermoord! Bijna onmiddelijk daarop werd dé deur geopend en verscheen een man In pyama met een ietwat verkleurde ka merjapon er over heen. Aan zijn steen rood gezicht, zijn kort geknipte snor en zijn geheele voorkomen trouwens her kende men dadelijk den oud-milltalr, terwijl zijn manier van doen den goed gedresseerden huisknecht verried, die, wat er ook gebeurde, nooit eenige emotie toonde. Iemand vermoord, zei u, meneer Singleton? Ja, in de bovenste suite. Een onbe kende, die... Dat zal die heer zijn, dien gisteren door meneer Tracy hierheen is gestuurd. Hij Gauw man! viel Singleton hem in de rede. Schiet gauw wat kleeren aan en ga Topper halen. Hij heeft nier de wijk, ik heb hem daarnet nog gezien. Ik majoor, op 1 October 1931 benoemd tot com mandant der eerste cavallerie-divisie te Frankfurt a. d. Oder, terwijl hy op 1 Octo ber 1932 het commando aanvaardde over de derde divisie in de „Wehrkreis III” Berlyn au luitenant-generaal. Mislukt noodhuwelijk. Ter beschikking van de justitie te Ebers- wald zyn gesteld een altudent en een jeug dig acteur, die zich te verantwoorden zuilen hebben wegens ontvoering van een minder jarig meisje. De acteur wilde trouwen met een 17-jarig schoolmeisje, doch de ouders wenschten hun toestemming niet te geven. Het jonge paar besloot een noodhuwelyk te forceeren en daardoor de ouders voor een fait accom pli te stellen. Samen met hun beider vriend, den student, zetten zij een auto ongevol in scène. Zy reden in den afgeloo- pen nacljt naar het dorpje Trampe en de acteur stelde het voor, alsof hy zyn rugge- graat had gebroken en voor zyn sterven rog wilde trouwen. Om het geval geloof waardiger te maken, had men de kleeding van den acteur gescheurd, hem een verband aangelegd en zoowel het verband als zyn gezicht en handen met varkensbloed be smeerd. De burgemeester van het dorpje stond op het punt het jeugdig paar in den echt te verbinden, toen de brigadier-veldwachter argwaan kreeg. De twee jongelui werden naar het huis van bewaring overgebracht en het meisje werd in den loep van den ochtend door haar moeder teruggehaald en weer naar school gestaard. Geen boter uit Finland. Duitschland zet den invoer stop. Uit Berlyn wordt gemeld dat de bevoeg de Duitsche instanties instructie hebben ge kregen den invoer van boter, kaas en eieren uit Finland geheel te staken en wel reeds met ingang van 6 Januari. De Duitsche regeering had de Finsche ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad f 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Dick Singleton was als versteend. Met zijn oogen doorzocht hij het heele ver trek, speurend in alle hoeken en op alle verborgen plaatsen, of hij haar aanwe zigheid kon ontdekken, maar hij vond haar niet. Terwijl hij verdiept was ge weest in alles wat hij boven gevonden 1 tretje in de hand. Weer op zijn eigen portaal gekomen, was hij in een paar stappen voor zijn kamer. De deur stond open, net als toen hij naai boven ging, de lamp op de schoorsteen brandde nog; de donkere vlek op net plafond was grooter gewor den en op het dikke haardkleed vormde zich reeds een klein plasje bloed; maar net meisje lag niet meer op de plaats, waar hij naar had heen gesleept. Verdwenen! schreeuwde hij heesen, weg! De Belgische premier, De Broqueville, heeft gisteren ten paleize van gedachten gewissela met koning Albert. Voor dit on derhoud bestnod een bizondere aanleiding: in België toch had zich een kabinetscrisis ontwikkeld, die zoodanig was verscherpt, □at het niet uitgesloten moest worden ge acht, dat het ministerie, misschien vandaag reeds van het tooneel zou verdwynen. Een tydje geleden is een besluit genomen, hierop neerkomende, dat ambtenaren, wiei. na den oorlog hun congé werd gegeven, om. dat zy waren betrokken by activistische ac ties, weer m dienst konden worden geno men. Deze kwestie van de rehabilitatie der aigezette ambtenaren had in den boezem van het kabinet gevaarlyke spanningen doen ontstaan. Feitelyk is het conflict, het gei olg van meemngsverschilien tussenen de liberale ministers, die op het genomen be- si uit willen terugkomen, of altnans het ef fect ervan aanmerkelyk verzwakken, en de katholieke kabinetsleden, die van oordeel vzaren, dat aan het besluit, hetwelk het her stel in hun functies van naar huis gestuur de staatsambtenaren behelsde, stipt de hand moet worden gehouden, temeer, daar de liberale ministers er zich in den beginne eveneens volkomen mee hadden vereenigd, zoodat zy feitelyk thans hun woord heb- i*-n gebroken. Een Ministerraad waarin een beslissing zou vallexi, werd gistermiddag gehouden en duurde van drie tot acht uur. Toen de mi nisters om 8 uur de ambtswoning van den premier verlieten, verklaarden zy aan de wachtende journalisten, dat het gevaar voor een regeeringscrisis was geweken; zy wa ren er echter niet toe te brengen, zich in dt tails over het bereikte resultaat uit te htem b |A Eerst een uur nadien werd aan de pers een communiqué verstrekt, waarin onder mevr wordt gezegd dat de Koning aan de regeering een nota liet geworden, vergezeld gaande van een begeleidend schryven, in welke nota het Staatshoofd zijn opvatting ten aanzien van de weder indienstneming van de afgestelde Ryksambtenaren en lagere beambten uiteenzette. De ministers, aldus het communiqué, hebben zich eensgezind by de Koninklijke zienswijze aangesloten. Naar later nog bekend werd, constateert de Koning in zyn nota, dat de kwestie der activisten-ambtenaren in 1919 op een byna van departement tot departement verschil lende wyze is behandeld geworden. Er was geen eenvormigheid van procedure en er werd ook niet de gewenschte ruchtbaarheid aan gegeven. Daar de Belgische wetgeving geen toestanden, als zich tydens den oorlog voordeden, had voorzien, hoeft dit geen ver wondering te baren. De besluiten in 1919 ge- De oogen zijn een manuscript, voor velen in Hebreeuwsche letters. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Nieuwe chef der legerleiding. Baron von Fritsch benoemd. De rykspresident heeft op voorstel van den ryksweerminister den bevelhebber van Wehrkreis III”, luitenant-generaal baron v. FrKsch, met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot chef van de legerleiding. Luitenant-generaal Werner baron von Fritsch is op 4 Augustus 1880 te Benrath (Rynland) geboren. Op 21 September 1898 kwam hy by het regiment veld-artillerie te Darmstadt als „Fahnenjunker”. Op 27 Ja nuari 1900 werd hy bevorderd tot luitenant. Op 22 Maart 1933 werd hy als kapitein overgeplaatst by den grooten generalen staf. Ook tydens den wereldoorlog was hy werkzaam by den generalen staf en in 1917 werd hy bevorderd tot majoor. Na den oorlog kwam hy by de ryksweer en in 1922 werd hy overste by het vyfde rej/ Fritsch afdeelingschef op het ministerie voor de ryksweer. Op 1 Maart 1927 werd hy bevorderd tot mijnwerkers ingesloten. Klopteekens wor- olonel en vervolgens tot commandant der 1 den van hen niet meer gehoord. De vooruit- 1 zichten, dat men de ingeslotenen levend zal 1 kunnen redden, zijn zeer gering, omdat de ken, want een nieuwe gedachte kwam bij hem op. Uitgezonderd de concierge beneden, was hij de eenige, die zich met den vermoorde in het huis bevond. Het was noodzakelijk dat hij de zaak zoo spoedig mogelijk bekend maakte, wilde hij niet in verdenking raken. Hij liep op de deur toe, maar het schoot hem door den geest, dat hij de portefeuille nog in zijn hand hield. Als deze bij hem gevon den werd Hij rende naar boven en, na opnieuw het licht te hebben opgedraaid, ging hij op den stoel toe, waarin de doode nog steeds in zijn Ineengedoken houding ge zeten was. Het miniatuur nad in de por tefeuille gezeten; voordat hij deze neer legde op de plaats, waar hij haar gevon den had, moest hij het portretje er weer in doen. Een oogenblik aarzelde hij en keek naar de oogen van het meisjespor tret En terwijl hij zoo keek, was het hem, of de blijdschap uit die oogen week om plaats te maken voor den smeeken den, doodsbangen blik, dien hij in de levende oogen had gezien, toen het meis je hem zoo plechtig had verklaard, dat zij onschuldig was. Als dat werkelijk zoo was. dan zou dit Kleine portret, als het in het bezit van den vermoorde werd gevonden, naar in groote moeilijkheden kunnen brengen Langzaam stak hij het portretje in ten van zijn binnenzakken, wierp de porte feuille achteloos weer op de plaats waar ze eerst gelegen had, keek snel rond om te zien of er niets anders was, dat hem en het meisje !n verdenking kon bren-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1