i lerneinifig ikbank n 8 te Woensdag lO Januari 1934 72"Jaargang 0o. 14896 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen IOUT 1OO 1. 4 nfabriek ouda. Het Mysterie BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, I EEN KLEINTJE EEN KWARTJE rijzen zijn Redactie Telef. PLAATS .760 854 05 HOORWEG. nevels haar verduisteren. ongewenschte belangstelling een dat ik dit uit gewone nieuwsgierigheid ir—nnrY Hr KaK H n rï r> aan OracTTTXnrto roHon zeggen. aan en ij (Wordt vervolgd). 3r het de Joed dmkwerk moet worden mijn geliefde Men neer.it aah, KERIJ AN ZOON. GOUDA. jsblad liedt. nen krijgen; daarop zat zij zenuwachtig haar broodje te verkruimelen. Nogmaals trachtte zij te spreken, doch Singleton voorkwam dit. en zei vriendelijk, maar beslist: Nog niet. Wacht maar. De kellner kwam bijna op een drafje met de champagne, schonk de twee gla zen vol, kreeg weer een nieuwe bestelling en verdween. Alles opdrinken, zei Singleton met pen glimlach. U heeft het noodig. Het meisje gehoorzaamde bijna letter lijk, want er bleef slechts een druppel wijn in het glas over. Toen zij dit neer zette kwam er meer kleur op haar wan gebruik gemaakt. Ook de scheepvaart op het Kanaal ondervond ernstige stagnatie. Advertentiebureau* en c ircau zijn ingekomen, tem zyn ontwapeningspolitiek. De Par ij ache ge zant Cesianu' zal tot hofmaarschalk worden benoemd. soliede Boek- r de plaatsing De kerkelijke strijd in Duitschland. De oppositie tegen den Rijksbisschop Muller. Een protestvergadering. vraag, ik heb daar een gegronde reden voor. Nog een oogenblik aarzelde het meisje, daarop antwoordde zij met zachte, maar vaste stem: Twee van hen, de dame I en den man met den hoornen bril ken ik niet, maar de derde is mr. Samuel Shottelius. Shottelius! Even lachte hij. Wie kent dien naam niet! De moderne Graaf de Monte Christo kan zijn millloenen idministratie en FEUILLETON. Uit het Engelsch van BEN BOLT. fen by contract tot zeer gereduceerden naar plaatsruimte. zan s vóór zeker vap door hun aanwezigheid zoo van streek maken? U moet niet denken, schrok u zoo toen u hem zag? Ik... ik had niet verwacht hem hier tezien, kwam hortend het antwoord. Neemt u mij niet kwalijk, glimlach te Dick Singleton, maar dat is geen ant woord op mijn vraag. Een beter antwoord kan ik u niet geven, kapitein Singleton, stamelde zij zacht. Dringt u toch alsjeblieft niet ver der aan. Smeekend vestigden de blauwe oogen zich op hem en hij vroeg niet ver der. Nu, goed dan, zei hij. Ik kan wach ten totdat u mij uw vertrouwen wilt schenken. Maar ik geloof dat er met den heer met den bril iets is dat u moet we ten. Wat dan? tot dag wordt een zoodanige wijziging in de kerkelyke leiding aan te .brengen, dat meer rekening wordt gehouden met de Augsburgscne con fessie. Natuurlijk is hej ook mogelijk, dat rijks bisschop Müller naar het voorbeeld van Hitler op politiek gebied een soort kerke lijke dictatuur zal instellen, nu hy slechts een minderheid "op zyn hand heeft, doch daardoor zal aan de meeningsverschillen binnen het kader de^ Evangelische kerk geenszins een einde worden gemaakt. Hoe dit ook zij, het optreden van den Pfarrer- Notbund getuigt van moed, die gunstig af steekt tegen de houding der politieke oppo sitie, zooals de communisten en sociaal democraten, al dient billijkheidshalve te worden vastgesteld dat deze laatsten van hun voornaamste „apparaten” zijn beroofd; hun actiemogelykheden zijn uiterst be perkt, nu pers en vakvereeniging hun niet langer ten dienste staan. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Het schandaal te Bayonne. Stavinsky overleden. Naar Rguter uit I’arys meldt ,is Stavinsky in den afgeloopen nacht aan de ernstige schotwonde welke hij zich zelf in Chamonix hac toegebracht, overleden. Toen dg gearresteerde directeur van het Crédit Municipal te Bayonne, Tissier, in de gevangenis van .Stavinsky’s poging tot zelf moord vernam, moet hij hebben uitgeroepen: „Dat is ónmogelijk. Een man als Stavinsky maakt zichzelf niet van kant”. Ook Tissier’s advocaat deelde deze opvat ting en het bericht van de zelfmoordpoging vond ook in andere kringen ■niet direct ge- l0»f- In sommige kringen werd gesproken van een manipulatie der politie, die Stavinsky, omdat hij vele personen kon compromittee- ren, heeft willen laten verdwijnen. De socialistische Populaire en de commu nistische Humanité schrijven, dat Stavinsky ook voor de politie gewerkt heeft, waardoor hy van vele zaken op de hoogte kon komen. Thans, nu hy lastig kon worden, heeft men Item uit den weg willen ruimen en is gedaan alsof hij zelfmoord heeft gepleegd. Aldus schreven gisteravond deze bladen, dus voordat bekend was gewonden, dat Sta vinsky aan de schotwonde, die hy zich zelf had toegebracht, is gestorven. Stavinsky „werkte” ook in Spanje. De Echo de Paris verneemt uit Madrid, dat Stavinsky in Juli 1932 ook in Spanje Zij vermoeden dat er een dame is geweest. Weet u hoe dat komt? U heeft uw zakdoek in de vestibule laten vallen en natuurlijk ziet geen mensch zoo’n fijn prulletje voor een heerenzakdoek aan. En dan heeft de inspecteur van Scot land Yard ook een lang gouden haar op mijn haardkleed gevonden en dat kan van niemand,anders zijn dan van u. Hij vroeg mij of ik kortgeleden een dame op bezoek had gehad. En heeft u het hem verteld? vroeg het meisje angstig. Neen, antwoordde Singleton vroo- lijk. Ik heb mij van het antwoord op die vraag handig weten af te draaien, al zeg ik het zelf. Maar waarom heeft u het verzwe- j gen... waarom heeft u de waarheid niet gezegd? Bij deze vraag keken haar blauwe j kwam een bijna onmerkbare verandering oogen hem vragend aan en Singleton j over het mooie gezichtje. Singléton zag voelde zich plotseling ontroerd. 1 J O, zei hij, als ik u dat eens vertel- HOOFDSTUK VII. Voordat het meisje kon antwoorden, j i nj, aa xxxj, axo xa. u uav ceua vertel- i niet angstig^maken, dat de.. Hij wachtte even en vervolgde met j ma- Oclocf “c, ik een lachje: Dan zoudt u mij niet geloo- 1 hoi VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT 10 Ik hoop dat u het niet erg zult vin den, richtte hij zich tot haar toen hij bij het tafeltje kwam, als ik een beroep doe op onze korte kennismaking m zoo vrij ben u aan te spreken; in uw eigen be lang is het zeer gewenscht, dat wij een oogenblik vertrouwelijk met elkaar pra ten. Het meisje probeerde iets te Hij zag dat haar lippen zich bewogen, maar er kwam geen geluid. Met een handgebaar noodigde zij hem uit te gaan zitten. U moet u r Jk nog eens uw weg kruis. Geloof me, ik ben uw vriend. Het meisje glimlachte flauw. O, fluisterde zij - dat weet ik... ik was bij het inquest. Ik weet hoe u mij buiten het verhoor heeft gehouden. Ik... Ik heb u buiten de heele zaak ge houden Niemand dan ik weet dat u de dame bent, die gisteravond in Belvoir Mansions is geweest. Weten ze... weet de politie dan dat dat er een dame... trilling om haar lippen en het leek hem dat zij zich slech'ts met moeite kon goed I houden. Zeg maar niets, zei hij. Die vraag nlet in een kous bewaren. Maar waarom van mij heeft geen haast. Eet uw soep j maar, dat zal u goed doen. Het meisje deed een poging, maar kon dat haar blik op iemand of iets achter niet meer dan een paar lepels naar bln- hem gevestigd was en toen hij even om- keek zag hij dat de oberkellner met een buiging drie personen een tafeltje wees - een dame en twee heeren. Een der heeren was de man met de hoornen bril die bij het inquest aanteekeningen had gemaakt. Hij begreep, dat de komst van dit drietal zijn gezelllng zoo vreeselljk had doen schrikken. Wie zijn die menschen? vroeg hij kort. ENGELAND. j Londen weer in den mist. Een buitengewoon hevige mist heeft Dinsdag te Londen weer eenige ernstige verkeersongelukken ten gevolge gehad. Drie personen zyn gedood en 15 gewond. In een geval zyn twee autobussen tegen elkander opgebotst, waanby zeven personen verwondingen opliepen. Op vele plaatsen was de mist zoo dik, dat voor de regeling van het verkeer van fakkels moest worden iets uit, dat hij een oogenblik bedekt hield; daarna, terwijl het meisje in spanning naar hem keek, legde hij het mlnlatuurportretje van haarzelf op tafel. Herkent u dató vroeg hij zacht. Het gezicht' van het meisje drukte de grootste verbazing uit, toen kwam er een angstige blik in haar oogen. Waar... waar...? Haar stem begat haar. Zij kon haar vraag niet voltooien. Op den grond naast den stoel, waar in ik Southwell vond. De angstige verbazing op het gezicht van het meisje werd nog grooter. Maar... maar hoe is het daar dan gekomen? fluisterde zij. Ik heb dien ar- i men man nooit gekend. Ik Plotseling ging er een schok door haar heen en zij hield op met spreken. Er ven! Daar ben ik niet zoo zeker van, dat ik u niet gelooven zou! U heeft me zoo veel vriendschap bewezen, dat uw woord uw woord alleen voldoende zou zijn om u te doen gelooven. HU knikte Misschien Ik heb u zelfs meer vriendschap bewezen dan u zelf weet. Hoezoo? Voordat hij antwoord gaf, stak hij zijn hand in zijn binnenzak en haalde daar een groote zwendelaffaire heeft willen op touw zetten. Met behulp van invloedrijke personen was hy voornemens om in Madrid een land- bouw-credietbank op te richten met een ka pitaal van 500 millioen peseta’s, waarvan zyn eigen aandeel 50 millioen peseta’s zou bedragen. Toen een lid van den raad van beheer door een uiting van Stavinsky wantrouwend was geworden en de onmiddellijke uitbeta ling eischte van zijn aandeel, was Stavinsky verdwenen en had men hem nooit meer ter uggezien Verzegelde brief van Stavisky gevonden. Chautemps maakt geen bezwaar tegen onverwijld parlementair debat. In de villa, waar Stavisky een eind aan zijn leven maakte, is, volgens een P.euter- beritht, een verzegelde enveloppe gevonden met het opschrift: „Aan vrouw te overhandigen.” dat deze enveloppe het testament vah den oplichter bevat en dat hy bovendien mede- ceeling doet van zijn besluit, zich van het leven te beröoven. De .enveloppe werd by de documenten gevoegd. Nog wordt gemeld dat tegen Hayotte, di recteur van de „Empire”, een bevel tot in hechtenisneming is uitgevaardigd. Voorts zou Hesse, vice-voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, deze functie hebben neergelegd met de motiveering dat hij had op zich genomen voor Stavisky te pleiten. Chautemps voor onverwijld parlemen tair debat. Wetsontwerp te^en zekere transacties in voorbereiding. De ministers kwamen onder voorzitter schap van Lebrun in Kabinetsraad bijeen. Chautemps stelde den raad op de hoogte van de gebeurtenissen verband houdend met de zaak-Stavisky, en gaf te kennen dat hy bereid was, onverwijld een parlementaire bespreking te aanvaarden. De president der republiek hechtte zyn goedkeuring aan de reconstructie van hej Kabinet. Op voorstel van Raynaldy, den minister van justitie, heeft de Kabinetsraad besloten, Vrydag by de Kamer en wetsontwerp in te dienen, waarby bepaalde transacties met fondsen ten nadeele van de publieke spaar gelden worden verboden. JAPAN. Verijdelde aanslag op Saito. Japanner poogt zyn huis binnen te dringen. Een Japanner heeft gisteren een poging gedaan, om te Tokio in de woning van buito, den minister-president, door te dringen, klaarblijkelijk met de bedoeling hem te ver moorden. De wacht, die den indringer aan hield, vond een wapen en een brief in zyn kleeren. De schrijver van den brief ver klaart, dat hy den Japanschen minister-pre sident wil vermoorden, daar een oud man als Saito in den tegenwoordigen tijd de Japansche politiek niet met succes kan lei den. Bovendien had Saito den nationalen wil van het volk verzwakt. De aangehoudene, die naar het commissariaat van politie werd gebracht, weigerde elke verklaring. TSJECHO-SLOWAKIJE. De Kleine Entente bijeen. Toespraak van Dr. Benesj. Op de Prager Burg werd Dinsdag door den minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowaïkye, dr. Benesj, de eerste plenaire zitting geopend van den Economi- schen Raad van de Kleine Entente. In zyn toespraak wees dr. Benesj er op, dat de beteekenis van de Kleine Entente daarin bestaat, dat de hierin veree.iigde staten in de toekomst hun lot in handen hebben en niet zullen toelaten, dat de ove rige staten, welke grooter en machtiger zyn dan zy om hen marchandeexen. Aangezien het niet mogelyk is geweest de Kleine En tente op politiek gebied te benaderen, zijn pogingen ondernomen hun op economisch gebied te treffen. Wanneer het mogelyk zou zyn, verklaarde dr. Benesj, uit de Kleine Entente een economisch orgaan te maken, zullen ze op ons aanvallen om ons de ver wezenlijking te verwyten van datgene, dat zij zelf onmogelijk, zoo al niet belachelijk noemden. De zitting van den permanenten raad van de Kleine Entente heeft op 1 Juni 1933 een concreet plan samengesteld in zake de sa menwerking en de huidige bijeenkomst heeft ten doel de internationale openbare gen en hij zag haar goedkeurend aan uw - Zoo is het goed. Nu mag u, ais u verscheen de kellner met de soep en de j wllt. antwoord op mijn vraag geven. Wie man keek een beetje' nieuwsgierig naar J ZJJn dle menschen,^die u^—daar ^ben^^k het bleeke gezicht van de jonge dame en daarop naar Singleton, die echter aan deze C—w- eind maakte door op afgemeten toon te zeggenf Een flesch Pommery en twee gla zen Dadelijk alsjeblieft. Ja, meneer. De kellner verwijderde zich snel en het meisje sloeg de oogen op alsof zij iets wilde zeggen. Hij zag een zenuw achtige DUITSCHLAND. Nieuwe stap van de Rijksbank. Een Zwitsersch voorstel ingekomen. De Duitsche ryksbank heeft in de kwestie der transfers thans opnieuw een stap ge daan, welke een bewijs is voor haar abso lute loyaliteit, aldus wordt medegedeeld. Wy vernemen, dat de Bank of Engeland, de Banque de France, zoomede den verte genwoordigers der crediteuren in Zwitser land, Nederland, Zweden en Amerika me degedeeld, dat een Zwitsersch voorstel is ontvangen. Een bizondere Duitsch*-Zwitser- sche qvereenkomst zou in zake de transfers worden getroffen en de ryksbank wil het comité van crediteuren gelegenheid geven daartegenover zijn standpunt te bepalen. De nieuwe conferentie is vastgesteld op 22 Januari. In Engelsche kringen is deze houding der ryksbank met bizondere voldoening ontvangen. Financial News schrijft, dat de uitnoodiging der ryksbank hoffelijk is. ROEMENIë. De politieke crisis voorloopig opgelost. Naar Vaz Dias uit Boekarest meldt, heeft Titulescu zich thans definitief bereid ver klaard in het kabinet Tatarescu de porte feuille van buitenlandsche zaken te behou den. Hiermee is de Roemeensche regeerings- crisis, die door den moord op minister-pre sident Duca ontstond, definitief opgelost. Roemenië zal ongetwijfeld thans denzelfden koers volgen in de buitenlandsche politiek, als tot nog toe. Aangezien Titulescu reeds onder het vorige kabinet de strenge maat regelen tegen de Ijzeren Garde en andere rechts-extremistische organisaties heeft ge- cischt, die Tatarescu thans neemt, staat ook dp binnenlandsche koers van het nieuwe ka binet vrijwel vast Naar men verzekert, zou Titilescu als voorwaarde voor zyn toetreden tot het ka- bmet-Tatarescu het aftreden hebben ge- tischt van den minister van oorlog, generaal Uica en vervanging van den Roemeenschen gezant te Pary's, Cesani. Verder zou Titu lescu hebben geëischt, dat verschillende mu taties plaats zouden vinden op hooge be stuursposten, vooral in de gendarmerie by de politie en de recherche. Het schynt, dat de eerste voorwaarden van Titulescu reeds zyn aanvaard en dat generaal Uica zal af treden en de Parysche gezant zal worden vervangen. In plaats van generaal Uica zou generaal Antonescu minister van oorlog worden, die tot dusverre'gedelegeerde van Roemenië by de ontwapeningsconferentie was eii geacht wordt een vertrouwd medewerker van Titu lescu te zyn. Naar het schynt, staat de eisch van Titulescu inzake een wijziging in het ministerie van oorlog in verband met In Duitschland heerscht den laatsten tijd groote ontevredenheid tegen de huidige kerkelyke leiding. De kerkelijke oppositie die zich gevormd heeft, had gisteren in de Dom- en Nicolai- kerk te Berlijn willen vergaderen, maar vaq hooger hand werd verordend, dat de bijeen komsten in genoemde kerken niet mochten plaats vinden. Eveneens werd den opposan ten te elfder ure belet in de groote zalen der Philharmonie een demonstratieve ver gadering te houden. Naderhand zyn de geestverwanten van den Pfarrer-Notbund, waarvan ds. Niemöller de bezielende leider is, in grooten getale elders samengekomen. Men heeft er, daar de rijksbisschop ïn zijn bfekende verordening op straffe van ontslag verbóden had kerkelijke agitatie te voeren, van af gezien den rijksbisschop hevig aan te vallen, maar het feit alleen al, dat de oppositioneele predikanten speciale verga deringen hadden belegd, waarvoor een enorme belangstelling bestond, toont over- ouidelyk aan, dat er in Duitschland groote ontevredenheid heerscht over de huidige kerkelyke leiding. Het geschil met ryks- t.sschop Müller heeft zoodanige vormen aangenomen, dat de bom vandaag of mor gei wel moet barsten. Het bezwaar der op posanten tegen de z.g. Duitsche Christenen :s, dat de aanhangers van den rijksbis schop afwijken van de bijbelsche fundamen ten der religie en zich gedragen op een wy'ze, die indruisèht tegen de belijdenissen der reformatie. H. i. ademt het doen en laten der Duitsche Christenen een moder nen, ifaeidenschen geest, die niet veroenig- baar is met de Augsburgsche confessie. Er is reeds sprake van geweest, dat rijks bisschop Muller, nu het verzet tegen zijn leiding dagelijk en zienderoogen toe neemt, gelyk o.a. uit de openbare beta -gin gen blijkt, terwijl tevens tal van Evangeli sche bisschoppen zich tegen hem kanten, van zins zou zyn af te treden, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat dit zal geschie den, daar zyn heengaan tevens zou kunnen worden uitgelegd als een nedenaag der nationaal-socialistische regeering, inzonder heid van rykskanselier Hitler, die zeer nauwe relaties onderhoudt ..met den rijks bisschop, die nationaal-socialist in merg en been is en dan ook als kerkelijk ver- tiouwensman van het ttHileriaansche régi1- me wordt beschouwd. Om prestigeredenen zal men dan ook wel met man en macht er naar streven den rijksbisschop in zyn functie te handhaven, maar aan den ande ren kant heeft de actie der oppositie zoo danige vormen aangenomen, dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat men de on tevredenheid zal pogen te doen luwen door De waarheid houdt haar glans, wat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingt prijs. Groote letters en randen worden berekend Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst vi handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags i aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsl per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschi Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3*80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administrati Interc. 2745. Postrekening 48400. ’ER

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1