rsifl ernemiog NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 9 Januari 1934 Wo. 18495 72* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon-en Feestdagen feuilleton. Het Mysterie grijk: BERGAMBACHT, EEN KLEINTJE EEN KWARTJE BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. zen zijn 31, GOUDA, PLAATS BUITENLANDSCH NIEUWS. icht te makent 13 Zie Je die taxi daar voor ons uit? Het nart klopte hem In de keel. De HOOFDSTUK VI. ÏERIJ LN ZOON. ROUDA. 1) Gerechtelijk onderzoek naar de doods oorzaak. Nou, dat meisje moet ook een bru taaltje zijn, kapitein l te Athene,- zoo meldt de „Chicago Tribune”, is phoai bij Ut> acht Uit het Engelsch van BEN BOLT. Het schandaal te Bayonne. Minister Dalimier ai geit eden. De oplichter Stavinsky te Chamonix door de politie achterhaald. Op het oogenblik van zijn arrestatie pleegt hij zelfmoord. Gistermiddag is een kabinetsraad bijeen gekomen, welke zich in de eerste plaats bezig hield met het schandaal te Bayonne. Het resultaat van de besprekingen is ge weest, dat Dalimier, de minister van kolo niën, Maandagavond bij den minister-presi dent zijn verzoek om ontslag heeft ingc- dend, wat door Chau temps is aanvaard. Chautemps zou voorloopig zelf de porte feuille van koloniën genomen hebben. Later zou Frot, de minister van handel, haar krij gen, waarna Bertrand, onder-staatssecreta- ris van binnenlandsche zaken, dan minister van handel zou worden. het de «h.i- >ed drukwerk noet worden voor 2’/a-3 water. Geen eraan toe- overbodig idigde hoe- een beetje t een dun len klontjes len, h" steeds een bereiden. Het ïer goed benut an bont goed igsdoeleinden. Het Inquest, dat den volgenden dag plaats had, leverde niet veel bijzonders op. Een der vrienden van den overlede ne. verbonden aan het Ministerie van Oorlog, stelde de identiteit van het lijk vast. Dick Singleton verklaarde hoe hij de misdaad ontdekt had. natuurlijk zon der te reppen over het meisje dat hij In bracht hij er door. Wat nu betreft de laatste misdaad van 1 den Rus, de affaire Bayonne: Fransche jour- niet volkomen is, demonstreert de merk waardige functie van de Stadsbank van Leening van gayonne, de “stad van 30.000 in woners zwaar gesluierde toehoordster was nie- I Volg die. Wat het kost, kost het! mand anders dan het meisje, dat hij den - vorlgen avond in zijn woning had over- lompeld en hij was zoo blij, dat hij 4n de gelegenheid zou zijn, dc kennisma king voort te zetten. Maar onmiddellijK dacht hij aan het gevaar dat zij liep om ontdekt te worden. Als inspecteur La vers, die dat eene haar van het haard kleed had opgeraapt, haar eens nauw keurig ging bekijken, was dit gevaar al lerminst denkbeeldig! Juist op het oogenblik, dat inspecteur Lavers ten behoeve der politie om ver daging van de verdere behandeling ver zocht, stond het meisje op en sloop naar de deur. Tegelijkertijd hield de man met het potlood en de bloc-note even met schrijven op en. terwijl £ij op den uit gang toeging, keek hij haar met een iet wat zonderlingen, raadselachtigen glim lach na. Singleton vroeg zich af wat deze glim lach te beteekenen mocht hebben. Het meisje was nu heel dicht bij de deur. Nog een oogenblik en zij zou verdwenen zijn, waardoor hij deze prachtige kans haar te spreken te krijgen, zou verspe len! Snel stond hij op en ging haar rta: bij de buitendeur zag hij haar juist In een wachtende taxi stappen, die weg reed vóór hij haar had bereikt. Radeloos keek hij om zich been: een andere chauffeur, die op zoek naar een vrach tje. langzaam de straat doorreed, keek hem vragend aan. Onmiddellijk gaf hij den man zijn orders. Wat Stavinsky zelf betreft, de gehtleman oplichter, is door de politie achterhaald, maar heeft zich op het moment dat de poli tie tot arrestatie wilde overgaan, een kogel floor het hoofd gejaagd. De voortvluchtig; zwendelaar hield zich op in Chamonix in ge zelschap van een ongunstig bekend staan- den man, Henri Voix by den politie maar al te goed bekend. Terwyl Stavinsky zich reeds in het bezit had gesteld van een ver- valscht paspoort, hetgeen zyn vlucht verge makkelijkte, reisde zyn metgezel op eigen naam. Politie-ambtenaren volgden derhalve eerst het spoor van den laatste. Dit leidde naar een villa te Chamonix. De ambtenaren omsingelden het huis, terwyl de eigenaai trachtte zich toegang te verschaffen. Hy klom over het tuinhelc en klopte‘tegen de deur van de veranda, zonder evenwel ant woord te krijgen. Terwyl hy een vensterruit indrukte, om den grendel van het venster te kunnen openen, klonk een schot. Even later vond men Stavinsky doodelyk gewond in een der kamers liggen. De arts constateerde, dat een .kogel door het hoofd was gegaan. Hy verklaarde, dat Stavinsky nog slechts enkele uren zou leven. Nïei alleen ontijdige lof, maar ook ontijdige aanmerkingen doen kwaad. nen en er vóór te zorgen dat geen enkele overweging de taak der justitie belemmert. Chautemps verklaarde, dat hy binnenkort zijn collega’s verschillende wetgevende maatregelen zou voorleggen, die o.a. reorga nisatie van de Fransche politie, controle van de correctioneele rechtbanken, bescherming van de publieke spaargelden, toezicht op be paalde beroepen, onderdrukking van straf bare bemoeienis bij de openbare diensten, enz. beoogen. De kabinetsraad gaf unaniem zyn instemming met deze denkbeelden te kennen. Verbolgens verklaarde Chautemps, dat hij besloten had, Donderdag a.s. dg onverwijlde bespreking van de interpellaties met betrek king tot de zaak-Bayonne te beginnen en zette de groote lijnen uiteen van de verkla ringen, die hy voornemens is in de Kamer af te leggen. Dalimier, de minister van koloniën, zette vervolgens zyn rol uiteen in de zaak-Bayon ne, waarbjj hij zich bediende van documen ten ten bewijze van zijn goede trouw. Mi nister Lamoureux bevestigde zyn verklarin gen en Chautemps herinnerde er aan, dat hij zelf openlyk getuigd had van de goede trouw van Dalimier. De raad vereenigde zich eenstemmig met deze verklaringen. verband met de begrafenis der geborgen district geconsigneerde gendarmerie is met 150 man versterkt. GRIEKENLAND. De ex-koning George wil scheiden. Koning Carol heeft bezwaren. De ex-koning van Griekenland George II 8 1 opper, ik ga weg en jij blijft hier tot dat er iemand anders van het hoofd- bureau Is Zoo meteen zal de polltledok- ter ook wel komen om den armen kerel te schouwen. Kapitein Singleton, blijft u in de stad? Ja, vooreerst wel. Goed, u zult bij het inquest 1) moe ten verschljneri. Maar nu maak ik dat sik weg kom. ik zal deze papieren mee nemen er^ ze nog eens doorzién. Mis schien haal ik er nog Iets uit waar ik wat aan heb Jij hoeft hier niet in de kamer te blijven. Topper. Op het portaal kun je wel op den dokter wacnten. We zullen de deur afsluiten Sn jij kunt den sleutel houden totdat ik hier iemand heen gestuurd heb. r Ja, meneer Singleton liet den inspecteur uit en Jackson, die achter hem liep, fluisterde: TSJECHO-SLOWAKIJE. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in de myn Nelson. Groote roerigheid der communisten. De commissie van onderzoek, die de oor- I zaak va-n de ramp in de Nelsonmyn tracht op te sporen, heeft Zondag een groot aantal mijnwerkers, bedrijfsleiders en andere be ambten aam een verhoor onderworpen. De Zondagavond gearresteerde bedrijfsinge- nieur jjeysser werd in de gevangenis inge sleten. Tegen Beysser zijn uit de kringen der arbeiders ernstige beschuldigingen ge- uit. Hij zou niet alleen een onaangenaam chef zijn geweest, doch bovendien zou hy verantwoordelijk zyn voor tal van bezuini gingsmaatregelen, waardoor het bedrijf in gevaar werd gebracht. De directeur-gene- raal Loecker verklaarde tegenover persver tegenwoordigers, dat Beysser vele jaren lang tot zyn volle tevredenheid in de tech nische leiding van het bedryf had gewerkt; van buitengewoon rationaliseerende maat regelen in de mijn, was hem niets bekend. De in het mijnbedrijf aangerichte schade loopt in de millioenen en kan nog niet by bfnidering worden geschat. Bij het onge luk! is ook het springstoffendepot geëxplo deerd. Ten tijde van de ramp bevonden zidn in de schacht ongeveer 1400 dynamiet- natronen. Vooral van communistische zijde voert men een heftige actie tegen de rationalis tische methoden, welke in het bedrijf zijn toegepast. Gisteren hadden de communis ten te Brüx een districtsvergadering geor ganiseerd, doch de gendarmerie had alle toegangswegen tot het dorp bezet. Niette min zagen de communisten kans te ver gaderen, waarop de vergadering werd ont bonden Korten tijd later werd een tweede vergadering, die den autoriteiten niet be kend was, gehouden in het naby gelegen dorp Merrlich. Aanwezig waren ongeveer 306 gedelegeerden van 35 verschillende mij nen. In een resolutie werd de arrestatie en strenge bestraffing geëischt van all^ voor het ongeluk verantwoordelijke personen, alsmede het terugroepen der milijraire troe- 1 pen en gendarmerie uit het mijndistrict. ot dag wordt taine te Parys gevraagd, hoe het mogelyk is geweest, dat men Stavinsky toestond een maatschappij op te richten, terwyl zijn ver leden zoo uiterst ongunstig was. Fontaine h< cft geantwoord: „De maatschappij is volkomen regelma tig opgericht. Wel was de bedoeling van Stavinsky twijfelachtig. Hij was voornemens 500 millioen francs der vruchten van de pu blieke spaarzaamheid te verwerven. Maar di. aandeelen waren niet uitgegeven, on getwijfeld waren zy nog niet gedrukt, en alleen die stukken zouden een bewjjs hebben mogelyk gemaakt op grond waarvan wy de hand op den oplichter hadden kunnen leg gen.” Het schijnt, dat de groote Fransche pers een oogenblik, overbluft is geweest door de enorme cijfers van de gepleegde misdaad, want gedurende eenige dagen hebben de bla den zich, in afwachting van nadere inlich tingen, zeer gereserveerd gehouden. Die na dere inlichtingen moeten zeer beslist zijn geweest, want daarna heeft de pers met grooten nadruk geprotesteerd tegen het feit, dat Stavinsky altyd ongestraft is gebleven. Dile ongestraftheid, zegt men, heeft de laat ste groote misdaad van den Rus als het ware uitgelokt. Niet van belang ontbloot is ook de ver klaring van den schatter in de „Crédit Mu nicipal”, de stadsbank van leening te Bayon ne. Deze schatter, Cohen, verklaarde: „Ik heb nooit een kasborj gezien en ik wist niets van de geheele oplichterij. Ik nam de panden in ontvangst en stelde het bedrag vast, dat daarop werd geleend. De magazijn meester pakte de voorwerpen in zonder dat ik daarby tegenwoordig was. Ik herhaal dus, dat ik geen flauw vermoeden had van de wijze, waarop Stavinsky te werk ging. Maar ik veronderstel, dat Tissier, dien men voor een volslagen imbeciel wil laten door gaan, wel degelyk zyn verstand had. Tissier beweert, dat hy nooit het geld be waarde, maar alle ontvangen bedragen on- middellijk doorzond naar een Parijsche maatschappij, die als tusschenpersoon voor Stavinsky dienst deed. Alleen al in het district Parys zijn meer dan 150 millioen bons van de „Crédit Mu nicipal” van Bayonne aangekocht door ver zekeringsmaatschappijen. Uit dat cijfer blijkt wel de enorme omvang van den zwen del; bovendien moet men daarby nog voe gen de particuliere beleggingen, waarvan men op het oogenblik het bedrag nog niet kan vaststellen. De interdepartementale kas de moeilijkheden te geraken. Paul, Irene en Catherine hébben n.l. allen Deensche pas poorten, want de vroegere Grieksch^ dy- nastie behoort evenals het regeerend Deertsch vorstenhuis tot het geslacht Slees- wyk-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. In dien exlkoning George nu ook de Deensche1 nationaliteit kan verkrijgen, kan hij zich misschien, volgens de Deensche wet, laten scheiden. (.01IDSCH E COURANT Best meneer. Van zijn plaats binnenin volgde hij eenige oogenbhkken met spanning de jacht. Het rijtuig voor hem uit reed ge lukkig niet heel snel en het was duide lijk. dat de passagier er geen tiauw ver moeden van had. dat zij gevolgd werd. i Na een minuut of zeveA stopte Single- ton’s chauffeur en deelde hem mede, dat er uit de voor hem uit rijdende auto een dame was gestapt, die nu op het punt stond om een bekend groot restaurant binnen te gaan. Singleton stapte onmiddellijk- uit en zag het meisje, dat gisteravond zijn wo ning was binnengedrongen dooi; de gla zen deur gaan, die door een langen por tier voor haar werd opengehouden. Hij betaalde den chauffeur en volgde haar het restaurant binnen. Toen hij de groote zaal inkwam, keek hij vlug even rond en zag dat de jonge dame door een onderdanigen kellner naar een tafeltje werd geleid. In een verscholen hoekje bleef hij even staan en bekeek het menu: toen de kellner weg was. ging hij langzaam naar het tafeltje Aan haar plotseling schrikken en den diepen blos, die haar naar de wangen steeg, doch even spoedig weer verdween, zag hij dat zij hem had herkend Hij was er zeker van. dat zij. als dit, moeelijk was geweest, zou zijn weggeloopen. Bleek en ontdaan bleef zij op haar stoel zltteh. (Wordt vervolgd.) VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De zelfmoord van Stavinsky zal den loop van het gerecht niet kunnen weerhouden. Chautemps, de premier, confereerde giste ren met Laurent Eynac, den minister van handel, die in overleg met hem besloot, de algemeene inspectie van de bestuursdiensten te gelasten, over te gaan tot een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de ver schillende administraties werken, en naar het toezicht op de operaties van het „Credit Municipal” te Bayonne, en vast te stellen wie schuldig staat aan de verzuimen, die de langdurige voortzetting van misdadige han delingen hebben mogelyk gemaakt. Chautemps zou gisteren in de kabinets raad de affaire-Bayonne tot in bijzonderhe den hebben uiteengezet, evenals de genomen of beraamde maatregelen, en den wil hebben bevestigd om het volle licht te doen schy- Slngleton en het was of zijn hart even stilstond. Dat meisje, waar de Inspecteur het over had, dat beneden dat bebloede zak doekje verloren heeft. Zóó stapte hij de vestibule binnen of hij zag het al lig gen! Moet een échte speurhond zijn. Singleton herademde. Het was duide lijk dat de concierge niets anders wist van het meisje, dat heimelijk een bezoek aen Belvoir Mansions had gebracht en het bewijs van haar schuld had achte- gelaten. In zijn kamer teruggekeerd gaf kapi tein Singleton zich aan zijn gedachten 1 over. Maar, hoe hij zijn hersens ook in- spande, hij vond niets dét hem kon hel pen dit geheim te ontsluieren en ten slotte betrapte hij er zich op, dat hij in zijn verbeelding een paar saffierblauwe oogen zag, vroolijke. vriendelijke, schul- delooze oogen. die echter telkens van uit drukking veranderden, tot ze hem ein delijk groot en zwart van doodsangst aanstaarden. cx-koning, die ongeveer 10 jaar geleden tot afstand van den troon gedwongen werd, wil 71.1. gaan scheiden. Dit zou op zichzelf geen bezwaar zyn, indien George II slechts een nationaliteit bezat, welke deze formaliteit voor hem mogelyk zou maken. Want hoe vreemd het ook klinkt is de ex-koning voor de wet geen Griek, daar de vroegere regee- ring-Venizelos hem herhaaldelijk een pas poort, onder welken naam ook, geweigerd heeft. De ex-koni7ig reist door Europa op een Roemeensch paspoort, hem verstrekt door zyn schoonbroeder koning Carol, de broer van de ex-koningjn Elizabeth van Griekent- land. Het scheiden zit in de familie, want ko ning Carol is reeds vroeger gescheideTi van ex-koning George’s zuster, koningin Helena van Roemenië. De reden voor George’s scheiding zouden zyn wederzydsche onver draagzaamheid en wraakneming op Carol, omdat deze George’s zuster oriheusch zou hebben behandeld. i> Door zyn paspoort is de ex-koning van Griekenland Roemeen en is hij als zoodanig afhankelijk van koning Carol, doch deze weigert de scheiding van het paar toe te laten. Door de verkoeling, welke deze weigering met zich bracht, heeft ex-koni7ig George al zijn bezittingen in Roemenië verkocht en zich gevestigd in de omgeving van Flo rence. Mej Kerstmis had daar een familie-reunie plaats, waarop aanwezig waren ex-koningin Helena, de priTisessen Irene en Catharine en Prins Paul, die ook Grieksoh troonpreten dent is I Volgens vrienden van den ex-koning wioIrlF zla rpr"iVulTlA” F<en oproep werd gepubliceerd om heden men toen tot en oplossing gekomen om uit van sociale verzekeringen „Seine et Seine- slachtoffers te demonstreeren. er-Oise” had 22 millioen dezer obligaties, de „Confiance-Vie” 30 millioen, „l’Avenir- By dat alles leidde Stavinsky een buiten- Familial” 15 millioen, „l’Urbaine-Vie” gewoon luxueus leven en groote bedragen j millioen. „Confiance-Caitalisation” 10 mil- bracht hy er door. boen enz. enz. i Wat nu betreft d€ laatste misdaad van 1 Men moet by het lezen van deze cijfers Z7L- J- wel getroffen worden door de grootte. Deze nalisten hebben den substituut-officier Fon- balans van 150 millioen obligaties, die nog verkeert in eigenaardige moeilijkheden. De Meisje? Wat voor een meisje? vroeg inspecteur zeil verklaarde, dat hij alle papieren en bezittingen van den ver moorde had onderzocht zonder iets te vinden, dat eenige aanwijzing kon geven aangaande de drijfveer tot de misdaad oi de persoon van den dader. Maar, merkte Dick Singleton niet zonder angst op, de politieman maakte geen melding van het zakdoekje met de kleine bloed- i vlek, dat hij gevonden had. Dit scheen hem een slecht teeken en terwijl hij over 1 de beteekenis daarvan nadacht, keek hij toevallig de rechtszaal rond, waar onder de weinige aanwezigen twee menschen waren, die bijzonder zijn opmerkzaam heid trokken. De eerste was iemand, ge kleed als een heer hij droeg als vele Amerikanen een hoornen bril met bolle glazen en maakte aanteekeningen van wat er behandeld werd. De tweede was een meisje ot vrouw. Zij had een hoed op met breeden, laag neerhangen den rand; daaraan waS een zware sluier bevestigd, waardoor van haar gezicht niets te zien was. Op een oogenblik dat er éen heel on belangrijk en vervelend getuigenis afge legd werd, nam hij de twee nauwkeurig op. De man, die naar hij meqnde, een verslaggever moest zijn, zat ijverig over zijn bloc-note gebogen: en Singleton had juist bij zichzelf de opmerking gemaakt dat het vreemd was. dat hij niet aan de perstafel was gaan zitten, toen de ge sluierde dame een beweging maakte, waardoor hij haar van ferzijde kon zien en even zag hij een glim)? van leen zware zijn kamer aangetroffen had. terwijl de wrong rood-goud haar. Stavinsky, wiens malversaties die van Oustric en Therèse Humbert achter zich la ten, werd in het jaar 1886 in Rusland ge boren, maar reeds in zijn jeugd verhuisde hy naar Parijs. Het is merkwaardig genoeg, dat hy eerst in 1916 in Tiadere connectie met de politie kwam naar aanleiding van eenige oplichtingen en chequevervalschin- gen. Maar hij werd weer vrijgelaten. Sinds dien ging het in stijgende lyn met de misdadigheid. De zwendelarijen werden steeds grootscheepscher opgezet, de kapita len, die met de oprichting van ondernemin gen gemoeid gingen, werden voortdurend g rooter. Alleen werden zy niet in de zaken gestoken door Stavinsky, maar door de min of meer lichtgeloovige menschen, die aan- dielen en obligaties namen. Van 1923 dateert de fraaie historie van de Trust des Cinémas en eenige andere maat schappijen, alle slechts opgericht ter oplich- ting van de beleggers. In 1928 trachtte de brutale zwendelaar zelfs beslag te leggen op I de Eiffeltoren, bewerende, dat de Fransche staat hem het gebruik van den zender had verpacht ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. f Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1