IG sil Ne 89 te 143 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Maandag 8 Januari 1934 72* Jaargang tfo. 18494 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het financieel schandaal van Bayonne. N Het Mysterie EEN KLEINTJE EEN KWARTJE I PLAATS bij een dagblad. ziet, gehad? de inspecteur vroeg het uitspreidde en het tusschen duim i hij voorloopig nog niet klaar mee! O. als en vinger omhoog hield, vertoonde het hij eens wist... Zijn hand gleed in zijn onr rnnH vlolzln Ale rroïnmvinilonoi'H ItaziL. 'Z!lV on HaalHo bat nnftroHo I*. t (Wordt vervolgd). het waar is dat u niet kort geleden een 4 ■tphaos - Ulrechf ktetnkfilm vasch voordeelig I" Wees „goed” voor uzelf. ver- naar doet, denken zoo aan men de madame aan uit op- FEUILLETON. Uit het Engelsch van BEN BOLT. zak en haalde het portretje ‘eruit. Een poosje bleef hij in de beschouwing ervan verdiept en mompelde toen: Ja, als hij die geschiedenis met jou wist, kindlief, dan zou het er voor ons belden beroerd uitzien. Daarop* begon Singleton de kamer op hand, alle manufactuurzaken in Regent Street afloopen, om uit te vinden waar dat kanten prulletje gekocht was Wat een karwei! dacht hij. Daar is I H Vrtrtvl cr nntr H n <1 kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 12 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. ■t negentien jaar oud was. Hy Is Minister Dalimier erbij betrokken? De zwendelaar Stavinsky onvind baar. De burgemeester van Bayonne gearresteerd. Huiszoeking een rood vlekje. Als gehypnotiseerd keek Singleton er naar en de inspecteur ging voort: j Dat is een bloedvlek, kapitein Sin gleton, versch bloed, want het is nog heelemaal niet bruin geworden ep als laan, I Aleck.” Toen hij den brief gelezen had, liep Singleton snel de kamer uit en ging naar boven. Ik kan u zeggen wie de doode is, deelde hij den verbaasden Inspecteur voor anderen, „streng” tafel zonder er van te drinken? -- Ja. Ik was natuurlijk een en al ver bazing. Inspecteur Lavers deed een stap naar voren, nam het glas in zijn hand en hield het tegen het licht. Daarna zette hij het weer neer en glimlachte even. Aan het glas blijkt dat dit gedealte van uw verhaal waar Is, kapitein Sin gleton. Er zitten twee kleine bloeddrop peltjes op, die er zeker op gespat zijn toen de druppels op uw hand vleien. U was zeker wel ontsteld, nietwaar? Ja, heel erg. De inspecteur keek rond en zag de vlek op het haardkleed. met kant een lijn zakdoekje uit i zijn zak te voorschijn Het paste bij het meisje, dat dien avond In Singleton’s kamer was geweest, Toen de inspecteur hot I rl n rw. V. 4-.. nn hV. am het blad van Tardieu, in verband met deze aangelegenheid zeer roerig is, behoeft niet te verbazen. Ondertusschen is het vermoe den, dat Bonnet, de minister van finan ciën, bij de zaak betrokken is en de be wering, dat de minister-president zelf zich voor Stavisky’s successen heeft geïnteres seerd. nog niet bevestigd kunnen worden. In elk geval schijnt een afgevaardigde uit Parijs, een gemeenteraadslid van Bayonne en verm’oedelijk een aantal hoog geplaatste persoonlijkheden bij de zaak te zijn betrokken. Minister Dalimier, wiens naam evebeens genoemd werd, weigert af te treden gis Mi nister. Dalimier publiceerde een nota, waarin hij uieenzet, hoe hy, toen hy nog minister van aibeid was, werd aangespoord twee brieven welke in de pers zijn gepubliceerd, te cn- derteekenen. De eerste brief is opgesteld door bemidde ling van den minister van handel; de twee de door bemiddeling van den directeur van de „Volonté” Dubarry. Dalimier kon niet veronderstellen, dat de toestand by de Crédit Municipal de Bayonne ongeregeld was, aangezien het onderzoek door het ministerie van financiën niets ab normaals aan het licht had gebracht Gistermiddag had de Minister een onder houd «met Minister Chautemps, hieromtrent werd echter niets medegedeeld. Intusschen komt uit Bayonne het bericht dat Garat, de burgemeester van Bayonne is gearresteerd. Garat zou later weer zyn rijgelaten en niet in staat van beschuldi ging zijn gesteld. Volgens een ander bericht werd Garat te kennen gegeven dat hij ter stond zyn ontslag als burgemeester moet indienen. Het parket verrichte verder een huiszoe king ten huize van Dubarry, directeur van de Volonté. Bij Dubarry zyn een aantal stukken in beslag genomen, welke betrekking hebben op de bestaande samenstelling van de publi- citeits-maatschappij, welke in liquidatie is. Op het directie-bureau van de Volonté werd een document gevonden, dat een ver hoor van Dubarry rechtvaardigde. Deze wist een antwoord te geven op alle viagen, welke hem werden gesteld. De Echo de Paris weet te melden, dat Sta visky inderdaad relaties met de Volonté heeft onderhouden. In December 1932 heeft de Volonté volgens de bewering van Echo de Paris haar advertentierubrieken verpacht aan een onderneming van Stavisky, de Sapiens Cief tegen de verplichting, dat Sa piens alle voor de uitgifte van het blad Vo- Uw haardkleed zal er wel door be dorven zijn, meneer, merkte hij losweg op, maar eensklaps bukte hij zich snel, nam iets van het kleedje en hield het omhoog. Eerst zag Singleton niet wat het was; daarna bespeurde hij dat het oenlang haar was van een roodachtig- goude kleur en even bonsde zijn hart. Daar hebt u gedeeltelijk de verkla ring al, zei hij zacht. Ik was net van een reis thuisgekomen de agent kan ge tuigen hoe laat het was toen Ik aan kwam en ik had juist een beetje brandy uit die karaf geschonken, toen dit goedje op mijn hand drupte en toen ik naar boven keek zag ik dat daar. Ik vermoedde dadelijk dat er Iets niet in orde was. En zette u toen het glas weer op mede. Prachtig! Zijn ondergoed is niet ge lagen. Hij keek ze vlug door. Een paar merkt en zijn papieren geven niet de ge ringst aanwijzing omtrent zijn identi teit. Hij heet Southwell, Charles South- well. ik geloof dat hij tijdens den oorlog bij den Inlichtingendienst geweest is en BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De drie vrijgesproken Bulgaren. Tsjecho-Slowakye weigert Dimitrof c.s. toe te laten; de Sovjet.Unie staat voor hen open. Alleen de regeeringen van Tsjecho-Slowa- kyc. en de Sovjet-Ume hebben tot dusver de rijksregeering antwoord verstrekt op haar vraag, of zy bereid zouden zijn de drie door het hooggerechtshof van l^eipzig vrijgespro ken Bulgaren toe te. laten. De regeering te Praag heeft geantwoord, dat zij weigert de Bulgaren toe te laten. De Russische regeering heeft echter medegedeeld volstrekt geen bezwaar tegen toelating der Bulgaren te hebben. Indien de Bulgaren naar Sovjet-Rusland gaan, zouden zy daarheen reizen, of door Polen, waartoe een Poolsch visum noodig is, dame op bezoek hebt gehad, dan moet ik veronderstellen dat er bij dien man boven een dame geweest is. Maar God, man! U denkt toch niet dat een dame zoo... zoo iets gedaan kan hebben? Dit zakdoekje geeft veel te denken, jiwux cu eveu uunsae zijn naru zooals u zelf kunt inzien; maar wie den Heeft u kort geleden een dame op man vermoord heeft moeten we nog zien uit te vinden. Er staat een voorletter op dat doekje B dit kan ons misschien iets helpen, maar niet veel, vrees ik. In ieder geval, uw verklaring Is volkomen voldoende. U neemt me wel niet kwalijk da ik nu weer naar boven ga om mijn onderzoek voort te zetten? Hij keerde zich om en ging de kamer uit en nam niet alleen het zakdoekje, maar ook het goudkleurige haar mee. Er kwam een onrustige uitdrukking op redden. Zij was een dag te voren gearriveerd om haar zoon te bezoeken- en woonde op een kamer op de bovenste verdieping van de centrale. Ten gevolge van den dichten mist is men er nog •niél in geslaagd nauwkeurig de oorzaak van de doorbraak vast te stel len. i .lijft Er bestaan twee mogelijkheden, n.l. een- constructiefout in het toevoerkanaal of een verkeerde handeling tijdens den toevoer van water naar de centrale. OOSTENRIJK. ongeluk bij ski-wedstrijden in Vorarlberg. By de wedstrijden onl het kampioenschap ski-springen in Vorarlberg op de Woegele by Dornbirn is de 20-jarige ski-looper Giatzl uit Dornbirn over een steenhoop ge vallen. Hij werd met gebroken schedel en wervelkolom opgenomen. De wedstrijden zijn at gelast. ZUID-AFRIKA. Overstroomingsramp in den Oranje.Vrijstaat. De Oranje-V rij staat wordt bedreigd door een overstroomingsramp, zooals Zuid-Afrikj nog niet heeft meegemaakt. Honderden menschen hebben reeds hun woningen moe ten ontruimen. De schade, welke tot nu toe is aangericht door de ver buiten haar oevers getreden Oranjerivier, wordt op meer dan anderhalf millioen pond sterling geschat. De by verordening der regeering in het dal der Oranje-rivier en omgeving uitge voerde bevloeiingswerken zijn vernield. De meeste boeren hebben have en goed verlo ren. Honderden stuks vee zijn verdronken en door de rivier meegesleurd. Het Zuid- Westelyke deel van den Vrijstaat is geheel geïsoleerd. Geen trein kan meer de Oranje rivier passeeren. RUSLAND. Versterking van het Roode Leger. Vrijdag is te Moskou een conferentie van hooge officieren van het Roode Leger ge houden, waarin de waarnemende volkscom missaris van oorlog wees op de verscherping van den toestand in het Verre Oosten, waar door uitbreiding van de Russisch^ militaire macht noodig was. In een resolutie sprak de conferentie haar vertrouwen in de re- geering uit alsmede den wensch dat de mi litaire verdediging van Rusland versterkt zou worden. ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal 2.90, per week 21 Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT of direct per schip naar Leningrad, of per i vliegtuig via Kowno, De rijksregeering overweegt thans het i ^aanbod der regeering te Moskou. Heden over de grens geleid? len verwacht in ingelichte kringen, dat de’Xrijgesproken Bulgaarsche beklaagden in i het brandstichtingsproces, Dimitrof, Popof en Tanef, vandaag zullen worden uitgewe zen en buiten de Duitsche grens geleid. De Kerstamnestie in Duitschland. De vrijgelatenen moeten worden behandeld als volwaardige volks genooten. Naar de officieele Pruisische president mededeelt, heeft de Pruisische minister president naar aanleiding van de Kerat- amnestie verklaard, dat de Schutzhaftlinge, die thans zyn vrijgelaten, zich niet moeten beschouwen als uitgestooténen, doch er naar moeten streven den weg naar de volksge meenschap terug te vinden. Bij beschikking van de geheime staatspolitie mag den ont slagenen van de zyde der overheden en de* openbare meening geen bizondere moeilijk heden in den weg worden gelegd. Het doel der groote vrijlatingsactie zal toch dan pas volkomen worden bereikt, wanneer overal in den geest van den wensch van den Pruisi- schen premier de ontslagen Schutzhaftlinge zullen worden behandeld als volwaardige volksgenooten. Naar het bureau der geheime staats politie in dit verband opmerkt, mógen na tuurlijk oude strijders der nationaal-socia- listische beweging, in het bizonder de leden der S.A. en S.S., door maatregelen ten gunste van de vroegere politieke tegenstan ders niet worden benadeeld. Evenwel zal juist by de oude nationaal-socialisten be grip kunnen worden verwacht, dat de zege dan pas volkomen is, wanneer allen, ook de vroegere tegenstanders gewonnen zullen zijn voor den nationaal-socialistischen volksstaat. Misplaatst zou het daarom zyn de ontslagen gedetieerden principieel en voor altijd afzydig te houden van de orga nisaties van den nieuwen staat. De Pruisische premier wil niet, dat deze volksgenooten alleen, omdat zy in een con centratiekamp waren, zullen worden bena deeld, zoodat hun byv. het aannemen van een werkovereenkomst alleen al ohmogelijk zou worden gemaakt, omdat zy vroegere Schutzhaftlinge zyn. FRANKRIJK. De overstroomingramp bij Colmar. De lijken van de bij de overstroomings ramp te Orbey verongelukte arbeiders kon den nog niet worden geborgen. Het zijn drie Franschen, drie Zwitsers en drie Ita lianen. Het dak van. de centrale werd door bet water ingedrukt en het geheele gebouw overstroomde. De beide arbeiders, die zich konden redden, zagen nog kans ook de moe der van één der verongelukte arbeiders te en neer te loopen en zijn oog viel op de brieven, die op den schoorsteenmantel kleermakersrekeningen, een briefje van de garage over een paar reparaties aan de auto, drie inventaties. maar bij het zien van de laatste enveloppe begonnen zijn oogen te schitteren. Van Tracy! riep hij uit en scheurde de enveloppe eenlge moeilijke zaakjes heeft opge- vlug open. Deze bevatte slechts een kort briefje: „Beste Dick. Ik blijf nog tien dagen weg. zoodat het jachtpartijtje dat ik op mijn buiten in Hertfordshire zou geven, wordt uitge steld. In dien tijd krijg je een anderen buurman. Ik heb mijn woning afgestaan aan een oud kameraad, Charley South- well, over wien ik wel eens met je ge sproken heb. Ik ontmoette hem In Mar seille en daar zijn eigen huls geschil derd moet worden en hij deze dagen bij zondere redenen heeft om zich wat ach teraf te houden en ook liever niet in een hotel wil logeeren, komt hij een poosje zijn intrek in Belvoir Mansions nemen. Je kunt hem best eens op gaan zoeken. Hij is erg gesloten dat brengt zijn baantje mee maar als je hem aan het boomen kunt krijgen, zul je zien, dat hij een heel onderhoudende kerel is. Tot ziens. knapt. Maar hoe weet u dat zoo opeens? U hebt toch gezegd dat u niets van den man atwist. Singleton reikte hem den brief over. Deze brief lag bij een paar anderen, die in mijn afwezigheid gekomen waren. Ik heb ze daarnet pas doorgekeken. De inspecteur las snel den brief. Southwell, nep hij uit, zich den naam herinnerend. Wie weet of hij nu ook weer niet met een onderzoek bezig was. Wat er in dien brief staat doel wel aan zooiets denken. „Bijzondere redenen om zich achteraf te houden, liever niet in een hotel logeeren!” Ik moet mij met uw vriend in verbinding stellen. Hij is in Parijs. Ja, maar als ik hem een telegram stuur, is hij morgen hier. En ik moet er achter komen waar de vaste woonplaats van mr. Southwell was. Daar kan ik mis schien iets gewaar worden. Hier heb ik alleen het lijk en het zakdoekje! Als u het goed vindt zal Ik dezen brief behou den. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry’s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de Voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden pry’s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Ion té noodige uitgaven op zich neemt, roen in Juli 1933 de Sapiens deze verplichting j vlieg niet meer is nagekomen, is zy gerechtelij\l De geliquideerd. p.aanb De benadeelde verzekerings-maatschap- i pijen moeten voornemens zyn den Franschen I Vit slaat en de stad Bayonne ter verantwoor- de*'i d;ng te roepen, wegens de bedriegerijen voor den staatsraad. Het socialistische blad „l’Appèl” beweert, dat het zeker schijnt te zyn, dat de Parij- sche politie-prefect Chiappe nog eenige da gen geleden de gast is geweest van Savisky. Het schandaal dit alles zienbarende gebeurtenissen, die zich van 19281932 afspeelden rondom Hanau, die ziek ook bezondigde zeer onzuivere zakenpraktyken, waarbij zy zich niet alleen van een paar obscure bla den bediende, maar bovendieh erin wist te slagen den bekenden senator Klotz, als mede verschillende afgevaardigden, in haar ■netten, te verstrikken. Het Fransche mini sterie voor buitenlandsche zaken en dat voor financiën speelden by de eindelooze verhooren en onderzoekingen een grooter ro’ dan hun lief was. Tenslotte echter werd madame Hanau in 1931 tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, haar vroegere man en geldschieter Lazare-Bloch tot an derhalf jaar, terwijl senator Klotz door zyn plotseling sterven uit de handen der aard- sche rechters bleef. Inmiddels krijgt men den indruk, dat het financieels schandaal t®. Bayottne een nog veel heviger deining zal’ veroorzaken, dan de knoeierijen van madame Hanau. Over het verblyf van den zwendel aa1 tast men nog in het duister. De vrouw van den oplichter, die in de Parijsche society een groote rol heeft ge speeld, heeft Parijs nog niet verlaten. Zij weet blijkbaar ook niet waarheen haar echt genoot gevlucht is. (lOIINHE COURANT. bezoek scherp. I Wetende, dat de spiedende oogen hem in gespannen aandacht gadesloegen, be- heerschte Singleton zich met groote krachtsinspanning. Ik ben in zes weken niet in dit huis geweest, antwoordde hij kortaf daar uit kunt u afleiden of ik hiel’ kortge leden een dame kan hebben ontvangen. De Inspecteur lachte. Wees maar niet boos kapitein Sin- kapitein Slngleton’s knap gezicht en hij gleton. Ik moest u deze vraag wel doen, Hoot zachtjes. Dat zakdoekje was juist want kijkt u eens wat ik onderaan de I iets om de politie op een spoor te bren- trap in de vestibule gevonden heb. j gen. In zijn verbeelding zag hij inspec- De inspecteur haalde een stukje zijde leur Lavers al met jjet doekje In de i Het kleine Zuid-Fransche stadje Bayonne, waar m^ar een dertigduizend menschen wonen en waar in dp zeventiende eeuw de bajonet moet zijn uitgevonden, is plotse ling wereldberoemd geworden in verband met een financieel schandaal dat nauwe lijks zijn weerga heeft. De persoon, die bij dit schandaal de voornaamste rol speelt, is Stavisky, van oorsprong een Roemeen, die al jaren geleden zich in Frankrijk heeft ge vestigd en trouwens reeds in 1904 als Fianschman is genaturaliseerd. Door de vlucht heeft hy zich aan een arrestatie weten te onttrekken, hetgeen echter niet gelukte a.an zijn strooman, den directeur van het Crédit municipal de Bayonne, Tis- sier. Stavisky gaf „bons” uit, die eerst in de provincie, maar ook later te Parijs groo- ten aftrek! vonden. In een oogenblik tijds verdiende hy hiermee meer dan 200 mil lioen francs. De heele zaak was echter één groote zwendelpartij, maar dank zij de om standigheid, dat de leider der onderneming in de Fransche society en onder de politici talryke klanten had, kon hem langen tijd niets gebeuren. Bovendien schijnt Stavisky verscheidene kranten den mond te hebben gestopt door ze met belangrijke bedragen te steunen. Het publiek richtte tot de pers wel verschillende klachten, maar het klop te aan doovemansdeuren. De zwendelpraktyken van Stavisky da- teeren al van den ty’d, dat hij nog maar was jgg^jjds leider van een bekend Parijsch theater en maakte van deze positie gebruik om tot allerlei afpersingen over te gaan. Van 1915 af' begon hij ook op de beurs, te knoeien met vervalschte chèques enz- Hij verdien de hiermee millioenen. Hy kwam wel-is- waar in de Santé-gevangenis terecht, maar daar ook ministers tot zyn klanten be hoorden, kwam er aan zyn opsluiting vry spoedig een einde. Weer op vrije voeten, stichtte hy opnieuw tientallen obscure maatschappijen, waar door wederom het goud zyn zakken bin nen stroomde. Momenteel is hij echter spoorloos dwenen; het schynt, dat hij de wyk Venezuela heeft genomen. De officieele ver ontwaardiging is groot en voor de regee- ringsoppositie doet zich de welkome gele genheid voor de Vossische' Zeitung ves tigt hierop o.m. de aandacht éënVnder- zoek in te stellen naar het feit, wiej Sta visky tot dusver heeft gedekt, wie hdm in 1926 na de affaire der beursvervalsching uit de gevangenis heeft bevry’d en wie hem tydens zyn activiteit te Bayonne in be- scherming nam en steunde. Dat de Liberté,

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1