E .O. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Donderdag II Januari 1934 72"Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen STAND ;pel TEN to, 14897 bergplaatsen lge prijzen. MIDDEL De Pelikaan bemanning gehuldigd feuilleton. Het Mysterie 9 Pelikaan-Comité. spreekt (Wordt vervolgd). ders ggi's bg d« itzegeli worden. «ren in onze de bewoners wilt brengen ET BUREAU Cos Mij. iterdam geldig. SN en, Oegstgeest. ‘rnstede, i 3 H-0 den wjj oudende ABONNEMENTSPRIJS: i *t kwartaal 2.90, per weel ranco per I De huldiging, r mannen van de „Pell- Ibdium kwamen verhieven aanbevelend, ÏRVAART GOUDA. SUWIJK - DDINXVEEN lUciteit. =^3 DA Groots belangstelling In het Koloniaal Instituut. Groote geestdrift bij de talrijke schare belangstellenden. Hartelijke toespraken en vele geschenken, Installatie van het liOillSIHL IIHRiM. s van 2 tabl. 4 10 cn. loppe aan. in? vroeg zij, oogenblik in Cairo Hij was daar met eenige vrienden in de stilte van den nacht, eenige weinige Nederlanders. Ze keken naar het aankomen van de „Peli kaan” Het was een kleine Nederland- sche begroeting daar op het vliegveld. Enkele hartelijke woorden. Weinig tijd voor veel gesprekken. Een vlugge maal tijd. Smirnoff kreeg een telegram van de K.L.M uit Amsterdamkort en krach tig, maar vooral aanmanend tot voor zichtigheid. En de toevoeging: Sein om standig Smirnoff zegt: Wat heb ik te seinen, niets. Dat teekent de mentaliteit van deze mannen. Namens de Koninklijke vereenlging voor de Luchtvaart bood spr. hun vieren als herinnering aan de medaille van de Vereenlging in zilver Luit.-generaal H. A. Seyffardt, als oud ste opper-ofticier van het Nederlandsche leger namens het geheele officierscorps sprekende, wenschte namens de officie ren de bemanning geluk met het buiten gewoon groote succes. De heer Canter, algemeen voorzitter van het Alg. Neder!andsch Verbond, gaf aan de bemanning van de „Pelikaan” met een korte krachtige toespraak de zilveren medaille van het Verbond met oorkonde ten geschenke. Hierna sprak de heer Vattler Kraane namens de directie van de Nederland sche Vliegtuigenjabrlek en overhandigde aan'-elk lid van de bemanning van de „Pelikaan” een enveloppe met Inhoud. Een reeks sprekers volgde daarna. Luit-kol. Best, commandant van de Luchtvaartafdeeling Soesterberg, ge waagde van de moeilijkheden bij het neerkomen van de „Pelikaan”. Dat leek een waagstuk. De schitterende prestatie daar verricht deed spr. begrijpen dat de geheele tocht ver boven zijn waardeering stond Namens het personeel van de luchtvaartafdeeling bracht spr. hun war me hulde'•over hetgeen hier gepresteerd Is. Vervolgens sprak de burgemeester van Enschedé, de heer Rüskert, die tevens voorzitter is van het Vliegveld Twente. Twente zeide hij, stelde zeer veel belang in deze prestatie en de Twentsche vrou wen hadden besloten een hulde aan te bieden aan de vrouwen van de vliegers. Een echt Twentsche hulde, n.l. een stel tafellakens met servetten, die geweven zullen worden, op de Hoogere Textiel school te Enschede. De servetten zullen emblemen betreffende den tocht bevat ten. Daarna sprak de heer Eggink, burge meester van Havelte, de gemeente waar Soer woont. Hij richtte hartelijke woor den tot Soer en bracht namens de ge meente hulde aan ..Onzen Piet”. Mede dank zij hem is de K.L.M geworden een maatschappij, die ontzaggelijke eerbied afdwingt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. had gedacht. Ik weet het niet, antwoordde hij en foen zij bij zijn woorden een schok kreeg begon hij weer te vragenu heeft het portretje toch wel eens eerder gezien? Ja, antwoordde zij dadelijk. Het is in het voorjaar geschilderd. Ik gat het aan Plotseling hield zij op alsof zij zlphzelf erop betrapte, dat zij op het punt stond een geheim te verraden en toen Dick Singleton haar onderzoekend aankeek, kwam er een blos naar haar wangen en een verlegen uitdrukking in haar oogen. Singleton voelde even een steek van ja loezie. Voor wlen had zij dat allerbekoor lijkste portretje laten schilderen? Aan wlen had zij het gegeven? Onwillekeurig gingen zijn oogen naar haar welgevormde handen. Zij droeg nog den ring dien hij, toen hij gisteravond in de donkere straat stond, had zien schitteren, doch het gaf hem een gevoel van opluchting, toen hij zag dat deze, aan de rechterhand zat en dat zij aan de linkerhand geen ring droeg. Das is zeker ook een van de dingen, waarnaar ik niet verder mag vragen lachte hij. Ja, was het eenvoudige antwoord, geven van zijn denkbeelden nopens post verbinding met Nederlandsch-Indlë. Spr. zeide, dat P.T.T. reeds geruimen tijd heeft begrepen, dat zij bij de ontwikke ling van de luentverbinding Nederland— Nederlandsch-Indié een taak heeft te vervullen In breede kringen leeft het besef dat in dit opzicht een nationale zaak groei ende is, tot het welslagen waarvan leder zich zal moeten inspannen. Spreker eindigde met den wensch dat de moeite en zorg van het comité be loond zullen worden met een spontane medewerking tot de stichting van het nationale luchtvaartsfonds. Tenslotte heeft de algemeene secreta ris van het comité, de heer Wallaerdt Sacre, eenige zakelijke détails medege deeld. in verband met de stichting van genoemd fonds Hij deelde o.m. mede dat er gedecen traliseerd moet worden, daarom is een schrijven gericht aan alle burgemeesters in Nederland met verzoek de oprichting van plaatselijke comité’s te willen be vorderen. De Inkomende gelden worden ingé bracht in de stichting het nationale lucht vaart fonds. Als dit fonds er zijn zal, ligt het in de bedoeling het Pellkaan- comlté op te heffen. Na deze woorden heeft generaal Snij ders het Comité geïnstalleerd verklaard en nam de huldiging van de Pelikaan- bemanning een aanvang. Toen de via- kaan” öp het pc de aanwezigen in de zaal zich van hun zitplaatsen en drongen langzaam aan naar het podium op om de mannen te huldigen. Een groote rij van sprekers heeft Smirnoff en de zijnen met harte lijke woorden toegesproken. Eerste woordvoerder was de heer Th. de Veer, directeur van de afd. Lucht vaart van het departement van Water staat. Spr. gewaagde met grooten lof van hetgeen hier was verricht, en hij dacht ook aan al die mannen van de KLM., zoowel in Nederland als overal langs den weg, mannen van de verlich ting, van den radio-dienst en al die an deren, die hun werk erop gericht had den, opdat de vlucht zou slagen. Zij allen hadden meegeleefd met het pogen en streven van de „Pelikaan” en zeker hebben zij zich verheugd in het groote succes. Spr. is ervan overtuigd namens allen te spreken als hij een warme hulde brengt aan Smirnoff en zijn makkers. Hun daad zal voor allen een prikkel zijn om voort te gaan op den ingeslagen weg. Vervolgens sprak ir. De Vogel, voorzit ter van de Koninklijke vereenlging vbor de Luchtvaart. Hij bracht een eeresaluut aan de mannen, die, toen de .„Zilver meeuw” weigerde, direct gebruik maak ten van een vliegtuig dat toevallig ge reed stond. Spr. herinnerde aan eei^ oogen was weer de glinstering van zoo- even, en toen zij hem een beetje nieuws gierig aankeek, zag hij aan het plotse ling oplichten van haar blauwe oogen. dat zij hem begreep; het rose gezichtje van het meisje werd donkerrood en er kwam een zachte kreet over haar lippen. O! Ja, zei hij snel. Het is zoo. Ik houd van u. Vergeef mij dat ik u dat zoo bruuskweg zeg. Maar het is de waarheid en er moet waarheid tusschen ons zijn. Sedert gisteravond Maar maarfluisterde zij, dat kunt u niet meenen. Ja, dat meen ik wel. Ik meen het met mijn heele hart. Dat is de reden dat ik u zoo graag wil helpen, waarom Maar vóór gisteravond kende u mij niet eens. Het hoeft geen jaren te duren om van iemand te gaan houden. Ik voel dat ik mijn heele leven op u gewacht heb. Hij hield op. Hoewel hij zacht sprak, klonk zijn stem dringend en er was in zjjn oogen een hunkering, die haar wel moest overtuigen. Verward sloeg het meisje de mooie, blauwe oogen neer; een blos kwam op haar gezicht, die echter spoedig weer verdween. Haar doodelijke bleekheid kwam weer terug en haar lippen trilden. En u weet niet eens mijn naam, stamelde zij. Wat doet die er toe? Hij lachte een beetje overmoedig. Ik ken u. En uw naam och, ik heb een naam en die is voor ons belden genoeg. U zult misschien Tegen twee uur gistermiddag had zich een groote menigte verzameld voor het Koloniaal Instituut, waar des middags de mannen van de Pelikaan” zijn ge huldigd. Smirnoff en zijn makkers kwa men van de woning van den comman dant per auto aangereden, zonder eenig vertoon. Maar het publiek op straat had al spoedig in de gaten, dat de vliegers aankwamen en het juichte de helden van de „Pelikaan” geestdriftig toe. In de groote aula van het Koloniaal Instituut was intusschen een groote schare bijeen. Daar is vóór de huldiging het Pelikaan-comlté geïnstalleerd. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij de hee- ren Damme, dlrecteur-generaal van den P. T. T., generaal Seyffardt, kolonel Oudendijk, technisch adviseur van de KLM, luit.-kol Best, conmmandant van de Luchtvaartafdeeling, de heer E. Th. de Veer, hoofd van de afdeeling Luchtvaart van het Departement van Waterstaat, de heeren Enthoven, Wurf-u bain en Telders van de K.L.M. en K.N.I. L Mir. dr. Vogel voor de Koninklijke Vereenlging van de Luchtvaart, de heer Edo Bergsman, voorzitter van den A.N. W.B., voorts de heer Plesman, directeur, en vele andere vertegenwoordigers van de K.L.M., alsmede tal van andere voorX, aanstaande Amsterdammers uit allerlei kringen, en ook velen van elders Om kwart over twee kwam het comlé op het podium Generaal Snijders heette allen hartelijk welkom. Rede generaal Snijders. Generaal C. J. Snijders, voorzitter van het Pelikaan-comlté, hield daarna een rede, waarin hij eerst den nadruk legde op het staatkundig er. economisch ver band tusschen Nederland en Indle, een verband, dat een onmisbare levensvoor waarde is. Daarna gaf spr een overzicht van de reis-manleren. om in Indlë te komen, met de vergelijking van den reisduur. Memoreert dan natuurlijk den glorie rijken vliegtocht van Van der Hoop en de zijnen langs een onvolledig en ge brekkig georganiseerden luchtweg Komt dan te spreken met veel geestdrift over de K.LM. en zijn uitmuntende organi satie Spr. belicht dan even het door de K.L. M. gehuldigde principe van gemengd vervoer en brengt daarbij ter sprake de vraag naar nog grootere snelheden der vliegtuigen en naar het afleggen van langere dag-etappes. Geen mensoh hoe geleerd, spreekt enlof schrijft er ook goed; uan die het natuurlijk en duidelijk doet. Mr. J. van Lennep. Uit het Engelsch van BEN BOLT. veel te dóen en er openen zich voor een Onbevangen en vooruitziend oog gren- zenlooze mogelijkheden voor de uitbrei ding, den technischen vooruitgang en de economische beteekenis der wereldlucht- vaart in hare verschillende vormen. Om dezen voortuitgang in zijne toekomstige ontplooiing krachtig te stimuleeren en te voorkomen, dat daarbij de nationale belangen In verdrukking zouden komen, zal veel geld worden verelscht. Niet al tijd zal de regeerlng lp staat of bereid Hij was ook bij ’t inquest en maak te aanteekeningen. Ik geloof dat hij u herkende toen u de zaal verliet, want ik zag dat hij op u lette en hij keek u met een eigenaardig lachje na. Het is een vreemde samenloop van omstandigheden dat hij ons hier is nagegaan, vindt u ook niet. Ze gat geen antwoord. Haar oogen dwaalden naar den man waarover ze spraken en toen ze weer nadenkend op Singleton gericht werden, verscheen de kenner, die visch voor haar en soep voor Singleton bracht. Zoolang de man in de buurt was spraken ze geen van beiden, doch toen hij wegging verbrak het meis je het stilzwijgen Ik weet niet wat ik van dit alles denken moet. Sedert gisteravond is het een chaos in mijn hoofd. Het eene raad sel volgt op het andere en het toppunt van geheimzinnigheid is dat u dat por tretje van mij naast dien vermoorden man gevonden hebt.. Het is afgrijselijk Aan de K.L.M., die met vooruitzienden blik en vooruitstrevend beleid aan de ontwikkeling van het wereldluchtverkeer deelneemt, doch die eiken stap voor waarts bedachtzaam overweegt en gron dig voorbereidt, zijn de vermelde nieuw ste stroomingen natuurlijk niet omgaan. Zij eischte reeds bij de bestelling harer laatste vliegtuigen vergrooting der snel heden, terwijl zij het nachtvliegen in het groote-afstandsverkeer tot een onder worp van studie en voorbereiding maak te. Uit zulke overwegingen ontstond het plan, met haar nieuwste vliegtuig, de „Zilvermeeuw een studie- en demon stratievlucht naar Ned.-Indië en terug te doen verrichten, waardoor zou kun nen worden onderzocht en aangetoond, wat in bedoelden zin kan worden be reikt, terwijl gegevens et ervaringen zouden kunnen worden gewonnen, welke te zijner tijd aan de praktische oplossing van het vraagstuk der reisduur-verkor- tlng ten goede zouden komen. Spr. roemt de Pelikaan-rels als een schitterende triomf der Nederlandsche Luchtvaart, roemt de mannen die htt deden, roemt de organisatie die het mo- geiljk maakte. Wij aanschouwen hier, roept spr. uit, een nieuwe glorie der Nederlandsche luchtvaart, een nationale zegepraal, welke het zelfbewustzijn der Natie ver sterkt, haar vertrouwen in eigen kracht en ondernemingsgeest verhoogt en haar aanzien in de oogen der wereld verheft. Doch zwaarder dan dit alles weegt voor ons de opnieuw bewezen en bevestigde zekerheid, dat onder ons nog leven zulke flinke mannen van stavast, die voor geen plicht terugdeinzen, welke van hen bin nen de grenzen der mogelijkheid gevor derd wordt, doch ellen plicht hoe zwaar en gevaarlijk ook onversaagd, beleidvol en met onkreukbare trouw vol brengen. Daarom hulde en dank aan die vier dappere en bekwame mannen! De Natie zal hen op waardige wijze eeren, al ver klaarde ook de Pelikaan-conimandant, dat zij „slechts hun plicht hadden ge daan. Er heeft zich een Pelikaan-comlté ge vormd. Met als doel een nationaal luchtvaartfonds te vormen, be stemd tot het bevorderen en steunen van de Nederlandsche Luchtvaart in den meest algemeenen zin. Er valt reeds in de allernaaste toe komst op luchtvaartgebied onnoemelijk Zij zweeg en in afwachting dat zij ver der zou gaan, lepelde hij zijn soep en opeens begon zij weer gejaagd en fluis teren O, hoe kan het daar toch gekomen zijn? Hij wierp een snellen blik op haar en zag duidelijk dat zij onbewust hardop zijn de noodige fondsen hiertoe beschik baar te stellen In zulke gevallen, waarin i het particulier initiatief baanbrekend en voorbereidend werk’zal kunnen doen, kan een nationaal fonds onberekenbaar J nut stichten, door deelneming van na tionale krachten aan dien geestelijken of practisehen arbeid geldelijk mogelijk te maken. Hierbij sta voorop, dat slechts bevordering van algemeen nationale of wetenschappelijke belangen beoogd wordt en iedere begunstiging of bevoor- deellng van particuliere personen of commercieele ondernemingen uitgesloten blijft. Als voorbeelden van denkbare be moeiing van het Nationaal Fonds echter zonder hieraan eenige bindende betee kenis te hechten, noem ik: het steunen of financieren van bijzondere vluchten, welke voor den vooruitgang der lucht vaart van bijzonder belang zouden kun nen zijn; het doen verrichten van stu diereizen op luchtvaartgebied; het steu nen of financieren van belangrijke we tenschappelijke of technische proef nemingen; het uitschrijven van prijs vragen; het toekennen van onderschei dingen voor bijzondere verdiensten op luchtvaartgebied. Het Pelikaan-Comité. Het Pellkaan-Comïfê gevoelt zich ge lukkig reeds dadelijk de instemming sym pathie en steun van vele hoog gewaar deerde zijden te hebben mogen onder vinden. Z. K. H. de Prins der Nederlan den aanvaarde met de meest welwillend heid het Beschemheerschap over het Comité, doch was tot Hoogstdeszelfs leedwezen verhinderd deze vergadering bij te wonen. De Heeren Minister van Koloninè. Voorzitter van den Raad van Ministers, en Ministers van Binnenland- sche Zaken, van Waterstaat en van De fensie hebben bereidwillig het eere-voor- zitterschap over het comité aanvaard. Spr. brengt dan dank aan allen die hun medewerking gaven. Gewaagt daar bij met dankbaarheid van den steun van H. M. de Koningin-Moeder, die een aan zienlijke bijdrage verleende. Spr. roept allen op om steun voor de vorming van het fonds. Laat ons, roept imr. uit, de handen in een slaan ter verwezenlijking van dit groote nationale doel, tot zegen der menschheid en tot heil van het vader land. Nadat generaal Snijders had gespro ken heeft de dlrecteur-generaal der P.T.T., Ir. Damme, een uiteenzetting ge- ik had liever dat u hierop verder niet inging. Dan zal ik het niet doen. En toch zou ik er de heele wereld voor over heb ben als u me wilde vertrouwen. U zoudt er de heele wereld voor over hebben... Ja, met de maan en de sterren er bij! Waarom? Een oogenblik aarzelde nij, toen boog hij zich wat naar haar toe. Zijn gezicht stond heel ernstig en er was een tinte ling in zijn oogen, toen hij op zachten en dringenden toon antwoordde: Omdat ik zeker weet dat u hulp noodig hebt; ik zou graag uw ridder wil len zijn Hulp? Droevig fluisterend herhaal de zij het woord. Ja, die heb ik zeker noodig. Maar o, ik mag u niet nog ver der in deze zaak betrekken. U kunt me er toch niet buiten hou den. Bovendien, deze geheimzinnige ge schiedenis prikkelt mij, ik moet er ach ter komenik heb er zelf ook het groot ste belang bij. U verkeert in moeilijk heden, zelfs in gevaar, daar ben ik zeker van. U zet zooeven dat dit alles u met afschuw vervulde Daarom moet u dus iemand hebben waarop u zich kunt ver laten. Ja, maar u? Waarom zou u...? Zij haperde en Singleton, radend wat zij wilde zeggen, antwoordde snel: Ik zal u helpen. Weer boog hij zich wat meer tot haar over. Er lag een fijne blos op zijn mager gezicht en In zijn denken dat ik gek ben, maar dat is niet erg, als u me maar uw vertrouwen schenkt, zoodat ik u van dienst kan zijn en Opeens hield hij op, daar er een keii- ner, die als uit den grond verrezen kwam voor hem stond. De man hield 'n blaad je in de hand, waarop een brief lag en wendde zich tot het meisje. Voor u, Juffrouw, en hij hield haar het blad voor. Het meisje nam de enveh Waar staat mijn naam dai Weet u zeker dat hij voor mij is? Heel zeker, Juffrouw. Ik kan me niet vergissen Na deze verzekering nam zij een mes, sneed het couvert open en haalde er een opgevouwen papiertje uit. Singleton sloeg haar aandachtig gade Het bericht, dat de brief bevatte, moest heel kort zijn, want het meisje scheen het met één oogopslag gelezen te heb ben; maar de inhoud ervan scheen haar te doen ontstellen; er kwam een strak ke, bange blik in haar eerst stralende oogen. Singleton deed een haastige vraag Wat Ik moet gaan, zei ze zacht, hem in de rede vallend Het briefje viel uit haar handen op tafel. Ik moet dadelijk weg Tegelijkertijd stond zij op, terwijl Sin gleton haar voorbeeld volgde Blijkbaar was het zijn bedoeling met haar mee te gaan Doch het meisje verbood hem dit.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1