0M2ETBELASIINS ONZE P8IJZEN Eau de Cologne's, Parfumerie!, Toiletartikelen Jongste Bediende Jac. Mul KILO KAASJES APPELSIROOP J.C. DEN BOER Wz. FORD 1930 Aanbesteding ADRI v. MAAREN - Wijdstraat 13 Adri v. Maaren, Wijdstr. 13 WINKELJUFFROUW een flinke Juffrouw 'n Enorme sorteering Pijpen Ondanks de Handhaven wij Volvette 5 63 ct per stuk OPENING HERFST 40 ct. p 24 ct. p K.G blik K.G. blik GROENENDAAL 13, Telef. 2012. Ontspanning voor iedereen. Lekkerkerk. ?JKB1 >1K HKIIRTEN. A. J. OPSTELTEN, Net Jongmensch NETTt JUFFROUW Spoorstraat 31 - Tel. 2955 Brandstoffenhandel overstroomde. De beide arbeiders, die zich konden redden, zagen nog kans ook de moe dei van één der verongelukte arbeiders te redlen. Zij was een dag te voren gearriveerd om haar zoon te bezoeken en woonde op een kamer op de bovenste verdieping van de centrale. Ten gevolge van den dichten mist is men er nog niet in geslaagd nauwkeurig do oorzaak van de doorbraak vast te stellen. LUCHTVAART. De Poet jager op de terugreis. Gisteravond omstreeks 8 u,ur (Amst tijd) is de Postjager van Tjiliiitan ver trokken De Postjager weer teruggekeerd, later weer vertrokken. De Postjager is, na het vertrek van Tjiliiitan wegens een defect ean de ben zineleiding naar dit vliegveld terugge keerd, maar is om 6 uur v.m. (Java tijd) wederom vertrokken. Het lag In het voor nemen direct naar Alorstar te vliegen Voor dit do?l is 360 liter benzine bijge laden. i Door de Bataviasche Radiovereeniging is hét vertrek van den Postjager van het \liegveld Tjiliiitan uitgezonden. Te Ban doeng hebben twee kortegolfzenders van onderscheidenlijk 31.86 en 29.24 M. het ooggetuigeverslag van den heer A. Zim merman van het dagblad l'Orient op nieuw uitgezonden. De N.C.R.V en de V.A R.A hebben er voor gezorgd, dat luisterend Nederland, het vertrek van \sjes c.s. uit Indië ook heeft kunnen luisteren. Vrijdagochtend heeft de Postjager nog proefgevlogen. Een klein vliegtuig van de militaire luchtvaartafdeeling heeft geobserveerd, wat precies gebeurde met de sleepantenne. Als bijzonderheid kan mepgedeeld worden, dat de Posjager op de heenreis in 47 vlieguren 4U antenne kogels heeft verspeeld. Thans is voor de sleepantenne een speciaal gewicht ge maakt met vleugels, zoodat de Postjager in Holland terug zal keeren met een vliegende antenne. De belangstelling. Voor het vertrek van den Postjager bestond niet zoo n groote belangstelling als bij het vertrek van de Pelikaan De vliegers voor dè mlcrophoon. Voor het vertrek is de-bemanning van do Postjager voor de mlcrophoon ver schenen. Luitenant Asjes zei o.a.: „Wij zullen trachten van de*,c reis te maken, wat er van te maken vale. Wii hebben het voorbeeld voor ons 7ï,n een schitterend geslaagde reis, die dank zij een bestaande organisatie zoo prach tig is afgeloopen. Wij verwachten van deze organisatie ook op dezen tocht het aller mogelijke en wij weten ook, dat degenen, die onderweg aanwezig zijn zuilen helpen, waar zij kunnen. Ik dank hen voor hetgeen zij gedaan hebben en bij vooroaat reeds voor hetgeen zij zul len doen. Wij gaan nu zoo meteen vers trekken, wij zullen trachten alles zonder eenig risico te volbrengen." Geysendorffer maakte zijn excuus, omdat hij zoo n slecht spreker is. Maar voor de luister aars in Holland, waarvan hij zich niet kon indenken, dat die zijn sterh zouden hooren wilde hij noodgedwongen iets zeggen, ofschoon hij eigenlijk niets te zeggen had. Met verlangen zag hij het oogenbiik tegemoet om weer in het va derland terug te komen. Wij zullen pro- becren het beste er van te maken, wat er van te maken is Van Straeten hoopte, dat zij het er goed zouden af brengen Te Alorstar aangekomen. Het Comité Snelpost Ned.-Indië be richt, dat de Postjager te 4.40 (Gr. tijd) te Alorstar is aangekomen. Te 5.20 uur is het toestel van Alorstar naar Rangoon vertrokken. RADIONIEUWS. Programma voor Zondag: Hilversum: V.A.R.A. 8.30 Voetbal- mededeelingen; 8.32 Tuinbouwhalfuurtje; 9.— Orgelspel: 9.20 Gramofoon; 9.40 Orgel spel; V.P.R.O. 10.30 Kerkdienst uit de Ver. van Vryz. Herv. te Haarlem; A.V.R.O. 12.— Filbipraatje door L. J. Jordaan; 12.30 Con cert door Dajos Bela en zijn Orkest, 1.20 Gramofoon; 2.Boekenhalfuur; 2.30 Aan sluiting metAet Concertgebouw te Amster dam, Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Eduard van Beinum; 4.Gramofoon; 4.45 Sportuitslagen Van Vaz Dias; 5.— V.A.R.A. Kinderuurtje;^80 V.A.R.A—Orkest o. 1. v. E. E. Gebert; 6.rr- Voetbalnieuws; f20 Ver volg orkestconcert; 6.50 Wakker en Tropen- duit; 7.10 Vervolg orkestconcert; A.V.R.O. 8.Sport- en nieuwsberichten; 8.15 Con cert door het Omroeporkest en viool; 8.45 Gramofoon; 9.Opv. Generale Repetitie; 10.05 Gramofoon; 10.20 Concert door Ko- vacs Lajos en zijn orkest; 11.Gramofoon; 11.15 Vervolg Concert. Huizen: 8.30 N.C.R.V. Morgenwijding o. 1. v. Dr. Th. L. W. v. Ravesteyn; 9.30 K. R.O. Gramofoonplaten; 10.Hoogmis; 11.45 Gramofoon; 12.15 Sextetconcert en lezing; 2.10 Causerie; 2.30 Gramofoon; 3.30 Orkest concert; 4.Ziekenlof; 5.N.C.R.V. Or gelspel J. de Groot; 6.— Kerkdienst uit de Zuiderkerk te Utrecht; 7.45 K.R.O. Sport nieuws; 7.50 Causerie; 8.15 Orkestconcert; 8.35 Hoorspel; 9.00 Vaz Dias; 9.05 Orkest concert m.m.v. cello-cellist en Gramofoon; 10.15 Vaz dias; 10.20 Orkestconcert; 10.40 Epiloog. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Jan. 1934. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering op 10 Januari. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken houdt een ver gadering op Woensdag 10 Januari 1934, des namiddags 2 uur in de vergaderzaal der kamer, Crabethstraat 3. De agenda vermeldt de volgende punten: Opening door het oudste lid in jaren. Verkiezing van een Algemeen Voorzitter. Verkiezing Voorzitter afd. Grootbedrijf. Verkiezing Voorzitter afd. Kleinbedrijf. Benoeming diverse Commissies. Notulen en ingekomen stukken! Voorstel om goed te keuren het besluit van het Bureau, om ten behoeve van de po gingen tot jjsbreken in dit district een be- diag van vyf-en-zeventig gulden in totaal to< te staan. Het ontwerp van Wet tot regeling betref fende het uitverkoopen en opruimen in den Verzoek van de O] Boekerij te Gouda om een extra-subsidie voor 1934. (Het Bur. adviseert afwijzend). Verzoek van de Ned. K. v. K. voor België te Brussel om steun voor de uitgave van het orgaan „L'Essor". (Het Bureau advi seert afwijzend). Verzoek an de nieuw-opgerichte Neder- landsch-Poolsche Kamer van Koophandel te Amsterdam om lid te worden. (Het Bureau adviseert afwijzend). Rondvraag. Scheepvaart door de IJsselhavensluis. Door de IJsselhavensluis kwamen gedu rende de maand December, tengevolge van het dichte water het grootste gedeelte van da maand, slechts 14 schepen, inhoudende 567 M3. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor h<* Mer- curius-examen Duitsche HandelscprLspon- dentie de heer J. H. van Ingen te Bodegra- 1 ven, leerling van den heer C. J. van de Putte alhier. De Muzikale Kring. Wij willen niet nalaten de muziekliefheb- bers in Gouda opmerkzaam te maken op het concert door verschillende jeugdige artisten te geven voor de leden van de Mij. tot Nut Schouwburg bioscoop. Jan Kiepura en Jenny Jugo in „Ein Lied fiir Dich". 't Is een bijzonder programma waar mede de Schouwburgbioscoop deze week uitkomt. Allerinteressant Orion-Prpfilti nieuws, waaronder we natuurlijk aller eerst de ontvangst van de kranige Indié vliegers noemen, waarover we reeds een en ander hebben verteld, maar waarvan ook speciaal nog moet worden vermeld de Elfstedentocht In friesland, en het aller aardigste Ijsvermaak op de Gouwzee met de Markers in cosfpum op de schaats en dan de merkwaafcige training voor de kunstrijders voor de Olympiade, lilm van Finland's wouden en meren doet de schoonheid van dat land zien. Op zich zelf is dat alles al zeer de moei te waard. Het is echter maar de inlei ding tot de hoofdfilm. 't Komt niet alle dagen voor dat we Jan Kiepura te hooren krijgen: het is de tweede maal dat de geluidsfilm het Goudsche publiek in staat stelt dezen operazanger bij de gratie te hooren. „Ein Lied tür Dich", stelt den kunstenaar in staat zijn schitterende spel- en zang talent geheel te ontplooien en het Is dan nok volkomen verklaarbaar dat deze jonge zanger in korten tijd de favoriet van het publiek is geworden. De liefdes roman, dte voor het doek is gespeeld en gezongen, is een knap werk. De toonee- len wisselen elkander in groote verschei denheid af, alles is vol expressie en levendigheid. Jenny Jugo, de artiste, die de rol van Lizle Hausner vertolkt, de jeugdige schoone, om wier liefde drie mannen kampen, bekoort door haar lief talligheid den operazanger Gatti (Jan Kiepura), die vanaf het eerste oogenbiik verliefd op haar wordt. Zijn lietde wordt echter wel zwaar beproefd; Lizie die niets van hem wil weten, doet alle po gingen om haar verloofde Brilckner te doen slagen. Zij roept daartoe zelfs de medewerking van Gatti in. Maar daar mede is zij op het pad gekomen, dat haar in de armen van Gatti voert, waar voor heel wat romantische scènes noo dig zijn, eer het zoover is. Daartoe be hoort een merkwaardig concert in eer groote zweminrichting, waar men de grappigste vertooningen ziet van avond toilet op de tribunes en honderden da mes en heeren in badpak in het bassin, allen luisterend naar de stem van den grooten zanger, over wie ieder enthou siast Is. Die stem is het ten slotte die Lizi haar bruidskleed doet afwerpen van haar huwelijk met een rijken baron om met den genialen jeugdigen zanger de levenszee te gaan bevaren. Het pubhek was enthousiast over (leze bijzondere film: Inhoud ensceneering, spel, muziek, zang. technische reproduc tie zijn alle perfect, een film, die werke lijk groote belangstelling verdient. /van 't Algetneen op Woensdag 10 Jan. a.s. in den Nieuwen Schouwburg alhier. Dit concert is ook toegankelijk voor niet-leden. Lede„ van btf de Muzikale kring aangeslo ten vereenigingen hebben een ze«- belang- lüke reductie op den toegangsprijs. Het eerste lustrum van de Leeszaal. Op Zaterdag 5 Januari 1929 waren er vele menschen bijeen in het gebouw aan de •Oosthaven 54 ,dat voor dien jarenlang een leegstaand heerenhuis Was, maar nu bij iedere Gouwenaar bekend is als: de Lees zaal. Burgemeester Gaarlandt had nieuwen gang weten te brengen in de voorbereiden de maatregelen, het reeds jaren bestaande bestuur was uitgebreid, en de heer Dudok van Heel had met groote voortvarendheid de noodige maatregelen genomen. De toenmalige voorzitter, Dr. Hoogstra verklaarde dien middag de Leeszaal ge- Er is van 1929 tot 1934 heel wat inge krompen, maar het toen geplante leeszaal boompje is intusschen tot een grooten boom geworden. Op den dag der opening bedroeg het aantal leden 202, aan het eind van het jaar 1929 was dit 935; in 1933 is dit tot 1016 geworden. Het Leeszaalbezoek steeg van 5771 be doeken in 1929 tot 10.010 bezoeken in 1933. Het aantal uitleeningen: over 1929 werden 14.578 boeken uitgeleend, over 1933 steeg het uitleencijfer tot 60.168.' De Leeszaal heeft zich aldus een vaste plaats veroverd. Hier hebben we nu eens niet een instel ling met eenige party- of standskleur; alle kringen weten te waardeeren wat de Lees zaal geeft, omdat er voor alle graden van ontwikkeling en voor alle richtingen iets te vinden is. Het is waar dat de Leerzaal juist in deze •dagen bizonder een beroep moet doen op de hulp van hen, die haar goedgezind «zyn; dit is echter niet te wyten aan verminderde be langstelling, doch aan het feit dat de over heid hoe langer hoe minder in staat is haar iidrage aan de Leeszaal te geven. Indien loor steun van particulieren voldoende belangstelling blijkt, zal de Leeszaal ook •deze moeilijkheid wel te boven komen. Het feit dat de Leeszaal voor slechts f 2.per jaar zooveel uit haar uitstekende boekenschat heeft te bieden, moet haar wel 'ie allen tyde een behoorlijke toevloed van leden bezorgen. Leve, bloeie en groeie de Leeszaal in haar tweede lustrum! Joh. Calvijnschool voor L. en U.L.O. Wegens toeneming van het aantal leer lingen en stagnatie van nieuwbouw, in ver band met de tijdsomstandigheden, is door de welwillende medewerking van B. en W. een klas van de L. S. tijdelijk ondergebracht in een leegstaand lokaal van de openbare school in de Keizerstraat. Zondag morgen voorstelling. Menschen op Zondag. Van het Zondagmorgenprogramma zij allereerst vermeld een buitengewoon knap specimen van de absolute film, een uitbeelding, naast de muziek, van een rhapsodie van Brahms, in vlakken, groot en klein, stippen, lijnen, aangroei end en afnemend, in een volkomen har monie met het geluld. Het komt ons voor, dat voor muziekliefhebbers hier iets zeer bijzonders aangeboden wordt. Ontwerper van dit filmpje is Oskar fischinger. Het hoofdnummer is een product van den bekenden, en bekwamen regisseur Robert Siodmah. Het is een weergave van het leven in een groote stad op Zondag; hoe men de tijd doorbrengt en hoe men die niet doorbrengen moet wordt in vaak geestige, altijd aantrek kelijke tafereelen Uitgebeeld. Eenerzijds zien we de frissche, prettige jongelui, ale zich op ongedwongen wijze verma-, ken met .zwemmen, wandelen en picnic- cen, anderzijds hier culmineeren de tegenstellingen de jongedame, die den geheelen dag zachtjes duttend in bed doorbrengt en verbaasde oogen op zet als zij ef eindelijk aan wordt herin nerd dat van den dag niet veel meer dan de avond overgebleven Is. Het ge- gevene kan moeilijk simpeler en toch heeft Siodmah er iets van weten te ma ken, dat tot het laatste moment boeit door echte menschelijkheid, door opna men en handelingen, waarbij men tel kens.denkt: Ja. zoo is het! Thalia-Theater. Asta Nielsen in: „Onmogelijke liefde". Na lange jaren van afwezigheid is Asta Nielsen tèruggekeerd in de film, en wat nog belangrijker is, ze is de groote actrice gebleven, -de grootste misschien van alle. In „Unmögliche Liebe" is zy bovendien om geven door een voortreffelijk ensemble, waarin vooral Anton Pointer, Julyis Fal- kenstein, Ellen Schwanneke en Ery Bos, op den voorgrond treden. Het scenario is knap geschreven en berekend op het bijzondere talent van Asta Nielsen dat zeldzame leed te verbeelden van de vrouw op gevorderden leeftijd, die in haar leven een late en sterke liefde voelt opbloeien, die door allerlei so ciale en conventioneele overwegingen ver stikt wordt. Het wordt het probleem van de vrouw-moeder dig zich door die liefde op één lyn geplaatst ziet met haar huwbare dochters en van die. zijde alle egoïsme en jalouzie ondervindt. Zoo ziet ook de beeld houwster Vera Holgk, nadat zy haar doch- ZATERDAG 6 JAN. MEUBILEERING WIJDSTRAAT 23 TELEFOON, NUMMER 3183 ters heeft groot gebracht, deze dochters op haar weg geplaatst, zoodra zij „een beetje geluk voor zichzelf" wil genieten en deze metamorphose van moeder tot minnares wordt door Asta Nielsen met geringe uit drukkingsmiddelen teweeg gebracht. Men ziet haar opbloeien en verjongen in haar diepe stem zyn alle diepten van liefde en liefdeweelde er is een navrante coquette- nt in haar geboren, die haar dochters den ommekeer in het zieleleven der moeder doen gissen. En dat alles is zoo voornaam, zoo aristocratisch gespeeld, dat men zich voortdurend bewust blijft van het groote ge beuren, dat de wederopstanding van Asta Nielsen heet. Deze film draait behalve giste ren, ook Maadag-, Dinsdag- en Woensdag avond. Zaterdag en Zondag wordt vertoond: Vijanden der wet. Deze film is wel de sterkste speelsensa- tiefllm, die dit seizoen bracht. Op voortref felijke wijze heeft de regisseur Maurice Tourneur zich van zyn taak gekweten en het elegante en misdadige Parysche nacht leven op het witte doek vereeuwigd. Zyn vrouwelijke hoofdrol Marcelle Chantftl maakt van Sandra een ware creatie. Trou wens alle rollen worden uitstekend ge speeld. Het tempo is werkelijk Ameri- kaansch, en de film brengt een waarlyk ver bluffende opeenvolging van sterke en aen- sationeele scènes. Wie van spanning houdt zal zeker genieten. Ré unie-Bioscoop. De Spooktrein en Wees op je hoede. Naast het mysterieuse en geheimzinnige neemt deze week ook weer de sensatie een belangrijke plaats in op het Réunie-pro- gramma. Met J. Farreli, Mac. Donald en Sally Blanc in de hoofdrollen, draait aller eerst „De Spooktrein", een filmverhaal uit het Amerikaansche spoorwegleven. Trein 110 vormt n.l. de verbinding tusschen twee belangrijke industriecentra en is dientenge volge ook een zeer bloeiende onderneming waarop de concurrenten van de Harrington Company dan ook geducht loeren. Om deze ly'n voor een goedkoope prys te bemachti gen wagen zy zich aan een lage streek door een weliswaar vernuftig in elkaar ge zet zoeklicht te laten schijnen en d© machi nisten in *den waan te brengen dat van de andere zijde een trein nadert. Meermalen gebeuren dan ongelukken, zoodat het pu bliek minder gebruik gaat maken van de lijn en de aandeelen sterk dalen. Dit is na tuurlijk juist naar de zin van de concurren ten, die echter niet gerekend hebben op de n van den directeur der Harrington Company, die,eerst een echte nietsnut zynde door een meisje geheel verandert en het ge heimzinnige geval tot klaarheid brengt, de misdadigers ontmaskert en zoodoende de maatschappij van den ondergang redt. de tweede hoofdfilm „Wees op je ie" komt zich een nieuwe film-star mel- n.l. Richard Talmadge, die door zijn ge durfd spel dusdanig het publiek weet te 'en dat ook hij ongetwijfeld tot de graag geziene sensatie-spelers zal gaan be- hooren. Alles tezamen een alleszins aan bevelenswaardig Kovacs Lajos kom* weer in den Schouwburg op 16 en 17 Jan. De Goudsche enthousiasten van de popu laire A.V.R.O.-radio-band van Kovacs Lajos Hen op 16 en 17 Januari vail zyn vroolyke muziek kannen genieten als hy met nieuwe decors, nieuwe attracties en geheel nieuw programma in den Schouwburg zal optre- Evenals vorig jaar zal voor deze Kovacs Lajos-avonden de belangstelling zelqer weer zeer groot zyn. t v Opdracht van werk. Door B. en W. van R'dam is aan den heer Adr. den Ouden, alhier, opgedragen het uit en van diverse grond-, metsel- en beton werken, alsmede van eenige staalconstruc ties ter voltooiing van de Electriciteitsfa- briek aan de Galeleïstraat voor een som van kon nemen ter reparatie, zonder zelf letsel bekomen te hebben. Tegen 9.30 uur is de Gem. Reinigings dienst met zand en pekel gekomen, zoodat het verkeer zyn gewonen gang weer kon gaan. A. R. Propagandaclub „Groen van Prinsterer" Bovengenoemde club houdt een ledenver gadering a.s. Maandagavond 8 uur, in ge bouw „Daniël". Als inleider hoopt op te treden de heer A. H. den Hollander, met als onderwerp „De Gemeente". Daarna volgt „Een Nagerecht" van dhr. G. J. Polet. Ds. Silks over „Gezin en huwelyk". Wordend huwelyk. Gisteravond hield in „lei"Gouw" ds. G. J. Sirks zyn eerste voordracht over gezin en huwelyk, daartoe uitgenoodigd door een comité gevormd door Kemonstrantsche Broederschap, Ver. v. Vryz. Hervormden, Doopsgeinnde Kring en V.C.J.B. Op dexeii etrsten avond sprak ds. Sirks over ,M wordende huwelyk" zulks naar aanleiding van het bekende boek van het echtpaar Wibaut-Berdenis van Berlekom. Wy moeten erme© volstaan van deze voordracht, welke door een talryk publiek met de grootste be lt ngsteüing werd aangehoord, slechts een beknopt verslag te geven. Allereerst schetste spr. de inhoud va* het boek van den heer en mevrouw Wibaut. Zy bezien het huwelyk vooral van maatschap pelijk standpunt. De sterke ontwikkeling van de persoonlijkheid van de vrouw heeft een cripis in het huwelyk geschapen. Het is meer dan vroeger komen te staan op den grondslag van.de gelijkwaardigheid van de echtgenooten. De vrouw heeft meerdere rechten gekregen en vooral in intieme quaesties vaak een beslissende stem. Het huwelyk wordt hierdoor huns inziens beter. De vraag wordt gesteld of het monogame huwelyk gehandhaafd moet worden. Stamt liet niet uit den tijd toen de vrouw als het bezit van den man werd beschouwd, die zijnerzijds daaraan eeuwige trouw beloofde Is het wel den mensch aangeboren en hangt de handhaving ervan niet af van individu en omstandigheden De mensch is immers zoo gedifferentieerd, dat het nauwelijks aanne melijk; is, dat hy in het blijvende contact met één ander mensch een voldoende beant woording van zyn persoonlijkheid vindt. De conflicten ontstaan huns inziens door dat het huwelijk een belangengemeenschap is geworden, waardoor het zich in de maat schappij kan handhaven. Het is daarom noodzakelijk, de oekonomische en geestelijke zelfstandigheid van de beide deelnemers te verzekeren. Deze gelijkwaardigheid zal tevens een basis vormen voor een opbloei van de erotiek. Huwbaar noemen zy de jeugd met geeste lijke zelfstandigheid. Zy willen, dat de jon geren elkaar voor het huwelijk, in den ver lovingstijd volkomen zullen leeren kennen. Hierin zien zy een voorwaarde voor een later gelukkig huwelijk. De sexueele om gang voor het huwelijk achten zy ook ge oorloofd, op voorwaarde, dat men daarby geen leed doet. Het kind, dat hieruit ge boren zou kunnen worden welks geboorte zy echter willen zien voorkomen moet GOUDA. De heer den Ouden was op een na laagste inschrijver. De gladheid van den weg. Onbetcekenende ongevallen. Door de vorst en mist van hedennacht zyn op verschillende punten In de stad de wegen herschapen in ijsbanen, welke vooral voor de automobilisten en fietsers hache lijke momenten opleverden. Het ergst was het echter in de Spoorlaan, waar niet alleen haastige treinreizigers het moesten bezuren, maar ook de fietsers meermalen met den grond in aanraking kwamen, terwijl de automobilisten de grootste moeite hadden om de wagens op den weg te houden. Voor zoover ons bekend zijn er gelukkig maar onbeteekenende ongevallen voorgevallen. Een luxe wagen reed tegen een der boomen en beschadigde slechts zijn velling, terwijl een fietsrijder na een val zyn karretje op ooft door de maatschappij als volwaardig worden erkqnd. De Wibauts zeggen, dat hun boek de rucht is van hun Socialistische levenshou ding, wat echter door den heer en mevrouw Pothuis-Smit in hun boek wordt bestreden. Ds. Sirks wees er op» dat '1>oe^ u^~ gaat van de werkelijkheid; hij heeft echter vele bezwaren. Hij betwijfelt of de oekono mische zelfstandigheid van de beide echt genoten alles zal veranderen. Uit ervaring weet hy, dat in tal van huwelijken waar in derdaad die zelfstandigheid bestaat, princi- rpieel niets is gewijzigd. Er zijn nog'twee punten: Ten eerste: wat is die geefHttyke zelfstandigheid van de jeugd? Kan deze niet juist in en door het huwelijk sterk groeien? Aanvaardt men niet een veel te groot risico, wanneer men huwt met iemand, waarmee men geestelijk overeenstemt 811 die s wel. Het boek pleit voorts voor meer verant woordelijkheid en voor een grootere open heid in het verkeer tusschen man en vfbuw. Nergens eckt<er wordt gewezen op het ver schil tusschen de preutschheid en de kuisch- heid, het weten, dat er dingen zijn, die mysterie moeten blijven. De normen, welke zy aan het „wordend huwelijk" stellen zijn de volgende: liefde zonder bijoogmerken, verantwoordelijk heidsgevoel tegenover kind en gemeenschap en erkenning van het zelfbeschikkings recht der vrouw in het sexueele verkeer. I* het huwelijk moet alles er op gericht zijn om voortdurend geluk te brengen en leed te voorkomen. Leed zien zij echter telkens als I LUXADONT Tandpasta 45 én 80 csnt par lube Het raadsel van de Oranje boom is door heel wat trouwe lezers en lezeressen opgelost. De naam van de Zuid-Ameri- kaansche staat „Venezuela" werd door bijna allen gevonden, evenals de woorden: leveren, renpaarden, denneboom, boom klever, verzuren, rendiervleesch, vleesch- eter, tertio, oranje, jenever, verladen. De prijs, een bon ter waarde van 1.50, te besteden by een der in dit blad adver- teerende firma's, viel by loting ten deel aan Mejuffrouw HOQGENDOORN, Molenwërf volgt weer een nieuwe puzzle NIEUWE PUZZLE. Wanneer had hij de grootste kans? Gajus Africanicus, de aanvoerder van het 50ste Romeinsche legioen, was dien dag uit zijn humeur. Wat nog nooit gebeurd was, sedert zyn eervolle loopbaan als heer leider, was vandaag geschied. Hoewel hij bekend stond om zijn prettigen omgang met zijn soldaten, had een der lagere aanvoer ders, een centurio, bevelvoerder dus van 100 uitgelezen Romeinsche krijgers, hem, ge zaghebber over honderden, geweigerd te gehoorzamen! Nu liep hij daar in zijn tent en over legde. Op de weigering van den centurio was maar één passend antwoord: de dood straf. Want een Romein kende in oorlogs tijd geen genade of gewone lijfstraffen. Op ongehoorzaamheid aan bevelen stond onver- biddelijk de doodstraf. Maar. Gajus Afri canicus, de groote aanvoerder in Noord- Afrika, had andere zorgen. Reeds was door het leger van den grooten Hannibal, hun onversaagden tegenstander, het legioen zoo danig verzwakt, dat hij goede aanvoerders niet kón missen en ontegenzeggelijk was de opstandige centurio een goed krijgsman, een uitstekend krijgsman zelfs geweest. Nog daargelaten, of men van een goeden vechter wel iets meer door de vingers kon zien of niet, dwong de noodzakelijkheid hem niet dadelijk gebruik te maken van de straf, die in andere gevallen zonder aanzien des persoons den schuldige trof. Lang liep hij heen en weer in zijn tent, kletterend met zijn metalen beenbescher mers en wuivend met de vederdos, die zijn helm versierde. Toen wist hij, wat hem te doen stond. Enkele minuten later reden eenige Romeipsche ruiters door het kamp en schetterden op hun horens: De staf der ondercommandanten werd tézamengeroepen. De centurio's waren weldra tezamen en het schaden van bet maatschappelijk be- Er ia een felle agitatie tegen dit boek gevoerd, welke vooral te verklaren is, om dat het te weinig rekent met de rijke ge nuanceerdheid van het leven, het geeft een oplossing, die slechts voor weinigen geldt. Het is voorts typisch anti-thetisch, het pro duct van den geest van, wat Nietzsche zou noemen, tegendenkers. Het is bovendien on psychologisch. Zy vergeten allereerst dat in het huwelyk niet enkele zyden van de per- soonlykheid, maar de volle persooniykheid wordt gevraagd. Daarenboven wordt de „wilde drang", waarmee ten diepste moet worden gerekend, slechts op de laatste blad- zyde, als ware het een memoriepost, aange duid. De conflicten zyn dan ook veel dieper dan de schryvers aan den dag doen komen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 3 Jan.: Jacob, z. van J. Hoo- gendyk en M. F. Man, R. van Catsweg 59b. 4 Jan.: Cornelis, z. van C. Vooys en M. van Kempen, Heerenstr. 67. ONDERTROUWD: 4 Jan.: J. van der Bijl en A. S. Brem. G. Burger en M. Toor. W. de Bruin en E. C. de Bruyn. M. A. H. Schouten en M. H. Hóoimeyer. OVERLEDEN4 Jan.: Geertrude Eiken- boorh, 7 w. Agenda. 6 Jan. 3 uur Vredebest. Schietoefening Bijz. VryW. Landstorm. 9 Jan., 8 uur. Geb. Daniël. Cursus Nederl. Roode Kruis. 9 Jan., 8 uur. Réunie! Volksuniversiteit. Lezing Eduard Verkade van en over Shakespeare. 10 Jan. 2 uur gebouw Crabethstraat 3, Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 10 Jan. 8 uur Blauwe Kruis. Openbare ver gadering I.O.G.T. 10 Jan. 814 uur Nieuwe Schouwburg. Derde NutsavondConcert. 13 Jan. „Concordia". Uitvoering „Thalia" (ïenueskundige dienst op Zondag. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zon dagavond/12 uur vervoege men zich bij afwezigheid van den huisarts bij de doktoren A. J. Kettler, Gouwe 95. E. D. Meeter, Fluweelensingel 59. Apotheken. De apotheken van den heer E. Gren del Lange Tiendeweg e en Prins Hen drikstraat 15, zijn tot en met 12 Januari, benevens den daarop volgenden nacht, des avonds na 8 uur geopend Cs nachts echter alleen voor recepten. UIT DEN OMTREK" BOSKOOP. De annexatieplannen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat zy besloten hebben om in verband met de Gajus Africanius deelde hun zyn pli mede. Toen werd de ongehoorzame centu rio, die onmiddellyk gebonden was, voor hem gebracht. „Ik zal", zoo sprak Gajus Africanius, „rekening houdende met Uw kwaliteiten als aanvoerder, o verdwaalde en verdwaasde Romein, U een kansftgeven het leven, dat gy feitelyk volkomen verbeurd hebt, te be houden en tevens Uw rang en dienstgraad. Daartoe ziet gy hier twee groote, zilveren bokalen staan, beide volmaakt ledig. In deze zilveren schalen liggen ivoren balle tjes: 100 witte in de eene schaal, honderd zwarte in de andere schaal. Deze moogt ge naar eigen verkiezing zonder dat ik daaraan éénige beperking verbind over beide bekers verdeelen. Een negerslaaf zal daarop uit een der beide schalen, naar des siaven eigen keuze, een balletje trekken: Is het wit, dan zyt ge vrij is het zwart, dan zal morgen het legioen één aanvoerder en strydmakker minder onder de levenden tellen!" En hy klapte in de handen, waarop een negerslaaf verscheen, die geblinddoekt werd. De centurio werd va-n zyn banden ont daan en voor de bekers en de schalen ge plaatst. Tién minuten verliepen onder dood- sche stilte. Het was een man, die vocht voor zyn leven. vocht nu niet met zwaard en schild, zegevierend op zyn stryd- wagen, maar met de hersens, die hy tot het uiterste inspande, om zyn kansen z6o groot mogelyk te maken. Eindelyk tastte hy in de beide schalen en verdeelde de ivoren bal letjes over de bekers. Toen gaf hy een wenk. De slaaf trad naar voren, de blinddoek styf voor de oogen, aarzelde even en greep toen in een der schalen: een wit balletje. „Centurio", zei Gajus Africanius, „ge zyt vry; thans beveel ik U onverwyld de leiding van Uw honderdtal weer op U te nemen en al Uw krachten in te spannen, teneinde gezamelyk het hoofd te bieden en te zegevieren aan en over onzen waardigen tegenstander, den Afrikaan Hannibal!" Ontroerd dankte de centurio zyn edel- moedigen aanvoerder en vanaf dien tyd heeft hy elk bevel van zyn aanvoerder met uiterste, pynlyke stiptheid uitgevoerd, zoo dat nog menige zege door hen op de Afri kanen werd bevochten... Thans is de vraag: „Hoe verdeelde de terdood veroordeelde Centurio de ivoren kogeltjes over de beide schalen, zoodat zijn kansen op levensbehoud zoo gróót ihogelijk waren?" Oplossingen inzenden aan de redactie van de - Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. Op de envelop zetten: „Ontspanning voor iedereen". huidige omstandigheden de behandeling van de grensregeling Alphen—Boskoop—Reeu- wykHazerswoude voorloopig aan te hou den. Dit is thans de tweede maal' dafc de an~ nexatieplannen van Boskoop op het doode spoor zyn geraakt. In 1-921 gaven Ged. Staten aan het ge meentebestuur in overweging de grensrege lingplannen voorloopig terug te nemen en deze weder in te dienen, nadat voor Boskoop betere tyden zouden zyn aangebroken, wel ke een vaster perspectief voor haar toe komst GOUDERAK. Propaganda-avond „Volksonderwijs". De afd. „Volksonderwys" hield Woensdag haar jaarlyksche propaganda-avond. De by- eenkomst werd geopend door den voorzitter, daarna voerde het kinderkoor de operette „Woudkoningin" op, onder leiding van den lieer Van Arkel. De opvoering was een suc ces voor den leider. Na de operette hield Ds. Westmyse van Rotterdam een gloedvolle rede, waarin bij opwekte te steunen de openbare school. „Steunt onze school" zoo begon spr. zijn rede. Sterkt ons streven, scherpt onze spade, want dit alles is noodig voor verdere ont wrichting van onze openbare school. Wan neer we in aanmerking nemen, aldus spr., dat vooraanstaande personen van rechts, uitspraken hebben gedaan welke pleiten voor de openbare school, dan hebben wij hoop dat eenmaal ons volk tot bezinning zal komen en de verdeeldheid zal weten te be ëindigen. De begaafde spreker gaf vervolgens eenige voordrachten ten beste, di^ de aanwezigen bijzonder boeiden en waarvoor hy dan ook met een dankbaar applaus beloond werd. Hierop volgde een verloting tot stijving der kas, waarna de voorzitter den avond sloot, na alle medewerkenden zijn dank te hebben gebracht. Een bal, waar de heeren C. Rykaart Azn. en C. Rykaart H.Fzn. be langloos muzikale medewerking verleenden, hield de aanwezigen nog geruimen tyd byeen. HAASTRECHT, Het gaat niet door. De causerie met fllmvertooning, te hou den; door den beer Schmidt Crans in „de Kleine Betuwe" is voorloopig uitgesteld. Benoemd. Tot inspecteur van den A.D.L. en T.B. ter standplaats Almelo is aangesteld de heer J. F. Jansen, bouwkundige alhier. .Schoolartsendistrict Lek en IJage], Op voordracht van de commissie van be heer van het schoolartsendistrict „Lek en IJssel" bestaande uit 15 gemeenten in de Zeppelin-treinen voor de Spoorwegen. Veertig thans in Nederlandsche fabrieken in aanbouw. Modernisatie op groote schaal is bij de Nederlandsche Spoorwegen op KomsT, De Diesel-electrische trein van het Zep pelin-model zal met den aanvang van den zomerdienst op de Nederlandsche lijnen zijn intiede doen. Aan niet min der dan veertig van zulke treinen wordt op 't oogenbiik met man en macht ge werkt, deelt de „Tel." mede Het blad vertelt verder, dat zij worden vervaardigd in de fabrieken van Werk spoor, Allan en Beynen te Haarlem Het Zeppelin-model vertoont een stroomlijn: een afgeplatte, naar achte ren gebogen snoet. Met kijkglazen voor den bestuurder. Aan de kanten alles vlak. Zelfs de harmonica sluit zich in de stroomlijn aan. Het is een mooi gezicht, deze kloeke, in grijs getinte wagens. Zij geven den indruk van groote snelheid te kunnen halen. Een Zeppelin-trein bestaat uit drie wagens en heeft een lengte van 62 M. De middelste wagen is de motorwagen. Hierin komt een Diesel-electrische motor te staan. De ruimte voor den motor be schikbaar, wordt geheel afgesloten. Er naast is een ruimte voor bagage. Het is dus niet mogelijk, door den ge heelen trein te wandelen. Hij wordt door de motorkamer in twee deelen gesplitst. De bestuurder zit in den voorsten wagen waar hij de beschikking over de noodige handles heeft. Slechts tweede en derde klasse. Er is slechts tweede en derde klasse De eerste in dezen trein is afgeschaft. Het motorrijtuig bevat tweede klasse, evenals een der twee andere wagens. De ingang is in het midden, waar een balcon met schuifdeuren is gemaakt. Er zijn iets meer dan zestig plaatsen. De bekleeding der tweede klasse is van ge woon trijp Er zijn zeer gemakkelijke zit plaatsen. De ramen van dezen stalen trein kunnen niet worden opengescho ven. Voor den toevoer van frissche lucht zijn, behalve véntllatorep, boven de ven sters opzij schuifbare glazen aange bracht. Het derde klasse rijtuig, dat in den trein meeloopt en over de tachtig zit plaatsen bevat, is het merkwaardigste. Voor ons land een revolutie op het ge bied eer derde klas-wagens! In dit rijtuig komen stalen banken, die verchroomd zijn. De zittingen be staan in zacht opgevuld leer van don kergrijze kieur. Van de „harde banken" is dus wel afgeweken. Zij zien er keurig uit, deze derde klaswagens. De doorgang is ook hier in het midden. l)e heele trein is verder van allerlei vernuftige vindingen voorzien. De buf fers zijn gebouwd volgens een speciaal patent. Men hoopt over een maand reeds en kele treinstellen geree<L te hebben. Van den Haag Haar Arnhem en van Amsterdam naar het Zuiden. De treinen zullen allereerst van den Haag naar Arnhem en-, van Amsterdam naar het Zuiden loopen. Definitief is dit echter nog niet vastgesteld. Het hangt er van af, hoeveel Diesel-electrische trei nen er tegen Mei klaar zullen zijn. Dien aangaande is men niet al te optimis tisch. Het blad meldt tenslotte nog, dat de treinen met een snelheid van over de honderd kilometer per uur zullen rijden Zondag 7 Januari. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. H. Cra mer. I.uthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m.. en 5% u. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. LeesdienBt. 8 Jan., 7% u. n.m. Ds. R. Kok van Vee- nendaal. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Prof. G. Wisse van Apel doorn. Vrije Geref. Gemeente, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Leesdienst. Vrije Evangelische Gemeente, 10 u. v.m. en 6 u. n.nj. Ds. H. C. Leep. 11 Jan., 8 uur. Ds. H. C. Leep. By heilezing en bidstond. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. van Wyk. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Dr. Jacobs. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. H. Ewold van Bergambacht. 6% u. n.m. De heer Mouw, g.o. te Gou derak. HAASTREOHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. de Voogd v. d. Straaten. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Da. J. F. W. Erdman. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. Doopen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Dfï. Bieshaar te Den Haag. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Gunning van Schoonhoven. 6 u. n.m. Ds. van Ginkel te Gouda. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Mispelblom Beyer. MARKTBERICHTEN. Coop. Groenteveiling voor Gouda en Omstr. 5 Jan. Witlof 10.50—25.80; Spruiten 6—17.20; Uien 2.50—4.70; Peen 4— 6.10 per 100 K.G. Andyvi^ 0.502.00; Knolseldery 1.605.50; Groene kool 1.502.70 per 100 Btuks; Seldery 1.80— 3.90; Prei 0.502.10 per 100 bos; Boere- kool 2029 ct. per kist. ADVERTENTIE^. I Krimpenerwaard en omgeving stellen B. en W. den gemeenteraad voor, ter vervul ling van 4e vacature-P. Vermet, te benoe men tot schoolarts mej. E. J. Hooykaas te Rotterdam. Heden overleed onze goede Vrouw, lieve Tante en Behuwdzuster, MARIA CORNELIA BELONJE in den ouderdom van 79 jaren. Rotterdam, A. C. MEEUSSEN. Utrecht, D. H. M. CANNEGIETER BELONJE. Rotterdam, Wed. V. J. MEEUSSEN— 'T HOEN. ROTTERDAM, 4 Januari 1934. Hoveniersstraat 55 B. De teraardebestelling zal plaats hebben 8 Januari a.s. te 1 uur 's mid dags op de Algem. Begraafplaats te Gouda. Algemeene Kennisgeving. Geen bezoek. Ondergeteekende betuigd met weder keerden heilwensch hartelijk dank voor de gelukwenschen bij de jaar wisseling ontvangen. Dr. J. G. RUPS. Gouda, 3 Januari 1934. Met wederkeerigen heilwenSch. L. E. BICKNESE. De curator in de faillissementen van de vennootschap onder de firma GEBRS. DE GELDER te Waddinxveen, J. A. DE GELDER te Gouda en A. DÈ GELDER te Waddinxveen, deplt mee, dat heden de eenige uitdeelingslyst is nedergelegd ter Griffie van de Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam en een afschrift daarvan •ter Griffie van het Kantongerecht te Gouda. De Curator: Mr. A. A. J. RIJKSEN. GOUDA, 6 Januari 1934. Kleiweg 34. FAILLISSEMENT L. DE LANGEN Sr. te Bergambacht. Door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslyst is dit faillissement gedindigd. De Curator: Dr. Mr. J. SMIT. GOUDA, Hoogstraat 1. GEVRAAGD op fabriekakantoor. Br. onder No. 51, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. 10 VOOR HEDEN SPECIAAL AANBEVOLEN: Lunchtong r22 ct. per ons Getruffeerde Leverkaas 26 Kalfscroquetten 15 ct. per stuk Huzarensalade 35 ct. per portie Zoetemelksche Komyne kaas 10 ct, per ons Teleph. 3082. Gevestigd 1905. GEVRAAGD voor licht kantoor- en magazijn werk. Br. onder No. 58, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. 8 Net buitenmeisje zelfstandig kunnende werken en ko ken, zag zich gaarne als dienstbode geplaatst tegen 15 Februari of later. Leeftijd 21 jaar. P.G. Brieven onder No. 66, Bur. Goudsche Crt., Markt 31. GEVRAAGD: m. 1., voor hulp in de huishouding, P.G.,;bij bejaarde menschen. Br. onder No. 67, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. TE KOOP: luxe bestelwagen (500 Kilo), in prima staat, bedrijf skiaar, zuinig in gebruik. Te bevragen bij Erven A. VAN MEURS, Oosthaven 36v Tel. 2904. Protsstantsch Goudsche Begrafenis-Onderneming Dir.: H. VAN DER GRAAFF, Blauwstraat 19 Telef. 2231. Opleiding 1. o. Conversatielessen Handelsdiploma Bijwerken leerlingen G. B. SLIM, leeraar Duitsch M. O. gedipl. handelscorresp. ZUOTMANSTRAAT 46 - GOUDA. WOENSD A%G 10 JANUARI 1934, des voormiddags 11 uur, zal in het Hotel van den Heer K. KLAASSEN te Boskoop, worden aanbesteed Het bouwen van een woon- en winkelhuis met slacht- en werk plaats voor den Heer P. J. van der Zwaard aldaar. Bestek en teekening zijn bij den architect verkrijgbaar tegen betaling van ƒ5.(restitutie ƒ3. De architect N.I.V.A., J. H. VAN OSNABRUGGE. Zandkoekjes Huishouddrop Pindawafels. Gebr. Pinda-chocolade Choc. Hagel 23 ct. Wellingtons Vanille-nootjes Truffels Melksultano Rumboonen GEVRAAGD, voor filiaal Walvisstraat Aanmelding Markt 24. SCHUTTELAAR. levert U prima kwaliteit anthraciet zonder stof, zonder steen en weinig asch. Neemt eens een proef met onze parel anthraciet van f 1 85 per H, L. en verdere Rookersbenoodigdheden vindt II bij MOOIE PIJPEN vanaf 20 cent

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2